Onderwijs. Kerknieuws. Rechtszaken. Verspreide berichten. Verkoopingen enaanbestedingen dering tegenwoordig, de benoeming verklaarde aan te nemen onder dankbetuiging voor de op bem uitgebrachte stemmen en onder verzekering dat hij de betrekking naar behooren zal vervullen. Ten slotte werd de begrooting voor het dienst jaar 1888/89 vastgesteld in ontvang en uitgaaf op 13,283.13J, geschoeid op een geschot van ƒ2.15 per hectare tegen 2.60 ten vorigen jare en daarna werd de vergadering gesloten. Naar men verzekert, moet de lading vee van het stoomschip Maasstroom uit Rotterdam te Deptfort zijn opgehouden. Het gerucht loopt dat onder die lading mond- en klauwzeer is gevonden. Het stoomschip Condordat Zondag uit Am sterdam te Deptfort aankwam met 10 kalveren en 50 schapen aan boord, heeft de lading niet mogen lossen, omdat het schip binnen 4 weken te Antwerpen was geweest en Antwerpen thans een verboden haven is. Door den minister van binnenlandsche zaken is aan 's konings commissarissen een aan schrijving gericht van den volgenden inhoud De strenge maatregelen van voorzorg, bedoeld in de circulaire van mijn ambtsvoorganger van 8 April 1885 hebben, naar uit Engeland wordt bericht, niet kunnen voorkomen, dat schapen, verschijnselen van mond- en klauwzeer vertoonende, uit Duitschland over ons land naar Engeland wor den doorgevoerd. In het belang van den gezond heidstoestand van den Nederlandschen veestapel blijkt het daarom noodig, dat het verbod van doorvoer van buitenslands van schapen, bokken en geiten streng worde gehandhaafd. De machtiging u bij bovengenoemde circulaire verleend, om ten aanzien van dezen doorvoer af wijking toe te staan van het verbod, bedoeld in art. 1 van het kon. besluit van 8 December 1870, wordt hierbij ingetrokken. Alle reeds door u gegeven en thans nog geldende vergunningen te dezen opzichte vervallen. Ik heb de eer ir te verzoeken belanghebbenden daarvan onverwijld kennis te geven. De inspecteurs van het geneeskundig staatstoe zicht zijn tegen het einde dezer maand aan het departement van binnenlandsche zaken opgeroepen tot eene algemeene vergadering. Tal van belang rijke punten en rapporten zijn aan de orde ge steld, zooals het onderzoek betreffende het drink water in Nederland, de voortzettingjvan de enquête naar den toestand van fabrieken en werkplaatsen verkoop van vergiften, hulp bij spoorweg-ongeluk ken, maatregelen tegen gesalicyleerd bier, boter- vervalsching, kindersterfte en sterftestatistiek, in het algemeen, hypnotisme, enz. Men wenschte te weten of het op eene traditie dan wel op een wettelijk voorschrift berust, dat de hoofdplaatsen onzer provinciën als zoodanig bekend staan. Hierop werd van bevoegde zijde het volgende antwoord verstrekt»Eene wet of wettelijk voorschrift, waarbij de gemeenten 's Gra- venhage, Haarlem enz. bepaaldelijk als hoofd plaatsen der respectieve provinciën worden aan gewezen, bestaat niet. De eenige wettelijke grond, zoover wij weten, is gelegen in de bepalingen der provinciale wet, die de bedoelde gemeenten aanwijst als de plaatsen, waar de provinciale en de gedeputeerde staten der respectieve provinciën hunne vergaderingen moeten houden (artt. 63 en 85) en de commissarissen des konings hunne vaste woonplaats moeten hebben (art. 28). Ook in het arrest van den Hoogen Raad van 7 Maart 1865 is, tot bewijs dat Haarlem de hoofdplaats van de provincie Noord-Holland is, alleen aan gevoerd, »dat de wetgever dit als van algemeene bekendheid heeft verondersteld" en dat die ge- gemeente bij de prov. wet als vergaderplaats der staten en als de woonplaats van den commissaris des konings is aangewezen." ArnhCrt) Onder voorzitterschap van den heer P. M. de Ligny hield gisteren avond de vereeniging De Ambachtsschool alhier eene algemeene vergadering. Na overlegging van eenige ingekomen stukken deelde de voorzitter mede dat dit jaar aan de beurt van aftreding zijn de heeren I. L. van Wuijkhuise, Joh. Luteijn en W. Heijboer, de eerste gecommit teerd uit het college van leeraren der burger avondschool, de tweede gecomitteerd uit dirigee- rende leden der teekenacademie, de derde in het bestuur zitting hebbend als vakman. Ter vervulling dezer vacatures werden aanbe volen uit de leeraren der burgeravondschool de heeren dr J. J. Couvée en P. D. Koning, uit diri- geerende leden der teekenacademie de heeren W. van Uije en J. C. Lantsheer en uit de vakman nen de heeren P. Polet en M. C. Roest. Vervolgens werd door den secretaris voorlezing gedaan van het verslag der vereeniging over 1887- Aangezien wij reeds bij verschillende gelegen heden het een en ander van het daarin voorko mende hebben medegedeeld, bepalen wij ons ertoe daaraan nog het volgende te ontleenen. Reeds in T begin van het jaar trof de school een groot verlies door het afsterven van den heer Jac. de Kanter, die, vooral als lid der commissie van financiën, tevens bouw-coummissie, belangrijke diensten heeft bewezen. De toestand der financiën van de vereeniging geeft dit jaar meerdere redenen van tevredenheid dan het vorige. Het rekeningjaar, aangevangen met een goed slot van 109.17sluit met een voordeelig saldo van 433.19, welk groot verschil echter gedeelte lijk is verkregen door de vermindering van de post jaarwedden, die in 1886 een bedrag'vorderde van 1943 tegen 1741.72 in 1887, alzoo een verschil van 201.28. De post timmergereedschap, in 1886 bedragende 154.70J, bedroeg dit jaar slechts 18.17£, daar er in 't vorige jaar zooveel ;hout was aange kocht, dat de voorraad niet belangrijk behoefde te worden aangevuld. Hetzelfde kan gezegd wor den van de post teekenbehoeften, die in 1886 178.36 vorderde, tegen 85.411 in 1887. Daarentegen is eene kleine achteruitgang te constateeren in de contributiën, waartegen echter de opbrengst van geleverd werk eene verhooging aanwijst van 158.47. Wanneer men nu weet dat het bestuur zoo gaarne weldra uitvoering zou geven aan ver schillende plannen, waaronder weder oprichting van den schilder-cursus, vergrooting van de smids werkplaats, beide zoo hoogst noodzakelijk en in het werkelijk belang van 't onderwijs, dan zal men het niet ten kwade duiden, dat het ook zijn verslag wederom eindigt met een woord van op wekking aan allen, die de school tot heden steun den, om met dien steun voort te gaan en de in richting zoowel moreel als financieel te blijven begunstigen. Daarna kwam de rekening over 1887, waarvan de voornaamste cijfers reeds hierboven zijn ge noemd, in behandeling. De ontvangsten bedroegen 3291.91^ en de uitgaven met een post voor onvoorzien van ƒ141.81 en een saldo van ƒ483.19, gelijke som. De rekening werd onder dankbetuiging van den rendant goedgekeurd. Hierna was aan de orde de benoeming van drie leden en drie plaatsvervangende leden voor het nazien der rekening van '1888. Op voorstel van den heer J. J. van der Harst werd die benoeming door den voorzitter gedaan, die daartoe de heeren P. G. Sprenger, J. J. v. d. Harst en L. C. van Sorge tot leden uitnoodigde en de heeien U. Pagginger Auer, drJ. J. Couvee en Laan verzocht als plaatsvervangende leden op te treden. Al deze heeren lieten zich die opdracht welgevallen. Overgaande tot de benoeming van drie bestuurs leden uit de hierboven medegedeelde voordrachten werden als zoodanig benoemd de heeren W. van Uije met 10 stemmen (5 waren op den heerJ. C. Lantsheer uitgebracht) P. D. Koning met 11 stemmen (de heer dr Couvee die verzocht had met het oog op het nauw verband tusschen de ambachtschool en de burger avondschool den heer Koning het lidmaatschap aan te bieden verkreeg 4 stemmen), P. Polet met 11 stemmen (de heer M. C. Roest verkreeg er 4.) Alvorens de vergadering te sluiten bracht de voorzitter hulde aan de aftredende bestuurders, die steeds met ijver en nauwgezetheid hunne be trekking hebben waargenomen en zich veel moeite en zorgen in het belang der ambachtschool hebben getroost. Bij het onlangs te Utrecht gehouden examen voor bewaarschoolhouderes is geslaagd voor A mej. S. van Houten te Westkapelle. Allen die het diploma van landbouwkundige wenschen te verkrijgen en zich daartoe willen onderwerpen aan het a. s. eind-examen der rijks landbouwschool, worden uitgenoodigd zich uiterlijk voor 15 Juni e. k., onder overlegging hunner geboorteakte en met nauwkeurige opgave van hun adres, aan te melden bij den voorzitter dei- commissie, dr W. B. J. van Eyck, inspecteur van het middelbaar onderwijs te 's Gravenhage. De heer Dijkmancandidaat te Rotterdam, heeft voor het beroep naar Kats bedankt. Beroepen té IJlst de heer D. Karres te Bruinisse. Heden, Vrijdag, zijn veroordeeld wegens: w e de r s p a nn i g h e i d: P. v. H. 19 j. en S. H. 18 j., arbeiders Goes, ieder tot 7 d. gev. diefstal: E. d'H. 21 j., dienstknecht Koe wacht, tot 3 d. gev. oplichting: C. H. v. M. 29 j., kleermaker Bergen op Zoom, tot 6 m. gev. mishandeling: A. B. 24 j., voerman Clinge, (Zeeland), tot 7 d. gev.J. M. 26 j., arbeider Oudelande, tot 12 b. s. 10 d. h. G. L. v. D 15 j., telegrambesteller Krabbendijke, tot 14 d. gev. en M. de L. 19 jarbeider, W. B. 21 j., boerenknecht, A. v. G. 22 j., P. v.G. 25 j., arbeiders, en T. W. 16 j., boerenknecht, allen Cortgene, ieder tot 3 m. gev. In de zitting van het kantongerecht te Goes werden veroordeeld J. K., IJerseke, wegens het staande op een vaartuig, liggende op een rijks kanaal, afschieten van een geweer, tot 3 b. s. 3 d. h.W. S., Hansweert, wegens als bierhuis houder te Kruiningen in zijn voor het publiek toegankelijke gelagkamer, tusschen des avonds elf uren en éen uur vóór zonsopgang, aanwezig hebben van bezoekers, tot 5 b. s. 3 d. h.J. R., Goes, wegens het als vervangster van een ver- kooper van sterken drank, in de uitoefening van zijn beroep toedienen van sterken drank aaneen kind beneden de 16 jaren, tot ƒ10 b. s. 5 d. h.- J. S., Schore, wegens het drijven van een paard met een wagen over een waterkeerenden dijk in Zeeland waar geen openbare weg aanwezig is, tot 3b. s. 3d. h.; A. P., H. C., Goes, wegens openbare dronken schap, ieder tot 5 b. s. 3 d. h., en J. B., Goes, tot fl b. s. 1 d. h.; S. L. E., Goes, wegens het tusschen des avonds 10 en des morgens 6 uren te Goes zonder geleide of opzicht laten rondloopen van een hond op een openbare straat, tot ƒ1 b. s. 1 d. h.D. K., Colijnsplaat, wegens het door iemand van 12 jaar bemachtigen van een haas door middel van een wildstrik, tot 5 b. s. 3 d h.A. T., Blankenberge, C. v. H., Bouchautej wegens het in gesloten jachttijd des nachts jagen in eens anders jachtveld zonder schriftelijke ver gunning van den eigenaar of rechthebbende op het jachtveld, ieder tot 2 maal/ 20 b. s. 8 d. h.; J. B., Wemeldinge, lo wegens openbare dronkenschap, 2" wegens het verwekken van rumoer, waardoor de nachtrust kon worden verstoord tot 2 m. 1 b. s. 1 d. h. P. L., Schore, wegens het zonder daartoe gerech tigd te zijn, loopen over eens anders bezaaiden grond, gepleegd door iemand van 15 jaar met oordeel des onderscheids, tot 3 b. s. 3 d. h. J. P., Stavenisse, wegens straatschenderij, tot 3 b. s. 3 d. h.A. G., 's Heer-Arendskerke, wegens het zonder daartoe gerechtigd te zijn, loopen over eens anders ter bezaaiing gereed gemaakten grond, tot 3 b. s. 3 d. h.E. R., Kieldrecht, wegens het bevisschen der Schelde zonder consent, tot 3 b. s. 3 d. h.J. v. d. B., Hansweert, wegens het als bewoner van een gebouw aan den openbaren weg te Kruiningen niet hebben zorg gedragen dat op een Zaterdag vóór tien uren des voormiddags, de goot en de weg ter halver breedte voor dat gebouw was schoon gemaakt tot1 b. s. 1 d. h.; A. R., Goes, wegens/het, in staat van dronken schap verkeerende, in het openbaar verstoren dei- orde, tot 10 b. s. 5 d. h.J. W., A. S., Goes, wegens het verwekken van rumoer, waardoor de nachtrust kon worden verstoord, ieter tot 3 b. s. 3 d. h. Allen tevens in de kosten. Vrijgesproken werd A. S., Goes, beklaagd van het des nachts onbeheerd laten loopen van een hond op de openbare straat te Goes. Bij het opbreken van een vloer onder het varkenshok op eene hofstede onder Borssele werden deze week niet minder dan 190 stuks ratten ge vonden en gedood. De boer zal vermoedelijk wel een minder genoegelijken dag beleefd hebben, - Het benoemd lid van den dijkraad der wa- terkeeringvanden calamiteusen polder Margaretha c. a., als afgevaardigde voor den Eendraehtpolder, is niet, zooals ons abusievelijk werd gemeld, J. Legras Pz., maar J. Zegers Pz. te Zaamslag. Uit Almeloo seinde men gisterenavond dat de fabriek der gebr. Palthe in vollen brand stond. Er zouden eenige werklieden zijn omgekomen. De Tw. Crt. verneemt, dat voor rekening van de sociaal-democratische partij te Almelo is aangekocht een perceel, gelegen in de Oranjestraat. Volgens loopende geruchten, zal in dit gebouw eene coöperatieve broodbakkerij en winkel worden gevestigd en, zoover de ruimte toelaat, dienen tot het houden van vergaderingen. Nabij de rijkswerkinrichting-Veenhuizen is een hevige brand in het veen uitgebroken, waar schijnlijk door het aansteken van een pijp. Een belangrijke hoeveelheid veen, benevens een groote oppervlakte plantsoen is reeds door het vuur vernield. Tot dusver is men er nog niet in ge slaagd het vuur te stuiten. Wegens het eindigen der werkstaking in de venen zijn gisteren te Leeuwarden teruggekeerd de beide detachementen infanterie, elk sterk 40 man, die sedert 3 Mei jl. zijn gestationneerd ge weest te Beéts en te Gorredijk. Woensdagmorgen vond de politie te Sloter- dijk twee kinderen, meisjes van 6 en 4 jaren, die blijkbaar verdwaald waren. Den geheelen dag deed de politie onderzoek en reed met de kleinen door de geheele gemeente en in de omstreken rond, doch zonder gevolg. De kleinen wisten naam noch woonplaats. Eerst van nacht kwamen de reeds lang zoekende ouders uit Amsterdam de kinderen terughalen. Omtrent de beruchte spookhistorie te Bor- nerbroek, die in tal van Belgische bladen en ook in Italië de ronde doet in de pers met minder waardeerende opmerkingen aan het adres der Nederlandsche geestelijkheid, verneemt het Dagbl. dat de heer Derckson, kapelaan van Bornerbroek, zich tot zijne exellentie den minister van justitie heeft gewend, met dringend verzoek de justitie aan te sporen den correspondent van het Nieuws van den Dag of anders den verantwoordelijken redacteur ten strengste te vervolgen, daarbij de verklaring voegende, dat hij desgevorderd onder eede wil bevestigen, dat hij van af 8 Januari tot 27 Maart jongstleden, gedurende welken tijd de spookhistorie is opgedischt, wegens een aandoe ning der longen na zonsondergang niet buiten de deur is geweest. Aan de N. R. Crt schrijft men uit Nieuw- Dordrecht (Drente) De voorwaarden, waarop onlangs de arbeiders te Oranjedorp het werk hervatten, worden nu reeds niet alle meer nagekomen. De verveners Groothuis en Garming, tevens winkeliers, hebben de gedwongen winkelnering weder ingevoerd. De bliksem is ingeslagen in de R. K. kerk in de nabuurschap Harreveld, gemeente Lichten voorde. Binnen een uur tijds waren kerkgebouw en toren zoo goed als uitgebrand. Aan blusschen viel niet te denken. Ook in de buurtschap het Sieuwentnabij Ruurloo is de R. K. kerk getroffen en bijna ge. heel in den asch gelegd. Een nabij staand huis werd zwaar beschadigd. Te Enter, gemeente Wierden, sloeg de bliksem in den toren der protestantsche kerk, het huis en een gedeelte van het dak zijn vernield, terwjjl in de kerk het een en ander beschadigd is. Er ontstond brand die tijdig gebluscht werd. Door het Rott. Nbl. wordt het denkbeeld geopperd om in November a. den 75e verjaardag van Nederlands onafhankelijkheid te vieren. Te Gorinchem werd dezer dagen 's nachts de stad in rep en roer gebracht. Te midder nacht was eene gasontploffing aan de gasfabriek ontstaan, waardoor het gaszuiveringshuis met muur en al uit elkaar werd geslagen. De ont ploffing veroorzaakte een donderenden slag. Yier personen zijn deerlijk gewond en in het gasthuis opgenomen. De hevige vlam veroorzaakte geen brand. In April zijn te Arnhem 550 gevallen van mazelen voorgekomen; het aantal sterfgevallen aan die ziekte bedroeg 45. Honderden gevallen van mazelen werden geheim gehouden. Het eerste nommer is verschenen van De Schilderofficieel orgaan van den Nederlandschen schildersbond, onder redactie van G. H. Heinen, W. E. de Haas, J. J. Brunner, H. Kikke Jzn. en A. Kilsdonk, daartoe aangewezen in de vergade ring van het hoofdbestuur op 20 Maart jl. Het blad zal verschijnen tweemaal 's maands. Door den Franscken ministerraad is besloten een crediet van 500.000 frcs te vragen ter be strijding van de gevolgen der sprinkhanenplaag. De Fransche minister van schoone kunsten vraagt een crediet van anderhalf millioen francs aan, ter voorziening in de kosten van maatregelen tegen brandgevaar in de schouwburgen, welke den staat toebehooren. Volgens een der nieuwste plannen zou de Opéra-Comique voor goed worden gevestigd in de gebouwen van de vroegere Salie Ventadour (de Italiaansche opera) waar men een bankinstelling houdt. De roem van Boulanger als auteur van L'invasion allemande heeft kort geduurd. Opnieuw heeft de generaal echter hiermede zijn naam als reclame-held gevestigd. Het blijkt niets anders dan een uitgevers speculatie te zijn. Een firma bood hem 100.000 frcs aan, wanneer hij zijn naam aan het boek, dat door een ander is geschreven, leende De generaal willigde dit verzoek in. Het be doelde werk is geschreven door H. Barthélemy, den bekenden schrijver van Avant la Bataille en door den afgevaardigde Laisant. Het regentschap van Brazilië heeft de door het parlement aangenomen wet tot onmiddelijke afschaffing der slavernij reeds bekrachtigd. De bevolking legt door luide manifestaties haar vreugde over dit feit aan den dag. De koningin van Servië is met haar zoon naar Wiesbaden vertrokken. Haar terugkeer naar Belgrado zou het sein voor een revolutionnaire beweging zijn geweest, wat de tegenwoordige minister-president Christitch tijdig genoeg ont dekte. Hoewel koningin Nathalie zelf met deze plannen onbekend schijnt geweest te zijn, achtte de koning haar terugkomst onder deze omstan digheden toch zeer gevaarlijk. De Fransche kamer heeft met 335 tegen 163 stemmen goedgekeurd een buitengewoon crediet voor deelneming van de ministerieele departemen ten aan de tentoonstelling in 1889. De volksraad van de Transvaal heeft bepaald, dat de overeenkomst, strekkende tot vereeniging met de nieuwe republiek, aan de goedkeuring van Engelands regeering zal onderworpen worden. Eene commissie, samengesteld uit vertegenwoor digers van Engeland, Portugal, de Transvaal en Swaziland, is benoemd om de grenzen te bepalen, welke Swaziland scheiden van het Portugeesch grondgebied en de Transvaal. Uit Widdin wordt gemeld, dat het bericht omtrent het ontslag van den metropoliet Clement door de Boelgaarsche regeering niet juist is. Alleen de gemeenteraad van Tirnova heeft hem verboden den dienst in de kerken te leiden, na dat hij zich in strijd met de voorschriften dei- orthodoxe kerk met politieke aangelegenheden bezig houdt. Aan een spoorwegstation in het dep. Var is een zekere graaf de Villeneuve gepakt, die er zijn werk van maakte op groote schaal vergiftigden kunstwijn te vervaardigen, dien hij voor echten wijn a 40 of 50 centimes den liter verkocht. Op de begraafplaats van Hyères zijn elf lijken opge graven, ten einde onderzocht te worden, van personen die vermoedelijk gestorven zijn aan den »wijn" van den graaf De Villeneuve. Heden werd aan het gebouw van het geweste lijk bestuur alhier aanbesteed: het vernieuwen van het remmingwerk in de binnenhaven te Hansweert en het herstellen van een ducdalf in de buitenhaven aldaar, behoorende tot de werken van het kanaal door Zuid-Beve land, en geraamd op 4300. Voor dit werk werd ingeschreven door de heeren: C. de Groot, te Sliedrecht, voor 4084, J. Brug- geman, te Hansweert, voor 4040, P. J. Staal, te idem, voor 3999, W. H. de Haan, te Elden (gem. Eist), voor 3830 en P. J. Visser Pz., te Hansweert, voor 3693. Gisteren, Donderdag, werd op de bovenzaal der sociëteit de Vergenoeging alhier ten overstaan van den notaris A. M. Tak verkochtEen huis en erf, staande en liggende te Middelburg aan de Noordpoortstraat, gemerkt M no 6, groot 1 are 71 centiaren voor 1645, en een huis en erf alhier, aan de Nederstraat, gemerkt O no 199 groot 1 are 13 centiaren voor 1129. - Door het dagelijksch bestuur van het water schap Schouwen is op 17 Mei 1888 in het open baar bij inschrijving en opbod aanbesteed de vernieuwingen, herstellingen en leverantiën be hoorende tot de gewone aarde-, kram-, rijs-, steen- glooiing- en andere werken aan de Zeedijken van dat waterschap over 1888 in 6 perceelen en wel het le perceel Zuidhoek aan J. van Strien, te Zierikzee, voor 5900; het 2e perceel Borrendamme aan II. C. van den Ende, te Zierikzee, voor 14.900; het 3e perceel Flauwers aan W. Ringelberg, te Duivendijke, voor 5775het 4e perceel Koude- kerke aan H. J. Romijn, te Burgh, voor 8100; het ,5e perceel Scharendijlce aan P. Vink, te Noordgouwe, voor 2875 en het 6e perceel Lan- gendijk en Brouwershaven aan C. Kappers, te Brouwershaven, voor ƒ1800.

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2