"buitenland. Laatste Berichten, Verspreide berichten. Verkoopingen en aanbestedingen Kerknieuws. Landbouw, Algemeen Overzicht. den man, die thans de ontzettende eeuwigheid is ingegaan, voor hetgeen hij is geweest, hij die aan de verkondiging van het Evangelie zjjne beste krachten wijdde. Hij heeft ons, der gemeente, het woord van God verkondigd met grooten ijver en groote trouwe, waar hij met een helder ver stand en groote welsprekendheid ons voorlichtte, hjj wiens hart klopte van innige liefde voor zjjn Heer en Heiland. Nu rust hij uit van zijn arbeid, van zijn strijd en van zijn lijden, vooral in den laatsten tijd. Kort geleden, ruim een jaar, werd in dezen zelfden grafkelder het lijkje weggeborgen van zijn dierbaren Willem; toen stond spreker naast hem en sprak een woord van troost en bemoediging. Nu is hij zelf weggeborgen; en gedachten van ernst komen bij ons allen op, wanneer wij nagaan hoe een menschenleven wegvliet. Daarom wensohte spreker een woord van troost te spreken tot de bedroefde weduwe, tot de kin deren, waarvan er een de bijzetting bijwoont, tot de bloedverwanten, tot de vrienden, hier in zoo grooten getale aanwezig, tot de kinderen van de scholen, die hem hier hun laatsten groet brengen, aan welke scholen hij zoo langen tijd zijne zorgen heeft gewijd. Nimmer zullen wij den ontslapen leeraar ver geten, die ons steeds heeft heengewezen naar Jezus Christus, die opgewekt is uit den doode, die voor ieder welke in"hem gelooft de hope der eeuwige heerlijkheid schonk. Dank brengen wij den gestorvene voor hetgeen hij gedaan heeft. Spreker liet hierop een gebed volgen en noodigde de aanwezigen uit met het 6e vers van psalm 84 in te stemmen. Plechtig klonk daarna het koraal over den doodenakker. Want God de Heer, zoo goed, zoo mild, Is 't allen tijd' een zon en schild; Hij zal genaad' en eere geven; Hij zal hun 't goede niet in nood Onthouden, zelfs niet in den dood, Die in oprechtheid voor hem leven. Welzalig Heer, die op u bouwt En zich gpheel aan u vertrouwt. De zwager van dén overledene, de heer James, pred, te Zutfen, sprak daarna, namens de diep bedroefde betrekkingen, de jeugdige vrouw en moeder en verdere leden der familie van den betreurden overledene een woord van dankzeg ging voor de aandoenlijke blijken van deelneming en belangstelling, in de dagen der krankte en ook nu betoond. Hij dankte den medebroeder in den heiligen dienst voor het door hem gesproken woord van vertroosting en allen die de laatste eer hadden be wezen aan den overledene, die de gemeente Middel burg, welke hij gedurende bijna 12 jaren de gaven van zijn hart en hoofd schonk, innig lief had. »Rust zacht in vrede", zoo ongeveer eindigde de spreker, »en de God des vredes zij met u en met ons allen, met de treurende moeder en kin deren, en hij trooste allen die troost behoeven." Met deze toespraak was de plechtigheid afge- loopen en ging de overgroote menigte, die van de begrafenis getuige was geweest, uiteen, velen hunner in de overtuiging dat een braaf huisvader, een goed burger en een waardig voorganger ter laatste rustplaats was gebracht. Het. Nutsdepartement IJzendijke koos tot afge vaardigde ter algemeene vergadering den heer J. J. L. ten Berge en tot diens plaatsvervanger den heer Iz. Leenhouts Izz. De heeren Mouthaan, Pleijte en Zeeman wer den gekozen tot leden van het hoofdbestuur. Beroepen bij de Herv. gemeente te Rilland Bath de heer A. van der Hoeven, candidaat te Middelburg. In het gewone lokaal hield heden de afdeeling Walcheren van de Zeeuwsche landbouwmaatschappij eene algemeene vergadering die, aangezien de voorziter, de heer Riemens, ongesteld en de vice- voorzitter, de heer Gerlach, verhinderd was, ge presideerd werd door den heer M. Volkrijk Liebert. De vergadering was slecht bezocht; behalve het bestuur waren niet meer dan een twintigtal leden tegenwoordig. Nadat de notulen van de vorige vergadering, gehouden 23 Jan. jl., waren gelezen en goed gekeurd, deelde de voorzitter mede dat, blijkens het uitgegeven programma, den 14 Juni a. de algemeene vergadering der maatschappij te Goes zal gehouden worden en den 15en Juni aldaar de gewone tentoonstelling zal plaats hebben. Spreker wees op de verschillende op die ver gadering te bespreken belangrjjke vraagpunten en wekte de leden op tot bijwoning ervan. Verder werden overgelegd ingekomen present exemplaren van boekwerken en ingekomen staten, behelzende de uitkomsten van den oogst in 1887. De afgevaardigden ter bijwoning van de ver gaderingen van het hoofdbestuur, die rapport moesten uitbrengen, werden, wijl zij niet aanwe zig waren, diligent verklaard. Van den heer J. H. Snijders, door ongesteldheid niet in staat tegenwoordig te zijn, was een schrij ven ingekomen, waarbij hij er op wijst dat in het verslag van de hoofdcommissie voor de her ziening van de belastbare opbrengst der onge bouwde eigendommen de erkentenis is opgenomen der onbillijkheid dat de aftrek wegens polder- lasten onveranderlijk zou worden vastgesteld. Het bedoelde gedeelte van het verslag werd daarop door den heer Liebert voorgelezen, die als zijne meening uitsprak dat aan deze zaak thans niets meer te doen is. Verder deelde de heer Snijders in zijn brief mede dat de voorjaarsvergadering van het hoofd bestuur op Donderdag 24 Mei a. te Middelburg zal worden gehouden. In de vorige vergadering werd door den heer S. van Straten in overweging gegeven of het niet nuttig zijn zou in Walcheren eene zuivelfabriek op te richten. Het bestuur heeft dit idee onderzocht en is van oordeel dat oprichting van zoodanige fabriek wel nuttig kan zjjn, maar toch meent het dat de stichting van eene zuivelfabriek niet ligt op den weg der afdeeling maar aan het particulier initiatief behoort te worden overgelaten. De heer Meeuwse vroeg, naar aanleiding van de mededeeling van het bestuur, of het niet op den weg van het afdeelingsbestuur kan liggen dat door haar een onderzoek worde ingesteld naar de uitkomsten, door andere fabrieken ver kregen, de kosten van oprichting en de samen stelling van het personeel. De heer Van Straten wees erop dat in andere provinciën dergelijke fabrieken bestaan en ren- deeren, wat ook de heer Meeuwse verzekerde. De laatste toonde nog aan dat, wanneer zooals hier elke boer boter maakt, er geen gelijkheid in soort, in gehalte, in smaak of in kleur is. Het bestuur stelde daarna voor eene commissie van drie leden te benoemen tot het instellèn van een onderzoek en aan die commissie van wege de afdeeling een crediet te openen. Met het oog op de weinig talrijkheid der ver gadering gaf de heer Van Waarde in overweging de beslissing over dit voorstel tot eene volgende bijeenkomst aan te houden. Het voorstel van het bestuur werd echter zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd en besloten de commissie van onderzoek te doen bestaan uit drie leden, een bestuurslid en twee leden uit de vergadering, en die commissie een crediet te ope nen van 75. Door den voorzitter werden vervolgens als leden dier commissie aangewezen de heeren Meeuwse en Van Straten buiten en de heer van Waarde uit het bestuur. Deze heeren verklaarden zich bereid die op dracht te aanvaarden. Nadat nog besloten was in eene volgende bij eenkomst een verloting te doen plaats hebben werd de vergadering gesloten. Door den minister van marine is bepaald dat de raderstoomboot voor den hydrographischen dienst, die Zaterdag jl. van de werf der Schelde te Vlissingen is te water geloopen, den naam zal voeren van Buijskes. Door dezen naam wordt eene hulde gebracht aan de vele verdiensten van den voormaligen chef van bovengenoemden dienst. Bij den landbouwer Ms Groenewege, Qude- landpolder, heeft naar men uit St. Maartens dijk meldt eene koe een levend kalf ter wereld gebracht, dat voorzien was van twee goed ge vormde koppen en een rug had als van een kemel. De moeder had het bij de geboorte zwaar te verantwoorden, doch bleef voor den boer be houden. Het kalf echter stierf niet lang na de geboorte. Zondag had de officieele proeftocht plaats met het raderstoomschip Wester-Schelde, in tegen woordigheid van den gemachtigde van de com missie van toezicht op den provincialen stoom- bootdienst, den heer J. Y. Ahrensman die daartoe was aangewezen. Deze boot is voorzien van eene geheel nieuwe triple compound stoommachine en een stalen stoomketel. De machine is van het schuin vastliggende type en heeft 3 cylinders, resp. van 13, 20| en 36 Eng. dm. diameter, terwijl allen eene slaglengte hebben van 33 Eng. dm. De stoomketel werkt op eene drukking van 200 l.b.s. of 14 atmosfeeren. Het schip maakte een vaart van 8 Eng. mijlen, terwijl de raderen 30 omwentelingen in de minuut maakten en de machine een vermogen ontwik kelde van 220 IHP. Alles werkte uitstekend en naar wensch; ter wijl de proeftocht te 10 uren 's morgens aange vangen was, keerde het schip te 4 uren in het dok terug. Binnen een paar dagen zal de boot in dienst worden gesteld. De verbetering der machine zal zeker eene groote aanwinst voor het reizend publiek zijn, daar dezelfde boot vroeger niet meer dan 6 Eng. mjjlen vaart kon verkrijgen. Zooals reeds in een vorig bericht is gemeld werden deze machine en stoomketel op de fabriek der kon. m" de Schelde vervaardigd. Bij den Zaterdag geëindigden schietwedstrijd met groot kaliber-geweer op 150 M. afstand, ge houden door de leden der scherpschutters-veree- niging voor Vaderland en Koning, te Terneuzen werden de prijzen behaald door de heeren, wier namen hieronder zijn genoemd Baan A om 8 prijzenle pr. serg. maj.-instr. De Cooker, 2e pr. four. Leunis, 3e pr. schutter De Zeeuw, 4e pr. sch. Hamelink, 5e pr. sch. Zandstra, 6e pr. korp. Hamelink, 7e pr. bode De Cooker en 8e pr. serg. Yan Gelderen. Yrije baan Ble pr. serg. Yan Gelderen, 2e pr. buit. lid Blankenbijl en 3e pr. buit. lid Suzjjn. Yrije baan C le pr. sch. Stroo, 2e pr. B. Dael- man en 3e pr. buit. lid Slagboom. Yrije baan D: le pr. four. Leunis, 2e pr. loteling Los en 3e pr. serg. inf. Homberg. Baan E, om 2 prijzen: le pr. buit. lid Slag boom en 2e pr. sch. De Zeeuw. Vrije baan Ele pr. serg.-vaandeldrager De Cooker, 2e pr. sch. De Zeeuw en 3e pr. buit. lid Yan Doeselaar. Verder was nog een prijs beschikbaar gesteld voor de onder-officieren van de detachementen infanterie en artillerie, die behaald werd door sergeant De Jong van de art. De wedstrijd werd ook bijgewoond door den garnizoens-kommandant luit. Buis van de infanterie. Een kras oudje is P. Platsouw te Hulst die, ofschoon tachtig jaren oud, laatstleden Donderdag- een voetreisje maakte van 9 uren gaans. Gisteren is "te Weenen onthuld in het bijzijn van keizer Frans Joseph en bijna de geheele keizerlijke familie het colossale en fraaie stand beeld van Maria Theresia. Het monument is van den beeldhouwer Zumbusch uit Westfalen. Den dag te voren brachten de Duitsche en anti-semietische studenten opnieuw een ovatie aan den afgevaardigde Schönerer, wiens woning in de nabijheid van het gedenkteeken gelegen is. De manifestatie vond in de beste orde plaats, wat echter niet naar den smaak der anti-semieten was. Een troep vormde zich en begaf zich in optocht naar het standbeeld van Maria Theresia waar de Wacht am, Rhein aangeheven werd. Op dit oogenblik geraakte het rijtuig van den kroonprins, die juist naar de Burg terugkeerde, te midden van de manifestanten. Kroonprins Rudolf zag zich genoodzaakt te voet verder te gaan. Hierop begaf zich de troep naar de bin nenstad, steeds verwenschingen tegen de joden uitende. Voor het ministerie van oorlog werd het Duitsche lied opnieuw gezongen. Daar men voor een nieuwen aanval op de bureau's van het Neue Tageblatt vreesde, werden deze door de politie streng bewaakt. Er gebeurde echter niets. Koningin Christina, vergezeld van haar kinderen en de ministers Sagasta en Cassola, is gisteren naar Saragossa vertrokken. Woensdag wordt zij te Barcelona verwacht, waar zij, zooals men weet, de tentoonstelling zal openen. Koningin Nathalie van Servië bevindt zich op het oogenblik te Weenen, waar zij talrijke bezoeken ontvangt. Ondanks alle raadgevingen in tegenovergestelden zin blijft zij volharden bij haar voornemen om naar Belgrado terug te keeren, ofschoon haar gemaal haar niet wil ontvangen. Men verwacht, dat op den dagdat zij naar Belgrado vertrekt, koning Milan zijn hoofdstad zal verlaten om zich naar Weenen te begeven. De Brusselsche Nordhet officieuse Russische orgaan, verklaart, dat in strijd met de lezingen door Duitsche bladen gegeven, de benoeming van generaal Bogdanovitch aan het Russisch depar tement van binnenlandsche zaken, niets met de politiek te maken heeft en dat Bogdanovitch volstrekt niet de politieke persoonlijkheid is, waartoe zekere lieden hem gemaakt hebben, ten einde hem dienstbaar aan hun zaak te doen zijn. Op de tentoonstelling te Bologna zal o. a. te zien zijn de schedel van Donizetti, die gerui- men tijd totspaarpot heeft gediend voor een slager te Bergamo Sarah Bernhardt woidt lu Egypte verwacht, Zij zal 10 maal optreden in Ca'ïro en 10 maal in Alexandrië. De Fransche regeering zal bij de kamer een crediet van 5.260.612 fres. aanvragen ter bestrij ding van de kosten voor de deelneming der verschillende ministerieele departementen aan de tentoonstelling in 1889. Heden werd door het dijksbestuur van den Wilhelminapolder aanbesteedhet herstelde vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1889 van de gewone aard-, kram-, rijs- en steenglooiing- werken, in een perceel aan genoemden polder. Drie inschrijvingsbiljetten waren ingekomen, te weten van de heeren Jacob van Eek, Hardinx- veld voor 2797C. de Wilde AzKattendijke voor 2744; en B. den Exter van den Brink, Kattendijke voor 2685. Aan de n laagsten inschrijver is het werk gegund. 's Rravenliage. Aan de gevolgen eener hevige beroerte, waardoor hij Zaterdag werd ge troffen, is gisteren overleden de pas gepensioneerde procureur-generaal bij het hof alhier jhr mr A. J. Th. H. van den Bergh, die bijna 40 jaren in het openbaar ministerie werkzaam was in Lim burg, Noord-Brabant en Zuid-Holland. Tweede kamer. In de heden gehouden zitting waren alle tribunes overvol. De keer mr Arntzenius werd als griffier beëedigd; terwijl de heeren Reekers en Land als leden zitting namen. Yervolgens hield de heer Domela Nieuwenhuis zijne aangekondigde interpellatie over de werk stakingen in de Veenkoloniën. Hij wees op de noodzakelijkheid om de maatschappelijke vraag stukken ter hand te nemen de regeering had dan ook gezegd dat deze de aandacht eischen. Spreker schetste den ongelukkigen toestand der turfmakers en baggerlui in de veenderijen die, vooral laatstgenoemde, acht weken een voort- durenden werktijd hebben. Hjj noemde; met het oog op eene beschrijving o. a. in het Nieuws van den Bagdien arbeid onmenschelijk. Die menschen zijn nu overgegaan tot werk stakingen. Wel beweren de veenbazen dat het geven van hooger loon onmogelijk is, maar dit is onjuist. De veenbazen verdienen 98.40 per per dag. Daarvan kan wel 10 cents verhooging voor de werklieden af. Hebben dus arbeiders gelijk om verhooging te vragen, waartoe zijn nu militairen noodig vroeg de heer Nieuwenhuis. Zij brengen meer verwar ring aan dan orde. Hier wordt spreker tot de orde geroepen door den voorzitter omdat hij in algemeene uitweidingen trad. Hij besprak verderde klachten over het stelsel van gedwongen winkelneringen, waardoor een veenbaas 25 percent hooger winst maakt dan een gewone winkelier. Dat misbruik kan grootendeels worden voorkomen door een wet, een noodwet, strekkende om te bepalen, dat de loonen altijd betaald moeten worden in algemeen gangbare munt en waarbij den arbeidgevers wordt verboden de arbeiders te verplichten waren te koopen in winkels, direct of indirect door hen gedreven. De minister van justitie, den interpellant be antwoordende, achtte den toestand door deze te zwart gekleurd. Oorzaak der- werkstaking zijn de lage loonen; maar het is gebleken dat ook andere invloeden zich hebben doen gelden, de bollenjagers hebben de goedgezinde bevolking bedreigd, en de autoriteiten [moesten krachtig optreden om deze te beschermen.) Ten volle neemt de regeering de verantwoor delijkheid der genomen maatregelen op zichzij brengt hulde aan het beleid en den tact dei- autoriteiten en zal altoos zoo doen optreden ter handhaving van recht en orde en tot bescherming van vrijheid en arbeid. (Toejuichingen der leden.) Bij de winkelneringen bestaan misbruiken, waarin verandering wenschelijk maar ook moeie- lijk is. De regeering zou niet kunnen optreden, zonder eene grondige enquête. In Engeland begint de verdediging des lands tegen een eventueelen vijandelijken aanval de publieke opinie meer en meer bezig te houden en ernstig te verontrusten. Een artikel van gene raal Hornby in een der tijdschriften over de totale weerloosheid van Londen, het voorstel van den minister van oorlog in geval van onmiddelijk gevaar ter beschikking van de regeering, het corps vrjjwilligers en dat der\yeomanry testellen waren weinig geschikt om het publiek te kal- meerenten overvloede brengt de unionistische Daily Telegraph een alarmeerend artikel, dat zelfs de lords uit hun zoete dommeling opgeschrikt heeft. Op gezag van de »hoogste militaire autoriteit" verklaart de Daily Telegraph, dat het aantal Brit- sche troepen zelfs niet voldoende is om het koninkrijk te verdedigen en dat, wanneer men hun aantal vermeerderde, er geen kazernes zijn om de nieuwelingen te herbergen. Wat de En- gelsche kanonnen betreft, beweert het blad, be staan er geen slechtere in gansch Europa; hoewel de Engelschen een repetitiegeweer ontdekt hebben, dat het beste schijnt te wezen van alle die men kent, is geen enkel Britsch regiment er mede uitge rust. Met de marine ziet het er niet beter uit; er zijn geen schepen genoeg om het kanaal te ver dedigen, of men moet de koloniën en Britsche kolenstations weerloos laten. Op de Zuidelijke kust van Schotland bezit geen fort kanonnen in goeden staat; zes gepantserde schepen moeten tot het volgende jaar wachten om hun geschut uit de arsenalen te ontvangen. Londen is zonder- verdedigingswerken verscheidene bevelhebbeï-s der oorlogschepen hebben de verzekering afgelegd, dat het gevaarljjk zou zijn hun stukken geschut af te vuren, terwijl de artillerie-werkplaatsen in zulk een toestand verkeeren, dat men alleen in geval van oorlog op het buitenland kan rekenen om zich goede kanonnen te verschaffen. Voorts verwijt de Daily Telegraph de regeering, dat zij dezen stand van zaken en de klachten, door de militaire bevelhebbers tot de departementen over den treurigen toestand van leger en vloot gericht met zorg verborgen houdt. Zooals te begrijpen is baren deze pessimistische beschouwingen van een blad, dat tot de regeering in goede betrekking staat, even groot opzien als onrust. In het huis der lords gaven zjj aanlei ding tot een interpellatie. Terwijl de hertog van Cambridge, opperbevelhebber der armee, ontkende, dat hij de door de Daily Telegraph genoemde 3>hoogste militaire autoriteit" was, protesteerde lord Salisbury tegen het verwijt, als zou de re geering zich niet om zulke belangrijke kwestiën als de verdediging des lands bekommeren. Se dert 1884 zijn de Britsche weerkrachten, luidens de verklaring van den premier, te water en te land aanzienlijk uitgebreid. In 't bijzonder gispte lord Salisbury de houding van lord Wolseley, den »eenigen generaal", wien hij de schuld gaf van de tegenwoordige paniek, tengevolge van een onlangs door hem in het publiek gehouden rede tegen de regeering in verband met de Britsche weermiddelen, in stede dat de generaal, zooals zijn plicht als pair is, ter plaatse waar het be hoort, in het hoogerhuis, zijn aanvallen tegen de regeering uit, waar zij hem kan beantwoorden.j Hoewel de volkeren snakken naar den vrede, opdat zij voortarbeiden kunnen aan de ontwik keling van hun intellectueel en materieel welzijn, schijnen de regeeringen slechts ééne gedachte te koesterenonder de schoonst klinkende verzeke ringen van haar vredelievendheid overtreffen zij elkander in het uitrusten en uitbreiden der legers. De zuur verdiende penningen der arbeiders vloeien in de schatkist, niet om ze aan te wenden voor inrichtingen tot heil van de menschheid, neen om ze te besteden voor moordende wapenen waarmede de producenten, die generlei vijand schap over en weer koesteren, elkander zullen bestrijden. In de Europeesohe parlementen is van bijna niete sprake dan van oorlogswerktuigen en krijgstochten. En de volksvertegenwoor digers, met luttele uitzonderingen, stijven de regeeringen in haar avontuurlijke anti-populaire politiek. Wat ziet men bijv. in de Italiaansche kamer gebeuren? Natuurlijk onder den dekmantel dei- edelste bedoelingen heeft Italië Massouah bezet en maakt aanspraak op een deel van het grond gebied van den Negus van Abyssinië. Deze verzet zich tegen de in zijn oog vreemde indringers; eene expeditie wordt georganiseerd maar ljjdt

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2