nf 120. 131' Jaargang. 1888. Woensdag 23 Mei. BEKENDMAKINGEN. Rijks-belastingen. Middelburg 22 Mei. Kerknieuws. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën; 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regelsƒ1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden ber dunc! naar plaatsrui mte. Het Muziekfestival. MIDDELBIIRGSCHE COURANT. Agenten te Vlissingen: P. G. de Vet Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiniiigcn: F. van deb. Peul, te Zierikzee: A. C. de Mooxj en te Tholen: W. A. van Nieuwenhuijzen. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen; en nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmab te Rotterdam, en de firma B. van deb Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenlandte Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicity étrangère G. L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger De burgemeester van Middelburg maakt be kend: dat bij hem ontvangen en aan den ontvanger der directe belastingen ter invordering zijn ver zonden het door den provincialen inspecteur der directe belastingen enz. te Middelburg, den 18en Mei 1888invorderbaar verklaarde kohier no 7 van het patentrecht over het 4e kwartaal voor het dienstjaar 1887/88, met uitnoodiging aan ieder, wien zulks aangaat, om, na bekomen kennisge ving van zijnen aanslag, ten spoedigste het door hem verschuldigde te kwijten, met herinnering tevens, dat de bezwaren, welke dienaangaande mochten bestaan, binnen drie maanden na heden behooren te worden ingediend. Hiervan is heden afkondiging geschied waar het behoort. Middelburg, den 19 Mei 1888. De burgemeester voornoemd, F. ERMERINS, L. B. De aanslagen op ons onderwijs beginnen nu langzamerhand meer en meer vorm te verkrijgen. Eerst heeft dr Schaepman ons gezegd wat hij wenscht dat de regeering zal doen met ons lager onderwijsde Tijd openbaart ons nu zijne wen- scben omtrent ons middelbaar. En diens opvatting is curieus. Volgens dat blad is de wetgever eigenlijk ge heel vrij in de regeling van dat middelbaar on derwijs. Wel is in art. 192 der grondwet (art. 194 van 1848) bepaald gebleven, dat bij het middelbaar onderwijs, evenals bij het lager, naar bekwaamheid en zedelijkheid des onderwijzers een onderzoek moet worden ingesteld. Maar daarop weet de Tijd een hulpmiddeltje. In 1848 ver stond men onder middelbaar onderwijs niet veel anders dan wat later «meer uitgebreid lager onderwijs" genoemd is. Het begrip van middel baar onderwijs, zooals bet in de wet van 1863 voorkomt, algemeene opleiding voor allerlei be roepen, was in 1848 onbekend. Vandaar dan ook dat in 1886 de rechterzijde in haar voorstel tot wijziging van art. 194 het middelbaar onderwijs niet meer wilde genoemd hebben. De heer Mackay, die toen op dezen grond de weglating verdedigde, is nu minister van binnen- landsche zaken geworden. Op grond van deze «meesterlijke interpretatie" verwacht nu De Tijd van hem, dat hij de wet op het middelbaar on derwijs zoodanig zal trachten te herzien, dat onder die uitdrukking enkel weder het meer uit gebreid lager onderwijs valt. Dan zal ieder die maar wil, het tegenwoordig middelbaar onderwijs mogen geven. Geen akten van bevoegdheid meer, geen bewijzen van zede lijkheid. Oschoone tijd voor hen die onderwijzen willen zonder kennis te bezitten De wet op het lager onderwijs moet dan na tuurlijk ook worden veranderd, want wat nu daaronder gebracht wordtbeginselen van vreem de talen en wiskunde, wordt dan middelbaar onderwijs. Maar wat zal men dan met het tegenwoordig middelbaar onderwijs doen? Welken naam dat zal dragen Zal dat worden opgeheven Een fraaie toekomst voorwaarroept het Hbld uit. Het punt van uitgang der redeneering is echter valsch. Als art. 194 onveranderd ware gelaten, zonder eenig debat of zonder poging tot wijziging, dan ware er eenige grond geweest voor de stel ling art. 192 van 1887 is geheel en al hetzelfde als art. 194 van 1888. Maar de rechterzijde zelve heeft immers betoogd, dat aan art. 194 thans bij de langdurige beraadslaging in 1886 en 1887 een andere beteekenis is gegeven dan het in de Grondwet van 1848 gehad heeft. De heer Schaep man heeft zich daarop beroepen in zijn jongste rede. In de Grondwet van '87 slaat dus de uit drukking middelbaar onderwys op de beteekenis, die het door de wettelijke regeling van 1863 heeft gekregen en die den wetgever van 1886 en 1887 duidelijk voor oogen stond. Een regeling, zooals De Tijd van den minister thans vraagt, ware in strijd met de Grondwet. Het volgende, ontleend aan eene correspondentie «uit de residentie" in de Zwolsche courant, bevat dunkt ons veel waars De politiek laat ik voor ditmaal maar rusten. Ook onze ministers genieten het tegenwoordige, nu zij nog in de wittebroodsweken zijn. Het in terpellatietje-Domela Nieuwenhuis heeft hunne vreugd nog niet verstoord, en men doet inderdaad wèl de beteekenis van den volksleider wiens kudde waarlijk nog zoo erg groot niet is nie;. te overschatten. De heer D. N. heeft ongetwijfeld zekere begaafdheid, en kan in de kamer, als hij nu en dan eens met klem wijst op de vele nooden des volks, zelfs wel nut stichten ook, maar men make vooral niet te veel rumoer van ieder op treden zijnerzijds, als ware dit een gebeurtenis van hooge beteekenis. Hadden de tegenstanders van generaal Boulanger in Frankrijk' wat minder over den man gepraat en geschreven, en niet ieder zijner phrases, als ware het iets bijzonders, aan commentaar en critiek onderworpen, dan zou hij zeker niet de man van zooveel gewicht zijn ge worden, die hij nu is. «Wie iets vermakelijks wil lezen over de moeie- lijkheden, die de vrienden van protectie bij de toepassing van hunne «beginselen" ondervinden, neme, zegt Het Vad., kennis van het Journal Officielwaarin het stenographisch verslag voor komt van de zitting de Fransche kamer van den 15e dezer. Voor haar jongste reces had de kamer, de be langen van het vaderland tegenover de vreemde mededinging willende steunen, besloten tot het heffen van eeen invoerrecht van 3 francs op den maïs. Met verklaarbaar gejuich was dit besluit door de protectionisten begroet. Niet lang duurde het echterof de bijzondere belangen werden wakker en deden zich gelden. Zonden de branderijen en distilleerderijen een van haar grondstoffen duurder moeten betalen? Het ging niet aanaangenomen werd een amen dement Le maïs destine a Vindustrie est exempté. Was goedkoope maïs geen voordeel voor sommige takken van het landbouwbedrijf? voor den vee stapel bijv. Zeker aangenomen werd een amen dement Les maïs destines aux usages de V agri culture sont exempts de droits. Toen men zoover gevorderd was, werd het den minister van financiën den heer Peytral, wat kras. Hoe in 's hemels naam, vroeg hij, moet ik hij den invoer controleeren, welke maïs voor de nijverheid en den landbouw bestemd is Gevoelt de kamer niet, welke gelegenheid tot ontduiking en fraude zij opent De kamer gevoelde het niet of wilde het niet gevoelende minister zou naar goede middelen van controle maar eens terdeeg moeten zoeken; misschien zou hij ze wel vindenin ieder geval vervolgde zij, de kamer, haar weg. Mocht zij den maïs wel belasten, voor zoover die een element is van de volksvoeding? Wel neenaangenomen werd een amendementles maïs destines a la consommation alimentaire sont affranchis de tous droits. Was het wel duidelijk genoeg, dat onder de «industrie", in het eerste amendement vrijgesteld, ook de bierbrouwerijen waren begrepenTwijfel zou kunnen rijzen; aangenomen werd daarom een amendementtoute industrie qui emploie le maïs dans sa fabrication est affranchie du droit. «Wat blijft er vroegen na de aanneming van al deze amendementen Bouvier en anderen wat bljjft er van de geheele wet Men zou haar nu aldus kunneu lezen »»Art. 1. Un droit de 3 francs est établi sur le maïs. »»Art 2. Tout le monde en est exempté Toch brak de rapporteur nog een lans voor de wet, zooals zij na de aanneming der amendemen ten daar lag. Immers, wilde men later een van de vrijgevige bepalingen er uit lichten, moeite en omslag zou dat niet kosten en men zou er veeleer, door eenvoudig weg te schrappen, zoo gemakkelijk mogelijk toe kunnen komen. Daaren boven dat de invoer van allen maïs vrij zou zijn, was onjuistwant in wezen en van kracht bleven: Les droits sur les maïs destines aux chevaux des omnibus et des tramways Ziedaar dus waarop de bescherming der vader, landsche, der nationale belangen ten slotte uit liep Eerst alle invoer van maïs belastdaarna weer alle invoer ontlast, met uitzondering van het voeder van omnibus- en tramwaypaarden Kan het belachelijker De kamer deed bet verstandigste wat zij in de gegeven omstandigheden doen kon, en verwierp de wet. Voor ons, vrijhandelaren, zijn weinig ver schijnselen meer bemoedigend, dan de tobberijen, de anomalieën en de tegenstrijdigheden, waarin de protectionisten vastloopen, zoodra het op de toepassing van hun theorieën aankomt. Wat tot heden nog slechts in enkele groote gemeenten van ons land te aanschouwen was, is binnen enkele dagen in onze nabuurschap te wachten. Door den heer P. B. Oost Lievense te Vlissingen is het plan gevormd om aan het Badhuis aldaar •ene groote openbare gymnastiek uitvoering te doen plaats hebben, welk plan hij in dén namid dag van Woensdag 13 Juni a. s. hoopt te ver wezenlijken. Door niet minder dan 400 kinderen, leerlingen der openbare scholen te Vlissingen, zullen onder leiding van den heer Lievense, op het daarvoor zoo uitstekend geschikt terrein, promenades ge maakt worden, vrije of gewrichtsoefeningen en oefeningen met den halterstaf worden verricht, zullen de jongens en meisjes afzonderlijk en te zamen marcheeren en spelen, terwijl het muziek korps der dienstdoende schutterij van Middelburg tegelijkertijd een matinée geeft. Des avonds is er een concert door hetzelfde korps, waartusschen een kinderbal georganiseerd is. Woensdag 13 Juni belooft alzoo voor velen een aangename dag te zijn, zoowel voor hen die aan de uitvoering mededoen als voor hen die naast een gezellig zitje aan het Badhuis zich zullen kunnen vermeien in het aantrekkelijk schouwspel van een genietende kinderschaar. Waar dit de aangename zijde van des heeren Lievense's plan is, heeft dat ook nog eene nuttige, omdat het niet weinig kan toebrengen tot wegne ming van bet bij velen nog bestaand wanbegrip dat gymnastiseeren niet veel minder is dan kun stenmakerij. Zij, die bet nog niet weten, kunnen bij zoodanige openbare uitvoering er zich van overtuigen dat gymnastiek is de vereeniging van wetenschap en kunst, die leert in overstemming met de wetten der natuur door bewegingen het menschelijk lichaam naar een vast plan harmo nisch te ontwikkelen. Wij wenschen den heer Lievense, die zich voor deze uitvoering vrij wat moeite geeft, het succes toe dat hij ten volle verdient. De commies 3e kl. A. I. Terveer te Goes is benoemd tot directeur van het postkantoor te Prinsenhage. Verder zijn benoemd tot commies 3e kl. de commiezen 4e kl. W. G. A. Feltzer, te Utrecht, met verplaatsing naar Goes en S. Reijnders, te Rotterdam, met verplaatsing naar Vlissingen en tot brievengaarder te Waarde A. Kouse maker, in plaats van J. Leijs, eervol ontslagen te Duivendijke mej. M. A. Hooze, in plaats van J. Hooze, overleden. N. R. Crt.) Bij koninklijk besluit zijn benoemd bij bet wapen der artillerie, bij den staf van bet wapen tot hoofd der pyrotechnische werkplaatsen, de majoor L. E. W. De Munuick, van het 1ste reg. vest.-art. tot commandant van het korps torpedisten, de kapitein J. B. Van den Oudendijk Pieterse, van het 4de reg. vest.-art de majoor W. M. Dinaux, commandant van het korps torpedisten, is op zijn verzoek, eervol ontheven uit zijn tegenwoordig bevel en in ver band daarmede in zijnen rang overgeplaatst bij het 1ste reg. vesting-artillerie. De Java bode schreef op denzelfden dag dat de benoeming van den heer Keuehenius tot mi nister van koloniën te zijner kennis kwam, het volgende «Wat velen onwaarschijnlijk voorkwam, is toch gebeurdde heer Keuehenius is minister van koloniën geworden. Zeker is hij zoowel hier als in Holland de meest bekende van de nieuwe ministers en stellig niet de minst bekwame. Groote hervormingen heeft men, naar zijne ante cedenten te oordeelen, niet van hem te wachten als een apostel op koloniaal staatsrechtelijk ge bied is hij nimmer opgetreden en zijn heftige critiek, zijne scherpe aanvallen waren in den regel meer tegen personen en op zichzelf staande feiten gericht, dan tegen beginselen. Wanneer de heer Mackay hem niet als voorwaarde van zijn optreden gesteld heeft de zaak Tjiomas te laten rusten, dan zullen de heeren Solj en De Sturler Jr. en in hun nasleep wellicht de heer Van Rees, voorloopig de eenigen zijn die de ver andering vanj minister zullen bespeuren, en ver der zullen van den heer Keuehenius geene ingrij pende veranderingen uitgaan, die ook niet onder elk ander minister als noodzakelijk zouden zijn doorgevoerd. In geen geval zal het de moeite loonen alles na te gaan, wat de heer Keuehenius in woord en schrift over koloniaal beleid heeft gezegd en zou het onbillijk zijn, hem daaraan in alle opzichten te willen houdenals staatsman moet hij te rade gaan met de omstandigheden die hem als staatkundig partyman en lid der doleerende kerk niet in den weg stonden. Voor overdreven verwachtingen aan den een of den anderen kant is in geeu geval grond." De Zeeuwsche pastorale conferentie zal dit jaar op Donderdag 14 Juni a. s. te Middelburg gehouden worden. De agenda bevata Exegese van Rom. 14: 235. Inleider ds J. Boss, te Me- liskerke; b Welke moet de gedragslijn zijn der christelijk gereformeerden, in betrekking tot de Ned. geref. (doleerenden)? Inleider ds A. Lit- tooy te Middelburg; c Hoe is het best te voorzien in de behoefte der kas voor emeriti enz Inleider de heer B. M. de Boer, te Goes; dIets ever het eigenaardige van Zwingli's theologie. Inleider ds. J. Westerhuis te Terneuzen e De gebrekkige toepassing der tucht in de geref. kerk na 1618 in hare oorzaken en gevolgen. Inleider ds J. W. Gunst, te Brouwershaven; - De ge- loofsgenezing. Inleider ds J. Middel, te Baarland. g Schuilt er voor de christelijke gereformeerde kerk werkelijk gevaar in het reglement van 1869? Inleider ds J. de Jager, te Serooskerke. Bedankt voor het beroep naar Renesse en Noordwelle door den heer J. Visser te Veenhuizem Toen verleden jaar Excelsior, vereeniging ter bevordering van volksvermaken alhier, haar eerste muziekfestival organiseerde, als proefneming of dergelijke feestjes in den smaak vielen van het publiekhad zij daarmede een onmiskenbaar succes, want, ofschoon het aantal deelnemende gezelschappen niet groot was en ofschoon de regeling nog wel iets te wenscheno#,verliet, heerschte 18 Juli 1887 den ganschen dag in Middelburg een opwekkende drukte, was er een prettige stemming en amuseerde jong en oud zich uitstekend. Excelsior vond daarin aanleiding om dit jaar opnieuw zoodanig volksfeest op het getouw te zetten en koos als feestdag den tweeden Pink sterdag. Trots de vereeniging dit jaar niet de medewer king ondervond die haar vroeger werd geschonken, haar niet die financieele steun van de ingeze tenen ten deel viel waarop zij meende te mogen rekenen, en ofschoon het aantal gezelschappen dat de uitnoodiging om hierheen te komen aannam niet groot was heeft zij toch haar plan doorge zet en mag zij evenals ten vorigen jare met te vredenheid op haar werk terugzien. Haar doel, een volksfeest te organiseeren, waarin het volk deelt, waarmede bet volk instemt, waarbij het volk geniet, bereikte zij. Reeds van den vroegen morgen af heerschte gisteren eene feestelijke stemming in Middelburg die, toen te half tien stoombarge, stoomboot en spoor de deelnemende gezelschappen aanvoerden en de vrolijke muziek zich liet hooren, voortdu rend toenam. De honderden, die aanwezig waren bij de ont vangst der muziekgezelschappen, vertiendubbelden zich tegen elf uren toen de optocht georganiseerd werd, en die menigte nam niet af, toen onder het spelen van vroolijke marschen een deel der stad werd doorgewandeld. Voorafgegaan door de tamboers en hoornblazers van het garnizoen bestond de stoet uit het bestuur van Excelsior met de presidenten en eereleden der medewerkende muziekgezelschappen, het muziek korps onzer dienstdoende schutterij, dat bij de aan komst der vreemde korpsen, de honneurs waarnam, Eendracht maakt macht van Kruiningen, een open rijtuig waarin zes in het wit gekleede en met bloemen getooide meisjes, dragende de uitgeloofde medailles, Eendracht maakt macht van Cortgene, De volharding van Zaamslag, Euphonia van Goes, Oud Vosmeers zang en muziekgezelschap en Oranje van Wouw, de meeste gezelschappen met fraaie banieren. Het gezelschap Hooger zij ons doel, van Sint Maartensdijk dat ook toezegging gedaan had bjj het festival mede te werken, was daarin ver hinderd, doch had eene deputatie gezonden terwijl Orpheus van Tilburg eerst 's middags tegen 2 uren te Middelburg zijn kon. Te een uur kwamen de directeuren en bescherm - heeren der verschillende gezelschappen in de kegelbaan van de sociëteit de Vergenoeging bijeen. De beer A. W. den Doop heette de heeren namens Excelsior welkom. Het festival is ditmaal niet zonder moeilijkheden tot stand gekomen en de feestvierende vereeniging dankt allen die bun daarbjj steunden, natuurlijk niet bet minst dg

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1