MDDELBURGSCHE COURANT Vrijdag 18 Mei 1888. N°. 117. Middelburg 17 Mei- Kerknieuws. Rechtszaken. VAN DE VAN De Tijd vond onze opmerking over de grap, door een paar Amsterdamsche studenten tegenover Boulanger uitgehaald, gewichtig genoeg om daar aan eenige regelen te wijden, waarvan de con clusie luidt»De beantwoording van het telegram door Boulanger bewijst, dat zijn zelfvergoding aan het ongelooflijke grenst en zij, die hem eerzucht, niets dan eer- en ikzucht toeschrijven, volkomen in hun recht zijn. Zulke lieden te ontmaskeren en in al hun ijdelheid te pronk te stellen, zij het ook door een grap, blijven wij evenmin dwaas, als flauw, integendeel, nuttig achten." Eigenaardig dat juist de Tijd tegen dezen held van den dag optreedt, daar waar het algemeen bekend is, dat in Frankrijk juist de cleiicalen hem steunen en gebruiken als middel om de republiek afbreuk te doen. De Tijd maakt daarop dus een gunstige uitzondering. Dit slechts ter loops. Yoor het overige merken wij op, dat wij Boulanger allerminst verheerlijken, maar dat het toch, naar onze meening, dien jongelui niet paste hem tot voorwerp van hunne grappen te kiezen. Er zijn wel ernstiger mannen van meer gewicht en andere edeler middelen in staat en geschikt om Boulanger van zijne ijdelheid te genezen. Volgens de N. R. Crt. werd het voorstel van de heeren De Savornin Lohman en Schaepman tot wijziging van het reglement van orde dei- kamer in de afdeelingen door verreweg de meer derheid der leden zeer ongunstig ontvangen. Scherp bezien, blijken de veranderingen, die de heeren voorstellen, geenszins verbeteringen te zijn. Zij, die den gang der zaken van ouds en van nabij kennen, voorzien, dat men met die ver anderingen van kwaad tot erger zou komen, en dat de weg gebaand zou worden tot een schro melijke obstructionisme. Benoeming eener com missie tot het voorbereiden der herziening schijnt wenschelijk, tenzij de rapporteurs over dit voor stel hunnerzijds met een plan mochten voor den dag komen, dat aannemelijk ware. Niet ten onrechte namen wij gisteren bij het bericht van het Vad. betreffende den goeden uit slag van de zending der heeren Tak van Poort vliet en Hofstede te Berlijn groote reserve in acht. Naar het Dagbl. van vertrouwbare zijde verneemt is het bericht geheel ongegrond. De tegen gisterenavond op de bovenzaal dei- sociëteit De Vergenoeging belegde vergadering dei- liberale kiesvereeniging Eendracht maakt macht werd door den heer mr E. Fokker gepresideerd en door 46 leden bijgewoond. Ter voorziening der vacature in het bestuur, ontstaande door de periodieke aftreding van mr Fokker, werden door het bestuur aanbevolen de heeren mr W. A. van Hoek en A. deVuldervan Noorden. Eerstgenoemde werd met 38 stemmen gekozen, terwijl de heer Van Noorden 2 stemmen verkreeg. Nog werd, in plaats van den heer Wijnmalen, als plaatsvervangend afgevaardigde ter vergade ringen der Liberale Unie benoemd de heer A. de Vulder van Noorden met 23 van de 41 stemmen. De verkozene, ter vergadering aanwezig, nam de betrekking aanden heer Van Hoek zal van de beslissing der vergadering kennis worden gegeven. Nadat mededeeling gedaan was dat met Mei van het ingetreden dienstjaar de contributie der kiesvereeniging tot 1 is verminderd, werd in besloten zitting de rekening over het afgeloopen dienstjaar vastgesteld. Blijkens het jaarverslag, dat vervolgens werd uitgebracht, was het aantal leden dat op 1 Mei 1887 254 bedroeg thans gedaald tot 226, welk ge tal echter binnen enkele dagen tot 234 stijgt. De achteruitgang is voor een deel een gevolg van den veranderden toestand door de nieuwe kieswet en voor een ander deel een gevolg ervan dat de Veersche leden een eigen vereeniging vormden. Door de veranderde kieswet verlooi de vereeniging 34 leden te Terneuzen, 2 te Groede en 1 te Boschkapelle terwijl uit Veere 14 leden bedankten. De agenda was hiermede afgeloopen doch al vorens de voorzitter de vergadering sloot werd door den heer H. Snijders, den heer mr E. Fokker hulde en dank gebracht voor hetgeen hij gedu rende de drie jaren dat hij den presidentszetel bekleedt voor de vereeniging, voor het district en voor de liberale partij heeft gedaan. Een zeer langdurig applaus gaf blijk hoezeer de leden met het gesprokene instemden. De heer Fokker, voor deze woorden dankende, wees er op, dat, waar het hem gelukt mag zijn een steentje tot het gebouw der goede zaak te hebben bijgedragen, dit grootendeels te danken is aan de samenwerking en goede verstandhouding, die steeds in het bestuur heerschte. Maar vooral ook den secretaris, den heer H, Snijders, bracht de heer Fokker dank voor de wijze, waarop deze hem steeds terzij stond. De gemeenteraad van Vlissingen houdt morgen, Vrijdag, des namiddags te twee uren, eene ver gadering ter behandeling der volgende voorstellen tot goedkeuring der rekening van de zeemans- en visschersbeurs en van de gehouden verpachting van het vischrecht; in zake de regeling der jaar wedde van den directeur-leeraar der burger avondschool omtrent het verzoek van P. A. Fruijtier tot het plaatsen van een kiosk of ver- verschingstent aan het strand der badplaatstot het verleenen van een crediet voor de bezoldiging van een tijdelijken onderwijzer aan school B tot voorziening (tijdelijk) in schoolruimte aan de scholen A en Btot het verleenen van een crediet voor noodige helmbeplanting en tot af- en overschrijving op de gemeentebegrooting voor 1887. In de gisteren namiddag gehouden zitting van den gemeenteraad van Zierikzee, die werd gepre sideerd door den heer mr J. P. N. Ermerins, bur- gemeenter, en waarbij afwezig waren de heeren Goemans, Schneiders van Greiffenswerth en Zuur deeg, werden de volgende besluiten genomen Tot inwilliging van een verzoek van den leeraar in het handteekenen, den heer F. E. Vogelzang om herziening zijner jaarwedde en die jaarwedde met ƒ100 te verhoogen. Tot marktmeester werd bij loting benoemd de heer H. van Dijke Jz., met wien door burg. en weth. aanbevolen was de heer J. Lammers. Na eene zitting met gesloten deuren werd het voorstel van burg. en weth. om het verzoek van de Maatschappij voor oesterteelt te Zierikzee om ver lenging van pacht van de buitengronden der ge meente aan den zuidelijken zeedijk van Schouwen, en toe te staan tegen eene jaarlijksche pachtsom van ƒ300 aangehouden. De tegenwoordige pacht bedraagt f 35. Op een adres van eenige ingezetenen, hou dende verzoek wijziging te brengen in de bestaande inrichting der meisjesschool, werd gunstig beschikt. Die inrichting werd in dier voege gewijzigd, dat op die school meisjes van 10-jarigen leeftijd kun nen worden toegelaten. Het kohier der belasting op de honden voor 1888 werd vastgesteld op ƒ469. Bij kon. besluit is in zijnen rang overgeplaatst bij den generalen staf, de kapitein C. P. de Veer, van het 3e regiment infanterie. Wij maakten dezer dagen melding van een circulaire, door de commissie tot ondersteuning der werkhervatters onder de arbeiders der firma's Scholten te Almeloo verspreid, waarin zij ver klaart, dat al wie, na er over nagedacht te heb ben, in een in te vullen biljet blijft goedkeuren, dat gelden, verzameld om hen te helpen, nu voor iets anders bestemd worden, daardoor erkent geen hulp meer noodig te hebben en derhalve van de commissie geen hulp zal ontvangen. Er waren door haar 410 biljetten uitgegeven, als 313 bjj heeren gebrs. Scholten Co. en 97 bij heeren H. B. Scholten, terwijl 406 biljetten door de arbeiders weder zijn ingeleverd, namelijk 309 door arbeiders der eerste en 97 door die dei- tweede firma. De uitslag geeft alzoo een doorslaand bewijs, dat het voorstel van den heer Domela Nieuwen- huis door de werkstakers nagenoeg eenparig wordt afgekeurd. Beroepen bij de Ned. Herv. gemeente te Kle- verskerke de heer C. A. W. Nonhebei, candidaat te Apeldoorn. Dinsdag is voor de rechtbank te Amsterdam een verkiezingsproces behandeld, dat een eigen aardig licht werpt op de manieren van en de middelen, toegepast door sommige anti-revoluti- onnairen, voor wie Gods woord, naar zij zeggen, het richtsnoer hunner daden is. Tot de nieuwe kiezers behoort ook de heer J. C. G., een reeds bejaard man en daarbij stokdoof, zoodat zijn zoon de zaken waarneemt. Bij dezen zoon nu vervoegden zich in Maart twee heeren, zeggendeik kom namens de anti-rev. kiesver eeniging Nederland en Oranjeom bij hem aan te dringen zijn kiezersplicht te vervullen. Hij ant woordt dat buiten op het briefje de voorletters van zijn vader staan. »Dan moet uw vader maar naar de stembus". »Mijn vader is doof en weet van niets", is het antwoord. »Wel, ga dan zelf maar" werd gezegd en trots zijn tegenstribbelen vulden de heeren het kamerbiljet in met 9 namen en dat voor prov. staten met den naam W. Hovy. Met het laatste briefje komt de zoon A. J. P. G., inderdaad op 9 Maart in het stembu reau op de Heerengracht, waar het raadslid Ankersmit presideert, en o. a. de heer DeFlines als medelid van het bureau zit. Hij geeft zijn

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 5