Laatste Berichten. BUITENLAND. feuillTton~~ De assistent-geneesheer. Verspreide berichten. Verkoopingen en aanbestedingen Rechtszaken. Algemeen Overzicht. 2e prijs: ƒ15, J. M. Kakebeeke te Goes. 7. Ruinpaarden,3 jaar oud, geb. vóór 1 Junil885. Ie prijs20, C. Kole te Kloetinge. 2e prijs 10, D. Meulenberg te Ellewoutsdjjk. 8. Rampaarden, 2 jaar oud, geb. vóór 1 Juni 1886. Ie prijs f 15, I. Koster te 's Heer Arendskerke. 2e prijs: 7.50, W. Yerlare te Krabbendijke. 9. Eenjarige paarden, onverschillig van welk geslacht, geb. vóór 1 Juni 1887. Ie prijs15, J. Eversdjjk te Kattendjjke. 2e prijs10, M. Kostense te Kruiningen. 3e prjjs7.50, W. van Liere te Kloetinge. 10. Spannen werkpaardenonverschillig van welk geslacht. Ie prijs30, A. de Jager te Wolfaartsdijk. 2e prijs15, E. van Hotigem te Kruiningen. RUNDVEE. 11. Springstieren van volbloed Durham ras, minstens twee jaar oud. Ie prijsf 30, G. J^van den Bosch te Wilhel- minadorp 2e prijs j 20. Niet toegekend. 12. Springstieren, onverschillig van welk in- landsch ras, minstens 2 jaar oud. Ie prijs 30, waarbij komt 15, uitgeloofd door de afdeeling Zeeland van de vereeniging het Nederlandsch Rundvee stamboek, onder voorwaarde dat de stier ingeschreven is in het Nederlandsch Rundvee stamboek of ingeschreven zal worden, O. Reijnierse te Middelburg. 2e prijs ƒ20, C. Janse te Nieuw- en St. Joosland. 13. Springstieren, onverschillig van welk in- landsch ras, minstens 1 jaar oud. Ie prijs ƒ20, M. Harinck te 's Heer Abtskerke. 2e prijs10, J. J. Mol te Waarde. 14. Melkkoeien, de schoonste en beste 3 melk koeien van éen eigenaar. Ie prijs: ƒ20 en eene verguld zilveren medaille, uitgeloofd door den heer commissaris des konings in Zeeland, A. Kakebeeke Jz. te Kloetinge. 2e prijs 10, J. M. Kakebeeke te Goes. 15. Melkkoeien, de schoonste en beste enkel voudige inzending van éen eigenaar. Ie prijs ƒ15, J. de Jager Jz te Kapelle. 2e prijs 10, E. van Hotigem te Kruiningen. 16. Vaarzen, tweetands van gekruist Durham ras. Ie prjjs f 15, S ingezonden. 2e prijs 10,1 17. Vaarzen tweetands, onverschillig van welk inlandsch ras. Ie prijs: 15, G. Boël te Brussel. 2e prjjsf 10, P. M. Tichelaar te Kattendijke. 18. Melktandsvaarzen, onverschillig van welk ras. Ie prijsƒ10, A. Kakebeeke Jz. te Kloetinge. 2e prijs 5, niet toegekend. SCHAPEN, onverschillig van welk ras, geschoren, behalve eene flinke vlok wol, die aan éen dei- voorbouten moet bljjven. 19. Springrammen. Ie prijsf 10. A. Kloet Mzn. te St. Maar tensdijk. 2e prjjs J 5. C. Reynierse te Middelburg. 20. Ooien, minstens 3 stuks van éen eigenaar. Ie prjjs: 10, J. J. van Weel te Wolfaartsdjjk. 2e prijs ƒ5, niet toegekend. VARKENS, (onverschillig van welk ras). 21. Beeren. Ie prjjs f 10, Landbouw-vereeniging te Nieuw en St. Joosland. 2e prijs f 5, niet toegekend. 22. Zeugen. Ie prjjs10, J. Koens te Goes. 2e prjjs5, C. Verhulst te Nieuw- en St. Joosland. WERKTUIGEN, 23. Voor de volledigste verzameling der nieuw ste en verbeterde landbouwwerktuigen. Prjjs 50, wed. J. C. Massée en Zoon te Goes. Laatstgenoemde firma ontving nog eene speciale vermelding voor Smyths zaaimachine. Eervolle vermeldingen zijn toegekend aan H. S. van Weel te 's Gravenpolder, voor een dorsch- machine, E. v. d. Bosch te Goes, voor zjjne ver zameling photographieën, en de wed. M. N. Arentz te Goes, voor haar span paardentuigen. Ten slotte is nog een verguld zilveren medaille geschonken aan G. J. v. d. Bosch, voor zjjn col- Uit het Fransch. Door D* CHATELAIN. III. Stirman verwijderde zich pruttelend, zonder iets te zeggen en toen hij Rainal den volgenden morgen op de trap tegenkwam vroeg hij mèt een valschen blik. »Hoe maakt het uw beschermeling, dokter «Slechtzij lijdt veel. Ik moet u dringend verzoeken haar niet te vermoeien." »En ik verzoek u dringend mij van uw raad te verschoonenik ben geen kind, mijn heer Gij schijnt veel belang in dat meisje te stellen Gjj tooit haar met bloemen, naar het schijnt Ik maak u mijn compliment) mijnheer." Rainal voelde bij die woorden, die van een hoonenden lach vergezeld gingen, zijn bloed naar het hoofd stijgenhij hield zich echter bedaard en antwoordde doodsbleek, op koelen toon »Dat meisje is ongelukkig, mijnheer, en zieken hebben aanspraak op meer ontzag. Be denk dat wel." Dit zeggende keerde hij hem den rug toe en liet hem staan. lectieve veeinzending, en aan de vereeniging Landbouwbelang op Schouwen, voor de ingezonden gedorte granen. In den loop van den morgen verschenen reeds een groot aantal inzenders op het terrein, terwijl den grooten stroom van bezoekers, waaronder velen uit Middelburg en de andere afdeelingen, eerst na twaalven toegang werd verleend. Als altijd verschafte het gewoel en gekrioel op de ruime weide een aangenamen aanblik, waartoe de fraaie toiletten der steedsche en de kleurige typische kleedij der landelijke schoonen niet weinig bjjdroeg. Het weer houdt zich goed en als straks het muziekkorps uit Kruiningen na zjjn tocht dooi de stad met een nasleep van bezoekers gearri veerd zal zijn, zal de tentoonstelling van de afdeeling Heinkenszand ook wat prettige drukte betreft niet achterstaan bjj die van andere afdeelingen. Heden middag wacht den leden de gemeen- schappeljjke maaltijd, terwjjl een concert in den societeitstuin de bijeenkomst der Zeeuwsche land bouwers dit jaar feestelijk zal besluiten. Volgens nader bericht kwam het muziekkorps Eendracht maakt macht uit Kruiningen per trein van 1.17 aan en werd dit door Euphoniqi vaiv^oes opgewacht en met muziek begroet. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Heden, Vrijdag, zijn veroordeeld wegens mishandeling: C. H. N., 32 j., smid Vlis- singen, tot f 5 b. s. 3 d. h., en J. H., 16 j., voer mansknecht Terneuzen, tot 8 d. gev beleed iging van een ambtenaar: E. K,, 35 jkoopman Eede, tot /8 b. s. 6 d. h.; beleed iging van een ambtenaar en verzet: M.. M., 51 j., zonder beroep Vlissingen, tot 7 d. gev. wederspannigheid: W. J. Gz., 19 j. werkman Westdorpe, tot 7 d. gev. diefstal: A. V., 34 j. en S. d. B., huisv. van A. V., 27 j. beiden Sas van Gent, ieder tot 1 d. gev.; s trooper jj: A. v. G, 27 j., arbeider Clinge (België), tot 14 d. gev. en oplichting: J. D. v. K., 24j., sjouwerman Middelburg, tot 15 d. gev. en allen in de kosten. Vrjjgesproken is N. v. d. S., 22 j., naaister Goes, appellante van een vonnis van het kanton gerecht te Goes, beklaagd van overtreding dei- drankwet, met vernietiging van het door den kantonrechter gewezen vonnis. Kantongerecht te Goes. Heden, Vrijdag, werden veroordeeld wegens het zich, als passagier, in den trein bevinden zonder behoorlijk plaatsbewijs en niet op de eerste aan- maningbetalen,E.K.Hontenisse,tot ƒ10 b. s. 1 d.h.; wegens het loopen langs en over een spoorweg zonder toestemming, G. v. L., J. S P. H., C. W., Ossendrecht, L. K., Rilland-Bath, T. V., Krahbeti- djjke, ieder tot ƒ1 b. s. ld. h.wegens openbare dronkenschap C. K., Kruiningen, tot 2 weken h.; J. P., Goes, tot 8 d. h.P. K., Goes, tot 3 b. s. 3 d. h.D. R., M. R., Goes, A. B., Baarland, ieder tot ƒ1 b. s. 1 d. h. Verder wegens het, zonder daartoe rechtheb bende te zijn, visschefrop eene plaats in de Schelde, aan anderen in uitsluitend gebruik gegeven en afgezet met bakens die meer dan 1 M. boven ge woon hoogwater reiken D. M., H. M., J. v. d. V., Krabbendijke, ieder tot 5 b. s. 3 d. h. wegens het bevisschen der Schelde zonder con sent P. C., M. D., J. v. d. E., Ossendrecht, ieder tot 3 b. s. 2 d. h.en wegens straatschenderij A. M., 's Gravenpolder, tot 3 b. s. 3 d. h. Allen tevens in de kosten. Vrjjgesproken werden A. H., E. H., Krabben- djjke, beklaagd van het bevisschen der Schelde zonder consent en W. G. te Kruiningen, beklaagd van het loopen over eens anders bezaaiden grond. Voor de betrekking van gemeente-bode alhier hebben zich 52 sollicitanten aangemeld. Voor den grooten internationalen wedstrijd te Tilburg, welke wordt gehouden door de N. Koninklijke Harmonie aldaar en begint op 25 Augustus a., hebben zich reeds 26 sociëteiten doen inschrijven, onder welke uit Tholen de fanfare »Ja, ventje, ja, ik zal het bedenken, geloof dat vrij", bromde de ander tusschen zjjne tanden en verwijderde zich, een deuntje fluitende en hard met zjjn stok zwiepende. V. Een ongeluk komt nooit alleeu. De zaal der chirurgicale kliniek is vol. Er moet een zeer belangrjjke operatie plaats hebben en niemand wil die eenige gelegenheid laten voorbjjgaan, die misschien in zjjn geheele leven niet 'meer zal terugkeeren. De zaal, die zeer hoog is, heeft den vorm van een hoefijzer, met éen onmetelijk venster dat het noodige licht doorlaat. De aanwezige toeschou wers nemen rondom plaats op zeer steil op gaande banken, waaronder, evenals in de Romeinsche amphitheaters en nieuwerwetsche circussen, vlak tegenover het venster een gang loopt, ten behoeve der zieken en van het dienst personeel. Midden in staat het bed voor de operaties; langs het hek bevinden zich kleine tafeltjes, waarop flesschen met chlorosorine, kom men met water, sponsen, verbandlinnen, zwachtels enz., en de instrumenten voor de operatie, onder een doek verborgen, opdat zij der patient niet in het oog zouden vallen. Terwijl de oppasser naziet of alle toebereidselen in orde zjjn, naalden insteekt, en de messen op zijn nagel probeert, Concordia en uit Wemeldinge de fanfare Oefening kweekt kennis. Muziekcorpsen, die nog genegen zjjn aan 't concours deel te nemen, kunnen zich daartoe aan melden tot den 25 dezer maand, terwijl ook de schutterij-muziekcorpsen kunnen mededingen. Omtrent den toestand van keizer Frederik gedurende de laatste dagen worden nog de vol gende bijzonderheden medegedeeld. Woensdag duurde de beterschap, 's morgens ingetreden, den geheelen dagvoort. Behalve den koning van Zweden en den rjjkskanselier, ontving de keizer alle leden zijner familie. Hij gevoelde zich zooveel beter dat 's avonds geen nieuw consult der geneesheeren plaats vond. Tot 4 uren 's namiddags bleef hjj op het terras. Zjjn bed werd naar de studeer kamer overgebracht, waar men door de ramen uit zicht op het park heeft. De doctoren legden even groote verbazing over deze plotselinge wending ten goede aan den dag als het publiek. Het laatste begon zich reeds weder met hoop te vleien. In den daarof» volgenden nacht is de toestand zeer verergerd. Daar de keizer geen voedsel kon en wilde gebruiken namen de krachten zeer spoedig af. Tengevolge van het binnendringen dei- stoffen uit den slokdarm was een der longen ont stoken, waardoor de ademhaling gestoord werd. 's Nachts om drie uur was de ademhaling zoo bemoeilijkt, dat men aanhoudend een rochelend geluid hoorde. Te vergeefs trachtten de genees heeren door geneesmiddelen eenige leniging aan te brengen. Dr Mackenzie liet de keizerin wekken, die na alle spanning en vermoeidheid eenige oogen- blikken rust gezocht had. De deuren en vensters van het vertrek werden geopend en door bedienden met waaiers lucht toegewuifd, daar de ademsnood en de stijgende koorts den naar lucht hijgenden lijder onbeschrjjfeljjk benauwden. Tegen den och tend sluimerde de zieke korten tijd, maar zonder eenig gunstig gevolg voor den algemeenen toestand. Toen werd aan prins Bismarck van den hoogst ernstigen toestand bericht gezonden. Middelerwjjl was de geheele keizerljjke familie ten paleize vereenigd. Weldra kwamen ook de rjjkskanselier en de minister Friedberg, en later de overige ministers, de Engelsche en Russische ambassadeurs. In de ochtenduren werd beproefd een opwek kend middel toe te dienen langs een anderen weg dan den slokdarm, hoewel de geneesheeren zich geenszins ontveinsden, dat de uitwerking twijfel achtig en in het gunstigste geval slechts tijdelijk zou zijn. De toegang tot het paleis Friedrichskron was ge sloten voor iedereen zonder speciale kaart. Toen de keizer in den voormiddag nu en dan enkele korte oogenblikken van rust had, werden de hof- photografen op hoog bevel ontboden om een por tret van den lijder te nemen. In den loop van den dag werd herhaaldeljjk beproefd den lijder voedsel of geneesmiddelen ter opwekking binnen te brengen, maar zonder merk bare uitwerkinghetzelfde was het geval met kamferinspuitingen. De treurige indruk van den geheelen dag werd nog verhoogd, daar het eigenlijk een feest dag voor het keizerlijke gezin was; prinses Sofie, op een na de jongste dochter des keizers, werd acht tien jaar. De heerlijke bloemen, haar ten ge schenke gezonden, vormden een schril contrast met de treurige gestalten in liet ziekenvertrek. Reuter seinde nog gisteren avond dat na 5 uur over het geheel geen verandering in den zorgwekkenden toestand des keizers gekomen en het hoesten verergerd was. Het bulletin van gisteren avond half zeven luidde: In den toestand des keizers is in den loop van den dag geenerlei verandering gekomen. De zwakte is groot en boezemt ernstige bezorgd heid in. De Freis. Ztg. ontving des avonds (Donderdag) een particulier bericht uit Potsdam, dat de kei zer 's namiddags weder een weinig voedsel ge bruikt had en in vergelijking met 's morgens zich iets beter gevoelde. De kroonprins heeft voorloopig zjjn verblijf in het paleis Friedrichskron gevestigd. De rijks kanselier en de minister van oorlog keerden des avonds naar Berlijn terug. De minister van justitie bleef echter te Potsdam. De koninkljjke schouwburgen te Berljjn bleven gisteren avond gesloten. Aan keizerin Augusta, die zich te Baden-Baden bevindt, werd bericht gezonden van den ernstigen toestand van haar zoon. Op de Australische conferentie ter behan deling van de kwestie der Chineesche emigratie is besloten de keizerljjke regeering te verzoeken pogingen aan te wenden bij China tot het tot stand brengen van een tractaat geljjk er een tusschen China en de Vereenigde Staten bestaat. Op haar beurt zullen de koloniën de maatregelen betrekkeljjk het heffen eener belasting vernietigen. De Chineezen behoeven, wanneer zij zich vande eene kolonie naar de andere begeven, een pas poort. praten de studenten vrij luid over bals, parades, het weer, enz. Doch weldra wordt het stil.De professor komt binnen gevolgd door zjjne assistenten, teneinde voordat de patient er is, in korte woorden de bjjzonderheden van het geval uit te leggen en de operatie te bespreken. Eensklaps blijft hij midden in een volzin steken daar aan het einde van de gang ontstaat een dof rumoer, dat steeds luider wordt. Men hoort druk praten, haastige voet stappen en er stormt een hjjgende man met een kind op den arm de zaal in. Het is een meisje van vier of vjjf jaar, dat geheel bewusteloos is Haar gelaat ziet paars, hare oogen vertoonen niets dan het wit bij de stuiptrekkingen, die haar geheele lichaampje schokken, en tusschen hare blauwe lippen komt een benauwd gerochel door zjj is op het punt van te stikken. »Red haar professor 1" gilt de vader, «zij heeft een koperstuk ingeslikt." De professor geeft een teeken, even kalm alsof hij den volzin, die zoo plotseling afgebroken wordt, voltooide. Men reikt hem een lange gebogen tang en terwijl hij met de linkerhand het hoofd van het kind, dat een der assistenten op den schoot genomen heeft, vasthoudt brengt hij behoedzaam met de rechterhand het instrument in den wijdgeopenden mondDe tang komt er weer uiten gelukkighet koperen Het nieuwe Spaansche ministerie is als volgt samengesteld: Sagasta, president; Vega d'Armyo, buitenlandsche zakenAlonso Martinez, justitie Moret, binnenlandsche zaken; Calamaya, openbare werkenCapdeves, koloniëngeneraal O'Ryan, oorlog en admiraal Arrias, marine. Alonso Martinez, Moret en admiraal Arrias gaan met Sagasta uit het oude kabinet in het nieuwe over. Xierikzce. Heden deed de rechtbank alhier uitsxiraak in de verleden Zaterdag uitvoerig mee gedeelde zaak tegen E. W. M., oud 71 jaar, bouw kundige, geboren en wonende te Zierikzee, be klaagd van het beleedigen van een ambtenaar in de rechtmatige uitoefening zjjner bediening. Overeenkomstig den eisch van het O. M. ver klaarde de rechtbank hem schuldig aan het hem ten laste gelegde feit en veroordeelde hem tot 25 boete, subs. 14 dagen hechtenis. In haar vonnis verklaart de rechtbank de ad vertentie, door M. in de Z. N. geplaatst, belee- digend voor den heer W. A. Ochtman, voor zitter der Ambachtsschool, beveelt zij dat het vonnis aangeplakt zal worden aan het gerechtsgebouw alhier, en veroordeelt zjj M. tevens tot het be talen der kosten aan de civiele partij, onder bepaling dat die 150 niet mogen overtreffen. 's Gravenliage. De Hooge raad heeft he den in revisie het verzoek tot interventie der doleerenden in het bekende Amsterdamsche kerk geschil afgewezen wegens het door de verzoekers niet-aantoonen van hun hoedanigheid. Fest. Graaf Kalnoky heeft in de commissie der Hongaarsche delegatiën betoogd, dat de toe stand in het Oosten niets veranderd is. Niet alleen Boelgarjje geheel Europa baart onge rustheid, ofschoon het thans betrekkelijk rustig is De begrooting voor buitenlandsche zaken werd aangenomen. Bjj de heden ten behoeve der godshuizen alhier gehouden aanbesteding voor vernieuwingen en herstellingen aan de gebouwen is ingeschreven door de heerenJ. C. van Miert ad 503, F. L. Klaassen ad 453, H. P. v. d. Ree Zoon ad 439.99 en P. J. Fiegen ad 398 Voor het schilderwerk werd ingeschreven door de heeren J. A. van Puffelen voor 488, H. Barto voor f 432 en H. Pieterse voor f 343. De levering van het in de gestichten benoo- digde brood gedurende het 3e kwartaal is ge gund aan de Middelburgsche broodfabriek, firma A. Jeronimus Co, voor 8'5/i00 cent per kilo. In het koffiehuis de Prins van Oranje te Goes is heden middag door het dijksbestuur van den Jacob polder aanbesteed het gewoon onderhoud der aarde- en kramwerken aan den waterkeeren- den dijk van voorschreven polder. Minste inschrijver was de heer L. Goedegebuur te Nieuwdorp voor f 1977, aan wien het werk is gegund. Door het dageljjksch bestuur van het water schap Schouwen is Donderdag te Zierikzee in het openbaar bij enkele inschrijving aanbesteed lo het leveren van 3100 scheepston stortsteen, aannemer werd de firma Kloos en Van Limburgh te Rotterdam voor 6711.50; 2o het leveren van 1100 MJ zinkstuk en 1100 scheepston steen, waar van aannemer is geworden de heer P. Vink te Noordgouwe voor 5028. Het Duitsche volk heeft een onherstelbaar ver lies te betreurenna een lang en verschrikkeljjk maar geduldig ljjden is keizer Frederik heden morgen zacht en kalm geljjk het telegram luidt overleden. Reeds was de ernstige bezorgdheid van het Berlijnsche publiek over het leven van den keizer tengevolge van de gunstiger berichten op Woens dagavond weder in slaap gewiegd, toen men giste ren, Donderdag, morgen, wakker geschud werd door het bulletin der geneesheeren, luidendede toe stand is sedert gisteren avond verergerdde krachten nemen af. Elke straal van hoop was sedert dien verbleekt. Het kost moeite zich met de gedachte te ver eenzelvigen dat een leven, zoo dierbaar aan velen, waarop een geheel volk zoo heerlijke verwach tingen heeft gebouwd, met wreede hand is ver nietigd, maar het noodlot kent geen mededoogen met het leed der menschen. Wat men reeds bij de vroegere hevige aan vallen in Februari en in April 11. vreesde, werd gisteren geconstateerd ook de longen waren dooi de vreeselijke ziekte aangetast. Dit in verband met de sterk toegenomen koorts deed de krachten van den patient snel verminderen, terwijl de geldstuk zit er in. Het kind haalt met volle teugen ademdoch om zich heen ziende roept zjj«VaderEn de man, dol van blijdschap stort op den professor toe, sluit hem vol ver rukking in zjjne armen, en kust hem op beide wangen. Op dat oogenblik klinkt er een luide lach op de banken, vlak achter Rainal. Hij keert zich om en zegt «Dat is schandeljjk, mijnheer" Die mijnheer was Stirman. «Stilte heeren, als 't u blieft," zegt de pro fessor. Men kan een vlieg hooren gonzen. De jonge dokter heeft zijn plaats weer ingenomen, terwjjl Stirman, bleek van woede met gebalde vuisten, een gebaar maakt alsof hjj hem te lijf wil. Zijne buren brengen hem tot bedaren en de les wordt vervolgd. Wordt vervolgd

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2