Vcrtiita ea aameto» Mep. Buitenland. Verspreide berichten. Landbouw, Verkoopïngen en aanbestedingen, Uit Zaamslag' wordt ons geschreven Onze voorjaarsboden zijn aangekomende zwaluw fladdert door de lucht en verheugt ons door haar onvermoeiden ijver, de vink noodigt ons reed, in den vroegen morgen uit om in de vrije lucht ons te begeven, de meerle heeft haar woning weder geniaalst en doet ons met genoegen luisteren naar haar helder gefluitalleen de nachtegaal ontbreekt hier om ons vogelkoor ook in den avond te vertegenwoordigen. Met eene ware voldoening wenden wij onze blikken omhoog tot de gevederde zangers, maar de landbouwer ziet met nog meer tevredenheid, met grootse genoegen op zijne akkers neer, en geen wonder de winter heeft aan zijn bouwgrond eene regelmatige rust geschonkenwas de vorst wel eens sterk, de sneeuw belette haar schade toe te brengen aan de wintergranen. Ook het voorjaar is hem gunstig geweest, met uitzonde ring evenwel van de vorst, die dit jaar tamelijk lang heeft geduurd, zoodat met zaaien en plan ten later dan gewoonlijk is begonnen. Thans echter zal geen landbouwer meer te klagen hebbengeheel de oogst heeft het voor komen van voordeelig te zullen zijn, alles belooft een goeden uitslag. De aardappeloogst schijnt ook hier een belangrijk bestaansmiddel te zullen worden, althans tegen woordig worden ettelijke bunders met deze vrucht beplant, blijkbaar doordat zij in de laatste jaren zulk een voordeelig beschot heeft opgeleverd. Hoewel de gezondheidstoestand van het vee, voor zoover bekend, niets te wenschen overlaat) toch is voor den landbouwer weinig voordeel meer te putten uit het aanfokkem van runderen èn door den lagen prijs van de boter èn door de geringe sommen, welke nog besteed worden voor het vee, dit laatste gedeeltelijk als gevolg van de invoerbelasting, die België sedert eenigen tijd heft. In de paarden is de handel flauw, eveneens in de varkens, waarvan de prijzen evenredig zijn met die van het rundvee. Heden middag kwam in de Lange Delft alhier een jongen van een jaar of acht door eigen on voorzichtigheid in aanraking met de wielen van een vrachtwagen. Hij werd gekneusd en kon zich niet alleen huiswaarts hegeven. Vrijdag morgen circa 9 uur is zoo schrijft inen ons uit Bath hij de 2e zwarte ton (schaar van Waarde) door lekkage gezonken het te Al- blasserdam thuis hehoorende tjalkschip Drie Gebroedersschipper W. Bonman, geladen met steen van Boom naar Delft. Hoewel alle krachten, met behulp der man schappen van de ambulante recherche-schuit 't Hart, werden ingespannen om door pompen het schip voor zinken te bewaren, mocht zulks niet baten. Met laag water komt het gedeeltelijk boven. Schipper en knecht en gedeeltelijke inventaris werd des middags te Bath aan wal gebracht. De heer Godthelp, arts te Franeker, heeft, wegens zijne benoeming tot gemeente-geneesheer te Didam, zijne benoeming voor diezelfde betrek king te Kruiningen niet aangenomen. (G. Crt.) Het Centrum verneemt dat een technisch ambtenaar uit ons land zich naar Londen zal begeven, teneinde de inrichting en het gebruik der stoomponten op de Theems te bestudeeren. Dit schijnt in verband te staan met het voornemen om op sommige der rivieren dergelijke ponten in dienst te stellen. De turfmakers in de veenderijen te Echten, gemeente Lemsterland, hebben nu weer het werk gestaakt. Zij eischen 20 cent verhooging van loon. Als een staaltje te meer van den tegen- woordigen overvloed van onderwijzend personeel kan dienen, dat voor een paar dagen te Rozen- daal iemand met postpapier liep te venten met de onderwijzers-akte in den zak, in welker bezit hij zich reeds een paar jaar mag verheugen. noemde men hem in het geheel niet meer. Zoo gaat het in de wereld. En het is maar goed ook anders was het leven éen lange jammer klacht. Er was echter nog iemand die Frank herdacht niet zoozeer omdat hij zijn medeklerk zoo zeer betreurde als omdat hij in diens treurig lot de afspiegeling van zijn eigen leven zag. Men zal zich herinneren dat George Blaine den morgen toen het doodsbericht van Frank kwam juist een brief van Wreckem ontvangen had. Sedert had hij zijn uiterste best gedaan om tot een vergelijk met die firma te komen. Hij bood aan om ge durende drie jaar 150 gulden per kwartaal te betalen, maar de jongste deelgenoot wees dit aanbod hardnekkig af. Hij wilde geld zien en geld zou hij hebben. - »Men behoeft niet met een klerk, die een armzalig traktement van achttienhonderd gulden heeft, te onderhandelen", zei Wreckem tegen Holdfalst. »Het sop is de kool niet waard. Als hij niets heeft kan hij niets verliezenals wij hem de duimschroeven aanzetten zal zijn oom wel over de brug komen en dan is de zaak af gedaan. Dat zal ons een massa moeite uitsparen." Niemand kon den heer Wreckem beschuldigen van te talmen met aanzettèn der duimschroeven. De arme George was radeloos. Wat kon hij nog meer aanbieden dan hij reeds gedaan had Hij had het geld niet en kon het niet krijgen en het kwam hem voor dat Wreckem niet zou rusten yoor dat hij smadelijk zijn post verlaten had en Blijkens het verslag van de Veremiging tot bevordering der Homoeopathic in 'Nederland over 1887 is het aantal leden en donateurs in het afgeloopen jaar toegenomen. Donateurs waren er in het begin van 1887 veertig, met een totaal contributiebedrag van 535, tbans zijn er 47, met een totaal bedrag van ƒ860. Leden waren erin bet vorige jaar 90, thans zijn er 159, met een totaal bedrag van ƒ745. Begunstigers waren er 47, thans zijn er 80, met een totaal contributie bedrag van ƒ109. Te Kaatsheuvel is een vrouw uit een waggon van de stoomtram gestapt, toen de trein nog in beweging was. Zij struikelde en werd overreden. Een arm werd haar verbrijzeld. Haar toestand is zorgwekkend. Zekere Schumacher is gearresteerd als ver dacht den moord op Bos. te Buurse begaan te hebben. S. was knecht bij den zoon van Bos en moet met dezen een twist gehad hebben. S. ontkent alle scbuld. Nadat Zondagavond in Wery's honden en apentheater, dat sinds eenige dagen te Gouda voorstellingen geeft, de eerste afdeeling uitgevoerd en het scherm gezakt was, beproefde een persoon, daar er aan de gasleiding, nabij den meter, een lek was, dit op te sporen. Daartoe ging hij met een brandende lucifer langs de leiding met dit gevolg, dat het gas plotseling ontbrandde. Nadat vele pogingen waren beproefd om de vlam Hit te dooven, Jrwam er van de straat een persoon en sloot plotseling de hoofdkraan, zoodat het publiek in volslagen duisternis zat (noodlantaarns waren niet eens aanwezig!). Sommigen van het publiek, die het vlammetje hadden gezien, dachten dat er brand was voldoende om enkelen te doen roepen brand brand Men kan zich voorstellen welk een schrik ontstond en dat in het duister, terwijl onder het publiek vele kinderen waren Jongens, op de gaanderij gezeten, schreeuwden ,,de plank onder onze voeten brandt reeds", wat slechts verbeelding was en daarop zocht ieder een goed heenkomen Het was een algemeen „sauve qui peut Inderdaad men mag blij zijn dat niet velen het met den dood bekochten. Helaas éen droevig ongeluk moest worden gecon stateerd. Een löjarig meisje raakte onder den voet en werd zwaar gewondzij werd eerst naar het stadhuis en later per brancard naar het gast huis vervoerd. Wat de paniek zeer heeft vermeer derd wag het geschreeuw van de menschen buiten de tent. Sommigen uit bet publiek werden woest, ja half dolBanken werden stuk getrapt en en kele planken vernield. Velen leden schade aan kleeding, lijfsieraden enz. Juffrouw (in den sigarenwinkel)Mijnheer, u moest mij eens een fijne sigaar geven, voor mijn man, de beste die u heeft. Winkelier Zoo, wilt u uw man eens trakteeren JuffrouwJa weet u, mijn man is lid van Dalia en Meiepeenen nn laten de leden zich vandaag photographeeren. U weet hoe het daarbij gaatze hebben allemaal een sigaar in den mond, en nu wil ik dat mijn man op het portret wat goeds rookt. De parelvisscherij van Ceylon heeft dit jaar 800.000 ropijnen in de schatkist der regeering doen vloeien. De Weekly Herald, het Roomsch-katholiek orgaan voor Londen, verzekert, dat de Britsche regeering er in toegestemd heeft een Iersche katholieke universiteit te stichten. Dit is de eerste prijs, dien Engeland voor 's pausen be moeiingen in de Iersche kwestie te betalen heeft. Zal de tweede een Engelsch gezantschap op het Vaticaan zijn? In een schrijven aan Freeman's Journal ontkent dr Walsh, aartsbisschop van Dublin, dat het in de bedoeling van den paus heeft gelegen door zijn rescript de Nationale liga of de Nationale beweging in Ierland te veroordeelen. Het decreet is niets meer dan de beslissing niet over een politieke kwestie maar over een zedelijk vraagstuk. In de bedevaarts kerk Monte Nero nabij Livorno stak een elegant gekleede dame twee het hem dus onmogelijk geworden was de som in kleine termijnen af te betalen. Hij kreeg brief op brief en meende echter dat al zijne collega's de reden van die drukke correspondentie moesten gis:en. Daarna kwam Wreckem zelf op het kantoor. De eenige troost voor den armen George was dat hij in de portierskamer wachtte en hem daar liet roepen. O die pijnljjke bezoeken Hoe goed kende George elk kleedingstuk dat die hatelijke man droeg Hoe verfoeide hij hemHoe wenschte hij dat hij mocht verstommen, liever dan dat de in en uitloopende klerken moesten hooren wat hjj zeide Kon eenige straf te zwaar zijn voor zulk een ellendeling dacht hij bij ieder onderhoud en toch moest hij beleefd tegen hem zjjn. Nu zag George in welk een ezel hij geweest was. »Het baat niet of gjj mij al kwelt," riep hij tot wanhoop gebracht uit. »Ik zeg u dat ik het geld niet heb. Gij kunt geen bloed uit een steen persen »Neen, maar gij kunt geld van uw oom krijgen, als gij het vraagt." »Ik heb u herhaaldelijk gezegd dat het vruchteloos is om mij tot dr Blaine te wenden." »Zoo? Gij kunt niet zeggen dat gij het hem gevraagd hebt, want gij weet heel goed dat gij niets van dien aard gedaan hebt." »En ik ben ook niet van plan iets van dien aard te doen," zei George norsch. Hij was zoo wanhopend dat hij Wreckem maar zijn gang wilde laten gaan. g-roote waskaarsen voor het altaar der H. Maagd aan. Na een kort gebed verliet de dame de kerk; de koster, die wat opvallends aan kaar verschijning vond, nam de kaarsen weg en bij onderzoek bleek, dat zij met dynamiet waren gevuld. De politie doet onderzoek naar de dame, die reeds uit Livorno verdwenen is. Er bestaat plan te Ostende een zoölogisch zee-station op te richten. De Boulangisten, die onlangs voor het Café Riche te Parijs gemanifesteerd hebben, zijn tot drie dagen gevangenis en 15 h. boete veroordeeld. Met Boulanger's boek houden zich de Fran- sche bladen nog steeds bezig. Tusschen den spot kijkt duiRelijk de ongerustheid der republikeinen door. Men verzekert, dat Boulanger zelf het boek volstrekt niet geschreven heeft, het alleen doorgezien en er hier en daar een wijs woord aan toegevoegd heeft; in ruil voor zijn naam op het titelblad moet hij 200.000 fres hebben ont vangen. Te St Petersburg heeft dezer dagen een concert plaats gehad, dat meer uitmuntte door eigenaar digheid dan wel door schoonheid. Op een groote verhevenheid waren vier en twintig piano's ge plaatst en toen het oogenblik van aanvang geko men was, plaatsten zich acht en veertig dames, twee aan twee voor de instrumenten en lieten over de klavieren haar zes en negentig handen glijden met een totaal van 480 vingers. Te Colijnsplaat werd Vrijdag ten gemeente huize aanbesteed lo Het maken van een bazaltmuur aan de haven, ter lengte van 46 M., zonder bijlevering der bazalt. Ingeschreven werd door de keeren W. D. van der Moer voor ƒ1127, C. Kievit voor ƒ999; heiden wonen te Colijnsplaat. De raming bedroeg ƒ1123. 2o Het verleggen en bijleveren van de tekort zijnde steen eener straat. (Raming ƒ290.) In geschreven werd door de heeren C. Kievit voor 295 en W. D. van der Moer voor 254. Aan de laagste inschrijvers zijn heide werken gegund. Bij de Vrijdag te Stavenisse door het bestuur der waterlreering van 't calam. watersch. Stave nisse gehouden aanbesteding van het herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1889 van de aarde-, kram-, rijs-en steenglooiingwerken aan voornoemd waterschap, waren de inschrijvers de heeren J. van Strien Zierikzee, voor 6278, C. D. Bolier Sckerpenisse, voor 6068, G. Bolier Scherpenisse, voor 6063 en P. Moerland Stave nisse, voor 6056. De begrooting beliep ƒ6069.78. Blijkens ontvangen telegram is Zr Ms sckroef- stoomschip le klasse Johan Willem Friso, onder hevel van den kapitein ter zee G. Doorman, den 9en dezer te Barcelona aangekomen. Aanboord was alles wel. Qtgjgf;acssi.aiiriri.m)i'»A«ivr»r'rrYiwinl« mi iiapqp^nwmr Cbineesche emigranten. Terwijl in Engeland de vraag steeds luider wordtWat zal het einde zijn van de emigratie der Duitschers en Joden naar Londen, heet het in AustraliëHoe kunnen wjj ons verdedigen tegen de Chineezen Voor de overzeescke kolo niën een niet minder gewichtig economisch vraag stuk dan de arbeiderskwestie in de Europeescke staten. De Vereenigde Staten van Amerika heb ben hun grenzen gesloten voor de zonen van het Hemelsche rijk, naar het schijnt wil de regeering van Queensland en Victoria dit voorbeeld volgen. Niettegenstaande men eiken nieuwen Chinees een hoofdelijke belasting van 10 a 30 oplegt; niettegenstaande men ze onderdrukt, uitzuigt, mishandelt, zooveel men kan, groeit hun aantal »Mag ik dan vragen wat gij wel van plan zijt te doen?" v?oeg Wreckem, met zijn vuist op de tafel slaande. »Dat heb ik u al gezegd. Als gij het geld niet bij termijnen wilt ontvangen, dan krijgt gij het in het geheel niet." »Zoo, krijg ik het dan in het geheel niet, zoo Het ziet er mooi uit ais een heer, die een anderen heer geld schuldig is, hem in het aan gezicht zegt dat hij het in het geheel niet krijgt Dat zult gij eens zienIk heb heel veel lust om regelrecht naar uw ouden heer te gaan." «Door dat te doen maakt gij waarschijnlijk dat ik mijn ontslag krijgmaar daarmede hebt gij uw geld nog nieten wat meer is dan ont neemt gij mij de mogelijkheid om u bij termijnen af te betalen." Ondanks den hoogen toon, dien hij had aange slagen, eindigde het gesprek met zijn belofte om een paar dagen verlof te vragen om naar zijn oom te gaan. Hij kon de zaak veel beter mondeling dan schriftelijk uiteenzetten, vond hij. Zoo dacht hij er althans voor zijn bezoek over. Hij vond echter zijn oom in een alles behalve goede luim. Er had zich onlangs een tweede dokter in Claudeau gevestigd, waarover dokter Blaine woedend was, en hoe meer deze bromde des te minder voelde George zich geneigd om zijn aangelegenheden te berde te brengen. Zou bet toch niet heter zijn om er over te schrijven? Dan zou hij de eerste uitbarsting van toorn ont gaan. Ja, hij zou wachten tot hjj in Barlington in de Australische steden steeds meer aan en overtreft in sommige plaatsen het getal dei- blanken. Met konijnen schijnen de Chineezen gemeen te hebben, dat zij onuitroeibaar zijn. Het opmerkelijke hierbij is, dat het volstrekt niet vaststaat, of China de emigratie zijner onderdanen wenscht of niet. Het is waar de Tsung-li-Yamen heeft in 1886 drie gedelegeerden uitgezonden om naar den toestand der Chineezen in de Spaansche, Hollandsche en Britsclle koloniën een onderzoek in te stellen. Volgens hun, aan den stadhouder van Kanton uitgebracht, rapport is het, naar de Times mededeelt, een feit, dat de toestand het best is in de Engelsche koloniën, ofschoon ook daal de klachten over hooge hoofdelijke omslagen niet ontbreken. De Nederlandsche bezittingen Java en Sumatra zijn de Cbineesche arbeiders na drie jaar weder gedwongen te verlaten, intusschen worden zij door allerlei belastingen uitgeperst. Het ergst ziet het er op de Spaansche bezit tingen uit, o. a. te Manilla, waar men hen uitzuigt, vermoordt en hun huizen in den asch legt. Daar elke vertegenwoordiging van China in die koloniën ontbreekt, is herstel dezer wan daden niet te verkrijgen derhalve stellen boven genoemde gevolmachtigden voor in alle die landen Chineesche consulaten-generaal op te richten. Dit voorstel echter, waaraan de regeering te Madrid reeds haar toestemming had geschonken, riep te Manilla zulk een storm in het leven, dat de goedkeuring ingetrokken werd. Zoolang de markies Tseng inEuropa verblijf hield, liet hij geen gelegenheid verloren gaan voor zijn landgenooten in het buitenland gelijke rechten als andere vreemdelingen aldaar bezitten te vor deren. Hierbij zag hij echter over het hoofd) dat China voor de Europeanen slechts enkele havens openstelt, terwijl hij voor de Chineezen vrijen toegang in alle landen eischte. Maar, zooals hierboven gezegd, het is de vraag, of men te Pekin zelf de Chineesche emigratie alleszins billijkt. De vroegere Engelsche stad houder van Hongkong, sir John Pope Hennessy, deelde in het April-nommer der Nineteenth Century med&- uit den mond van een hoog geplaatst Chi- neesch ambtenaar vernomen te hebben, dat een goed Chinees verkeerd doet te emigreeren en dat hij, die den stroom der Chineesche emigratie stremt, den dank van het Hemelsche rijk verdient. Ten bewijze haalt hij een onderhoud aan, dat hij had met de Chineesche gedelegeerden, die uit Ber lijn terugkwamen. De gevolmachtigde veroorloofde zich de hooge wijsheid van vorst Bismarck in twijfel te trekken, lo omdat hij deze voor den oprichter der groote legers aanzag en 2o omdat de Duitsche rijkskan selier de Chineesche emigratie als iets zeer aan- bevelingswaardigs beschouwde. »De vorst zeide zoo verklaarde de gedelegserde dat Duitsch- land en China natuurlijke bondgenooten zijn, omdat, in strijd met Rusland, Engeland en Frankrijk, nimmer ijverzucht over wederzijdsch gebied tus schen beide mogelijk is en wijl nu Duitsche stoomschepen voldoende voorradig zijn om de overvloedige Chineesche bevolking naar Australië, Peru en andere voor de Cbin p.p.Kr.tm, gunstige plaatsen over te brenger},;'"» Stel uvoor - riep de Chinees uit eeiq ïhiropeesch staats man, die mij, een Chinees, mo iets zegt". Hier aan knoopte de gemachtigde een beschouwing vast, hoe ontzettend het voor een goed zoon van het Hemelsche rijk uit een godsdienstig en poli tiek oogpunt moet zijn naar vreemde landen te trekken. Dat is een slecht Chinees meende hij die, uitgezonderd op bevel des keizers, zijn vaderland verlaat, want elke Chinees heeft plichten te vervullen tegenover zijn familie, zijn dorp, zijn keizerhij moet de graven zijner voor vaderen op geregelde tijden bezoeken en dat is hem in deB vreemde niet mogelijk. Sir J. Pope Hennessy komt diensvolgens tot het resultaat, dat niet de Chineesche regeering. maar de Ame- rikaansche, Engelsche en Duitsche scheepsreeders te Hongkong belang bij de Chineesche emigratie hebben. Opgelost is dit vraagstuk in ieder geval nog niet en waarschijnlijk zal het zelfs nog dikwijls ter sprake komen. terug was en dan dadelijk schrijven. Den volgenden morgen nam hij plaats aan zijn lessenaar met het vaste voornemen dat zijn brief om 7 uur vertrekken zou. Hij zou blijven om te schrijven als de andere klerken weg waren en toen dat oogenblik gekomen was zat hij met de pen in de hand en een blad papier voor zich. »Barlingtonsche bank 15 Sept. 18 «Waarde oom, ongetwijfeld zult gij verwonderd zijn dezen brief te krijgen, daar gij mij eerst onlangs gezien hebtmaar om u de waarheid te zeggen »Ja, de waarheid hier bleef hij steken; wat was de waarheid Dat hij zijne vooruit zichten verspeeld haddat hij elk oogenblik zijn betrekking kon verliezendat hij al zijne spaar penningen opgemaakt had dat hij zich had laten om den tuin leiden door een schurkdat hij door en door een ezel was geweest. Dat was de waarheid maar hoe kon hij die zoo inkleeden dat dr Blaine zijn brief niet verscheurde en verklaarde niets meer met zijn neef te doen te willen hebben? George wierp zich achterover in zijn stoel, krabde zich met zijn pen achter de ooren en trachtte dit vraagstuk op te lossen. IVordt vervolgd. Gedrukt "bij D, G. Kröber Jr., te Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 6