8°' FEUILLETON. Wie wind zaait, die zal sten Dopten. Verspreide berichten. Kerknieuws. Landbouw, TWEEDE BOEK, eeniging richtte, bij een. begrootings-discussie of welke andere gelegenheid ook, in het algemeen hadde uitgesproken, voor een verkeerde uitlegging volstrekt geen vrees zou bestaan hebben. »Wij houden ons gaarne overtuigd dat het hier alleen schijn, en wel geheel valsfhen schijn betreft maar ook een valsche schijn kan oorzaak zijn van misverstand en erger. Wenschelijk komt het ons daarom voor, dat binnen een niet al te lang tijdsverloop de redenen worden opgehelderd, zwelke den min. van koloniën hebben bewogen, ich in deze te wenden tot éen bepaalde vereeni- ging, en dat alle twijfel voor goed worde en blijve uitgesloten omtrent het beginsel, dat, welke ook de persoonlijke voorkeur moge zjjn van de verschillende ministers, dook de kegeeking gelijke waardeering, gelijke sympathie en gelijke bescher ming worde geschonken aan den zendingsarbeid der onderscheidene christelijke gezindten, welke zich in Indië met de bekeering van heidensche volken bezighouden." Tot zoover het katholieke blad. Wij zijn benieuwd of de gevraagde opheldering nog zal gegeven worden. De quasi welwillende beoordeeling van het ministerieele schrijven door de Tijd is voor den heer Keuchenius met zijn felle anti-roomsche gevoelens veel gevaarlijker dan de bestrijding van het Handelsblad c. s. Er schuilt bij de Tijd een giftige adder onder het grasen het schrijven van den minister van koloniën kan nog aanleiding geven tot tweespalt tusschen de schijnbaar zoo innig verbonden bond- genooten. Uit dat oogpunt vooral kan de stap van den heer Keuchenius, hoe ook door de vrienden toe gejuicht, wel eens spoedig blijken zeer onvoor zichtig te zijn geweest. Het bericht in het Dagblad nopens de benoe ming van den kolonel Joost, komm. van het 5e reg. inf., tot gouv. der Kon. Mil. Acad, te Breda, wordt onjuist genoemd. Aan den heer J. Steylaers is op verzoek eervol ontslag verleend als directeur van de stoomtram YlissingenMiddelburg. Heden is als zoodanig in functie getreden de heer Devolder Leuven. De "FA'ss. Crt. meldt nu weer dat de geruchten omtrent de aanvrage om ontslag van den heer B. H. Esser, postdirecteur te Ylissingen van allen grond ontbloot zijn. Ons dunkt, het ware gemakkelijk te informeeren geweest voor het blad dit bericht in de wereld zond. Bij kon. besluit is de aanstelling van dr J. S. Speijer tot buitengewoon hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam, bekrach tigd. Herbenoemd met ingang van 13 Juni tot bur gemeester van 's Heer Arendskerke, de heer J. Yermet. Door den minister van waterstaat, handel en nijverheid zijn tot buitengewoon opzichter bij de werken van het Noord-Hollandsch kanaal en bij die der rijkswegen in Noord-Holland onderschei denlijk benoemd de heerenW. de Zeeuw, te Amsterdam en H. L. v. d. Pol, tc Schoorl. Ter vervanging van wijlen den heer P. A. de Jonge, is door de vergadering van ingelanden van het waterschap Ovezand, benoemd tot dijkgraaf de heer P. A. Rijk te Ovezand, tot dusver ge zworene en tot vertegenwoordiger in den dijkraad van het calamiteuse waterschap Ellewoutsdijk Borssele de heer J. C. Rosseel te Ovezand, ins gelijks gezworene van het waterschap Ovezand. In de plaats van den heer P. A. Rijk voormeld werd als gezworene gekozen de heer A. de Jonge P.Az. ingeland, wonende te Ovezand. In de St. Ct. is opgenomen een door de Land- bouwcommissie aan den minister van waterstaat, handel en nijverheid ingediend advies betreffende de regeling van het landbouwonderwijs hier te lande. Door de directie der Ned. gist- en spiritusfabriek te Delft is de volgende prijsvraag uitgeschreven 1. Op welke wijze kan, tot bevordering der Zondagsrust, de Zondagsarbeid het meest beperkt worden 2. Op welke wijze kan de verwisseling van dag- in nachtploeg en nacht- in dagploeg zoodanig worden geregeld, dat overmatig lange arbeidstijd vermeden wordt Tot toelichting diende o. m., dat de voor te stellen regeling eene practisch uitvoerbare be hoort te zijn, in het belang van het personeel, doch waarbij tevens voldoende rekening is ge houden met de belangen der onderneming. Yoor het beste en tevens afdoende antwoord, volgens het oordeel der directie, wordt uitgeloofd oene zilveren eere-medaille en honderd gulden. Tot beantwoording der prijsvraag zijn alle leden en eereleden van het personeel uitgenoodigd. Maandag werd te Amsterdam de algemeene vergadering gehouden van het Nederlandsch rundveestandboek. Uit het jaarverslag aldaar uit gebracht, bleek dat het ledental ongeveer 1400 bedraagt. De ontvangsten bedroegen 9000 en de uitgaven 5300. Men besloot maatregelen te nemen om den Hollandschen veestapel waardig te doen vertegenwoordigen op de wereldtentoon stelling, 'in 1889 te Parijs te houden verschillende zaken betrekkelijk het aanfokken van deugdelijk vee werden verder besproken. De heer D. Hiemstra, candidaat te Franeker, heeft bedankt voor het beroep, toezegging, naar de Herv. gemeente te Biervliet. De heer Herfkens, pred. te Dordrecht, heeft het beroep naar Amsterdam aangenomen. Beroepen te Wijngaarden en Ruigbroek bij Sliedrecht, de heer P. Snoep, candidaat te Goes, die intusschen voor Varik bedankt heeft. Maandag werd te Kolijnsplaat eene vergadering gehouden van de leden der Maatschappij van landbouw enz., afdeeling Noord-Beveland, onder voorzitterschap van den heer J. H. Bybau. Slechts 24 leden waren tegenwoordig. Op verzoek van den voorzitter bracht de heer G. J. v. d. Linde, een kort verslag uit van den stand der gewassen in Noord-Beveland, hetwelk ongeveer hierop neerkwam De tarwe stond niet best, evenzoo de winter- gerst; het koolzaad, dat hier weinig gezaaid was, stond goed en had volgens zijne meening niet veel geleden, de lucerneklaver was over het algemeen goeddaarentegen de bruine klaver zeer slechthet vlas stond vrij goederwten en boonen, hoewel niet vroeg uitgezaaid, waren goed opgekomensuikerpeeën minder goed, evenals de mangels en paardepeeën; het karwei dat hier en daar vooxkwam stond zeer dun. Nadat de heer P. H. van Lis vrij uitvoerige mededeelingen had gedaan omtrent de vergadering van het hoofdbestuur sloot de voorzitter de ver gadering. Het te Vlissingen te huis behoorend schip Jan Pieterszoon Koenkapitein G. Spanjer, arri veerde den 29en dezer te Riga, komende van Middelburg na eene voorspoedige reis van 13 dagen. Te Nieuw en St. Joosland werd heden het overschot van P. Rozenmond teraardebesteld, die sedert zijn 12e jaar tot op heden met een enkele tusschenpoos bij dezelfde zaak in dienst was. Aanvankelijk diende hij de sociëteiten der zaagmolens en later de firma Den Bouw meester, Borsius en Yan der Leijé op de windhoutzaagmolens en stoomhoutzagerij de Snel heid. Sinds zijn huwelijk, 52 jaren geleden, woonde hij in hetzelfde huis. Het was een man met eerlijken levenswandel en nauwgezette plichtsbe trachting. Onder Nieuwdorp zijn op een stuk land, waar voor ettelijke jaren zich een hofsteedje Vit het Engelsch. Van KATE E YR E. OOeSTEV. VIJFDE HOOFDSTUK. Ma1»el zegt tweemaal haar meening. Mabel stelde ook veel belang in de liefdesge schiedenis van Trixy want ofschoon deze nooit liet merken dat zij David Murray beminde en hem in het minst niet aanmoedigde, was Mabel vast overtuigd dat zij veel van haar ouden speelmakker hield en aan zijn liefde voor haar behoefde niemand te twjjfelen. Schoone, eigen zinnige meisjes houden er dikwijls van om hunne minnaars lang aan het lijntje te houden, eer zij er toe besluiten om haar vrijheid prijs te geventerwijl zij later gewoonlijk de insckikke- lijkste echtgenooten zijn, Mabel begon Trixy een weinig te benijdenzij gunde haar haar geluk wel maar toch Het was toch wel een beetje hard dat zij zoo mach teloos scheen om eenigen indruk te maken op iemand, in wien zij zooveel belang steldezij vergat daarbij hoevelen er te vergeefs naar haar gunst gesmacht hadden en begon zichzelf eenigs- gins als een ongeluksvogel te beschouwen. »0 Trixy, ik wilde dat ik zoo knap was als gijriep zij op zekeren dag uit, vergetende dat zij zich voorgenomen had om nooit haar hart ronduit te spreken in tegenwoordigheid van Francis. »Wat een dwaze wensch antwoordde Trixy. »Gij zijt tweemaal zoo schrander als ikwant uw hoofd is niet zoo vol gepropt met allerlei overbodige »kundes" en dus is er nog.plaats in voor gewoon gezond verstand." »Ik zou toch wel willen dat ik op school wat meer van die overbodige »kundes" had op gedaan." »Dat zou waarlijk onnoodig geweest zijn," viel Francis in »de plicht eener vrouw is alleen om er lief uit te zien." Hierbij zag hij Mabel aan in de hoop dat zjj haar hoofd zou omdraaien en hij haar in de oogen kon zien. En hij kreeg zijn zin. Die donkere schitterende ballen werden onmiddellijk op hem gevestigd. »Dat is juist de dwaling, waarin gij mannen verkeert. Gij denkt er alleen aan de vrouwen om haar schoonheid te prjjzen en zijt dan ver baasd dat de meesten barer onbeduidend en dom zijn in éen woord, geheel ongeschikt ombaar plaats als helpster van den man te vervullen." Haar gelaat gloeide en hare oogen fonkelden. Zij was te boos om aan haar besluit te denken om niets meer dan een speelpop te willen schijnen in de oogen van iemand, die haar tot niets beters in staat achtte. bevond, een paar gouden hemdsknoopen gevon den, die nog eene waarde hadden van ƒ15. Men vermoedt dat zjj aldaar ongeveer 50 jaren ver borgen bleven. Te Borssele heeft een landbouwer een blokje koolzaad, waarin zich zooveel grijze wormen be vinden als men nog nimmer heeft gezien. Zij vertoeven op en in den grond. Van eene kleine oppervlakte heeft men ze bijeen verzameld en het was een hoop van duizenden. Gisteren avond, ruim 7 uren stond een koetsier van St. Jansteen, van een verkooping huiswaarts keerende, met paard en rjjtuig even buiten de Gendsche poord te Hulst, voor een herberg. Terwijl de daarin zittende 93 jarige grijsaard benevens zijne huishoudster, in gesprek waren met de kasteleines, zijn kleindochter, en de voerman met den kastelein, schuurde het paard aan de barriere den toom van het hoofd, waarna het op hol sloeg. Alles liep onder weg zeer goed af, doch op St. Jansteen komende, raakte het rijtuig onklaar, waardoor de huishoudster er uit viel en zich aan arm en been erg bezeerde> zoodat terstond geneeskundige hulp uit Hulst moest worden ontboden; de grijsaard is met den schrik vrijgekomen. Naar het Dagblad voor Zuid-Holland ver neemt, hebben de Hollanders, of liever de Hol- landsch sprekende Afrikaanders in de kaapkolonie eene groote overwinning behaald. In 1889 zullen namelijk alle ambtenaren in civielen dienst, behalve van het Engelsch, ook voldoende kennis van het Hollandsch moeten toonen en zal dus in deze Engelsche kolonie de Zuid-Afrikaanschfc taal erkend worden. Naar aanleiding eener prijsvraag van de Portefeuille voor een titelblad of omslagteekening voor het winternummer voor 1888, zijn 33 tee- keningen ingekomen. De jury heeft den eersten prijs 300) toegekend aan het ontwerp Capricor- nus, waarvan bij opening van het naambriefje bleken bewerkers te zijn de heeren Witkamp en Yan der Waay te Amsterdam. De eerste premie 150) verwierf het ontwerp Kunstkritiek, waar van bij opening van het naambriefje bewerker bleek te zijn de heer Gips te Bergen op Zoom. De tweede premie is niet toegekend. Maandag en Dinsdag hebben te Steenwijk c. s. vele werkstakers den arbeid hervat. Een vergadering van werkstakende arbeiders had weinig succes. Maandag had men verwacht, dat het getal bezoekers in die bijeenkomst een dui zendtal zou bedragen, maar er waren er slechts 100 a 200 opgekomen. De heer Fortuin sprak er ongeveer een kwartier op kalme wijze, en ried eene billijke schikking aan. Eene dame te Gennep verrastte haren van de reis terugkomenden man met een spruit, die tijdens de afwezigheid des vaders het levenslicht zou hebben aanschouwd. Het bleek later, dat het kind van een ander was, dat de vrouw zich had doen afgeven en dat zij als het hare liet doorgaan. De man had aanvankelijk geen ach terdocht gehad, en liet het kind behoorlijk in de akte van den burgerlijken stand inschrijven. Toen later het bedrog uitkwam en bekend werd, stelde de justitie ambtshalve eene vervolging in, wegens verduistering van staat. Gerechtshof en rechtbank te 's Bosch achtten echter het O. M. niet ontvankelijk in zijne vordering. De cas satie in 't belang der wet ingesteld, heeft evenmin tot iets geleid. De hooge raad heeft de voorziening verworpen. Het hoogste rechtscollege achtte de vereischten voor de ingestelde vervolging niet aanwezig, en ook van begin van bewijs door geschriften was niet gebleken. Een scherpzinnig onderwijzer, willende be wijzen hoe ordelijk en regelmatig alles in de natuur is ingericht, voerde als voorbeeld aan, dat de paddestoelen steeds gedurende den regen tijd opschieten, en daarom ongetwijfeld den vorm van parapluies hebben. (D. v. Z.-H Te Breda wil men eene waterleiding aanleg gen, maar men kan er niet in slagen een prise d'eau te vinden. Voor eene op de Teteringsche heide weigert de minister van oorlog zijne toe- Francis keek verwonderd en antwoordde op zijn gewonen, kalmen toon sMisschien is daar iets van aan, juffrouw Sutherland. Ik moet echter bekennen dat het een onderwerp is, waarover ik nog niet veel na gedacht heb." »Neen, gij geeft zoo weinig om de vrouw dat gij ze allen over éen kam scheert. Het is nog nooit bij u opgekomen dat een vrouw mo gelijk ook haar eigen individualiteit kan hebben." »Een verzuim dat ik zoo spoedig mogelijk moet trachten goed te maken, nu ik weet dat juffrouw Sutherland zooveel gewicht hecht aan een goed overwogen meening op dat punt." Mabel had er veel spijt van dat zij zoo driftig gesproken had en zei Trixy en haar broer eenigs- zins overhaast vaarwel. Doch na dien dag meende zij een kleine ver andering in Francis op te merken. Hij luisterde met een zweem meer aandacht naar hetgeen zij zeide en maakte haar niet zoo veel sierlijk inge- kleede complimentjeseen paar maal veroorloofde hij zich zelfs een aanmerking op haar. Mabel schepte weer moed misschien begon hij haar te begrijpen. Doch, ofschoon Francis Blaine zooveel mogelijk met Mabel was, en de Barlingtonners altemaal zagen dat hij werk van haar maakte en dat juffrouw Sutherland daar wel van gediend was, scheen Francis geen haast te hebben om zich te verklaren en dat vond men volstrekt niet mooi van hem, stemming te geven, en van de omliggende ge meenten weigeren de besturen grond af te3taan. Nu is het denkbeeld geopperd om het water uit de Mark te gebruiken, maar dit «wemelt van krengen," gelijk een lid van den raad opmerkte. Hoe ook gefiltereerd, zou dit aftreksel toch iets van den smaak daarvan behouden. Voorloopig zal men dus het plan laten rusten. Reeds nu heeft het baden een tweetal offers geëischt. Te Tjummarum (Fr.) gingen eenige jon gens zich baden. Een er van kreeg in het water plotseling kramp, en is voor de oogen zijner makkers verdronken. Een inwoner van Bom bij Sittard, die vóór eenige dagen naar Neuss (Pruisen) gereisd was, ten einde aldaar eenigen arbeid te verrichten, werd terwijl hij zich in den Rijn aldaar baadde, door de sterke strooming medegevoerd en verdronken. Hij was 20 jaren oud, de steun zijner ouders en zeer oppassend. In rijke mate. Dame. De man, dien ik zal huwen, behoeft niet gefortuneerd te zijn. Heer. Deze eigenschap, mejuffrouw, bezit ik, zonder mij te vleien, in rijke mate. Het bijna zevenjarig zoontje van een inwoner te Leiden viel, terwijl het eene breinaald in de hand hield, waardoor die naald in en door het oog ging en zoo de hersenen kwetste. De arme jongen overleed na hevige pijnen. Voor de eerste maal sedert zjjn regeering woonde keizer Fredrik gisteren een revue dei- troepen bij. De infanterie-brigade Onder bevel van den kroonprins defileerde voor den keizer, die in een open rijtuig zat. Later ontving hjj ver schillende bezoeken. Maandag avond werd prof. Virchow door den keizer in gehoor ontvangen. De geleerde betuigde zijn dank voor de hem ten deel gevallen onder scheiding en bood den keizer een verzameling photographieën aan, op zijn jongste Egyptische reis betrekking hebbend. Virchow, die den keizer, sedert Februari 1887 niet gezien had, was aange naam verrast door de levendigheid, welke de keizer in zijn gebaren gedurende het onderhoud aan den dag legde. De Servische dagbladen melden dat de Skoepschtina binnen eenige dagen ontbonden zal worden. De toestand van den keizer van Brazilië blijft verontrustend. Het vertrek naar Aix-les- Bains is uitgesteld. Een welwillend lezer maakt ons opmerkzaam dat het gezegde »Wij Atjehers vreezen Allah en anders niemand" aan de Locomotief ontleend en een niet onaardige toespeling op Bismarck's be roemd gezegde genoemd, eigenlijk reeds van zeer ouden datum is. Carlyle gebruikte het o. a. in zijn: The portraits of John Knox, waar hij schrijft: fearing God and without any other fear. De zeven en zeventigjarige John Bright is ongesteld. Er zijn berichten van Stanley, maar van zeer ouden datum, 5 October 1887. Eenige deser teurs verlieten zijn kamp en begaven zich per kano naar Singatini. Alles was wel en hij had genoeg voedsel. De paus heeft kardinaal Lavigerie bevolen een rondschrijven te richten aan de katholieke zendelingen in Afrika, dat zij een beweging op touw zetten tot opheffing der slavernij. De H. Vader zal Engeland, België, Duitschland, Frankrijk en Spanje uitnoodigen hem bij dit werk te steunen. De Oostenrijkscke publieke schuld bedraagt tegenwoordig 4.004.465.000 fl. Hevige stormen hebben in de Amerikaan- sche staten Pennsylvania, New-York, Missouri en Ohio gewoed. De aanhoudende regens hebben den oogst in vele districten verwoest; boomen zijn ontworteld, kerken en huizen vernield en vele personen en vee door den bliksem gedood. Bij een gasontploffing in een magazijn te Friederick Maryland werd een persoon gedood en 75 arbeiders zijn gewond. Volgens den correspondent der Daily News moeten de manifestaties in Ierland tegen de pause lijke inmenging op het Yaticaan diepen indruk maken. Hoewel men eenigen tegenstand van de Mabel dacht er niet over of het mooi of leelijk van hem wasmaar verwonderde zich wel dat hij zoo weinig de houding van een minnaar aan nam. Het was iets vreemds voor haar veel te denken, tot een toevallige uitroep Francis een opmerking ontlokte, die een licht voor haar deed opgaan. Gelukkige kerel!" riep de heer Murray op zekeren dag uit, sprekende over een man, die onlangs een rijke vrouw getrouwd had. »Nukan hij zijn heele leven met de armen over elkaar zitten en van het geld zijner vrouw leven." »Zou dat geluk niet een beetje twijfelachtig zjjn, mijnheer?" zei Francis. «Sommige men- schen hebben er een sterken afkeer van en naar mijn inzien zeer gegronden, om van het geld hunner vrouwen te leven." Die opmerking werd gemaakt in het salon bij de Blaine's, terwijl Mabel naast Francis zat, een weinig van het overige gezelschap verwijderd. Zij boog nog dieper over de platen, welke zij bekeek en zei op een ietwat gedempten toon: «Mij dunkt, dat, wanneer twee menschen elkaar liefhebben, het er niet toe doet, aan welken kant het geld toevallig zit. Volmaakte liefde sluit elk gevoel van verplichting uit." Een oogenblik kwam er een zachter uitdruk king op het gelaat van Francis, terwijl hij haar aanzagmaar Mabel sloeg hare oogen niet op. »Het spijt mij dat ik het niet met u eens ben, juffrouw Sutherland", zei hij eindelijk op ijskouden toon. Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2