N*. 126. 131* Jaargang. 1888. W oensdag 30 Mei. Nationale Militie. "•FEUILLETON Wie iM zaait, lie zal stom oopten- BEKENDMAKINGEN. Middelburg 29 Mei Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent. Advertentiën; 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.van 1-7 regels ƒ1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Oproeping van verlofgangers lichting 1886. der TWEEDE BOEK. IDDELBIIRGSC COURANT. Agenten te Vlissingen: P. G. de Yey Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: P. van der Peul, te Zierikzee: A. C. de Mooij en te Tholen: W. A. van Nieuwenhütjzen. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen; en nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijoh van Ditmar te Rotterdam, en de firma B. van deb Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Datjbe Cie., John F. Jones, opvolger. De burgemeester van Middelburg, gezien de circulaire van den commissaris des konings in deze provincie van den 8 Mei 1888, A no. 618/1, 3de afdeeling Provinciaal blad no. 41); roept bij deze op de in deze gemeente wonende milicien-verlofg: gers der lichting 1886, behoo- rende tot de lie c. oagnie van bet 4e reg. vesting artillerie, om op i tijd en plaats als in de aan hen uit te reiken cier is vermeld, tegenwoordig te zijn, voorzien van al de voorwerpen van klee ding en uitrusting, door hen bij hun vertrek met groot verlof medegenomen, benevens van hun verlofpas, ten einde rechtstreeks naar hun korps te vertrekken. Zij moeten zich vooraf, en wel op Vrijdag den 8 Juni a., des voormiddags tusschen 10 en 11 uren, bij den burgemeester hunner woonplaats aanmelden, voorzien van bun verlofpas, teneinde de noodige biljetten, alsmede daggeld, indien zij dit verlangen en daarop recht hebben, te ontvangen. De verlofgangers, die op het bepaalde uur niet ter aflevering verschijnen, worden bij bun korps gestraft. Zij, die niet aan de oproeping voldoen, worden als deserteurs behandeld, terwijl degenen, die door ziekte verhinderd worden op den be paalden dag onder de wapenen te komen, van die omstandigheid, onder overlegging van eene verklaring van den geneesheer, tijdig kennis be- booren te geven aan den burgemeester. Na bun herstel vervoegen zij zich bij bun korps, Middelburg, den 29 Mei 1888. De burgemeester voornoemd, SCHORER. Nog niet lang geleden maakten wij melding van bet verblijf in ons land van een uit Rusland uitgeweken Israëliet, den beer Salomon Eckerling uit Balta, die bet slachtoffer geworden was van de moord- en vervolgingszuebt in het czarenrijk tegenover de Israëlieten. Vroeger eigenaar van een groote fabriek, waarop ongeveer 800 man werkten, gelukkig echtgenoot en vader, is hij thans naar lichaam en geest ge knakt. Al wat hij bezat is hem ontnomenzijn fabriek werd in brand gestokenzijn vader en twee zijner kinderen werden voor zijn oogen gedoodzijn vrouw verminkt. Hem zelf werd een der oogen uitgestokenen als bet ware om hem te beletten te getuigen van al die vreeselijke rampen, welke hem troffen, van die dolzinnige daden, waartoe godsdienstwaanzin slechts een mensch vervoeren kan, sneed men hem den tong uit. Het leven liet men hemja, maar welk een leven Vit het Engelsch. Van KATE EYRE. OOGSTEE. VIERDE HOOFDSTUK. Het bezoek van Mabel en baar vader. Gelijk Mabel voorspeld had, waren de heer Blaine en zijn zoon niet te huis, toen zij haar bezoek kwam brengen en toch was het zeer aangenaam. Trixy en Mabel pasten zeer goed bij elkaar en maakten allerlei afspraken om elkaar in het vervolg meer te zien. lntusschen vonden de heer Sutherland en me vrouw Blaine allerlei onderwerpen, waarz ij pret tig over konden praten zonder dat er een woord van koeien of schapen gerept werd. De heer Sutherland stelde vooral veel belang in hetgeen mevrouw Blaine van haar huiselijk leven ver telde, in éen woord hij gaf blijk van welopgevoed heid door meer te luisteren dan zelf te vertellen. »Dus hebt gij slechts twee kinderen »Ja van ons eigenmaar wij hebben nog een weesje aangenomen, bet kind van een neef van den heer Blaine." »Mabel en ik hebben het genoegen gehad om uw man en uw zoon dezer dagen tegen te komen. Onze wederzjjdsche hondjes hadden een klein verschil samen," Gefolterd, vernietigd is hij verjaagd uit dat land, waar men zoo vreeseljjk hem mishandelde arm en zonder hulp. En toch moet hij zorgen niet voor zich zeiven alleen maar voor zijn vrouw en vijf kinderen en voor eene oude moeder. Maar ook dat valt hem zwaar! Herhaaldelijk is de ongelukkige tengevolge der ondergane mishandelingen geopereerd moeten wordenen nu kan en mag hij, op raad van zijne geneesheeren, geenerlei werk verrichten. Wie den beklagenswaardigen man ziet, zal dit kunnen begrijpen. Hij heeft het thans gewaagd een beroep te doen op veler menschenliefde en in Nederland is hij niet teleurgesteld. Op dit oogenblik vertoeft hij in Middelburg in de hoop ook hier en in Zeeland, evenals in het overige deel van ons land, hulp en steun te vinden. Tal van warme aanbevelingen van bekende mannen; vele verklaringen,, die getuigen van innig meelijden, liet hij ons lezen en zij droegen alle het kenmerk dat de heer Eckerling niet te vergeefs heeft aangeklopt. Hij verzekerde dat hij in Nederland engelen gevonden had, die hem zijn hitter lot hielpen verlichten. Moge hij ook dien indruk krijgen van de Zeeuwen Onder verwijzing naar de annonce in dit norn- mer verklaren ook wij ons bereid giften voor dien ongelukkige in ontvangst te nemen. Een bus staat voor dit doel aan ons bureau en ook voor giften van buiten Middelburg houden wij ons aanbevolen. Van hetgeen door ons ontvangen wordt zullen wij melding maken. Mogen wij den ongelukkige kunnen verblijden met een ruime gavewij zouden dit zoo gaarne wense- ju vooral ook als bewijs dat in ons midden nog een snaar trilt van verontwaardiging over bet schandelijk lot hem weervaren en wij nooit nalaten getuigenis af te leggen voor onze zucht naar godsdienstvrijheid en afkeer van alle ge loofsvervolging. Blijkens bericht van den tijdelijken Britschen zaakgelastigde heeft de Privy Council bij besluit van den 23sten dezer maand de verordening in getrokken, bij welke bet landen van vee uit Vlissingen verscheept in Engeland, Wales en Schotland was verboden. Dat besluit treedt den 29sten Mei 1888 in werking. Daar echter door onzen minister van binnenl. zaken ook de doorvoer van schapen uit Dnitsch- land verboden is, kunnen de schapen te Vlissin gen nog niet worden ingescheept. Als ook dit verbod buiten werking zal zjjn gesteld, kan de uitvoer van Vlissingen weer da delijk beginnen. Van Altorffers spoorweg gids voor Nederland, de bekende gemakkelijke, handige en goedkoope vraagbaak voor hen, die zich eens willen of moeten verplaatsen, is weder eene nieuwe uitgaaf ver schenen. »Ja, dat heeft Frank mij verteld." De heer Sutherland zat met den rug naar het licht, anders had mevrouw Blaine moeten zien hoe hij ontroerde. »Heet uw zoon naar uw man vroeg hij na eenigen tijd. »Neennaar mijn eenigen broeder, dien ik jaren geleden onder zeer treurige omstandigheden verloren heb. Het is vreemd dat gij mij dit vraagt", voegde Agatbe er bij, »want toen gij binnen kwaamt vond ik iets in uw houding en in uw stem dat mij onwillekeurig aan mijn broer deed denken." Een oogenblik antwoordde de heer Sutherland niet en zei toen iets heel alledaags, dat niets met dit onderwerp te maken had. »De werkelijkheid is vaak zonderlinger dan fictie." »Ik hoop dat gij en uw dochter geen com plimenten zult maken en familiaar bij ons blij ven eten", zei mevrouw Blaine iets later. Dat willen wij zeer gaarneniet waar Mabel »Ja, zeer gaarne", stemde Mabel in. Mis schien dacht zij er hij dat zij daardoor kans had om Francis ten tweeden male te zien. VIJFDE HOOFDSTUK. Ma1»el zegt tweemaal Iiaar meening. Het leven van Mabel was wel heel aangenaam, maar niet rijk aan afwisseling. Mejuffrouw Suther land was wel spoedig de erkende schoonheid Als naar gewoonte heeft de samensteller het weder vermeerderd door opname der lijn Vlis singenLondc-n, die in een paar vorige uitgaven niet voorkwam, der doorgaande rijtuigen henevens van de vertrekuren der tram Breskens—Maldeg- hem. De uitgever zorgde opnieuw voor een pas send gewaad en een duidelijken druk. Wij hopen dat dit boekje zich in een toene mend debiet moge verheugen. De heer A. H. de Vlieger, ambtenaar bij 's rijks directe belastingen te Ellewoutsdijk, is met ingang van 1 Juli a. benoemd tot commies-ontvanger aan bet grenskantoor ter standplaats St Kruis. Het aantal leden, dat gisteren avond ter alge- meene vergadering van de IJsclub Walcheren opkwam, was bijzonder klein, niettegenstaande zeer belangrijke zaken aan de orde waren. De secretaris braebt verslag uit over betgeen in den afgeloopen winter is voorgevallen en de penning meester deed rekening van zijn gehouden beheer. In 188687 werd de rekening geopend met een batig saldo van 580.73. De ontvangsten bedroegen toen 822.10 en de uitgaven 280.53| er is alzoo een batig saldo van f 541.56£. Aan de ijsbanen was eene som van 213.12 besteed. In 188788 bedroegen de ontvangsten, met 263 leden en 1 donateur, 824.78^ en de uit gaven f 156.51alzoo een batig saldo van f 668.27J. De ijsbanen vorderden 85.18 Hierna werden door den voorzitter, den heer J. van der Leijé, eenige mededeelingen gedaan betreffende den aankoop van bet stuk land voor een eigen ijsbaan, ter grootte van 3.19.11 hectaren. Daardoor is in eene langgevoelde behoefte voor zien en binnen enkele dagen zal d6 besteding de r uit te voeren werken plaats hebben. Vervolgens kwam in behandeling een v van het bestuur tot wijziging van het huishou delijk reglement. Hoofdzakelijk bepaalden de voorgestelde wijzi gingen zich tot verhooging der contributie. In art. 1 werd voorgesteld te bepalen dat het lid maatschap persoonlijk zal zijn, dat de contributie f 1 zal bedragen en dat voor de leden voor hunne kinderen kaarten op naam zullen verkrijgbaar zijn ad ƒ0.50 per jaar. In de overige artikelen werden de met betrek king tot de eigen ijsbaan noodige bepalingen opgenomen en voorgeschreven dat eene financieele commissie het bestuur ter zijde staan zal, welke commissie gevormd zal worden door drie leden, hij vooikeur te kiezen uit aandeelhouders in de leening. Bij de gehouden beraadslagingen werd door een tweetal leden voorgesteld om, aangezien het hun en den meesten leden onbekend was welke wijzigin gen door het bestuur werden voorgesteld en in verband met het gering aantal tegenwoordige leden, le den leden gelegenheid te geven van de voorgestelde wijzigingen kennis te nemen2e de vergadering te verdagen tot een nader door het bestuur te bepalen tijdstip. van Barlington geworden en wie een vriendelij ken groet van baar kreeg als zij met baar schot- scbe ponnies door de stad reed, beroemde zich niet weinig op die onderscheidingmaar Mabel was niet bijzonder verheugd over die eer, daar zij niet of slechts ten halve gezegevierd had, waar zij er het meest opgesteld was geweest. Francis Blaine praatte wel gaarne met haar en zei haar wel allerlei fijne complimentjesmaar de gemakkelijkheid waarmede hij haar naderde was het duidelijkste bewijs zijner onverschilligheid dat dacht Mabel ten minste. Vrouwen worden niet gaarne alleen bewonderd om het bewonderenswaardige dat zij over zich hebben. Een leelijke vrouw is niet te vreden dat haar minnaar haar om haar goed hartigheid bemint, hij moet baar ook bekoorlijk vinden en een scboone vrouw wil niet alleen gevierd worden om baar schoonheidzij moet overtuigd zijn dat baar bewonderaar aangetrok ken wordt door baar karakterof door haar verstand. Zoo was het ook met Mabel. Zij wist dat zij schoon was en dat Francis baar bekoor lijk vondmaar zoolang zij voelde dat hij haar verstand niet waardeerde of onverschillig was voor haar karakter, gaf de overtuiging dat hij hare oogen schitterend noemde haar geen vol doening. Daarbij kwam dat Mabel een ware bewonde ring voor Francis bad, nu zij genoegzaam bekend was geworden met Blaine om hem van zijne goede zijde te leeren waardeeren. Zijn gelijkheid van humeur, zijn onzelfzuchtigheidzijn takt Na langdurige discussie werd dit voorstel in stemming gebracht en met lb tegen 9 stemmen verworpen. Art. 1 werd daarop langdurig besproken. Van de eene zijde werd de contributie te hoog geacht, terwijl van de bestuurstafel werd beweerd dat de instandhouding der club met lager contributie onmogelijk was. Een amendement om de contri butie voor dames op 0.50 te bepalen werd ver worpen met 14 tegen 4 stemmen. Eveneens werd met 12 tegen 7 stemmen verworpen een ^men- dement om aandeelhouders in de leen' het recht te geven de algemeene vergaderit bij te wonen. -ro De hoofdstrekking van het gewjjzigde art. 1 werd vervolgens in stemming gebracht en aan genomen met 16 tegen 3 stemmen. De overige wijzigingen waren van ondergeschikt belang en werden na discussie goedgekeurd. Uit Stavenisse meldt men ons In de Maandag alhier gehouden zitting van den gemeenteraad werd behandeld een schrijven van den inspecteur der telegraphie, in zake het aan de regeering ingediende request, betreffende het behoud van het telephoonkantoor in hetzelfde perceel, waarin het tot nu toe gevestigd is. Er werd besloten nieuwe sollicitanten voor de be trekking van telephoonheambte op te roepen, onder voorwaarde dat deze in hetzelfde huis kantoor zal houden. Zoodoende koestert men weer hoop, dat die nuttige inrichting voor onze gemeente behouden zal blijven. De telegrafist der tweede klasse bij de rijks telegraaf W. van Dienden is uit die betrekking ont gers. De ssaMgegjoór v £tn dpr Maesen de Sombreff, a bflByoat- Indisch leger dia ket vorig jaa? ve,y.:uv ij a heldhaftig gedrag voor SKTVgaad" benoemd werd tot ridder der Militaire Willems ordeis dezer dagen wegens opnieuw betoonde daden van »MoedBeleid en Trouw" op het slagveld, benoemd tot 2en luitenant. Dagbl De eerste feestgroet, Zondag prof. Donders ge bracht, ging nit van het studenten-zanggezelschap Nunc Cantus Resonet, welke leden hem in den vroegen morgen vertastten, door hem in zjjnen tuin eenige liederen toe te zingen, o. a. een expresse- lijk vervaardigd lied: Vivat Academia, vivat noster Donderswaarna de voorzitter van het gezelschap den jubilaris toesprak met de verzekering, dat de moreele band tusschen hem en de Utrechtsche academie niet verbroken zou worden, al maakte de Nederlandsehe wet op dezen dag den officieelen band los. Prof. Donders was door deze geheel onverwachte hulde zoo diep getroffen, dat hem het geven van een antwoord moeiljjk viel. Maar in dat antwoord uitte hij de hoop, dat hij, al was hij geen hoog leeraar meer, zijn stem toch nog voor de Utrecht sche studenten nu en dan zou.kunnen laten hooren. Maandag had te Utrecht ter eere van dien waren haar niet ontgaanwant zij keek goed uit hare oogenen zij was zeer bereid om die eigenschappen te doen opwegen tegen zijn spot lust, zijn koelheid en zijn vertrouwen op de on feilbaarheid van zijn oordeel. Daarbij trokken zijne fijne beschaving en zijne ontwikkeling haar aanzijn manieren waren altijd die van een fat soenlijk manzijn geheugen was bem steeds ge trouw en bij bad ontzaglijk veel gelezenhij bad een sterk gevoel voor het belachelijke en kon met den grootsten ernst allerlei grappige verhalen doen. In éen woord Mabel kon niet onverschillig voor hem zijn en het was wel be schamend, maar hoe meer zij aan hem dacht, des te vuriger verlangde zij zijn goedkeuring waard te zijn. Maar ofschoon haar kennis met Blame haar eenige teleurstelling bezorgd had, was haar leven er toch veel vroolijker door ge worden. Zij was spoedig op een zeer vriend- schappelijken voet met Trixy gekomen, alhoewel zij weinig punten van overeenkomst hadden, en aan die vertrouwelijkheid had Mabel het grootendeels te danken dat zij zich zulk een juist denkbeeld van het karakter van Francis kon vormenwant Trixy was zeer aan haar broeder gehecht en praatte dus dolgraag over hem, wanneer zjj een gewillige toehoorderes vond. Mabel genoot ook zeer van haar omgang met mevrouw Blaine, die veel liever enzachter was geworden sedert haar leven meer in overeenstemming was met haar smaak en neiging. Het huwelijksgeluk had haar karakter sterker gemaakt en haar een diepte van

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1