Verspreide berichten. Onderwijs. Rechtszaken. geachten man een welsprekende betooging plaats. Te half twee uur werd, aldus meldt de Ilaarl. Crt de jubilaris in de groote zaal van Tivoli binnen geleid, onder de toejuichingen van eene talrijke menigte, zoowel heeren als dames, welke uit alle oordeD des lands en uit den vreemde waren saam- gekomen. Onder de aanzienlijke vreemdelingen, die door persoonlijke overkomst blijk wenscbten te geven, boe boog Donders in bunne acbting staat aangeschreven, werd opgemerkt prof. Molescbot uit Rome, een vriend van den jubilaris, die bem op zijn feest verraste. Hartelijk ombelsden beide groote mannen elkaar. Verder de professoren Nuel uit Luik, Landat uit Parijs, Humphrey uit Cam bridge, Zehender uit Rostock, Nagel uit Tubingen, Fergus uit Glasgow, Berry, Hutchinson, Brailey, Jackson, Jessop, allen uit Londende beroemde geneeskundige sir Joseph Lister uit Londen, He- wetson uit Leeds, prof. Klaatscb uit Berlijn. Ook de minister van binnenlandscbe zaken, baron Mackay, en de minister van staat mr Heemskerk waren tegenwoordig. De voorzitter van bet feestcomité, jbr mr Roëll, lid van de Tweede kamer der staten-generaal, verwelkomde den jubilaris en bood bem eene som van ongeveer ƒ34000 aan voor deDonders-sticbting van welke aanbieding eene oorkonde, gesteld door prof. Beets en op perkament gebracht door den architect Cuypers, werd voorgelezen. Dit fonds zal overeenkomstig bet verlangen van den jubilaris bestemd worden tot bet uitzen den van twee studenten in de opthalmologie en de pbysiologie bjj voorkeur van de Utrecbtscbe universiteit, naar buitenlandscbe universiteiten. Een fraaie medaille, vervaardigd aan 's rijks munt te Utrecht naar de modelleering van Jünger, vereeuwigt tevens bet feit der stichting. Na den beer Roëll werd het woord gevoerd door prof. Molescbot, uit Rome, die namens de Italiaansche regeering den beer Donders bet kruis van groot-officier van de kroon van Italië aan bood prof. Place, namens de oud-leerlingen prof. Guye, namens de redactie van bet genees kundig tijdschriftprof. Stokvis namens de ge neeskundigen in Nederlandsir Joseph Lister, de rectores magniftci der universiteiten te Leiden en te Amsterdam, enz. Zijn dank betuigende voor deze talrijke eer- bewijzingen, waaronder ook behoorde de aan bieding van de versierselen van ridder 2de kl. van den Gouden Leeuw van Nassaualsmede van diploma's van eerelid van de Aertzlichen Verein. te Munchen, van de kon. academie te Rome, de keizerlijke academie te Petersburg, gaf de heer Donders eene persoonlijke levensbeschrijving, vooral met bet oog op zijne betrekkingen met de vrien den aan de Utrechtsche Universiteit en de bui tenlandscbe geleerden, wier tegenwoordigheid bij op boogen prijs stelde. Aan het daarop gevolgd feestmaal werd door ongeveer 200 inschrijvers der Donders-Stichting deelgenomen. In de zaal waren tal van adressen van hulde, o. a. van de medische scholen te Stockholm en te St. Petersburg, tcirtoongesteid. De volgende bijzonderheden uit bet leven van prof."Donders verdienen bierbij wel vermelding: Op 27 Mei 1818 geboren, ontving bij zijn eerste opleiding op de Latijnsche school te Boxmeer. Voor den militair-geneeskundigen dienst bestemd, studeerde bij te Utrecht in de medicijnen, en terwijl bij reeds als officier van gezondheid te Vlissingen werkzaam was, behaalde bij den doc torstitel op een proefschrift sistens observationes anatomico-pathologicas de centro nervoso, 13 Oct. 1840 te Utrecht verdedigd. Het geschrift vestigde de algemeene aandacht op den jongen geleerde en twee jaar later vindt men hem als leeraar aan 's rijks kweekschool voor militair-geneeskundigen te Utrecht aan den aanvang van zijn wetenschap pelijke loopbaan. In 1848 aanvaardde bij het hoogleeraarsambt in de physiologie met een redevoering over «de harmonie van het dierlijk leven de openbaring van wetten." Uit Atjeh zijn weder berichten ontvangen, zegt gevoel verleend, die haar bijzonder aantrekkelijk maakte voor een moederloos meisje, zooals Mabel. Over den heer Blaine kon zij nog niet goed oordeelenvooreerst zag zij hem niet veelwant als zij kwam ging hij geregeld naar zijn kamer. Iedereen in Barlington prees hem en dat gaf haar natuurlijk ook een goeden dunk van hem. Hij nam steeds een werkzaam aandeel in alles wat dienen kon tot verbetering der stadmaar was er nooit op uit om zich zelf op den voor grond te plaatsen. Daarbij was hij zeer liefdadig. Niet alleen deelde hij met milde hand zijn geld uit om den nood te lenigen, maar hij spaarde ook geen moeite om zijne aalmoezen wel te be steden. Persoonlijk kende Mabel hem echter heel weinig en zij had zich kunnen verbeelden dat hij haar met opzet ontweek, als het niet alleronwaarschijnlijkst ware geweest dat zulk een hooggeplaatst persoon zich die moeite zou gegeven hebben. Hij scheen echter nooit op zijn gemak in haar bijzijn, en tegenover haar vader was zijn houding ook zeer zonderling. Hij liep evenwel de kamer niet uit als de heer Sutherland kwam, zooals hij altijd deed als Mabel alleen kwam integendeel, hij nam hem nauwkeurig op en bestudeerde met groote aandacht ieder zijner bewegingen. Dit wekte dus haar belangstelling in hooge mate op en zijn gedrag zou haar nog meer ver baasd hebben, indien Trixy haar niet gezegd had dat zij en haar moeder zich zoo ongerust maakten over zijn gezondheid. »Hij is zoo geheel anders dan vroeger", het Bat. Handelsblad, die wijzen op den overmoed der geestdrijvers. De stoomer Karang, der Ned.- Ind. stoomvaartmaatschappij, werd op reis naar Penang te Segli door-een 30tal kogels verwelkomd. Alhoewel de kogels aan boord terecht kwamen en de equipage om de ooren suisden werd niemand gekwetst. Yerder is een Chineesche jonk, op de hoogte van Kwala Gighen zeilende, door de be volking geplunderd, de opvarenden werden ver moord en over boord geworpen. Slechts aan éen hunner, die zwaar verminkt was, gelukte het den post Kotta Pohama te bereiken, waar hem dooi den te Lamjong geplaatsten officier van gezond heid geneeskundige hulp verstrekt werd. Benoemd tot onderwijzer te Zes Gehuchten (N.-Br.) J. v. d. Vorst, te Middelburg. Arrondissements-rechtbank. Heden, Dinsdag, zijn veroordeeld wegens: beleedigiBg: J. F. V. 62 j., arbeiderGraauw en J. L. 57 j., hvr. van E. J., werkvrouw Axel, ieder tot 5 b. s. 5 d. h. desertie van boord: B. G. 19 j., matroos zonder bekende woonplaats, tot 2 m. gev. mishandeling: I. J. I. 39 j., werkman Sluis, tot 7 d. en P. J. v. G. 41 j., werkman St. Janstéen, tot 6 w. gev.C. de K. 22 j., metaaldraaier Vlissingen, tot 10 b. s. 10 d. h. en C. R. 20 j., smid Middelburg, tot 8 b. s. 6 d. h. Allen in de kosten. Vrijgesproken zijn: L. F. S. 65 j., Overslag beklaagd van vernieling van eens anders goed en J. de T. 50 j., molenmaker Koudelerke, en T. R. 21 j., timmermansknecht Middelburg, beiden beklaagd van mishandeling. Kantongerecht te Middelburg. Heden, Dinsdag, zijn veroordeeldA. de B., en E. R.,, Philippine, wegens het rapen van schelpdieren aan den voet der zeedijken van den polder Walcheren, ieder tot ƒ1 b. s. 1 d.D. A. G., Middelburg, wegens het ala beheerder van een gebouw niet schoonhouden van de open goot vóór dit gebouw aan straat tot 1 b. s. 1 d. Verder wegens dronkenschap: P. J. R., L. de R., Middelburg, ieder tot 5 b. s. 2 d.C. V., Middelburg, L. J. F., Vlissingen, ieder tot 3 d. h. P. J. C., Middelburg, tot 10 b. s. 3 d.C. N.; Vlissingen, tot 1 week h.K. v. R., Middelburg, tot 2 weken h.J. J. B., L. K., R. v. d. B., Middelburg, ieder tot ƒ1 b. s. 1 d.L. Ph. G., Middelburg, tot 2 maal 3 d. h.J. P. R., Middel burg, tot 2 maal 1 week h.C. v. E., Middelburg, tot 3 maal 1 week h.J. D., Middelburg, tot 2 b. van 10 s. 3 d. elke b.J. G., Westkapelle, tot 1 d. en 2 d. hecht. En allen in de kosten van het geding. Tot concierge van het raadhuis alhier is door burg. en weth. benoemd I. Vos, thans gemeente bode. Er waren voor die betrekking 26 sollicitanten. Wegens langdurige ongesteldheid van een der wethouders is door den gemeenteraad te Oost en West-Souburg tot tijdelijk wethouder benoemd de heer I. de Pagter. Aan den heer H. L. Stasse, kommandant van het stoomschip Engeland, van de stoomv. maats. Zeeland, waarmede de prins van Wales, Zondag jl. de reis naar Queenboro maakte, werd door den boogen reiziger weder een prachtig cadeaueen zoogenaamd »hunting-watch", als blijk van tevredenheid, aangeboden. Op een fijn afgewerkten lederen armband is aan de bovenzijde een fraai gouden remontoir horloge ingewerkthet heeft de grootte van een gewoon dames horloge, en is voorzien van een zacht rood gekleurde wijzerplaat met blauwe cijfers. In de Maandag middag gehouden vergade- placht zij te zeggen, »wij willen zoo gaarne dat hij een dokter raadpleegdemaar hij zegt dat hij niets mankeert." «Waaraan schrijft gij dan die verandering toe?" vroeg Mabel. »Aan te veel werken. Wij kunnen niets anders bedenken. De betrekking van directeur van eon bank brengt natuurlijk veel beslomme ringen mede. Mama wilde dat hij zijn ontslag nam, maar daar wil hij niet van hooren. En toch ben ik zeker dat wij wel van het pensioen zouden kunnen leven. Alles liever dan papa zoo afgetobd te zien." Zoo bestudeerde Mabel dus het karakter van Francis, leerde mevrouw Blaine en Trixy lief hebben en vermoedde iets geheimzinnigs in ver band met den heer Blaine, terwijl Francis haar alleen beschouwde als een mooi, aardig meisje, met prachtige oogen, dat waarschijnlijk aan niets anders dacht dan modes en geen andere deugden bezat dan de liefde voor haar vader, een liefde die meer op instinct dan op rede gegrond was, en een opgewekten, vroolijken aard. Mabel was schrander genoeg om te zien hoe Francis over haar dacht en dit oordeel krenkte haar; doch zij was te trotsch om te trachten hem te bewijzen dat zij niet zoo onbeduidend was als hij zich verbeeldde. »Hij denkt dat ik dom en ongevoelig ben", zei zij verbitterd tot zich zelf, en nam zich voor om op te passen dat haar in zijn bijzijn geen woord ontviel, waaruit moest blijken dat zij gevoel of verstand bezat. Wordt vervolgd.) ring van ingelanden van den polder Oud-Noord- beveland zijn twee voordrachten opgemaakt voor gezworen des polders. Op de eerste voordracht, wegens periodieke aftreding van den heer M. deRegt Jz., zijn geplaatst de heeren M. de Regt Jz., Ph. de Back en J. Voogd, en op de tweede voordracht, ontstaan door het overlijden van den heer J. Tazelaar, de heeren M. de Regt Cz., P. Verhulst en J. Heijboer. - De voordracht ter benoeming van een werk baas, opgemaakt door het bestuur der waterkeering van de calamiteuse polaers Margaretha, Kleine Huissens en Eendracht, bevat het navolgende drie tal le. J. C. Eijke te Zaamslag2e. M. van de Velde te Scherpenisse3e. H. Koole te Wemel- dinge. Herhaaldelijk werd door het uitvoerend comité van de nationale tentoonstelling van oude- en nieuwe kunstnijverheid te 's Gravenhage tot den minister van financiën het verzoek gericht om gedurende den tijd binnen welken de tentoon stelling geopend zal zijn des avonds muziekuit voeringen te mogen geven op het feestterrein, een vergunning die het comité aanvankelijk meende dat, uit den aard der zaak, lag opge sloten in het in gebruik geven van het terrein voor de tentoonstelling. Naar wij vernemen is thans door den minister van financien aan het uitvoerend comité te kennen gegeven dat eene algemeene en doorloopende vergunning niet kan worden verleend, als in strijd met de bedoeling, welke bij den afstand van het ter rein heeft voorgezeten, doch dat ter voldoening aan art. 6 van het gesloten contract, wordt vergund tij dens den duur der tentoonstelling in het geheel twaalf avond-muziekuitvoeringen te geven als door het comité bedoelddat het comité die avond concerten naar eigen goedvinden over den ge- heelen duur der tentoonstelling kan verdeelen, maar daarbij moet bedenken dat van latere ver meerdering van hun aantal geen sprake zal zijn. (Officieel orgaan van het uitvoerend comité). Naar de Scheepvaart verneemt zullen, van wege het departement van marine, op onze vuur torens vuurpijlen worden verstrekt, om daarmede aan in nood verkeerende schepen seinen te doen, als volgtVan 1 Juli aanstaande zal op onze vuurtorens lo. het afsteken van éene vuurpijl aan het in nood verkeerend schip ten bewijze strek ken dat zijn noodsein is opgemerkt, en 2o. het afsteken van twee vuurpijlen binnen éene minuut na elkander, zal aan in nood verkeerende schepen te kénnen geven dat men, in verband met wêer en wind, hun de noodige hulp zal trachten te verleenen. Aan den gemeenteraad van Den Haag is concessie gevraagd tot het oprichten van een casino met operagebouwlees- en speelzalenin de nabijheid van Scheveningen. Belanghebbenden, de hh. S. A. Klaassen c. s., wenschen een zaal te bestemmen tot roulette en trente et quarante- spel, met een minimum van 2.50 en een maxi mum van /6000. Niettegenstaande schoone beloften aan de ge meente zullen de heeren wel te vergeefs bij den raad voor zulk een plan aankloppen. Te 's Gravenhage is bij een vechtpartij op de openbare straat een sergeant der jagers zeer ernstig aan oogen, neus en mond gekwetst door een vechtersbaas, die zich gedeeltelijk in officiers tenue had gestoken. De dader is gevat. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is het te Amersfoort woelig toegegaan. De huzaren hebben op een vreeselijke wijze huisgehouden. Vechtpartijen onder elkander en tegen de politie werden op verschillende punten der stad geleverd. In verschillende particuliere woningen, o. a. in een kroeg, werden de ruiten verbrijzeld en niet alleen daar, maar ook in de kazerne werden er stukgeslagen. Oude wrok moet de aanleiding tot deze baldadigheden geweest zijn. Door zijn kalm en flink optreden wist de garnizoens-com- mandant, de luit.-kolonel Greve, de gemoederen tot bedaren te brengen. Vooral zekere B., een huzaar, moet zich als een wildeman hebben aangesteld en zakte later, uitgeput, bewusteloos neer. Vrijdag bij het manoeuvreeren op het ex- cercitie-terrein achter Schaarsbergen, terwijl men met de stukken geschut over een drogen greppel reed, had de middelste rijder het ongeluk te vallen; hij kreeg het zware stuk over het hoofd en bleef, met verbrijzelden schedel, dood op de plaats. De ongelukkige was reeds langer dan een jaar als plaatsvervanger in dienst en lag als artillerist te Arnhem in garnizoen. Het gewone spel is weer begonnen. Een troep Bohemers van 8 personen met wagen en paard, die door de Belgische gendarmes op Ne- derlandsch gebied was gedrevenis door de maréchaussée te Ossendrecht weder over de grens gezet. Zondag drong te Amsterdam aan den over loop van den spoorweg bij de Cza ar Peterstraat, terwijl de slagboom werd neergelaten, een per soon toch door, maar werd door den aankomenden spoortrein gegrepen en zóo deerlijk gewond, dat de dood onmiddellijk volgde. Als een voorbeeld van de snelle afwisseling der temperatuur kan dienen, dat het gisteren nacht in het Westland zoo hevig gevroren heeft, dat men, op niet afgeschutte plaatsen, vreest voor vernietiging van de aardappelen en boontjes, welke reeds boven den grond staan. Om 9 uur Maandagochtend teekende de thermometer weer 60° Fahr. Te Steenwijkerwold, Steenwjjk en Oldemarkk is gisteren eene sterke militaire macht aangekomen. Op een dien dag te Steen wijk door verveners belegde vergadering waren 43 verveners uit Steen- wijk, Steenwijkerwold en Oldemarkt tegenwoordig. Eenparig werd besloten geen loonsverhooging te geven, op verbeurte van f 100 aan de armen van gemelde gemeente, en geen werkstakers van elkaar weder in 'twerk te nemen. De bekende socialist Fortuyn kwam omstreeks drie uren te Steenwjjk aan. De werkstakers blijven ook onverzettelijk en zij die zouden willen werken worden verhinderd den arbeid te hervatten. Zondagmiddag omstreeks half drie heeft te Rotterdam weder een moord plaats gegrepen, aan den Westzeedijk, ter hoogte van Sehoonderloo, tusschen Rotterdam en Delfshaven. Zekere J. K., zich in de woning begevende van Cornelia v L., met wie hij sedert eenigen tijd in concubinage leefde, vond daar den 23-jarigen P. N., die door Cornelia was uitgenoodigd haar te komen bezoeken Na een woordenwisseling wierp J. K. P. N. de deur uit, hem tegelijkertijd een paar steken in den onderbuik gevende, zoodat de dood weldra volgde. De dader is ter beschikking van de justitie naar de cellulaire gevangenis overgebracht, terwijl het lijk van den verslagene naar het ziekenhuis is gevoerd. Het Dagblad verhaalt de volgende daad van zelfopoffering, bij de ontploffing in de gasfabriek te Gorinchem verricht door een der werklieden, Christiaan Diederik de Haan, die het leven van honderden zijner medeburgers redde door de hoofd kranen onmiddellijk af te sluiten. Maar onder- welke omstandigheden moest De Haan dit doen Hij betrad heldhaftig een in volle vlam staande ruimte, den eenigen toegang tot de hoofdkranen, en werd na de volvoering van die heldendaad half verbrand opgenomen. De man is na vreeselijk lijden bezweken. Volgens bericht van Londen, is het Neder- landsch schip Frederik Carel, kapt. H. B. Reit, bij Rio-Grande gestrand en zal vermoedelijk wrak worden. De bemanning is gered. Na een zeer goeden nacht begaf keizer Frede rik zich gisteren te twaalf uur in het park en reed 's namiddags met de keizerin naar Berlijn om een bezoek te brengen aan keizerin Augusta. De keizerin-moeder wordt heden avond te Baden- Baden verwacht. Omtrent het ongeluk te Berlijn aan het koninklijk theater wordt nader gemeld, dat bij het neerlaten van het oude dak, dat door een ijzeren zou vervangen worden, een houten balk neerviel op den steiger, welke ter hoogte van vijf verdiepingen op den tooneelvloer was opge richt. Het geheele, zeventig voet hooge gevaarte begon daardoor te waggelen en stortte in, alles in zijnen val verbrijzelende. Thans loopt het groote metalen beeld op den gevel van den schouwburg, dat den Pegasus voorstelt, gevaar naar beneden en op de puinhoopen terecht te komen. Aan het nedergelatene ijzeren brand- scherm kan men zien hoe geweldig de schok is geweest, daar dit scherm vol deuken en geheel uit zijne voegen gelicht is. Intusschen heeft het belet dat de overblijfselen van den verbrijzelden steiger ook in de schouwburgzaal terecht kwamen. De brandweermannen graven in het binnenste van het gebouw loopgraven, teneinde werk lieden te naderen welke nog daar bedolven kunnen liggen, dewijl het aantal dergenen die bij de ramp aan het werk waren, niet vastgesteld is kunnen worden. Verscheidene zwaargewonden verkeeren in hopeloozen toestand. Toen keizerin Victoria, van een rid huiswaarts keerend, het ongeluk vernam, begaf zij zich onmiddellijk naar Berlijn en bezocht de plaats des onheils. De keizer zond onophoudelijd adju danten om inlichtingen te vragen en de kroon prins vertoefde geruimen tijd bij de ramp. Bij de demonstratie Zondag op Pére Lachaise werden gebruikelijke revolutionnaire redevoerin gen gehouden. Toen een krans van de redactie van den Intransigent op het graf nedergelegd werd, weerklonken de kreten: Weg met denver rader Weg met RochefortOp hetzelfde oogen- blik schoot een anarchist, Lucas genaamd, op de menigte en verwondde twee personen. - De Elsasser Landeszeitung behelst uitvoerige voorschriften betreffende de verordening op de paspoorten. Volgens deze bepalingen moeten alle Fransche onderdanen, ook dezulken die niet over de Fransche grenzen komen, bij een oponthoud in het rijksland een pas vertoonen, voorzien van het visum van den Duitschen gezant te Parijs. Zulk een pas geeft verlof voor een verblijf van acht weken. Voor een langeren tijd kan de districts-president bij wijze van uitzondering ver gunning geven. Voor Fransche militairen, hetzij al dan niet in actieven dienst, en voor landver huizers, blijft, behalve het paspoort, het verlof tot oponthoud een vereischte. De officieele opening van de internationale tentoonstelling te Brussel zal den 6en Juni dooi den koning geschieden. Luidens bevel van de Fransche regeering mogen geen honden meer, wegens het gevaar van dolheid, in de kazernes of militaire gebouwen toegelaten worden. De honden, bij de infanterie- regimenten in gebruik ten dienste bij oefeningen in het veld, moeten naar Pasteur's systeem in geënt worden. Zondag, op den verjaardag der kroning van czaar Alexander III, is de Trans-Caspische spoor weg van Mikhailovsk aan de Caspische zee tot Samarkand, een afstand van circa 900 mijlen geopend. In de wapenmagazijnen en werkplaatsen in Polen wordt met ontzaglijken spoed gearbeid. De versterkingen rond Warschau zijn op zulk een groote schaal ingericht, dat een commissie be noemd is, welke de middelen te beramen heeft ter proviandeering van het garnizoen in deze 13 forten. Door een half millioen manschappen zullen zjj verdedigd worden. Te Montreal zijn bjj een ontploffing in de

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2