Kerknieuws. Landbouw, Verspreide berichten. Intuaschen noemt men reeds als zijn opvolger o. a. de oud-ministers Van Goltstein en Van Karnebeek, bet lid der Tweede kamer Van Ascb van Wijk en den secretaris-generaal bij het dep. van koloniën, jhr mr H. van der Wijck. Door de prov. staten van Gelderland is gisteren gekozen tot lid van gedeputeerde staten de keer Van Essen, burgemeester van Brammen (liberaal), met 32 stemmen de heer Brantsen, burgemeester van Angerloo, verkreeg 30 stemmen. Dinsdag is te Leiden wij leven tegenwoor dig in een periode van algemeene vergaderingen de negende jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van de Vereeniging van gepensioneerde onderofficieren en minderen van het Ned. leger. Het verslag omtrent de werkzaamheden en den toe stand der vereeniging over het afgeloopen boek jaar mocht in alle opzichten gunstig keeten. De rekening bedroeg in ontvangst f 16848.73j, in uitgaaf -/"16824.77§. Tot leden van het hoofdbestuur werden verko zen 6 van de 9 aftredende leden en voorts als nieuwe leden de heeren Van der Roer, T. Bik, voorzitter der afd. Leiden, en de gepens. kapitein Von Freijtag van Overstraten. De laatste werd tevens tot voorzitter benoemd in de plaats van den heer Zeiler, die zich niet herkiesbaar gesteld had. Deze werd namens de afdeelingen een schrijftafel en stoel als blijk van waardeering aangeboden en namens het hoofdbestuur zijn welgelijkend portret in olieverf, vervaardigd door een van de leden van het hoofdbestuur. Deze blijken van hoogachting werden door den heer Zeiler met erkentelijkheid aanvaard. Volgens het jaarverslag van het staatstoezicht op krankzinnigen over het jaar 1886, eerst onlangs verschenen, telde ons land op 1 Januari 1886 17 krankzinnigengestichten, die eene gezamenlijke bevolking telden van 5129 krankzinnigen, waar onder 2565 mannen en 2564 vrouwen 1230 pa- tienten werden gedurende 1886 nieuw opgenomen! 360 hersteld en 265 als niet hersteld ontslagen, terwijl 533 overleden, zoodat de werkelijke be volking op 1 Jan. 1887 geklommen was tot 5340, waaronder 2652 mannen en 2688 vrouwen. Het getal verpleegde lijders buiten de gestich ten, waarop de wet, regelende het krankzinnigen wezen, van toepassing is, bedroeg voor de ver schillende provinciën te zamen slechts 163. Volgens particuliere berichten van Zr. Ms. stoomschip Het Zilveren Kruis uit San Francisco, gaat de reis rondom de wereld tot nu toe zeer voorspoedig, en wordt het doel der reis, het ver- toonen van de vlag en het oefenen van adelborsten en jeugdig scheepsvolk, door den commandant, den kapitein ter zee Joekes, met zeer veel ernst opgenomen. Den 30en April verliet Het Zilveren Kruis de reede van San Francisco, koers stellende naar de Sandwich-eilandenvan daar gaat de reis naar Japan, China, Macao, de Philippijnsche eilanden, om daarna door den Molukschen Archipel naar Batavia te stevenen. Het plan bestaat om, na een kort verblijf in onze kolonie, de tehuisreis te aanvaarden via Kaap de Goede Hoop en St. Helena. Het Zilveren Kruis kan dan in ongeveer 18 maanden in het vaderland terug zijn, na een reis rondom de wereld te hebben volbracht. Vad.) De bisschop van Breda heeft benoemd tot kapelaan te Koewacht den heer E. N. A. van Rompu en tot kapelaan te Oostburg den heer L. C. A. van Brogtrop. —De 73e jaarlijksche réunie der afgevaardigden van de Waalsche kerken zal dit jaar op 28 Juni en volgende dagen te Zwolle gehouden worden onder leiding van den voorzitter der Waalsche commissie, den heer J. H. Gerlach, predikant te Middelburg. De werkzaamheden zullen aanvan gen met een godsdienstoefening, waarin als voor ganger zal optreden de heer P. J. Rochedieu, predikant te Delft, hiertoe door de vorige réunie aangewezen. aan. Er waren weinig menschen gemakkelijker in den omgang dan de advocaat, maar als hij alleen met zijn vrouw was, verzekerde hij haar dikwijls dat hij dien mijnheer Lintot niet kon uitstaan. »Ik zou nog eens willen weten welk nut al zijn wetenschappelijke stellingen dan hebben Geen levend schepsel kan ons zeggen, waar het eerste atoom van daan kwam. Ik zeg u dat de boeken van dien man het papier, waarop zij gedrukt zijn, niet waard zijn. Dat is eens en voor al mijn opinie." »Ik wist niet dat gij al de boeken van D. gelezen hadt, mijnheer Lintot," zei Trixy ondeu gend. »Wat moet gij eiken dag een boel tijd in uw studeerkamer doorbrengen." In zijn onnoozelheid liep de edelman in de val, en zei »Ik heb er nooit in mijn leven een woord van gelezen, kindik ben veel te verstandig om mijn tijd met zulke dwaasheden te verbeuzelen. En wat meer zegt ik zou een aardig jong meisje zooals gij zijt raden om haar lief hoofdje niet te breken met zulke dingen." Toen hij deze ga lanterie uitte gaf hij David Murray een knip- 00Sje! zoodat die jonge man grooten lust kreeg om den heer Yan Claudeau een pak slaag te geven. «Terwijl wij dankbaar erkennen, hoe veel wij aan D verschuldigd zijn voor zijn ijvrig onderzoek, en terwijl ik bereid ben de meeste zijner gevolgtrekkingen aan te nemen, ben ik Uit Friesland wordt geschreven Het mag een verblijdend verschijnsel worden genoemd, dat allerwege in Friesland boterfabrie- ken verrijzen, waardoor het mogelijk wordt zoo danig zuivelfabrikaat te leveren, dat de oude goede naam der Friezen in het buitenland aan de botermarkt weder zal worden hersteld. Met de eerste dier fabrieken verschillen deze latei- gestichte in zoo verre, dat deze coöperatieve inrichtingen zijn, welke dus voor gezamenlijke rekening worden gedreven. De nieuwere stich tingen zijn meestal in navolging van de vereeni ging te Tjummarum ingericht, waarvan de statuten zijn ontworpen door den heer W. Koning, landbouwer te Tjummarum en gemeente-ontvanger te Barradeel. De statuten bepalen onder anderendat het doel der vereeniging is: gemeenschappelijke zui velbereiding, door de exploitatie eener stoomzui- velfabriek en den verkoop der te verkrijgen producten de leden verbinden zich om aan deze fabriek ter bereiding te leveren, alle melk van het rundvee der boerderij, bij ieder hunner in gebruikde vereeniging verdeelt de zuivere opbrengst der producten onder de leden, naar verhouding der door hen geleverde melk, berekend per liter melk van anderen kan ook ten behoeve der fabriek worden aangekochtde vereeniging wordt, behoudens verlenging, opgericht voor den tijd van vijftien jaarhet benoodigd kapitaal te Tjummarum 9500 (voor terrein, fabrieksgebouw, machines en werktuigen), wordt, onder hypothecair verband der eigendommen, geleend; de leden stellen zich borg voor de richtige aflossing, jaarlijks 1000, van het geleende. Per tram werden Maandag, bij gelegenheid van het festival alhier, 4540 personen van Vlissin- gen naar Middelburg vice versa vervoerd. Hierbij zijn de geabonneerden niet berekend. In de Woensdagavond door de af deeling Yer- seke der Vereeniging ter bevordering van de Ned. Visscherij gehouden vergadering werden tot afge vaardigden der afd. ter algemeene vergadering, den 30en dezer te Rotterdam te honden, gekozen de heeren D. Koeleman en E. Muller. Bij het be spreken van het concept-reglement der onderl. Ned. waarborg-maatschappij voor zeil- en stoom schepen ter visscherij bleek, dat men algemeen eene wijdere strekking van art. 1 wenschelijk achtte, voornamelijk daarin bestaande dat ook assurantie tegen brandschade, in de haven en op het droge geleden, mogelijk was. Onder 's Heer Abtskerke werd dezer dagen op eene hofstede des nachts een veulen geboren in de schuur. Toen de eigenaar 's morgens op stond vond hij eene opening in den houten wand der schuur en het jonge diertje verdronken in een nabijgelegen waterput. In navolging van andere streken hebben ook te Steenwjjkerwold de arbeiders in de veen derijen 't werk gestaakt. Naar men verneemt bepaalt het getal zich tot pl. m. 150. De rijks politie uit Steenwijk en Oldemarkt zijn naar de veenderijen vertrokken om de rust te handhaven. Natuurlijk is ook hier eisch tot loonsverhooging de reden. Het Vaderland bevatte gisteren eene beschrij ving van de »tent in 't Bosch." Sinds onheu gelijke jaren was dit een houten paviljoen thans is er een steenen gebouw in renaissance-stijl opgericht, dat, naar de mededeeling van het Vad. te oordeelen, prachtig moet wezen. De groote zaal alleen zal 18 bij 12 meter beslaan In het armhuis te Rotterdam viel Zondag avond een der verpleegden van de trappen. Hoewel hij uitwendig geen ernstige kneuzingen had be komen, is hij aan de gevolgen van den val overleden. Aan de N. R. Crt. schrijft men uit Groningen; Er is onlangs medegedeeld, dat een zaakwaar nemer, anders gezegd ronselaar, op een der Zeeuw- scbe eilandental van jongeliedenhetzij als plaatsvervanger, hetzij als nummerverwisselaar had aangeworven voor ons leger, ter elfder ure alle beloften onvervuld liet en daardoor veel schade en teleurstelling berokkende. Hetzelfde heeft zich voorgedaan in het Noorden van Gro ningen. Een zaakwaarnemer had tal van ver bintenissen gesloten, zoowel met personen die dienst zouden nemenals met de oudersdie hunne kinderen wilden laten vervangende eer ste keuring is achter den rug, men meent dat alles terecht is en daar gaat de zaakwaarnemer, die voor eigen rekening handelt, zich aansluiten bij de algemeene maatschappij voor dienstver- vanging, zegt den aanstaanden recruten de ver bintenissen onder gezochte voorwendsels op en tracht de jongelieden der gemelde vereeniging te plaatsen. het volkomen met u eens, mijnheer, dat het hem tot nog toe niet volkomen gelukt is om zijn stel sel vast te stellen," bracht Francis op zijn ge wonen kalmen toon in het midden. »Hebt gij gehoord dat Zonheuvel eindeljjk verkocht is, mevrouw Murray Het was voor Francis niets ongewoons om zoo plotseling een andere wending aan het gesprek te geven, wanneer het dreigde op blinde klippen te verzeilen. Hij deed dit echter altijd met den schijn der grootste onverschilligheid voor hetgeen er om hem heen gebeurde, zoodat alleen een zeer nauwkeurig opmerker zag, hoeveel takt hij aan den dag legde. (Wordt vervolgd.) Ter beurze te Amsterdam werd gisteren de prolongatierente 1§ pet. genoteerd. De oudste bezoekers herinneren zich niet, dat de koers van het geld ooit zoo laag is geweest. Te Almeloo zijn dezer dagen vier huizen en een boerenwoning afgebrand. Te Steen wij kerwold is een zesjarig knaapje in een waterput gevallen en verdronken. Het kan voorzeker zijn nut hebben te ver melden wat door een geloofwaardig ijmker wordt medegedeeld, dat hij zelf bij zijn bijenstal heeft opgemerkt. Men weet, dat de pad een der scha delijkste dieren is voor den ijmker, daar ze de bijen bij duizenden vernielt. Onze ijmker zag dat een pad zich naar den bijenkorf begaf en zich op een afstand van p. m. 10 c.M. van den korf plaatste. Onbewegelijk zat ze voor het onderste vlieggat en niet zoo spoedig kwam een der bijen te voorschijn of de pad had haar opgezogen. In een oogenblik verdwenen zoo eenige der beste werkbijen. Het steppenhoen uit Midden-Afrika heeft zich, naar de heer Albarda in het N. v. d. D. mededeelt, weder in Europa vertoonden zal spoedig ook in ons land zijn. Hij dringt aan op eene gastvrije ontvangst van deze vogelsals zij hier broeden is het waarschijnlijk dat zij zullen blijven, en dan zijn wij een fraai en zeer gezocht wild soort rijker, Het steppenhoen is zoo groot als een tortelduif, grijsachtig, oker- of leemgeel met bruine dwarsbanen om den hals en rug en zwart op den buik, terwijl het mannetje bovendien een uit witte en zwarte strepen bestaanden band over de borst heeft. Keizer Frederik reed gisteren met de keizerin in een gesloten rijtuig naar Berlijn. In een tweede, open rijtuig, volgden dr. Mackenzie en een vleugel adjudant. Het keizerlijke paar werd levendig toe gejuicht. Des avonds kwam prinses Irene van Hessen te Charlottenburg aan, waar zij door de keizerin met- de prinsessen, den kroonprins en zijne gemalin en prins Heinrich ontvangen werd. Na eene hartelijke begroeting reden de vorstelijke personen, te midden van enthousiastische manifestatiën eener groote menschenmassa door de feestelijk getooide straten, waar leden van turn- en handwerksvereenigingen aan weerszijden rijen ter bewaring der orde vormden, naar het kasteel. Uit Weenen wordt gemeld, dat in de Russisch- Poolsche streken nabij de Galicische grenzen bij openbare biljetten verdere verplaatsing en bijeen- trekking van troepen «wegens de aanstaande groote manoeuvres" aangekondigd zijn. De koning en de koningin van Roemenië hebben Dinsdag den gedenkdag hunner kroning gevierd. Zij woonden het Te Deum in de kathe draal te Boekarest bij en hielden daarna een inspectie over de troepen. Later ontvingen zij de gelukwenschen der autoriteiten en van het corps diplomatique. Tot nadere toelichting van het telegram uit Rome, gisteren onder laatste berichten medegedeeld, dient, dat de minister-president Crispi had ver klaard, dat de aftreding van den heer Magliani minister van financiën, die van het geheele kabinet zou ten gevolge hebben. De financieele commissie heeft alle door den minister Magliani voorgestelde maatregen goed gekeurd. Gisteren avond bestond te Parijs vrees voor Boulangistische demonstraties bij gelegenheid van een bijeenkomst van talrijke afgevaardigden, sena toren en andere republikeinen, door Clemenceau, Ranc en Joffrin bijeengeroepen ter organiseering van een republikeinsche partij, welke de voorstan ders van het plebisciet zal bestrijden. Den 3en Juni a. zal in het Wintercircus een vrijmetselaarscongres worden gehouden, waar de gevaren der plebiscitaire beweging zullen be sproken worden. Het Bonapartistiscli comité, dat prins Napoleon steunt, heeft een schrijven gericht aan generaal Du Barail, president van prins Victors comité, verklarend dat het herziening der grondwet en de verkiezing van het hoofd van den staat door het volk verlangt, niet met het doel om de monarchie te herstellen, maar om de republiek te versterken. Men spreekt weder van een verzoening tus- schen prins Victor en zijn vader. De Grieksche consul te Monastir heeft Athene verlaten om op zijn post terug te keeren. Men gelooft niet, dat de Porte zal weigeren met hem weder betrekkingen aan te knoopen. De xsatroons en de werkelooze glasblazers in de departementen der Seine en Seine-et-Oise zijn in gemeenschappelijk overleg overeengekomen den arbeid te hervatten. Naar men verneemt, zouden de in omloop zijnde valsche Fransche bankbiljetten van 500 francs in Nederland gemaakt zijn. Les pêcheurs d'Islande. Door het Deensche stoomschip Laurawerden te Edinburg geland 58 Fransche visschers, behoorende tot de Duinkerk- sche visschersvloot. Zij rapporteeren behoord te hebben tot de equipage van acht schepen, welke op IJsland tijdens eenen noordwestelijken storm verongelukt zijn en waarbij 15 man het leven verloren. Nog vijftig schepen worden vermist. Middelburg in 1 88 7. De plaatselijke gezondheids-commissie, daartoe geleid door de uitgebreide vleeschvergiftiging, die in het begin van September onder de mili tairen en burgers hier in de gemeente is voorgeko men, heeft zich bezig gehouden met de verorde ning op de keuring van vleesch. Zij richtte met betrekking hiertoe een schrijven tot het dag. best. waarin zij de volgende punten behandelde lo de wenschelijkheid uit te spreken tot het daarstellen van een abattoir, dat op zeer beschei den voet zoude kunnen plaats hebben. Mocht intusschen het daarstellen van zulk eene abat toir, dat dan tevens zoude moeten dienen tot keuring van ingevoerd vleesch, om finantieele redenen, minder doelmatig zijn, dan zoude zij het wenschelijk vinden, dat alle geslacht vee, naar eene of meer plaatsen, op gezette tijden werd vervoerd, om daar te worden gekeurd, b. v. naar de Noordbrug, de Spoorweg- of Konings- brug en de Hal, welke bepaling ook zoude moeten gelden, voor alle soort van ingebracht vleesch of spek, terwijl zij bovenal de vleeschhal voor een dergelijk station van keuring het meest geschikt oordeelde 2o. de noodzakelijkheid uit te spreken dat het verboden worde, tusschen zonsonder- en zonsop gang, runderen of geslacht vleesch in de gemeente in te voeren, omdat het der commissie gebleken was, dat men geslacht vleesch in den nacht invoert, ten einde de ingezetenen dit niet zouden zien 3o. mede de noodzakelijkheid uit te spreken dat èn de keurmeesters, èn de agenten van politie, bij voortduring ook buiten den tijd van keuring en dus ook des avonds de winkels waar vleesch of spek wordt verkocht, gelast worden te bezoeken, en zich te overtuigen, dat niet worde gezondigd tegen artikel 146 van het politie-reglement, lui dende «Goedgekeurd vleesch of spek, later tot bederf overgegaan, mag niet verkocht, uitgestald, ten verkoop aangeboden of bij de ingezetenen bezorgd worden." Inzonderheid bij warm weder, b. v. gedurende de maanden Juni, Juli en Augustus, zouden die bezoeken bij voorkeur moeten plaats hebben, en ook geschieden in winkels waar uit sluitend spek of leverworst wordt verkocht 4o. de wenschelijkheid uit te spreken, dat, hoewel zij begrijpt, dat het keuren van vee en vleesch, vooral op routine berust, aan de keurmeesters eene wetenschappelijke handleiding werde verstrekt, waarnaar zij kunnen keuren, waarbij zij mededeelde, dat, naar hare zienswijze, de rijksveearts of de veeartsenijkundige school wel zullen bereid zijn eene zoodanige handleiding te verstrekken. Ten slotte wees de commissie nog hierop dat de veeartsen de mannen zijn, die, behalve de slagers, weten wat er met ziek vee geschiedt, en dat het dus noodig is, dat men op zekere voor waarden op de hulp en het toezicht der veeartsen moet kunnen rekenen. De commissie drukte dan ook hare zienswijze uit, dat zij niet twijfelde of het dagelijksch bestuur zal te gelegener tijd hare aandacht op bovengenoemde zaken vestigen. Toen in het voorjaar enkele gevallen van rood vonk waren voorgekomen, werd daarnaar geïnfor meerd en bleek het dat de beide gemeentescholen, waar die kinderen school gingen, zulke door die ziekte waren aangetast, beide op last van de plaatselijke schoolcommissie waren gedesinfecteerd. Toen in de maand Augustus de commissie vernam, dat enkele kinderen van eene bijzondere school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs voor meisjes, door eene uitslagziekte waren aange tast, veel overeenkomst hebbende met roodvonk en datookenkeleaandoeningenindekeel, (diphtheritis hadden gehad, door welke beide ongesteldheden sommige tehuis hadden moeten blijven, gaf dit der commissie aanleiding om burgemeester en wethou ders in overweging te ge ven die schoollokalen telaten desinfecteeren, voordat zij weder voor het gebruik van de kinderen zouden worden aangewend. Reeds zeer spoedig ontving hierop de commissie ant woord, dat ons verzoek in de eerste plaats in handen was gesteld van den waarnemenden ge neeskundigen inspecteur voor deze provincie en dat die zich volkomen met ons advies had ver- eenigddat evenwel de burgemeester, bij afwezig heid van het hoofd der school, in overleg was getreden met een lid van de commissie van toe zicht op die school en dat die in die ontsmetting geen bezwaar zag, namelijk op kosten der gemeente, maar tevens werd nog door den burgemeester medegedeeld, dat dat lid van de commissie van toezicht beweerde dat de leerlingen van die school noch door diphtheritis, noch door roodvonk zijn aangetast geweest, maar dat de keelaandoeningen, bestempeld met den naam van diphtheritis, zou den zijn gebleken het gevolg te zijn van het gebruik van zekere melk van minder goede hoe danigheid verder dat het behang van het lokaal, waarin de kinderen, die door die ziekte waren aangetast, gezeten hadden, geheel door wit ge pleisterde muren was vervangen, waarom de burgemeester aan de commissie in overweging gaf, het voorstel tot ontsmetting van die school in te trekken. De commissie bleef evenwel bij haar gevoelen persisteeren, omdat het vast stond lo. dat het gezin, waarvan kinderen, door welke oorzaak dan ook, in de keel hebben geleden, vóór dien tijd de school hadden bezocht, en 2o dat een der geneeskundige leden van de commissie in een ander gezin op den stadsbuitensingel, een ontwijfelbaar geval van roodvonk had gezien, en daarvan ook aangifte had gedaan aan den bur gemeester van Koudekerke, onder welke gemeente dat huis behoorde, welke patiente gewoon was die school te bezoeken, waarom dan ook de commissie haar gevoelen heeft moeten handhaven en daar het juist toen vacantie was, dien tijd de geschiktste rekende voor ontsmetting. De burge meester deelde dan ook per brief dd. 30 Aug. mede, dat hij de noodige maatregelen had doen nemen, om de school te laten ontsmetten, in de hoop bij de directie der school, die de ontsmet ting geheel overbodig achtte, op geen verzet te zullen stuiten. Later heeft de commissie door een persoonlijk bezoek zich overtuigd, dat die ontsmetting wezenlijk had plaats gehad. Aldus luidt het verslag. In de verwachting dat men met ons de bedoeling der eommissie wel zal begrij pen meenden wij deze tirade uit een officieel stuk niet te mogen wijzigen. (Eed.)

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2