131' Jaargang. 1888. 25 Mei. Wie wiiii zaait, die zal sta Disten. Middelburg 24 Mei. F E U I L L E T O N7" x,*w, Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën; 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz,: van 1-7 regelsƒ1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. TWEEDE BOEK. MIDDELBURGSG COURANT. Agenten te Vlissingen: P. G-. de Vey Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peul, te Zierikzee: A. C. de Mooij en te Tholen: W. A. van Nieuwenhlijzen. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen; en nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmae te Botterdam, en de firma B. van deb Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenlandte Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger Naar aanleiding van zijne beweringen in de tweede kamer over den toestand in de veenstreken heeft de heer Domela Nieuwenbuis menigen aanval te verduren maar tot nutoe lazen wij nog slechts éen openlijk protest tegen het door hem aange voerde. Dit komt voor in de Tijd en de Zwol- sclie courant van heden en is van de hand van den heer J. W. Kroeze, opzichter te De Krim (gemeente Gramsbergen.) Als opzichter in een groote veenderij meent hij in deze een woordje te mogen medespreken. Ge durende vijf en twintig jaren is hij zelf turfmaker geweest en sedert 1881 opzichterniemand zal dus kunnen beweren dat hij het niet weet. Onder zijn onmiddellijk opzicht bevonden zich zeventien turf makers, welke meest allen vaders van huisge zinnen zijn. De algemeene toestand, waarin deze huisgezinnen verkeeren, schetst hij nu in de navolgende regelen »Voor zoover zij niet wonen in huizen van de heeren verveners, hebben ze meest hun eigen boerderij, welke gewoonlijk bestaat in het ver bouwen van aardappelen en rogge, het fokken en mesten van varkens, het honden van een of twee koeien, en eenig klein vee, als schapen, geiten, kippen enz. Meestal wordt de arbeid voor de boerderij door de vrouwen verricht, tenminste als het droog weder is, want dan is het manvolk hoog noodig bij de turfma ker jj; is het echter regenachtig, bij voorbeeld in het voorjaar, dan helpen de mannen flink mede, om de velden te bebouwen. Men zal dan ook des winters omstreeks Nieuwjaar of Kerstmis bij geen enkelen turfmaker komen, bij wien geen proviand voor den winter genoeg aanwezig is, alsaardappelenrogge, boonenen het schoonste sieraad een of, bij sommigen, twee vette varkens aan den zolder. Er bestaan, na tuurlijk, uitzonderingen op den regelenkelen zijn er, evenals bij alle andere vakken, aan wie geen zalf te strijken is, en welke, zeer begrijpe lijk, des winters gebrek moeten lijden. Yoor zoover de turfmakers in huizen van de patroons wonen, zijn de toestanden van die der eerstbe- doelden niet verschillendalleen dient hier te worden aangestipt wat gewoonlijk aan den pa troon daarvoor moet betaald worden. Er is er te De Krim een die voor drie koeien weiland en ook heel wat hooiland bij zijn woning heeft, bovendien een flink stuk goed bouwland, een boekweitveld en vrij turfbrandvoor dit alles betaalt hij tachtig gulden per jaar. De meesten echter, welke slechts een of twee koeien kunnen weiden en eenig klein vee houden, betalen van vijf-en-veertig tot vijf-en-twintig gulden voor huis, land en vrij brand". Volgens den heer Kroeze verdient een vader met twee aankomende zonen per jaar zeven hon derd guldeneen ander met een jongen van 15 Vit het Engelsch. Van KATE EYRE. OOOITEH. TWEEDE HOOFDSTUK. nZonlieuvel is eindelijk verkoclit." Francis nam de bekentenis van "Winny zeer ernstig op en zei »Ik zal dit op afrekening nemen, Winny, maar gij moet mij de volgende week van uw zakgeld dien anderen stuiver geven. Het is in den handel niets ongewoons om groote sommen bij termijnen af te betalen." «Niet vroeg Winny met schitterende oogenzij begreep wel niet wat hij met termij nen bedoelde, maar zij voelde dat hjj haar een behoorlijke manier aan de hand had gedaan om zich uit deze moeielijkheid te redden. «Ik zalu dien stuiver stellig geven, Frans. Zou tante er blij mee zijn?" »Zij zal er ongetwijfeld zeer mede ingeno men zijn." Daar luidde de etensbel. Francis stond op en liet zijn hand weer een oogenblik op haar hoofdje rusten. Drie jaar geleden hadden Agathe en haar man Winny, het weesje van een der zoons van a 16 jaar bij de vijf honderdweder een ander, die alleen werkt, omstreeks drie honderd gulden, altijd, wel begrepen, in acht maanden tijds, want des winters, als sneeuw en ijs den baas spelen, blijft de turfmaker bij het haardvuur zitten of gaat 's avonds op een avondpraatje bij de buren, terwijl de ongehuwden zich dag in dag uit met schaatsenrijden vermaken. Vraag hun dan niet, om het eene of andere werk te verrichten, ze zouden u heel bedaard onder het oog brengen, dat vader en grootvader in den winter ook niets deden dan het vee voederen en eenige paren kousen breien. En als soms Maart, zooals in dit voorjaar, hun ook nog verbiedt den neus buiten de deur te steken, lachen ze daar wat om, en smaakt hun het eten daarom volstrekt niet min den. Gewoonlijk wordt in Januari met de turfmakers afgerekend; velen zijn er, die dan nog bijna honderd gulden kunnen ontvangen." Het spreekt echter van zelf dat ook in dit vak alle werklieden niet even flink zijnmaar van een ellendigen toestand te spreken zooals de heer Domela Nieuwenhuis deed, daarvoor is geen reden. Zij ontberen veel wat de stadsmenschen hebben, maar dat doen meerderen met henen zij voorzien toch zich voor het verdiende geld van een flink stuk kleeren en al dragen de dochters geen tour nures, ze mogen zich des Zondags gerust laten zien met haar van flinke stof gemaakte japonnen en neepjesmutsen. Wat de baggerlieden aangaat, voor zoover ze in huizen van de patroons wonen, genieten ze dezelfde voorrechten als de turfmakers voor hen die van elders komen zijn flinke keten opgericht, goed met riet of pannen gedekt. Ze krijgen bjj hun aankomst ieder een deken en keukengereed schap, waarmede zij zich behoorlijk kunnen redden. Dat het er in sommige keten wel eens wat slordig uitziet, zal zeker wei aan hen zeiven te wijten zijn ieder zal toch begrijpen, dat het hun niet verboden is, den boel zindelijk te houden. Een goed baggerman kan naar gelang van kracht en bekwaamheid tusschen de twee a drie gulden per dag verdienen. Ook tegen de berekeningen van den heer Domein Nieuwenhuis, o. a. wat een vervener per roede verdient, komt de heer Kroeze op. De heer Domela Nieuwenhuis sprak van 1600 turven in de roede te De Krim worden er slecht» 1200 gestoken, in Friesland en in de meeste andere veenderijen is het ook zoo. Voorts zeide de afgevaardigde voor Schoterland dat daarvoor ƒ3.50 wordt ontvangen. Er is echter ook turf, die voor 1.80 en 2 weggaat, terwijl de meeste wordt verkocht voor 2.25 a 2.50 per duizend stuks. Hoe het dan met de winst voor den ver vener staat, kan men gemakkelijk nagaan, wanneer men let op de jaarlijks terugkeerende rekeningen van timmerman, scheepstimmerman, smid enz. (de arbeiderswoningen kosten gemiddeld per jaar 15 aan onderhoud), en brengt men daarbij in rekening het geld, dat aan bankroeten verloren gaat, voorts de kansen van het verdrogen of nat blijven der turf, 't welk steeds met zeer groote dokter Blaine, aangenomen en in het eerst voelde zij zich niets op haar gemak bij hen. Tot ver bazing van Agathe vroeg Francis, zoodra hij 's avonds thuis kwam, waar het kind was. Hij vond haar in een hoogen stoel zitten zij weende en duwde een boterham weg, die de keukenmeid haar bracht. «Hoe heet ge vroeg hij ernstig, daar hij geen ander onderwerp voor een gesprek wist te bedenken. «Winny" zei zjj dadelijk «en jij «Francis." «Och, het lieve kind 1" riep de meid uit, daar Winny allerlei vruchtelooze pogingen deed om uit haar stoel te komen «ik geloof dat ze naar u toe wil, mijnheer." »Maak haar eens los, dan zullen wij zien waar ze heen wil." Zoodra Winny los was, liep ze op Francis af, stak hem haar handjes toe en zei «Optillen, bief Francis bukte en nam haar zeer handig op zijn arm. »Ik hou van je", zei Winny en aaide hem met hare kleverige handjes in zijn gezicht. «Heb ik ooit van mijn levenHet is alsof zij haar zinnen bepaald op u gezet heeft, mijn heer riep de meid meer oprecht dan beleefd uit. «Verbazend, niet waar?" hernam Francis. »0, zoo meen ik het niet, mijnheer", haastte zij zich te zeggen. «Waarschijnlijk niet." schade gepaard gaat, en in de lagere veenstreken het wegspoelen van millioenen turven, zooals in Januari 1863 bij de stad Kampen het geval was, dan zal men, aldus luidt de conclusie van den heer Kroeze, tot de overtuiging komen, dat de veenbazen, willen ze behoorlijk kunnen bestaan, de loonen der arbeiders onmogelijk kunnen ver- hoogen, en tevens dat er ook geen behoefte aan loonsverhooging bestaat. Blijkens de 1 Juni aanvangende dienstregeling op de Nederlandsche staatsspoorwegen wordt, wat het traject VlissingenBreda betreft, de eerste trein 10 minuten vervroegd: in plaats van te 6.34 gaat die te 6.24 uit Vlissingen de trein van 7,16 van Vlissingen blijft behouden, doch stopt niet te Middelburg, doch wel de nieuwe trein die te 7.24 van Vlissingen vertrekt, 7.34 van Middelburg, 7.54 van Goes en 8.31 van Bergen op Zoom gaat. De trein 9.35 van Vlissingen blijft, even als die van 2.3. Te 5.5 gaat een trein van Vlissingen direct door, waarop te 5.17 een trein volgt, die te Middelburg, Goes en Bergen op Zoom stopt. Het vertrek van Middelburg is te 5.26, van Goes te 5.45 en van Bergen op Zoom te 6.21. De trein van 5.52 uit Vlissingen, 6.2 uit Middelburg, 6.31 uit Goes blijft. In tegenovergestelde richting blijft de trein die te 9.28 te Vlissingen aankomtwordt een trein ingelegd, die 10.48 van Roosendaal vertrekt direct doorgaat naar Vlissingen (haven) en daar te 12 uren aankomt. Hierop volgt een trein die 10.56 van Roosendaal vertrekt, te 11.10 van Bergen op Zoom, te 11.45 van Goes en te 12.07 van Middelburg om te 12.liPrte Vlissingen (stad) te arriveeren. De trein 11.53 van Roosendaal en 1.55 te Vlissingen (stad) blijft behouden, evenals die van 3.15 van Roosendaal, maar deze komt 19 minuten vroeger te Vlissingen. In den daaropvolgenden trein is eene kleine wijziging; hij komt echter op den gewonen tijd te Vlissingen aan, even als die van 10 uur 's avonds; ook komt te 10.8 nog een sneltrein te Vlissingen aan. De trein, die vroeger Dinsdag te 11 u. van Bergen op Zoom naar Goes reed, vervalt. In plaats daarvan zal op dien dag de trein die te 10.56 uit Roosendaal vertrekt op alle stations tusschen Bergen op Zoom en Goes stoppen en ook derde klasse passagiers vervoeren. Ter aanvulling van het bericht betreffende het jubilé van dr J. Hazenberg te Vlissingen, die gisteren zijne vijftigjarige praktijk herdacht, kun nen wij nog mededeelen dat hem door eene com missie namens vele ingezetenen een zilveren beker en schaal werd vereerdterwijl hem op dien dag ook het eereteeken voor 35jarigen dienst als officier van gezondheid bij de dd. schutterij werd uitgereikt. Van alle zijden werden den jubilaris blijken van belangstelling betoond. De heer P. Risseeuw, landbouwer, is met 46 Winny voelde zich spoedig op haar gemak in haar nieuwe tehuis en daar zij een heel lief kind was, beantwoordde zij spoedig de liefde, die men haar van alle kanten bewees. Maar alleen de stap van Francis deed hare oogen schitteren; zijne wenschen trachtte zij altijd te vervullen zijn verbod poogde zij nooit te overtreden. Zoodra Francis de kinderkamer verliet, ver dween de glimlach van zijn gelaat en tegen dat zij beneden was had het weer zijn gewone koele, deftige plooi aangenomen. Hij kwam het laatst in de eetkamer en voordat hij aan tafel ging begroette hij mevrouw Murray, daar zij de eenige was, die hij dien dag nog niet gezien had. De heer Lintot en zijn vrouw, de nicht van den heer Blaine, waren reeds den vorigen dag van Claudeau gekomen om het zilveren feest bij te wonen. Mevrouw Murray was vroeg van Stoke Marsden vertrokken, in de hoop van een gezellig uurtje met Agathe te hebben voordat de andere gasten kwamen, waarin zij echter teleurgesteld werd door de tegenwoordigheid van mevrouw Lintot. Mijnheer Seymour Murray en zijn zoon waren verder de eenige gasten. Zij waren regelrecht van het kantoor gekomen, daar Stoke Marsden veel te ver af was om nog eerst naar huis te gaan. Het was geen bijzonder vroolijk diner, ofschoon gastheer en gastvrouw zich bejjverden om het gezellig te maken. De jongelui wilden het gaarne spoedig achter van de 60 uitgebrachte stemmen gekozen tot lid van den raad van Breskens. Bij kon. besluit is op verzoek eervol ontslag verleend aan H. J. Bogaert als kapitein bij het le bat. rustende schutterij in Zeeland. Naar aanleiding van de krijgsverrichtingen in Atjeh, gedurende het tweede halfjaar 1887, zijn bij koninklijk besluit van 22 Mei 1888 no 14 de kapitein der infanterie C. K. J. van den Bussche, de officier van gezondheid der 1ste klasse L. Prochnik, de bij het Nederlandsch-Indische leger gedetacheerde lste-luitenant der infanterie van het Nederlandsche leger J. Witteveen, de korpo raal der infanterie F. H. W. Schordell, de korpo raal der artillerie J. Wild en de fuseliers R. Visser, J. A. Kwak en H. Kramer (de drie laatst genoemden sedert gegageerd) benoemd tot ridder 4de klasse der Militaire Willemsordeen is bepaald dat bij afzonderlijke dagorders, zoo in Indië als in Nederland, eervol zullen worden vermeld de ritmeester der cavalerie G. C. W. C. van der Schoot, de 2de-luitenants der infanterie J. J. A. Gaade en G. J. A. Webb, de wachtmeester der cavalerie F. J. Gans, de fuseliers C. H. Scholz en C. A. E. Grabowski en de tamboer M. C. Post. Volgens Be Maasbode hebben de hoofden der verschillende departementen een rondschrijven verzonden aan alle ambtenaren, zoowel burgerlijke als militaire, waarin wordt bepaald, dat allen, wien van rijkswege vrije woning is gegeven, voort aan zullen verplicht zijn, de onderhoudskosten der hun verstrekte woningen zelf te betalen, en dat zulks niet langer meer ten koste van het rijk zal mogen worden gebracht. Het Handelsblad schrijft Aan het verminderen van de salarissen der bij Het Nederl. Tooneel verbonden artisten werden in enkele bladen beschouwingen vastgeknoopt over afspraken, die tusschen tooneelbesturen zouden zijn gemaakt ten opzichte der bezoldigingen. We kunnen dit tegenspreken. De salarissen zijn verminderd, meer niet. Tegelijkertijd gaan de heeren Van Lier hun gezelschap, dat zeer groot is, met September e. k. inkrimpen en heeft deze directie de contracten met de artisten, die niet zijn opgezegd, niet weder atgesloten voor een jaar, maar voor acht maanden. Ook de Rotter- damsche directie moet daartoe zijn overgegaan. En door de jaarcontracten, èn door het bedrag jaarlijks aan vele der artisten toegekend, blijft het Bed. Tooneel nog beter betalen dan de andere tooneelbesturen. Particuliere mededeelingen uit Indië bevestigen het bericht dat de heer Van Rees als gouverneur- generaal van Ned. Indië zijn ontslag heeft ge vraagd wegens verschil met den minister van koloniën over een aantal punten van bestuur. Bepaaldelijk schijnt de Tjiomaszaak aanleiding tot de aanvraag te hebben gegeven. De heer Van Rees schijnt uitgenoodigd te zjjn voorloopig nog te blijven. den rug hebben, want er moest daarna receptie zijn, gevolgd door een souper aan al de arme paren in Barlington die vijf en twintig jaar of langer getrouwd waren. De zachte mevrouw Murray voelde zich niet op haar gemak naast de indrukwekkende meesteres van het huis van Claudeau, terwijl de edelman bijzonder onbe schaafd en onaangenaan was. Hij bezat geen kennis of takt genoeg om een gesprek te voeren maar wilde toch altijd zijn eigen stem hooren en daar hij zich bij elk feest verbeeldde de hoofd persoon te zijn, trachtte hij altijd de aandacht van alle gasten op zich te vestigen door te rede neeren over alle mogelijke onderwerpen die ter sprake kwamen. «Ja die menschen denken dat zij wonder wat weten," merkte hij aan, toen er over een beroemd wetenschappelijk man gesproken werd, «maar ik vraag altijd: waar kwam het eerste atoom van daan Dat kan geen mensch mij vertellen." Hij wierp zich achterover in zijn stoel, dronk zijn glas uit en keek zegevierend de tafel rond, overtuigd dat hij met éen slag elk leerstuk dat ooit over de schepping verkon digd was, of kon worden, vernietigd had. «Zeg mij maar waar het eerste atoom van daan is gekomen, als gij kunt, dan zal ik u zeer dank baar zijn", vervolgde hij en nam uitdagend zijn mes en vork weer op. «Ik wist niet dat de kwestie van het be staan of niet bestaan eener eerste oorzaak door D geopperd was", merkte de heer Murray

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1