N°. 110. 131* Jaargang. 1888. 9 Mei. W oensdag 5- FEUILLETON. Wie lial zaait, (lie zal storm oopten. Middelburg 8 Mei. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.van 1-7 regels/1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar pla atsruimte. MIDDELBURGS» COURANT. Agenten te Vlissingen: P. Gr. de Vey Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij en te Tholen: W. A. van Nieuwenhhijzen. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen; en nemen ook het algemeen advertentieburean van Nugh van DmiAR te Rotterdam, en de firma B. van deb Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenlandte Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger. Volgens het Cantrum beweegt zich de door de heeren De Savornin Lohman en Sehaepman voor gestelde wijziging in het reglement van orde der Tweede kamer om de volgende punten 3. Naast de commissie van rapporteurs kan benoemd worden een commissie van onderzoek. Zij wordt benoemd, wanneer de kamer een daartoe strekkend voorstel, gedaan of door den voorzitter of door tien leden, aanneemt. Haar benoeming geschiedt door den voorzitter. Deze is verplicht in de commissie van onderzoek te benoemen ieder, die door 20 leden schriftelijk daartoe is voorgedragen. Elk lid kan voor een commissie slechts aan een voor dracht deelnemen. Aan ieder lid der commissio van onderzoek wordt zijn afdeeling door den voorzitter der kamer aangewezen. Wanneer een commissie van onderzoek voor een bepaald wetsontwerp is benoemd, dan is de wijze van arbeiden de volgende Het wetsontwerp wordt op de gewone wijze onderzocht door de afdeelingen, die hagr rapporteurs benoemen. Deze rapporteurs maken van het verhandelde in elke afdeeling een proces-verbaal op, 't welk aan de commissie van on derzoek wordt ter hand gesteld en dat openbaar kan worden gemaakt. De commissie van onderzoek overweegt al hetgeen in de afdeelingen is aangemerkt, behandeld of verlangd en al wat bovendien tot eeu juiste kennis en waardeering van bet gedane wetsvoorstel in aanmerking kan komen. Zij onderhandelt mondeling en schriftelijk met de ministers en brengt een eindverslag uit. Bij de openbare beraadslaging wordt haar meening ge vraagd over alle aangebrachte wijzigingen. Voor de geheele staatsbegrooting wordt benoemd een commissie van onderzoek, bestaande uit 15 leden, die onder elkander de hoofdstukken verdeelen. Voor een vijfde, d. i. voor drie leden, geldt de voordracht voor 20 leden. II. Voor geamendeerde wetsontwerpen wordt een tweede lezing mogelijk gemaakt. Te dien einde wordt, na het sluiten der beraadslaging, de eindstemming over bet. wetsontwerp twee dagen uitgesteld Voor de eindstemming wordt de beraadslaging heropend en kunnen amendementen worden voorgesteld. Alleen in het geval dat bij deze tweede lezing amende menten worden aangenomen, kan de eindstemming worden verdaagd, maar zonder heropening der beraadslaging. III. De commissie voor de verzoekschriften bestaat uit vijf leden. De toespraak, waarmee de nieuwe president der Tweede kamer, jhr mr Beelaerts van Blokland zijn waardigheid aanvaardde, luidt in haar ge heel als volgt Mijne heeren Het heeft Zijne Majesteit onzen geërbiedigden koning behaagd mij op uwe vereerende voor dracht, te benoemen tot voorzitter van de Tweede kamer der staten-generaal. Dankbaar voor dat vertrouwen, door mij hooggewaardeerd, is het echter niet zonder schroom, dat ik dezen zetel Vit het Eng els ch. Van K ATE EYRE. EERSTE BOEK. kaai ear. "VIJFDE HOOFDSTUK. Frank Beverley. Iedereen, die wel eens met groote firma's te doen gehad heeft, weet dat er onder de geëm- ploieerden een neiging bestaat om zich bij groepen aan te sluiten en zij zullen ook begrijpen hoe zeer het welslagen van een jongmensch of zijn mislukken voor het verdere leven afhangt van de keuze van zijn club. Frank Beverley had zich aangesloten bij een club, die algemeen hekend stond als de vjolige troep." Niet dat hij zoo lichtzinnig wasmaar tij was zwak en het was meer dat hij geen weerstand kon bieden, dan dat de zonde zooveel aantrekkelijks voor hem had. Bij zijn komst op het kantoor had de »jolige troep" hem met open armen opgenomen en zonder aan de gevolgen te denken had hij zich door hen laten meevoeren. Heel spoedig dreef hij stroomafwaarts en haalde de ergste zijner makkers zelfs in, dat wil zeggen hij werd in nog grooter moeielijkheden gewikkeld dan zijhij werd nooit zedeloos, pgaar verstompte voor de ingevingen zijner hetere inneem. Ik besef toch hoeveel mij ontbreekt om die taak te vervullen met waardigheid en vaar digheid tevens. Die taak komt mij inderdaad zwaar voor. Zwaar toch mag het heeten om ten allen tijde, onder alle omstandigheden, den ge- regelden loop der werkzaamheden te verzekeren, de vrijheid van het woord te waarborgen en het aanzien der kamer te handhaven. In het besef dat mij daartoe zooveel ontbreekt, roep ik drin gend uwe welwillendheiduwe toegevendheid, uwen steun in. Die steun is mij te meer onont beerlijk, nu ik de dagelijkache medewerking moet missen van onzen beproefden griffier. Kan er op dit oogenblik iets zijn wat mij be moedigt, dan zeker zijn het de recht hartelijke en gevoelvolle woorden, die de tijdelijke voorzitter wel de goedheid had tot mij te richten. Ik betuig onzen hooggeschatten tijdelijken voorzitter daar voor mijne zeer bijzondere erkentelijkheid en het zal mijn streven zijn, die verwachting niet al te zeer te beschamen en met onpartijdigheid uwe beraadslagingen te leiden, wetende dat elke over tuiging, mits voorgedragen in gepasten vorm en uitgesproken te juister tijd, recht heeft te worden gehoord en te worden onderworpen aan de vuur proef van het debat. Ik wensch mij daarbij te spiegelen aan het voorbeeld van onze hoogge achte voorgangers, ook dat van hem, die het vorig tijdperk zoo waardig heeft gesloten en wiens leiding hij de ingewikkelde beraadslaging over het strafwetboek en j;de wijzigingen in dat van strafvordering, van evenveel inzicht getuigde als van beleid. Wij, mijne heeren, staan thans aan den ingang van een nieuw tijdperk in het Nederlandsche staatslevenmoge daarbij het gemeen overleg tusschen 's konings regeering en de volksverte genwoordiging rijpe vruchten dragen tot heil van het vaderland. Daartoe ruste 's Heeren zegen op onzen arbeid en worde mij ook kracht en wijsheid geschonken naar lichaam en geest om uwe be raadslagingen te leiden opdat zij bevorderlijk zijn aan den goeden naam van de vertegenwoordiging van het Nederlandsche volk. Ik verklaar het voorzitterschap van de Tweede kamer der staten-generaal te aanvaarden." De hoofdcommissie voor de herziening van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendom men zegt in haar voorloopig verslag nog het volgende over de voltooing van het werk door de commissiën. »Met de vaststelling van de schalen van schat ting en van de belastbare opbrengst der typen is voorzeker het belangrijkste gedeelte van de taak der hoofdcommissie afgeloopen. De afdeelingen der commissiën hebben nu de overige ongebouwde eigendommen, bij gelijkstelling met de gekozen typen, in de bedragen dier schalen te rangschik ken. Dit is reeds geschied voor ruim 700 kada strale gemeenten. Het nauwkeurig invullen van schattingstaten en kennisgevingen vordert echter veel tijd. Daaraan is het toe te schrijven, dat de voltooide staten voor niet meer dan een vijftigtal natuur. Het vele goede dat in hem was maakte dat hij zijn positie zoo diep gevoelde en somtijds dacht hij dat hij nog wel beter kon worden als hij maar opnieuw kon beginnen want de genoegens, die hem eenmaal zoo aantrokken, hadden reeds veel van hun bekoorlijkheid verloren, nu het nieuwe er af was. Wel bezien was er niet veel bijzonders aan dien joligen troep. Zij bootsten slechts op kleine schaal de uitspatttingen van de grooten der aarde na, op dezelfde wijze als modemaakstertjes in goedkoope stof de kleeren van hertoginnen namaken. George Blaine was een van de weinigen die geen vriend op het kantoor had. Misschien had de afzondering, waaraan hij als knaap gewoon was, hem huiverig gemaakt om vriendschapsban den aan te knoopen. Hij was echter vrij intiem met Frank Beverley, gelijk gebleken is uit hun gesprek na het bezoek van den kapiteindit kwam in de eerste plaats omdat zij gedurende eenige dagen naast elkaar zaten en ook omdat zij elkaar gaarne mechten lijden. Toen Frank op het kantoor kwam, woonden zijn moeder en zuster te Blaydon a/Zee, een klein badplaatsje, een mijl of zeven van Barlington verwijderd. Nu was het een vaste wet dat de klerken der eerste twee jaren altijd om negen uur aan hun lessenaar moesten zitten, en daar de eerste trein van Blaydon niet zoo vroeg aan kwam dat Frank zich aan dien regel kon houden, was hij genoodzaakt kamers in de huurt van het kantoor te huren. De directeur zag echter des kadastrale gemeenten hij ons bureau zijn ingekomen. Dat de commissiën ook de schatting bij vergelij king met de gestelde typen zorgvuldig, eerlijk en ijverig zullen volbrengen, mag om de wijze, waarop zij zijn samengesteld, worden verwacht. Bovendien geven de personen, tot het gewichtig ambt van voorzitter der commissiën geroepen, door hunne toewijding en hunne onpartijdigheid waarborg, dat hij de verdere schatting op de vastgestelde grondslagen zal worden voortgebouwd. »Op die gronden is aan te nemen, dat dit groote werk, ondanks de moeilijkheden die te overwinnen waren, een deugdelijken maatstaf tot heffing der grondbelasting zal geven, en die uitkomst zal te meer de aandacht verdienen, omdat het werk wordt uitgevoerd, niet onder toezicht van den fiscus, maar door onafhankelijke mannen uit de grondbezitters zelve gekozen, in commissiën en afdeelingen georganiseerd. Hoewel veelal karig bezoldigd en voor reis- en verDlijfkosten onvol doende schadeloos gesteld, brengen zij met prijzens waardig plichtsbesef, dikwijls met opoffering van eigen zaken, een werk tot stand, dat vermoedelijk wederom gedurende tal van jaren niet alleen aan bet samenstel van belastingen maar ook aan de waardebepaling der eigendommen in het maat schappelijk verkeer ten goede kan komen," De hoofdcommissie behoudt zich voor een voorstel te doen tot verhooging van de belooning en de vergoeding van de leden van vele afdeelingen van commissiën en van de bezoldiging der voorzitters, een en ander in verhouding tot hunne werkzaam heden, waarvan de omvang in 1882 bij de regeling van die onderwerpen niet voldoende kon worden overzien. Nu de beschrijving voor het personeel een aan vang neemt, herinnert het Vad. er nogmaals aan, dat, met het oog op het kiesrecht, een ieder wel zal doen te zorgen, dat de biljetten zoo worden ingevuld, dat de belasting ten name van het mannelijk, meerderjarig gezinshoofd komt te staan. In het bijzonder hebben vrouwen, wier echtgenoot voor korter of langer tijd afwezig is, en weduwen, die met meerderjarige zoons samen wonen, te zorgen, dat de belasting niet op haar naam, maar op naam van den man of den zoon komt. m i Niettegenstaande de vereeniging Excelsior al hier ditmaal hij Middelburgs ingezetenen niet de financieele ondersteuning vond, ctie zij had ge hoopt, en ofschoon het aantal deelnemende ge zelschappen niet zoo groot is als zij verwacht had, heeft Excelsior toch besloten om het muziek festival, door haar tegen den tweeden Pink sterdag uitgeschreven, te doen plaats hebben. De volgende gezelschappen hebben zich tot deelneming bereid verklaard Het muziekkorps der dienstd. schutterij te Middelburg (35), Har monie Euphonia van Goes (32), fanfaren gezelschap Eendracht maakt macjht van Kruiningen (25), Oud Vosmeer1 s zang- en muziekgezelschap (23), fan faren gezelschap Eendracht maakt macht van Cortgene (15), Harmonie van Zaamslag (27)> Maandagsmorgens een half uurtje door de vingers, zoodat hij elke week 's Zaterdags naar huis kon gaan en den Zondag overblijven. En Frank vond die schikking zóo prettig dat hij er zich nog aan hield, toen het al lang niet meer verplichtend voor hem was. Toen het eerst hekend werd dat Frank van huis moest, wilde zijn zuster Agathe met haar moeder naar Barlington verhuizen, opdat Frank bij haar kon blijven wonen. Vooreerst wilde zij het gezelschap van haar broeder noode missen en ten tweede dacht zij dat hij minder gevaar zou loopen van verkeerde dingen te doen, als hij moeder en zuster bij zich hadwant zij was twee jaar ouder dan hij en volstrekt niet misdeeld met gezond verstand. Maar hij het opnoemen der redenen waarom zij wenschte Blaydon te verlaten, sprak zij veel over de voordeelen, die er voor haar aan ver bonden zouden zijn, doch noemde haar bezorgd heid aangaande zijn gedrag niet als hij op eigen beenen zou moeten staan. Er waren echter overwegende bezwaren aan het verlaten van Blay don verbonden. In de eerste plaats was de huishuur te Barlington veel hoogerdan konden zij thans des zomers een gedeelte barer woning verhuren een middel om het inkomen te ver meerderen dat te Barlington onmogelijk zou zijn, tenzij men gewone kamerverhuursters werd. Agathe had daarenboven 's morgens lessen, die zij zou moeten opgeven als zij verhuisde, en dus hieven de dames waar zij waren en Frank ge- fanfaren gezelschap Oranje vaD Wouw (28), Har monie Hooger zij ons doel van St. Maartensdijk (24), en het harmonie gezelschap Orpheus van Tilburg dat verleden jaar op het concert te Nijmegen be kroond werd in de hoogste afdeeling (46 werkende leden). Dit laatste, zeer gunstig bekende, gezelschap is ook geëngageerd voor het concert in het Schutters hof, dat op den avond van den feestdag wordt gegeven. Bovendien bestaat er ook uitzicht dat een paar andere gezelschappen, waarmede de vereeniging nog in correspondentie is, zullen deelnemen. Mocht de lijst, die nog circuleert, een gunsti ger onthaal ten deel vallen dan tot nog toe het geval was, dan bestaat ook het voornemen een of meer groote muziekgezelschappen, door ver goeding van een deel der reiskosten, tot mede werking aan het festival te bewegen. Dit is ditmaal te meer nooclig, wijl een aantal Belgische muziekgezelschappen de uitnoodiging om hier heen te komen afsloegen, wijl ze deel nemen aan het tijdens de tentoonstelling te Brus sel te houden muziekfeest. Evenals te vorigen jare wordt een optocht dooi de stad gemaakt en zal op de Groote Markt een ensemble-stuk, expres voor deze gelegenheid ge componeerd door den heer Kessels, muziekdirecteur te Tilburg, worden uitgevoerd. Verder maken de verschillende korpsen op onderscheidene plaatsen in de stad eenige nommers. In vereeniging met Excelsior wordt Dinsdag door de handboogschutterij Eensgezindheid een concours met de handboog naar den Doelen ge houden in de sociëteit Pax Intrantibus op het Zand; voor deelneming aan dit concours hebben zich een groot aantal handboogschutterijen doen inschrijven. Voorzien van hun banieren zullen zij met mu ziek worden afgehaald en in optocht naar Pax Intrantibus worden geleid, terwijl ook gedurende de schieting een muziekuitvoering zal plaats hebben. Tot sluiting geeft Excelsior Dinsdag avond in het Schuttershof een groot volksconcert, waarbij een fraai vuurwerk zal worden afgestoken. Waar het aantal deelnemers aan het festival ruim honderd werkende heeren grooter is dan verleden jaar lijdt het geen twijfel of het feest van dit jaar zal nog beter slagen dan in 1887 het geval was. De machinist le klasse v. c. J. C. A. Gijzen, thans aan boord van de stoomkanonneerboot Vos te Vlissingen, wordt geplaatst bij den torpedo- dienst te Willemsoord, terwijl de machinist le klasse v. c. J. Gerritsen van Willemsoord aan boord van de Vos wordt geplaatst. Bij kon. besluit is benoemd R. P. A. van Rees tot burgemeester der gemeente Hellevoetsluis en J. D. Kayser, arts, tot officier van gezondheid der 2e klasse bij de zeemacht. Verder is de luitenant-kolonel W. C. D. van Rijen, van het 4e regiment infanterie, op zijne raakte in de grootste moeielijkheden te Barling ton en toen George Blaine tot het besef kwam dat hij zich aansprakelijk gesteld had voor meer geld dan hij bezat, w.is hij dus niet de eenige klerk op het kantoor, die zich diep ongelukkig voelde. En zoo sleepten zich de weken voort, totdat de tweede wissel vervallen moest en ofschoon George zoo zuinig mogelijk geleefd had, had hij niet meer dan honderd vijftig gulden kunnen he sparen. Hij wilde niet aan Lintot schrijven oru. hem aan zijn verplichting te herinneren. Neen hij zou stil afwachten. Terwijl hij bij dit besluit volhardde ontving hij echter een brief van zijn nicht Rosine, die hem onder andere nieuwtjes mededeelde dat kapitein Lintot met zijn regiment naar Indië vertrokken was. Nu begreep hij eindelijk ten volle dat hij den wissel zou moeten betalen, en hij alleen. Hij ging dus naar Wreckem met het plan om de een of andere schikking voor te stellen. Na verloop van een kwartier had hij alles weggegeven wat hij in jaren opgespaard had en een nieuwen wis sel van achttien honderd gulden geteekend betaalbaar evenals de anderen over negentig da gen. Dit deed hjj schoorvoetend, maar Wreckem wilde ran niets anders hooren. Die waardige man had inlichtingen omtrent George ingewonnen en vernomen dat liij twee duizend gulden per jaar verdiende dat beloofde niet veel, maar hij had ook uitgevonden dat zijn oom dr Blaine een rijker bron vau inkomsten kon worden. George trachtte

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1