Laatste Berichten. Buitenland. ^erkoopingen en aanbestedingen. Burgerlijke stand, Algemeen Overzicht. ten onrechte van de handteekening des heeren Boulanger voorzien waren. Een drama van Louise Michel, getiteld le Coq rouge de titel belooft veel zal heden avond in den schouwburg des Batignolles te Parijs opgevoerd worden. De Kreuzzgt. [weet mede te deelen, dat de positie van den Russischen minister van finan ciën zeer verzwakt is, en er reeds onderhande lingen met den geheimraad Ahaza, zijn aange knoopt, die de gelukkige uitvinder van een nieuw financieel stelsel is, geheel afwijkend van dat des heeren Wychnegradski. In de Herzegowina nabij Bilek is een kleine bende Montenegrijnen opgedaagd. Groote betee- kenis schijnt men te Weenen aan deze roover- benden niet te willen hechten. Strenge maat regelen zijn overigens tegen deze lastige bezoekers genomen. De Oostenrijksche gezant te St. Petersburg heeft een langdurig verlof ontvangen. De gemeenteraad van Parijs heeft in een anderen vorm het crediet van 10.000 frs. voor de gezinnen der werkelooze glasblazers verleend. Ditmaal heeft de Fransche ministerraad er zijn goedkeuring aan gehecht. Te Parijs zijn valsche bankbiljetten van 500 frcs. in omloop. Lucas, de man die een aanslag op het leven van Louise Michel deed, is vrijgesproken. Louise Michel zelf heeft daartoe alles in het werk gesteld. Men schrijft aan het N, v. d. D. uit Londen: De ontscheping van de met het stoomschip Condors uit Amsterdam op Zaterdag aangebrachte lading van schapen en kalveren is met vergun ning van de Privy Council Maandagavond toe gestaan. Het gerucht, dat er mond- en klauwzeer was voorgekomen onder eene lading, per Maasstroom uit Rotterdam overgebracht, is gelukkig onjuist gebleken. Dinsdag is te Deptfort wederom een lading van 1900 schapen, afkomstig uit Bremen, op ver moeden dat daaronder besmette beesten voor kwamen, aangehouden. Tweede kamer. Over het opnieuw onveranderd ingediende voor stel tot verlenging en wijziging van het aan de Nederlandsche bank verleende octrooi is het voor- loopig verslag verschenen, hetwelk, na een ver wijzing naar het vroeger uitgebracht verslag, de thans voor het eerst te berde gebrachte opmer kingen en beschouwingen bevat over lo De wijze van behandeling dezer aangele genheid. Verscheidene leden, die de houding in deze van de regeering afkeurden, vatten de wederindiening dezer voordracht op als eene poging om de nieuwe kamer omtrent hare inzichten ten deze als het ware te polsen, teneinde dan naar aanleiding daarvan met de bank onderhandelingen aan te knoopen, als ware een voorloopig verslag der kamer een advies of instructie voor den minister. Zij gaven de voorkeur aan de wijze van handelen van den vorigen minister, die begon met in overleg te treden en de vrucht van dat overleg met de bank der kamer ter goedkeuring aanbood. De regeering had dadelijk bij haar optreden een beslist standpunt moeten innemen, met de bank in onderhandeling behooren te treden en de uit komsten daarvan aan de vertegenwoordiging moeten mededeelen. Door anderen werd daaren tegen de door de regeering gevolgde weg als de juiste beschouwd, o. a. op grond van den zeer begrijpeiijken wensch der regeering om met de wellicht nieuwe en afwijkende inzichten dezer kamer te worden in kennis gesteld, voor zij tot het aanknoopen van onderhandelingen wenscht over te gaan. Men betreurde het, dat de bank tot onderhan delen op dit oogenblik niet geneigd was bevonden. Er waren er die meenden, dat die weigering wellicht niet vreemd was aan haar wensch om het tjjdstip van de beraadslaging en beslissing der kamer zoo na mogelijk bij het eind van het loopend octrooi te doen plaats hebben, waardoor de positie dier instelling zou versterkt worden en, bij eventueele verwerping van het ontwerp, het der regeering bezwaarlijk zou vallen tijdig nieuwe maatregelen te nemen. Mitsdien werd gevraagd of het in de bedoeling der reg. ligt maatregelen te nemen tot eventu eele verlenging van het bestaande octrooi, waarbij dan tevens het geldelijk belang van den staat genoegzaam zou gewaarborgd zjjn. Vrij algemeen werd de wensch geuit dit wetsontwerp nog in deze zitting der kamer te behandelen. Het denk beeld echter van eventueele verlenging van het oc trooi vond schier nergens bijval. 2e. Het bankstelsel van 1863. Opnieuw werd de wensehelij kheid betoogd van met het tegenwoordige bankstelsel te breken en het uitgeven en in omloop brengen van bank biljetten bij uitsluiting op te dragen aan eene staatsbank. 3e. Den duur der verlenging van het octrooi. De groote meerderheid wenscht niet mede te werken om de bevoegdheid der Nederlandsche bank, om als circulatiebank te werken, met vijf en twintig jaren te verlengen. De meeste leden achtten andermaal verlenging van den duur van het bankoctrooi van tien tot tien jaren, met op zegging 2 jaren van te voren, raadzaam. 4o. De uitbreiding van de bevoegdheden of ver plichtingen der bank. Het gevoelen der reg. werd gevraagd over het denkbeeld dat, bij de aanstaande vernieuwing van het octrooi der Nederlandsche bank, deze instelling eveneens dienstbaar werd gemaakt aan den landbouw, als aan handel en nijverheid. Cijfers werden aangehaald ten betooge dat hier nog een ruim arbeidsveld open ligt, dat door de Nederlandsche bank in het belang van den land bouw zou kunnen worden geëxploiteerd. Ook had men geen bezwaar tegen het doen van hypo thecaire geldschieting. Onderscheidene leden meenden hiertegenover dat het verschaffen van blijvend bedrijfskapitaal strijdig zou zijn met den aard eener circulatie bank, die slechts credieten op korten termijn toelaat en medebrengt dat slechts handelsvoor raden in onderpand worden genomen, welke binnen korteren of langeren tijd voor consumptie bestemd worden, en als marktartikelen voor dadelijke realisatie vatbaar zijn. Onder de bezwaren, verbonden aan credietver- leening tegen hypotheek, werd gewezen op de mogelijkiieid van procedures, van onaangename maar onvermijdelijke executiën enz., terwijl boven dien eene kapitaal-belegging in soliede effecten het voordeel medebrengt, dat deze elk oogenblik op de geldmarkt gebracht en van de hand kunnen gezet worden, hetgeen bij hypothecaire belegging niet het geval is. Door sommige leden werden de navolgende middelen aan de hand gedaan, waardoor de bank, zonder althans zelve tot de.uitgifte van pand brieven over te gaan, wellicht ten voordeele van den landbouw zon kunnen werkzaam warenlo. toekenning aan de bank der bevoegdheid tot het disconteeren van orderbriefjes op zes maanden teneinde haar in staat te stellen om ook het papier van landbouwers, hetwelk op dien termijn pleegt afgegeven te worden, in hare portefeuille op te nemen2o Een geheel zelfstandigen en van de bank afgescheiden afdeeling als hypotheekbank te doen optreden3o aan de bank de bevoegd heid te verleenen een bedrag van 15,000,000 te plaatsen in hypotheek met uitsluiting der be voegdheid tot het uitgeven van pandbrieven. 5o Het staatstoezicht, regeling der metaal dekking. De wenschelijkheid werd betoogd de uitgifte van bankbiljetten, niet door munt voor raad gedekt, tot een maximum te beperken, De kon. commissaris kon volgens sommigen zonder bezwaar vervallen, tenzij zijne verplich tingen en bevoegdheden beter geregeld worden. Nog werd de wenschelijkheid betoogd eener winstverdeeling, waarbij zouden komen aan de bank 4 over het kapitaal van 16,000,000 benevens 4 over het reservefonds van ƒ4,000,000, te zamen alzoo 5 over 16,000,000vervol gens, van 57 de helft aan den staat en de helft aan de banken boven 7 aan den staat en aan de bank, in plaats van 2/3 en 1/3, zooals het regeeringsvoorstel luidt. Het lid, de heer Clercx, heeft een nota over gelegd, waarin hij de openstelling van de vrije mededinging bepleit, die z. i. voor den staat, evenals voor het publiek, voordeeliger zal zijn dan het stelsel van monopolie en bescherming, alsnog op het geldgebied ingevoerd. Het Nulsdeparteiuent Middelburg. De opkomst der leden ter vergadering van het departement Middelburg der Maatschappij Tot nut van t algemeen, op gisteren avond, liet wel wat te wenschen over, slechts 13 leden waren be halve het bestuur tegenwoordig. Dit was trou wens niet te verwonderen bij eene temperatuur van 70° en in eene week dat de «vergaderaars" van het goede meer dan hun deel kregen. Toch werd, hoe klein het aantal ook was, heel wat discussie gevoerd.. Nadat door den voorzitter, den heer mr W. A. van Hoek, mededeeling was gedaan van eenige ingekomen stukken, kwam in behandeling het voorstel van het bestuur tot regeling der jaar wedden van de hoofden der bewaarscholen. Dat voorstel strekte met ingang van 1 Juli de commissie voor de bewaarscholen te machtigen aan het eind van elk kwartaal bjj den penning meester te beschikken over zoodanig bedrag als zal noodig blijken om te suppleeren de wekelijk- sche inkomsten derbewaarschoolhouderessentot ƒ6. Na discussie, waarbij het bestuur zijn voorstel aanvulde met de mededeeling dat de kosten dei- suppletie niet meer dan 125 per jaar mogen eischen, vereenigde de vergadering zich met al- gemeene stemmen met het voorstel van het bestuur. Hierna werd overgegaan tot behandeling dei- punten van beschrijving voor de algemeene ver gadering. Het eerste punt vond instemming. Het betrof een voorstel van het hoofdbestuur, om te beslui ten »1. dat door deskundigen, ingevolge opdracht en onder leiding van het hoofdbestuur, een zoo volledig mogelijk onderzoek naar den toestand en de werking van begrafenis- en ziekenfondsen hier te lande ingesteld en een beoordeelend verslag hierover samengesteld worde »2. dat dit verslag ter kennis van de departe menten worde gebracht en voor belangstellenden tegen matigen prijs verkrijgbaar gesteld »3. dat tot dekking van de kosten door het hoofdbestuur beschikt worde, gedurende het dienstjaar 1888/89, over een bedrag van ten hoogste 1500." Het tweede was eveneens een voorstel van het hoofdbestuur met de strekking om te besluiten »1. dat door deskundigen, ingevolge opdracht en onder leiding van het hoofdbestuur, een onder zoek worde ingesteld naar de mate en den aard der vakopleiding, welke bjj eenige van de meest beteekenende bedrijven de werkman hier te lande in fabrieken en werkplaatsen er langt, en, in verband ook met toestanden in den vreemde, de vraag worde overwogen, in hoever regeling van het leerlingwezen aanbeveling ver dient; »2. dat de resultaten van het onderzoek en de overwegingen worden neergelegd in een berede neerd verslag, hetwelk ter kennis van de depar tementen gebracht en voor belangstellenden tegen matigen px-ijs verkrjjgbaar gesteld worde »3. dat tot dekking van de kosten door het hoofdbestuur beschikt worde, gedurende het dienstjaar 1888/89, over een bedrag van ten hoogste 1000. Dit werd eveneens met applaus zeer wenschelijk geacht." Bij het derde punt geeft het hoofdbestuur in overweging «voor het jaar 1888/89 een som van 2250 aan te wijzen voor het doen houden van voor drachten, boven omschreven, onder de voorwaarden »1. dat de sprekers zullen worden nitgenoodigd en aangewezen door het hoofdbestuur, en voot- iedere spreekbeurt uit de algemeene kas 25 ontvangen tot vergoeding van reis- en verblijf kosten »2. dat elk departement, dat op zich neemt een som van 10 bij te dragen, te storten inde al gemeene kas, voor een voordracht in aanmerkin g kan komen, zoolang de daarvoor bestemde gelden niet zijn besteed; »3. dat de voordrachten ook voor niet-leden der departementen toegankelijk moeten zjjn." Ook hiertegen werd door de vergadering geen bezwaar gemaakt. Met betrekking tot een voorstel van het depar tement Nieuw Beerta om het hoofdbestuur uit te noodigen, bij de regeering krachtig aan te dringen op zulk een wijziging van de wet op het lager onderwijs, dat leerplicht zoo spoedig mogelijk worden ingevoerd, werd den afgevaardigde ter algemeene vergadering de meest mogelijke vrjjheid gelaten." Een voorstel van het dep. Rotterdam had de volgende strekking »De algemeene vergadering stelle gedurende de 5 eerstvolgende jaren jaarlijks ter beschikking van het hoofdbestuur de som van ƒ1000, om daarmede op voorwaarden door het hoofdbe stuur te bepalen te steunen de pogingen van departementen, die het hulppersoneel van be waarscholen, door onderwijs van de bevoegde personen, de gelegenheid verschaffen zich te be kwamen voor zijne taak" Dit vond instemming ja zelfs meenden sommige leden der vergadering dat de voorgestelde som te klein is en achtten zij verhooging ervan wenschelijk. Nadat op verzoek van een der leden goedge vonden was om, in verband met dit voorstel, te behandelen het voorstel van het departement Middelhernis en Sommelsdijk, hetwelk luid »De algemeene vergadering machtige het hoofd bestuur tot het bijeenbrengen van een fonds, uit de renten waarvan, op voordracht en onder patronaat van een dep. der maatschappij en op voorwaarden, door het hoofdbestuur te bepalen, gemeenten of vereenigingen kunnen gesubidieerd worden bij het oprichten van bewaarscholen," werd na discussie besloten, ofschoon de vergade ring symphatiseerde met beide voorstellen, den afgevaardigde volledige vrijheid van handelen te laten. Een voorstel van het departement Rotterdam, luidende »De algemeene vergadering, terugkomende op haar besluit van 1880 op punt XIII, draagt aan het hoofdbestuur op te zorgen jaarlijks voor de uitgave van zoo mogelijk 6 kleine geschriften voor het volk, overeenkomstig art. 1 harer wet, al of niet oorspronkelijk van inhoud en verkrijg baar bij vijftigtallen a 2£ cent per stuk. Voor kosten van redactie en tot dekking van een mo gelijk nadeelig slot wordt jaarlijks aan het hoofd bestuur de som van 1000 beschikbaar gesteld." werd van verschillende zijden bestreden, vooral ook op grond dat de groote en kleine pers vol doende en op ongezochte wijze voorziet in de behoefte van voorlichting. Ten aanzien van dit punt werd den afgevaar digde vrijheid van handelen gelaten. Door de departementen Nieuw Lekkerland, Alblasserdam en Krimpen a/d Lek wordt voor gesteld »Het hoofdbestuur uit te noodigen a. om te overwegen in hoeverre het mogelijk is wettelijke verplichtingen tot eene levensver zekering van werklieden in het leven te roepen 6 die maatregelen te beramen, welke naar zijn oordeel kunnen strekken om deze zaak te bevor deren, en c. hiervan rapport uit te brengen in de vol gende algemeene vergadering, zoo mogelijk met aanwijzing van de grondslagen, waarop naar zijn oordeel een wet op de verplichte levensverzeke ring van werklieden zoude moeten rusten." Dea afgevaardigde werd vrijheid gelaten om naar gelang de te verkrijgen inlichtingen zijn stem uit te brengen. »Het departement Lochem stelt voor aan de algemeene vergadering, voor het jaar 1888/89 een som van ƒ1000 beschikbaar te stellen, tot het steunen van departementen, bij het in 't leven roepen van scholen voor handenarbeid." Gelijk besluit als op het vorig voorstel werd genomen ten opzichte van Lochems voorstel. In het belang van de eenheid der maatschappij en in dat der departementen in kleinere plaatsen, stelt het departement Assen voor, dat de alge meene vergadering moge besluiten »De quota van de departementen in plaatse van minder dan 10.000 inwoners te stellen op 1 per lid." Den afgevaardigde werd ook ten deze geen imperatief mandaat gegeven. Een voorstel van het departement Leeuwarden luidde als volgt: »De algemeene vergadering noodigt het hoofd bestuur uit, een onderzoek in te stellen of te doen instellen ter beantwoording van de vraag, hoe men in ons land een aantal bureau's van chemische onderzoekingen zou kunnen opgericht krijgen, alwaar vooral de mingegoeden kosteloos of tegen zeer lagen prijs hunne levensmiddelen kunnen laten onderzoeken en die in het algemeen kunnen strekken tot voorlichting van het publiek, in betrekking tot de zuiverheid en het gehalte der levensmiddelen. »Zij stelt, ter bestrijding van de kosten van dit onderzoek, ter beschikking van het hoofdbestuur een bedrag van 500." Dit voorstel vond aan de eene zijde zeer veel adhaesie, doch van tegenovergestelden kant be strijding. Het resultaat der besprekingen was dat ook te dezen opzichte den afgevaardigde de noodige vrij heid gelaten werd. Een voorstel van het departement Workum om de vereeniging tegen de kwakzalverij toe te staan de som van 1000, opdat zij zal kunnen voortgaan op den ingeslagen weg, werd buiten debat gelaten, omdat dit is of zal worden inge- trokken. Daarna werd overgegaan tot de stemming voor drie vacatures in het hoofdbestuur. Met meerderheid van stemmen verklaarde het departement zich voor de heeren mr Mouthaan, dr Pleyte en dr Zeeman. Eindelijk wijdde de heer H. Tak een woord van dank en erkentelijkheid aan mr W. A. van Hoek, die, aan de beurt van aftreding zijnde, voor het laatst de vergadering leidde. Mr Yan Hoek beantwoordde de toespraak van den heer Tak met de beste wenschen voor het departement uit te spreken. Hij voegde daar aan toe te gelooven dat de Mij tot Nut van liet algemeen in Nederland nog een belangrijke rol vervult en vervullen kan en het te betreuren dat de vooruitstrevende partij zich daarvan te veel afscheidt. Nauwe aansluiting van de vooruitstre vende liberalen achtte spreker daarom wensche lijk, nuttig en noodig in het belang van de maat schappij en van het algemeen, waarvoor zij werkt. Gisteren namiddag is door burg. en weth. van Middelburg ten raadhuize in het openbaar aan besteed het leveren van 65000 stuks Grèskeijen; (zoogenaamde retaillés.) Minste inschrijver was de heer F. Bodson te Mook (Limburg) voor ƒ3156. Door het polderbestuur van de Vier Bannen van Duiveland is op Vrijdag 18 Mei 1888 bij in schrijving en opbod in het openbaar in de ge meenteraadskamer te Nieuwerkerk aanbesteed de vernieuwing, herstelling en het onderhoud tot 15 April 1889 van de aarde-, kram-, rijs- en steen glooiing werken aan den polder over het dienst jaar 1888'9 aan H. Berrevoets te Kerkwerve voor 4988 en het leveren en verwerken van 1500 scheepston stortsteen tot verdediging van den onderzeeschen oever aan den Zuidbout van dien polder dienstjaar 1887/8 aan J. van Eek te Har- dinxveld voor 3097. Yan 12 tot 19 Mei. Vlissingen. Gehuwd: P. Koetzier, wed" 65j. met W. Naerebont, jd. 48 j. F. A. van Opbergen jm. 22 j. met M. Westdorp, jd. 22 j. Bevallen: C. M. L. Loesberg, geb. Krug, z. A. J. Fejj, geb. Janssen, d. M. de Jongh, geb. Jonasse, z. H. van Boven, geb. Van Hoeke, z. M. C. van Zalen, geb. Bakker, z. A. Grootjans, geb. Van der Schragen, z. E. Hendrikse, geb. Baart, d. (levenl.) Overleden: P. J. Embregt, d. 3 w. P. W- Segeler, d. 17 m. Wemeldlng-e. Nabij deze gemeente zjjn, op aanwijzing van Roozendaal, nog gouden en zilveren voorwerpen gevonden. Zij waren onder den grond bjj een boom verborgen. Ilerliju. De keizer bracht een minder goeden nacht door. Zijne rust werd herhaaldelijk door hoesten gestoord. Des ochtena gevoelde de zieke zich weer beter en te 10.30 verscheen hij in het Park. x Barcelona. De koningin bezocht den hertog en de hortogin van Edinburg aan boord van hun jacht. mmi i'i ir.joflwaaiwammawmiwmmbaaabdwiwmmmmmbnmma Zal, wanneer de gi-oote strijd tusschen den Ger. maanschen en Slavischen stam gestreden is, een worsteling tusschen het Mongoolsche en Indo- germaansche ras volgen Bijna moet men het gaan duchten. De Chineesche emigratie, waarvan wij acht dagen geleden schreven, dat zjj een even ernstig als ingewikkeld vraagstuk was, welks oplossing nog geruimen tijd op zich zou laten wach ten, begint meer en meer de aandacht te trekken. Vooral nu zij zelfs dreigt een schaduw te werpen op de goede betrekkingen tusschen de Australische koloniën en het moederland. Den 31 Maart 11. zond de eerste minister van Zuid-Wales telegra- phisch bericht aan het Foreign Office van het besluit, door regeering en parlement genomen betrekkelijk maatregelen ter beperking van den grooten toevloed der zonen van het Hemelsche rijk. Maar zes weken wacht reeds de Australische premier op antwoord. Het stilzwijgen der Brit- sche regeering moet wellicht toegeschreven wor den aan den dubbelzinnigèn toestand, waarin z|j zich tengevolge van dezen stap der koloniën be vindt, korten t|jd nadat juist de Chineesche gezant te Londen geprotesteerd heeft tegen de

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 6