N<; ii7. 131* Jaargang. 1888. Yrijda 18 Mei. Wie winl zaait, lie zal storm tintten- BUITENLAND. "FEUILLETON. Middelburg 17 Mei Onderwijs. Verspreide berichten. Algemeen Overzicht. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën; 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels/1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL, Rechtszaken. EERSTE BOEK. Emile de Laveleye over bet Boulangisme. MIDDELRIIRGSCHE COURANT. Agenten te Ylissingen: P. Gr. de Yey Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Boeland, te Kruiningen: P. van den Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij en te Tholen: W. A. van Nieuwenhtjijzen. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen; en nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nltgh van Ditmak te Rotterdam, en de firma B. van deb Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenlandte Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Datjbe Cie., John F. Jones, opvolger. Uithoofde van het IMnhsterfeest zal Maandag-avond geen courant worden uitgegeven. Lantaarn no 10 kevat een plaatHollandsch landschap met opkomende buien. Teekening door ■T. Holswilder. En verder Schoonmaak door Willy. Vermakelijke spelling door Heis. Jan Holland over de dominé's door Rok. De Meiningers. Een win teravondsprookje. Vertalen door Ph. Wijsman. Vonken en Correspondentie. Bij beschikking van den minister van binnen- landsche zaken, is bepaald, dat het schriftelijk gedeelte van het examen ter verkrijging van de akte van bekwaamheid als hoofdonderwijzer en hoofdonderwijzeres, voor het jaar 1888, zal plaats hebben op 26 en 27 Juni e. k., dat de monde linge examens zullen aanvangen op 16 Juli d. a. v., en dat de commissiën, met het afnemen dezer examens belast, zitting zuilen houden te Breda, Arnhem, 's Gravenhage, Amsterdam, Deventer en Groningen. In de commissie te Arnhem is o. a. benoemd de heer J. Vermeulen, dir. der R. H. B. S. te Middelburg. Kantongerecht te Middelburg. Heden Donderdag zijn veroordeeld P. K., Mid delburg, wegens het als gebruiker van een dam, toegang gevende van zijn land tot een ten dienste van 't algemeen, bestemden weg in Zeeland het zich in dien dam bevindende tot waterloozing dienende kunstwerk (een duiker) niet in bruik- baren staat te hebben onderhouden op de noodig geoordeelde wijze, nadat hij den hem gestelden termijn had laten voorbijgaan, tweemaal gepleegd tot 2 b. van ƒ3 s. 1 d. elke b.P. P., Middel burg, wegens het in eene voor 't publiek toegan kelijke localiteit, waarvoor geen vergunning was verleend, toedienen van sterken drank in 't klein tot 15 b. s 3 d.J. v. A. Mz., 's Heer Arends- kerke, wegens het met paard en rijtuig trekken door een tolboom op een rijksweg zonder betaling van het tolgeld tot '10 b. s. 3d.; J. G., Vrou wepolder, P. J., Domburg, M: S., J. G., J. K., Oostkapelle, P. S., Vlissingen, wegens het ver wekken van rumoer des nachts ieder tot ƒ1 b. s. 1 d. Verder wegens dronkenschapP. B., N. en St. Joosland, tot ƒ3 b. s. 2 d.P. deB. Middelburg, tot ƒ5 b. s. 2 d.W. J. v. S., Th. v. A., Middel burg, J. G., Vrouwepolder, J. v. d. B., M. v. D., Uit het Eng els ch. Van Tv Al rJ? II 10 VII E. TIENDE HOOFDSTUK. De ontmoeting1- Toen herinnerde George zich de waarschuwing, welke hij haar moest influisteren en zei »Ik geloof dat de patroons liever zouden zien, dat er buiten uwe familie niet over dien wissel gesproken werd. Gij begrijpt, deze zaak is van dea beginne af aan niet volgens den gewonen loop behandeld." »Er zal geen woord over gesproken worden, zelfs niet in mijne familie, welke alleen uit mijn moeder bestaat, en die gelooft dat Frank bij on. geluk verdronken iszij heeft geen idee van de vreeselijke dingen, die er sedert aan het licht gekomen zijn, Dit zal de reden van uw bezoek voldoende verklaren", voegde Agathe er bij, op het pakje wijzende dat George meegebracht had. «En hebt gij al dat verdriet alleen moeten dragen «Ja, bijna alleen ten minste." Zij dacht aan eene zekere Beatrice Ardrou, met wie zij geer bevriend was maar dat bijna wekte een Vlissingen, S. de P. Jz., P. J., A. L., W. D.! Domburg, J. K., Serooskerke, M. S. Jz., J. G. Jz.> Oostkapelle, ieder tot 1 b. s. 1 d.en allen in de kosten van het geding. Te Amsterdam gaf een kruier der politi e kennis dat hij twee bankbiljetten, een ad 1000 en een ad 25, had gevonden. Als eigenaar van dit geld heeft zich aangemeld een notaris) wiens bediende het had verloren. De waarde is aan den eigenaar teruggegeven, die de eerlijkheid van den kruier met 50 heeft beloond. De Amsterdamsche kruier heeft den goeden naam van zijn gilde weêr schitterend gehandhaafd. Op de Russisch-Afghaansche grenzen is het weder niet pluis. Tusschen een Turkomaanschen stam en de Afghanen vond een gevecht plaats naar aanleiding van een geschil over weide plaatsen. Aan beide zijden vielen dooden. Toen de Rus sische kolonel Alikhanoff op de plaats verscheen, waren de Turkomanen reeds op Russisch grond gebied teruggekeerd en was de orde hersteld. Groot gewicht schijnt men echter aan dit incident niet te hechten. Dat de Kreuzztg melding maakt van nieuwe toebereidselein van Ruslands kant om Herat te bezetten moet men hoogstwaar schijnlijk als een nieuwe alarmkreet zonder be- teekenis van de Duitsche pers beschouwen. In den toestand van den keizer van Brazilië valt merkbare beterschap waar te nemen. Dr Charcot is naar Parijs teruggekeerd. Mdme Ratazzi, een der bekende persoon lijkheden uit het Wilson-proces, is in vrijheid gesteld. Van de ongemakken van het gevangenis leven heeft zij, behalve het gemis harer vrijheid, niets ervaren, daar zij wegens een oogziekte ge durende vier maanden in het hospitaal verpleegd werd. In de bureau's van het Boulangistisch comité te Parijs, Rue de Sèze is een soort mini sterie ingericht met de gewone departementen, alsbinnenlandsche zaken, justitie, buitenland- sche zaken, financiën, eerediensi enz. Elke deze portefeuilles in partibus zal in handen van een van Boulangers vrienden gesteld zijn. Binnen kort zullen er 4 nieuwe Boulangistische dagbladen verschijnen. Volgens berichten uit Massouah maakt de Negus zich gereed de Soedaneesche derwischen te beoorlogen. Koning Johan bevindt zich met de bevelhebbers van zijn leger, waaronder Ras Aloela, te Adowah. De gezagvoerder van het stoomschip Kathleen van Marbella te Philadelphia aangekomen, rap porteert den 23en April op 36° NBr. en 51° WL. een groot aantal zware spieren te hebben zien drijven, hoogstwaarschijnlijk afkomstig van Leary's monstervlot. In Engeland is een veldtocht geopend tegen het rooken. Hij gaat nit van de Manchester Anti-Tabacco Society and Anti-Nar co tic League, die dezer dagen ook in Londen eene propaganda-ver- pijnlijk gevoel van jaloezie bij George op. Hij had zijn opdracht vervuld en nu bleef hem niet anders over dan afscheid te nemen hij ging daar echter schoorvoetend toe over. «Mag ik u eerst aan moeder voorstellen zei Agathe schielijk. »Zij zou het zoo vreemd vinden als zij u niet zag. En gij zult wel iets willen gebruiken na de reis." Agathe ging naar de deur doch bleef met den kruk in haar hand staan en zei: »Laat ik u nog eens bedanken voor uw vriendelijkheid ik hen misschien niet meer in de gelegenheid om het te doen." «Waarlijk, juffrouw Beverley, gij hebt geen reden om mij voor iets te bedanken. Ik ontving mijn opdracht en heb die ten uitvoer gebracht." »Ja wel, maar er is een vriendelijke en een onverschillige manier om zoo iets te doen Gij hebt de vriendelijke gekozen en daarvoor moet ik u dankbaar zijn. ELFDE HOOFDSTUK. George verlangt naar de verlioden vruclit. Op een warmen zomeravond, bijna een jaar later, zaten mevrouw Beverley en haar dochter samen te werken. «Gij zijt den heelen dag uit, kind, en kunt niet begrijpen, wat een last er aan een huishouden verbonden is", zei mevrouw. - »Neen, dat kan ik ook niet, mama", ant- gadering be- legde. Daar werd o. m. meegedeeld, dat bet rooken den Engelscben per jaar 16.000.000 kost. Wie verheugt zich niet hartelijk over de goede tijdingen betrekkelijk keizer Frederiks toestand De laatste dagen neemt hij met rassche schreden in beterschap toe de oude energie en werkkracht ontwaken, zelfs in die mate, dat de doctoren hem in zijn ijver moeten breidelen en er steeds op aandringen, dat de keizer zich èn lichamelijk èn geestelijk niet te veel inspant. De reeds lang gekoesterde wensch, van welks verwezenlijking zich de geneesheeren op den duur zulke gunstige resultaten voorstellen, is gisteren vervuld: het zachte zomerweer veroorloofde den keizer een rijtoer door het Charlottenburger slot park te maken. Omtrent het onderzoek van prof. Yirchow weet de Berliner Börsen Courier uit goede bron mede te deelen, dat prof. Yirchow hij zijn hernieuwd microscopisch onderzoek van deeltjes uit de keel van keizer Frederik niets gevonden heeft, waar uit kanker zou blijken. Daar prof. Yirchow in dergelijke zaken de eerste autoriteit der wereld is, hecht men aan zijn oordeel het grootste gewicht. De Berlijnsche correspondent van den Times daarentegen verzekert, dat het resultaat van het onderzoek nog niet bekend is, wat ook de Freis- Ztg. waarschijnlijk acht. Het laatste blad merkt tevens op, dat ook bij vroegere onderzoekingen van Virohow sommige Berlijnsche bladen reeds den uitslag wisten te melden, toen de onderzoekingen zelf nog volstrekt niet afgeloopen waren. Het is zeer waarschijnlijk, wanneer althans geen plotselinge wending in 's keizers toestand plaats heeft, dat hij de trouwplechtigheid van zijn jongsten zoon zal bijwonen. Het huwelijk wordt in engen familiekring op Charlottenburg gesloten in de slotkapel, welke te dien einde vergroot zal worden door er een stuk van de oranjerie bij te voegen. Tot de gasten zal de prins van Wales behooren, die Zondag avond uit Lon den naar Berlijn vertrekt. De drie jongere zusters van den bruidegom en prinses Alice van Hessen zijn de bruidmeisjes. Onder de Duitsch vrijzinnigen heerscht luide vreugde. Bij een herstemming in het district Altena-Iserlohn voor de verkiezing van een lid van den rijksdag heeft hun candidaat dr Langer- hans met een schitterende meerderheid gezege vierd. De strijd was warm. De Kartellpartijen hadden geen middel verzuimd om hun kampioe nen in het strijdperk te brengen. De nationaal- liberalen, men kent de waarde dezer conscien- tieuse partij, even liberaal als nationaal heeft met een ijver een betere zaak waard, op het volksgeweten getokkeld en krokodillentranen van verontwaardiging bij stroomen vergoten over woordde Agathe lusteloos, misschien dacht zij dat haar moeder zich moeielijk kon voorstellen hoe lastig het is. om kinderen Fransche woorden in te pompen. »Ik verzeker u, kind, ik volg Grietje als haar schaduw en zeg haar onophoudelijk wat zij doen moet, net als mijn moeder met mij deed toen ik jong wasmaar zij let volstrekt niet op hetgeen ik zeg en zou evengoed den heelen dag met mijne handen over elkaar kunnen zitten." «Misschien zon zij beter voortkomen als gij haar wat meer met rust liet, mama." «Kindlief, gij zijt jong en hebt nog geen ondervinding van die dingen." Agathe zei niets, maar begon haar werk op te redderen. «Waarom bergt gij uw werk weg?" «Het is Donderdag, mama." «Ik begrijp niet, waarom gij altijd moet uitloopen. In mijn tijd bleven de jonge meisjes thuis' Ik weet niet wat er van het opkomend geslacht worden moet." «Mij dunkt, mama, dat het opkomend ge slacht geen lust heeft om altijd thuis te blijven", merkte Agathe aan, denkende aan de vele regen achtige ochtenden, waarop zij genoodzaakt was uit te gaan. «Maar kind, gij kondt u 's avonds toch met een handwerkje bezighouden. Ach, wat zijn de meisjes toch anders dan vroegerIk heb eens het monsterachtig verhond van clericalen en radicalen. In het oog •vain"een natimaal-liberaal is het een onvergefelijke zonde, dat Windthorst en zijn partijgenooten als stelregel bij verkiezin gen heb ben aangenomen zoodra een nationaal-liberaal in het krijt treedt, liever ieder ander gestemd dan hem. Dit is op zijn minst ontrouw aan keizer en rijk In den uitslag te AltenaIserlolin, waar de vrijzinnige candidaat 14,000 stemmen verkreeg tegen 10,000, op den beschermeling der Kartell partijen uitgebracht, ziet deFreis. Ztg. het bewijs, dat de tegenwoordige rijksdagmeerderheid, djt Angstproduct van Febr. 1887, volstrekt niet meer bet recht beeft, zich op den volkswil en de volks overtuiging te beroepen. Hoe eer aan deze zusammengeschwindelte Kartellmeerderheid dan ook een einde gemaakt wordt, verklaart. Richters orgaan, hoe beter dit is uit het oogpunt der pu blieke moraliteit en der overeenstemming van de wetgeving met het rechtsbewustzijn des volks. Omtrent de GriekschTurksche k westie loopen de berichten uiteen. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat de Porte niet toegeeft in de zaak van den Griekschen consul te Monastir. Indien Griekenland gevolg geeft aan zijne bedreigingen van represailles tegen de Turksche consuls, dan gelooft men, dat eene afbreking der diplo matieke betrekkingen zal volgen. Daarentegen heeft volgens mededeelingen van den Tunes het diplomatiek conflict tusschen Griekenland en de Porte zijn acuut karakter verloren en bedreigt het niet langer den Europeeschen vrede. Beide regeeringen hebben besloten, hun geschillen over de Macedonische aangelegenheden alleen tot een onderwerp van besprekingen en onderhande lingen te maken, en alles te vermijden, wat tot ernstige verwikkelingen zou kunnen aanleiding geven. Niettemin weigert de Porte den ontslagen bisschop van Monastir in zijn ambt te herstellen, terwijl de Grieksche regeering haar oordeel hand haaft, dat er geen oorzaak voor het ontslag van den prelaat bestond. Een uitvoerige diplomatieke correspondentie tusschen beide regeeringen zal waarschijnlijk volgen over de verplichtingen der Porte, krachtens het Berlijnseh tractaat ten op zichte van de Grieksche bevolking in Macedonië en Kreta. Wanneer zich slechts de strijd tusschen heide mogendheden tot een pennetwist blijft bepalen, is reeds veel gewonnen voor den vrede. Met een enkel woord maakten wij gisteren melding van een artikel van Emile de Laveleye over de Boulanger-beweging. De meening van den Belgischen staathuishoudkundige over hetgeen hij noemt de Boulanger-6oo??i en over deszelfs gevol gen verdient eenige meerdere opmerkzaamheid. De plotselinge beweging ten gunste van generaal Boulanger schijnt, meent de schrijver, op den eersten aanblik onverklaarbaar, want hij, dien men aan het hoofd der republiek wil plaatsen, een meisje gekend de dochter van een zee kapitein, een allerliefst meisje die had van alles twee dozijn voor zich zelf gemaakt voor haar 17de jaar, alles met de hand, er waren toen nog geen machines om de luiheid te bevor deren, en het borduursel was een lust om te zien. ■Achhet lieve kind trouwde een maand na haar zeventiende verjaardag en vóór haar twintigste had zij drie zoons." «Zoo waarlijk, mama", zei Agathe en ver liet de kamer om zich te gaan klaar maken. «Waarom zou ik niet gaan vroeg zij zich oogenblikkelijk af, «waarom zou ik van mijn gewoonte moeten afwijken, om iemand te vermijden Dat zon even onwaardig zijn als mij moeite te geven om hem te zien. Hij is niets voor mij en ik ben niets voor hem en dus be hoef ik niet weg te blijven van een lezing, waar ik gewoon ben heen te gaan, alleen omdat hij er misschien zijn zal." Onder die overpeinzingen kwam haar toilet ge reed zij besteedde daar gewoonlijk niet veel tijd aan, maar dezen avond nog minder dan anders, teneinde voor zich zelf eiken schijn te vermijden van iets buitengewoons te doen. Zij begaf zich naar het schoollokaal, waar de dominé een lezing zou houden over Tennyson's in Memoriam, en zocht een plaatsje, waar zij zoo min mogeljjk in het oog viel. Eensklaps voelde zij dat de persoon, die geen invloed op kaar mocht uitoefenen, binnen gekomen was. Zij zou

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1