Mooppii ei VerpacMinpi is ZBSlanfl. Laatste Berichten. feuilletonT" Wie fini zaait, die zal storm ooptea. Verspreide berichten. Burgerlijke stand. Weerkundige Waarnemingen. eratische partij voor liet vice-presidentsckap der Vereenigde Staten. Toen de hertog van Aumale met de overige Orleanistiscke prinsen uit Frankrijk verbannen werd, vatten zijn vrienden en vereerders in Frankrijk het plan op hem een eeresabel te schenken. Deze sabel is nu gereed en een depu tatie naar Brussel vertrokken om den hertog dit geschenk te overhandigen. De Franscke bank heeft de vervaardiging van nieuwe bankbiljetten van 500 frcs en 100 frcs bevolen. De nieuwe biljetten zullen in Augustus gereed zijn. Misschien stellen onze lezers er belang in te vernemen, wat keizer Frederik zoo dagelijks gebruikt. Dit is niet weinig, 's Morgens om 7 uur drinkt de keizer een kop cacao met een ei, be schuit en boter. Om 9 uur gebruikt hij een kwart liter melk met whisky, een uur later wat koud vleesch met brood of drie eieren en drinkt daarbij wijn. Om half 12 weder {- liter melk met whisky hierop volgt om één uur het middageten. Ander half uur later weer melk met whisky, om 5 uur drie eieren met wijn, en 6 uur nog eens melk en om 8 uur het avondeten. De bleeke gelaats kleur begint te verdwijnen, de wangen zijn weder meer gevuld en de geheele houding is weder krachtiger. Van 7 en 8 Juni. Middelburg. Ondertrouwd A. C. Roth, wedr 31 j. met P. F. de Vos, jd. 22 j. D. F. Raes, jm. 30 j. met A. C. de Leeuw, jd. 24 j. J. P. Hul- scher, jm. 48 j. met G. J. Ie Cointre, wede 55 j. P. Thomas, jm. 4-7 j. met K. Vjjgenboom, jd. 34 j. J. Buijs, jm. 22 j. met E. de Rijke, jd. 21 j. Getrouwd C. Th. Drenth, jm. 25 j. met M. E. E. van Heulen, jd. 27 j. Bevallen: H. B. Villee, geb. Van der Klip, z. Overleden: P. L. Schellings, ongeh. z. 28 j. 8 Juni, des morgens te 8 u"en. Verwacht:' Z. O. wind. Thermometerstand te Middelburg. 8 Juni 's morgens 8 uren 66 gr. 's middags 12 uur 77 g'. 's avonds 4 uur 75 gr. P. Dal um. Plaats. Voorwerpen. lnformatiën. 8 Juni Middelburg, Houtwaren, Verbuist. 8 0 Vlissingen, Huizen, De IV olil. 11 n Middelburg, Manufacturen, Balans D 4. 12 H Middelburg, Inboedel, Notarishuis. 15 n Vlissingen, Huizen, De Wolff. 19 m IJzendijke, Hofstede, Breret. 19 0 Vlissingen, Huis, De Wolff. 19 H Meliskerke, Meubels enz., Loeff. 20 0 Koudekerke, Hofstede, I.oeff. 20 n Domburg, Scheepsalbraak, Burgemeester. 20 0 Middelburg, Huizen, Slegt. 25 m Vlissingen, Huis, De Wolff. 27 Vrouwepolder Hofstede, Slegt. 4 Juli Hofstede, Tak. 11 u Hofstede, Tak. Heden middag werd alhier de jaarlijksche ver gadering gehouden der Vereeniging tot bevordering van goede voorstellingen op kunstgebied alhier. Uit het verslag bleek o. a. dat de voorstellingen der Rotterdamsche tooneelisten telkens een vrij groot nadeelig saldo hadden opgeleverd. Een proeve om ook op muzikaal gebied op te treden, met een uitstekend concert, waarbij zooals het verslag luidde „op de belangstel ling en waardeering van het steeds als zoo bij zonder muzikaal voorgesteld Middelburgsch pu bliek werd gerekend, mislukte ten eenenmale, daar bedoeld publiek ten deze zóo bijzonder klein bleek, of wel zijne reputatie zóo onverdiend, dat het Heckmann's concert een tekort opleverde van ongeveer ƒ150". Na eenige besprekingen omtrent de richting waarin de vereeniging verder werkzaam zou wezen, werd overgegaan tot de verkiezing van het bestuur voor het volgend dienstjaar. De leden van het thans aftredend bestuur werden daartoe opnieuw gekozen. CSoes. In de heden namiddag gehouden zitting van den gemeenteraad, die door den burgemeester gepresideerd werd, waren afwezig de heeren De Jonge en Jonquière wegens verhindering. Medegedeeld werd dat de heer J. Adam tegen 31 Dec. of zooveel vroeger als geschikt voorkomt ontslag heeft gevraagd als gemeente-apotheker, welk verzoek gesteld is in handen der commissie van toezicht op de gemeente-apotheek om advies dat A. Verhage op zijn verzoek eervol ontslag is verleend als klerk ter gasfabriek en dat door het overlijden van den lijkdrager A. de Lange in diens plaats is benoemd de assistent M. Bartelse en tot assistent-lijkdrager G. C. van Blitterswijk dat burg. en weth. het doen van rekening en verantwoording van de Oeconomische spijsuitdeeling hebben bijgewoond en dat hun gebleken is dat er een ontvangst van ƒ1710.98 en eene uitgave van ƒ1608.175 en alzoo een goed slot van 102.80' is; dat bij de opneming der wijdte van het Goesche Sas wederom afwijking van een paar milimeters is te bespeuren. Bij dit laatste punt voegde de voorzitter de kennisgeving dat bij het college van burg. en weth. aanhangig is een voorstel tot verbetering van het Sas, hetwelk zij hopen met behulp van het raadslid Lambrechtsen binnen een niet te lang tijdsverloop den raad te kunnen aanbieden. Eenige aanvragen om remissiën van aanslag in den hoofd, omslag en van de belasting op de honden, beiden voor 1887, werden, ingevolge advies der fin. comm. en voorstel van burg. en weth., verleend. Eveneens werden burg. en weth. gemach tigd eenige af- en overschrijvingen te bewerk stelligen op de begrooting van 1887, en goedge keurd de rekening en verantwoording der gas- commissie in zake de verbouwing dier fabriek, in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van ƒ39375.045. Ter tafel kwam de rekening der gezondheids commissie over 1887 beloopende 35.695 en de begrooting voor 1889 dier commissie tot een bedrag van 90. De goedkeuring van die rekening werd aan gehouden omdat de heer Flugi d'Aspermont van oordeel was dat daarop 5 cent voor een plakze- gel te veel in rekening was gebracht. Ged. staten hebben opnieuw eenige opmerkin gen gemaakt omtren de verordening in het be lang der openbare gezondheid en de instructie voor de deskundigen, belast met het onderzoek op trichine, bloedvergiftiging enz. Op grond van enkele opmerkingen, die burg. en weth, juist vinden, stelden zij den raad voor de noodige wijziging in de verordening te brengen. De hoofdopmerking gold de instructie voor de deskundigen. Ged. staten beschouwen de be- belooning voor die deskundigen als eene plaatse lijke belasting, op grond van art. 238 der ge meentewet, die dus overeenkomstig art. 232 en volgende bij een door den koning goed te keuren besluit moet geregeld worden. Hierin zien burg. en weth. vele bezwaren, en zij zijn na rijp beraad tot de conclusie gekomen dat het beste zoude zijn dat de raad in zijne verordening zich niet inlaat met de belooning voor het onderzoek op trichine, enz. maar eenvoudig vordere dat bij de 2e keuring van het vee of vleesch de verklaring van een deskundige (in de verordening aan te geven wie als deskundigen worden aangemerkt) worde overgelegd dat het vee of vleesch vrij is van trichine, blaasworm of bloedvergiftiging en alzoo de instructie te laten vervallen, op grond dat ook de algemeene wetgever dit in toepassing brengt zooals blijkt uit de wet op de vaccinatie en uit de wet op de openbare middelen van vervoer. Dit werd goedgevonden en daarna de ver gadering gesloten. Potsdam. De keizer had een goeden nacht en stond te 10 uur op. In den voormiddag bezocht hij het Park. De keizerin vertrekt heden avond naar het overstroomde gebied in West-Pruisen. Herlijn. De Nordd. Allg. Ztgde ministeri- eele aangelegenheden besprekende, gelooft niet, dat de tegenwoordige ministers de belangen des lands aan eigen gevoeligheid zullen opofferen, hoe moeilijk hun taak thans ook zij. Alexandrië. Volgens een gerucht is Nubar pacha, minister-president, afgezet. Rias pacha is ten paleize ontboden. De werken tot het maken van een ijsbaan aan den nieuwen Vlissingschen weg zijn door de IJs club Walcheren aan den laagsten inschrijver, den heer P. J. Visser te Hansweert, gegund. Te Vlissingen bracht men voor den heer Salomon Eckerling 210.25 bijeen, vooral dank zij den heeren Montagne, predikant, De Graaff pastoor en Jos van Raalte, directeur van de Schelde. De tamboer R. en de soldaat F. van het 4e bat. 3e reg. infanterie te Vlissingen, die zich eenige dagen geleden schuldig maakten aan de ontvreemding van een zilveren horloge, toebe- hoorende aan een korporaal, zullen deswege voor den krijgsraad moeten terecht staan. Naar alle waarschijnlijkheid zoo schrijft men ons uit Goes zullen wij met de a. s. ten toonstelling alhier ook het opgaan van een luchtballon te zien krijgen. De heer Henri Wolff van Antwerpen (vroeger te 's Hage) is ten minste daarover in onderhandeling. Wijlen de heer mr D. van Weel, burge meester van Ooltgensplaat, heeft 25.000 voor de oprichting van een bewaarschool daar ter plaatse geschonken. Voorts heeft hij aan't alge meen armbestuur een onlangs gebouwd nityuw heerenhuis vermaakt, waarvan de inkpmsten voor 2/3 aan keé R. K. armbestuur en voor 1/3 aan het algemeen armbestuur aldaar ten goede komen. Vóór omstreeks 2 maanden werd gemeld dat te Meersen een meisje van 16 jaren, met of zonder haar wil, door rondreizende Duitsehers was mede gevoerd, nadat dezen eerst bij den vader tevergeefs pogingen hadden aangewend om zijn dochter aan hen af te staan. Alle nasporingen door de justitie te Maastricht waren tot hiertoe vruchteloos ge bleven. Deze week echter mocht het der Duitsche justitie gelukken bedoeld meisje in den omtrek van Aken als straatmuzikante terug te vinden. Onder geleide van een Pruisisch agent van politie werd zij naar haar ouders teruggebracht, die de verloren dochter met open armen ontvingen. Van hetgeen velen altijd, hebben gedacht, dat nu en dan zal moeten gebeuren, waar men heeft te doen met exaltaties van den geest als 't geval is bij de volgelingen van het leger des heils, heeft zich thans te Groningen het eerste geval voorgedaan. Een meisje van 18 jaren uit die gemeente, dat sedert eenige maanden zich heeft aangesloten bij de afdeeling van dat leger aldaar, vertoeft nu sinds eenige dagen in het ziekenhuis wegens volslagen krankzinnigheid, in den vorm van religieuse manie. Zij zal spoedig naar een gesticht opgezonden worden. De oude marketentster van Waterloo, Elske van Aggelen te Wageningen, vierde dezer dagen haar 94en verjaardag. Aangezien ze in zeer be hoeftige omstandigheden verkeert, ontving zij weder vele bewijzen van belangstellingonder anderen van den minister van oorlog 10. Dinsdag viel een treinbeambte, even voordat de trein het grensstation Herbesthal zou binnen- loopen, van een waggon, met het noodlottig ge volg dat hem verscheidene waggons over het lijf reden en hij op de plaats dood bleef. Men vond zijn lijk deerlijk gehavend terug. De ongelukkige was op reis om zijn nieuwe betrekking te Herbesthal te gaan aanvaarden, waar hij als onder-chef zou dienst doen. Menschen die de gewoonte hebben 's avonds de courant van a tot z te lezen, zouden, zegt het Hand., toch moeite hebben met The Times Het jongste nummer van dat blad bestond nl. uit 24 pagina's of wanneer men de gemid delde grootte van letter neemt 300.000 woorden. Men kan zich van dit aantal een denkbeeld vormen, wanneer men weet, dat bijv. het jongste nummer van het maandschrift De Gids ongeveer 70.000 woorden bevat. Het éene nummer van The Times van Zaterdag gaf dus nog meer drukwerk dan 4 exemplaren van De Gids en ongeveer evenveel als een boek van 600 bladzijden. Gewoonlijk bestaat The Times echter uit 16 bladzijden. Neemt men dit als gemiddeld aan, dan staat een jaargang van The Times gelijk met 936 exemplaren of 78 jaargangen van De Gids. Vit het Engelsch. Van KATE EYRE. TWEEDE BOEK. OOGSTE1V. ACHTSTE HOOFDSTUK. V ergroed ing-. Het kwam George altemaal voor als een ver warde droom, terwijl hij daar hijgende van ont roering stond en door iedereen de hand geschud werd. Van lieverlede werd het stiller, de zaal was thans bijna geheel verlaten, de boden be gonnen het gas uit te draaien en George Blaine verliet met gebogen hoofd de zaalde opwinding, die hem in staat gesteld had om zijn besluit ten uitvoer te brengen, had plaats gemaakt voor een overweldigend gevoel van droefheid. Op straat gekomen stond hij een oogenblik als versuft en tot zijn verbazing zag hij Francis onmiddellijk aan zijne zijde. »Wilt gij mij een arm geven, mijnheer vroeg hij op nog eerbiediger toon dan gewoonlijk. Misschien was deze ontmoeting met zijn zoon, na zijne openlijke schuldbekentenis, het pijnlijkste oogenblik voor George dat hij ooit gekend had en toch was hij hem dankbaar dat hij op hem gewacht had. Zjj gingen stilzwijgend voort, totdat zij op een De grasverpachtingen in Friesland en Gro ningen brengen 20—30 pet. meer op dan het vorige jaar. De veehouders zijn genoodzaakt hooger prijzen te besteden, in weerwil dat de grasoogst volstrekt niet overvloedig schijnt te zullen worden. De hooischuren zijn ruim gemaakt, wat bij sommige landbouwers bijna nooitvoorkomt. De tuingewassen hebben de laatste nachten van de vorst veel geleden. Met het honiggewin gaat het naar wensch nu het koolzaad en de paarde bloem in vollen bloei staan. Gisteren namiddag te 2 uur vond te Brus sel de officieele opening der tentoonstelling door den koning plaats, in tegenwoordigheid van de koninklijke familie, het diplomatieke korps, de ministers, senaatsleden, burgerlijke en militaire autoriteiten en ongeveer 3000 genoodigden. De koninklijke familie werd bij hare aankomst met geestdrift toegejuicht. De heer Somzee sprak zijnen dank uit voor den steun, dien het Grand concours van de zijde der koninklijke familie had mogen vinden, en wees op de belangrijke deelneming daaraan uit het buitenland. In de rede, waarmede de koning antwoordde en die luide werd toegejuicht, zeide koning Leopold o. a. »Yele vreemde volkeren nemen aan de tentoon stelling deel, en ik dank hen voor die sympathie. België heeft zich op oeeonomisch terrein tot den rang verheven eener gvoote mogendheid, maar aan de grenzen verheffen zich weder overal de slagboomen der douane. Het oogenblik is aan gebroken voor onze kapitalen om plaatsing te zoeken aan verre kusten gaan wij niet steeds vooruit, dan is dit feitelijk achteruitgang. Met ver trouwen wijs ik het Belgische volk dien weg, welke zonder buitengewone inspanning te eischen, het vaderland in de 20e eeuw zal brengen op eene hoogte, welke het werk van 1830 waardiglijk bekroont. Moge België uit eiken oeconomiscken wedstrijd steeds gewapend voor nieuwen vooruit gang te voorschijn tredenDit is de aanhou dende zorg mijner vaderlandsliefde". Volgens vertrouwbare mededeelingen is de vervolging tegen de oppositie-bladen in Duitsck- land, die het veel besproken artikelHeine Frauenzimmerpolitik overnamen doch er een af keurend oordeel tevens aan toevoegden, gestaakt. Een der eerste resultatea waarschijnlijk van Ric- kertsen Richters redevoeringen in de laatste zitting van den Pruisiscken landdag. De Fransche maarschalk Leboeuf is gisteren overleden. Leboeuf, maarschalk en senator, in 1809 te Parijs geboren, was minister van oorlog in het voor Frankrijk zoo onheilspellende jaar 1870. Treurige vermaardheid hebben zijn woorden verkregen, naar aanleiding van de oorlogsverklaring gesproken »Wij zijn geheel gereed, en duurde de oorlog ook twee jaar wij zouden geen knoop aan de slobkousen behoeven te koopen." De feiten heben bewezen, wat er waars aan deze groot spraak was. Na de verschillende nederlagen werd Leboeuf den 29 Aug. te Metz gevangen genomen. In 1871 voor een krijgsraad gebracht gelukte het hem de hoofdschuld op Bazaine te werpen. Sedert dien leefde hij vergeten op zijn landgoed in het Orne departement, waar hij zich met het schrijven zijner memoires bezig hield. Als oorzaak waarom de Italiaansche consul de diplomatieke betrekkingen met den sultan van Zanzibar heeft afgebroken wordt de weigering genoemd van den sultan om den afstand goed te keuren van de landstreken Kismayu en Sala als vergoeding voor een beleediging, door zijn voorganger koning Humbert toegevoegd. Daar de consul te vergeefs met woorden zijn wenschen heeft zoeken door te drijven, heeft hij de Itali aansche vlag ingehaald. De Britsche vertegen woordiger keurt zijn daad af. In het Damenstift te Praag is Woensdag een aartshertogin van Oostenrijk, Margaretha Sophia, tot abdis gewijd. De dames uit dit gesticht zijn niet aan de regels der geestelijke orden onder worpen, en kunnen ook huwen. Vroeger was de tegenwoordige koningin-regentes van Spanje daar abdis van 1876 tot haar huwelijk. Thurman is door de democratische conven tie te St. Louis gekozen tot candidaat der demo- punt kwamen, waar de weg zich in tweeën splitste. De eene liep recht door de Hoogstraat op de Bank aan, de andere was iets langerdoch minder druk. De heer Blaine wilde dien juisf inslaan toen Francis zeide »Willen wij niet liever de Hoogstraat door gaan, mijnheer?" »Zooals gij wilt, Francis." Daarop zag hij zijn zoon aan en ontwaarde met trots dat zijn hoofd meer opgeheven, zijn stap nog flinker was dan gewoonlijk. Hij kon zijn fijngevoelde bedoeling niet misverstaan. Zij scheen te zeggen»wat gij ook vroeger moogt misdreven hebben, ik, uw zoon, wil aan de wereld toonen dat ik mij niet over u schaam." Aan de deur hunner woning ontmoetten zij den heer Beverley. »Beste Blaine, ik wilde u juist even spreken. Neen, ik kom nu niet binnen, dank uwat ik te zeggen heb kan ik evengoed hier zeggen. Het is eenvoudig ditdat gij volstrekt niet hadt be hoeven te doen wat gij van avond gedaan hebt. Mabel en ik waren overeengekomen om stil heen te gaan, dan was alles in orde geweest. Maar gij hebt gehandeld als een man, en het zal mij zeer verwonderen, indien uwe kiezers dien moed niet in u waardeeren. Laat ons nu elkaar de hand geven, als gij er niets tegen hebt. Wij hebben beiden in den beginne ons leven vergooid en ons op een verkeerde manier uit onze moeielijk- heden gered. Mij dunkt dat er niet yeel verschil tusschen ons is, behalve dat gij heel wat meer gedaan hebt dan ik om boete te doen voor het verledene." Zult gij Barlington nu niet verlaten, Frank vroeg George op kaperenden toon. »Niet met mijn zin, vriend." Daarop gaven zij elkaar nog eens de hand en Francis ging met zijn vader in huis. »Francis, ik moet u een gunst verzoeken Wilt gij aan uw moeder mededeelen, wat er van avond is voorgevallen De heer Blaine begaf zich naar de bibliotheek en bleef daar zitten, trachtende zich voor te spiegelen welk een verandering het gelaat van Agathe zou ondergaan als zij vernam dat haar echtgenoot haar zoolang bedrogen had. Daar hoorde hij haar binnen komenmaar hij bleef zitten en bedekte zijn gelaat met de hand. »George", zei zij zacht en boog zich over hem heen. Hij zag niet op. George lief, wilt gij mij niet aanzien Ik hom u zeggen, hoe trotsch ik op u ben." Toen zag hij op. »Indien er iets is dat ik in een man be wonder, dan is het moed. En wat gij heden avond gedaan hebt, vind ik het moedigste waarvan ik nog ooit gehoord heb", zei Agathe met een zweem van haar oude geestkracht. Het nieuws verspreidde zich als een loopend vuur door Barlington en Mabel verkeerde in een groote spanning, toen zij vernam dat er geen reden meer voor haar vader bestond om naar Melbourne terug te keeren. Zou Francis nu weer tot haar komen Ofschoon zij tijdens hare ver loving niet bijzonder gelukkig was geweest, voelde zij zich doodongelukkig sedert die ver broken was. Zij verweet zich dat zij te terug houdend en koel was geweest. »Als hij mij ooit weer vroeg zou ik niet te trotsch zijn om hem te laten merken dat ik hem bemin", zei zij bij zich zelf. Maar Francis scheen geen haast te hebben om zijn aanzoek te hernieuwen. »Hij is zeker blij dat ik hem een voor wendsel heb gegeven om zich terug te trekken", dacht Mabel, vol wanhoop den derden dag na de vergadering op het stadhuis. »Hebt gij het groote nieuws al gehoord, Mab vroeg haar vader. »Neen, vader", antwoordde zjj gejaagd »zou Francis met een ander verloofd zijn?" »Trixy Blaine en David Murray zjjn het eindelijk eens geworden." »Daar ben ik blij om", antwoordde Mabel verlicht. »Gij gaat zeker van middag Trixy geluk wenschen »Ja, dat zal ik maar doen, vader", ant woordde zij, voelende dat ditmaal plicht en neiging niet met elkaar in strijd waren. Het was Zaterdag en het was dus mogelijk da t Francis thuis was. (Slot volgt.)

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2