Wie lini zaait die zal storm ooifc 3a- F E U I L L E T OnT^" Onderwijs. Kerknieuws. Verspreide berichten. toegebracht, tegen vooraf te betalen vastgestelde premiën. Het doel dezer inrichting achten wij zeer nut tig de schade, die elk neringdoende lijdt wan neer het bekende biljet op zijn deur of winkel prijkt, is grooter dan velen vermoeden; maar bovendien ook in menig gezin sleept een der gelijke ziekte ook al is de geldwinner niet aangetast zoovele onkosten na zich dat tege moetkoming dan hoogst welkom is. Op onderscheidene plaatsen, ook te Middelburg, heeft de maatschappij agentschappen gevestigd. De heer J. C. Pranso te Middelburg schrijft in het anti-revolutionnaire blad in ons gewest een beschouwing, waarin hij erop wijst dat de regeering en de liberalen niet in de eerste plaats schuld zijn van al de ellende, zoowel in Indië als in Nederland. »Als de kerk van Christus zoo schrijft hij niet zoo schandelijk hare roeping had ver geten, als de kerk niet jaren lang geweigerd had gehoorzaam te zijn aan het bevel van haren koning»Gaat dan heen in de geheele wereldi predikt het Evangelie aan alle creaturen," voor zeker het zou ook in Indië er anders uitzien dan thans. Als de dienaren, de ambtsdragers der kerk niet jaren lang, voor een groot deel althans, zoekers waren geweest van zichzelf, als men van het heilig predikambt geen ambacht gemaakt had zoodat men ging waar het grootste traktement werd gegeven (om van de ouderlingen, die op menige plaats maar figuranten zijn, niet te spre ken) geloof mij, wij zouden andere toestanden beleven dan thans zijn te zien. »Zeker de toestanden in Indië zijn verschrikkelijk, maar toch niet erger dan in Nederland. Of zijn ook in ons land niet huisgezinnen te vinden, waarnaar de kerk in geen jaren heeft omgezien? Bij tien-, ja bij honderdtallen zijn ze in Middel burg b. v. aan te wijzen de huisgezinnen, waar in geen 20 of 30 jaar een bedienaar des woords een voet gezet heeft, bij honderden zijn jongelingen te vinden die spotten met het gebed van vader en moeder en die, evenals de Indische soldaten, hun lust zoeken in het hardst te vloeken en hunne eer stellen in hun schande. Volg mij naai de kazerne en gij zult hetzelfde zien en hooren wat gij in Indië waarneemt. Gaat naar de huizen der ontucht en vraagt maar hoe lang het geleden is dat een predikant kwam tot die ongelukkige^ hen opzoekende in den naam des Heeren en zij zullen u zeggen, wij weten niet dat er predikanten zijn. Waarlijk de oorzaak ligt niet in de eerste plaats bij de regeering maar wel bij de kerk en hare dienaren, die het jaren lang aangenamer vonden bij mijnheer A. of mevrouw B. onder het genot van een glas wijn en een sigaar een praatje te maken dan het verlorene te zoeken en het afgedwaalde terecht te brengen." Dit moest een liberaal eens schrijven; b. v. ter bestrijding van de meening dat de openbare school schuld heeft aan zooveel achteruitgang! Is het wonder dat de redactie van het genoemd blad zelf verlegen is met de zaak en, uitdrukkelijk er op wijzend dat toon èn vorm èn inhoud ge heel voor de verantwoording van den schrijver blijven, zich liefst van eene oordeelvelling daar over onthoudt. In de Maandagmorgen te Stavenisse gehouden vergadering van den gemeenteraad werd benoemd tot telefoniste mej. C. van 'tHof met 4 stemmen, terwijl 3 stemmen waren uitgebracht op de andere sollicitante mej. W. Hout, beiden aldaar. Door de benoeming van deze nieuwe beambte, die kan toor moet houden in hetzelfde perceel, als waarin het tot nu toe uitgeoefend is geworden, is vol daan aan den wensch der ingezetenen, om het telefoonkantoor voor die gemeente te behouden. Bij kon. besluit zijn benoemd tot notaris binnen het arr. Groningen, ter standplaats Loppersum, mr. H. A. Spandaw, thans notaris te Groningen; tot commissaris van politie te Hilversum, W. N. van Garderen, thans inspecteur van politie aldaar tot subst.-off. van just, bij de arr.-rechtb. te Amsterdam, mr. A. A. Pélerin, thans subst.-off. bij de arr.-rechtb. te Tiel. Vit het Engelsch. Van Iv A TI! EYRE TWEEDE BOEK. oeeiTEiv. ZEVENDE HOOFDSTUK. De lieer Beverley doet een treurige ontdekking. In zijn schrik over de pijnlijke ontdekking, die Frank Beverley zoo plotseling gedaan had, vergat hij voor het oogenblik, welke nieuwe banden zijn dochter had aangeknoopt en zjj wilde er hem niet aan herinneren en dacht met diepe deernis »Papa heeft mij meer noodig dan Francis." Dus drong zij hare tranen terug en zei »Ik kan gereed zijn, wanneer gij wilt, papa." sDat is dapper gesproken, kind. Wjj zullen weer gelukkig samen zijn, net als vroeger," dit zeggende zag hij haar vriendelijk aan. »Ja papa, wij zullen trachten alles van Oud-Engeland te vergeten." »Hemel nog toe, Mabel!" riep haar vader ontsteld over haar ongewonen, droeven toon uit, »ik vergat Francis heelemaal." »Ik denk niet dat het hem veel zal deren, papa." »Niet veel zal deren Hoe komt gij daar aan, Mabel?" Zij verliet de zijde van haar vader en ging Verder is de opperschipper in het vaste korps dek- en onderofficieren bij de zeemacht B. J. Wollenstein benoemd tot broeder in de orde van den Nederlandschen Leeuiv. Bij kon. besluit zijn benoemdtot ontvanger der registratie en domeinen te Reenen J. Terp stra, thans te Zevenaarte Zevenaar J. Kisselius, thans surnumerair; tot surnumerair der registra tie en domeinen H. de Jongh Jr., te 'sGraven- hageA. A. A. Stoop, te 's HertogenboschH. L. Dingemans, te ZutfenJ. A. Smits, te Gouda; L. van 't Sant, te RotterdamW. Overbosch, te Grave; D. A. Dojjer, te 's GravenhageW. van Heijningen Nanninga, te Boksmeer; D. van den Hurk, te Boksmeer; G. M. van Voorthuijzen, te LeidenA. P. van der Scheer, te 's Gravenhage; G. Scheltema, te Amsterdam. Aan jhr mr G. J. Th. Beelaerts van Blokland, op zijn verzoekonder de gebruikelijke dank betuiging, eervol ontslag verleend uit zijne be trekking van lid van den raad van toezicht op het pensioenfonds voor burgerlijke ambtenaren. Bij beschikking van den minister van financiën zijn met ingang van 1 Juli a. tot commies ontvanger benoemd; te Goule J. S. de Schepper, te Broek Sittardte Broek Sittard A. Schuuring, te Grathemte St. Kruis a/d. Brakke, A. H. de Vlieger te Ellewoutsdijk te Roodasluis M. Hofetee te Beek bij Nijmegen. Onder leiding van jhr mr J. W. H. Quarles van Ufford werd heden te Amsterdam de jaar- ljjksche algemeene vergadering gehouden van af gevaardigden der Maatschappij van Weldadigheid. Daarin werd het jaarverslag van den directeur, den heer F. B. Löhnis, door den voorz. voorgelezen. Blijkens dit verslag waren de uitkomsten van den landbouw zeer ongunstig. De veehouderij leverde een verlies op van ƒ9657. Op ultimo Dec. bestond de veestapel uit 130 melkkoeien, 3 stieren, 26 trekossen, 30 stuks jong en 18 stuks mestvee, 9 kalveren, 17 paarden en 147 varkens. Met houtteelt werd krachtig voortgegaan, de geheele uitgestrektheid bosch bedroeg op 31 Dec. 388 H. A. Van den fabrieksarbeid waren de uitkomsten vrij gunstig. Met de verschillende industrieën werd 973 winst behaald. De bevolking bedroeg op 1 Jan. 1888, met inbegrip der ambtenaarsgezinnen, 1770 zielen. 29 kinderen werden geboren, 27 sterfgevallen hadden plaats. Ter vervanging van vertrokken gezinnen werden 7 nieuwe geplaatst. Het onderwijs, gewoon lager en voortgezet handenarbeid onderwijs, teekenen enz. leverde goede vruchten op. Aan contributiën werd ontvangen 15245 of 2163 minder dan in het vorige jaar. Daarvan werd 7734 besteed aan onderhoud van gezin nen, zoodat slechts 7511 aan de algemeene kas ten goede kwam. Aan giften en legaten werd 33435 ontvangen De vergadering keurde de balans en winst en verliesrekening goed. Verschillende belangrijke wenken, werden, in verhand met het verslag, gegeven. De heer David J. A. Samot, als beoefenaar der levensverzekeringswetenschap wel bekend, is Zaterdag in Den Haag overleden. Hij bereikte den ouderdom van 50 jaren. Maandag 11. was het 10 jaar geleden, dat de Chr. school te Sluis werd geopend. Ter herin nering hieraan werd er 's morgens eene openbare les gegeven, terwijl de kinderen den middaggingen doorbrengen op 't buiten van den heer J. F. Hen- nequin »Kruisdijk." De school, geopend met een 25tal leerlingen, telt er thans 93. Te Westmaas was uitbreiding van het onder wijzend personeel volgens de wet noodzakelijk. Fluks werd het kunstje van Wijmbritseradeel en andere gemeenten toegepast en de school voor kinderen, die den twaalfjarigen leeftijd bereikt hebben, gesloten. Gedeputeerde staten van Zuid. met haar rug naar hem toe staan om haar werk op te vouwen, zeggende »Als ik tusschen u en hem moet kiezen, ga ik liever met u naar Melbourne terug." Had zij de blijdschap kunnen zien, die zijn gelaat verhelderde, dan zou haar offer lichter gevallenzijn. »Maar ik mag u dat besluit niet laten nemen, kind. Het is natuurlijk dat gij meer van Francis houdt. »Dat zie ik niet in, papa. Gij hebt mij bemind en zijt goed voor mjj geweest, zoolang ik leef en een jaar geleden wist ik nog niet dat er iemand bestond, die Francis Blaine heette. »Nu wij zullen hooren wat Francis zegt, eer wij een besluit nemen." Mabel was hevig ontsteld, toen zij hoorde dat haar vader vroeger te Barlington gewoond had. Niet dat zij een oogenblik geloofde dat hij dien diefstal gepleegd had maar voor haar openhartig gemoed was het op zichzelf reeds zeer bedenkelijk om ergens onder een aangenomen naam te leven, teneinde zjjn identiteit te verbergen. Zij wilde dit echter voor zichzelf niet bekennen, veel minder haar vader laten merken, hoe diep zij zich ver nederd gevoelde. Al haar leven had zij gedacht dat zij Mabel Sutherland was en nu ontdekte zij op eens dat zij Beverley heette het kwam haar bijna voor, alsof zij opgehouden had een fatsoenlijk meisje te zijn en het was dus niet onnatuurlijk dat haar 'teerste gedachte was. »Wat zal Fran cis daarvan zeggen Hij zal toch zeker liever met een meisje trouwen dat altjjd haar eigen Holland protesteerden, maar het hielp hun niet. De minister Mackay heeft beslist, dat er geen termen zijn voor de hooge regeering om tusschen- beide te komen, want dat de gemeenten vrij zijn aldus te handelen. Bedankt voor het beroep naar Kleverskerke de heer C. A. W. Nonhebei, te Apeldoorn. In de maand Mei overleden alhier 31 perso nen. "Volgens het Maandboekje stierven aan long tering 6, levenszwakte 3, keelziekte 3, ouderdom 2, koud vuur 2, bloedspuwing 2, darmbeklemming 2 personen en voorts een aan kanker, koortsen, beroerte, slepend kersenlijden, longontsteking, slepend longlijden, croup, hartgebrek, maagkanker en cholerine, terwijl een persoon elders overleed. Naar de leeftijden was de sterfte als volgt beneden het jaar 6, van 1 tot 5 jaren 3, van 5 tot 10 jaren 2, van 10 tot 15 jaren 0, van 15 tot 20 jaren 1, van 20 tot 25 jaren 2, van 25 tot 30 jaren 0, van 30 tot 35 jaren 0, van 35 tot 40 jaren 0, van 40 tot 45 jaren 1, van 45 tot 50 jaren 1, van 50 tot 55 jaren 3, van 55 tot 60 jaren 2, van 60 tot 65 jaren 2, van 65 tot 70 jaren 3, van 70 tot 75 jaren 2, van 75 tot 80 jaren 1, van 80 tot 85 jaren 1, van 85 tot 90 jaren 0, van 90 tot 95 jaren 0, van 95 tot 100 jaren 1. De verleden week op de Spijkerplaat ge strande vischsloep Veere no 1 is heden zonder assistentie vlot gekomen. Heden morgen vertrok van Ylissingen de vrachtgoederenstoomboot Industrie XXIIom aan de werf te Kinderdijk geheel afgetimmerd te worden, terwijl deze boot hare machine en stoom ketel aan de fabriek der kon. Mö de Schelde heeft ingenomen. De type der tweeling-schroef machine is gewoon compound hooge druk zonder condensatie met 3 cylinders en voorwarmer. De genoemde boot is op de werf der firma L. Smit Zoon te Kinderdijk vervaardigd voor rekening van de Oberrheinische Schifffahrts Gesellschaft te Keulen en is bestemd voor het goederenvervoer op den Rijn. Wijlen de heer A. Steketee te Goes heeft de volgende legaten bemaaktƒ5000 aan de Herv. kerk; ƒ500 aan de Zondagschool Maran-Atha-, ƒ500 aan de Christelijke school; f500 aan de Christ, jongelingsvereeniging Ken den Heer in al uwe wegen en ƒ500 aan het gasthuis te Goes. GCt.) Zondagnamiddag werd door de Belgische sleepboot Valk te Hansweert binnengebracht het Nederlandscli aakschip Wisselvalligschipper A. van der Pluijm, beladen met tarwe van Antwerpen naar Pruisen. Genoemde schipper had het ongeluk gehad bij Bath de mast overboord te zeilen. Naar met zekerheid kan worden medege deeld zal de heer v. d. Klooster, zoo mogelijk reeds met 1 Juli, eene tweede boot in de vaart brengen tusschen Sluis en Brugge. Zeer waarschijnlijk zal de kortste weg tusschen de Belgische badplaatsen en Ylissingen dan over Sluis loopenterwijl die weg tevens de goed koopste zal zijn. Te 's Gravenhage zal een kunstnijverheids museum gesticht worden. Yolgens bericht uit Steen wijk aan de Zw. Crt. schijnen sommige verveners aan de arbeiders hooger loon te hebben geboden. De arbeiders wilden het niet aannemen, na de vergadering van de verveners, die zich 'onderling hebben verbon den, van welke vergadering echter niets zekers bekend is, terwijl op verzoek om informaties ten antwoord is verkregen, dat men had besloten tot geheimhouding. Misschien zal er een mouw worden aangepast, door na afloop van het werk een douceur te geven. Of de arbeid zal worden hervat, i3 nog moeilijk te zeggen, doch zeker is het dat veel ongedaan blijft. Een vijfjarig kind, waagde het dezer dagen een kijkje te nemen in een afgesloten erf te Bergen- van gekend heeft?" Maar ofschoon Francis niet bijzonder teeder voor haarwas geweest, in haar droefheid scheen hij toch zeer verwonderd te zijn, toen zjj trachtte te weten te komen of hij hun engagement niet liever wilde verbroken zien, na de ontzettende onthullingen, die Barlington zoo geschokt hadden. »Mabel lief, ik begrijp heel goed hoe de zaken staan. Er heeft natuurlijk een vergissing plaats gehad. Iedereen beseft dat uw vader on schuldig is," zei hij ernstig en hoffelijk; en toen Mabel iets mompelde van een valschen naam keek hij verbaasd en zei»ik geloof niet dat iemands geluk in gevaar zal gebracht worden, omdat zijn vrouw niet altjjd juist geweten heeft hoe zij heette." Hierbij haalde hij nauw merkbaar de schouders op, een teeken waarvan Mabel had leeren begrjj- pen dat hij gaarne van dit onderwerp wilde afstappen. Dus bleef zij zijn aanstaande en voelde zich verlicht doch niet gelukkig. Zij had behoefte aan troost en dien kon hij haar niet geven, een voudig omdat hij haar niet genoeg begreep om de diepte van haar leed te peilen. »Hij houdt eigenlijk niet van mij", dacht zjj, »hij wil zjjne belofte alleen gestand doen, omdat hjj voelt dat het zijn plicht is en de eer het gebiedt." Zij deelde hem dus mede dat haar vader naar Melbourne terugkeerde en zij besloten had hem te vergezellen, zonder in het minst te denken op-Zoom. Het stak daartoe een zijner handjes door een scheur in de omheining om zich naar boven te heffen, doch nauwelijks werd dit door de kwaadaardige bewoonster opgemerkt, of zij greep een soort bijl of kapmes en sloeg daarmee naar het handje met het gevolg, dat twee vinger toppen werden afgehakt. De verontwaardiging is algemeen. Te Groningen, is een kanoe, waarin een student aan het roeien was, omgeslagen, met het ongelukkig gevolg dat hij verdronk. Te Han- sumhuizen brak een ladder, waarop 5 werklieden stonden, bezig een schuur met riet te dekken. Twee hunner braken een arm. Op de Steen straat te Arnhem is een jongen van 8 jaar onder een tram geraakt en zwaar verwond. Een droge Mei! Volgens den regenmeter, der rjjkslandbouwschool te Wageningen is in de maand Mei gevallen 26£ mM. regen, tegen 93^ niM. in dezelfde maand van 1887. Er moet plan bestaan om Rotterdam, be halve met Dordrecht, ook met Delft, 's Gravenhage en Antwerpen telephonisch te verbinden, Te Leiden viel gisteren nacht aan de werf der Kon. Ned. grofsmederij een werkman, die eenige reparatiën aan een boot verrichtte, te water en verdronk. Hjj laat eene vrouw met vijf kinderen na. Te Oud-Zevenaar viel Zondag namiddag een knaap, bij het uithalen van vogelnesten, uit een 40 voet hoogen boom, tengevolge waarvan hij is overleden. Uit Oosterbeek meldt men dat bij de ver giftiging van een der vijvers op De Hemelsche Berg een viertal personen betrokken zjjn, onder wie ook de gemeente-veldwachter, die reeds is ontslagen. Niet alleen uit vernielzucht, maar ook om de visch tot eigen gebruik aan te wenden, had men vergiftigd voedsel in den vjjver geworpen. Een paar der daders hadden dan ook van devisschen mede naar huis genomen, éen van hen circa 70 stuks. Yan een en ander is proces-verbaal op gemaakt. Slachtoffers van de dramatische censuur zijn Zaterdag te Berljjn de studenten geworden, die aldaar in het Victoria-theater een voorstelling van het Lutherspiel door Trumpelmann zouden geven. Het publiek was aanwezig en de opvoe ring zou beginnen, toen het gordijn opging en men in plaats van den proloog de mededeeling vernam, dat tengevolge van voorschriften dien namiddag door de politie gegeven de voorstelling onmogeljjk was geworden. Te voren waren door de censuur reeds vele wijzigingen aangebracht, maar ter elfder ure had zij de eerste acte zoo mishandeld, dat alle verband, indruk en eenheid van het stuk verloren ging. Dientengevolge weigerden de studenten te spelen. Hoe »streng" de censuur te werk ging blijkt o. a. uit het feit dat de naam »Bebel" wjjl hjj aanstoot zou kunnen geven, hoewel die van een historisch persoon, humanist en tjjdgenoot van Luther, veranderd werd in >Lange"in een regel werd zonder op het verbod te letten het woordpapistisch geschraptHet studenten-co mité heeft zich met een klacht tot het minis terie gewend. De koning van België heeft gisteren de waterwerken en het kanaal van Charleroi naar Houdeng bezichtigd. Deze streek is een der middelpunten van het socialisme in België. Om trent dit bezoek bevat het socialistisch blad Ie Peuple eene dépêche uit La Louvière, waarin gemeld wordt dat op den tocht des konings de kretenleve de republiekleve het algemeen stemrechtwerden aangeheven en de Marseil laise werd gezongen. Uit Krakau wordt gemeld dat de in Rus- sisch-Poolsche grensplaatsen wonende Oostenrijk- sche en Pruisische bezitters van fabrieken bevel hebben ontvangen Rusland onmiddeljjk te verlaten, zoodra de hun toegestane verblijftijd afgeloopen is. Zondag sloeg te Bargum, de Beneden- Pyreneën, gedurende de vespers, de bliksem in de kerk en doodde twee vrouwen. De schoenen van eene andere vrouw weiden van hare voeten gerukt, zonder dat zjj de minste kwetsuur ontving. De pastorij, op meer dan 150 meters afstand van de kerk, werd ook getroffen. De keizer van Brazilië, vergezeld van de keizerin, prins August van Saksen—Coburg, zijn schoonzoon, de geneesheeren Charcot, Semmola, De Giovanni en Mottamajo hebben gisteren Mi laan verlaten en zijn naar Aix-les-Bains vertrokken. - In het Noorden van Schotland heeft het Zaterdag en Zondag gesneeuwd. dat zjj haar minnaar daarmede griefde. Zjj had herhaaldeljjk bij zichzelf opgezegd, hoe zij het zou inkleeden en toen zjj er eindeljjk toe kwam, was zjj zoo kalm dat Francis in het eerst niet begreep wat zij bedoelde. »Yersta ik u goed dat gij hals over kop naar Melbourne vertrekt?" »Ja, papa moet zoo spoedig mogeljjk terug." sMag ik vragen hoe lang gij denkt weg te bljjven »Yoor altjjd, denk ik; mijn geheele leven." »Ik kan u niet goed volgen. Verlangt gij dat ik ook daarheen zal gaan?" »Daar daar heb ik niet aan gedacht, Francis." Als ik u goed begrjjp, denkt gij geheel uw verdere leven in Australië te blijven en tevens verlangt gij niet dat ik u zal volgen. Gij moet mjj ten goede houden, indien ik u verkeerd ver staan heb, maar het komt mij voor dat zulk een schikking een einde moet maken aan onze tegen woordige verhouding." Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2