Wie wiii zaait, flie zal storm ooptei. Laatste Berichten. Yi irto inp ei Yï rpMiiei i ii Zeelui BUITENLAND. F E l L L ETO NT" Verspreide berichten. Burgerlijke stand. Verkoopïngen en aanbestedingen. Algemeen Overzicht. TWEEDE BOEK. van likwidatie, belast met bet ten uitvoer leggen van het besluit, ter vorige algemeene vergadering genomen betreffende teruggave der gelden voor de niet tot stand gelromen stichting eener kweek school voor bewaavschoolhonderessen, heeft haar taak teneinde gebracht, zoodafc de rekening dei- voorgenomen kweekschoolstichting zal kunnen gesloten worden met een klein batig saldo, welk -gunstig resultaat verkregen is doordat sommige deelnemers in de giften of de rentelooze leening hunne bijdragen niet hebben terugverlangd, maar deze ter vrije beschikking van de maatschappij gelaten. De commissie van onderzoek naar betgeen in verschillende gemeenten des lands ter verkrijging van verbeterde arbeiderswoningen is geschied, is nog niet gereed met haren arbeid maar belooft belangrijke resultaten aan het licht te zullen brengen. Op het teekenonderwijs voor volwassen ambachts- en werklieden en de practische ondervinding, met dit onderwijs te Leeuwarden en elders ver kregen, wordt in het verslag de aandacht dei- departementen gevestigd, daar blijkens de geringe aanvragen om voorlichting, bij het hoofdbestuur ingekomen, de behoefte aan een betere regeling van dit onderwijs bij de departementen nog te weinig gevoeld wordt. In 97 departementen, die hiertoe hun wensch kenbaar gemaakt hadden, werden voordrachten gehouden over onderwerpen welke met het streven der maatschappij in verband staan, terwijl aan het verzoek van 36 niet voldaan kon worden. De proef mag dus uitstekend geslaagd heeten. Geen gebruik behoefde gemaakt te worden van de machtiging, aan het hoofdbestuur verleend, om tot een bedrag van 2500 van het kapitaal te verzilveren. Aan het denkbeeld om het gebouw der maat schappij te verkoopeh en het bureau der maat schappij elders te vestigen is geen gevolg gegeven, daar bij onderzoek de deugdelijkheid en bewoon baarheid gunstiger bleek dan vermoed was. Omtrent de werking der tooneelschool kan op nieuw gunstig getuigd worden. Wederom werden aan zeven leerlingen beurzen verleend, teneinde de lessen der rijksschool van kunstnijverheid te volgen. Omtrent hun ijver en- vorderingen wordt een gunstigrapportuitgebracht Na volbrachten vier- of vijfjarigen leertijd, zullen drie dezer leerlingen waarschijnlijk nog in dit jaar hun einddiploma verkrijgen. Behalve de gewone subsidiën, voortvloeiende uit vroegere besluiten der algemeene vergadering, werd door het hoofdbestuur geldelijke steun verleend aan verschillende departementen voor de oprich ting van bewaar- teeken en gymnastiekscholen, voor volksvoorlezingen en volksbibliotheken. Ingevolge een vroeger besluit nam de maat schappij, in vereenigingjmet andere vereenigingen, deel aan het in 't leven roepen van wedstrijden tusschen handwerklieden en leerlingen. Het hoofd bestuur hoopt in deze opdracht naar wensch te zullen slagen. In het verslag wordt medegedeeld dat de ver schillende rapporten, handelingen en verdere stuk ken door de maatschappij, vooral in zake onderwijs uitgegeven, op zijn verzoek gezonden zijn aaö prof. Sebastiano Battaglia, directeur der école technique- te Milaan, die voor de hervorming van het lager en middelbaar onderwijs in Italië en voor de aanbeveling van onderwijs in handenar beid in een paedagogisch tijdschrift ten zijnent gewezen had op den invloed, welke de maatschappij heeft uitgeoefend op de opvoeding en het onderwijs hier te lande. Bij acclamatie werd door de vergadering aan genomen een voorstel van het hoofdbestuur om door deskundigen een onderzoek te doen instellen naar den toestand en de werking van begra fenis- en ziekenfondsen hier te lande, daarvan een ver slag te doen opmaken, dat tegen matigen prijs verkrijgbaar is en voor dat doel 1500 ter beschik king van het hoofdbestuur te stellen. Een amendement van het departement 's Gra- venhage om dit onderzoek op te dragen aan de Vit het Engelsch. Van K ATE EYRE. OOOSTEIf. EERSTE HOOFDSTUK. Francis Blaine. Blaine was ook een uitstekend man van zaken, schrander, ijverig en ordelijk. Ofschoon hij het geheele beheer had over zulk een groote instel ling, was er geen klerk te onbeduidend voor zijne persoonlijke belangstelling. Zijn bestuur was streng, maar nooit onbillijk. Laat iemand met een jjzeren roede regeeren, zoolang hij onpartijdig blijft, zal men zich niet over hem beklagen. »Met dieven vangt men dieven" is een zeer bekend spreek woord en iemand die als jongste klerk op een kantoor gekomen is, zal als hij zelf directeur wordt tamelijk nauwkeurig alle misbruiken zijner onder- hoorigen kunnen nagaan en uitroeien. De »jo- lige troep" had spoedig opgehouden te bestaan, terwijl de klerk, die spelen en wedden een onschul dige uitspanning vond, groot gevaar liep van ontslagen te worden. Maar in sommige gevallen was de heer Blaine zeer toegevend en die kwa men misschien niet zoo zeldzaam voor als men zou denken. In alle geval werd George door iedereen geëerbiedigd, door velen gaarne gezien, doch door weinigen bemind. departementen werd niet voldoende ondersteund. Nog werd aangenomen een voorstel van het hoofdbestuur, ondersteund door de financieele com missie, om ook door deskundigen een onderzoek te doen instellen naar de mate en den aard dei- vakopleiding, welke de werkman hier te lande erlangt, en in hoeverre regeling van het leerling wezen aanbeveling verdientdaaromtrent ook een beredeneerd verslag op te maken en verkrijgbaar te stellen en daarvoor een crediet van 1000 toe te staan. Nadat dit voorstel door den heer Van Hamel, lid van 't hoofdbestuur, in 't kort was toegelicht, werd het o. a. bestreden door het departement Amsterdam, op grond van practische bezwaren, doch daarentegen verdedigd door den afgevaar digde van Nijmegen met een beroep opDuitschland. Mede werd bij acclamatie aangenomen een voorstel van het hoofdbestuur om voor 1888/89 2250 aan te wijzen ter vergoeding van reis- en verblijfkosten van sprekers in de departementen die daarvoor 10 storten in de algemeene kas. Een voorstel van het departement Hindeloopen om voor departementen, wier aantal leden minder dan 50 bedraagt, de bijdrage op 5 te bepalen, werd met 499 tegen 371 stemmen verworpen. Het departement Nieuw Beerta trok zijn voor stel in om het hoofdbestuur uit te noodigen bij de hooge regeering aan te dringen op zoospoe dig mogelijke invoering van leerplicht, ^terwijl aangenomen werd een voorstel van het dep. Rotterdam om gedurende 5 jaren jaarlijks ƒ1000 ter beschikking van het hoofdbestuur te stellen ter subsidieering van hen die zich voor bewaar- schoolhouderes willen bekwamen. Verworpen werd een voorstel van het dep. Middelharnis en Sommelsdijk, strekkende om het hoofdbestuur te machtigen tot het bijeenbrengen van een fonds om gemeenten of vereenigingen te steunen bij de oprichting van bewaarscholen. Aangenomen werd daarentegen een voorstel van het dep. Rotterdam, overgenomen door het hoofdbestuur, om aan dat hoofdbestunr op te dragen te zorgen voor de uitgave van kleine geschriften. De vergadering is daarna verdaagd tot morgen ochtend. Berlijn. De keizer heeft een zeer goeden nacht doorgebracht. jVXila.an. De toestand van den keizer van Brazilië is iets beter. Straatsburg. Alle vreemdelingen uit Frank rijk moeten voortaan van een pas voorzien zijn, door den Duitschen gezant te Parijs geteekend. Rome. Crispi verklaarde dat het geheele ministerie met Magliani zal aftreden. Dat am. Plaats. Voorwerpen. Informatiën. 23 Mei St. Krais, Inspan, Hendrikse. 24 0 Nieu-wvliet, Inspan, Haramdcher. 24 Middelburg, Buitenplaats, Verheij. 25 0 Zierikzee, Tiendrecht, v. d. Lek de Clercq. 25 Domburg, Hout, De Vos. 25 0 Ovezande, H uis, Meubels, De Vos. 25 H Vlissingen, De Wolff. 26 tt 0. Souburg, Hout, De Vos. 28 0 Middelburg, Meubels, Balans D 4. 29 30 v Middelburg, Inboedel, Notarishuis. 29 Serooskerke, Huis, Tak. 29 0 Serooskerke, Inboedel, Tak. 30 0. Souburg, Huis enz., De Wolff. jp§T* Ter bespoediging en ter vergemakkelijking verzoeken wij het publiek beleefd te adresseeren telegrammen Middelhui'gsche courant Middelburg; nieuwsberichten en ingezonden stukken R e- dactie Middelhui-gsche courant, en advertentiën Administratie Middel- burgsche courant. Ten slotte herinneren wij dat advertentiën uiterlijk des namiddags te een uur aan ons bureau moeten bezorgd zijn, willen zij des avonds nog worden opgenomen. Eenmaal op straat behoefde hjj niet ver te loopen, daar zijn woning vlak naast het gebouw van de bank lag. Het was oen groot ruim huis met een prachtigen tuin er achter -, maar onge lukkig lag het in de drukste en minst aantrek kelijke buurt van Barlington. Dit kon George Blaine echter niet schelen en Agathe nog min der, maar hun dochter Trixy dacht er heel anders over en gaf zich ook geen moeite om haar ge voelen te verbergen. «Een afschuwelijk oud krot, alleen geschikt om voor pakhuis gebruikt te worden", placht zij te zeggen en begreep maar niet dat papa niet een behoorlijker woning zocht. Trixy of Beatrice Blaine was een mooi, leven dig, eigenzinnig meisje. Zij had veel van haar moeder in haar jeugd, maar zag er beter uit ofschoon de heer Blaine dit nooit wilde toegeven maar hij had zijn vrouw ook altijd beschouwd als de schoonste vrouw op aarde, en niets zou in staat geweest zijn om hem te overtuigen dat niet iedereen dit gevoelen deelde. Trixy ziet er niet onaardig uitmaar zij haalt niet by haar moeder op dien leeftijd," zei hjj met de overtuiging van iemand, die zeker is dat geen mensch hem zal tegenspreken. Trixy heette naar haar peettante, de oudste vriendin harer moeder, Beatrice Ardrou, die sedert jaren met Seymour Murray gehuwd wasmaar daar niemand ooit op het denkbeeld kwam om mevrouw Murray Trixy te noemen of juffrouw Blaine als Beatrice aan te spreken, deed zjj weinig aan haar peettante denken. Het- Gisterenavond is te Westkapelle een boe renwagen van den weg in een sloot gevallen, tengevolge waarvan de voerman een been brak. Maandag avond ontdekten twee ingezetenen van Hoedekenskerke, die van het concours der boogschutters te Biezelinge terugkeerden, bij de sluis in den Boonepolder een grooten otter. Een hunner, zekere M. de Jonge, een arbeider, legde met pijl en boog op het dier aan en trof het zoo juist voor den kop dat het bewusteloos werd, afgemaakt en meegenomen kon worden. Dit zeldzame feit van boogschuttersvaardig heid verdient zeker wel vermelding. Een rijtuig, met twee paarden bespannen, bevond zich Maandagavond op den weg tusschen Tholen en Bergen op Zoom. De stoomtram kwam hun achterop gereden en de koetsier had daarin geen erg. De paarden schrikten, weken uit> kwamen tegen een paal terecht waarop het rij tuig verbrijzeld werd. De paarden gingen op hol, doch werden onmiddellijk tot staan gebracht. De personen in het rijtuig zijn met den schrik en eenige kwetsuren vrijgekomen. Als eene bijzonderheid meldt men dat bij den landbouwer Cs. van Dixhoorn Lz. te Zaam- slag een eend een ei gelegd heeft van bijzonde re grootte. De langste middellijn n. 1. was 11 c. M. Toen het ei werd geopend, is daarin nog een gewoon eendenei gevonden, dat, evenals het groote, van eene kalkachtige schaal was omgeven. In het Amsterdamsche veld, gemeente Emmem is de bliksem in een woning geslagen. De vrouw was met 6 kinderen thuis en zoo verschrikt, dat zij niet in staat was de kleinen te redden. Een van 3 jaar kwam in de vlammen om en een ander van 6 jaar kreeg hevige brandwonden. Te Kuilenburg is eene vrouw dood op den zolder gevonden. Men vermoedt dat er een moord is gepleegd. Te Zandgaast (Fr.) zijn twee boeren plaatsen door een windhoos zoo geteisterd, dat de schade op 8000 wordt geschat. Een en al ruïne was 't woonhuis evenals een stal en schuur. Hoe wel de bewoners zich in de huizen bevonden, heeft niemand eenig Tetsel gekregen. Een man, die zich buiten op een ladder bevond en op het dak iets had nagezien, werd een eind weggeworpen en bekwam ernstige hoofdwonden. Te Nijmegen stortte een steiger in met het gevolg dat een leidekker zoo ernstig gekneusd werd, dat hij voor dood werd opgenomen, terwijl een 13-jarige jongen de beide beenen brak en andere ernstige wonden bekwam, zoodat ook diens toestand zorgljjk is te noemen. Keizer Frederik neemt voortdurend in krachten toe. Waarschijnlijk zal over een week het ver blijf te Charlottenburg met dat op Friedrichskron nabij Potsdam verwisseld worden. Maandag na middag reed hij opnieuw in een open rijtuig met de keizerin uit in de richting van Berlijn. De drie prinsessen en dr Mackenzie volgden in twee andere rijtuigen. Sedert de operatie was de pols niet zoo goed als Maandag. Tengevolge van de aansluiting der Belgrado- Yranja en Uskub-Saloniki spoorweglijn door de Vranja-Usküb-lijn, Zondag geopend, is de Aegeische zee nu direct met de Noordelijke zeeën verbonden. Het is tevens de directe weg naar Saloniki voor Oostenrijk. Een correspondent van de Pall Mall Gazette verhaalt, dat verscheidene honderden vrijzinnige arbeiders uit Charlottenburg en Potsdam op Hemelvaartsdag een tocht naar het Grtinewald bij Berlijn maakten en daar in een resolutie aan dr Mackenzie hun dank betuigden voor zijn trouwe plichtsvervulling aan het ziekbed van den keizer. Mackenzie is ten hoogste met dit blijk van dank baar vertrouwen van een aantal Duitsche arbei ders ingenomen. De Fransche kamer heeft met algemeene stemmen het eerste artikel aangenomen van het wetsontwerp betreffende het toestaan van scha deloosstelling aan werklieden, in geval van on gelukken. zelfde was het geval met den zoon van Agathe, dien zij naar haar overleden broeder genoemd had. In het eerst had haar man daar veel tegen; maar daar hij zijn vrouw niets kon wei geren, gaf hij ook hierin ten laatste toe, doch behalve zijn moeder noemde niemand hem Frank voor de buitenwereld heette hij Francis Blaine. Op den stoep van zijn huis ontmoette de heer Blaine zijn zoon. «Goeden avond, mijnheer", sprak Francis, die altjjd eveh"hoffelijk was tegen zijn vader. «Goeden avond, Francis." Verder spraken zij geen woord, ofschoon het nog wel een minuut duurde voor zij opengedaan werden. In de gang hingen zij zwijgend hunne hoeden op, maar toen Francis de trap op wilde gaan zei zijn vader: «Zult gij niet te lang toilet maken, Francis. Uw moeder wilde gaarne dat het diner vroeg afgeloopen was." «Een zeer loffelijke wensch." Zijn vader glimlachte en zei »Ik denk dat gij de tweede helft van het feest het aangenaamste zult vinden." «Familiediners vind ik altijd eenigszins vervelend. Zijt gij ook niet geneigd om er zoo over te denken, mynheer «Misschien wel, toen ik op uw leeftijd was." Daarop ging Francis naar boven, trede voor trede, evenals zijn vader. Niemand had hem Door den senaat zijn de voorgestelde vrijstel lingen van den militairen dienst voor de semina risten aangenomen. Bij de verkiezingen der nieuwe maires in Frankrijk werden in de 365 hoofdarrondissements- plaatsen 310 republikeinen, 37 reactionnairen en 9 twijfelaars gekozen. Door de kiezers van Tours is een verzoek schrift aan den president der kamer gericht, waarin op het ontslag van Wilson, die nog altijd Tours vertegenwoordigt, aangedrongen wordt. Op den eersten dag van het 65e Niederrhei- nische muziekfeest werd onder leiding van Hans Richter Beethovens ouvertureZur Weihe des Hauses en onder Schwickerath's directie Handel's Messias ten gehoore gebracht. De uitslag was in alle deelen uitstekend. Bij Saarbrucken is Zondagnamiddag de van Trier komende trein ontspoord, drie personen werden zwaar en twee andere licht gekwetst. Bij het derailleeren van een trein nabij Gattaja op de lijn Florence-Faenza stortten 30 arbeiders naar beneden twee bleven op de plaats dood, 26 werden gekwetst, waarvan 5 levensge vaarlijk. Van 19 tot 23 Mei. Middelburg. Ondertrouwd: C. T.Drenth,jm. 25 j. met M. E. E. van Heulen, jd. 27 j. F. J. van Simmeren, jm. 31 j. met M. C. Ovaa, jd. 27 j. Getrouwd G. Kranendonk, jm. 25 j. met C. P. van Hoefiaken, jd. 20 j. BevallenT. Puijpe, geb. Aarnoutse, z. L. M. van Sorge, geb. Priester, z. M. J. Bosdijk, geb. Van Oosten, z. M. Roth, geb. Minderhoud, z. C. Stofregen, geb. Vader, d. Overleden -. J. C. Entink, z. 4 m. H. L. Spits- maker, man van M. Scheerens, 63 j. J. M. Wieting, ongeh. d. 24 j. C. Bal, man van E. A. C. Verton, 57 j. J. L. Barentsen, z. 7 j. A. C. Steketee, man van C. P. Hendrikse, 83 j. S. van Witsen, vrouw van E. Boasson, 62 j. Dinsdagavond werd door den notaris Pilaar in de Prins van Oranje te Goes, voor den heer J. van de Velde aldaar, geveildeen dubbel woonhuis, schuur en tuin, staande en liggende aan den Westsingel te Goes, groot 1237 centiaren. Het hoogste bod ƒ1640 werd gedaan door P. de Brandt, doch het huis werd voor genoemde som niet gegund. Naarmate keizer Frederijk in beterschap toe neemt, begint zich weder in de binnenlandsche aangelegenheden van het Duitsche rijk zekere onrust en beweging te openbaren. Kenschetsend voor de binnenlandsche politieke toestanden, vooral wat betreft de staatkundige -betrekking tusschen den zieken keizer en den ijzeren rijkskanselier, is hetgeen buitenlandsche bladen verhalen over ordenonderscheidingenwelke de keizer aan be kende vrijzinnige leiders had willen verleenen, doch waarin hij door Bismarck belemmerd is. Keizer Frederik had dezer dagen het dringend verlangen te kennen gegeven o. a. vier decoraties te schenken aan de leden der Duitsch-vrijzinnige partij wegens hun bekende verdiensten voor het algemeen belang. Tegen dit voornemen verzette zich de rijkskanselier bijna nog nadrukkelijker dan eenige weken geleden tegen de verloving van prinses Victoria met den Battenberger. De reden van Bismarcks verzet Niet slechts uit naam van zich zeiven maar ook van het geheele staats- ministerie maakte hij bezwaren tegen het ver leenen van onderscheidingen aan personen, die tot de oppositie behooren, daar hierdoor wan trouwen zou rijzen in de politiek van het ministerie. Vooral zou daardoor verwarring gesticht worden onder de kiezers, die binnen ooit twee treden tegelijk zien opspringen, hij deed nooit iets haastig. Hjj was een bijzonder lang jong mensch met een deftige houding, op geheven hoofd en glad geschoren gelaat, waaraan men niet juist kon zien hoe oud hij was. Hij was bijziende en gaf de Barlingtonsche straatjon gens veel aanstoot door een lorgnet te dragen. De heer Blaine keek zijn zoon op de trap na totdat hij uit het gezicht was. Hij had slechts twee kinderen. Van Trixy hield hij heel veel, maar zijn liefde voor Francis ging alle beschrij ving te boven. En toch liet hij dit nooit blijken en een oppervlakkig toeschouwer dacht dat zijn dochter zijn lieveling was en men verwonderde zich ook dat hij niet gezorgd had dat zijn zoon in de Barlingtonsche bank kwam. Sommigen durfden zelfs beweren dat daar iets achter moest stekenmaar de reden die hij opgaf was de ware hij wilde Frank niet op het kantoor hebben, daar hij gevoelde dat hij hem onmogelijk als een gewonen klerk zou kunnen behandelen. En zoo werd Francis in de leer gedaan bij Seymour Murray, die een beroemd advocaat in Barlington was geworden. David, de eenige zoon van Murray, was de beste vriend van Francis, ofschoon zijn koelheid elke bijzondere toenadering uitsloot hij had echter nog nooit een vijand gehad en niemand had hem ooit iets ten nadeele van een zijner kennissen hooren zeggenmisschien was het niet te veel gezegd wanneer men beweerde dat hij nooit een liefdelooze opmerking maakte. Af en

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2