Wie wind zaait, die zal storm nopten 34F EUI L LETON. Onderwijs, Verspreide berichten. I meesters eerder kunnen missen en de hatelijkheden uit de openingsspeech werden zelfs door hun aanwezigheid niet goedgemaakt. Doch pikant was het." Den 25en Mei jl. vergaderde te Arnhem de voorloopige commissie der in Januari van dit jaar opgerichte Nederlandsche Heidemaatschappij ter bespreking van hetgeen er gedaan moet. worden ter definitieve constitueering der nieuwe vereeniging. Gelijk men zich zal herinneren, zal deze op het voetspoor harer bloeiende, en met uitnemend gevolg werkende zustermaatschappij in Noord- Duitschland en Denemarken, zonder zelve ont ginningen te ondernemen, op verschillende in de statuten aangegeven wijzen, het in cultuur brengen van heiden en duinen bevorderen. Er werd besloten om Donderdag den 21en Juni, des nam. 1 uur, in de groote sociëteit te Arnhem, een algemeene vergadering der leden te houden tot het vaststellen der statuten en het benoemen van een bestuur. De leden der voorloopige com missie namen op zich, om, ieder in zijn provincie, zooveel mogelijk belangstellenden op te wekken, om lid te worden. De contributie bedraagt 2. Wie zich als lid wil opgeven kan zich, be halve bij de leden der voorloopige commissie, daartoe aanmelden bij mr C. J. Siekesz, huize de Cloese bij Lochem, welke zich gaarne bereid verklaart om aan hen, die nadere inlich tingen verlangen voor zoover de voorraad strekt, de concept-statuten toe te zenden. Een groot aantal leden alleen kan de jeugdige maatschappij in staat stellen, om direct krachtig op te treden. Ieder, die derhalve belang stelt in de ontwikkeling van onzen bodem, wordt opgewekt om als lid der Nederlandsche Heide maatschappij toe te treden. De regeering heeft geantwoord op het voorl. verslag der Tweede kamer omtrent het ontwerp tot verlenging van den dienst der militie te land, lichting 1883, en der zeemilitie, lichting 1884. Zij handhaaft het ontwerp, acht wel degelijk buitengewone omstandigheden aanwezig en meent dat de tegenwoordige bijzonder zorg eischende politieke toestand in geen geval als een normale is te beschouwen en dat het onrustbarend karakter van dien toestand door den langen duur daarvan in geene deele is gewijzigd. Dat het bestaan van buitengewone omstandigheden werd aangegrepen om, op bedekte wijze zonder wijziging der mili- tiewet, tot eene voortdurende verlenging van diensttijd te geraken, is ongegrond. De verant woordelijkheid der regeering voor de belangen van 's lands verdediging legde haar inzonderheid bij den tegenwoordigen toestand der levende strijdkrachten, de verplichting op, dit voorstel te doen, dat, zoolang de vredestoestand behouden blijft, hoogst onbeduidenden druk voor de bevolking doet ontstaan, terwijl in het onverhoopte geval dat 'een oorlog mocht uitbreken, de miliciens wier diensttijd wordt verlengd, tock meerendeels bij de schutterijen aan de verdediging zouden moeten deelnemen. De regeering is voornemens zoo spoedig mogelijk te trachten een doeltreffende, billijke regeling van den dienstplicht tot stand te brengen, ten volle bewust van haar ernstigen plicht om al wat mogelijk is te doen om het vraagstuk der leger vorming en van de inrichting der levende strijd krachten, zoo spoedig mogelijk tot eene bevredi gende oplossing te brengen. Juist daarom acht zij het noodig de wettelijke regeling, bij de tweede alinea van art. 181 der- grondwet gevorderd, door eene staatscommissie te doen voorbereiden, die door hare veelzijdige samenstelling den waarborg geeft, dat bij hare beraadslagingen rekening gehouden is, zoowel met de militaire eischen, waaraan moet worden vol daan, als met de economische en maatschappelijke belangen, waarmede rekening moet worden ge houden. In stede van vertraging acht de regee ring bespoediging in de afdoening van .dezen maatregel noodig. De staatscommissie zal geens zins een bepaald plan der regeering hebben uit te werken maar een zelfstandig onderzoek hebben in te Btellen naar en een advies hebben uit te brengen met betrekking tot de wenschelijke grond slagen voor bedoelde regeling. De regeering zal Vit het Engelsch. Van KA. TE EYBE. TWEEDE BOEK. OOGiTEY. ACHTSTE HOOFDSTUK. ergoed ing-> Tot dusver heb ik, aldus vervolgde George Blaine zijn verhaal aan zijn gehoor, slechts omstandigheden aangevoerd, waarmede op dit oogenblik waarschijn lijk duizenden jongelieden te kampen hebben. Nu kom ik tot de hoofdkwestie van mijn verhaal. Ik zal u vertellen, hoe die twee klerken het aan legden om van voren af aan te kunnen beginnen. De een verdween eensklaps op een wijze, die zijne nabestaanden in den waan bracht dat hij zelf moord gepleegd hadmaar hij had niets van dien aard gedaanhij had eenvoudig het oude Engéland verlaten om zich naar een ver afgelegen land te begeven. Daarop bestormde een vreeselijke ver zoeking den anderen klerk. Ik zal u niet met bijzonderheden vermoeien en u slechts vertellen hoe zich een gelegenheid voordeed, waardoor hij van zjjn patroons een som gelds kon stelen, die toereikend was om zijn dringenden nood te lenigen, onder omstandigheden, welke den man die van zelf moord verdacht werd, ook van diefstal betichtten. dan moeten oordeelen of en in hoever zij zich met die grondslagen zal kunnen vereenigen. Prematuur ware het geweest in de openingsrede hare beginselen omtrent de defensie uiteen te zetten. De instelling der staatscommissie zal zooveel doenlijk worden bespoedigd. Overigens verzekert de regeering dat, indien na aanneming van dit ontwerp de buitengewone omstandigheden, die tot de indiening leidden, niet meer aanwezig worden geacht, zij zich haasten zal den koning voor te stellen aan de miliciens, wier diensttijd werd verlengd, reeds binnen den maximalen termijn ontslag uit den dienst te doen verleenen. Naar een paar bladen melden heeft dehëerL. de Man, hoofd der school voor on- en minvermogenden in de Lange Delft alhier, tegen 1 October a. s. eervol ontslag uit die betrekking gevraagd. Wij mogen dit bericht niet eenvoudig overne men zonder een enkel woord daarbij te voegen. De heer De Man behoort tot de veteranen op schoolgebiedhij is een man van de oude garde, aan wien menig jongere wel een voorbeeld kan nemen. Hij is een uitstekend onderwijzer, een respectabele figuur. Weinigen zullen er in, Middelburg zijn, die hem niet kennenden man met zijn goedig, opgewekt gelaat, zijn krachtige figuur, waardoor hij bij de kleinen dadelijk sympathie wekt. Ook als directeur der rijksnormaallessen maakte hij zich hoogst verdienstelijk en tal van jonge lingen dankten aan hem vooral de practische oplei ding voor het lager onderwijs. Autoriteiten en ambt- genooten toonden dan ook steeds den eenvoudigen maar degelijken man op hoogen prijs te stellen. Dat iemand met zulk een eervol en werkzaam verleden als hij heeft, wanneer hij zijn ambt neerlegt, een moeilijk te vervullen plaats zal openlaten ligt voor de hand. In het belang der jeugd en van het onderwijs zouden daarom zeker velen gaarne gezien hebben dat hij nog niet heen ging, en waarlijk de heer De Man zelf is nog krachtig genoeg om zijn taak voort te zetten. Maar niemand zal hem de rust, die hij wenscht, misgunnenen tal van dankbare ouders, leer lingen, tal van vrienden en goede kennissen, die hem hoogachten en waardeeren, zullen van harte hem toewenschen dat hij nog jaren lang van die rust moge genieten. Naar wij vernemen blijft de heer De Man de betrekking van directeur der normaallessen be- kleedendit zal zeker velen genoegen doen. Te Arnemuiden is gisteren, wat een groote zeldzaamheid is, een levende otter gevangen op de hofstede van A. Boogaard aldaar. Behalve het vroeger gemelde, heeft wijlen de heer A. Steketee, onlangs te Goes overleden, nog gelegateerd -. aan de diaconie der Ned. Herv. kerk aldaar 5000 en aan het orgelfonds idem ƒ1000. Voorts aan de Zondagschool te 's Heer Hendrikskinderen 500, aan de weesinrichting. Neerbosch 1500, aan de Martha-stichting te Alfen aan den Rijn 500, aan ds Van Dijk te Deuti- ehem 500, aan de Heldringsgestichten te Zetten ƒ500, aan de Hope Israels te Amsterdam ƒ500, aan het seminarie Depok te idem ƒ500, aan de Utrechtsche zendingsvereeniging 2500. Allen vrij van rechten der successie. Ter gelegenheid van de Woensdag te Zie- rikzee gehouden paardenmarkt werd des avonds, ten huize van mej. de wed. G. L. Vermunt, een paardenloterij gehouden. Het harmoniegezelschap Kunst en Eer, onder directie van den heer D. H. Ezerman, voerde eenige muziekstukken uit, het geen het genoegen dat zulk eene loterij verschaft, niet weinig verhoogde, terwijl voor eene doelmatige verlichting en versiering van den tuin was ge zorgd. Behalve 5 paarden waren er nog ruim honderd andere prijzen, bestaande in voorwerpen van kunst en smaak. De vijf nommers waarop de paarden zijn gevallen waren n" 3750, 3944, 2066, 928 en 2512. Een buitengewoon talrijk publiek woonde deze verlo ting bij. Per adver tentie in het Nieuw advertentieblad Ik moet u even uiteenzetten hoe groot die ver zoeking voor hem was. De patroons waren zeer rijk en zouden het verlies van zulk een klein bedrag als hij dacht te verduisteren niet eens gevoelen, terwijl de klerk, wiens nagedachtenis hij ging bezoedelen, toch reeds verdacht werd van een daad, die zijn goeden naam voor altijd ver nietigde. Bedenk daarbij dat hem volslagen ondergang dreigde, zoo hij die som gelds niet kreeg, waarop hij door een oneerlijke daad elk oogenblik de hand kon leggen. Behoef ik erbij te voegen dat hij, niet doof zjjnde voor de inspraken zijner betere natuur, gedurende geheel zijn volgend leven bitter berouw heeft gehad over die misdaad zijner jeugd Ik wil u niet ophouden door uit te wijden over al wat hij geleden heeftmaar dit moet ik u zeggen mocht ooit een dergelijke verzoeking u bestormen, houw dan liever uw rechterhand af dan dat gij er aan toegeeft. Vergeet nooit dat, hoe verleidelijk de zonde mag zijn, gij, van het oogenblik af, waarop gij ophoudt een eerlijk man te wezen, ook noodzakelijk ophoudt een gelukkig man te zijn. Maar ik moet mij haasten om mijn verhaal te eindigen. Na een afwezigheid van meer dan dertig jaren keerde de klerk, dien men van zelfmoord verdacht had, als een rjjk man in zijn geboorteland terug. Toen De teekenen van onderdrukte ontroering waren steeds toegenomen van het oogenblik af dat de van Heerenveen noodigen een vijf en twintigtal verveners in het kiesdistrict Schoterland den afgevaardigde uit dat district, hun medeburger, den heer Domela Nieuwenhuis, beleefd uit tot het bijwonen eener vergadering te Heerenveen, teneinde den interpellant in de gelegenheid te stellen voor hen als vakmannen duidelijk te maken, hoe een vervener, in dezen tijd met 60 man werkende, per dag 98.40 kan verdienen. Bepaling van den tijd wordt gaarne aan den heer D. N. overgelaten. Zij twijfelen niet, of de heer D. N zal zoo beleefd zijn aan deze uitnoodiging te voldoen, of publiek erkennen, dat hij althans van hun vak klaarblijkelijk weinig afweet en daardoor in meer dan een opzicht zeer onjuist is geweest. Men schrijft uit Steenwijkerwold aan de Zwolsche Ct Hoe de zaak tusschen verveners en arbeiders zoo spoedig in het gereede is gekomen, blijft een raadsel, maar een feit is het, dat Woensdag morgen tal van arbeiders naar de verschillende veende rijen zijn vertrokken om hun gestaakten arbeid te hervatten, natuurlijk met eenige loonsverhoo- ging, varieerende tusschen 7j en 12J cent per roedeanderen onder belofte van na afloop hun ner werkzaamheden een douceur te zullen ont vangen. Dat dit jaar van de verveningen weinig te recht komen zal, behoeft zeker geen betoog. Den besten tijd heeft men voorbij laten gaan en lan ger dan 24 of 25, uiterlijk einde dezer maand, kan niet geveend worden, daar anders de turf geen tijd genoeg zou hebben te drogen. Buiten dien de hooilanden zijn reeds zoover gevorderd, dat daarmede over een 14 dagen een begin kan worden gemaakt. Vele arbeiders moeten dan met het venen eindigen om in de hooiing ook iets te kunnen verdienen. Oude turf is hier en daar nog wel aanwezig, zoodat vrees voor gebrek aan die brandstof voorshands niet behoeft te worden gekoesterd. Een gedeelte der infanterie is heden van het Westenwoud naar de buurtschap Wetering dezer gemeente verplaatst, om aldaar met eenige rijks veldwachters te worden ingekwartierd, zeker om van daar uit in de veenderijen te patrouilleeren, teneinde nieuwe vijandelijkheden van sommigen, die zich eventueel ook nu met de gemaakte schikkingen nog niet kunnen vereenigen, te voor komen. Zondag 1.1. had de groote nationale postdui ven prijs vlucht plaats van St. Denis. De eereprijs, eene gouden medaille, werd be haald door de Rotterdamsche postduiven-vereeni ging Pro Patria, eigenaar der duif de heer A. Korporaal, welke duif den afstand van 364.700 meter in 5 uur en 8 min. heeft afgelegd. Onder meer werden prijzen behaald door dui ven van de heeren Ribbens, Adriaanse en Mu- lock Houwer te Zierikzee. De heer Ribbens behaalde ook nog een prijs van een paar photographieën. Te Ter Apel werd Zondagnamiddag, door het spelen van kinderen met lucifers, een woning in asch gelegd. Niets was verzekerd. Ongeveer zes weken geleden verbrandde van denzelfden man de woning, die toen echter verzekerd was. Op de lucifersfabrieken te Eindhoven heerscht veel gebrek aan werk, tengevolge waarvan dezer dagen vele werksters moesten weggezonden worden. Als men in aanmerking neemt dat de fabrikanten de lucifers per 1000 pakjes, elk van 10 doosjes, voor plus minus 30 verkoopen (zegge 3/10 cent per doosje kan men nagaan met welk eene kleine winst zij zich moeten tevreden stellen. Te Heteren ontstond in een kermiswagen brand, met het gevolg dat de wagen geheel uit brandde. De eigenaar, die in de meening ver keerde, dat nog een kind in den wagen was, heeft bij het zoeken zeer ernstige brandwonden gekregen. Naar aanleiding van een oproeping door den directeur der gemeentelijke Gasfabriek en HoogdrukwaterleidingteDordt, om eenjongmensch voor schrijfwerk en ter opleiding voor meterop- nemer, tegen een salaris van 400, dat kan op klimmen tot 800, hebben zich aangemeld 103 sollicitanten, waarvan 66 uit Dordrecht. Volgens het verslag over 1887 van de Wees- inrichting te Neerbosch werd de inrichting in dat jaar opnieuw belangrijk uitgebreid. Een stuk grond, dat naar de nieuwe stadlaan loopt, groot 2 heet., werd aangekocht. Om geschikt terrein voor het nieuwe weeshuis te bekomen, was het noodig dat de inrichting eigenares werd van een bosch aan de noordzijde der inrichting gelegen hierin is men boven verwachting gunstig geslaagd. Een weezenvriend gaf f 10,000, waarvoor 1 heet. boschgrond en 4 heet. best bouwland zijn aan gekocht. Het bosch werd terstond uitgeroeid. Een nieuw rioolstelsel werd ingevoerd voor afvoer van water bij de weeshuizen. Al de sloten, waarin zich nog vuil water kon verzamelen, zijn ge dempt. heer Blaine met zijn verhaal begonnen was en nu barstte men los met den uitroep »De man, die het land verliet, was de heer Sutherland, niet waar, mijnheer Men wuifde met zakdoeken en juichteslechts enkelen floten of mompelden. Een paar minuten heerschte er groote verwarring. Daarna riep de president: Stilte, heeren; stilte. De heer Blaine wil spreken." Toen de rust eenigermate hersteld was, vervolgde de heer Blaine »Gij hebt gelijk. De klerk die als het ware uit den doode opstond was de heer Beverley, bij u beter bekend als de heer Sutherland. Verlangt gij nu niet te hooren, wie de andere klerk was?" »Neen, neen, mijnheer, dat willen wij niet weten." »Ik zal het u zeggen. Ik ben die schuldige man." Het gejuich, gefluit en gemompel begon op nieuw; maar zijn stem zooveel mogelijk verhef fende, ging de heer Blaine voort: »Ik behoef hier nog slechts bij te voegen dat ik dit verhaal met twee bedoelingen gedaan hebvooreerst opdat gij allen zoudt weten dat uw stadgenoot de heer Beverley van Zonheuvel niet schuldig is aan de misdaad, waarvan hij beticht werd, en ten tweede opdat gij onmiddelljjk een anderen candidaat zoudt kunnen stellen. Mannen van Barlington, ik dank u hartelijk voor het ver trouwen dat gij in mij hebt gesteld; voor de In Februari begon men met den bouw van bet nieuwe weeshuis. Het bevat 6 schoollokalen #n 4 slaapzalen en zal binnen kort door 200 weezen worden betrokken. De inkomsten hebben bedragen aan giften en legaten ƒ123,332.71. De drukkerij leverde een batig slot voor de kas der inrichting op, groot 9459.92^. Een liefhebber van den tuinbouw vestigt in de Veend. Ct. de aandacht op de gunstige ge legenheid, die er tengevolge van den laten zomer alsnog bestaat, om de verwoestingen van de rups in vruchtboomen en heesters tegen te gaan. Dit vernielend insect zit tengevolge van het koude weder in den morgen en den avond nog in nesten, zoodat men door het takje af te snijden, waarop het gebroed op elkander gepakt zit, in een handomdraai honderden gelijk vernietigen kan. Geschiedt dit nu niet, dan wordt de uitroeiing hoogst moeielijk, omdat de rupsen later uit el kander worden gedreven, om het noodige voed sel te kunnen vinden, en dan ook eerst hunne verwoestingen zichtbaar worden. Keizer Frederik bracht gisteren weder het grootste gedeelte van den dag in het park door. 's Namiddags reed hij met de keizerin uit. Volgens vertrouwbare mededeelingenis de minis- terieele crisis bezworen. Voorloopig zal noch de wet betreffende de verlenging van het mandaat der kamer afgekondigd, noch een schrijven des konings aan den minister v. Puttkamer openbaar gemaakt worden. Of Bismarck later den minister Von Puttkamer een eervolle retraite zal bereiden, blijft nog altijd mogelijk. Zooals wij gisteren mededeelden oordeelde de Parijsche .Sïaijrfmvi-correspondent niet ongunstig over Boulangers optreden in de kamer Maandag 11. Zijn Engelsche collega'3 deelen zijn meening niet maar bespotten op allerlei wijzen den generaal. Wanneer hij talenten bezit, schrijft de Daily Telegraph - zoo heeft hij gisteren daarvan niets laten bemerken." De Times vindt zijn zinsneden droog, armoedig en koud, verwijt hem zijn verlangen naar onbe grensde macht, dat hij niet eens zoekt te bedek ken en noemt hem een handelaar in pillen tegen aardbevingen. De Daily Hews spot over de kinder achtige toelichting van zijn voorstel. Niet alleen Boulanger, ook diens zanger ge bruikt Havas om reclame voor hem te maken. Het agentschap bracht gisteren de mededeeling »Men verzoekt ons te melden, dat de heer Paulns, lyrisch zanger, morgen in het Alcazar een ode tér eere van generaal Boulanger zal zingen." De Bonapartisten te Parijs hielden Dinsdag een bijeenkomst, waar de bekende Corsikaansche ad vocaat Leandri sprak. Na hem deelde Mitchell mede, dat de invloedrijkste leden van de Bona- partistische partij alvorens generaal Boulanger in de kamer had gesproken, kennis van diens meeningen hadden ontvangen. De Boulanger- beweging is een plebiscitaire beweging, besloot Mitchell. Onder het geroep van Leve de keizer 1 Leve prins Victor Leve Boulanger gingen de aanwezigen dan ook uiteen. Wat Rochefortvan deze conclusie wel zal zeggen De Fransche bladen deelen talluoze bijzon derheden mede van de voorvallen aan de Elsasser grensstations tengevolge van de nieuwe pasmaat regelen. Menig doodonschuldig reiziger wordt het slachtoffer dezer Germaansche middeleeuwsche gebruiken, welker scherpte door de ruwheid der Duitsche bermbten in niet geringe mate vermeer derd wordt. Te Novéant werd den 1 Juni aan niet minder dan 60 reizigers de toegang op Duitsch grondgebied geweigerd. Onder hen bevonden zich vele Fransche gepensioneerden van minderen rang, die verlof hebben hun laatste dagen in hun geboorteland Lotharingen te slijten. Toen zij nu Vrijdag te Pont-a-Mousson hun pen-* sioenen geïnd hadden en naar hun woonplaats), wilden terugkeeren, werden zij te Novéant terug gehouden en moeten daar op eigen kosten hun pensioen is natuurlijk zeer gering, op hun paspoort wachten, dat misschien over acht of tien dagen komt. De democratische conventie te St Louis] heeft bij acclamatie den heer Cleveland, den tegen woordigen president der Unie, tot candidaat der partjj voor het presidentschap geproclameerd. Volgens te Rome uit Zanzibar ontvangen berichten zou de tegenwoordige sultan weigeren de overeenkomst goed te keuren, die door zijn welwillendheid waarmede gij mij heden avond hebt aangehoord en voor de edelmoedige deel neming welke gij aan den dag hebt gelegd, toen ik u de zonde van mijn leven openbaarde. Gelooft mij, heeren, die deelneming is mij zeer aangenaam geweest en heeft mij meer dan ik zeggen kan gesteund bij de vervulling van mijn zoo pijnlijken plicht. Ik heb nu niets meer te zeggen dan u te verzoeken mij toe te staan dat ik mijn can- didatuur officieel intrek." Het geraas, dat nu volgde, was oorverdoovend. »Neen, neen, gij moogt u niet terugtrekken, mijnheer. Wat gij zooveel jaren geleden gedaan hebt heeft niets met het tegenwoordige te maken." »Als gij ons getrouw blijft, zullen wij u trouw blijven, mijnheer", klonk het van alle kanten; slechts af en toe werd er een afkeurende stem ver nomen, die echter spoedig tot zwijgen gebrachtwerd Eensklaps sprong Nat Taylor, die den heelen winter zonder werk was geweest en zeker niet geweten zou hebben, hoe hij het hoofd boven water had moeten houden, zonder den bijstand, die zijn vrouw van mevrouw Blaine kreeg, op de estrade en riep »Geef ons de hand, "mijnheer, de meesten onzer zouden hetzelfde gedaan hebben, als zij in hetzelfde geval verkeerd hadden, maar niet iedereen zou den moed bezeten hebben om ex- later zoo rond voor uit te komen." Zijn voorbeeld werd door velen gevolgd. (Wordtvervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2