N®. 135. 131* ng. 1888. Zaterdag 9 Juni. Middelburg 8 Juni, Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7regels/1.50j iedere regel meer f 0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Onderwijs, Rechtszaken. IDDELBIIRGSCHE COURAMT. Agenten te Ylissingen: P. G. de Yey Mestda&h Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kminingen: F. van dek Peul, te Zierikzee: A. C. de Mooij en te Tholen: W. A. van Nietjwenhuuzen, Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen; en nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmar te Rotterdam, en de firma B. van deb Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Dadbe Cie., John F. Jones, opvolger. De bron der liefdadigheid blijft ten behoeve van den heer Salomon Eekerling nog steeds vloeien. Heden ontving de heer H. M. van Beem nog van S. A. 25, uit Colijnsplaat 3, en door tusschen- komst van den heerS. I.Boassonvan mej. M/l. Totaal Y 29. 1 In de bus aan ons bureau wierp iemand nog ƒ1, terwijl B. te Middelburg ons per brief nog 10 overmaakte. Het totaal met de opgaaf van gisteren bedraagt nu 502,31 Onlangs, toen uit West-Indië het bericht kwam, dat de heer mr Smidt zijn ontslag zou nemen als gouverneur van Suriname, werd gemeld dat door planters en kooplieden hem was verzocht op dat besluit terug te komen. Dit laatste werd in de West-Indiër van 6 Mei »niet alleen onjuist" genoemd, maar volgens dat blad »is daarvan zelfs niet de minste sprake geweest". Die laatste woorden maken op dr G. C. S. blij kens een artikel in de Suriname den indruk, dat er, volgens de redactie van de West-Indiërniets dwazer en belachelijker te bedenken zou zijn dan dergelijk verzoek tot mr Smidt te richtenhoe eerder mr Smidt vertrekt, hoe liever en hoe beter. Is dit bedoeld, 'dan deelt mr Smidt eenvoudig het lot van de meeste gouverneurs van Suriname. Dat is nog al troostrijk. En onder die gouver neurs zullen er wel geweest zijn, die, bewust naar vermogen hun plicht te hebben betracht, op zich hebben toegepast de woorden »Wee u, als allen wel van u spreken". Het is, meent dr G. C. S., moeielijk, zoo niet onmogelijk, ook voor een gouverneur van Suri name, het allen naar den zin te maken. En ook door mr Smidt zullen wel maatregelen genomen zijn, die aan sommigen velen misschien mishaagden. Maar toch is er alles behalve reden om over zijn aanstaand vertrek, in deze donkere dagen, te juichen. Men roemt in de kolonie gaarne dr S. zegt niet op de heerschende vrijzinnigheid maar op de bestaande verdraagzaamheid. Yan drijvers en dwepers heeft men een afkeer. Yan kerkelijke en staatkundige drijverijen wordt niet veel ver nomen. Yan lieden, die in kiesvergaderingen de hartstochten opzweepen, die de openbare school, haar autoriteiten en onderwijzers de pest vinden voor de maatschappij, die de vaccine een heil- looze en goddelooze uitvinding noemen, hoort men niet. En nu zouden de dagen wel eens niet verre kunnen zijn, na de jongste gebeurtenissen in Ne derland, dat men, hoe ook een of meer verorde ningen afkeurende, en het bestuur, énden persoon van mr Smidt vurig en ernstig voor Suriname terug verlangde. Yoor de betrekking van gouverneur van Suri name moeten, volgens liet Vad., het meest in aanmerking komen jhr mr T. A. J. van Asch van Wijck, jhr mr M. A. de Savornin Lohman en dr T. C. L. Wijnmalen. Bij beschikking van den minister van binnen- landsche zaken is het onderkiesdistrict Kruinin- gen, behoorende bij het district Hontenisse, voor de verkiezing van leden der Tweede kamer ge splitst in tweeën en wel 1ste onderkiesdistrict Kminingenhet dorp Kruiningen met zijne om geving (wijken A en B.)2e onderkiesdistrict Kruiningen: het onderdeel Hansweert met zijne omgeving (wijk C). Hierdoor is aan den vroeger megedeelden wensch der bewoners van Hansweert voldaan. Onder allergunstigste teekenen zijn Donderdag avond de zomerconcerten in ons Schuttershof aan gevangen. Die schoone hove prijkte in haar fraai ste kleed; veel licht, veel bezoek, goede muziek, en een heerlijke zomeravond. En waar meermalen is geklaagd over het hin derlijk spelen der kleinen gedurende de muziek uitvoering mag nu wel geconstateerd worden dat allen zich beijverden om aan het beleefd verzoek de kinderen bij zich aan de tafeltjes te houden te voldoen. Het muziekkorps van onze stedelijke schutterij kweet zich op verdienstelijke wijze van zijn taak. Het geheel droeg het kenmerk van ijverige studie en aan het eind werd het korps dan ook levendig toegejuicht. Na enkele nommers hadden wij ook I wel wat meer applaus gewenscht. Met zulk een goed begin willen wij hopen dat het eind ook het werk zal kronen en de confrérie met tevredenheid op het seizoen zalmogen terug zien Te Krabbendijke is, door vertrek van den heer K. van Nieuwenhuijze, in diens plaats tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer Thomas van Doorn. Te Colijnsplaat werd bij herstemming tot lid van den raad gekozen de heer C. J. Huvers, notaris, met 69 van de 136 uitgebrachte stemmen. De heer A. L. Haringman verkreeg 67 stemmen. Donderdag besloot de Zacharias-polder 20 cent, de Groote Jonkvrouw benoorden 15 cent en de Groot-Zuiddiepe-polder 15 cent, alles per hectare en gedurende 10 jaren, als subsidie te verleenen aan de tram SchoondijkeIJzendijkeBelgische grens. In zake het voorstel der heeren Lohman en Schaepman tot wijziging van het reglement van orde der Tweede kamer schijnt de commissie van rapporteurs besloten te hebben de ontwerpers van het voorstel voor alles tot een conferentie uit te noodigen, teneinde te trachten door ge meenschappelijk overleg eene oplossing te vinden voor de bezwaren en wenschen, die bij het sectie- onderzoek gerezen en uitgesproken zijn. Bij kon. besluit zijn bij het wapen der artillerie benoemd tot kapitein bij het 3e reg. vesting-art., de eerste-luitenants T. C. de Bordes, van den staf van het wapen, adjudant van den gouverneur der K. M. academie, en J. E. de Man, mede van jdien staf, werkzaam bij de pyrotechnische werkplaatsen, Yerder is bepaald, dat de eerste-luitenant W. C. Gobius, van het wapen der infanterie, die voor den tijd van vijf jaren werd gedetacheerd bij het wapen der artillerie van het leger in N.-ï. en zich thans a la suite bevindt van het koloniaal werfdepot, weder zal worden ingedeeld bij het regiment grenadiers en jagers, waarbij hjj laat stelijk hier te lande heeft gediend. De heer J. J. Jonckheer, gezaghebber van St. Eustatius, is op zijn verzoek, eervol uit 1s lands dienst ontslagen en in zijn plaats benoemd de heer P. Faarup, eerste-commies ter griffie van het hof van justitie in de kolonie Cura9ao. Tot leden van het hoofdbestuur der Maat schappij tot Nut van H Algemeen zijn gekozen de heeren mr W. H. K. Mouthaan met 676, dr J. Zeeman met 670, en dr W. Pleijte met 642 stem men. De beide eerste wonen te Amsterdam, de laatste te Leiden. Aan de stemming namen 206 departementen deel, uitbrengende 679 stemmen. Men schrijft aan de N. R. Ct uit Yerseke De oestercampagne kan thans beschouwd wor den als afgeloopen te zijn, slechts enkele vaten worden nog naar Engeland verzonden, maar iit is van geen beteekenis meer. De werkzaamheden voor de volgende campagne zijn in vollen gang, zooals het schoonmaken der bezaaide gronden, hetgeen dit voorjaar zeer tijdroovend is, want de banken zijn bijzonder vuil geworden en de groei der oesters is aangevangen, dit jaar wat vroeger dan andere jaren, en zulks niettegenstaande het gure en ongunstige voorjaarswederdus de gron den moeten zoo spoedig mogelijk zuiver gelegd worden. Met het alsteken der broedoesters van de pannen is men nagenoeg gereed, terwijl het kalken der pannen ook goed vooruitgaat. Over het algemeen zal het nu afgeloopen sei zoen bij de oesterkweekers slechts zeer matige voldoening achterlatenhet product was niet zeer best, de oesters over het algemeen slecht gevischt en niet zwaar van stuk, de prijzen laag, deels tengevolge van de minder goede qualiteit dei- oesters en deels tengevolge van de onbesuisde en door niets gerechtvaardigde concurrentie. Het had er veel van of de oesterkweekers het er op toegelegd hadden om in de kaart te spelen van de oesterkoopers; zonder voldoende gronden bood men tot steeds dalende prijzen aan, en het grootste kwaad was, dat men kleine oestersoorten, nog geheel onvolwassen, bij millioenen aan de markt bracht. Door dit laatste wordt onberekenbaar kwaad gesticht; de cesterkweekers verdedigen het, door geldnood aan te voeren, maar toch is het eene wijze van geld maken, die noodlottig moet worden voor hen, die het in praetijk bren gen. Men berekent dat' minstens 15 millioen kleine oesters verzonden zijn, en dat niet alleen 2e maar ook 3e soorten, natuurlijk tegen bespot telijk lage prijzen; de eenige goede zijde hiervan is, dat al wat weg is het volgende seizoen bui ten de concurrentie is gesteld en de beschikbare hoeveelheid oesters tot een veel kleiner cijfer zal terug brengen. Ook op sommige plaatsen van de Yerseker oesterbank en voornamelijk op het noordelijk en noordoostelijk gedeelte heeft de vorst nogal veel kwaad gedaan het zuidelijk en zuidwestelijk deel der banken kwam daar vrij goed af. Met hoeveel vreemde en onverklaarbare ver schijnselen men bij de oesterkweekerij te doen heeft, kan blijken uit het feit, dat niettegen staande de winter vrij streng was, de vorst tot zeer laat aanhield, het voorjaar bijzonder guur was met scherpe winden, zoodat algemeen een zeer late groei verwacht werd, in de laatste jaren deze groei op dit tijdstip nog nooit zóo sterk was doorgezet als thanshet zeewater is vrij hoog van temperatuur en men kan dan ook een vroe gen broedval verwachten. Als de natuur nu dit jaar wat wil medewerken, dan is het te hopen dat de kweekers al het mo gelijke zullen doen, om de oesters zoo goed als maar kan te laten doorgroeienniets mag ver zuimd worden om weer dezelfde kwaliteit van oesters te verkrijgen als voorheen. Als dan het gezond verstand gebruikt zal worden, om een einde te maken aan eene door niets gemotiveerde concurrentie, waarbij eene soort naijver eene groote rol speelt, dan is het zeer waarschijnlijk dat het na afgeloopen seizoen de reeks van minder voor- deelige jaren zal sluiten en betere jaren in aan tocht zijn, maar niets mag verzuimd worden om betere oesters te verkrijgen, (terwijl het verkoopen van kleinere onvolwassene oesters in het welbe grepen belang van deze belangrijke industrie hoe eerder hoe beter geheel ophoudeén voor de oude reputatie der Zeenwsche oesters én uit het oogpunt van de financieele belangen is dit hoogst noodzakelijkde aandacht van alle belangheb benden kan niet genoeg op deze beide factoren gevestigd blijven. Het is veel voordeeliger wat later de oesters ter markt te brengen, als zij goed volwassen en goed gevischt zijn, dan ze te ver koopen voordat ze werkelijk prima zijnde gel delijke voordeelen hiervan zullen zeer krachtig spreken. Al ware het dat men de oesters een vol jaar moet laten doorgroeien, dan zal dit nog meer voordeelig blijken dan het aan de markt brengen van een elk jaar achteruitgaand product, natuurlijk tegen elk jaar dalende prijzen. Ter aanvulling van het gisteren gemelde omtrent de bekroning vanwege het Comité tot wering van schoolverzuim te Goes meldt onze be richtgever nog dat de uitreiking der spaarbank boekjes in de scholen heeft plaats gehad, terwijl er nietzooals gebruikelijk was, boekwerken aan de kinderen, die van 0 tot 10 verzuimen hadden, uitgereikt zijn. In plaats daarvoor zal aan het tochtje naar Ylissingen wat meer luister worden bijgezet. Daar voor de verkiezing van een lid in het hoofdbestuur van het N. onderw. genootschap (vacat. Slangen) niemand de volstrekte meerder heid heeft bekomen, zoo moet er eene herstem ming plaats hebben tusschen de heeren P. H. v. d. Ley te Haarlem die 401 en H. Y. Leopold te Delft die 159 stemmen bekwam. De herstem ming moet plaats hebben vóór 1 Juli a. Arrondissements-rechtbank. j Heden, Yrijdag, zijn veroordeeld wegens b e 1 e e d i g i n g C. B. 54 j,, hvr. van C. T., arbeidster Heinkenszand, tot 3 bs. 3 d. h. M. L. v. d. W. 22 j., dienstmeid Terneuzen, tot 5 b. s. 5 d, h. .en C. v. W. 68 j., wed. van C. v. d. P., Hansweert, tot 1 b. s. 1 d. h. beleediging en slaan van ambte naren: T. P. v. N. 27 j., smid Hansweert, tot 7 d. gev. beleediging van ambtenaren: F. B., 22 j., kleermakersknecht Hansweert, tot 8 b. s. 6 d. h. en J. V. 20 j., werkman Bergen op Zoom, tot 12 b. s. 10 d. h. diefstal1 P. J. P. 12 j. en 2 J. M. 11 j., beiden zonder beroep Middelburg, de le tot 2 en de 2e tot 1 m.C. L. de W. 17 j., zonder beroep St. Jansteen, tot 3 d. en R. de M. 16 j., zonder beroep Middelburg, tot 6 m. gev.; overtreding der jachtwet: J. C. K. 20 j., arbeider Kloetinge, apell. vonnis kantonge recht Goes, met bevestiging van het vonnis van dat kantongerecht, tot 3 b. s. 1 d. h. toedienen van bedwelmenden drank: P. G. 38 j., Kapellebrug (Clinge), tot 5 b. s. 3 d. h. landlooperij: W. A. D. 44 j., zonder middel van bestaan en zonder vaste woonplaats, tot 12 d. h.; mishandeling: 1 H. Y. 17 j., Wemeldinge, en 2 P. F. v. d. Y. 16 j., Schore en Vlake, beiden schippersknecht, de le tot 7 en de 2e tot 14 d. gev. schennis der eerbaarheid: P. de Z. 66 j., slachter IJzendijke, tot 6 m. gev. Allen in de kosten. Ontslagen van rechtsvervolging is: J. v. M. 31 j., agent in plaatsvervangers Hontenisse, beklaagd van valschheid in geschrifte. Bij bevelschrift der zelfde rechtbank te Mid delburg dd. 7 Juni zijn lo J. R. 39 jaar, schip per, geboren te Schore, wonende te Wemeldinge en 2o H. O., 36 jaar, zonder beroep, geboren te Bruinisse, wonende te Yerseke, beide gedetineerd te Middelburg, verwezen naar de openbare terecht zitting dier rechtbank, ter zake dat zij in den nacht van 12 op 13 April jl., omstreeks éen uur te Goes, te zamen en in vereeniging, zich den toegang hebben verschaft in de woning der wed. De Roo, buiten haar weten en tegen haren wil, en zulks door een glasruit te verbrijzelen in een raam van de achterzijde, der woning, daarna dat raam op te schuiven en daardoor te klim men; en dat zij vervolgens aldaar hebben weg genomen, met het oogmerk om zich een en ander wederrechtelijk toe te eigenen, eene som van on geveer ƒ1820, bestaande in een bankbiljet van ƒ300, zes van ƒ100, drie van 200, een van ƒ40, een muntbiljet van f 10, een en twintig tien gulden stukken en omstreeks 60 in verschillende zilveren munten, waaronder zestien stukken van vijf cent, en de navolgende gouden en zilveren voorwerpen, elf oud tien gulden stukken, twee oude vijf' gulden stukken, twee gouden munten, een met het jaartal 1741 en een met het jaartal 1776, twee gouden knoopjes, tien gouden ringen, twee gouden hemdsknoopen, twee gouden halssloten, twee gouden hoofdstukken, twee gou den speldjes, eene gouden doekspeld met bloed koralen bezet, zes zilveren broekstukken, een met zilver bewerkte ellemaat, twee zilveren haken en oogen, eenen zilveren haak van een kerkboek, twee zilveren halsknoopen, zeventien zilveren hemdsknoopen, achtien zilveren mansknoopen, twee zilveren reukdoosjes, twee zilveren scharen, een zilveren slotje, een zilv»ren tabakdoos met zilveren pijpenuithaaler, een zilveren naalden koker, eene zilveren snuifdoos, eenen zilveren vingerhoed, een en twintig bloedkoralen, alles aan genoemde weduwe toebehoorende. Als verdediger is aan de beklaagden ambts halve toegevoegd de heer mr E. P. Lenshoek. Kantongerecht te Goes. Heden, Yrijdag, zijn veroordeeld M. P., Kwadendamme, wegens lo openbare dronkenschap, 2o het bevuilen van een aan eene openbare straat staand gebouw te Goes, tot 2 m. 1 b. s. 1 d. h.; A. P. Waspik, wegens het, niet tegenstaande het sein daartoe gegeven was, niet stoppen van de vaart van zijn schip op 100 M. van een brug over een rijkskanaal, tot 25 b. s. 10 d. h.; J. B., W. v. Y., W. W., M. W., D. H., Wemeldinge, wegens het zich, te zamen en in vereeniging, na het sluitingsuur, bevinden als bezoeker in eene herberg te Wemeldinge, ieder tot 3 b. s. 2 d. h. en A. B., Hansweert, wegens het als bierhuishouder tusschen 's avonds 11 en 's morgens 6 uren hebben van bezoekers in zijn bierhuis te Kruiningen tot ƒ1 b. s. 1 d. h. Yerder J. de B., Nisse, J. de J., H. T,, Hein kenszand, wegens het jagen in eens anders jacht veld zonder voorzien te zijn van eene jachtacte of van eene schriftelijke vergunning van den eigenaar of rechthebbende, ieder tot 2 maal 5 b. s. 3 d. h.A. C., A. C., Woensdrecht, wegens het jagen in gesloten jachttijd, ieder tot 5 b. s. 3 d. h.H. B., Ovezande, wegens het aan wenden van pogingen om wild te bemachtigen door middel van een wildstrik, tot 5 b. s. 3 d. h.P. B., Colijnsplaat, wegens het bevisschen der Schelde zonder consent, tot 3 b. s. 3 d. h. Ten slotte nog wegens openbare dronkenschap P. de S., Hoedekenskerke, A. M., Cortgene, P. S., Borssele, ieder tot ƒ1 b. s. 1 d. h.J. D., Hansweert, tot J 3 b. s. 3 d. b.C. S., Hansweert, tot 8 d. h.J. de L., Ellewoutsdjjk, tot 14 d. h. P. V. en N. L., Ellewoutsdijk ieder tot 2 maal 2 weken k. Allen in de kosten.

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1