MIDDELRURGSCHECOURANT ■Hf e u i l lTtöT' Wie ral zaait, die zal storm oopten bijvoegsel Dinsdag 15 Mei 1888. N°. 114. Middelburg 14 Meii EERSTE BOEK. Onderzoek verlofgangers. 4 VAN DE VAN Volgens sommige bladen beeft de benoeming van den substituut-officier van justitie mr A. Nypels tot vice-president der rechtbank te Maas tricht daar groot opzien verwekt, vooral bij de leden der rechtbank, die bijna allen meer aan spraak op die betrekking meenden te hebben. Een rechter, mr Grutje, heeft reeds zijn ontslag aan den koning aangeboden, en een ander, mr Nelissen, zou dat voorbeeld willen volgen. Zon der aan die heeren de vereischte rechtskennis te willen ontzeggen, kan echter, naar de Maasbode opmerkt, de benoeming van den heer Nypels zeer wel verdedigd worden met het oog op zijne be kendheid met taal, zeden en gebruiken dezer landstreek, een onmisbaar vereischte voor den voorzitter in strafzaken. Velen achtten daarom reeds terstond mr Nypels den meest geschikten opvolger van mr Ruys van Beerenbroek, en deze inoest het beste weten wie zijner vroegere mede werkers hem zou kunnen vervangen. »Men zal echter niet kunnen zeggen, voegt het blad erbij, dat hier eene partijbenoeming geschied is. Het ia toch van algemeene bekendheid, dat de heer Nypels, hoewel roomsch-katholiek gebo ren, reeds voor zijn huwelijk met eene protes- tantsche dame, geheel met de beoefening van zijn godsdienst gebroken had." Het Weekblad van liet Reclit schrijft naar aan leiding van deze benoeming o. a. »In den tijd van niet meer dan acht dagen, bij Zr Ms besluiten van 25 April en 3 Mei jl., in ons voorlaatste nommer vermeld, zijn twee ambtenaren van bet openbaar ministerie benoemd, respectievelijk tot president en tot vice-president bij eene recht bank. Wij dingen niets af op de verdiensten van beide heeren en willen steeds aannemen, dat deze twee benoemingen door bijzondereons onbekende, omstandigheden worden gerechtvaar digd. Wij zouden het echter zeer bedenkelijk achten, als het op deze wijze eene gewoonte werd de zittende uit de staande magistratuur te recruteeren." Op de verleden Donderdag te Groede gehouden 19e samenkomst van het Zeeuwsch Jongelingsver bond die door 45 personen werd bijgewoond kwam o. a. ter sprake: »ligt het oprichten van gymnastiek- en schermvereenigingen op den weg der Chr. Jongel.-vereenigingen"? Dit punt lokte volgens de Standaard eenige discussie uit. Die oprichting scheen velen onge- wenscht, daar het karakter wordt voorbijgezien en het hoofddoel der vereeniging uit het oog wordt verloren. Het is jammer dat men tot die oprichting niet besloot. Het zou niet onaardig zijn het onderscheid te leeren kennen tusschen het gewone schermen en gymnastiseeren en dat op gerefor meerden grondslag Over den eed schrijft X in de Hervorming »Wij zouden de zaak willen omdraaien en zeggen Niemand mag God als getuige aanroepen, dat hij de waarheid zal spreken, tenzij hij uit drukkelijk verklare zulk een zedelijken prikkel noodig te hebben. En zoo iemand zouden we voor het vervolg knapjes in 't oog houden." Yóor den aanvang van een diner dat de oud minister, de heer Bastert, Zaterdagmiddag in het Hotel den Ouden Doelen te 's Gravenhage gaf aan Uit het Engelsch. Van KATE E Y K, E. KAAieX. ACHTSTE HOOFDSTUK. V erzoeki ng. De heldere Septemberzon wierp hare laatste stralen door hst venster van het kantoor, zoo dat de koperen roeden op de tafels, om de boeken tegen te houden, als goud blonken. Zelfs de ver bleekte gouden letters op de boeken zelf glinster den meer dan gewoonlijk. George dacht hier niet aan, ofschoon hij het laatste kwartier onafgebro ken op de boeken die voor hem stonden ge tuurd had. Het waren de boeken van Beverley waarin de arme Frank zoo menige font ge maakt had. Na diens dood had George die hoeken onder zijn berusting, daar de directeur wel wist dat niemand zoo goed in staat was om ze in orde te maken als hij. Was het de vrees dat de balans niet uit kwam die George noopte om lang nadat de zon onder was te blijven zitten, met zijn ongeschreven brief nog altijd voor zich? Was zijn ambtsijver zoo groot dat hij op een oogenblik, waarop hij zoo veel persoonlijk leed had, noodzakelijk die boeken ter hand moest nemen en nauwkeurig nazien, zijne vroegere ambtgenooten, wachtte den voor- maligen premier, den heer mr J. Heemskerk Az., een eigenaardige verrassing. Hem werd ten ge schenke aangeboden de herziene grondwet in prachtband, een eenig exemplaar, dat daarvoor bijzonder was gedrukt. Daarbij waren gevoegd de portretten, in éen lijst, van zijne ambtgenooten uit het vorige kabinet, methunnehandteekeningen. De oud-minister was met dit souvenir zeer ingenomen. Hbld Men schrijft ons De vergadering van ingelanden van het water schap Poortvliet zal Dinsdag 15 Mei worden ge houden. Ingevolge besluit, verleden jaar genomen, heeft het waterschapsbestuur aan de ingelanden een gedrukt verslag van de rekening over het dienstjaar 1887/88 en van de begrooting over 1888/89 gezonden. Daardoor heeft het een na volgenswaardig voorbeeld gegeven aan andere polderbesturen. Uit genoemd, door eene commissie van ingelanden opgemaakt verslag, blijkt o. a. het volgendewaterschap Poortvlietontvang 1887/88 1777.69; uitgaaf 1579.495; begroo ting 1888/89 ontvang 1609.64uitgaaf ƒ1609.64. Polders Poortvliet, Malland, Priestermeet, Nieuw Strijen, Bartelmeet en Steenland rekening 1887/88 ontvang ƒ12551.38; uitgaaf ƒ11765.65; begroo ting 1888/89 ontvang en uitgaaf 11847.87J. Aan het laatste examen voor commies hij 's rijks belastingen is o. a. met goed gevolg voldaan door den heer H. Eijke, te Zaamslag. Bij kon. besluit is de heer mr H. J. Smidt, gouverneur van Suriname, op zijn verzoek, eervol uit die betrekking ontslagen, onder dank betuiging voor de gewichtige diensten daarin door hem bewezen, en niet bepaling dat het ont slag ingaat met den dag, waarop hij het bestuur zal overgeven aan zijnen ingevolge artikel 26 van het reglement op het beleid der regeering in de kolonie Suriname aangewezen vervanger. Ingevolge art. 26 van het Surinaamsch regee- ringsreglement is bij kon. besluit tot vervanger van den gouverneur van Suriname aangewezen de heer mr W. Tonckens J. Lzn., gouvernements secretaris en lid van den raad van bestuur aldaar. Dit bericht werd Zaterdag door ons per bulletin aan een deel onzer geabonneerden meegedeeld. Verder is aan mr A. R. Arntzenius, met ingang van 14 Mei, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend uit zijne betrekking van referendaris bij bet departement van binnenlandsche zaken. De luit. t. z. 1ste kl. C. L. De Jong en die der 2de kl. D. A. P. Koning worden met 1 Juni a. s. geplaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord en gedetacheerd aan boord van Zr. Ms. stoomkanonneerboot Wodaneerstgemelde als com mandant. Door den minister van koloniën zijn de heeren H. Kleyn van de Pol, oud-resident op Java, en J. Spanjaard, hoogleeraar-directeur der instelling voor onderwijs in de taal- land- en volkenkunde van Nederlandsch-Indië te Delft, benoemd respec tievelijk tot lid en voorzitter, en tot lid en secre taris van de commissie welke in dit jaar belast zal worden met het afnemen in Nederland van het groot-ambtenaarsexamen. De minister van financiën heeft bepaalda dat m Juli van dit jaar, op nader te bepalen tijd en plaats, zal worden afgenomen het eerste examen voor de betrekking van surnumerair der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, bedoeld hij art. 4 van genoemd koninklijk besluit, en wel voor twintig plaatsen; b dat de verzoekschriften om toelating tot dit examen vóór of uiterlijk op 1 Juni 1888 bij het departement van financiën moeten zijn ingekomen, met eene geboorteakte van den aspirant en het bewijs dat hij Neder lander is. Om tot het examen te worden toegelaten, moet men hij den aanvang van dit jaar den vollen ouderdom van 18 jaren bereikt hebben. zelfs terwijl de hittere waarheid nog altijd wachtte om behoorlijk ingekleed te worden, eer zij dr Blaine onder de oogen kon komen »Zal ik het gas opsteken, mijnheer vroeg de portier, een uur later. »Neen dank uik ga heen. Wat is het donker 1" riep hij naar zijn hoed zoekende uit »ik bleef achter om een brief te schrijven en schijn in slaap gevallen te aijn." Maar toen hij langs den bus kwam stak hij er geen brief in. »Heb ik het u niet gezegd zei de brave Wreckem een paar dagen later tot zijn compag non. »Heb ik het niet gezegd, als ik de duim schroeven maar aanzette zou dat jonge inensch wel betalen." »Is dat het geld van den jongen Blaine T' vroeg Holdfast. Zeker." »Ik begrijp niet hoe hij er aan gekomen is." »Wel natuurlijk van zijn oom. Hoe zou hij er anders aankomen?" »Hij wilde zijn oom immers liever niet in zijne zaken mengen »Dat doen zij geen van allen graag, Hold fast maar wil ik u eens wat zeggen, vriend, gij begint veel te lichtgeloovig te worden voor de zaak." NEGENDE HOOFDSTUK. Bleu nieuwe schrik. De rust op het kantoor was nauwelijks hersteld, Voor eenige dagen werd gemeld dat in een vergadering van arbeiders, die tot de werkstakers te Almelo hebben behoord, op voorstel van den heer F. Domela Nieuwenhuis is besloten de 1600, die nog beschikbaar waren, te bestemmen voor de een of andere stichting, van sociaal-democra tische zijde op te richten. Thans is door de bh. J. J. Boelen, P. Cardinaal, mr G. Kortenhont van der Sluijs, F. ten Brug- gencate, N. J. A. C. Swellengrebel, mr C. H. Stork, A. Snellen, allen te Almelo, en J. C. van Marken te Delft, die zich tot een commissie hebben ge vormd met het doel de gevolgen va.n de lange werkeloosheid zooveel mogelijk te verzachten, aan de gewezen werkstakers een circulaire gericht, waarin op dit feit wordt gewezen en o. a. gezegd Wij dienen nu te weten, waar wij aan toe zijn. De door ons opgenomen taak legt ons verplichtingen op, zoowel tegenover u allen als tegenover hen, die on3 te uwen behoeve gelden hebben toevertrouwd of nog zouden toevertrouwen. Wij hebben giften ontvangen voor behoeftige arbeiders, niet voor arbeiders die zeggen "Wij hebben geene behoeften meergebruik ons geld maar voor andere din gen." En daarom komen wij nu aan ieder Uwer vragen wilt gij van ons ondersteuning aannemen, onder afkeuring van het besluit, om de genoemde f 1600 tot andere doeleinden te bezigen Wij vragen niet, of gij niet misschien zelf tot dat besluit hebt medegewerkt, zonder dat het U op dat oogsnblik recht duidelijk was, wat gij daarmee goedkeurdet. Maar wie na er over nagedacht te hebben blijft goedkeuren, dat gelden, verzameld om hem te helpen, nu voor iets anders worden uitgegeven, die erkent, dat hij geen hulp meer noodig heeft, en die kan derhalve van onze commissie geen hulp ontvangen. Zoowel de zoo ondoordachte hernieuwde werkstaking van 16 April bij de firma H. B. Scholten, als het besluit van de bovenbedoelde volksvergadering hebben het medegevoel voor de gewezen werkstakers btj velen in den lande zeer verminderd en hebben gemaakt, dat er veel minder is ingekomen, dan anders hoogst waarschijnlijk het geval zou geweest zijn. Toch hebben wij ook na onze vorige uitdeeling nog een bedrag van f 2500 te onzer beschikking, welk bedrag wij hopen te verdeelen onder allen, die, door inlevering vaneen biljet, hunne afkeuring van het meergenoemde besluit en hunne behoefte aan ondersteuning willen kenbaar maken. Bij deze circulaire is een biljet gevoegd, waarin de betrokken persoon, wever of weefster in de fabriek van gebrs. Scbolten co. of H. B. Scbolten te Almelo, van zijn gevoelep kan doen blijken. "Wie zijn biljet niet op een bepaalden tijd in een daarvoor bestemde bus beeft geworpen, wordt geacht van alle verlangen naar ondersteuning afstand te hebben gedaan. In het verslag aan de Tweede kanier, omtrent den toestand van het kroondomein over 1887, wordt o. a. gezegd De in de wet van 8 December 1883, strekkende tot onteigening van de onder het kroondomein hehoorende aanwassen in de rivier het Scheur, omschreven aanwassen strekken zich voor een deei uit langs den polder en beschermden den- zelve. Tengevolge der opruiming werd de kade aan den vollen golfslag blootgesteld en stond de administratie voor de keuze a Of van den polder gewone uiterwaarden te maken b of tot het leggen van een vloedrijken dijk over te gaan langs het Scheur. Het eerste denkbeeld zon volgens alle deskun digen een toestand in het leven hebben geroepen, nadeelig voor den nieuwen waterweg van Rot terdam naar zee. Bij de onderhandelingen met het rijk werd dan ook hierop de aandacht geves tigd en hadden zij tengevolge dat door den staat een vloedrijke dijk werd daargesteld, hetgeen te gemakkelijker kon geschieden, omdat de geldelijke offers grooter waren geweest hij het geprojecteerde veel verdere transport dan naar de kade langs de rivier het Scheur. Door hervormingen zijn met eenige krachts inspanning de tot het kroondomein hehoorende gronden op Rozenburg veel productiever gemaakt. of zij werd weer gestoord door een ontdekking, die een nieuwen schakel vormde in de beten van verzwarende omstandigheden, welke er toe leidden om Frank van zelfmoord te verdenken. Het grootboek, waarin deze nu en dan trekposten op- teekende, bleek vervalscht te zjjn. In het eerst was het bijna onmogelijk, om uit te maken of het slechts een schrijffout was, of dat de firma werkelijk bestolen was, zoodanig was de verwarring, die er in de berekeningen heerschte, doch ten slotte bleek het dat Frank Beverley eenige Russische effecten, ter waarde van achttienhonderd gulden, gestolen had. Het bleef een raadsel wat hij met dat geld zoowel als met zijn laatste tractement gedaan had. Alle couranten, te Barlington en te Blayndon trokken zich de zaak aan, en zoo vernam de arme Agathe ook deze hittere waarheid. De directeur zei niet veel, toen die zaak aan het licht kwamhij had Beverley altijd gaarne mogen lijden, ondanks zijne vele tekort komingen, en zoo hij zich al boos maakte was het meer over de slordige manier van boekhouden dan over het verlies der firma. De patroons namen de zaak ook zeer wijsgeerig op. De bank deed groote zaken, en kon zulk een klein bedrag gemakkelijk tot hare kwade posten rekenen. Alleen in het hart van Agathe verwekte het bericht van den diefstal bittere smart. Toen de directeur met de patroons over de vervalgching sprak, deed hij tevens een goed woord voor George Blaine en wees met nadruk Het ten name van het kroondomein op het grootboek der 2£ pets nationale schuld inge schreven kapitaal bedroeg op 31 Dec. 1887 de som van 6,354.900. Gedurende het afgeloopen jaar werd het bedrag van gemelde inschrijving vermeerderd met eene som van 4700. Volgens het verslag van het instituut voor doofstommen te Groningen over 1887 zijn bij het begin van het schooljaar 20 doofstommen opge nomen; in het geheel worden 180 kinderen van beiderlei kunne in het instituut onderwezen. Eenigen moesten aan het einde van den cursus worden ontslagen, daar hun vermogens het onmo gelijk maakten hen eenigszins te ontwikkelen. De andere ontslagen kweekelingen zijn in staat gesteld door eenig handwerk in hun onderhoud te voorzien. Het ledental vermindert helaas van jaar tot jaar, zoodat het bedrag der contribution, dat in 1886 f 12.850 was, in 1887 slechts 10.198 uit maakte. De ontvangst bedraagt f 68.121.93^. De uitgaaf was 67.905.85. De meerdere ontvangst was f 216.08|. De gemeenteraad van Breda heeft Zaterdag benoemd tot gemeente secretaris den heer A. R. Vermeulen(liberaal-katholiek), administrateur van het krankzinnigengesticht Coudewater. De benoem de verwierf 10 stemmen, tegen 6, die op mr. Claessen (ultramontaan), 2e commies ter secretarie, waren uitgebracht. Door den commissaris des konings in Zeeland is bepaald dat het onderzoek der in de provincie zich bevindende verlofgangers van de militie te land, om het even uit welke provincie zij af komstig zijn, onverschillig tot welke lichting zij behooren, zoodat daaraan ook onderworpen zijn de verlofgangers der lichting 1883 vermits aan dezen het bewijs van ontslag nog niet is afgegeven, zal plaats hebben in de gemeenten en op de dagen en uren, als hieronder zijn aangewezen: Hulst, Zaterdag 2 Juni, des vm. te 10 uren, voor Boschkapelle, Clinge, Grauw, Hengstdijk, Honte- nisse, Hulst, Ossenisse, St Jansteen en Stoppeldijk. Axel, Maandag 4 Juni, des vm. te 10 uren, voor Axel, Hoek, Koewacht, Overslag, Philippine, Sas van Gent, Terneuzen, Westdorpe, Zaamslag, Zuid- dorpe. IJzendijke, Woensdag 6 Juni, des vm. te 10 uren, voor Biervliet, Breskens, Groede, Hoofdplaat, Nieuwvliet, Schoondijke, Waterlandkerkje, IJzen dijke. Sluis, Donderdag 7 Juni, des vm. te 10 uren, voor Aardenburg, Cadzand, Eede, Oostburg, Re- tranchement, St. Kruis, Sluis, Zuidzande. Vlissingen, 'Zaterdag 9 Juni, des voormiddags te 10 uren, voorBiggekerke, Koudekerke, Melis- kerke, Oost- en West-Souburg, Ritthem, Vlissingen Westkapelle, Zoutelande. Tholen, Maandag 11 Juni, des voormiddags te 10 uren, voor Oud-Vosmeer, Poortvliet, Scherpe- nisse, St Annaland, St Maartensdijk, St. Philips- land, Stavenisse, Tholen. Kapelle, Dinsdag 12 Juni, des voormiddag» te 10 uren, voor Kapelle, Wemeldinge, Yerseke, Kruiningen, Krabbendjjke, Rilland—Bath, Schore, Waarde. Goes, Woensdag 13 Juni, des voormiddags te 10 uren, voor Baarland, Borssele,Driewegen, Elle- woutsdijk, Goes, 's Gravenpolder, 's Heer Abtskerke, 's Heer Arendskerke, 's Heerenhoek, Heinkenszand, Hoedekenskerke, Kattendijke, Kloetinge, Nisse, Oudelande, Ovezand, Wolfaartsdijk. Veere, Donderdag 14 Juni, des voormiddags te 10 uren, voor Aagtekerke, Domburg, Grijpskerke, Oostkapelle, Serooskerke, St Laurens, Veere, Vrouwepolder. Zierikzee, Zaterdag 16 Juni, des voormiddags te 10 uren, voor Bruinisse, Dreischor, Nieuwerkerk, Oosterland, Ouwerkerk, Zierikzee. Brouwershaven, Maandag 18 Juni, des voormid- op de moeite, welke deze voorbeeldige klerk zich gegeven had om die zoo slordig gehouden boeken in orde te brengen. Veertien dagen later werden die diensten van George dan ook beloond door een aanzienlijke verhooging maar hij scheen niet bijzonder verheugd over dit buitenkansje integendeel zijne makkers verklaarden dat zij hem nooit te voren zoo neerslachtig gezien hadden. Hij werd zelfs niet opgewekter toen hij, tijdens de jaarlijksehe vacantie van den secretaris van den directeur, geroepen werd om tijdeljjk diens plaats te vervullen en toch zou hij een paar maanden te voren opgetogen geweest zijn over die gelegenheid om zijn ijver 1 e toonenwant die post werd zelden aan jongere klerken toever trouwd. Nu echter nam hij zonder blijdschap op het gelaat, of vreugde in het hart, plaats aan de schrijftafel van den afwezigen secretaris. Hij merkte te nauwernood de verandering in de houding zijner collega's op, hoe sommige hem onderdanig beleefd behandelden, als iemand die hunne belangen kon bevorderen terwijl anderen duidelijk lieten blijken hoe jaloersch zij waren en hem verdachten van een wit voetje bij de patroons te willen krijgen. Hij ging kalm en onverschillig aan het werk en waarschijnlijk had hij het aan zjjn gemis aan zenuwachtige gejaagdheid te danken, dat hij zijne ingewikkelde plichten juist zoo uitnemend ver vulde. Hoe het zij, de directeur was zeer voldaan over zijn nieuwen assistent. Op zekeren avond bleef de chef later dan ge-

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 5