Onderwijs, Kerknieuws. Verspreide berichten. bekend. Hoe ook verder de uitslag moge zijn, nu reeds beeft men reden te over van tevreden- beid. Op eene 2500 gulden jaarlijkscbe bijdrage zal ongetwijfeld gerekend mogen worden. In de vergadering jl. van den raad te Soboon- dijke is besloten tot eene jaarlijkscbe ondersteuning van 150 gulden. Eerstdaags kan de subsidie-aanvraag ook in banden onzer provinciale regeering gesteld wor den, en deze was immer vrijzinnig, waar bet communicatie verbetering gold. De boeren in een vergadering van ingelanden, die dezer dagen met algemeene stemmen adbaesie schonken aan de tramlijn en met meerderheid van stemmen sub sidie weigerden, beet ik conservatief of egoistiscb. Bij kon. besluit is aan mr. F. A. P. baron Wittert van Hoogland, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als subst. griffier bij bet gerechts- bof te 's Gfravenhage. Verder zijn benoemd: tot subst.-officier van justitie bij de arr.-recht- bank te Maastricht mr. E. C. M. G. Geradts, thans ambtenaar van bet o. in. bij de kantongerechten in bet arr. Roermond bij bet personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht tot officier van gezondheid der 2de klasse de student in de geneeskunde (arts) J. E. van Persijn in het college voor cle zeevisscberijen de beer en jhr. E. De Wendt Alberda van Ekenstein, R. J. Verschoor van Nisse, J. R. Boerlage, J. J. Slis en S. Hoekstra. Nog is bij 's rijks werf te Amsterdam bevorderd tot baas der smeden de commandeur der bank werkers bij die werf H. Brinkboer benoemd tot portier de personen F. Hoving en H. A. Solleveld. Eindelijk is de beer T. Eernstman, arts, benoemd en aangesteld tot officier van gezondheid der 2de klasse bij het personeel van den geneeskundigen dienst van bet leger in Nederlandseh-Indiè'. De luitenant ter zee der lste klasse N. W. Van Ammers wordt den löden dezer a. s. geplaatst aan boord Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord. De luitenant ter zee der 2de klasse J. J. W. H. van der Toorn, laatst behoord hebbende tot de rol van Zr. Ms. stoomschip Zilveren Kruis, in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit ge steld. Bij koninklijk besluit van 1 dezer is aan jhr mr G. J. Th. Beelaerts van Blokland, voorzitter van de Tweede kamer der staten-generaal, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid en secretaris der bij koninklijk besluit van 22 No vember 1879 ingestelde staatscommissie tot her ziening van bet wetboek van koophandel, onder dankbetuiging voor de door hem in die betrek kingen bewezen diensten. Te Utrecht zijn tot arts bevorderd de heeren C. A. -L. Jacobse Boudewijnse en P. de Snoo, beiden doctorandus. Aan de Tweede kamer is ter bekrachtiging aangeboden een ontwerp van wet tot onderhand- scben verkoop van grond aan de Koninklijke Ne- derlandscbe Locaalspoorweg-Maatschappij Willem III, gevestigd te Apeldoorn, noodig voor den bouw van eigen station te Deventer. Ten einde de- voltooiing van den spoorweg niet te vertragen, werd baar vergund, het perceel voorloopig in bezit te nemen. Ook is ter bekrachtiging aangeboden een wets ontwerp tot onderhandschen verkoop van weiland aan het bestuur der roomsch-katholieke parochie te Zevenbergen, grenzende aan haar terrein en gelegen in de onmiddellijke nabijheid van andere eigendommen der parochie. In beginsel bestond tegen dien verkoop geen bezwaar. Teneinde echter voor de gemeente Zevenbergen de gelegenheid open te houden om een reeds eenmaal bij den gemeenteraad ter sprake gebracht plan van aanleg een er straat tusschen het Stationsplein en de Doelestraat uit te voeren, werd de noordoostgrens van den ver kochten grond zóo getrokken dat voor die straat en voor huisplaatsen aan hare noordoostzijde voldoende domeingrond beschikbaar blijft. Naar aanleiding van het verliezen van het proces tegen Berend Hoitzema Enuma door de Vereeniging tegen de kwakzalverij acht het bestuur het waarschuwen door middel van het maandblad verder onmogelijk vol te houden, en heeft het Zij drukten elkaar de hand en gingen stil zwijgend uiteen. Mabel", zei de heer Beverley zeer ontroerd de zitkamer, zijner dochter betredende, »hoe gauw kunt gij gereed zijn om naar Melbourne terug te keeren »Papa »Ja, ik heb meer dan genoeg van het moederland. Wij waren ginds veel gelukkiger." »Maar papa, kunt gij die afschuwelijke beschuldiging dan niet logenstraffen »Ik wil het niet meer beproeven, kind", ntwoordde haar vader en viel uitgeput in een stoel. Mabel stond dadelijk naast hem. »Beste papa, zijt gij bedroefd?" vroeg zij liefkoozend. »Ik ben hier alles moede, kind. Als we maar weer in ons oude tehuis zijn, hebben we niets meer wat ons ergert. Wanneer kunt gij gereed zijn?" Wordt vervolgd.) besloten vanwege het bestuur het voorstel te doen de vereeniging op te heffen. Het bestuur doet het niet om het gering finan cieel verlies door het proces geleden, noch omdat de vereeniging innerlijk zwak is, niet omdat zij niet nog zeer nuttig zou kunnen werken, maar alleen omdat de wet, of de uitlegging door eene rechtbank aan de wet gegeven, haar verhindert met haren nuttigen arbeid voort te gaan. Door voortdurende toetreding, ook gedurende de laatste maandenis het aantal leden thans tot 992 gestegen. Over dit voorstel zal de vereeniging in de vol gende algemeene vergadering, in Augustus a. te Amsterdam te houden, moeten beslissen. Naar men ona meldt wordt de Noord-Hollandsche vereeniging Het Witte Kruis in staat gesteld omt in veel ruimer mate dan vroeger, aan haar doel te beantwoorden, doordien zij met de Anglo-Oester- reicMsche bank te Weenen, onder medewerking van eenige voorname Amsterdamsche firma's, een overeenkomst heeft aangegaan wegens de uitgifte eener premieleening, waardoor zij een aanzienlijk kapitaal verwerft ten einde op een onbekrompen wijze en duurzaam hare oogmerken te kunnen bereiken, t. w. het voorkomen van besmettelijke, ziekten, het bestrijden van epidemieën, door het nemen van sanitaire maatregelen, het verleenen van liulp bij ziekten, onder anderen door de opleiding van beschaafde ziekenverplegers en verpleegsters. Eerlang zal Het Witte Kruis dus bij machte zijn haar hulpcorps te versterken en aan het dringend verzoek om door haar gekweekte en geëxamineerde verplegers en verpleegsters, dat uit zoovele plaatsen des lands gestadig aan haar wordt gericht, veel gereeder dan tot dusverre te voldoen. Yoor kleine gemeenten, waar de gelegenheid tot zorgvuldige verpleging, door nette en bekwame personen, in den regel veel schaarscher is dan in groote steden en zelden middelen genoeg voorhan den zijn om de vereischte voorzorgsmaatregelen tot wering van besmettelijke ziekten en ter bevor dering der volksgezondheid te bekostigen, kan de krachtige bijstand eener kumanitair-wetenschap- pelijke vereeniging als Het Witte Kruis van bui tengewoon groote beteekenis worden. Overvalt ons wat de hemel verhoedeeen epidemie, dan zal Het Witte Kruis voortaan kracht dadig kunnen medewerken en de hooge regeering helpen om de uitbreiding daarvan te stuiten en voor een goede verpleging der lijders te zorgen. Het besluit van Het Witte Kruis om zich te dien einde van de onmisbare stoffelijke middelen te verzekeren moet derhalve door allen, die be seffen, dat de bevordering der gezondheid van het algemeen een eerste voorwaarde der volkswelvaart is, grootelijks worden toegejuicht en gewaardeerd. Het hoofdbestuur heeft tot voorzitter drBarnouw, tot secretaris dr Blooker, tot penningmeester ds Perk. Benoemd tot leeraar in de militaire vakken aan de K. M. academie te Breda de heer P. D. Buijze, le luitenant der infanterie, thans gedeta cheerd bij den generalen staf te Gravenhage, en zulks met 15 September a. Het aantal aspiranten, dat zich heeft aange meld voor het examen voor die academie be draagt 233. Yoor het voorbereidend kerkelijk examen is o. a. geslaagd de heer W. B. II. van Kinschoten, candidaat in de theologie te Leiden. De heer P. Snoep, cand. te Goes, nam het beroep (toez.) naar Linschoten (cl. Utrecht) aan. Deze week viert de heer C. Giltay P. Az., gedurende 35 jaren predikant te 's Heer-Arends- kerke, zijne 40 jarige ambtsvervulling. Zondag middag a. zal hij die gebeurtenis in de kerk herdenken. De heer W. II. H. Dijkman, cand. tot den H. dienst bij het prov. kerkbestuur van Utrecht, te Rotterdamheeft de toezegging van beroep naar de Ned. Herv. gemeente van Breskens aan genomen. Zondagmorgen werd de heer Scholten als, predikant bij de Herv. gem. te Oostburg bevestigd door den consulent ds Y. d. Weide. Des namid dags deed de nieuwe leeraar zijne intrede en sprak naar aanleiding van Ephese 4 vers 11, 12 en 13. Ook de pastoors te Groede en te Boschka- pelle vierden de vorige week hun 25jarig pries terfeest. In eerstgenoemde gemeente had de jubilaris, de heer De Korte, den wensch te kennen gegeven den dag in stilte te herdenken. Hij ontving toch tal van gelukwenschen, zoowel van zijne paro chianen als van vrienden en kennissen, van heinde en ver toegestroomd. Te Boschkapelle toonde -- zoo schrijft men aan het Ilulsterbladde gemeentenaren belangstelling in het feest van hun herder, den heer Lauwer jjssen, door het uitsteken der vlaggen, en het met groen en bloemen in- en uitwendig versieren van kerk en pastorie. Na afloop der kerkelijke plechtigheden, traden omstreeks den middag de kinderen van de door ZEerw. gestichte bewaarschool op en zongen den jubilaris eenige gepaste coupletten toe, waarna het muziekgezelschap van Rapenburg eene aubade bracht. Een volledig prachtig misgewaad ontving de jubilaris ten geschenke van zijne parochianen, terwijl hij zijne gemeentenaren zoo aan rijk als arm persoonlijk keurig gebakken krentenbrood bedeelde. Do kleinen der bewaarschool, een 50tal ontvingen van zijnen't wege ieder een nieuw pak kleederen. In Zuid-Beveland is de aanslag van peren, pruimen en kersen zoo veelvuldig dat, wanneer geen wind of andere omstandigheden een groot deel doen mislukken, de vruchtzetting buiten gewoon groot zal wezen. Daar de plaatsen ech ter ongeregeld zijn bezet verwacht men dat veel klein goed zal verkregen worden. Waar de varkens veel zijn ia de spoeling dun. In vele tuinen zullen de kruisbessen het hard te verantwoorden hebben. Hier en daar worden de bladeren der struiken deerlijk gehavend door de rupsen. Door de politie te Stavenisse is proces-ver- baal opgemaakt tegen 2 vrouwen aldaar, als beschuldigd van het onbevoegd uitoefenen der verloskunde. Te Biervliet zijn bij verschillende landbouwers de schoenen der knechts ontvreemd. De politie doet onderzoek. In het reizigerstarief der Exploitatie-maat schappij, dat 1 Juni in werking is getreden, komt de volgende bepaling voor »Abonnementskaarten, waarvan de duur van geldigheid nog minstens drie maanden bedraagt, kunnen voor den geheelen verderen duur van het abonnement kosteloos worden overgeschreven op naam van een ander persoon; en ook worden ingewisseld tegen die van eene hoogere klasse, door bijbetaling van het verschil in prijs (per maand berekend) voor de abonnementskaarten der beide klassen voor het aantal maanden dat de kaart nog geldig ia." Te Leiden beproefde men dezer dagen eene afdeeling van den Werkgeversbond op te richten. Veel bijval vonden de plannen van den bond niet. Tweeërlei bezwaar had men. De meeste heeren vreesden, dat de maatregel te zwaar zou drukken op de jaarlijksche winsten. Bovendien was men van oordeel, dat de werk lieden zich de finaneieele opoffering niet zouden getroosten. De heer P. F. C. Driessen, directeur der Leid- sche katoenmaatschappij, had berekend dat op deze fabriek de kosten voor de werkgevers 8 a 9 duizend gulden zouden bedragen. Bovendien had een proef reeds geleerd, dat de werklieden van een fabriek daar ter stede, eenparig hadden besloten voqj: de verzekering niet bij te dragen. Onderscheidene heeren waren zelfs zeer tegen aansluiting aan den bond. Besloten werd de bijeenkomst over 14 dagen te herhalen, meerdere werkgevers tot bijwonen der vergadering aan te sporen en dan een besluit te nemen omtrent de wenschelijkheid van de op richting te Leiden van een afdeeling van den bond. Te Steenwijkerwold waren de veenwerkers Vrijdag ten getale van vier a vijfhonderd weer ter vergadering opgekomen. De burgemeester van Steenwijkerwold, die reeds bij den aanvang dei- werkstaking beproefde om tusschen de veenbazen" en de »trekkers" een billijk »accoord" tot stand te brengen, sprak bij herhaling met de arbeiders. Vorderen kon men echter niets, omdat de werk gevers niet aanwezig waren. Enkelen uitgezonderd, hebben al de verveners uit de gemeenten Steen- wijk, Steenwijkerwold en Oldemarkt tot Maandag a. zich verbonden, het loon niet te verhoogen. De samenkomst duurde van 's middags 2 tot 4 uur. Men sprak af Dinsdag a. weer op dezelfde plaats bijeen te komen en zoo de veenbazen voor dien tijd niet bewilligden in de loonsverhooging van 20 cents per roede, over te gaan tot den eisch van 25 cents, het reeds verwerkte veen daar onder begrepen. De samenkomst liep kalm af. Een socialistisch spreker uit 's Gravenhage werd weer te vergeefs verwacht. Te Heerenveen beginnen langzamerhand meer baggeraars tegen het vroegere loon den arbeid te hervatten, zoodat deze werkstaking waarschijn lijk weldra geëindigd zal zijn. In zooverre is aan hunnen wensch voldaan, dat zij niet bij aanneming, maar bij dagloon blijven werken. Onze koning schonk aan Artis te Amsterdam ongeveer duizend tropische planten en gewassen, afkomstig van het lustoord Soestdijk. Een politie-agent te Enschede had tijdens eene ziekte, van welke hij nu bijna genezen was, een slaapdrank gekregen, waarvan hij 's avonds slechts eenige druppels mocht nemen. Hij dronk echter dezer dagen een mondvoltengevolge waarvan hij reeds eenige oogenblikken latei- overleed. Te Rotterdam struikelde Yrijdag ochtend een jongmensch op een zeer druk gedeelte dei- stad, juist toen er een rijtuig aankwam, dat hem dreigde te overrijden. De jongeling had de tegen woordigheid van geest, snel op den rug te gaan liggen, en de beenen als staken op te steken, waardoor de paarden schrokken en stil stonden, en hij zich verwijderen en redden kon. Een gezin te 's Hertogenbosch, waarvan vader en moeder nog geen 40 jaar tellen, werd de vorige week verheugd met de geboorte van den 21 en kleine. Te Arnhem is Yrijdag middag een jongen van 8 jaar, die de tram achternaliep, daaronder geraakt en zoo ernstig gekwetst, dat hij weinige uren later overleed. Volgens een ander bericht verkeert de kleine nog in hoogst bedenkelijken toestand. Op het landgoed de Hemelsche berg onder Oosterbeek heef't men in een vijver zwaar ver giftigd zaad, met brood en sterken drank vermengd, geworpen. De visschen gingen daardoor dood. De politie is de daders op 't spoor. De nacht, welke op de reis van Oharlotten- burg naar Potsdam volgde, was voor keizer Frederik niet zoo rustig als de vorige, hij hoestte meer en gevoelde zich dientengevolge Zaterdag wat vermoeid. Hij stond echter tijdig op en bracht een groot deel van den dag in het park rijdend en wandelend door. Van Zaterdag op Zondag had de keizer een beteren nacht. Zijne vermoeidheid was gisteren volkomen geweken met de keizerin reed hij te kwart over tienen naar het Wild-park. Op de uitnoodiging van het comité dei- rechterzijde uit de Fransche kamer om zich bjj den veldtocht tegen de republiek onder de leuze -. ontbinding-herziening aan te sluiten, heeft de rechterzijde uit den senaat een weigerend ant woord gegeven. In de Fransche- kamer vroeg de heer Laur de urgentie voor de beraadslaging over een voor stel betreffende de behandeling van in Frankrijk vertoevende Duitschers. Dit voorstel strekt om het Noordoosten van Frankrijk met een gordel te omgeven en de daar wonende Duitschers aan gelijke bepalingen te onderwerpen als in Elsasz- Lotharingen genomen zijn. De heer Goblet be streed de urgentie, daar de republiek zich het tot een eer rekent haar grenzen gastvrij voor vreem delingen te openen. De minister noodigde Laur uit zijn voorstel in te trekken en verzoeh t anders de kamer de urgentie'te verwerpen, wat"'zij-- met_. 509 tegen 7 stemmen deed. Cassagnac merkte op »Dit zijn de zeven dwazen". Naar aanleiding van een interpellatie over de rede van den Franschen minister van bui- tenlandsche zaken, werd Tisza Zaterdag in het Hongaarsch lagerhuis geïnterpelleerd over de door Kalnoky gegeven verklaringen. De interpel- lant Apponyi zette uiteen, dat men dit incident niet met meer tact en wellevendheid had kunnen behandelen dan Goblet gedaan heeft. De spreker hield zich overtuigd, dat elk Hongaar de goede betrekkingen met Frankrijk, waarop Goblet ge wezen had, wenschte te blijven onderhouden. Tisza antwoordde, dat hij tegelegener tijd meer in bijzonderheden zou antwoorden. Voor het oogenblik verklaarde hij nooit de bedoeling te hebben gehad eene natie te beleedigen, met welke Hongarije in vrede wil leven, en, zooals hij zelfs bij de bewuste gelegenheid had doen uitkomen, wil blijven leven. Hij heeft die bedoeling ook nu niet, noch had ze, toen hij op de bekende vragen antwoordde. Deze verklaring werd met eenparige toejuiching beantwoord. Tot slot van het incident Tisza kibbelen de vrijzinnige Oostenrijksche bladen met de Hon- gaarsche officieuse pers, of het leedwezen, door graaf Kalnoky aan den gezant Decrais betuigd öf de woorden van Tisza öf den indruk, dien zijn woorden in Frankrijk hebben gemaakt, betrof. Zaterdag is in het bijzijn van Sagasta te Barcelona het gedenkteeken van Columbus ont huid. Yoor reizigers met den Orient-Express-tre zijn de pasmaatregelen verzacht. Reizigers een direct biljet van Parijs tot ten minste Mua chen behoeven geen pas, wanneer zij niet in het rijksland den trein verlaten. De Grieksche consul Panurias is bij zijn terugkomst te Monastir door de Turksche autori teiten met de gebruikelijke plichtplegingen ont vangen, zoodat dit incident als geëindigd te beschouwen is. Floquet is voor de parlementaire commissie die de voorstellen tot grondwetsherziening te onderzoeken heeft, verschenen en verklaarde, dat de regeering het oogenblik voor de herziening nog niet gekomen acht. Zij zou het voorstel daartoe eerst op het laatst van het jaar, in ieder geval vóór het einde der tegenwoordige legisla- tuurperiode doen. In geval het kabinet zich dan geplaatst zag tegenover een meerderheid, genomen uit de rechterzijde, de nieuw-Cesarianen en een republi- keinsche minderheid, zou het aftreden, daar het in deze kwestie alleeen een waarachtig republi- keinsche meerderheid wil volgen. De Boulangist Michelin protesteerde tegen het bijvoegselnieuw-Cesarianen. Generaal Lopez Dominguez en zeve afgeJ vaardigden der republikeinsche coalitie hebben bij de Spaansche Cortes een voorstel ingediend der regeering een crediet van een millioen francs te verleenen ten einde haar in staat te stellen Spanje waardig te doen vertegenwoordigen op de Parij- sche tenstoonstelling in 1889. De conservatieven bestrijden dit voorstel, dat het liberale kabinet in niet geringe verlegenheid brengt. Tengevolge van een klein geschil met den minister van oorlog heeft maarschalk Martinez Campos een verzoek tot ontslag ingediend. Dit voor val wekt niet weinig opzien in de Spaansche pers. De beide zusters van den jongen Spaanschen koning zijn ongesteld, men vreest voor roodvonk Dientengevolge is de koningin verplicht kaar verblijf te Barcelona te verlengen. Naar men verzekert is generaal Boulanger voornemens zich naar het departement Dordogne te begeven om de kiezers te bedanken, die hem tot candidaat verkozen. Op zijn weg daarheen zal hij het departement Charente bezoeken en door zijn tegenwoordigheid of redevoeringen de candidatuur-Déroulède steunen. Naar de Daily Hews uit Rome verneemt, heeft de paus door tusschenkomst der Iersche bisschoppen de Britsche regeering laten uitnoo- digen met minder strengheid in Ierland op te treden, opdat het goede doel van zijn rescript over het Plan of Campaign en het boycotten daardoor bevorderd worde. Te "Weenen is overleden Tkeodor v. Horn- bostel, eertijds minister tijdens het stormachtige jaar 1848. Tengevolge van een gezwel in het strottenhoofd heeft hij zich aan de luchtpijpin- snede onderworpen en is aan verval van krachten overleden.

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2