N'. 113. 131' Jaargang. 1888 Maandag 14 Mei. BUITENLAND. Middelburg 12 Mei. Een belangrijke commentaar op de openingsrede. Verspreide berichten. Algemeen Overzicht. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën; 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.van 1-7 regels ƒ1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL. MIDDELRURGSCHE COURANT. Agenten te Vlissingen: P. G. de Vey Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruinij gen: F. van dek Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij en te Tkolen: W. A. van Nieuwenhuijzen. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomenen nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmar te Rotterdam, en de firma B. van deb Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John P. Jones, opvolger Dr Schaepman heeft weer gesproken. Nu niet om door de macht van zijn woord en de kracht van zijn talent propaganda te maken voor de anti-liberale beginselen onder hen, die straks een keuze zullen moeten doen neen, na den strijd, in den kaimen kring eener Katholieke vereeniging te Rotterdam trad hij op om de behaalde zege te overzien, de toe komst te peilen. Dat heeft veel voor. Beloften aan den vooravond van den ver kiezingsstrijd, waar het geldt een overwinning te behalen of een neevlaag te lijden, ze zijn vaak niets anders dan kinderen der noodza kelijkheid, die de sprekers dwingt met harde kleuren te schilderen wat zij en de hunnen zullen doen; van eene noodzakelijkheid die maar al te dikwijls met de lichtvaardigheid hand aan hand gaat. Doch als men een overwinning behaald heeft zijn wensch vervuld ziet, dan is de politieke berekening wel niet geheel huiten gesloten, maar behoeft zij zich zoo krachtig niet meer te doen geldendan is het zelfs zaak voor zichtig te wezen met zijne woorden, want dan binden zij meer dan te voren en hebben zij ook te meer waarde. Uit dat oogpnnt vooral verdient het door den heer Schaepman de vorige week in boven- genoemden kring gesprokene de aandacht. Maar er is nog iets dat daaraan een bijzonder cachet geeft en het in belangrijkheid doet stijgen. En dit is de waarde, die door de geestverwanten van den heer Schaepman, nog wel door hen die niet tot de bijzondere vrienden van den gevierden spreker behooren, o. a. door de Maasbodeaan zijne rede wordt gehecht. Wij zouden haar, kunnen wij hen gelooven, eene memorie van toelichting op de openings rede mogen noemen, „waaraan men wel zal doen niet te kleine waarde te hechten", zooals het katholieke orgaan van Rotte's stad zich uitdrukt. Dit blad is dan ook bijzonder met de beschouwing van den heer Schaepman in genomen en schreef o. a. nog: „De positie van den geachten spreker geeft het recht aan zijn woorden een bijzondere beteekenis te hechten, d. w. z. als hij beweert dit of dat te verlangen of te verwachten, dan kan het niet anders, of men ziet daarin tot zekere hoogte, misschien wel tftt vrij groote hoogte, de meeningen van het ministerie Mackay." Waar men ons van die zijde, uit den aard der zaak beter ingelicht dan wij, libera len zoo duidelijk eene vingerwijzing geeft; uit welk oogpunt wij de rede van den afge vaardigde voor Wijk bij Duurstede moeten be schouwen, zijn wij, dunkt ons, ten volle ver antwoord wanneer wij op dat idee ingaan; en zien wij daaruit een bewijs te meer voor den machtigen invloed, dien deze leider op de vor ming van het kabinet heelt uitgeoefend, een invloed, waarvoor een man als Bronsveld zoo bevreesd is. Dr Schaepman is aldus het orakel, waardoor het ministerie spreekten wanneer wij omtrent het door hem gesproken woord onze lezers willen inlichten, dan gelooven wij niet beter te kunnen doen dan daartoe gebruik te maken van het verslag, door hetzelfde blad de Maas bode van zijne lezing geleverd; een verslag dat bovendien eene buitengewone sanctie ver kreeg doordien het geheel werd overgenomen door het Centrumeen orgaan dat, volgens een publiek geheim, nauw aan dr Schaepman is verwant Op de waarheid en juistheid van zulk een verslag durven wij op grond van die gegevens met volle gerustheid bouwen En dan geeft ons dat verslag oogenblikkelijk den indruk, hoe die groote redenaar in Rotter dam's Katholieken kring weer getooverd heeft met woorden; geschitterd heeft in al zijn talent. Woordspelingen en woordenkeus, zij waren schoon als altijd, en zullen niet nagelaten heb ben indruk te maken. En de inhoud dier woorden droeg in menig opzicht onze sympathie weg wekte het ver langen op dat eenmaal die woorden leven wekkende kracht zouden bezitten om vruchten te doen rijpen, ons land ten zegen. Maar in andere opzichten werden wij hekoord doch niet bevredigd kregen wij weer, zelfs hij het lezen van het verslag, de overtuiging dat er oratorisch vuurwerk afgestoken is, dat, als alle vuurwerken, niets nalaat dan de gedachte aan schitterende kleuren, veel gedruisch, en. leege omhulsels. Van dien indruk rekenschap te geven is tevens het doel van ons betoog. Dat dr Schaepman bijzonder ingenomen zich verklaarde met het nieuwe ministerie laat zich begrijpen want daarvoor is er zijnerzijds alle reden. Minder begrijpelijk is echter zijn be wering bij de opsomming der partij verhouding in de kamer dat de liberalen „hun arm ver- loopen kind uit Sehoterland niet gaarne als het hunne beschouwen, doch dit kind wel als het hunne zullen moeten aannemen." Wanneer die plechtige adoptie zal plaats hebben heeft de spreker, volgens het verslag, Diet gezegd, maar het zal in ieder geval een treffend schouwspel wezen wanneer de peten van dat „arm verloopen kind" wat zij niet zullen kunnen nalaten bij die plechtigheid zullen tegenwoordig zijn en ook dr Schaepman, om hen te believen, van zijne belangstelling zal doen blijken. Hij deed waarlijk zijn bond- genooten geen dienst door deze zaak nog eens ter sprake te brengen nu, trots alle mogelijke middelen om het tegendeel te bewijzen, meer en meer aan het licht is gekomen dat de heer Domela Nieuwenhuis juist uit anti-pathie tegen de liberalen en om dezen te bestrijden, door een deel der anti-revolutionnairen in het dis trict Sehoterland gekozen is. Het moet wel een eigenaardige gewaarwor ding voor den hoofdman der sociaal-democraten zijn, wanneer hij kennis neemt van het aller- vleiendst getuigenis, door zijn collega-kamerlid omtrent hem afgelegd. Er ligt iets vaderlijks in die verzekering over dat „arm verloopen kind uit Sehoterland," maar het zou ons toch niet verwonderen of op een goeden dag zal de persoon in kwestie toonen opgewassen te zijn tegen hem, die zich zulke bijzondere uitdruk kingen omtrent een medelid der volksverte genwoordiging veroorlooft. Dan zal hij zeker tegelijkertijd voor de zooveelste maal bewijzen verre van die liberalen te staan, wellicht even ver, zoo niet verder dan van de clericalen en aantoonen dat er in ieder geval geen ver wantschap tusschen beide bestaat. In zijn isolement ligt tot heden zijn grootste kracht. Dr Schaepman zou dus het best doen zijn collega Domela Nieuwenhuis die eer te laten en hem voor het vervolg wanneer hij weer eens de rekening der partgen in de Tweede kamer opmaakt, hem als vertegenwoordiger van eene zelfstandige afzonderlijke fractie te hoe ken, een fractie, waartegen hij in dezelfde rede verklaard heeft den strijd krachtig te zullen aanbinden. Die verzekering is bewijs genoeg dat de heer Schaepman zich niet consequent is gebleven; en daardoor heeft hij zelf de zwakheid van zijn eerste bewering aangetoond, heter nog dan wij dit kunnen doen. Heeft onze doctor door zijne uitdrukking meer gemeend de liberale partij dan den heer Domela Nieuwenhuis te treffen, ook dan is hij niet hijzonder gelukkig geweest. Hij zou het zeker ook ten hoogste afkeuren, wanneer wij de daden van alle „arme verloopen kinderen" der katholieke kerk, eens op rekening van die in zoo menig opzicht eerbiedwaardige in- jsMifng boekten. Het argument zou was dit de bedoeling van den geleerden spreker zeker staan verre beneden zijn talent en zijn verstanden hem meer tot oneer strekken dan het feit zelf der liberale partij tot schande. Men schrijft ons uit Goes De Vereeniging tot bevordering van volksvermaken vindt in haar plan om een muziektent te doen vervaardigen veel steun, want de rentelooze lee ning van 500, in aandeelen groot 10, was in korten tijd volteekend. Met het aanbesteden dei- tent is men echter verplicht te wachten tot de bereids aangevraagde rechtspersoonlijkheid der vereeniging verkregen is, want de bestuursleden kunnen zich moeilijk hoofd voor hoofd aanspra kelijk stellen voor die onderneming. Aan ruim een veertigtal gymnastiek-vereeni- gingen in Nederland en België is eene uitnoodiging gericht, om aan het turnfeest, dat vanwege de genoemde vereeniging, waarschijnlijk op Zaterdag 21 Juli a., alhier zal gegeven worden, deel te nemen. Of dit feest doorgaat en of genoemde datum juist zal zijn, hangt af van de deelname en ook of de vereenigingen dan gelegenheid hebben deel te nemen aan het feest. Op de Vrijdag door ingelanden van hef waterschap Kruiningen gebonden vergadering werd de rekening over het dienstjaar 1887 vast gesteld in ontvang op ƒ16465.18, in uitgaaf op ƒ13716.32, al zoo met een goed slot van ƒ2748.86. De begrooting voor 1888 werd, na eenige dis cussie, vastgesteld in ontvang en uitgaaf op 13511.365, terwijl het dijkgeschot met ƒ1 is verminderd en gebracht op 7.50 per H. A. Het voorstel van het bestuur om uit de onvoor ziene uitgaven gelden te nemen voor het bouwen van eene woning voor een sluiswachter werd met 18 tegen 14 stemmen verworpen, terwijl een voor stel van den heer C. der Weduwen om bij de suatiesluis eene hulpwaterleiding te maken van 300 meter lengte met algemeene stemmen werd aangenomen. De vereeniging Floralia van het departement IJzendijke der Mtot Nut van 7 Algemeen zag dit jaar het aantal van hen en haar, die planten ter kweeking verlangden, stijgen tot 83. Uit gereikt werden 5 planten aan ieder nl. Helio- tropium, Begonia, Coleus, Rosa en Verbenade roosjes in potjesterwijl de overige door de kweekers zelf moeten in potten gezet worden. In het Engelsche officieele blad is de beschik king van het departement van koophandel opge nomen, waarbij de invoer van vee en schapen uit Vlissingen en België in Groot-Brittanje van heden af verboden wordt. Keizer Frederik had gisteren een bijzonder goeden dag. Tot 's avonds half negen is hij in zijn studeervertrek gebleven. Waarschijnlijk werd heden geen bulletin uitgegeven. De Nordd. Allg. Ztg. bericht dat het huwe lijk van prins Heinrich met prinses Irene van Hessen op 24 dezer, den verjaardag van de ko ningin van Engeland, op het slot te Charlotten- burg zal plaats hebben. De lersche afgevaardigde Dillon is tot zes maanden gevangenis veroordeeld, wegens het houden van eene redevoering ten gunste van het veldtochtplan der Liga. Uit Tanger wordt gemeld dat de sultan van Marokko in persoon eene nieuwe expeditie tegen den opgestanen stam der Bene Muldi, die den gouverneur Mesquinez verslagen en gedood hebben, zal aanvoeren. Bij het vertrek van generaal Boulanger naar Rijssel waren gisteren te Parijs aan het station buitengewone maatregelen van voorzorg tegen ongeregeldheden genomen. De toegang tot het station was afgesloten, zonder speciaal verlof mocht men er niet binnen gaan. Twee brigades agenten zorgden voor de rust bij het vertrek van den generaal. Slechts enkele kreten van »Vive Boulangerlieten zich hooren, De heer Laguerre en graaf Dillon vergezelden met een groot aantal journalisten den generaal op zijn tocht. De Boulangisten hadden van de maatschappij van den Noorderspoorweg verlangd, dat zij een ontvangstsalon aan het station voor Boulanger 's morgens om 8 uur zou disponibel stellen. Het hoofdbestuur heeft echter den spoorwegbeambten bevolen Boulanger niet anders dan ieder gewoon sterveling te behandelen. Te Duinkerken werd de generaal verwelkomd door het Boulangistische comité. Buiten het station stond eene talrijke nieuwsgierige menigte, welke l*oe Boulanger riep, hetgeen echter door sommigen met gefluit beantwoord werd. Boulanger heeft zich naar een hotel begeven en zou heden naar Douai vertrekken. Er heeft zich geen enkel bij zonder voorval voorgedaan. Namens de regeering verklaarde mr Smith in het Engelsch lagerhuis dat. het bericht om trent cle oprichting en dotatie eener lersche katholieke universiteit door het Britscli gouver nement (zie bijvoegsel) ongegrond is. Uit Weenen wordt gemeld, dat het voor stel van vorst Liechtenstein betrekkelijk de con- fessioneele school in deze zitting van den rijksraad niet meer zal behandeld worden. Bij de behandeling van de wet op de nationale verdediging zal de eerste lord van de schatkist in Engeland een buitengewoou crediet van 3.500.000 ponden sterling aanvragen, die door eene leening gevonden moeten worden. Volgens nadere berichten over den man, die op het paleis van den koning van Roemenië heeft geschoten, moet de ongelukkige krankzinnig zijn. Wegens zijn vjjandelijk gedrag tegenover vorst Ferdinand is de metropoliet Clement te Tirnova door de Boelgaarsche regeering van zijn ambt ontheven. De Fransche opportunisten zijn slecht gehu meurd! Hoe kan het anders? Een radicaal 'kabinet vóór zich en gemeenteraadsverkiezingen, die duidelijk in linker-rich.ting wijzen. Het is een onaangename gewaarwording, wanneer men een macht, die men tien it twaalf jaar lang bezeten beeft, zich langzaam uit de handen ziet glippen en in zijn vrije bewegingen geneutrali seerd wordt door het schrikbeeld van het plebis ciet. Met menschelijke zwakheid wreken de Ferryïsten en ook de gematigde republikeinen hun hoos humeur op Floquet en diens radicale vrienden. Spulier in de République Frangaise geeft lucht aan de misnoegdheid der opportunisten jegens Floquet door het ministerie te dreigen met een oplossing der concentratie, het bolwerk tegenover het Boulangisme, indien het in zijn radicale aspiraties volhardt, in plaats van met vlag en wimpel in het kamp der opportunisten te zeilen en ondanks alle beloften de hervormingen te laten varen. Voorloopig schijnen de radicalen nog niet bereid zoo smadelijk hun vaandel te ontvluchten, al zijn zij besloten elk ontijdig voorstel tot herziening der grondwet te bestrijden, teneinde hetBoulan- gistisch-revolutionnair bondgenootschap schaak mat te zetten. De Temps is evenmin tevreden over Floquet. Vanwaar de bezorgdheid ten opzichte van een kabinet, welks handelingen tot heden geen ander doel hadden dan het cesarisme, dezen ge- meenschapj>elijken vijand der republiek, het hoofd te bieden De reden ligt voor de hand. Het orgaan van het centre gauche heeft tot directeur poli tique een senator, den heer Hébrard. Meer dan eenmaal hebben de radicalen hun aanvallen ge richt op den senaat, dien zij met de noodige minachting in de stem tie instelling van het suffrage restreint noemen. Niets vreest de Temps in de toekomst zóó zeer als de plannen van het radicale kabinet met de beschreven vaderen. Zal men hen ten doode doemen Of zullen de tegenwoordige plaats moeten maken voor de ge kozenen van het algemeen stemrecht Hoewel Floquet nog met geen enkel woord zijn voorne men heeft te kennen gegeven, acht men het vrjj zeker, dat hij de kieswet voor den senaat wil reovganiseeren om dezen evenals de hamer door het algemeen stemrecht te laten verkiezen. Het ge vaarlijke van dit systeem heeft do rlemps reeds herhaaldelijk zoeken aan te toonenhet blad komt hierop wederom terug naar aanleiding' van de jongste gemeenteraads-verkiezingen. Zoools onze lezers weten worden de kiezers voor den senaat ten deele gekozen door de ge meenteraden. De verkiezingen voor de ge meenten 11. Zondag zijn gunstig voor de re publiek uitgevallen, de groote meerderheid is oprecht republikeinsch, zoodat, wanneer de senaat vroeg of laat moet vernieuwd worden, men verzekerd kan zijn een flinke republikeinsche meerderheid op hot Luxembourg terug te zullen

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1