N°. 116. Donderdag 17 Mei. 1888. Wie wiiii zaait, iie zal storm oopten- 131® Jaargang. Middelburg 16 Mei. Rechtszaken. Verspreide berichten. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels/1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaats ruim 1e. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL, "•FEUILLETON. EERSTE BOEK. IIIIDDËLBURGSCHE 101 KAM. Agenten te Vlissingen: P. G. de Vey Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: P. van dee Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij en te Tholen: W. A. van Nieuwenhuijzen. Verder -worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen; en nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmae te Rotterdam, en de firma B. van deb Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Pu" iicité étrangère G. L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger. Nu de eerste lofliederen op het nieuwe mini sterie zijn verstomd, komen er andere redeneerin gen, die een eigenaardig contrast vormen met den lofzang der eenstemmigheid, door dr Schaep- man aangeheven. De onderstaande ontboezeming van de Standaard verdient daarom bijzonder de aandacht. Het blad begint -met nogmaals mee te deelen dat de vorming van het ministerie de volle in stemming van de gauche der anti-revolutionnairen heeft weggedragen. Het is een feit, zegt het blad, dat de mannen der gauche en der droite door baron Mackay met evenveel ernst zijn geconsulteerd, en dat hij als kabinetsformateur door beide met gelijke warmte is bijgestaan. Een feit ook, dat de koning niet de allergeringste voorwaarde gesteld had, om bv. jhr mr A. P. de Savornin Lobman uit te sluiten, en dat de heer De Savornin Lobman zelf de eerste is geweest, die van zijn blijven in de kamer het belang voor heel onze partij inzag. Al wat in tegenovergestelden zin is uitgestrooid, rust op pure verzinning. Na deze herhaling van eene vroegere v erzeke* ring, die ons van zelf het bekende »wie te veel bewijst, bewijst niets" in gedachten brengt, komt eigenlijk de hoofdzaak der redeneering van het anti-revolutionnair blad. »Wil zoo gaat het voort dit zeggen, dat derhalve de gauche afstand doet van aanspraak op allen invloed, en zich oplost in wat de droite beoogt Ook dat weer niet. Dat zou zelfs de droite niet willen. Ook de mannen der droite weten, dat zij het van het volk moeten hebben. Zij zelve zien zeer goed in, dat ze zonder de gauche geen party kunnen vormen. Zelfs waardeeren ze de sterker drijfkracht, die van de gauche uitgaat. Zoo in het land als in de pers en in de kamer blijft daarom de gauche ook onder dit kabinet een zeer ernstige roeping behouden. Ze heeft met sympathie te steunen, maar ook onverbiddelijk den toets der beginselen aan te leggen. Ze zal in haar critiek van de regeeringsvoor- stellen en regeeringsmaatregelen zoo zacht, mee gaande en toegeeflijk zijn, als die beginselen slechts even gedoogen maar geen oogenblik mag ze uit bet oog verliezen, dat als dit kabinet tot het verleden zal behooren, de antirevolution- naire partij blijft en aan haar taak heeft voort te spinnen. Juist omdat haar positie ongedwongen is, zal er niet dan in zeer zeldzame gevallen strijd of botsing Uit het Engelsch. Van KA. TE EYRE. ZltlGH. TIENDE HOOFDSTUK. De ontmoeting. >Uw broer was zeer gezien op hetkantoor en iedereen spreekt met deernis over zijn droevig lot." ïZeidet gij dat gy hem ook lief hadt »Ja; meer dan iemand op het kantoor." »Zegt gij dit niet om mij te troosten »Neen, ik zeg de zuivere waarheid." »Dan doet het mij genoegen. Ik ben dank baar dat ik weet dat er iemand is die nu en dan vriendelijk aan mijn armen Frank denkt." »Gij hebt geen reden om mjj voor iets dank baar te zyn juffrouw Beverley zei George op zulk een bitteren toon, dat zij vroeg >Waar denkt gij aan, mijnheer Blaine? »Dat ik misschien een woord had kunnen zeggen; zijn vertrouwen had moeten winnen, misschien maar waartos dient het om u met rnjjn berouw te kwellen. Ik heb niets gedaan en nu is het te laat." »Ik heb ook reden tot zelfverwijt. De laatste maal toen wy alleen waren 's Zaterdags voor dien noodlottigen Maandag zag ik duidelijk kunnen ontstaan tusschen dezen dubbelen plicht, om eenerzijds haar vrienden in het kabinet den last niet zwaarder te maken, en anderzijds haar vrienden onder het volk niet in den steek te iate». Ze komt er voor uit en ze verheelt het niet, dat dit kabinet der rechterzijde nog iets anders is, dan wat we van een anti-revolutionnair kabinet hopen zouden. Maar juist daarom haart het haar geen moei lijkheid en kost het haar geen verkropte teleur stelling, om te gelijker tijd èn voor dit kabinet der rechterzijde in de bres te springen, èn meteen indachtig te blijven aan haar roeping als anti- revolutionnaire partij De tegenstrijdigheid, die er tusschen het begin en het slot van deze redeneering heerseht, valt iemand dadelijk op. Tusschen de regels door leest men van zelf teleurstelling. Hoelang zal het duren of het tweeërlei streven der gauche om »haar vrienden in het kabinet niet lastig te vallen" en »de vrienden onder het volk niet in den steek te laten" zal met elkaar in botsing komen? Wij gelooven dat dit niet zoo heel lang wezen zalzoo tweeërlei roeping te vervullen levert meer moeilijkheden op dan de Standaard voorstelt. Hoewel morgen onze musieale verslaggever zijn gevoelen over de uitvoering van Schiller's Lied von der Glocke door de zangvereeniging zal mee- deelen, meenen wij toch nu reeds met een enkel woord melding te moeten maken van het succes dat die vereeniging met dit schoone werk van Max Bruch Dinsdag avond behaalde. Een tot achter aan toe volle zaal, op eigen aardige, eenvoudige en toch zeer practische wijze tot concertzaal gemetamorphoseerd, was reeds het bewijs van de belangstelling voor deze uitvoering. In zeer vele opzichten viel deze te prijzen-; en schonk zij het auditorium een avond van kunst genot. Aan het slot brachten luide fanfares van het orkest en hartelijke toejuichingen van kooi en publiek eene zeer verdiende hulde aan den directeur, die eene hoogst moeilijke taak te ver vullen heeft gehad. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Bij bevelschrift dier rechtbank van den 14 Mei 1888 is A. N., 22 jaar, geboren te Sehore, schipper te Terseke, thans alhier gedetineerd, naar de openbare terechtzitting dier rechtbank verwezen ter zake dat hij in den avond van 12 April jl. omstreeks 11 a 12 uur, in het huis bewoond door Aarnoud Wisse te Yerseke, alwaar hij zich destijds bevond buiten weten en tegen den wil van dien bewoner, heeft weggenomen, met het oogmerk om zich een en ander wederrechtelijk toe te eigenen, eene flesch met brandewijn, een grauw-linnen zakje en eene som van omstreeks 45 in ver schillende muntspeciën, al hetwelk aan genoemde A. Wisse toebehoorde. dat hij iets op het hart hadmaar ik wilde, ik kan er nooit toekomen om iemands ver trouwen af te dwingen en dus liepen wij voort en spraken over alles behalve over hetgeen ons het meest ter harte ging. Als ik mijn trots maar had kunnen overwinnen zou de arme Frank misschien nog bij ons zijn." Als het niet zoo donker was geweest, zou George de tranen in hare oogen hebben zien glinsteren, nu kon hij alleen over haar ontroering oordeelen door het trillen van haar stem. »Kijk", vervolgde zij »dien laatsten avond kocht hij dit doosje nog voor mij. O, het is te donker om het goed te zien. Ik zal licht opsteken." Permitteer mij", zei George haar de luci fers afnemende, op een toon van kalm gezag die zoo aantrekkeljjk is voor sommige vrouwen, en zoo onaangenaam voor anderen. Agathe hield er van. George wierp een vluchtigen blik op haar, zoodra het lamplicht haar bescheen, en gedurende geheel zijn volgend leven is haar beeld hem bijgebleven, zooals hij haar op dat oogen blik zagmet éen weerbarstigen haarlok op het voorhoofd hare donkere oogen met een zachte, teedere uitdrukkinghare donkere gelaatskleur, hare lippen, genoegzaam geopend om hare witte tanden te laten zien, dit alles merkte hij op, terwijl zy hem het dierbare kleinood ter beschou wing voor hield. Niemand had haar ooit mooi gevonden, maar George deed dit wel. Haar met innig medelijden beschouwende, terwijl de bitter ste wroeging zijn hart folterde, zag hij niet de Als verdediger is aan den beklaagde ambtshalve toegevoegd de heer mr C. Lucasse. ^oor het gerechtshof te 's Gravenhage werd gisteren de vraag bepleit, of het eigendomsrecht van eenige schorren en slikken in de provincie Zeeland al dan niet toekwam aan het bestuur van den Wilhelminapolder, dat daarop, op grond van ambachtsheerlijk- en aanwasrecht, aaspraak meende te mogen maken, dan wel of de staat der Nederlanden, die gemelde gronden voor de oesterteelt verpacht heeft, de eigenaar is. Het vonnis, door de rechtbank te Middelburg in deze ten gunste van het bestuur van den Wilhelminapolder gewezen, werd bestreden dooi den landsadvocaat, mr Thorbecke, die het eigen domsrecht van den Wilhelminapolder o p de schorren en slikken betwistte, en wel op grond dat, al ware die polder in het bezit van ambts heerlijk recht op de door hem van Oost-Beveland verkregen gronden, van zijn eigendomsrecht daarop als aanwasgronden, die voor de invoering van het burgerlijk wetboek niet bestonden, niet gebleken was. Zijnerzijds voerde mr Vlielander Hein voorden verweerder verschillende argumenten aan tot staving van het ambachtsheerlijk recht van den polder en concludeerde tot handhaving van het bestreden vonnis. (Vad.) Naar men ons uit Vlissingen meldt heeft men daar aanstaanden Zondag bij gunstig weder een druk bezoek van onze Belgische buren te wachten. Behalve de stoomboot Telegraaf, die van Antwerpen daarheen vertrekken zal, spreekt men ook van gezelschappen uit andere oorden, die een bezoek aan Zeeland's havenstad zullen brengen. Een oude knol, gisteren op een koopdag in Zuid-Beveland gekochtmaakte heden zulke kromme sprongen dat zijn eigenaar van eene slechte reis kwam. Het beest was voor een boerenwagen gespannen om naar 't land te gaan, toen het op den 's Heer Hendrikskinderendijk onder Goes gekomen, door welk toeval weet men niet, op den hol sloeg. Het dier rende in dolle vaart voort en kwam met een boom in contact, waardoor de wagen menner van zijn voertuig viel, zijn rechterhand verwondde en zijn schouder ontwrichtte. De man is onder geneeskundige behandeling en de wagen heeft ook niet weinig reparatie noodig. Bij het kerkhofgedachten aan den naderenden dood kwamen de knol misschien voor den geest kon men het paard tot staan brengen' Op de Yerseksche bank, waar deelen van menschen geraamten geen zeldzaamheid zijn, is deze week opgevischt een doodshoofd met een volwassen oester er in vastgegroeid. Den 11 Juni zal het 50 jaar geleden zijn dat de heer E. C. van Rijssel zich als geneesheer te Poortvliet vestigde. eenvoudige, flinke, vrijmoedige Agatha Beverley, die iedereen ontzag inboezemde, maar een zeer beminnelijke vrouw, in het bezit van goede grondbeginselen en van de kracht om die toe te passen, gelijk dit op haar gelaat te lezen stond. Hij werkte die gedachte natuurlijk niet uithij wist alleen dat hij onweerstaanbaar aangetrok ken werd door die lange, slanke vrouw. Het was alsof hij haar dien avond niet voor het eerst zag, maar alsof hij zich zelf terug vond in hare tegenwoordigheid, na een lange scheiding gedu rende welke hij steeds naar haar verlangd had. George Blane was iemand, die verkeerd gehan deld had toen het hem veel aangenamer zou geweest zijn om goed te handelen. In zijn jeugd had het denkbeeld dat hij als minder dan zijne drie neven beschouwd werd, hem verbitterd en dubbel eerzuchtig gemaakt om voor uit te komen in de wereld in éen woord het had zijn slechtste hoedanigheden opge wekt en de goede verstikt. Nog had hij niets gedaan, wat hem bepaald moest berouwen, voordat hij kapitein Lintot leerde kennen. Het is waar, hij had zich een veel lager ideaal voor oogen gesteld dan hij gedaan zou hebben, indien zijn ziel niet ten prooi ware geweest aan haat, nijd, hoosheid en liefdeloosheidmaar hij had toch beter geleefd dan de meeste jongelieden, die geheel aan zich zelf overgelaten zijn. Na zijn kennismaking met den zwager zijner nieht was hij echter met onrustbarende «nelheid stroomafwaarts gedreven. Hjj had wel is waar In de gewone jaarlijksche vergadering van ingelanden van den Eendragtpolder is, in plaats van den heer mr J. P. Dronkers te Terneuzen, die bedankt had, tot afgevaardigde van dien polder in de vergadering van den dijkraad der calamiteuse polders Margaretha c. a. benoemd de heer J. Legras Pz te Zaamslag. Een tiental arbeiders aan de aardappelmeel- en siroopfabrieken van de firma Duintjer, Mei huizen en Wilkens te Veendam, die de vorige week Maandag het werk staakten en die een paar uur later weer aan 't werk gingen, zijn jongstleden Zaterdag avond ontslagen. De veenarbeiders tc Appelscha hebben dezer dagen op een vergadering de wenschelijkbeid be sproken, om voortaan hunne vrouwen niet meer in de venen te doen werken. Men was het natuur lijk over die wenschelijkheid allen volkomen eens, maar toch werd besloten tot voorloopige besten diging van den toestand, daar breken in eens met. die gewoonte groote moeilijkheden meebrengt, Men hoopt evenwel er geleidelijk toe te komen. vooral ten opzichte der getrouwde vrouwen. Te Rotterdam viel aan den Westersingel een jongetje van bijna 5 jaren al spelende in het water en verdronk. Dr Mackenzie heeft aan prof. Virchow, die van zijn Egyptische reis is teruggekeerd, weder stukjes uit den keel van den keizer voor een microscopisch onderzoek gezonden. Zeer begeerig is men naar het resultaat van dit onderzoek. Zooals onze lezers weten, heeft prof. Virchow bij vroegere analyses geen sporen van kanker ont dekt. Nog dezer dagen heeft Virchow weer verklaard dat het nog steeds niet mogelijk is met zekerheid uit te maken, of de keizer aan kanker lijdt. De uitwassen, welke zich- onlangs bij de keelopening, waar het buisje zich bevindt, vertoonden, waren niet kankerachtig. Het bericht, gisteren onder laatste medege deeld omtrent de overwinning der conservatieven bij de gemeenteraadsverkiezingen in Frankrijk, was ontleend aan bet Bonapartistisch blad E Autorité waardoor aan de geloofwaardigheid eenige twijfel rijst. Voorts verzekert het nog, dat de zetels, die de republikeinen aan de con servatieven verliezen zullen in de overige ge meenten, bij honderden zyn te tellen. Het bericht omtrent de gemeenteraadsver kiezingen te Rijssel, dat de republikeinen de nederlaag tegenover de Boulangisten zouden ge leden hebben, blijkt niet juist te zijn. Te Rijssel zegepraalde de republikeinsehe lijst met overgroot# meerderheid Gisteren is de Fransche kamer van afgevaar digden weer bijeengekomen. Zij heeft het wets ontwerp betreffende de invoerrechten op alcohol in zijn geheel verworpen met 282 stemmen tegen 242. Felix Pyat diende daarna een voorstel in, strekkende om ten algemeene nutte alle fabrieken, die door de patroons gesloten zijn, te onteigenen eenige pogingen aangewend om zich aan een stroohalm vast te houden maar te vergeefs Eindelijk was hij met zulk een geweld tegen de rotsen geslingerd dat hij bewusteloos op het strand bleef liggen, en toen hij tot zich zelf kwam was hij wel is waar deerlijk gekneusd, maar toch nog in staat om een veilige haven te bereiken en voelde zich dankbaar dat alleen hij zelf wist welk groot gevaar hem bedreigd had. Doch nu, terwijl hij Agathe aanspoorde, kreeg hij eenig besef van de schoonheid der heiligheid. Hoe gemakkeljjk zou het wezen om goed te zijn met zulk een vrouw om hem te leiden George wist dat zij de laatste vrouw ter wereld was, die hij ten huwelijk mocht vragen, en mis schien maakte juist dit bewijstzijn haar te aan trekkelijker in zijne oogen. Het is zoo natuurlijk om naar de verboden vrucht te reikhalzen. Er was volstrekt geen reden waarom George alleen aan goed handelen kon denken in verband met die vrouw aan zijne zijde. Waarom kon hij niet besluiten om een nieuw leven te beginnen en tevens nooit weer te Blaydon terug te keeren Al die dingen gingen hem door het hoofd, toen hij het fijne ivoren doosje, dat de arme Frank aan zijn zuster gegeven had, bekeek. Ik berispte hem om zijn verkwisting, toen tij het mij gaf en nu zou ik liever alles geven wat ik bezit, dan hier van te moeten scheiden," zei Agathe. De kleine kring waarin Agathe verkeerde was geneigd haar stroef te noemen, maar dat was zjj

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1