N*. 128. 131* Jaargang. V rijdag fie iM zaait, die zal storm ooptei. 1888. 1 Juni. BEKENDMAKINGEN- Afsluiting van wegen. Middelburg 31 Met FEUILLETON. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.van 1-7 regels 1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. MIDDELRURGSUHE COURANT. Agenten te Ylissingen: P. G. de Vet Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Borland, te Kruiningen: P. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij en te Tkolen: W. A. van Niegwenhtjijzen. Verder worden door alle postkantoren en "boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen; en nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmar te Botterdam, en de firma B. van der Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John P. Jones, opvolger. Voor den heer Salomon Eckerling (men zie advertentie) is ontvangen bij den heer H. M. van Beem van iemand die onbekend wenscbt te blijven 60 W. G. S. 2; W. G. S. 1S. G. 1K. 1R. B. 1N. N. 0.50 N. N. 0.50 P. B. 2.50V. E. 1; N. 2 IJ. 1 C. S. C. 2.50 V. I. B. 1; J. M. 1N. N. 2 A. M. B. f 2 V. S. 2.50; wed. E. N. 1 R. M. D. f 0.50 L. J. B. Dom burg 5E. H. B. 1C. B. 1E. B. ƒ1; S. te Nieuwland 1V. 0.50 N. 0.25 Z. 1; N. N. ƒ1; L. B. 5 N. N. 2.50 M. 5 Mina een coupon ƒ1.73; N. 1 en N. N. ƒ1. Verder opbrengst van een collecte, gehouden op eene vergadering van diakenen der Ned. ger. kerk (doleerende) 9.25 en ƒ25 onder een bege leidend schrijven, luidende »Uit liefde tot Is- raëls Messias aan een der beminden om der va deren wil. Romeinen 10 en 11. God geve u genade te kunnen vergeven al den bitteren smaad u aangedaan." Totaal ƒ148.23. Aan ons bureau, van een onbekende 25; N. N. ƒ10, A. en C. 3 .50seen radicaal als protest tegen alle fanatisme" 0.25en los geld 11. Totaal 49.75. Tot beden werd dus in het geheel ontvangen 197.98. De burgemeester en wethouders van Middelburg gezien een schrijven van gedeputeerde staten van Zeeland dd. 25 Mei 1888 no. 2131/75, maken bekend dat aan bet bestuur van bet waterschap Walcheren vergunning is verleend tot het afsluiten van den weg Zonder Naam (22) in de gemeente Ritthem van 25 tot en met 26 Juni a. Middelburg den 29 Mei 1888. De burgemeester en wethouders voornoemd, SCÏÏOEEE. De secretaris, J. W. DE RAAD, i. s. Vit het Engelsch. Van KATE EYÜEi. TWEEDE BOEK. OOdSTEV. Volgens bet Dagblad is de moeilijkheid, welke reeds bij diens benoeming tusschen den minister van koloniën en den gouverneur-generaal Van Rees was ontstaan, niet uit den weg geruimd. Het Vad. weet ook te melden dat thans de aanvraag om ontslag van den gouverneur-generaal in handen is van Z. M. den koning. Volgens de Javabode had de heer Van Rees telegrafisch en met de post zijn ontslag ingediend, het eerste zoo spoedig, dat de heer Keuchenius dadelijk bij het aanvaarden zijner betrekking er mee werd verrast. Het gerucht van de benoeming VIJFDE HOOFDSTUK. IWaliel zegt tweemaal haar meening'. Van dat oogenblik af zocht Francis het ge zelschap van Mabel minder en deze voelde zich dood ongelukkig. Dus had zij zich heelemaal vergist. Hij had nooit iets om haar gegeven, Toen zij haar meening gezegd had over ware liefde, die elk gevoel van verplichting op zijde zette, had haar driestheid hem zeker afge schrikt en nu wilde hij niets meer van haar weten. Die gevolgtrekking maakte zij voor zich zelf en wenschte dat zij nooit te Barlington ware gekomen. Zij begon zich met grooten ijver voor allerlei armenzaken te interesseeren, zoodat de dominé weldra ontdekte dat zij een ware aanwinst voor de gemeente was. Als zij niet gelukkig kon zijn, wilde zij zich ten minste nuttig maken. »Mabel, Mabel! Waar zit ge toch? Ik heb nieuws voor u", riep de heer Sutherland. »Wat is er, papa vroeg Mabel met haar werk in de hand naar beneden komende. De nieuwtjes van den heer Sutherland hadden ge- van generaal Verspijck zou daaraan zijn oorsprong te danken hebben, dat van hem in de genoemde telegrammen zou zijn gerept als van iemand, die Atjeh zou komen onderwerpen, zooals indertijd generaal Van Swieten werd uitgezonden. Met instemming nemen wij het volgende uit de Arnh. Crt over De Maasbode vraagt of er niets aan te doen is, dat bij het leger zoo gruwelijk wordt gevloekt. Zij verlangt, dat de minister eene aanschrijving zal richten, om aan dat kwaad paal en perk te stellen. Die aandrang verdient ondersteuning. Al moge men geen groote verwachting ervan koesteren, iets kan het toch misschien baten. Niet slechts bij 't leger, maar bij een groot deel der natie bestaat dat afschuwelijk aanwendsel, om voortdurend vloeken te bezigen. Als bet in bet leger verminderde of verdween, zou bet ge leidelijk ook in de verdere maatschappij wel wat minder worden. Nu schijnen velen in de meening te verkeeren, dat het mooi staat, en anderen zijn er zóo aan gewend, dat zij het niet eens meer bespeuren dat zij zeiven vloeken. Morgen, 1 Juni, begint de zomerdienst op de spoorwegen. Voor zoover de dienst op de Zeeuwsche lijn aangaat en de aansluiting met andere spoorwegen verwijzen wij naar de thans veranderde dienst regeling op de gewone plaats in ons blad. Herbenoemd tot dijkgraaf van den Molenpolder de heer J. Janse. Heden had in het Polderhuis in de Abdij alhier de opening plaats van de ingeleverde biljetten ter inschrijving op de 6e of laatste serie der geldleening van 200.000, groot ƒ10.099. Bij die opening bleek dat was ingeschreven als volgtdoor de heeren L. E. Hendrikse voor 10 aan deel en ad 990 per obligatie Van Heel en Go te Goes voor 2 aand. ad 1021I. Boasson Zn voor 10 aand. ad 1015.12 en 2 aand. ad ƒ1020.11; Fokker Zn voor 2 aand. ad ƒ1012.50, en 8 aand. ad ƒ1000 Van der Leijé oomp. voor 10 aand. ad ƒ1020; Van den Broecke, Luteijn en Schouten voor 2 aand. ad 1020.12,1 ad 1020.10, 1 ad 1020, 1 ad ƒ1015, .2 ad ƒ1010 en 3 ad ƒ1005; J. A. Zip voor 3 aand. ad 1060 en 10 aand. ad ƒ1020.76. In de eerstvolgende vergadering zullen de aan- deelen door bet bestuur worden toegewezen. Onder voorzitterschap van den heer mr G. N. de Stoppelaar werd gisteren avond in het Schut tershof alhier eene algemeene vergadering gehou den van de vereeniging tot het oprichten en in stand houden van eene Zeeuwsche openbare verzameling van hedendaagsche kunst, genaamd Kunstmuseum te Middelburg. De beer De Stoppelaar opende de vergadering, heette de weinige aanwezigen welkom en dankte de vertegenwoordigers der Middelburgsche pers woonlijk betrekking op het Barlingtonsche vee, of op den landbouw, en dus bereidde zij zich voor om een gezicht te zetten alsof zij er veel belang in stelde, ofschoon zij niet verwachtte dat dit het geval zou zijn. »De Blaine's hebben een erfenis van een half millioen gekregen." »Wie heeft hun die nagelaten?" vroeg Mabel, terwijl zij van verbazing haar werk op den grond liet vallen. »0, eon der neven van den heer Blaine een oud vrjjgezel, die veel geld verdiende als advocaat, maar te gierig was om er een cent van uit te geven." Mabels hart klopte onstuimig. Misschien OMisschien neen, zij wilde hare gedachten niet hij die mogelijkheid bepalen ZESDE HOOFDSTUK. Stroeder en zuster» Die mogelijkheid was toch eindelijk werkelijk heid geworden. Zoodra Francis vernomen had dat zijn vader rijk geworden was, begaf hij zich naar Mabel en vroeg baar ten huweljjk. De meesten onzer weten wat het wil zeggen om een hartewensch vervuld te zien. "Velen hebben helaas 1 ook het akelige gevoel van te leurstelling leeren kennen, wanneer de vervulling van dien wensch ons niet zoo gelukkig maakt als wij verwacht hadden. De arme Mabel deed haar best om dat gevoel voor de uit hunne tegenwoordigheid blijkende belangstelling. De rekening van den penningmeester, den beer B. A. Yerheij, bedroeg over 1887 in ontvang 1874 ên in uitgaaf 1871.02J en leverde dus een batig saldo op van 2.97£. Daarbij werd medegedeeld dat door den beer mr De Stoppelaar voor zijne rekening genomen zijn de oprichtingskosten, kosten van drukwerk enz. Nadat de rekening was goedgekeurd werd de volgende raming gemaakt voor 1888: contributiën 600, entrée's museum j 25, toelage teekenaka- demie ƒ300 en renten van a deposito uitgezette gelden. Memorie. Samen een ontvangst van 925. Als uitgaven worden uitgetrokkenhuur van bet lokaal 25, schoonhouden etc. 52, verga- deringskosten ƒ10, drukwerk enz. 20, assurantie premie ƒ10, onvoorzien ƒ58. Samen aan uitgaaf 175. Aangezien de inkomsten zeer laag en de uit gaven zeer hoog geraamd zijn bestaat het gegronde vooruitzicht dat de rekening van het jaar 1888 een voordeelig saldo van minstens f 750 zal op leveren, welke som dan zal worden opgelegd, om, met een saldo van het volgend jaar vermeerderd, te strekken tot den aankoop van schilderijen voor het museum. Een vraag van den heer H. Tak om de vrij komende gelden meer rentegevend te beleggen dan nu geschiedt zal door het bestuur worden overwogen. Door den secretaris, den heer P. J. van der Leijé, werd vervolgens het jaarverslag uitgebracht. Daaruit bleek dat het ledental 108 bedraagt en dat de vereeniging 26 begunstigers telt. In het afgeloopen jaar was het bezoek aan het museum bevredigend, gedurende p. m. 4 maanden werden 112 kaaiten a ƒ0.25 uitgegeven. in -het verslag wordt melding gemaakt dat onderscheidene leden en niet-leden zich bereid hebben verklaard aan de vereeniging voor eeni- gen tijd stukken uit hunne verzameling af te staan, waarbij de voorzitter de mededeeling voegde dat, dank zij de welwillendheid van sommige verzamelaars, weldra zeer belangrijke kunststukken zullen kunnen tentoongesteld worden. Eveneens wordt in bet verslag vermeld dat door wijlen den heer jhr J. C. M. Radermacher Schorer van Nieuwerkerk aan de vereeniging geschonken is eene schilderij, zijnde eene afbeel ding van bet stadhuis en een gedeelte van de Markt te Middelburg, welk stuk is geschilderd door C Dommershuyzen. Aan mevr. de douair. Radermacher Schorer, die dit geschenk namens haar zoon aanbood, is de dank der vereeniging betuigd. Eindelijk was aan de orde de benoeming van een bestuurslid in de plaats van den heer J. C. Lantsheer, die aan de beurt van aftreding was. In verband met de bepalingen omtrent de samenstelling van het bestuur acht dit het wen- schelijk dat ook een lid van het bestuur der teekenacademie in het bestuur dezer vereeniging zitting hebbe en had bet daarom voor de vacature- te onderdrukken, terwijl zij een prachtigen ju- weelen ring om baar vinger zat te draaien. Wanneer zij ooit toegegeven bad aan bet gevaar lijke genot van lucbtkasteelen te bouwen bad zij zich Francis voorgesteld, zijn gewone koelheid af werpende en baar op hartstochtelijken toon om bare band smeekende. Doch toen hjj werkelijk kwam om haar te vragen was er volstrekt geen ver schil in zijn houding op te merken. Gedurende het geheele gesprek bleef hij zich meester, kleedde zijn aanzoek in de meest gekuischte vormen en voltooide zijne volzinnen met groote nauwgezet heid. Er lag geen aanmatiging in zijn aanzoek hij vroeg haar niet, alsof hij het een uitgemaakte zaak vond dat zij haar toestemming zou geven maar er was ook geen zweem van die aarzeling te bespeuren, die de meeste heeren bij dergelijke gelegenheden zoo van hun stuk brengt. In éen woord, bij was deftig, kalm en onverschillig. Dat vond Mabel althans en zij trachtte te vergeefs even kalm te zijn. Haar gelaat was rood, hare lippen beefden, terwijl zij verlegen baar j awoord stamelde. Zijn koelheid hinderde haar en toch kon zij er niet toe komen om het beslissende neen uit te spreken, dat hem voor altijd uit haar leven zou bannen. »Is het niet gebruikelijk dat de man aan de vrouw, die kern de eer aan doet van te beloven zijn vrouw te worden, een ring geeft sprak Francis op afgemeten toon. »Dat geloof ik wel", hernam Mabel, haar best doende om ook onverschillig te spreken. Lantsheer, welk lid voorzitter was van het bestuur der teekenacademie, voorgedragen de heeren J. "Luteijn en A. W. Berdenis van Berlekom, die beiden in dat college zitting hebben. Met algemeene stemmen werd alsnu de heer Joh. Luteijn gekozen. Nadat de heer De Stoppelaar namens de verga dering dank had gebracht aan den heer J. C. Lantsheer, voor hetgeen door hem in het belang der vereeniging gedaan was, dankte hij ook hen, die door het aanbieden van schilderijen in bruik leen der vereeniging steunden en beval hij deze voor het doen van schenkingen of afstand in bruikleen van schilderijen aan. De naam van den nieuwen directeur der tram YlissingenMiddelburg is H. de Yolder. Genoemde heer woonde het laatst te Thielt in België. Naar men ons meldt zal de heer F. Domela Nieuwenhuis ook te Vlissingen als spreker op treden in een openbare vergadering die uitgaat van den Uzer- en metaal-beiverkersbond, afdeeling Ylissingen. Dit zal Zondag a. plaats hebben. Met 44 van de 72 uitgebrachte stemmen is te Vrouwenpolder tot lid van den raad gekozen, in de vacature van den heer A. de Nood, naar elders vertrokken, de beer W. Pouwer. Te Grijpskerke werd bjj herstemming tot raads lid gekozen de beer L. Lonwerse met 53 stemmen. Op den beer J. Reijnierse waren er 37 uitgebracht. Yan de 100 kiezers kwamen 90 geldige stem men in. Uit Oostburg schrijft men ons Woensdag middag h-ad alhier de teraardebe stelling plaats van het stoffelijk overschot des heeren F. J. Hennequin, in leven kantonrechter alhier. Behalve door de familieleden werd de lijkstoet nog gevolgd door de plaatsvervangende kantonrechters, benevens door vele belang stellenden, die de laatste eer wilden bewijzen aan den man, die door nauwgezette plichtsbetrachting, onvermoeide werkzaamheid en onkreukbare eer lijkheid ieders achting bad verworven. Toen de met een eenvoudigen krans gedekte lijkkist in de groeve was neergelaten, nam de heer W. C. de Smidt, lid van de staten van Zeeland en plaats vervangend kantonrechter, bet' woord en sprak ongeveer bet volgende »Het woord dat ik op dit oogenblik en aan deze plaats wenscb te spreken zal kort en een voudig zijn. Wilde ik in weidsche bewoordingen den overledene gedenken, 't zou strijdig zijn met bet karakter van den man, wiens grootste ken merk eenvoud en nederigheid was. Ik zal hem niet schetsen als mensch, burger, echtgenoot of bloedverwant maar als den man, die meer dan 30 jaren bet ambt van kantonrechter in dit kan ton bekleedde en dan kan ik van hem getuigen bij was een man van onkreukbare eerlijkheid, die recht sprak zonder aanzien des persoons. »Ik vrees dat mijn opvoeding in sommige opzichten treurig verwaarloosd isdus moet gij mij waarschuwen, Mabel, wanneer ik in mijn plichten als verloofde te kort schiet." Mabel lachte droevig, en vermeed zich tot iets te verbinden. Kan een vrouw aan een man leeren boe hij baar het hof moet maken? Den volgenden dag bracht Francis haar een ring en overhandigde haar dien met een nette toespraak met doosje en al. Zij opende het doosje met bevende vingers, maar er was geen blijdschap in bare oogen, toen zij bet eerste geschenk van baar minnaar bekeek, ofschoon de waarde van den ring zeer groot moet geweest zijn. 0 »Wilt gij niet zien of hij u past?" vroeg Francis, nadat zij den ring eenigen tijd beke ken had. Zij sloeg hare oogen tot hem op en vroeg »Moet gij hem mij niet aandoen, Francis?" Hij nam den ring en stak hem aan haar vinger. Er was echter nog een deel van de plechtigheid dat hij achterwege liet, maar daarover zei Mabel niets. Er zijn dingen, die men een man niet leeren kan. Maar was Mabel zelf al niet zoo gelukkig als zij verwacht bad, baar verloving was toch een bron van groote vreugde voor anderen. Wordt vervolgd

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1