N\ 130. 131® Jaargang, 1888. Maandag 4 Juni. buitenland: Middelburg 2 Juni. Onderwijs, Kerknieuws. Verspreide berichten. Burgerlijke stand. Verkoopingen en aanbestedingen» Algemeen Overzicht. Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels ƒ1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL. ItlIDDELBlIRGSCHE fOURAIMT Agenten te Ylissingen: P. G. de Yet Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: P. van den Peul, te Zierikzee: A. C. de Mooij en te Tholen: W. A. van Nieitwenhuuzen. Yerder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen; en nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmab te Rotterdam, en de firma B. van deb Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenlandte Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger. Voor den heer Salomon Eckerling is nog door ons ontvangen van de loge La compagnie durable 10eenige vrijmetselaars 11.50L. P. 10; L. A. 2.50; A. B. 2.50; Y. Z. 2.50; los geld 2. Totaal 41. In het geheel met de vorige opgaaf dus 238.98. Maandag zal een derde opgaaf van het Ont- vangene, o. a. door den heer H. M. van Beem, volgen. Voorloopig berichten wij, op zijn verzoek, de goede ontvangst van een postwisseluitBaarland. Tengevolge van de veranderingen in den trei nenloop met den op 1 dezer in werking getreden zomerdienst, hebben ook de facultatieve treinen, die bij eventueele te late aankomst der mail booten van Ylissingen vertrekken, eenige wijzi gingen ondergaan. Bij te late aankomst van de nachtbooten zullen facult. treinen loopen te 7 u. 56 m., 9 u. 24 m., 12 u. 17 m., of 1 u. 56 m.bij vertraagde aan komst der dagbooten te 6 u. 45 m., 7 u. 40 m., ('s avonds) of 3 u. 30 m. (volgenden morgen). Een onzer stadgenooten, die gisteren van Goes naar Middelburg spoorde, vestigt er onze aandacht op dat de trein die te 's avonds te 5.3 van Goes vertrekt en te 5.41 te Middelburg heet aan te komen, in werkelijkheid eerst 40 minuten latei- arriveert. De reden daarvan is dat de trein te 5.13 te 'a Heer Arendskerke ongeveer 28 minuten moei wachten tot de treinen van 5.5 en 5.17 uit Vlissin gen gepasseerd zijn, terwijl te 5.30 te Arnemuiden weder een twaalftal minuten wordt stilgehouden om den trein van 5.52 uit Ylissingen te laten voorbijgaan. Een en ander komt hieruit voort dat de tweede spoorlijn tusschen het Sloe en Middelburg nog niet gereed is. De uitslag van het vergelijkend examen voor machinist-leerling der 2e klasse te Hellevoetsluis is als volgtDe zestien hoogste nommers naar volgorde der behaalde punten zijn L. van Boven van Middelburg; J. B. H. Eijsbroek van Utrecht H. P. de Loenen van VlissingenP. Kruisheer van Gouda E. B. van der Hoeven van Amsterdam; A. B. Engelbregt van 's HageJ. C. van der Meer Mohr van LeerdamH. C. Oliemans van IJselmonde P. Denijs van Schagen C. A. de Bode van UtrechtJ. J. Oosenbrugh van HelderJ. A. Houbolt van DordrechtJ. N. Paro van Hel der J. D. Peters van WinschotenI. J. Klingen van Helder en S. H. Wetter van Utrecht. Het grootste aantal te behalen punten was 180. No. 1 verkreeg er 146 en no. 16 behaalde er 107. (D. v. N.) Nu dan eindelijk, naar wij hopen, niet alleen officieel volgens den almanak, maar inderdaad ook in de natuur de zomer gekomen schijnt, ach ten wij het den juisten tijd erop te wijzen dat ons weer die heerlijke concertavonden in de vrije natuur wachten, welke het bestuur der zomercon- certen reeds gedurende 36 jaren met zoo gunstig gevolg in den schoonen tuin van den Edelen Hove van St. Sebastiaan organiseert. Deze zomerconcerten, waarvan het eerste be paald is op Donderdag 7 Juni, bestaan thans reeds zes en dertig jaar en dezen zomer zal het 200e concert gegeven worden. Opmerkelijk is het dat dit juist zal samenvallen met het 30jarig bestaan van de, wat acoustiek betreft onovertref bare en door directeuren van muziekgezelschap pen algemeen geprezen muziektent, terwijl het ook 30 jaren zal geleden zijn dat 16 Middelburg- sche jonge dames aan de confrérie van St. Sebas tiaan als blijk van instemming met die concerten eene sierlijke rood fluweelen banier ten geschenke gaven. Als naar gewoonte zal, behalve' de schutterij- muziek, ook de stafmuziek van het 3e regiment infanterie of eenig ander korps uit eene naburige gemeente dit jaar optreden om de aantrekkelijk heid der concerten te verhoogen. Ofschoon de zomerconcerten bij het Middel- burgsche publiek in een goeden roep staan, kan het toch niet schaden hen, die tot heden zich van toetreding onthielden, op te wekken dat verzuim te herstellen. Vooral in eene plaats als de onze dient het Eendracht maakt macht, in het oog gehouden te worden. Want men vergete het niet wij wezen daarop reeds vroeger jaren doch herhaling is niet overbodig mochten de zomerconcerten vervallen, dan houdt daarmedquok de gelegenheid op om avondfeesten te geven zoovel voor de burgerij als voor de hier bijeen komende vereenigingen, congressen enz. Niet alleen dus dat men door als lid toe te treden zichzelf en zijn gezin menigen genotvollen avond bereidt, maar men brengt ook het zijne toe om eene instelling, waar wij met recht trots op zijn en die niemand gaarne zou willen missen, ons eenig Schuttershof, in het leven te honden. De vervulling van eene lang gevoelde behoefte is nabij, zoo schrijft men ons uit Domburg. Dooi de krachtige pogingen van onze badcommissie is men er in geslaagd het kapitaal te vinden voor den bouw van een nieuw badpaviljoen, dat het tegenwoordige op waardige wjjze zal vervangen. Ontworpen door den architect van Nieukerken te 's Gravenhage zal het gesticht worden achter de plaats, waar het oude gebouw zich bevindt. Aan de zeezijde komen uit de conversatiezaal en concertzaal, aan de landzijde een biljardzaal, leeszaal en damessalon. De entrée, die aan de landzijde is gelegen, grenst met haar breede arduinsteenen trap aan den ontworpen nieuwen weg. Op den zuid-oostelijken hoek is een 20 M, hooge toren, waardoor een uitsprong in de dames salon ontstaat. In de onderverdieping bevinden zich verschillende services en de woning voor den concierge of den kastelein, 't Geheel, waarvan de teekening in het paviljoen te zien is, maakt een allergunstigsten indruk. Er zal getracht worden het gebouw dat ongeveer 32 meters lang en 25 meters breed is, nog vóór den aanstaanden winter onder de kap te brengen, opdat de werk zaamheden door het barre jaargetijde niet zouden worden gestoord. Ter geruststelling van hen, die meenen dat Domburg zijn karakter van stille badplaats ver liezen zal, zij opgemerkt, dat door de stichting van dit gebouw slechts bedoeld wordt het verblijf voor vreemdelingen en badgasten te veraange namen in den zin als met het bestaande beoogd is. 't Is eene verbetering van eene inrichting, die gedurende eene halve eeuw aan onze bescheiden eischen beantwoordde. Zondagavond zal de heer F. Domela Nieuwen- huis ook te Terneuzen optreden. Benoemd tot ridder der orde van den Neder- landschen Leeuw D. Lopes Cardozo Jr., rabbinaal assessor bij de Portugeesch-Israëlitische gemeente te Amsterdam en de heer D. F. van Braam Morris, gouverneur van Celebes en onderhoorigheden. Dezer dagen liep door sommige bladen het be richt, dat aan de rijksambtenaren, die vrije woning genieten, de verplichting was opgelegd, de kosten van onderhoud dier gebouwen zelf te betalen. Dit bericht is, naar wij vernemen, ongegrond. Aanlei ding tot het praatje is vermoedelijk eene nieuwe regeling der verplichtingen, rustende op post- en telegraafambtenaren, die vrije woning hebben; verplichtingen echter die zich bepalen tot huur- derslasten, als schoonhouden, witten, gangbaar houden van sloten, enz. Dat bestond vroeger ook reeds, maar er werd herziening van de desbetref fende bepalingen noodig geoordeeld. (N. R. Crt.) Men zond ons het jaarverslag over 1887 van de Hollandsclie club te Antwerpen. Daarin worden door den secretaris een tweetal feiten herdacht het koningsfeest 19 Febr. gevierd en het Vondel- feest 18 Sept. herdacht. Een naamlijst der leden is bij 't verslag gevoegd. Er is te Botterdam eene nieuwe vereeniging opgericht onder den naam van Het buitenland met het doel Nederlandsche jongelieden behulp zaam te zijn om zich buitenslands te bekwamen in handel en njjverheid. Zij zal zooveel dit in haar vermogen is aan jongelieden gelegenheid verschaffen tot plaatsing op een buitenlandsch handelshuis. Waar dat vereischt wordt, zal zij hun bovendien bij wijze van voorschot het noodige geld verstrekken voor de x>assage en eene tege moetkoming gedurende een korten tijd in de kosten van verblijf. Het voorloopig comité van die vereeniging, die ook een kantoor te Amsterdam heeft, bestaat uit voorname ingezetenen in beide steden en ook uit den heer mr. J. P. B. Tak van Poortvliet te 's Hage. De Globe van Juni bevatKeizer Wilhelm. Buslands omwentelingen. Hoe bergen en aard bevingen ontstaan. Margot's leugen. (Novelle naar Wilhelm Eullmann) (Vervolg en slot.) Lantaarn no 11 bevat een plaat: Lodgers die op de kiezerslijst vergeten zijn. Teekening door Holswilder. En verder Georg Brandes als rede naar door Utopius. In rok en witte das door Heis. Een prospectus door Vindex. Het daghet uyt den Oosten door Lucifer. De Nieuwe Gids van Juni bevatJ. Stoffie, De noodlottige dwalingen der hedendaagsche staat huishoudkunde L. van Deyssel De Goucourt, Boekbeoordeelingen, F. van der Goes. Mevr. Lina Schneider. Nederlandsche politiek. Indrukken van den dag door P. L. Tak. Over schilderijen zien door Frederik van Eeden. Kunst. Ten toonstelling van Wisselingh in Arti, A. Aletrino. Een avondwandeling. Yaria door J. van Santen Kolff en dr Ch. M. van Deventer. De directeur der staatsloterij waarschuwt het publiek tegen beschadiging der loten, daar wei gering van uitbetaling der prijzen en premiën hiervan het gevolg kan zijn. Donderdag 11. had te Schoondijke het ver gelijkend examen plaats voor hoofd aan school B dier gemeente. Van de 7 sollicitanten waren 5 opgekomen. Het examen werd afgenomen door den districts schoolopziener, bijgestaan door de heeren J. Be velander Schoo en P. Barentsen. Ook de arr.- schoolopziener woonde het examen bij. De sollicitanten werden door 't gemeentebestuur van Schoondijke op zeer heusche en loyale wijze bejegend. Woensdag vierde de ZeerEerw. heer pastoor J. Leysen te Koewacht zijn 25-jarig priesterjubilé. Beeds vroeg in den morgen wapperden de vlaggen van bijna alle huizen, zoowel op het Hollandsch als op het Belgisch gedeelte dezer gemeente. Om half acht had er eene plechtige H. Mis met assistentie plaats, waarna uitdeeling van brood aan de armen en onthaling der kinderen van de bijzondere school. Gedurende den dag ontving zijne Eerw. prachtige geschenken van verschillende zijner parochianen alseen pendule, een theeser vies, een inktstel, alsmede nog verscheidene andere schoone cadeaux. Op uitdrukkelijk verlangen van den jubilaris hadden er geen openbare feestelijkheden plaats. (Tem. Crt.) Omtrent de treurige historie te Terneuzen meldt men ons dat een aldaar wonende dienst bode, Donderdag uit haren dienst gezonden, Vrijdag namiddag, aan den weg naar Axel, in eene droge sloot gevonden werd, met een pasge boren kind bij zich. Waarschijnlijk was zij op weg naar hare ouders te Koewacht. Zij is dien dag naar het huis van bewaring te Terneuzen overgebracht. Volgens nader bericht heeft de verdachte tegen over de justitie bekend dat zij het kind om het leven heeft gebracht door het een prop gras in den mond te steken. Zij zal nu te Terneuzen verblijven totdat zij voldoende hersteld is om naar Middelburg te worden overgebracht. De heer A. T. C. Daenen, gepensioneerd adjudant, sedert jaren administrateur van de garnizoensbakkerij te Vlissingen, heeft, naar men ons meldt, als zoodanig zijn ontslag aangevraagd. Ter vervanging van den heer E. J. Down, chef van den restauratie-wagen van de »Comp. Int. des Wagons-Lits", die tusschen Vlissingen— Yenlo v. v. loopt, is benoemd de heer A. L- F. G. de Groof te Vlissingen. De heer Down is, bij dezelfde maatschappij, naar Marseille overgeplaatst. Naar menj ons uit Vlissingen meldt is de gestrande vischsloep Veere no 1, die zeer hoog op de bank zit, des avonds niet vlot gekomen. De lading visch is te Vlissingen aan wal gebracht. Vrijdagavond trad de heer Vorsterman van Oyen van Aardenburg te Sluis op in eene ver gadering, belegd door het iVwU-departement AardenburgSluis. Spreker deelde mede, dat door genoemd dep. pogingen zullen worden aangewend ter oprich ting eener vereeniging Floralia, zooals die op meer plaatsen is ingericht. Bloemstekken en potten worden gratis geschonken en de gebrui kelijke tentoonstelling zal worden gehouden, ter wijl prijzen zullen worden toegekend. Zjj, die van 't zeker aanlokkelijk aanbod ge bruik wenschen te maken, kunnen zich aanmelden bij de heeren H. M. Hennequin, J. A. Dorreboom en Spoor, rijks ontvanger. Hierna besprak de heer Van Oyen 't kweeken van bloemen, en gaf daarbij nuttige wenken. Meteen verzoek anderen, vooraljhen dien 't moeielijk valt voor bloemen geld uit te geven, tot deel name op te wekken, besloot de heer Van Oyen zijne even aangename als leerrijke voordracht. Van de gelegenheid inlichtingen te vragen om trent 't kweeken van planten werd door enkelen gebruik gemaakt. Jammer alleen maar, dat, van hen, voor wie de voordracht in de eerste plaats was bestemd, zoo weinigen waren opgekomen. Bij den landbouwer D. de Smit te Sluis heeft een melkschaap in drie dagen zes lammeren ter wereld gebracht. Van dit zestal zjjn er drie blijven leven waaronder het jongste, dat ook het grootste is. Gistereu morgen kwam de keizerlijke familie tegen éen uur te Potsdam aan. Voor elke offi- cieele ontvangst had de keizer bedankt, wat echter voor de bevolking geen beletsel was den monarch met geestdrift te begroeten en hem op weg naar Friedrichskron tallooze blijken van deelneming te geven. Op de vaart naar Potsdam ging^ een koninklijk jacht de Alexandra vooraf, teneinde het naderen van schepen te vei'hinderen evenwel had de keizer volgens de Nat. Ztg ver zocht de opvarende booten en schepen niet te bemoeilijken, zoodat men op de Havel tallooze grootere en kleinere vaartuigen zag. Op som mige punten aan den oever stond de schooljeugd om den keizer uit de verte toe te juichen. Te Potsdam aangekomen legde het keizerlijk vaar tuig op de vastgestelde landingsplaats aan. Andere berichten volgens welke deze plaats geheim gehouden was, blijken alzoo niet juist te zijn. De keizer nam met de keizerin in een ge sloten rijtuig plaats. De reis heeft den keizer niet vermoeid. Ingevolge de Duitsche pasmaatregelen heeft de Parijsche kamer van koophandel, de kamers van koophandel in de departementen uitgenoo- digd pogingen bij de handelsfirma's en fabrieken aan te wenden om geen reizigers voortaan naar Duitschland te zenden en de Duitsche aanbie dingen af te wijzen. Valsche tien Markstukken zijn volgens een bericht uit Bamberg in omloop. De bewerking moet zeer gebrekkig zijn. Van 26 Mei tot 2 Juni. Vlissingen. Gehuwd: D. Thomas, jm. 24 j. met A. Lamper, jd. 25 j. W. P. van denAbeele, jm. 26 j. met J. H. Luppers, jd. 20 j. Bevallen A. Spuij, geb. Kooper, z. F. P. M. van den Berg, geb. Oosterbaan, z. C. Pieterse, geb. Van Tatenhoven, d. A. P. H. P. Blom, geb. Bouwman, z. J. Goedhart, geb. Borsje, z. P. Poppe, geb. Moerland, z. J. A. Zietse, geb. Van Yzerlooy, z. J. J. Matthews, geb. Maernhoudt, d. M. S. Verhaeghe, geb. Lippens, z. J. van Tatenhove, geb. Prince, d. J. Abrahamse, geb. Visser, z. J. L. Slager, geb. Vader, d. A. van Wijk, geb. Kees maat, d. D. Notebos, geb. Kortlang, z. P. de Pagter, geb. Toutenhoofd, z. (tweel.) Overleden C. Leijdekkers, vrouw van J. G. N. Pouwaart, 30 j. P. van Boven, wedr van L. van Geraert, 69 j. J. Goedhart, z. 1. d. Heden werd door het bestuur van den Oost- Bevelandpolder te Wilhelminadorp aanbesteed het herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1889 van de aarde-, kram-, rijs- en steenglooiing werken aan de waterkeering van bovengenoemden polder, in een perceel. Zes in schrijvingsbiljetten waren ingekomen, te weten van de heeren: S. Blok, Cortgene, ad ƒ5325, Johs de Jonge, Biezelinge, ad 5300, P. J. Vis ser, Hansweert, ad 5290, B. den Exter van den Brink, Krabbendijke, ad ƒ5280, J. Leijs, Nieuw- dorp, ad J 5176 en C. de Wilde Az., Kattendijke, ad ƒ5160. De werken zijn gegund aan den minsten in schrijver. Generaal Boulanger heeft alle recht zich te beklagen: dank zij Tisza's brutalen uitval, dank zij Bismarck's nieuwste middel tot Germaniseering der veroverde provinciën vergaten de Franschen bijna hun »nationalen" held met pluim en ros. Dit is in strijd met de bedoelingen van den gene raal hij heeft zich derhalve gehaast door een nieuw document van classiek proza de hem ontglippende opmerkzaamheid zijner landgenooten wederom te boeien. In de Charente heeft voor de verkiezing van een afgevaardigde het Boulangistisch comité Dérou- lède candidaat gesteld. Dit is niet dan na lang aarzelen geschiedmen wensohte Boulanger, en de Bonapartisten in dat departement toonen weinig symprthie voor Déroulède. Ten einde nu hun tegenzin te overwinnen heeft de generaal den grrroooten patriot naar de Charente

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1