mtTe u i l l e t o n. fie iM zaait, lie zal stern ooisteii. Burgerlijke stand. Verkoopingen en aanbestedingen. Kerknieuws. Rechtszaken* Verspreide berichten. staan van den gasmeter, met gas gevuld te zijn; toen de ververs den anderen morgen kwamen om aan bet wérk te gaan, konden zij door de sterke gaslucbt niet binnentreden, en zetten daarom de deuren en ramen open. Eenigen tijd later even wel kwam zekere v. d. K. bet buis binnen, en toen bij een lucifer aanstreek om een pijp op te steken, volgde onmiddellijk de ontploffing van bet gas, waardoor de eigenaar en een ververs knecht belangrijke brandwonden bekwamen, ter wijl laatstgenoemde naar de overzijde der straat tegen de buizen werd geslingerd. Een ander ver ver, die bet ongeval bij tijds bemerkte, sprong in een kast en trok de deuren dicht, waardoor bij er zonder letsel is afgekomen. Het buis zou den dag na de ontploffing zijn afgeleverd. De schade is belangrijko. a. werd bet dak van bet buis geslagen terwijl ook tegen over liggende panden hebben geleden, Door den minister van marine is voor de minder geëmplooierden bij 's rijks werven de gelegenheid tot bet nemen van eene vaste aan stelling weder opengesteld. Te Schimmert (L.) bestaat oneenigbeid tus- scben den pastoor en zijne parochianen over een muziekgezelschap, dat zich niet in de gunst van den geestelijke mag verbeugen, maar daarentegen door de gemeentenaren zeer gewild is. Toen nu door den pastoor tegen eene openbare uitvoering van dit muziekgezelschap hevig van den kansel was uitgevaren, hebben de gemeentenaren van hunne ontevredenheid daarover doen blijken, door bij den pastoor 's nachts de glazen in te werpen en de uitvoering toch te doen doorgaan. Als een staaltje boe booge prijs wordt besteed voor wijnen van een goed gewas, meldt men dat op een wijnverkooping te Eberbacb (Rheingau) den 29en Mei gehouden, o. a. ver kocht zijn594 liter 1868er Marcobrunner aan graaf Stolberg-Wernigerode voor 11.820 mark en 515 liter 1868er Grafenberger aan Acker-Wies- baden voor "11.510 mark. Zooals men zich berinneren zal, is in de maand Maart jongstleden in de provincie Drenthe een kolossale boeveelheid sneeuw gevallen. Op vele plaatsen was de sneeuw door den bevigen wind zoo boog opgestapeld, dat men thans nog, dus twee maanden later, bier en daar in de venen sneeuw vindt. Te Leimuiden doet zich een zeldzaam geval van dierenvriendschap voor. In een niet al te ruim bok van een grooten kettinghond beeft zich vertrouwelijk een kip te broeden gezet. Tusscben beide dieren schijnt een goede verstandhouding te bestaan. Wanneer de ben bet nest verlaat om voeder te gebruiken, of wanneer zij door den eigenaar om bet eigenaardige van bet geval er wordt afgejaagd, dekt de hond de eieren toe. Komt een oogenblik daarna de ben terug, dan stapt zij over den kop van den bond been naar bet nest. De bond neemt de uiterste omzichtig heid in acht om zijne gezellin niet te storen. Een paar kleine honden, die tot beden den groo ten in bet bok gezelschap bielden, bijt bij nu af. Te Herten (Limburg) viel een tweejarig kind in een mestpoel en verdronk. In een schrijven aan de Gazette de France zet de afgevaardigde Cazenove de Pradine, legi timist, zijn gevoelen uiteen over de toekomstige politieke gedragslijn der monarchisten. Ontbin ding en herziening acht bij goed maar met een nauwkeurige omschrijving van bet programma. Tegen bet Boulangisme trekt bij heftig te velde, daar de royalisten niets gemeen kunnen hebben met den onverzoenlijken vervolger der prinsen en de katholieken evenmin iets te verwachten heb ben van den protégé der heeren Rochefort, Lai- sant, Laguerre, Naquet en pater Hyacinthe. Yolgens nadere toelichting zal de maatregel betrekkelijk de paspoorten niet toegepast worden op Engelscbe en Amerikaanscbe reizigers, die zich naar den Elsasz begeven of doorreizen. Ook Franscbe reizigers, die slechts door bet rijksland gaan, zullen niet bemoeilijkt worden, alleen zij die zich in den Elsasz zullen ophouden behoeven een pas. Op bet voorbeeld der rechterzijde en der radicalen hebben ook de gematigde republikeinen uit de Franscbe kamer besloten zich tot bet volk te richten. In een manifest zal de Union des gaudies zich omtrent baar politiek verklaren en de redenen uiteenzetten, waarom zij tegen een onmiddellijke herziening der grondwet is. Het congres van den internationalen vrede bond zal in bet begin van September te Neu- chatel plaats hebben. Op het programma staan de volgende punten Het recht van oorlog; congres van den algemeenen vredebond in 1889 te Parijs en de vrede door de opvoeding. In socialistische arbeiderskringen houdt meil zich ijverig bezig met bet doot de Engelscbe trades-unions bijeengeroepen internationaal arbei derscongres. Het besluit van hot parlementair comité der trades-unions om de Dujlsche socialisten niet toe te laten, beeft van versohillende zijden protest uitgelokt. De Algemeen raad der Bel giscbe arbeiderspartij, hoewel bet besluit van bet comité betreurend, beeft besloten afgevaardigden te zenden naar bet congres te Londen en naar bet in 1889 te houden internationale arbeiderscongres ingevolge bet te St. Gallen door de Duitscbe socialisten genomen besluit. De Zwitsersche socia listen hebben aan bet Engelscb comité verzocht op zijn besluit terug te komen. De Amerikaan scbe arbeidersvereenigingen hebben verklaard, dat zij bet congres der trades-unions niet zullen bij wonen, wel dat door de DuiUche socialisten bijeengeroepen. De Oostenrijkscke socialisten be geven zich evenmin naar Londen. Onder de leden der trades-unions zelf moet geen a Igemeene tevre denheid over bet besluit van bet comité ten opzichte van de Duitscbe socialisten heerschen. De Joden te Moskou, uitgezonderd die van bet «eerste gilde," moeten binnen 14 dagen die stad verlaten. Een deputatie van '^werklieden uit St Etienne beeft den graaf van Parijs op Sheen House een geweer ten geschenke aangeboden voor zijn zoon den hertog van Orleans. In navolging van de Boula.ngisten hebben ook de anti-Boulangisten bun lievelingsbloem de korenbloem. Vreemd genoeg dezelfde als keizer Wilhelm Blaine beeft in een nieuw schrijven gewei gerd zich bij de aanstaande preiidentsverkiezing in de Vereenigde staten candidaat te stellen. Als mededinger van president Cleveland wordt nu genoemd rechter Waltber L. Gresham uit Illinois. Terwijl gisteren morgen te Durham een politie beambte een gevangene naar den kerker geleidde schoot een man op ham. De beambte was onmiddelijk dood. De moordenaar doodde daarop zich zelf met een tweede schot. In een te Dublin door aartsbisschoppen en bisschoppen gehouden vergadering werden reso luties aangenomen, waarin verklaard wordt dat het bekende pauselijk rescript zich alleen tot het gebied der moraal beperkt en de paus zich geens zins in de Iersche politieke aangelegenheden mengt. De oneerbiedige taal tegen den paus wordt veroordeeld en tevens de leiders der natio nale beweging, onder erkenning hunner verdien ste aan de autoriteit van den paus in geloofs- aangelegenheden herinnert. Volgens de Frankf. Ztg is de in 1881 ver schenen Duitscbe uitgave van Marco Minghetti's werk over Kerk en Staat van de hand der toen malige Duitscbe kroonprinses, nu keizerin Victoria. De bekende Duitscbe rijksdagafgevaardigde Windthorst, oud-minister van Hannover en leider van het centrum, vierde Dinsdag zijn gouden bruiloft. Tallooze blijken van belangstelling ont ving hij. De leden zijner politieke partij schonken hem een gouden monstrans. Te zijner eere werden verscheiden stichtingen vastgesteld, terwijl de paus hem zijn zegen zond. Er kwamen hem tal van deputatiën gelukwenschen, onder welke 600 Amerikaanscbe geestelijken, alsmede vele bisschoppen. Possart is van New-York naar Berlijn terug gekeerd. Hij gaf te New-York 126 gastvoorstel- lingen. Hij is [thans voor 10 jaren geëngageerd aan Oskar Blumenthals Lessing-Theater, dat in Sept. wordt geopend. Verleden Zondag schermden kort voor den eten twee jongelui te Parijs, Paul Fechter, zoon van wijlen den tooneelspeler Charles Fechter, en zijn zwager met elkander, toen de laatste Paul met zijne floret in het rechteroog trof. Het wapen ofschoon afgestompt drong tot de hersens door en Dinsdagavond blies de ongeluk kige, na al dien tijd bewusteloos te hebben gelegen, den laatsten adem uit. De wanhoop van den onwillekeurigen moordenaar en van de moeder des verslagenen is hartbrekend. Van 31 Mei en 1 Juni. Middelburg. OndertrouwdJ. C. Julianus, jm. 30 j. rnetA. E. Scheermeijer, jd. 25 j. W. Lan- gejan, wed' 29 j. met J. Hoevenagel, jd. 35 j. Getrouwd: V. J. Galle, jm. 25 j. metE. A. L. van Woerkens, jd. 26 j. Bevallen: J. H. Ludikhuize, geb. Marijs, d. OverledenJ. A. Castenmiller, ongeh. z. 26 j Bij de heden gehouden aanbesteding voor de levering van aardappelen ten dienste van het prinses Marianne, wordt verbouwd. Er komt eene verdieping op, en zij zal verder geschikt worden gemaakt voor woning van den bloemist, den heer Kraaijenbrink. De zoogenaamde »Toschjeswei" is reeds bijna herschapen in eene rijbaan voor het prinsesje, die zich met hare prachtige ponies dagelijks oefent in het paardrijden. Nog altijd geldt in het vorstelijk gezin de oude goede leefregelvroeg op en tijdig ter ruste." Reeds te halfnegen wordt ontbeten, en te negen uur vangen de lessen aan, die elk een half uur duren en telkens met een half uur tusschenruimte worden gegeven, zoodat de prinses ook weer gelegenheid heeft, te half een aan tafel het tweede ontbijt te gebruiken. Gelijk men weet, wordt het gewoon lager onder wijs gegeven door den heer F. Gedeking, de Franscbe les door mej. Liotard, de Engelsche door miss Saxon Winter, de muziekles door den keer P. Stortenbeker, en het Duitsch door de koningin zelve. Tot de meest geliefkoosde uitstapjes der prinses behoort een ritje naar den hertenkamp in het Soerensche bosch, waar zij er zich een feest van maakt, de herten en de jachthonden, die kaar dan ook allen kennen, uit de hand te voeden. Des avonds om half negen wordt het prinsesje naar haar slaapkamer geleid, waar haar, dank zij den welbesteden dag, eene uitmuntende nacht rust wacht. De koningin, die hare rijtoeren verder uitstrekt, verrast de omgeving herhaaldelijk door afwisse ling van rijtuig en bespanning, en bewijst zoo doende onwillekeurig, dat onze koninklijke stallen niet ten onrechte onder de fraaiste van alle hoven worden gerekend. Er is dan ook hier weer keuze genoeg. Er bevinden zich op 't Loo twee en twintig rijtuigen en zes en twintig raspaarden, behalve de vijf sierlijke ponies, die zich in ieders gunst en bewondering verheugen. Heden is alhier aangekomen de eerw. heer B. S. Berenstein, opperrabijn van 's Gravenkage, ad interim van Zeeland. De opperrabijn, die eene inspectie komt houden, verblijft ten huize van den heer H. M. van Beem. De heer S. L. van Stein Callenfels, pred. te Heerde, staat op het drietal naar Alkmaar en de heeren C. B. Oorthuijs te Katwijk aan zee en J. H. L. Roozemeijer te Arnhem komen voor op het zestal naar 's Gravenhage. De verlenging van den diensttijd van de militie te land der lichting 1882, met een jaar, gaf aanleiding tot een geschil tusscben den com missaris des konings in Zeeland en ged. staten dei- provincie, welk geschil Woensdag voor den Raad van state, afd. voor de geschillen van bestuur, werd behandeld. Drie Zeeuwsche jonge mannen traden in 1882 voor lotelingen dier lichting als plaatsvervanger of nommerverwisselaar op en gingen daarna met een vrijwillige verbintenis bij het staande leger of de koloniale troepen over. Hunne broeders, die meenden op grond van broederdienst van den militiedienst voor de lichting van 1888 vrijstelling te kunnen erlangen, werden door den militieraad in Zeeland voor den dienst aangewezen, doch, na ingebrachte bezwaren, door ged. staten dier provincie vrijgesteld, omdat dezen van oordeel waren, dat de dienst als plaatsver vanger of nommerverwisselaar met den bij het contract bepaalden termijn in casu 5 jaren eindigt en de vrijwillige dienst dus na dien termijn als broederdienst in aanmerking komt. De commissaris des konings evenwel vereenigde zich met het gevoelen van den militieraad, dat met de verlenging van den diensttijd voor de lotelingen ook die van de plaatsvervangers of nommerverwisselaars wordt verlengd en zij dus in die betrekking blijven, totdat de lichting, waarvoor zij zijn ingelijfd, is ontslagen. Het Vaderland). Het Geill. Politienieuws waarschuwt vrouwe lijke dienstboden toch vooral voorzichtig te zijn met in diensten te Amsterdam te gaan. Door een fatsoenlijk meisje te Njjmegen was op een annonce in het N. v. d. D., waarbij een nette dienstbode gevraagd werd, geschreven. Al spoedig ontving zij antwoord, met verzoek naar Amster dam te willen overkomen. Aan het spoorweg station aldaar werd zij afgehaald door eene vrouw, die er, zooals later bleek, een verdacht huis op LJit het Engelsch. Van H ATE EYRE. TWEEDE BOEK. OOGSTEE. ZESDE HOOFDSTUK. Broeder en zuster. De heer Blaine ontstelde wel is waar bij het eerste bericht der verloving van Francis maar zjjn hand op den schouder van zijn zoon leggende zei hij op aangedanen toon »God zegene u, Francis en moogt gij zoo gelukkig met uw vrouw worden als ik met de mijne. Grooter zegen kan ik u niet toewenschen." Trixy was opgetogen over het denkbeeld dat Mabel haar schoonzuster zou worden en mevrouw JBlaine was ook zeer ingenomen met de keus van nahield. Door een welwillend persoon werd het meisje reeds aan het station gewaarschuwd niet met deze dame mede te gaan, doch die goede raad werd door haar in den wind geslagen. Reeds spoedig bemerkte het meisje, waar zij be land was en slechts door een gelukkig toeval en door haar kracht slaagde zij er nog bij tijds in het huis te verlaten. Door de goede zorgen der Amsterdamsche politie en een menschlievende dame op de Keizersgracht is het meisje weder naar Nijmegen teruggebracht, een duren eed zwerende zich nimmer meer te zullen laten verlokken, zooals vele provincie meisjes, om in groote steden haar fortuin te gaan zoeken. Wij achten het niet ondienstig om bij deze gelegenheid er eens aan te herinneren dat de dames van het bestuur der afdeeling Middelburg van den Nederlandschen Vrouwenbond volgaarne bereid zijn, zoo veel mogelijk, voor die dienst meisjes, welke buiten de stad in eenige betrekking willen gaan, inlichtingen in te winnen aangaande den aard der betrekking, die zij wenschen te aan vaarden. Die dames zijn jonkvr. Van Doorn, mevr. RiemensLaan, mevr.RijndersVanHogen- dorp en mevr. De VeerBarger. De Arnemuidsche vischsloep Veere no 1, heden morgen Vlissingen uit zee gepasseerd, met bestemming naar Terneuzen, is met hoog water op de Spijkerplaat aan den grond gevaren, en blijven zitten. Zij zal het avondtij moeten afwachten om vlot te bomen. Het turnfeest, van wege de »Vereeniging tot het bevorderen en regelen van volksvermaken" te Goes is bepaald op Zaterdag 21 Juli a. s. Tal van vereenigingen hebben hunne medewerking toegezegd. -In het calamiteuse waterschap Ellewoutsdijk is het bedrag van het dijkgeschot voor 1888/89 vastgesteld op 21.30 per hectare, zijnde 0.20 minder dan het afgeloopen dienstjaar. Door ingelanden van den Nisse-Stillepolder is Donderdag, in plaats van wijlen den heerP. A. de Jonge, tot dijkgraaf benoemd de heer D. De Winter, thans gezworene, en in diens plaats tot gezworene de heer W. van der Weele. In de jongste vergadering van ingelanden van den Zaamslagpolder is besloten op kosten van den polder te leggen een grintbaan over het Zaamslagsche Veer, van de noordzijde van den Veerweg tot aan den dijk van den Aan- en Gen- derdijkepolder, over eene lengte van 120 M. en baanbreedte van 2,5 M. Over een verzoek van den heer M. Dieleman tot het leggen van wege den polder van een oprit aan den dijk bij Othene staakten de stem men (19 tegen 19), zoodat het nemen van een besluit hieromtrent is verdaagd tot de eerst volgende vergadering. Te IJzendijke had Donderdag een droevig geval plaats. Bij het baden in een weide-put verdronk het 11-jarig zoontje van den postbode V. Een tweede drenkeling werd door den werk man P. van Hout nog intijds gered. Te Aardenburg werd Donderdagmorgen om streeks 2 uren brand ontdekt in een koestal, pas nieuw gebouwd even buiten die gemeente. Door het geblaf van een hond van een ker misreiziger, die in een tent naast de stal logeerde werd de brand ontdekt. Met groote moeite wer den de koeien gered, eenige kippen, landbouw gereedschappen en stroo zijn met het perceel verbrand. Gelukkig dat er geen wind was, anders ware de ramp niet te overzien geweestde vele schuren en andere gebouwen, welke in de nabijheid staan, waren dan met de groote droogte zeker een prooi der vlammen geworden. Alles was verzekerd, de schade wordt op 500 berekend. De brand wordt aan kwaadwilligheid toege schreven. Aan den heer F. Domela Nieuwenhuis is de uitnoodiging gericht, om in een door de ver- veners te beleggen vergadering de opgaven te staven, door hem verstrekt in de Tweede kamer op 14 Mei jl. Te Steenwijkerdiep hebben enkele trekkers het werk voor het oude loon hervat. Overigens is geene verandering gekomen alles blijft rustig. Te Steenwijk is eene afdeeling van den Nederlandschen werkgeversbond opgericht. Bij gelegenheid van het 25jarig bestaan der weesinrichting Neerbosch zal de heer J. P. G. Westhoff, pred. bij de Herst. Evang. Luth. ge meente te Amsterdam, de feestrede houden. Te Zutphen heeft een ernstige gasontplof fing plaats gehad. Des nachts scheen het huis, waarin die plaats had, door het vermoedelijk open haar zoon. De heer Sutherland gaf gereedelijk zijn toestemming, toen Francis hem zijn dochter vroeg, ofschoon zijn stem beefde, toen hij zeide »Zij is een goede dochter geweest en dus zal zij ook wel een goed echtgenoot zijn. Het is natuurlijk dat zij trouwt en ik wil niet klagen; maar het zal een vreeselijk gemis voor mij zijn." Daarop liet hij de jonge lieden alleen en ging het terras op. Onder het heen en weder loopen werd zijn opgeruimd gelaat bijzonder ernstig. Zijne inzichten over de wolprijzen waren veel helderder dan zijne begrippen over hetgeen de wettigheid van contract kon bedreigen of niet en zijn on zekerheid op dat punt verontrustte hem zeer. »Ja, het is beter dat ik er rond voor uitkom", zei hij eindelijk. »Het is niet goed om haar onder een valschen naam te laten trouwen. Men kan toch nooit weten, welk kwaad er uit voort komt en dan zou ik het op mijn geweten hebben. Menigeen, die op rijperen leeftijd bezadigd genoeg is geworden, was in zijn jeugd een losbol. Ik zal het doen, en wat meer zegt, ik zal het onmid dellijk doen." Dit besluit genomen hebbende, begaf hij zich door een openslaande deur weer naar het salon en vergat eerst even te kuchen, om het pas verloofde paar van zijn komst te verwittigen. De houding van Francis als minnaar was echter niet van dien aard dat de onverwachte komst van een derde eenige stoornis veroorzaakte. »Was uw vader thuis vroeg de heer Sutherland. »Hij ging juist uit, toen ik hierheen kwam »Hoorde ik u niet zeggen dat Trixy heden bij mevrouw Murray den dag doorbrengt »Ik herinner mij niet dat gezegd te hebben. Maar ik weet wel dat Trixy van morgen naar de nieuwe school is gegaan »Dus is uw moeder alleen »Ik denk het wel", hernam Francis een weinig verbaasd, dat de heer Sutherland zooveel belang stelde in hetgeen de familie Blaine uitvoerde. »Kom, ik geloof dat ik eens een eindje ga wandelen", zei deze loswegdoch zoodra hij uit het gezicht was, stapte hij flink door in de richting van de stad. Hij wilde mevrouw Blaine alleen spreken en vond zich zelf zeer knap dat hij op zulk een diplomatieke wijze te weten was gekomen of haar man en dochter uit waren. Hij vond mevrouw Blaine bijzonder opgewekt. Door de erfenis, die haar man zoo onverwachts gekregen had, was hij in staat gesteld om zijn ontslag bij de bank te nemen. In het eerst had hij gevonden dat de dagen wel wat lang waren, maar heel spoedig was hij ijverig deel gaan nemen aan de gemeentezaken en Agathe zag met genoegen hoe hij van lieverlede weer iets van zijn vroegere opgeruimdheid herkreeg. Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2