131* Jaargang. 1888. 10 Mei. N\ 111. Donderdag Plaatsii van een stnomM. BEKENDMAKINGEN. Middelburg 9 Mei. Onderwijs, Kerknieuws. Landbouw, Verspreide berichten. Dit blad verschijnt dagelijks, rnet uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nornmers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.; van 1-7 regels ƒ1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar pia a tsruimte. MIDDELBIIRGSCHE COURANT. Agenten te Vlissingen: P. G. de Vet Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. BoLDAnD, te Kruiningen: P. VAn deh Peijd, te Zierikzee: A. C. de Mooij en te Tkolen: W. A. VAn Nietj-wenhuijzen. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en adyertentiën aangenomenen nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmar te Rotterdam, en de firma B. van dek Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L.Daube Cie., John P. Jones, opvolger. Donderdag, Hemelvaartsdag^ ver- scliijnt geen noinmer der courant. De burgemeester en wethouders van Middelburg, gezien de artikelen 6 en 7 der wet van den 2en Juni 1875 Staatsblad no 95) tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken, maken bekend: dat ter gemeente-secretarie ter visie is gelegd een verzoek met bijlage van de GEBBOEDEIiS BOUDEWIJNSE alhier, om in een der lokalen van hun perceel, gelegen aan het Armeniaansch Schuitvlot, wijk Q no 300, kadastraal bekend in sectie D nos 1405, nevens het reeds daar aanwezig stoomwerktuig een tweede van twaalf nominale paardenkrachten te plaatsen en in werking te brengen; dat op Vrijdag den S5 Mei a. ten raad- huize dezer gemeente, des namiddags te half 2 uur, gelegenheid zal worden gegeven, om tegen dat verzoek bezwaren in te brengen en deze mondeling of schriftelijk toe te lichten. Middelburg, den 8 Mei 1888. De burgemeester en wethouders van Middelburg, SCHORER. De secretaris A. DE VULDER VAN NOORDEN. Eindelijk hebben wij dan een anti-liberaal blad aangetroffen dat met de troonrede niet ingenomen is. Dit zeldzaam exemplaar onder de clericale bladen, die alle vol lof zijn geweest over het eerste staatsstuk der nieuwe regeering, is het Venloosch weekblad. Trouwens, zijn redacteur is meermalen het enfant terrible van de partij. Hoewel hem stree- lend in de ooren klonk wat in die rede werd gezegd omtrent het »rekenen met het Christelijk bewustzijn," zoodat hij meent het nieuwe tijdperk te mogen noemen de era van het Christelijk be wustzijn tegenover die van het neutraal drijven, is hij toch niet bijzonder tevreden met hetgeen gezegd wordt over het onderwijs, waarbij met dat Christelijk bewustzijn zal worden gerekend. Hij zegt daarvan »Dus niet tornen aan de openbare neutrale school. Alleen belemmeringen, die tot nog toe dei- ontwikkeling van het vrije onderwijs in den weg staan, uit den weg ruimen. En dit nog alleen binnen de perken der GrondwetEn dan nog maar zooveel mogelijk »Men kan niet zeggen, dat de nieuwe regeering te veel hooi op haar vork neemt." Even bescheiden meent hij, is het program op de andere punten van staatsbeleid, bjjv. wat de financiën betreft en wat betreft hetgeen over den landbouw en de invoerrechten gezegd wordt. »Waarlijk! roept hij uit, De Standaard had wel gelijk. Er wordt zooveel mogelijk gezorgd dat de publieke opinie geen te sterken schok onderga. Zachtjes aan is de leus. »Laten wij hopen dat op dit suaviter in mondo het fortiter in re zal volgen, met andere woorden dat de regeering, die weinig belooft, veel zal geven. Dit is in allen geval beter dan »»veel be loven en weinig geven." Het Vaderland schrjjft het volgende De Standaard geeft in een artikel Uit de Hof stad een beschouwing in vogelvlucht van de nieuwe kamer, waarbij de nieuwe leden de revue passeeren en met enkele woorden worden gekarakteriseerd. Deze verslaggever heeft vooral zijti aandacht ge. wijd aan haar en baard der leden, zoodat men dit verslag maar heeft te bewaren om juist te weten, hoeveel knevels, hoeveel grijskoppen, hoeveel gladgeschoren gezichten eronder de nieuwe leden zijn. Den meesten indruk schijnt de heer Yan Velsen op den verslaggever te hebben ge maakt »zijn grijzend haar en baard zijn met zorg gekapt en gescheiden, en zijn toilet is onberispe lijk;" van geen ander schijnt zooveel uitnemends gezegd te kunnen worden. Yan den heer Lucasse vernemen wij, dat hij door zijn geheel geschoren gezicht voor een predikant kon doorgaanniet alzoo de heer Glinderman, die baard en knevel draagtdaarin zit 'm eigenlijk Opmerkelijk is, wat van den heer Bosgra gezegd wordt»een man van ruim veertig jaar, met bruin haar en ^ruinen baard zonder knevel, lichte oogenzyn uiterlijk is in overeenstemming met zijn beroep, hij is boomkweeker, maar hij teekent in niets dat hij met zijn verkiezing verlegen is, zooals de liberale pers verluiden deed." Boomkweekers schijnen er een bijzonder soort uiterlijk op na te hondenOp de inderdaad treffende gelijkenis tusschen de heeren A. en G. W. van Dedem wordt gewezenhet verschil, dat de verslaggever tus schen hen bespeurde, nl. dat de kantonrechter het martiale mist, dat zijn broeder uit den militairen dienst is bijgebleven, zal niet door iedereen, die de kleine nonchalante figuur van den heer Avan Dedem kent, zoo dadelijk worden toegegeven. Vermelden wij nog, dat volgens dezen verslag gever de heer Oppedijk de reus, de heer Travaglino de dwerg der kamer is. Dit laatste ziet een ieder terstond of de inderdaad zeer forseh gebouwde heer Oppedijk, een man met innemend uiterlijk, ook de langste van allen is, dunkt ons, zoo zeker niet. Aan groote, althans aan lange, mannen ontbreekt het, ook onder de nieuwelingen, niet. Volgens het N. v. d. D. bleken bij onderzoek onder de ongeveer zes duizend schapen, Zaterdag per Mercurius en Minerva uit Vlissingen te Dept- ford ingevoerdtwee gevallen van mond- en klauwzeer voor te komenheide ladingen zijn terstond afgezonderd later zijn nog drie gevallen geconstateerd. De invoer van schapen uit Vlis singen zal nu waarschijnlijk verboden worden, zegt.het blad. Naar ons echter wordt medegedeeld zijn wel enkele schapen aan de klauwzeer lijdende be vonden, maar blijft de invoer uit Vlissingen toch toegelaten. Van goede zijde verneemt het Handelsblad dat de heer O. van Rees zijn ontslag heeft gevraagd als gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië. Het optreden van den heer Keuchenius als hoofd van het departement van koloniën is zeker niet vreemd aan deze aanvraag. De heer Van Rees werd op 11 Maart 1884 tot zijn hooge betrekking benoemd en heeft deze ruim 4 jaren bekleed. Aan de Tweede kamer wordt door de heeren De Savornin Lohman en Schaepman, met betrek king tot het reglement van orde, nog voorgesteld behoudens urgentie op Zaterdag en Maandag geene vergadering, ook niet van de afdeelingen, te houden en een besluit der kamer te eischen tot het voortzetten der vergadering des avonds of tot het houden eener avondzitting. Blijkens R. v. A. heeft de interpellatie-Domela Nieuwenhuis ten doel, om bij den minister van justitie aan te dringen op de spoedige indiening van een ontwerp van wet, waarbij wordt verboden de arbeiders te dwingen hun inkoopen te doen in de winkels van hunne bazen. Onze koningin heeft, naar de Norddeutsche All- gemeine Zeitung meldt, aan de noodlijdenden van den watersnood in Duitschland een bedrag van 1000 geschonken. Z. M. de koning heeft het beschermheerschap van den pas opgerichten Nederlandschen Werkge- versbond aanvaard. De ingenieur le kl. van 's rijks waterstaat R. O. van Manen wordt als waarnemend hoofdinge nieur naar Haarlem verplaatst. Den waarnemenden ingenieur A. van Hooff, thans belast met den algemeenen dienst, wordt opgedragen de dienst in het 11e district, standplaats Middelburg. Naar men ons meldt zal de afdeeling Middel burg van den bond tot verkrijging van algemeen kies- en stemrechtna een tweejarige rust, weder handelend optreden. Maandag 7 dezer hield zij in het Schuttershof alhier eene huishoudelijke vergadering waarin tot voorzitter werd gekozen: de heer A. M. Hollebrands, tot secretaris J. M. de Ridder, en de contributie werd bepaald op 3 cent per week. De huishoudelijke vergaderingen zullen maandelijks plaats hebben. 15 nieuwe leden traden tot de afdeeling Mid delburg toe. Op eene Dinsdag door de afdeeling St. Maar tensdijk van de liberale kiesvereeniging Algemeen Belang voor Tholen en St. Philipsland gehouden vergadering bleek dat die afdeeling 57 leden telt. Aangezien volgens de statuten het fungeërend bestuur met Mei moest aftreden iverden tot be stuursleden gekozen de heeren J. Dormaar, M. D. Hage, J. Gakeer, M. Polderman en A. Jansen, terwijl uit die leden tot afgevaardigden ter bij woning der algem. vergaderingen gekozen werden de heeren Dormaar, Hage en Polderman. Verder werd nog besloten de statuten zoodanig te wij- 'Sn, dat de afdeeling niet handelend zal optre den bij verkiezingen voor leden van den gemeen teraad. Voor vier studenten in de medicijnen aan de Ned. Univn. bestaat gelegenheid om, voor reke ning van het depart, van marine, in opleiding te worden aangenomen, met de bestemming voor de betrekking van off. v. gez. 2e kl. bij de zee macht, onder genot eener subsidie van j 7000. Belanghebbenden zullen zich, onder overlegging van de bij gemeld reglement gevorderde beschei den, schriftelijk behooren te wenden tot het dept. van Marine. Bij koninklijk besluit zijn benoemd tot ont vanger der inv. en ace. en van den waar borg en de bel. der goud. en zilv. werken te Utrecht, D. L. H. van Bassen Jongbloet, ontv. te Sneek c. a.tot ontv. der inv. en acc. en van den waarborg en de bel. der goud. en zilv. wer ken te Leeuwarden, D. J. P. N. Gaymans, ontv. der dir. bel., invoerr. en acc. te Zierikzee c. a. tot ontv. der dirr. bel. en ace. te Meppel, T. E- van Nispen, ontv. te Zaltbommel c. a.tot ontv. der dir. bel., inv. en acc. te Zaandam e. a., W. Laatsman, ontv. te Hoogeveen c. a.tot ontv. der dir. bel. en acc. te Ridderkerk c. a., J. Sehnyle- man, ontv. te Hontenisse c. a. tot ontv. der dir. bel. en acc. te Grootegast o. a., J. H. Atzema Az., ontv. te Delfzijltot ontv. der dir. bel. en acc. te Hees c. a., A. H. van Iddekinge, ontv.te Eenrum c. a. (Een deel dezer benoemingen meldden wij giste ren reeds onder laatste berichten De tweede-luitenant P. C. A. Krugers, van het 2e reg. inf., is voor den tijd van drie jaren ge detacheerd bij de landmacht in West-Indië. Op 23 Juni a. zal het 30 jaar geleden zijn, dat de heer A. II. de Vries zijn loopbaan als hoofdonderwijzer heeft begonnen, terwijl op 1 Juli d. a. v. zijn 25jarig jubileum gevierd wordt als hoofd eener openbare school te Zaamslag. Bedankt voor Goes de heer Heinecken, pred. te Amerongen. H. A. E. Uit Walcheren schrijft men ons: Eindelijk zijn toch onze boeren aan den arbeid kunnen raken en nu komt natuurlijk alles op eens. Vooreerst het voorjaars-ploegwerk, tegelijk met het bearbeiden van de velden voor de zomergewassen, en dan het wieden der winter vruchten, waarmee men ook veel ten achteren is geraakt. Wie nu maar over voldoend kapitaal kan be schikken en de noodige arbeidskrachten aanvoeren, zal niet veel nadeel ondervinden, doch voor hen, die grootendeels met eigen handen 't werk moeten doen, is er wel degelijk schade. Is het altijd te betreuren en zijn de schadelijke gevolgen te voor spellen, wanneer iemand eene zaak begint of wil doorzetten met te weinig bedrijfskapitaal, vooral ondervindt men zulks bij den landbouw. Daar toch, waar de noodige fondsen ontbreken om goede dieren aan te schaffen, om hun goed voedsel te geven, goeden mest te maken en het land vol doende te bewerken, gaat men van jaar tot jaar achteruit. Achteruit in waarde van inboedel, achteruit in productie-kracht van den bodem, achteruit in hoeveelheid van opbrengst en kwali teit der producten. Is zoo iemand nu zelf eigenaar van den grond, dan zal hij 't wel eenige jaren volhouden, desnoods door 't bezwaren van zijne goederen met hypothecaire voorschotten, doch is hij pachter, dan mag de eigenaar wel goed toezien op welke wijze zijne eigendommen worden behan deld. Hoe dwaas toch van sommige eigenaren om hunne eigendommen te verpachten, zoogenaamd onder v r ij e n cultuur, d. w. z. dat de pachter geheel vrij is wat hij wil zaaien en pooten, dus dat hij zooveel vlas, suikerpeen, karwei enz. kan zaaien als hij wil, mits hij maar veel huui- belooft. Belooft want een contract te teekenen waarin een hooge pachtsom staat uitgedrukt is niets, maar daaraan te voldoen, dat is wat anders. Begrijpen die verpachters dan niet, dat zij van hun eigen kapitaal worden betaald en dat hun eigendom in dezelfde rede achteruitgaat in waarde, als de pacht te hoog is? En waren zij nu nog maar zoo verstandig om een gedeelte van de pacht som als super-dividend op hun kapitaal af te schrijven maar dat doet men ook niet. Men geniet eenige jaren de groote revenuen; maar verklaart de pachter eindelijk dat het verder niet meer gaat en vraagt deze vermindering van pacht, dan klaagt men steen en been over de slechte tijden en verwenscht het grondbezit. De verstandige grondbezitter, die werkelijk op de hoogte der toestanden is, handelt echter geheel anders. Hij vraagt niet bovenal wie geeft het meest, doch wie zal 't best, en met mijne belangen strookend, mijne eigendommen gebruiken en op waarde houden. Juist door het uitdruk kelijk verbod van suikerpeen, vlas en andere handelsgewassen te zaaien, zonder zijne bepaalde toestemming, kan hij zijne pachters bewaren om op die klip schipbreuk te lijden en kan dat ver bod tijdelijk wordeD ingetrokken, wanneer, bij gemeen overleg tusschen pachter en eigenaar, het blijkt dat zulks zonder nadeel voor beide partijen kan geschieden. Onder die omstandig heden zal de pachter ook niet gedwongen worden om zijn beste paarden of schoonste koeien te verkoopen om de pacht te voldoen, doch is het beider belang, zoowel van eigenaar als pachter, om den inspan op de meest mogelijke waarde te brengen en op die waarde te houden. Dan zal de eigenaar den pachter steunen door het geven van voorschot voor aankoop van kunstmeststoffen, wanneer het blijkt dat de eigen stalmest niet alleen voldoende is, door het aanmoedigen van den aanfok van goede paarden en goed vee, dat in alle opzichten voldoet aan de daaraan te stellen eischen en dat de kosten van onderhoud zoo ruim mogelijk terug betaalt. Een oud, versleten paard kost meer aan onder houd dan een jong, krachtig dier en daarom geen jonge paarden verkoopen en met de oudjes het werk doen, maar wel geregeld de oude opruimen en in cle plaats daarvan krachtige dieren aan- fokken of aankoopen. En zou ook zoodoende niet een zeer ge- wenschte moreele band tusschen eigenaar en pachter ontstaan Oneindig beter dan wanneer de pachter slechts wordt beschouwd als iemand, dien men graag een of tweemaal per jaar ziet, namelijk als hij pacht komt betalendoch overi gens zoo min mogelijk. Waar zou de samen werking beter zijn, dan waar men van weerszijden overtuigd is eikaars belangen te willen behartigen, of, daar waar men elkaar alleen beschouwt als twee machten, die slechts in geven en ontvangen elkaar verdragen Gelukkig zijn die goede verhoudingen in ons Walcheren nog niet als groote uitzondering te beschouwen Morgen, Donderdag, zal, bij gunstig weder door het muziekkorps der dd. schutterij op het Molen water alhier de in dit jaar eerste openbare uit voering worden gegeven. Het programma luidt als volgt1 Neerlandsch schutterij officieren- marsch, J. Scholtens; 2 Ouverture Athalia. Men delssohn 3 Souvenir d'Anvers, Valse de Concert, Kessels, 4 Pantaisie Robert le Diable, Meijerbeer; 5 Ouverture Comique, Kéler Béla6 Sonate Pathétique, Beethoven7 Une Fleur d'été, polka de concert, solo voor piston, J. Scholtens8 Pantaisie Don Juan, Mozart en 9 Finale. De uitvoering vangt aan des avonds te zeven uren. Dinsdagavond heeft te Yeserke een ongeveer 15jarige knaap, die met zijn vader, (een sehaar- slijper) hij een landbouwer in de schuur zou slapen, met een snijmolen 2 vingers van een zijner han den afgesneden en twee andere gewond. De knaap stak ze onbedacht tusschen de rade ren, achter den rug van den man, die aan den molen stond te werken, zoodat deze het niet zien kon. Iemand van Schore, te Hansweert trof van morgen het ongeluk dat eene zaag op hem neder- viel waardoor hem de oorschelp bijna geheel afgesneden werd. Omtrent de werkstaking in de venen wordt uit Friesland gemeld dat twaalf verveners te Beets een accoord met de arbeiders aangegaan hebben van 70 ct per roede. Vijf zijn nog niet daartoe genegen. Alle schippers hebben geladen, maar die van verveners welke geen accoord sloten onder bescherming der militaire macht. Drie vijfden der arbeiders zijn aan het werk. De bag geraars dreigen nu met 10 cents verhooging, de turfmakers ook, en wel van de verveners die geen 70 cents willen geven. Te Veendam is ook eene werkstaking begonnen

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1