N°. 123. 131® Jaargang. 1888S Zaterdag 26 Mei. "FEUILLETON. Wis wiiii zaait, die zal stom nopt» BEKENDMAKINGEN. Gemeente-belastingen. Middelburg 25 Mei. Onderwijs. Kerknieuws. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. A d v e r t e n t i n 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels 1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Kohier voor de plaatselijke directe belasting op de inkomsten over 1888. TWEEDE BOEK. IIffiilLBllRfiSC.il COURANT. Agenten te Ylissingen: P. G. de Vey Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: P. van dee Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij en te Tholen: W. A. van Nieuwenhuijzen. Verder "worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen; en nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmae te Rotterdam, en de firma B. van deb Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger. De burgemeester en -wethouders van Middelburg brengen ter kennis van de ingezetenen, dat het primitief kohier van de plaatselijke directe be lasting op de inkomsten over het jaar 1888, door gedeputeerde staten van Zeeland den 18 Mei 11. is goedgekeurd, en ter invordering aan den ge meente-ontvanger uitgereikt, terwijl het in af schrift, van den 26en Mei a. gedurende vijf maanden, op de secretarie dezer gemeente voor een ieder ter lezing zal worden nedergelegd en aldaar in druk verkrijgbaar gesteld, tegen betaling van 25 cent per exemplaar. Middelburg den 25 Mei 1888. De burgemeester en wethouders voornoemd, S C H O E E E. De secretaris, A. DE YULDER VAN NOORDEN De Haagsche briefschrijver van de Zaanlandsche Ct., die nogmaals het voorstel van de heeren Schaepman en Lohman ter herziening van het reglement van orde ter sprake brengt, verklaart vooral in de bepaling dat de begröotingswetten worden in handen gesteld van eene commissie van onderzoek van vijftien leden het zwaartepunt van de gansche reglements-wijziging te zien. Wie meester van de beurs is, is meester van het land, zoo redeneeren de heeren blijkbaar. De begrooting op hunne wijze onderzocht en, in overleg met de regeering, door eene voor de meerderheid uit mannen van de rechterzijde samengestelde com missie besnoeid, aangevuld, gewijzigd, zal de zuivere afspiegeling kunnen worden van de cleri- cale politiek, waarmee men niet ruiterlijk durft voor den dag komen. Om een voorbeeld te noemen: eene wijziging van de schoolwet zal men vooreerst niet voorstelleneene verandering der grondwet op dit punt durft men veel minder aan maar het openbaar onderwijs door inkrimping der uitgaven voor kweekscholen, normaallessen en dergelijken te benadeelen en tot kwijning te brengen dat gaat gemakkelijk, door cijfertjes te veranderen, niets meer. En vooral door zelfs het afdeelings-onderzoek voor de geringste wijzi gingen en aanvullingen in de vastgestelde be grootingen af te schaffen en aan de commissie voor het budget op dit gebied onbeperkte macht van critiek en overleg met de regeering te geven, maakt men het gevaar nog grooter. Want men stelle zich van den invloed, die na zoodanige voorbereiding de minderheid bij het oraal debat nog kan doen gelden, niets overdrevens voor. Het is het stelsel van de numerieke kracht dat de Vit het Engelsch. Van KA. TE EYRE. OOfiSTElW. TWEEDE HOOFDSTUK. „SGonlteuvel Is eindelijk verkocht." «Zonheuvel verkochtEn aan wien vroeg mevrouw Murray. «Aan een mijnheer Sutherland, die naar ik hoor in Australië zijn fortuin gemaakt heeft en het nu in Engeland komt verteeren." »Wat ter wereld kan hem nopen om zijne tenten in Barlington op te slaan?" vroeg mijn heer Lintot. »Ja, dat kan ik u niet zeggen" hernam Francis. «Heeft hij een groote familie vroeg me vrouw Lintot. «Neen, hij is weduwnaar met een dochter, naar ik hoor", zei Francis droomerig het begon hem te vervelen. »En die dochter is een heel lief meisje", viel de heer Murray in. «Francis, gij zult wel doen met de gelege'nheid niet voorbij te laten gaan." «Dank u zeer voor uw goeden raad, mijn heer Murray." «Ja; ik denk dat het huwelijk van Francis heer, ,1 Lohman en Schaepman ten troon verheffen. De briefschrijver is van oordeel dat de liberal: partij als een man behoort te weigeren aan de samenstelling van zulk een reglement van orde mede te werken. Zelfs pogingen om het te ver beteren zouden verkeerd zijn. De' briefschrijver vreest echter wel eenigszins, dat de liberalen in de val zullen loopen; want de heeren van de linkerzijde leven nog altijd voort in de periode der zelfopofferende grootmoedigheid, waarmee zij willens en wetens afstand deden van hunne positie in de vorige kamer. Toen echter heette het dat het beginsel van recht en billijkheid hen onge voelig maakte voor de kwade kansen, die hunne edelmoedigheid voor hunne partij deed ontstaan. Waartoe willen zij thans in de kaart der tegen, standers blijven spelen Aan de Arnh. Crt. schreef men dezer dagen Zeer dikwijls komt het voor, dat de fiscale administratie zich bij de interpretatie der wet laat leiden door 't belang van 's lands schatkist, doch zelden zal men een voorbeeld daarvan aan treffen, sprekender dan het volgende Een ambtenaar had ten dienste van den staat eene reis ondernomen en de daarvoor bestede reiskosten op ongezegelde declaratie aan het rijk in rekening gebracht. Hij grondde zich daarbij op de zegelwet, art. 27, no 47, alsmede op het kon. besluit van 23 Febr. 1872, no 18, houdende onder meerdat van zegelrecht zijn vrijgesteld de declaratiën van alle rijksambtenaren, betref fende voor den lande hij voorschot gedane beta lingen. Het departement van binnenlandsche zaken liet dezen ambtenaar echter aan het ver stand brengen, dat de declaratiën van voorschot ten hoven de 10 moeten zijn gezegeld; en wel op grond, dat reiskosten geene voor den lande bij voorschot gedane betalingen zijn als bedoeld in de hierboven aangehaalde bepalingen. Dat «als bedoeld" klinkt al hoogst zonderling, waar de zegelwet toch duidelijk spreekt en de uitge geven reiskosten zeer bepaaldelijk voor den lande waren besteed. (Ware dit trouwens niet het geval, dan zou het departement de geheele de claratie zekerlijk terzijde hebben gelegd). Geluk kig evenwel werd het «als bedoeld" later nog verrijkt met de volgende commentaar Hij, die van een transportmiddel gebruik maakt, is persoonlijk schuldenaar van den prijs, die daar voor moet worden betaaldhij handelt op eigen naam en verbindt dus geen ander dan zich zeiven (art. 1351 Burg. Wetb.) Om deze reden nu kan er geen sprake zijn van betalingen door hem voor het rijk gedaan. Ergo kunnen de bepalingen op de vrijstelling van het zegelrecht niet in toepassing worden ge bracht. Eene meer willekeurige wetsuitlegging is zeker wel niet denkbaarImmers, al kon de ambtenaar in quaestie zonder eene speciale last geving der regeering, om elk der door hem te bezigen middelen van vervoer namens haar en ten haren koste te bestellen, niet anders dan op eigen naam reizen, zijne uitgaven daarvoor waren niet- het eerstvolgende feest zal zijn, waarop wij elkaar weer ontmoeten", zei de heer Lintot, «tenzij Trixy het in haar hoofd krijgt om het haar broeder af te winnen." Trixy schudde het hoofd en zei dat zij niets om de Barlingtonsche jongelieden gaf en dat zij volstrekt geen haast had, daar zij er zoo een altijd nog wel kon krijgen. David Murray keek beleedigd. Trixy beriep er zich op dat zij zulke flinke afdoeners kon zeggen, maar als zij geweten had, hoe pijnlij k, de wonden waren welke deze giftige pijlen maakten, zou haar aangeboren goedhartigheid haar geleerd hebben om haar tong beter in be dwang te houden. «Hebt gij den heer Sutherland of zijn dochter reeds gezien, George vroeg mevrouw Blaine. «Neen, kind. Gij zult zeker die juffrouw Sutherland wel een visite gaan maken?" »Ja, ik had plan om er morgen met Trixy heen te gaan." Er was afgesproken dat er aan het diner geen toasten zouden gedronken worden, daar het slechts een eenvoudig familiefeestje was; de heer Lintot verklaarde echter dat hij de gelegenheid niet kon laten voorbijgaan zonder een woord van gelukwensching tot den heer en mevrouw Blaine te richten, waarop iedereen welgemeend de ge zondheid van het bruidspaar dronk. De heer Blaine bracht op de gemakkelijke manier, die hem eigen was, zijn dank uit, doch toen hij over temin voor of ten behoeve van den staat, terwijl »v«'or" of «ten behoeve van" toch zeker volkomen dezelfde beteekenis hebben. Dat mijne meening, betreffende de willekeurige wetsuitlegging der regeering, juist is, blijkt hieruit, dat de minister van waterstaat, handel en nijver heid de hier besproken declaratiën van reiskosten ongezegeld toelaat. Wordt het dus niet hoog tijd, dat aan de ad ministratie worde onttrokken de interpretatie dei- wet, die zij moet uitvoeren, en men hiermee een rechterlijk college belaste Z. K. H. de prins van Wales wordt Zondag, 27 dezer, met den sneltrein, die te 12 uren aan komt, uit Berlijn te Ylissingen verwacht. Met de aansluitende dagboot Engeland der stoomv- M" Zeeland zal Z. H. de reis naar Londen voort zetten. Bij de Woensdag te Colijnsplaat plaats gehad hebbende verkiezing voor lid van den gemeente raad waren uitgebracht 125 stemmen waaronder 2 in blanco. Hiervan verkreeg de heer A. L. Haringman 61, de heer C. J. Huvers 61 en de heer W. Kalschuer 1 stem. Herstemming alzoo tusschen de heeren Haring man en Huvers. Naar men meldt zal kapitein Yan den Hurk, commandant van het algemeen depot van disci pline te Ylissingen, weldra den militairen dienst met pensioen verlaten. Bij het personeel der militaire administratie, en wel hij de directeurs van 's rijks centrale ma gazijnen van militaire kleeding, uitrusting enz., is benoemd tot luitenant-kolonel, directeur van 's rijks centraal magazijn van militaire kleeding, uitrusting enz. te Woerden, de majoor-kwartier meester A. L. Trippelaar, van den staf der infan - terie, werkzaam bij het dep. van oorlog. Bij koninkl. besluit is de eerste-luitenant G. J. de Balbian van Doorn, van het reg. gren. en jagers, op pensioen gesteld ten bedrage van 1065 's jaars. Ook is pensioen verleend aan den luitenant kolonel B. A. Egter van Wissekerke, directeur van 's rijks centraal magazijn van militaire klee ding, uitrusting enz. te Woerden, ad 1674 's jaars. De heer mr F. A. T. Weve te 's Gravenhage heeft, wegens redenen van gezondheid, eervol ontslag gevraagd als president van de arrondissements rechtbank aldaar. De heer H. H. Timmer, koopman te Amster dam, heeft een adres aan de Tweede kamer ge richt, houdende verzoek, dat het der regeering behagen moge, die maatregelen te nemen, welke zij oirbaar zal achten, om zooveel mogelijk het sluiten van een handelstractaat en een uitleverings- tractaat tusschen Nederland en de Zuid-Afrikaan- sche Republiek te bevorderen en verder al datgene Agathe sprak, beefde zijn stem een weinig. «Niemand behalve ik kan heseffen wat mijn vrouw in die vijf en twintig jaar voor mij ge weest is. Ik mag er niet aan denken, wat mijn leven zou geweest zijn zonder haar veredelenden invloed. Francis en David, «vervolgde hij tot de eenige ongehuwden van het gezelschap, «wanneer ik zeg dat ik van ganscher harte hoop dat gij heiden een lieve vrouw zult krijgen, die door de macht barer liefde al het goede in u zal opwekken, dan wensch ik u beiden het grootste geluk toe dat u ooit kan te beurt vallen." Daarna stonden de dames op en Francis liet haar de deur uit. Winny wachtte op de trap om haar zilveren broche te geven. Het gelaat van Francis werd door een glimlach verhelderd en hij deed de deur niet dicht voor dat hij gezien had hoe Agathe bukte om het kind te kussen, terwijl hij haar hoorde mompelen: „dank u, kindlief; dit is een van onze mooiste presenten en ik zal het met veel genoegen dragen." De receptie was zeer bezochtde keur der be woners van Barlington kwamen hun opwachting maken en het souper, dat in een groote tent in den tuin gegeven werd, viel zeer in den smaak. Het denkbeeld om die arme lieden uit te noodi- gen was door Francis geopperd en hij had geen moeite gespaard om zijn plan ten uitvoer te brengen. Dien avond zelf stond hij aan den ingang van de tent en heette iedereen bij het 'binnen komen deftig welkom. Aan het souper bediende hij zijne gasten met de grootste hoffelijkheid; te doen, wat de Nederlandsche belangen in Zuid- Afrika ten aanzien van andere rechtmatige grieven mocht vereis eken. De hoogleeraar in de Nederlandsche taal aan de Leidsche hoogeschool, prof. Matthias de Yries, is vrij" ernstig ongesteld. Blijkens hst 13e jaarverslag der Prins Hendrik- Stichting te Egmond aan Zee, voor oude behoeftige zeelieden, werden in 1887 21 verpleegden opge nomen, zoodat op 31 December 64 verpleegden aanwezig waren, voor wie in 't afgeloopen jaar ƒ11.301,08 werd ten koste gelegd. Door een in de bovenvertrekken aangebrachte vertimmering werden 16 plaatsen beschikbaar gesteld. Door het bekende stukje van Justus van Maurik, ten voor- deele der inrichting geschreven, werd 4000 op gebracht, terwijl de regenten door grootere schen kingen van vermogenden werden verblijd. Het getal leden werd vermeerderd met 36, dat dei- donateurs met 142, die te zamen 1183 bijdroe gen. De jaarrekening liep over 28,615,84-J, slui tende met een saldo van ƒ5061,33. De 'minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis dat dit jaar de examens ter verkrij ging van akten van bekwaamheid tot het geven van. middelbaar onderwijs in de Hoogduitsche en Engelsche taal en lager onderwijs in de Fransche, Hoogduitsche en Engelsche talen zullen worden afgenomen in de maand Augustus, des noodig ook in het laatst van Juli die tot het geven van lager onderwijs in de gymnastiek zullen worden gehouden in de maand Juli die tot het geven van lager onderwijs in de landbouwkunde en middelbaar onderwijs in de land- en tuinbouwkunde en houtteelt zullen plaats hebben in de maand Augustus. Zij, die zich aan deze examens wenschen te onderwerpen, moeten zich vóór 21 Juni bij het departement van binnenlandsche zaken aanmelden. Omtrent de voorwaarden zie men de Staats Courant van 24 dezer. Op Yrijdag 24 [en Zaterdag 25 Aug. zal te Rotterdam gehouden worden de 23e algemeene vergadering der Vereeniging van leeraren aan in. richtingen van middelbaar onderwijs. Behandeld zal o. a. worden het ontwerp van wet tot regeling van het militair onderwijsin te leiden door den heer Herm. Snijders van Mid delburg. De heer J. C. Sikkel, te Hijlaard, heeft voor- het beroep naar de doleerende gemeente te Vlis singen en Koudekerke bedankt. In de dezer dagen gehouden 5e zitting der Alg. synodale commissie kwam aan de orde de behan deling van de aangelegenheden van het fonds indien het prinsen en prinsessen waren geweest, had hij niet beleefder kunnen zijn. De heer Blaine zag met vaderlijken trots naar zijn zoon en had hem des te liever om al die teekenen van welwillendheid jegens die arme lieden. Maar de gasten waren een weinig be vreesd voor dien grooten, voornamen heer, die hunne borden met zoo'n plechtig gelaat vulde. Zij hielden meer van David Murray, "die hun hartelijk de hand schudde wist hoe ieder hunner aan den kost kwam en een woordje over hun ambacht sprak; hij plaagde de vrouwen met de mooie linten op hare mutsen en was tamelijk goed op de hoogte van het aantal dochters, dat iedere moeder had. Maar ondanks zijn vroolijkheid voelde David zich verre van gelukkig. Trixy ontweek hem altijd. Wanneer hij haar een zwaren schotel zag optillen en toeschoot om haar te helpeD, wilde zij dit volstrekt niet gedoogen en eens zei zij zelfs dat zij er niet van hield om zoo nageloopen te worden. Zij was ook zoo bijzonder mooi van daag en zoo lief tegen al die arme gasten voor ieder had zij een vriendelijk woordje behalve voor David De heer Blaine slaakte een zucht van verlich ting, toen de laatste gast vertrokken was. Hij zat naar zijn vrouw te kijken, terwjjl zjj nog het een en ander opredderde voor het naar bed gaan en liet zijne gedachten vijf en twintig jaar terug gaan. Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1