Kerknieuws. Landbouw, Rechtszaken. Verspreide berichten. aanvrage op pensioen gesteld, ad 1800 'sjaars en de heer jhr C. H. A. van der Wijck, resident van Soerabaija, benoemd tot lid in clen raad van Nederlandscli-Indië. Donderdag verleent ook de minister van finan ciën geen audiëntie. In het district Gouda is van anti-revolution- naire zijde candidaat gesteld de heer O. J. E. baron van Wassenaer. In eene te Amsterdam gehouden vergadering van controleurs der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen, is besloten voor den door hen opgerichten bond rechtspersoonlijkheid aan te vragen en voorts zich tot de regeering te wen den, om voor de klerken der controleurs dezelfde voorrechten te verkrijgen, als bij de jongste orga nieke besluiten aan de klerken der ontvangers zijn toegekend. Tegen 1 October is er weer gelegenheid tot plaatsing van leerlingen aan de rijks-kweekscholen voor vroedvrouwen te Amsterdam en te Rotterdam. Belanghebbenden moeten van haar verlangen om geplaatst te worden vóór 15 Juli e. k. schrif telijk kennis geven aan den voorzitter van den geneeskundigen raad der provincie waarin zij haar woonplaats hebbenvoor Zeeland aan dr B. Carsten, te 's Gravenliage. Voor de 30 plaatsen, die zijn opengesteld voor adelborst bij het kon. instituut voor de marine te Willemsoord, hebben zich 159 jongelieden aangemeld. Het schriftelijk gedeelte van het toelatings examen zal voor allen plaats hebben te 's Graven hage, den 17 en 18 Mei a. «Meermalen deed reeds het bericht de ronde, dat Lamoureux van plan is in den omtrek van Parijs een klein Bayreuth te stichten. Men ver zekert ons dat Lamoureux daaraan niet denkt, maar dat bij sommige kunstvrienden te Amsterdam het denkbeeld is gerezen iets dergelijks aldaar te ondernemen en Viotta in staat te stellen nu en dan model opvoeringen van de werken van Wagner te geven. Het is te hopen dat het denkbeeld verwezenlijkt zal worden." (Het Vad.J De mail, pas ontvangen, loopt tot 7 April. In het verslag der voornaamste gebeurtenissen in het gouvernement Atjeh en onderhoorigheden, loopende van 4 t/m 18 Maart, wordt meegedeeld dat naar aanleiding van het tuchtigen van Lam- pagger in de VI Moekims op den 27en Februari jl. door T. di. Tirou vrij veel volk in de VI Moe kims werd samen getrokken. Nu en dan trachtten die benden 's nachts binnen de linie te dringen, doch dit werd in den regel door hinderlagen belet, terwijl zij soms met verlies werden teruggeslagen; bij Lamdjamoe lieten zij éen doode in onze handen achter. Op de versterkingen Lamith, Lamdjamoe en Blang werd nu eu dan vrij hevig gevuurd, ook werden daar van tijd tot tijd schoten op de stoomtram gelost. Onderhoorigheden. Segli werd nog nu en dan zwak beschoten. Overigens bleef het op de Noord en Oostkust vrij rustig. Te Melahoeh werden de versterking en de passer meermalen beschoten. De vijand had daar verscheidene loopgraven achter elkander gegra ven en daarachter een kleine versterking opge worpen. Den 4en dezer werd hij door de bezetting van Melaboeh, gesteund door een bevolkingspa trouille, uit loopgraven en versterking verdreven en werden deze werken geslecht. Van onze zijde werden daarbij geen verliezen geleden, terwijl de vijand één doode in onze handen liet en volgens ingekomen berichten nog aoht dooden en verschei dene gewonden bekwam, terwijl er nog volk vermist werd. De Tenommers wisten zich in hnnne positiën te Kroeng Sabil te handhaven, terwijl het ver sterkte Pati door Telokkroet op T. Hoesin van Longbata werd veroverd en dit bendehoofd tot Lage- werd teruggedreven. De weersgesteldheid was meestal zeer drukkend, warm en droog. De gezondheidstoestand was minder ongunstig dan gedurende den vorigen verslagtijdhet ziektecijfer was gelijk, doch het sterftecijfer hooger, terwijl de stand der beri beri iets gunstiger was. De gouverneur-generaal heeft aan de dames Vogel en Swaving gratie verleend van de dood straf, waartoe zij bij arrest van het hof veroordeeld waren, met verandering van die straf in 20 jaren tuchthuis. Voor de vervulling der vacaturen van gemach tigden in het kiescollege der Nederduitsche her- hem het onwaarschijnlijke van die kans onder het oog te brengen, maar Wreckem dacht dat George een poging deed om hem zand in de oogen te strooien en daar hij zulk een poging niet alleen nadeelig voor zijn belangen vond, maar ook krenkend voor zijn doorzicht, verzette hij zich daar tegen met al de vastberadenheid die hem eigen was. Hoe ongelukkig George zich in die dagen, ook voelde was hij toch niet onverschillig voor het leed van anderen en merkte met deernis een groote verandering in Frank Beverley op. Hij sprak veel minder dan hij gewoon was en antwoordde kortaf als men hem naar de reden zijner stilzwijgendheid vroeg. Hij scheen ten prooi aan een vreeselijke zwaarmoedigheid. Wordt vervolgd vormde gemeente alhier zijn met bijna algemeene stemmen van de ingeleverde biljetten gekozen de candidaten, aanbevolen door de kiesvereeniging Trouw aan Evangelie en Belijdenis. De heer J. van 't Hooft, pred. bij de Ned. fHerv. gemeente te Koudekerke, heeft het bereep naar die gemeente te Vlaardingen aangenomen. Beroepen naar de Ned. Herv. gemeente te Renesse en Noordwelle de hr. J. Visser, pred. te Venhuizen, classis Hoorn. Uit Zaamslag schrijft men ons Ongedoopt zijn geldt bij velen in de Ned. Herv. kerk, vooral te plattelande, voor schande. Het moeten dus wel gewichtige redenen zijn, die den ouders verhinderen hunne kinderen zoo vroeg mogelijk aan deze plechtigheid te onderwerpen, en toch was het aantal ongedoopten onder den pas vertrokken predikant alhier vrij groot. Vele ouders wachtten geduldig, tot de vertrokkene de gemeente zou verlaten hebbenden eersten Zon dag na zijn vertrek, 6 Mei, toen ds Van Veen uit Terneuzen den dienst waarnam, werden echter niet minder dan 15 kinderen opeens gedoopt, waaronder eenige die al aardig den vader- of moedernaam wisten te stamelen. Als in vroegere dagen was de kerk bij deze gelegenheid weder eens flink bezet, een bemoedigend teeken bij het in de laatste tijden toenemende doleeren. Uit West-Schouwen wordt ons over den toestand van den landbouw geschreven De tarwe en de rogge zijn nog zeer klein sommige tarwe staat zelfs bepaald ongunstig en van roggearen in het begin van Mei is dit jaar geen sprake geweest. De meeste andere gewassen zijn gezaaid en gepoot; vooral is eene groote oppervlakte met suikerbieten bezaaid, daar de hooge prijs de boeren daartoe uitgelokt heeft. Meekrap zal er waarschijnlijk weinig geplant worden, wijl de prijzen te laag zijn om een klein winstje af te werpen. De klavers hebben dooi de strenge vorst veel geleden de lucernen staan vrjj goed. De weilanden beginnen langzamerhand groen te worden. Enkelen hebben hun vee buiten ge bracht, ofschoon er nog niet veel .voedsel te vin den is. Ook in de tuinen ziet het er nog niet rooskleurig uit. De lange winter heeft verhin derd vroeg te zaaien. Enkele aardappelen staan boven. De vruchtboomen zien ook nog niet groenmen zou niet zeggen, dat men reeds in Bloeimaand is. Of zij al dan niet goed zullen dragen, kan nog moeielijk worden uitgemaakt. Het mestvee is voor het grootste deel verkocht. De prijzen waren (ofschoon iets beter dan verle den jaar) niet bijzonder hoog, zoodat sommigen besloten zelfs een enkel rund te slachten en te verkoopen, hetgeen gewoonlijk nog meer winst gevend was. Meer geld hebben enkele landbou wers van hun hooi gemaakt, waarvan veel verkocht is, daar sommigen pulp als voeder gebruikten,, wat goede resultaten afwierp en dus nog meer algemeen belooft te worden. Maandag had zoo schrijft men ons uit Hulst in het Wapen van Zeeland de eerste vergadering plaats der leden van de Nederlandsche protectio nistische landbouw-vereeniging, afdeeling Hulst, onder presidium van den heer F. Hombach, lid van het hoofdbestuur. Voor de in grooten getale opgekomen leden besprak de heer Hombach het voordeel van bescherming en het luide applaus getuigde van onverdeelde instemming. Het opmaken van een concept-huishoudelijk reglement werd opgedragen aan eene commissie van drie leden, zijnde de heeren F. Hombach, die bij acclamatie tot voorzitter der afdeeling werd benoemd, en Van den Eeckhout en Charles Burm, eerstgenoemde als ondervoorzitter, laatstgenoemde als secretaris-penningmeester. De voorzitter sloot de vergadering met de mede- deeling dat hij hoopte binnen kort in de andere afdeelingen dezer provincie, zijndeTholen,Cortgene, Axel, Krabbendijke, Goes, Zierikzee, Oostburg en Middelburg, de leden bijeen te roepen tot vorming van een provincialen bond Arrondissements-rechtbanlc te Middelburg. Heden, Dinsdag, zijn veroordeeld wegens mishandeling: A. F. D., 33 jmole naarsknecht Graauw, tot 45 d. gev. wederspannigheid: J. V., 23 j., dienst knecht Axel, tot 3 b. s. 3 d. h., en P. W., 29 j., landbouwer Westkapelle, tot f 8 b. s. 6 d. h. beleediging van een ambtenaar; D. J., 44 j., en J. C., 27 j., arbeiders Domburg, ieder tot J 8 b. s. 8 d. h. slaan van een bedienend beambte: R. v. d. V., 51 j., onderbaas Hoofdplaat, tot 8 b. s. 8 d. h. bedreiging meteenig misdrijf: J. M. G., 18 j., sigarenmaker Middelburg, tot 7 d. h.; beleediging: J. J. M., 30 j., metselaar Terneuzen, tot 15 b. s. 10 d. h. diefstal: U. V., 17 j., en P. J. d. L., 16j., schippersknechts Terneuzen, ieder tot 1 m. gev., en verduistering en diefstal: F. J., 18 j., dienstbode Middelburg, thans gedetineerd, tot 1 j. gev. Allen in de kosten. Vrijgesproken is: S. d. P., 22 j., arbei der Biervliet, beklaagd van mishandeling. Kantongerecht te Middelburg. Heden zijn veroordeeldL. F., Vlissingen, P. W., W. V. Lz., Westkapelle, wegens het verwek ken van nachtrumoer, ieder tot 1 b. s. 1 d.; J. A. B., Vlissingen, wegenê het wateren buiten de bakken tot 0.50 b. s. 1 d.; A. v. T., Middel burg, wegens het als gebruiker van een gebouw niet schoonhouden van de open goot vóór zoodanig perceel tot f 1 b. s. 1 d.; C. C. v. H. h/v. A. N. de S., Middelburg, wegens het geven van eene muziekuitvoering in een bierhuis zonder vergun ning tot 5 b. s. 3 d.; C. C. v. H. h7v. de S. en M. S., Middelburg, wegens het uitslaan van een vloerkleed oir straat op andere uren dan van 6—9 's morgens, ieder tot 0.50 b. s. 1 d.; J. M. v. T., Middelburg, wegens het in dronkenschap verstoren der orde tot f 3 b. s. 2 d.; E. B. h/v. J. C. B., J. V. h/v. J. E., Middelburg, wegens het werpen van vuilnis in eeu riool of goot, ieder tot 1 b. s. 1 d.; F. J. M., Middelburg, wegens het laten vloeien van bloed op straat tot 1 b. s. 1 d.; N. G. F., Middelburg, wegens het wateren buiten de bakken en het opgeven van een val- schen naam tot 0.50 b. s. 1 d., en 10 b. s. 3 d. Verder wegens dronkenschap: J. A. H., Vlis singen, tot 5 b. s. 2 d.; P. T., Westkapelle, tot 3 b. s. 2 d.; D. K., Vlissingen, tot 2 maal 3 d. hechtP. C., C. J., J. d. M., Middelburg, J. L., Westkapelle, ieder tot 1 b. s. 1 d. En allen in de kosten van het geding. De miliciens uit deze provincie, bestemd voor de zeemilitie, werden gisteren door een officier der marine overgenomen en gedirigeerd op den Helder, met bestemming voor Zr Ms fregat Evertsen aldaar. Heden werden de miliciens der lichting 1888 uit Walcheren, Schouwen, Duiveland en Noord- Beveland ingelijfd. Een honderdtal werd voor het bataljon in dit garnizoen toegewezen. De kolonel Bolken, commandant in het 3e genie-commandement, hield heden eene inspectie over de militaire gebouwen, en bezichtigde met blijkbare belangstelling de militaire slachterij. Men schrijft ons uit Vlissingen Het is wellicht niet van algemeene bekendheid, dat de deeltjes van het zeewater zich hoog in de lucht verheffenvoor hoog gelegen zeeplaatsen is het vooral van belang te weten welke hoogte die deeltjes bereiken, vooral met het oog op het feit, dat het inademen van met zeewater bezwan gerde lucht op die plaatsen eene zeer nuttige werking heeft. Men heeft, om tot kennis daarvan te komen, in de takelage eener stoomboot glazen buizen aangebracht, die van binnen met chroomzout zijn bestreken. Deze zouten veranderen van kleur zoodra zeewater daarmede in aanraking komt. Zelfs bij kalm weder bleek, dat het waterstof 30 a- 40 meter hoog opwaarts steeg. Bij storm en op steile kusten (bijv. op Helgoland) zal het zee water zich nog veel hooger verheffen. Het Grand-hotel op de Duinen te Vlissingen is, met het oog op het bovenmeegedeelde, uiterst gunstig gelegen en biedt door die gunstige ligging voor de gezondheid groote voordeelen aan, ook voor hen die niet van het zeebad gebruik maken. Een der booten van den provincialen s+oom- bootdienst op de Wester-Schelde, die eene aan zienlijke reparatie op de werf der Kon. Ma de Schelde heeft ondergaan, en aan die fabriek eene nieuwe stoommachine met stoomketel heeft in genomen, deed Maandag een eerste proefreis, die in alle opzichten heeft voldaan, en waarbij bleek, dat deze boot eene aanzienlijke verbetering van hare vaart heeft bekomen. Aanstaanden Zaterdag, des namiddags te 3 uren, zal van de werf dier maatschappij te water worden gelaten eene raderstoomboot, gebouwd voor re kening van het departement van marine, en be stemd voor de hydrografie in Nederland. In verband met de Juni a. te Goes te houden, landbouwtentoonstelling zijn door de afdeeling Heinkenszand der Maatschappij ter bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland eenige Goesche heeren uitgenoodigd zich tot een feestcommissie te vormen. In een Maandagavond door die commissie ge- honden eerste vergadering werd tot voorzitter gekozen de heer Z. D. van der Bilt La Mottlie, terwijl het secretariaat werd opgedragen aan den heer I. D. Fransen van de Putte. Er werd besloten drie concerten te doen plaats hebben en wel Donderdag 14 Juni 's avonds in den tuin der sociëteit Van Ongenuchten vrij, gevolgd door bal; Vrijdag 15 Juni 's namiddags op het tentoonstellingsterrein en 's avonds, na het diner, in den tuin derzelfde sociëteit. De op Donderdag te honden rijtoer zou gaan van Goes door den Wilhelminapolder naar Wol- faartsdijk, vandaar door den Heerenpolder over 's Heer-Arendskerke naar Goes terug Op de Maandag onder Baarland gehouden publieke verkooping van een landbouwersinspan bracht het vee goede prijzen op. Paarden golden tot 315 en de koeien gemiddeld 130 per stuk. Voor varkens was weinig kooplust. Maandag is opnieuw van Deventer naar Heerenveen een detachement infanterie vertrokken thans ter sterkte van 100 man, terwijl een deta chement cavalerie, sterk 30 man, mede derwaarts is gegaan. Deze troepen zullen in depot blijven met de 70 man infanterie, die Zaterdag uit Leeuwarden te Heerenveen arriveerden. In den omtrek is thans circa 370 man bijeen. De nieuwe versterkingen werden noodig geacht met 't oog op de jaarmarktsdrukte te Gorredijk. De toestand te Beets, Terwispel en Donkerbroek is nog dezelfde. Te Hoornsterzwaag zijn de verveners en arbei ders tot een accoord gekomen. De loonsverhooging is toegestaan, maar de leggelden worden niet toegekend. De socialisten roeren zich onder de werkstakers en militairen druk. De commissaris deskonings, de bevelhebber in de 2e militaire afdeeling, de procureur-generaal en andere autoriteiten waren gisteren weder het grootste gedeelte van den dag te Beets en Terwispel teneinde de openbare orde te handhaven. Ook aan de koninklijke vereeniging van Nederlandsch-Indische oud-strijders, onder de leus Je Maintiendraite Rotterdam, is door dé directie der Maatschappij tot Exploitatie van staatsspoorwegen het volle bedrag terugbetaald, dat door de depu tatie, die de vereeniging bij de begrafenis van het stoffelijk overschot van den dapperen Jacob Hobein te Vlissingen heeft vertegenwoordigd, is uitgegeven voor retourkaarten 3e klasse. Aan het station te Zevenaar kwam Zater dag een waggon met jonge ganzen aan, met be stemming naar Engeland, die in een toestand verkeerden welke alle beschrijving te hoven gaat. De dieren zaten op en in elkander gepakt en waren zonder voedsel afgezonden, waardoor zij razend vanhongerwaren en bij aankomst te Arnhem druk bezig elkander op te peuzelen. Verscheidene hadden groote gaten in het lichaam en lieten geduldig toe, dat hun door hun reismakkers bloed, vleesch en veeren werden ontnomen. Het publiek sprak dan ook met verontwaardiging over zoo'n handelwijze van afzending en het zou toch niet kwaad zijn, dat daar een weinig op gelet werd, opdat zulks niet meer voorkwam. ArnhCrt.) De heer E. Kiderlen, de welbekende kampi oen-wielrijder, lijdt sedert eenigen tijd aan lede water in het been, veroorzaakt door het overrijden met een rijtuig. Tengevolge daarvan is hij ver hinderd voorloopig aan wedstrijden deel te nemen. Tegen Cohen, den voortvluchtigen socialist, is door de Nederlandsche justitie een bevel van gevangenneming verleend, wegens opruiing in een artikel, voor eenige weken in Recht voor Allen opgenomen en luidende Ontboezemingen. Van Terschelling wordt gemeld dat gisteren in de Westergronden aldaar gestrand is eene groote stoombooteene sleepboot is derwaarts vertrokken. Bijzonderheden ontbreken. Bij de indeeling der miliciens te Leiden ontdekte men een man, die zich niet anders dan met behulp zijner krukken kon voortbewegen, en die verzuimd had redenen van vrijstelling op te geven. Hij werd ingedeeld bij de veldar tillerie, te 's-Gravenhage in garnizoen. Door een loopjongen van de bankiers Philips en co. te Maastricht is een diefstal van 1000 francs gepleegd onder de volgende omstandigheden. Door een der boekhouders werd in een aan te teekenen brief gesloten een bedrag van 3000 francs namelijk 20 biljetten van honderd en 1 van 1000 francs. Deze brief werd door den loopjongen aan het postkantoor bezorgd. De geadresseerde vond echter bij opening van den brief slechts 20 bil jetten van 100 francs, van welke bevinding aan de afzenders werd kennis gegeven. Deze verzoch ten om overzending van het couvert en nu bleek dat het adres niet door den boekhouder, maar door den loopjongen geschreven was. Hierover ondervraagd, gaf deze aanvankelijk voor, dat een inktvlak op het couvert was gevallen en hij daarom den brief in een ander couvert gestoken had. Yoor den rechter-commissaris evenwel be kende hij het couvert geopend en het biljet van 1000 francs daaruit genomen te hebben. Van het geld werd nog 900 francs in zijn bezit gevonden. Een lid van het Meininger tooneelgezelschap te Rotterdam huurde eene gestoffeerde kamer. Den eersten avond den besten dat zij thuis kwam vond zij in haar bed een slapend kind. Op haar protest daartegen kreeg zij van haar huisheer het lakonieke bescheid«Is dit zoo erg Bij ons liggen er wel drie kinderen in bed." Aldus luidt het verhaal. De algemeene toestand van keizer Frederik was gisteren bevredigend. De temperatuur wis selt af tusschen de normale 's morgens en 's avonds 38.2 a 38.3. De eetlust is goed maar de keizer gevoelt zich zeer mat. Deze zwakte schijnt ech ter'geen reden tot directe bezorgdheid te geven. De lange lijst van personen, die naar aanlei ding van 's keizers troonsbeklimming een onder scheiding ontvingen, is in den Reichsanzeiger ver schenen. De Duitsche Staatsanzeiger bevatte Vrijdag een koninklijk besluit, voor het eerst door den kroonprins als «plaatsvervanger des konings" on derteekend. Zondag is in het bijzijn van den koning, de koningin en den kroonprins van Italië de ten toonstelling te Bologna geopend. De Patriottenliga, onder presidium van Déroulède, heeft een manifest gepubliceerd, waarin Bonlanger als leider en banierdrager der nationale partij genoemd, tegen het parlementarisme losge trokken en voor het volk, het recht de herzie ning der grondwet te bevelen, gevorderd wordt. Generaal Boulanger heeft een bezoek ont vangen van den kleermaker Avronsart, die de meening van den generaal wilde vernemen over de Commune. Onder meer verklaarde Boulanger, dat er onder de leden der Commune tamelijk wat fripouille had geschuild en dat voor hem geheel Frankrijk was, zoodat hij wel een domoor zou zijn om niet daarvan te profiteeren. Allernood zakelijkst achtte hij het verder om zoo spoedig mogelijk een eind te maken aan de juiverie. Niettegenstaande Boulanger door tusschenkomst van Havas de mededeelingen over zijn onderhoud met Avronsart laat tegenspreken, houdt de laat ste de waarheid van zijn bericht vol en betreurt, dat het geheugen van den generaal dezen weder parten heeft gespeeld. Uit Tanger wordt gemeld, dat het geschil tusschen Marokko en Amerika geheel en al uit den weg is geruimd. De Marokkaansche gevol machtigden hebben het protocol geratificeerd. Naar aanleiding van mishandelingen, welke Duitsche studenten onlangs bij een bezoek te Belfort hebben te verduren gehad, bevat de Nordd. Allg. Ztg een scherp artikel tegen Frankrjjk en de

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2