BUITENLAND. Onderwijs. Kerknieuws. Verspreide berichten. twintighonderd zijn teruggebracht. Slechts éen hunner, Louis Bouwmeester, heeft zijn vroeger inkomen, ik meen van tienduizend gulden, be houden, waarschijnlijk omdat men vreesde, dat hij een eigen gezelschap zou samenstellen. Na tuurlijk wekt deze uitzondering te grooter onte vredenheid bij het overige personeel. Men ziet dus, dat niet alleen onder de veenarbeiders een soort van trucksysteem wordt toegepast, maar dat dit ook reeds in de kunst is doorgedrongen. Jammer, dat hier niet een andere Domela Nieuwen- huis de onderdrukten in bescherming neemt In vroegere jaren viel ons die stilte in dezen tijd minder op, omdat toen de kermis de door het eindigen der wintervermaken ontstane leemte kwam aanvullenin ieder geval was de tijd van stilstand vóór den aanvang der zomergenietingen toen minder lang. Doch thans worden we aan die oude Haagsche kermis alleen nog herinnerd door periodiek terugkeerende adressen van belang hebbenden tot haar herstel, en door de wenschen van fooien-minnende xoessonen. De wensch van een pleizierige kermis was natuurlijk altijd bijzaak, alleen middel, de hoofdzaak en het doel waren het ontvangen van giften. Om die nu ook na de afschaffing der kermis toch machtig te worden komt men tegenwoordig zijn »voorjaarsgroet" brengen of wel een aangenamen zomer wenschen. Nu, de lieden kunnen de kwartjes ook thans nog best gebruiken, en er bestaat een groot vermoe den dat zij nu door velen nuttiger besteed worden dan toen er nog kermis werd gehouden. In plaats van op de kermis moeten wij ons nu maar trachten te vermaken met het bezichtigen van een panorame internationale, dat ons iedere week een ander stuk van de aarde vertoont, maar nu niet in een houten tent doch in een solied steenen gebouw, waarin het voor goed schijnt gevestigd te zullen blijven, of wel met een tochtjejnaar Rotterdam om de »Meiningers" te zien spelen, waarvoor heden en morgen zelfs extra-treinen loopen, of anders met de opstijging van een luchtballon, die zijne aantrekkelijkheid ontleent aan de omstandigheid, dat de aeronaut volgens zijne verklaring daarmede eens de Mid- dellandsche zee is overgestoken en dat hij zelf een broer is van den verongelukten l'Hoste; de luchtvaart, waarop wij hier vergast werden, heeft minder belangwekkends, daar zij zich niet ver der dan een paar duizend meters uitstrekte en niet langer dan enkele minuten duurde. En heeft men aan dit alles nog niet genoeg, dan is er immers altijd nog een chroriique scandaleuse, die, ofschoon een leelijke zaak, den menschen toch veel vermaak geeft. En de Haagsche chronique, zij is gewoonlijk wel voorzien Aanstaanden Dinsdag verleent de minister van justitie geen audiëntie. De dir. off. van gezondh. 2e kl. bij de zeemacht M. C. Buyze, geplaatst bij het hospitaal der marine te Willemsoord, wordt met 1 Juni a. op zijn verzoek, op non-activiteit gesteld en vervangen door den dir. off. van gezondh. 2e kl. bij de zeemacht L. P. Gijsberti Hodenpijl. Gisteren is te Leiden door de geneeskundige staats-commissie tot arts bevorderd de heer J. J. Berdenis van Berlekom van Middelburg. Het dwaze kabaal, op grond der Amsterdam- sche verkiezing opgezet, heeft aanleiding gegeven tot een cirulaire van den minister van binnenl. zaken, waarbij de gemeentebesturen gelast wor den voortaan stembiljetten te stempelen en zelfs in onderkiesdistricten, die deelen eener gemeente zijn, tweemaal hetzelfde gemeentestempel op te drukken. Zoo wordt men slaaf van de letter dei- wet en is men genoodzaakt de gemeentebesturen een volmaakt onnoodigen, omslachtigen, tijdroo- venden arbeid op te leggen. Ware een voorstel tot wetswijziging niet beter In Duitschland kan men elk papiertje als stembiljet gebruiken. Waarom ook niet, of waarom als men dit niet wil, de biljetten niet ongestempeld in 't stemlo- caal uitgereikt. (Vad.) gegevén had, en dat bewustzijn zou hem zeker hel pen om alle mogelijke leed te dragen. Dagen lang aarzelde hij. Somtijds vreesde hij nooit moed genoeg te zullen hebben om de vree- selijke bekentenis, die hem op de lippen zweefde, te doen en dan weer verwierp hij het geheele plan. Doch telkens meende hij dien wanhoops kreet in haar stem te hooren, toen zij uitriep »0, dat Frank zoo iets vreeselijks kon doen!" Waarlijk zijn liefde voor haar beteekende al heel weinig als hij gedoogde dat zij zooveel leed voor een zonde, die hij begaan had. Eindelijk besloot hij op een laten namiddag om het kwaad dat hij bedreven had zooveel mo gelijk te gaan herstellen. Hij gevoelde dat hij het geen uur langer mocht uitstellen. Hij zou alles aan den directeur zeggen en het aan hem overlaten om Agathe bekend te maken met de onschuld van haar broeder. Hij bleef zitten met brieven en wissels, in af wachting van de schel van zijn chef. In die pijnlijke oogenblikken trok zijn geheele leven als een panorama voorbij zijn geest. Hij was weer een knaap, en had zijn eersten prijs thuis gebracht; en hij voelde weer iets van die oude, halfbewuste smart, bij de herinnering hoe dr Blaine hem het boek had teruggegeven, bijna zonder in te zien. Hjj bevond zich in de studeerkamer van zijn oom, luisterende naar de gemeenplaatsen, waarmede deze uitweidde over de voordeelen, verbonden aan het baantje van klerk bij de Barlingtonsche bank. Hij werd in Te Utrecht is dezer dagen de achtste algemeene vergadering gehouden der vereeniging van inrich tingen tot bevordering der koepokinrichting in Ne derland. Daarop werd mededeeling gedaan van een verslag van dr J. B. Dompeling, waarin op vele leemten in de toepassing der voorschriften om trent de koepok-inenting werd gewezen en o. a. aangetoond, dat op het einde van het jaar 1886 in ons land nog 150,000 kinderen, beneden de zes jaren, niet waren ingeënt. Door eene commissie, bestaande uit de heeren Carsten, Dompeling, Folkersma, en Wirtz, werd een uitvoerig verslag uitgebracht omtrent het instellen van een onderzoek naar den toestand der koepokinenting in Nederland en elders. Daartoe meende de commissie dat eenige vragen moesten worden ingericht1 Tot de koepok inrichtingen voor animale vaccinatie in Neder land 2 tot de koepok-inrichtingen voor gehu maniseerde vaccine in Nederland3 tot de geneeskundige ambtenaren 4 tot de geneeskun digen, zoo mogelijk door tusschenkomst van de Ned. maatsch. tót bevordering der geneeskunst 5 tot de gemeentebesturen6 tot de ministers van oorlog, marine, koloniën en buitenlandscbe zaken. Deze vragen werden na eenige wijziging goed gekeurd, en daarop besloten, het voörgeftelde onderzoek op uitgebreide schaal in te stellen. Zoowel de beweegredenen der voorstanders als die der tegenstanders zullen worden overwogen. Aan het verslag der voornaamste gebeurtenissen in het gouvernement Atjeh en Onderhoorigheden, loopende van 19 tot en met 31 Maart jl., wordt het volgende ontleend Groot Atjeh. De posten Siroen, Tjot Iri, Lam- permé, Ketapangdoewa en Lawith en de blokhui zen Pagani, Sabang en Lamara werden nu en dan zwak, n de post Lamdjamoe somtijds iets heviger beschoten. Een bewoner der kampong Lamith werd op last van T. di-Trou vermoord, omdat het heette dat hij de troepen, bij gelegenheid van de tuch tiging van Lampagger, tot gids gediend had. Onderhoorigheden. Segli werd nog wel is waar aanhoudend, doch in den laatsten tijd zwak be schoten. Tusschen Passangan en Sumalanga was de verhouding nog altijd gespannen. De rust op de Noord- en Oostkust werd overigens niet verstoord. Op onze versterking en op de passer vielen nog nu en dan schoten. Den 22en Maart werd het zich in den omtrek van Melaboe bevindende vijan dig gezind volk door de passerbevolking van Mela boe verdreven. Toekoe Oemar hield zich nog altijd te Rigas op de Westkust op; volgens ingekomen berichten maakte Tenom zich opnieuw gereed om hem aldaar eerstdaags aan te tasten, terwijl tegelijkertijd Telok Kroet tegen Lagen en Telok Koempang zoude oprukken. De weersgesteldheid was drukkend warm en droog. De gezondheidstoestand was ongunstig. Het ziektecijfer was hooger het sterftecijfer lager dan gedurende den vorigen verslagtijd, terwijl ook de stand der beri-beri weder ongunstiger was. Door de medearbeiders en weezen aan de weesinrichting te Neerbosch is besloten, bij de viering van het 25jarig bestaan der inrichting, een klein gedenkteeken te onthullen, in den vorm van eene pyramide, dat men midden op de speel plaats wenscht op te richten. De eene zijde zal het opschrift dragen »God alleen de eer." Aan de achterzijde»1 Juni 186313 Juni 1888." Bovenop het dekstuk wordt een passend monu ment geplaatst. Het inwendige zal een kistje bevatten met de namen van hen, die eene kleine bijdrage voor dit monument hebben gegeven. Tot predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Schore en Ylake is beroepen de heer J. Ph. F. van de Plassche, candidaat te Utrecht. de kamer der patroons geroepen om zijn eerste bevordering te vernemen en nog klonken hem hunne vriendelijke woorden in de ooren. Het was weer de avond, waarop de verzoeking om de boeken van Beverley te vervalschen, hem voor het eerst bekropen had. In zijn verbeelding volbracht hij nog eens de misdaad, die hem uit éene moeielijkheid gered had, om hem voortaan alle gemoedsrust te benemen. Het middel om aan geld te komen was zoo eenvoudig en toch zoo slim geweest. Bij het nazien van het hypo- theekboek had hij de rekening uitgekozen van een principaal, die, gelijk hij wist, eenige maan den vóór den dood van Beverley op reis was gegaan en zorgvuldig het schrift van Frank na bootsende, bad hij op de rand der rekening ge schreven «Ontvangen drie Russische pandbrieven van 600, nos 18345, 18346, 18347", en nadat hij het endossement vijf maanden vroeger gedateerd had, zette hij de handteekening van den princi paal daaronder. Daar de nummers vroeger ge boekt waren als 10345, 10346, 10347, veranderde hij die drie nullen in achten, zoodat zij overeen stemden met die van het endossement, terwijl zij geen van beide overeenkwamen met die op de stukken zelf. Hij had volstrekt geen moeite om den volgenden morgen in het bezit der pand brieven te geraken, daar hij gewoonlijk vrijen toegang tot de brandkast had en hij liep ook niet veel gevaar bij het inlossen, daar zij be taalbaar waren aan toonder en hij de nommers MIDDELBURG IN 1887. In het verslag, door burg. en weth. aan den gemeenteraad gedaan, lezen wij, met betrekking tot de gewijzigde wet van 28 Juni 1881 Staats blad no. 97), houdende wettelijke bepalingen tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap het volgende Het aantal gelegenheden tot verkoop van ster ken drank in het klein is in 1887 tot 111 ver minderd. In 1886 was dit getal 113. Onder die lokaliteiten is een lokaliteit, waar geen sterke drank verkocht of geschonken wordt tusschen Zaterdag avond en Maandag ochtend te zes uren. De schattingen van de lokaliteiten hebben ter bestemder tijd plaats gehad. Er is eene her schatting geschied, welke niet in het voordeel van den belanghebbende is uitgevallen, terwijl éene vergunning is ingetrokken. Het betaalde vergunningsrechtover 1887 heeft bedragen ƒ3623.75 tegen ƒ3721.23 in het voorgaande jaar. Wat aangaat de toestanden, welke invloed kunnen uitoefenen op de volksgezondheid meldt het verslag: De reiniging van straten, goten en riolen ge schiedde regelmatig. Evenals in vorige jaren, heeft liet burgerlijk armbestuur zich weder belast met het doen schoon houden van alle straten, grachten en pleinen, voor zoover dit niet door particulieren moet ge schieden. Het aantal van hen, die, bij wijze van abonne ment, aan het armbestuur de zorg overdroegen voor het schoonhouden van dat gedeelte straat of plein, hetwelk zij volgens het politie-reglement verplicht zijn schoon te houden, bedroeg op ulti mo December 901 of 22 minder dan in 1886. Gedurende het geheele jaar werden 8 personen, in vier ploegen verdeeld, gebezigd tot het dage- lijksch schoonhouden; voorts een twee en dertigtal, meest vrouwen, gedurende 30 weken voor het wieden. Bovendien werd nog ruim 100 besteed aan werkzoekende lieden voor het wegruimen van sneeuw en vuil bij dooiweder op plaatsen, waar zulks hoog noodzakelijk was. Aan werkloonen is uitbetaald 2589.37. Verder werd ƒ396.374 uitgegeven voor het aanschaffen en onderhouden van materialen en gereedschappen, kleeding voor de vegers en administratiekosten. De ontvangsten bedroegen ƒ3599.254, zijnde eene bijdrage uit de gemeentekas ad 1750, voorts 1339.51 voor abonnementsgelden en 509.74:, als saldo van het vorige jaar en op brengst van den verkoop van oude materialen). De urinoirs werden dagelijks door eenen van gemeentewege daarvoor aangestelden persoon behoorlijk gereinigd. Sommige urinoirs werden, waar zulks in het belang der gezondheid of zedelijkheid noodig bleek, verplaatst. In het vorige verslag wordt vermeld dat in 1886 werd «aangehouden een voorstel van bur gemeester en wethouders om hen te machtigen tot het doen aanbrengen van eenige door de gezondheids-commissie noodig geachte verande ringen aan de tonnen op kosten der gemeente, en om de aanschaffing van de noodige desinfec- tiemiddelen voor rekening der gemeente te nemen". In de raadsvergadering van den 30 Maart 1887 werd dit voorstel behandeld en besloten om het model van de deksels, waarmede vroeger de ton nen werden gesloten, niet te veranderen. Voorts werden burgemeester en wethouders ge machtigd om de tonnen voor rekening der ge meente van de wijkletters en nummers der per- ceelen, waarin zij behooren, te voorzien, en de tonnen, afkomstig van ziekenhuizen, te doen roodschilderen. Eindelijk nog werden burgemeester en wethou ders gemachtigd om het noodige carbolzuur voor de desinfectie van alle tonnen voor rekening der gemeente aan den pachter te verstrekken. Aan stelling van een persoon die, gelijk burgemeester en wethouders wenschten, het noodige toezicht op die desinfectie zoude uitoefenen achtte de raad onnoodig. Ter voorziening in het in den zomer van 1887 in het hypotheekboek veranderd had, zoodat zij niet gemakkelijk op te sporen waren. Na eenigen tijd kwam er een klacht in bij de bank dat het bedrag der coupons van die drie Russische pand brieven niet geboekt was in het inkoopboek. De zaak werd onderzocht en het bleek uit het boek dat de pandbrieven aan den principaal waren afgegeven. Daar het valsche endossement in het hypotheekboek met de hand van Beverley ge schreven was en het bekend was dat de principaal op reis was op den datum, waarop hij diens hand teekening had nagemaakt, bleek uit alles dat Frank de pandbrieven gestolen had. Dit was natuurlijk geen verrassing voor George ge weest en toch was hij hevig ontsteld, toen hij den naam van den onschuldige hoorde noemen in verband met den diefstal. Hij huiverde nog als hij er aan dacht. Terwijl zijne gedachten zoo met het verledene bezig waren luisterde hij steeds naar de schel, die hem in de kamer riep, welke hij als een verloren man zou verlaten. Hij luisterde zoo ingespannen dat hij zjjn hart hoorde kloppen. »0Agathe gij zult nooit weten, wat ik om uwentwil uitgestaan heb," fluisterde hij eindelijk. Hij sprong overeind. De deur ging open en de directeur kwam met zijn hoed in de hand binnen. »Laat alles maar liggen tot morgen, mjjn- heer Blaine. Ik moet nu weg. Er is immers niets waar haast bij is Het volgende oog'enblik zag hij hem het kan toor verlaten. geheerscht hebbend gebrek aan drinkwater werden met subsidie van de gemeente een paar schepen met water afkomstig uit de Ki.l aangevoerd. Veel aftrek vond dit water bij het publiek niet, dat zich niettegenstaande den lagen prijs liever voorzag van water uit de duinwaterleiding te Vlissingen of zich met regenwater van inferieure hoedanigheid behielp. Ten opzichte der alhier geheerscht hebbende ziekten, wordt vermeld dat vanwege het gemeente bestuur 50 biljetten wegens besmettelijke ziekten aangeplakt zijn tegen 295 in 1886te weten 7 wegens mazelen, 21 wegens roodvonk, 2 wegens febris typhoïdea en 20 wegens diphtberitis. In 1887 zijn begraven op de gemeente-begraaf plaats 331 lijken, op de bijzondere begraafplaats der Israëlitische gemeente 4, op de bijzondere be graafplaats der Roomsch-katholieke gemeente 54. In de jongste zitting van den gemeenteraad van Stad-Almelo kwamen de buitengewone on kosten van politie en militaire macht naar aan- leiding van de onlangs geëindigde werkstaking ter sprake, Na aftrek van een door het rijk uitgekeerde vergoeding, bleef er toch nog eene som van 2511.51 te vereffenen, die het dage- lijksch bestuur uit de onvoorziene uitgaven wenschte te vinden. Voordat hiertoe besloten werd, gaf, volgens het N. v. d. D., een der leden, de heer Stork, het denkbeeld aan de hand, te trachten die kosten door het rijk vergoed te krijgen of anders door de firma's Scholten. Dit laatste voorstel argumenteerde de heer Stork aldus De ongeregeldheden zijn het gevolg geworden van de werkstaking en waren uitsluitend gericht tegen de genoemde firma'sde werkstaking was ver oorzaakt door eene loonsverlaging en is ongemo tiveerd geweest, want de werkgevers hebben wel niet woordelijk, maar toch daadwerkelijk de werk stakers in het gelijk gesteld. Sommige leden vonden zijn denkbeeld billijk, maar een voorstel van den heer Stork om die wenschelijkheid bij raadsbesluit uit te spreken, vond toch geen ondersteuning, en zoo zal nu alleen nog getracht worden bij de regeering vol ledige vergoeding te vinden. Te Schoonhoven is ter gelegenheid van het 25jarig bestaan der Instructie-compagnie feest gevierd. Er werd gespeecht, muziek gemaakt, een optocht en eene wapenschouwing gehouden. Omtrent den Donderdag avond gewoed heb benden brand in de fabriek van Gebrs. Palthe te Almeloo wordt nog gemeldDe brand ontstond in het achterste gedeelte van de fabriek, waarin de benzine geborgen wordt en dat tevens diende voor wasscherij en drogerij. Naar men zegt, is de brand door ontploffing in de benzine ontstaan, en daaraan is het dan ook te wijten, dat zeven personen zeer gevaarlijke brandwonden bekwamen, waaraan éen na een kort lijden reeds bezweken is. De brand is intusschen tot dit gedeelte beperkt gebleven, zoodat de fabriek geregeld kan door werken, alleen met eenige vertraging, wat éene afdeeling betreft. Er is alle hoop, dat de overige gewonde werk lieden zullen herstellen. Sociaal-democratische propaganda in Duitschland. Op de politieke kaarten van Duitschiand vindt men een gedeelte van Rhijn-Pruisen dat vooral de aandacht trekt. Het is kenbaar aan eene vuurroode streep, die als een kanaal met vele vertakkingen door de geheele landsstreek loopt en die de districten vertegenwoordigt waar de sociaal-democraten hunne zetels hebben. Een der sterkste centrums is dat gedeelte der Rhijn- provincie, bekend onder den naam van het Wup- perthal, een nijver, voorspoedig en dicht bevolkt dal, omringd door hooge bergen, welke een eind nemen aan de Porta Westfalica. Van den vroegen morgen tot den laten avond hoort men in een duizendtal werkplaatsen om Was hij blij of teleurgesteld dat hij zijn be kentenis moest uitstellen Hij wist het niet. Het was alsof hij een kies had willen laten trek ken en de tandmeester hem gezegd had dat hij morgen terug moest komen. Eensklaps kwam hij op een denkbeeld Hij zou het offer volkomen maken. Hij zou dien avond zelf naar Blaydon gaan en aan Agathe zeggen dat hij de schuldige was en niet haar arme broeder. Hoe zou zij die bekentenis opne men Zou zij hem met verwijten overladen of zou zij in haar blijdschap al het leed dat zij noodeloos geleden had vergeten? Hij wist het niet. Hij durfde die gedachte niet uitwerken maar vertrok onmiddellijk, vreezende dat de moed hem anders weer zou ontzinken. Mevrouw Beverley was bij een vriendin gaan thee drinken en Agathe zat thema's te corrigee- ren. Zij vond dat wel geen bijzonder boeiend werk op een warmen zomeravondmaar toch werkte zij dapper door. Zij was het met zich zelf eens geworden dat haaf leven wel nooit zeer opwekkend zou zijn en dat zij haar geluk moest zoeken in een trouwe plichtsbetrachting. Eensklaps bleef zij midden in een volzin steken. Zij kon zich in dien tik niet vergissen en luis terde ademloos naar het openen der deur. »Is juffrouw Beverley thuis Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2