N°. 137. 131® Jaargang. 1888. Dinsdag 12 Juni. De assistent-geneesheer. Middelburg 11 Juni Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën; 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regelsƒ1.60; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. FEUILLETON. Onderwijs, Kerknieuws. Rechtszaken. Verspreide berichten. MIDDELBURGSCHE COURANT. W M Agenten te Vlissingen: P. G. de Vey Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van des Peijl, te Zlerikzee: A. C. de Mooij en te Tholen: W. A. van Nieuwenhttijzen. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen; en nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmar te Rotterdam, en de firma b. van deb Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger. Onder verwijzing naar de annonce, betreffende de op te richten Zuid-Afrikaansche Handelmaat schappij vestigen wij de opmerkzaamheid van onze lezers op de volgende regelen, die voorkomen in de toelichting, in het prospectus, geteekend door de heeren Yan der Weijden en zoon te Amsterdam: «Reeds geruimen tijd had het de aandacht ge trokken der kenners van Transvaalsche toestanden, dat van de verbazende welvaart, die zich sedert het vorige jaar in Zuid-Afrika heeft ontwikkeld, zich nauwelijks eenig spoor vertoonde in Neder land. De voortdurende stroom van immigranten en de telkens nieuwe goudontdekkingen deden ginds steden als Barberton en Johannesburg als uit den grond verrijzen, riepen een ongekende weelde te voorschijn en daarmede een behoefte aan producten, waarvan men niet had durven droomen maar in Nederland bespeurde men van die rijkdommen en van die vraag naar pro ducten niet veel. De inkomende rechten in Transvaal stegen, van 61.000 in 1886, tot 190.000 in 1887, (en de opgaven over het eerste kwartaal van- 1888 toonen alweer aanzienlijke vermeerdering aan), maar de directe uitvoer van Nederland naar Transvaal had daaraan weinig deel. En intusschen werden Hollandsche kaas, Hollandsche kaarsen, Hollandsch linnen en katoen, wollen goederen, sigaren en tal van andere Hol landsche artikelen door Engelsche firma's in Trans vaal ingevoerd. Schatten werden verdiend, voor een groot deel met Hollandsche producten, maar het leeuwendeel bleef in Engelsche handen. Sedert eenige maanden is daarin verandering gekomen. Yan alle zijden (b. v. ook door onzen wakkeren consul te Bloemfontein) opmerkzaam gemaakt op den Transvaalschen rijkdom, komt thans ook de Nederlandsche handel daarin zijn aandeel vorderen. Verschillende Ned. firma's poogden relatiën aan te knoopen met Transvaal, andere zochten naar geschikte vertegenwoordi ging, in éen woord de behoefte aan eene Handel- Maatschappij voor Transvaalsche zaken uitte zich op velerlei wijze." Toen nu onlangs een drietal heeren, die als directeuren der nieuwe maatschappij zullen op treden, met het plan tot vorming eener handel maatschappij zich tot den Nederlandschen handel wendden, vond zij krachtigen bijval. Een getal van niet minder dat 60 a 70 eerste handelshuizen traden toe en boden eonsignatiën aan tot elk bedrag, en van het maatschappelijk kapitaa 1 werd reeds een aanzienlijk bedrag genomen. Met deze gegevens voor oogen, aarzelden de heeren Yan der Weijden en Zoon niet voor eene Zuid-Afrikaansche Handel-maatschappij een be roep te doen op het Nederlandsch kapitaal. Prov. blad no 55 bevat een besluit van Ged. staten van Zeeland tot vernietiging van het be- Uit het Fransch. Dook D* CHATELAIN. s>Dokter!" «Wat is er?" »Ik zou u iets willen vragen, maar ik durf niet." «Ga uw gangik luister." »Ach, dokter l Zult gij mij de waarheid zeggen? Gij zijt zoo goed en ik ben zoo bang." »Bang? Waarvoor? En wie heeft u gezegd dat ik goed ben? Gij kent mij niet." - »Dat doet er niet toe. Ik weet het. Den dag nadat ik in het hospitaal gebracht was, toen de professor mij ten aanzien van al de studenten onderzocht heeft, schaamde ik mij zoo dat ik mijn manteltje niet wilde afdoen. Toen heeft men mij verweten dat ik kinderachtig was en gezegd dat men hier niet voor zijn genoegen kwam, en al de studenten lachten, behalve gij. Dat heb ik wel gezien en bij mij zelve gezegd een heer, die niet om een arm meisje lacht, moet goed zijn." De dokter, die tot nog toe slechts ten halve naar de zieke geluisterd had, zag haar nu aan dachtiger aan en vroeg «Zijt gij pas op deze zaal Ik heb u nog sluit der vergadering van ingelanden van het wnterschap Lamswaarde van 4 Februari jl. waarbij Judocus Josephus van Remortel tot gezworen is benoemd. 1 Tevens wordt bevolen dat binnen drie weken eene vergadering van ingelanden moet worden belegd om eene nieuwe benoeming te doen plaats hebben. Tegen die benoeming de» 4en Febr., welke bij loting had plaats gehad, omdat de heeren Jos. Freyser en J. J. van Remortel elk 23 stemmen hadden verkregen, was bezwaar gemaakt door genoemden Josephus Freyser, landbouwer te Hon- tenisse. De' vernietiging van die benoeming geschiedde door Ged. staten op grond van de volgende over wegingen «dat, blijkens het ambtsbericht van 15 April jl., aan het bestuur van het waterschap niet schrif telijk was medegedeeld, zooals art. 64 van het algemeen reglement voor de polders of waterschappen in Zeeland vordert, dat P. Yerstraeten en Jac. de Feijter voor de door hen vertegenwoordigde per sonen zouden optreden dat A. G. Y. Hombach, voor wien F. Hombach optrad als vertegenwoordiger, zelf in de vergade ring aanwezig was als voorzitter en als vertegen woordiger van 3 stembevoegde ingelanden dat alleen «afwezigen" zich kunnen doen «ver tegenwoordigen," 't geen uit het begrip van «ver tegenwoordiging" rechtstreeks voortvloeit, terwijl de bedoeling van het reglement ten overvloede nog kan blijken uit den eisch van schriftelijke mededeeling, hoedanige schriftelijke mededeeling dan ook niet is gedaan dat derhalve vaststaat dat aan de stemmingen is deelgenomen door minstens drie personen, die daartoe niet bevoegd waren, terwijl die deelne ming op de benoeming van invloed is geweest. dat mitsdien de benoeming is geschied in strijd met de bepalingen van het algemeen reglement." De heer A. W. den Doop alhier heeft, evenals ten vorigen jare, weder zeer gemakkelijke porte feuille-kaartjes vervaardigd, waarop de vertrekuren der barge en die van de tram gedurende den zomer dienst van 1888 voorkomen. Ook worden daarop vermeld eenige uren van vertrek en aankomst der spoortreinen te Vlissingen, Middelburg en Londen. Morgen, Dinsdagochtend, wordt met het stoom schip Prins Willem van Oranje van de stoomvaart maatschappij Zeeland te Vlissingen verwacht Z. M. de koning van Zweden met gevolg, die pe r aan sluitende» sneltrein zijne reis naar Potsdam zal voortzetten. Naar men verneemt heeft de heer W. L. Win kelman, kapitein (oudste in dienstjaren) bij de dd- schutterij te Vlissingen, zijn ontslag als zoodanig aangevraagd. Donderdag a. verleent de minister van oorlog geen audiëntie. niet gezien.1, »Ja, mijnheer, sedert van avond. Tot nog toe was ik op de bovenverdieping, maar van daag heeft men mij hierheen gebracht. Boven durfde ik aan niemand te zeggen, wat ik u wilde vragen. De dokter daar is zoo barsch." Een snik, die in een hoestbui overging, belette haar het spreken. «Kom eerst tot bedaren; als gij kalmer zijt zal ik u aanhooren", zei de dokter. Dit gesprek had plaats op de St Elisabethszaal van het groote hospitaal der universiteitsstad Obersteinberg, een ruim vertrek, met gewitte muren, hier en daar met godsdienstige platen versierd. Aan het einde, midden aan den wand, tegen een zwart kruis hangt een Christus van geschilderd hout, met het hoofd machteloos op de borst gezonken en aan zijne voeten staat een steenen wijwaterbakje met een palmtakje er in. Twee groote ramen met diepe vensterbanken en bloempotten aan de buitenzijde, zien op straat uit. Bij het eene staat in den hoek een groene porseleinen kachel met een barometer er op. In een anderen hoek, naast een klein tafeltje, bevindt zich een groote leeren leuningstoel, ten behoeve der verpleegster of den dokter, die waakt. Twaalf ledikanten met blauwe en witte katoenen gordijnen staan in twee rijen naast elkaar langs de wanden. Het is laat in den nacht. Geen enkel geluid verstoort de stilte der slaapzaalslechtB een gesmoorde zucht, of de verwarde uitroep eener stervende verraadt nu en De StCt. bevat een kon. be*luit van den 26en Mei 1888, waarbij, met herziening van het kon. besluit van 16 November 1884 {Staatsblad no. 223), bepalingen worden vastgesteld omtrent het vervoer van vee langs spoor- en tramwegen en met schepen en de reiniging en ontsmetting van vervoer middelen. Tegen 17 Juli a. kunnen weder pupillen op de Pupillenschool te Nieuwersluis geplaatst worden. Er zijn ongeveer 20 plaatsen open. Volgens het jaarverslag over de Louisa-Stichting opvoedingsgesticht voor weezen van vrijmetselaren in Den Haag, over 1887, had de inrichting op 31 December jl. 14 jongens en 11 meisjes in het huis, 6 jongens en 1 meisje (voor bijzondere oplei ding) buiten wonende. In het jaar verlieten 3 pleegkinderen de stichting en kwamen er 6 bij. Het nieuwe gebouw aan het Alexandersveld, waar aan ijverig wordt gewerkt, kan 1 Augustus a. s. worden betrokken. In den loop des jaars werden weder eenige legaten ontvangen, welke bij het vaste kapitaal werden gevoegd. De gewone ontvang sten beliepen f 10,662.84£, aan legaten 27,123.064. De erfenis van wijlen den heer Tak en echtge- noote te Schiedam beliep 48,004.51£, waarvan afging ƒ23,097.96 zoodat er 24,906.55J over bleef. Daar de wekelijksche uitkeeringen de rente absorbeeren, is het voordeel in de eerste jaren van geen beteekenis. Reizigers naar en door België zullen voortaan tenzij daartoe rechtstreeks door de beambten der douane uitgenoodigd wanneer zij geen bagage of geen aan rechten onderhevige goederen medevoeren, den trein niet behoeven te verlaten. De bagage van doorreizende personen, ingeschre ven voor een bestemming buiten België, zal niet meer worden gevisiteerd. Dit is voorzeker een groot gemak. De retourbiljetten voor Brussel zijn gedurende de tentoonstelling aldaar tot nader bericht geldig 8 dagen. Die, welke worden afgegeven op een Zaterdag, zijn 10 dagen geldig. De voordracht voor hoofd der school voor M. U. L. onderwijs te Vlissingen bestaat uit de hrn.W. J. Frijling, hoofd der school te Tholen, S. F. Kleinbentink, hoofd der school voor M. U. L. onderwijs te Burg op Texel, J. W. C. Bosman, onderwijzer aan de vacante school, G. Yeenman, hoofd der school voor M. H. L. onderwijs te Lekkerkerk, P. Hofstede, onderwijzer aan eene openbare school voor M. U. L. ouderwijste Zaandam. Aan de universiteit te Leiden is met goed gevolg het tweede natuurkundig examen door den heer P. L. van der Harst afgelegd. In de Zaterdag te Kruiningen gehouden verg. van het gezelsch. Krabbendijke der Zuid- Bevelandsche onderwijzersvereeniging traden als nieuwe leden toe de heeren C, Lacroix en I. van Dijke, beiden te Yerseke. De heer J. Lijbaart, die dan dat er achter die gordijnen menschelijke wezens lijden en sterven. Buiten laat de groote klok elk kwartier haar eentonige stem vernemen en telt menige arme zieke hare laatste oogen- blikken voor. Af en toe laat zich achter het beschot een muis hooren en bij het getemperde licht van een lamp met eene groene kap zit de jonge man, met wien de zieke van het bed no 12 gesproken heeft, te lezen aan een klein tafeltje. Dat bed is vlak bij hem en als hij zich omkeert kan hij het met de hand aanraken. «Dokter", herneemt zij zacht, nadat kaar hoestbui over is, »wilt gij mij nu aanhooren?" »Ja, maar maak het kort en spreek zacht Het is verboden 's nachts te praten." «Ik moet sterven, niet waar?" «Sterven wel neen dat weet ik niet. Ik hoop dat gij zult genezen." «Genezen! Ik weet wel dat dat niet mo gelijk is. Zeg mij de waarheid, wat ik u bidden mag. Gij zoudt mij toch niet willen bedriegen." «Zeker niet, maar gjj zijt jong en op uw leeftijd is er altijd hoop Wie heeft u gezegd dat gij niet genezen kondt «Niemand en toch weet ik het. Ik heb opgemerkt dat als de professor met de studenten komt voor de les, zij op het laatst meestal een vreemde taal spreken. De zuster zegt dat het Latijn is en dat men dit doet, opdat men hen niet zou verstaan, wanneer de ondervraagde student antwoordt dat de ziekte ongeneeselijk is. Al de zieken, over wie men m die taal gesproken als secretaris moest aftreden, werd met alg. st. op 1 na als zoodanig herkozen. Hij bracht een onderhoudend verslag uit (verslagen zijn dat in den regel niet) van de laatstgehouden verg. van het hoofdbest. De heer Z. Bouwens leverde eene lezing over orde in de school, naar aanleiding waarvan zich eene uitvoerige en geanimeerde discussie ontspon. Door den minister van binnenlandsche zaken is bepaald, dat de commissiën, die worden belast met het afnemen van examens in de vreemde talenwaarvan de programma's bij kon. be sluit van 14 October 1884 zijn vastgesteld, voor het jaar 1888 zitting zullen houden voor de Fransche en Engelsche talen te Utrecht en voor de Hoogduitsche taal te 's Gravenhage. De Staatscourant van heden (Maandag) bevat de namen der commissie-leden. Onder de leden der commissie voor de Hoog duitsche taal komt voor de heer F. G. de Liefde, leeraar aan de R. H. B. school en het gymna sium te Middelburg. Bij de regeering bestaat, naar men meldt, het voornemen, om op de begrooting voor 1889 geen gelden uit te trekken voor de voorberei dende klassen bij de rijksnormaallessen. De heer J. W. J. Gobius du Sart, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Nieuw- en St- Joosland, heeft voor het beroep naar Hendrik Ido-Ambacht bedankt. In de Zond ag namiddag gehouden gods dienstoefening nam de heer B. M. Mantz afscheid van zijne gemeente te Breskens, met eene rede naar aanleiding van Hebr. 13 8. Door den krijgsraad in het le militaire arrondissement te 'sHage is de tamboer S. van het garnizoen Middelburg, wegens mishandeling, veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. De arrondissements-rechtbank te Maastricht heeft de vijf leden van den gemeenteraad te Hoensbroek, die aangeklaagd waren van valsch. heid in geschrifte, buiten vervolging gesteld. Zondag morgen te 10 uren, even na laag- water, is aan den Hompel op de steenen bjj de witte ton, benoorden het Goesche Sas, het schip He twee gezusters, gezagvoerder J. Beekman, te huis behoorende te Niel, België, lek geworden. Het vaartuig was geladen met 50 last tarwe, kwam van Antwerpen en was bestemd voor den stoommeelmolen te Goes. Het schip werd tot aan de buitenhaven van het Sas gebracht, en daar werd in allerijl de inventaris van den schipper in twee Hengstschuitjes en eenig graan in het schip van J. Bakker overgeladen. De verdere berging werd onmogelijk, wijl het schip spoedig heeft, zijn gestorven." «Welnu «Toen er op mij les gegeven was heeft men ook zoo gesproken. Dus moet ik sterven, niet waar Zij had het benauwd en lag met gloeiende wangen, koortsachtige oogen den dokter aan te staren, die, aldus overrompeld, te vergeefs naar een antwoord op die netelige vraag zocht. «Ziet gij wel dat ik gelij li heb Gij durft niet neen zeggen. Ik zie het aan uw gezicht. Maar ik ben niet bang voor den dood mijn leven is zoo treurigMaar ik zou zoo gaarne begraven worden en niet Het woord bleef haar in de keel steken, maar de jonge dokter had haar begrepen en vulde in den geest den volzin aan, die de bleeke, droge lippen niet konden uitspreken«en niet naar de snijkamer gebracht worden." De wetenschap heeft wreede, zeer wreede nood zakelijkheden. Zonder snijkamer, geen ontleed kunde, zonder ontleedkunde, geen geneeskunde, geen verlichting voor de zieken. De dooden moeten den levenden dienen en toch in plaats van een graf op een vreedzame» godsakker, in het lommer eener cypres, onder groene zoden, een marmeren tafel en het jeugdige lichaam omringd door studenten, die met een sigaar in den mond lachen en praten, onder het hanteeren van het ontleedmeshet is hard, zeer hard. De dokter wist het. Het stond in het regle ment de lijken uit het hospitaal, die niet door

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1