N°. 108. 131* Jaargang. 1888. BUITENLAND. Vertrntten en aanpkomen Mep. Maandag 7 Mei. Middelburg 5 Mei. Verspreide berichten. Burgerlijke stand. Algemeen Overzicht. Ingezonden stukken. 9 Dit blad verschijnt d a g e l ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nominers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentie n; 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.van 1-7 regels/1.50; iedere regel meer /0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL. 1IIDDELBURGSCHE COURANT Agenten, te Vlissingen: P. G. de Vet Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van den Pei.il, te Zierikzee: A. C. de Mooij en te Tholen: W. A. van Nietj-wenhuijzen. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen; en nemen ook bet algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditman te Rotterdam, en de firma B. van der Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor bet Buitenlandte Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Dattbe Cie., John F. Jones, opvolger. Bij kon. besl. is benoemd tot vice-president der arr.-rechtbank te Maastricht mr A. J. L. Nijpels, thans substituut-officier van justitie bij dat college. Verder zijn benoemd bij bet wapen der artillerie tot luit.-kol., de majoor C. B. M. W. Rede- magni, van bet wapen, op non-activiteitbij den staf van het wapen, tot dir. der art. inrichtingen, de luit.-kol. M. J. Soutendam, van dien staf, boold der pyrotechnische werkplaatsentot luit.-kol., de majoor H. W. van Hasselt, van dien staf, toe gevoegd aan den inspect, van bet wapentot kapitein, de eerste-lnit. W. A. P F. L. Rovers, van dien staf, werkzaam bij de K. M. A.tot eerste-luit.-magazijnm., de tweede-luits.-magazijnm. R. Van Solinge en J. P. Hom, werkzaam bij de Stapel-magazijnen te Delftbij bet 3e reg. vest.- art., tot kapitein, de eerste-luitE. A. van Leent, van het 2e reg. veld-art.bij bet 4e reg. vest.- art. tot kapitein, de eerste-luit.-adj. L. C. Dijx- boorn, van bet 2e reg. vest.-art. tot eerste-luit., en wel bij bun tegenwoor dig korps, de tweede-luits. L. A. van Roijen, A. W. den Beer Poortugael en A. G. Maris, van het le; J. A. G. James, C. F. Gey van Pittius, W. F. Miolée en F. de Man, van bet 2ejbr L. R. Ram, C. L. G. Scbrassert Bert, S. C. Gooszen, P. E. Picbal en J. G. W. Bolomey, van bet 3eT. M. Roest van Limburg en A. H. W. J. Boom, beiden van bet 4e reg. vest.-art., laatstgenoemde adj. bij bet korps, alsmede A. M. Kollewijn, van bet korps torpedisten. Het schrijven van den Duitschen gezant bij ons bof, waarin hij de erkentelijkheid »<m den Duit schen Rijksdag betuigt aan de Eerste kamer voor de deelneming, betoond bij gelegenheid van bet overlijden van den keizer, luidt als volgt Kaiserlich Deutsche Gesandiscljaft in den Niederlanden. Haag, den 22 Miirz 1883. Monsieur le Ministre: D'ordre de mon gouvernement j'ai l'honneur de prier Votre Excellence de porter i la connaissanee de monsieur le President de Ia Première Chambre des Etats-Généraux que le "lieichstag" allemaud a pris dans sa séance du 19 mars courant a l'unanimité la resolution de declarer que ]es marques de veneration pour notre monarque décédé et a participation au deuil du peuple allemand, que la haute chambre vient d'exprimer, ont provoqtié partout en Alle- niagne- la plus profonde emotion et la plus vive recon naissance et qu'elles constituent une manifestation solennelie des relatious amicaies qui subsislent entre les deux peuples. Veuillez agréer, monsieur le Ministre, l'expression reitérée de ma haute consideration. Saurma. Son Excellence Monsieur de Karnebeet, Ministre des Affaires Etrangères. Men zal opmerken, dat dit antwoord in de Franscbe, de diplomatieke taal, is gesteld, terwijl onze regeering gemeend bad de gevoelens der Eerste kamer in bet Duitsch te moeten overbrengen. (Vad.) Blijkens een telegram van den gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië van 3 dezer wordt de gouverneraents-koffieoogst op Java voor dit jaar geraamd op 468.360 pikols. Heden namiddag zjjn de drie wildstroopers, waarvan wij gisteren melding maakten, gevan kelijk in bet bui» van bewaring alhier overge- gebraebt. Volgens een te Vlissingen ontvangen tele gram, is de Belgische loodscboener no. 8, schip per L. Timmerman, in het Engelscb kanaal ge zonken. De equipage is gered en te Eastbourne geland. Van morgen haastten zich, als naar ge woonte, verschillende Arnemuidenaars, beden nacht te Vlissingen van de viscbvangst binnengekomen, om den trein die te 9.52 u. van daar vertrekt te bereiken. Een hunner, zekere J. de R. viel, tengevolge van bet harde loopen, bjj de keersluis plotseling dood neder. Hij laat «ene vrouw en twee kinderen na. Het lijk is naar bet gasthuis te Vlissingen vervoerd. Donderdag is bij bet komen op de haven van ^Irnemuiden een jongeling van 16 jaar, die zich aan boord van een der visscbersvaartuigen bevond, over boord gevallen en verdronken. Den beer J. Leijs, wordt, op zijn verzoek, met ingang van 16 Mei a. een eervol ontslag verleend als brievengaarder te Waarde, terwijl in diens plaats aangesteld is de heer A. Kouse maker vau 's Gravenpolder. Te Kruiningen is tot gemeente-geneesheer benoemd de beer H. Godtbelp, arts te Franeker, voorzeker een eigenaardige naam voor een dokter. In de Vrijdag te Colijnsplaat gehouden raadsvergadering is de mededeeling van ontslag van den vertrokken arts Dunnewold die op bet uiterste tijdstip van zijn beengaan kennis gaf voor notificatie aangenomen en beeft de raad met algemeene stemmen hem ontslag ge geven, ingaande 1 Mei. Ter voorziening in de geneeskundige hulp voor armenpraktijk, vaccinatie en doodsckouw is bet vroeger bestaan hebbend accoord met den heer dr Janssen van Wissekerke weder in werking getreden. Mocht het zijn, dat aan de geplaatste oproeping voor geneesheer niet spoedig gehoor werd gegeven, dan zijn burgemeester en wethou ders gemachtigd tot bet doen eener spoedige oproeping voor een tijdelijke vroedvrouw. Den 3en Mei stierf te St. Annaland de ruim 81 jarige Cornelis van Schouwen. De overledene behoorde in de dagen van December 1832 tot de bezetting van 't Vlaamscbe hoofd, deed meermalen dienst als sloeproeier en werd ook als krijgsgevangene naar St. Omer gevoerd. Na zijn ontslag uit den dienst vestigde bij zich metterwoon te St. Annaland, waar voor een paar jaar zijn gouden bruiloft onder veler deelneming is gevierd en waar thans zjjne hoogbejaarde weduwe evenals ook hij in zijn leven dooi de diaconie wordt onderhouden. Hij was ridder van bet Metalen Kruis, droeg ook de Citadel- medaille en bad een medaille ter herinnering RiClll LlgL Ot/K. ilvJOA Ia j. iGOO LyD Citadel-feest in Amsterdam. Thans leven in genoemde gemeente nog twee ridders van bet Metalen Kruis. Te Breskens is een koe van de wed. v. L., voor eenige maanden door een dollen bond gebeten, aan de gevolgen dier beet gestorven. De werkzaamheden aan de sluis bij Nummer Een in den Hoofdplaatpolder zijn zoover gevorderd, dat Vrijdag bij afgaand water de zeedijk is door gestoken, zoodat bet zeewater toegang tot de sluis beeft. De zeedijk is in 1777 gebouwd en kan als een der meest aan bet doel van water- keering beantwoordende dijken in Zeeland wordsn aangemerkt. Een der illustraties van bet laatste nommer van Uilenspiegel draagt ten opschrift»De »»yroe«e tafel"" voor liet eerst van haar leven werkelijk groen". Op de groene tafel, waarom alle minis ters zijn gezeten, liggen de bijbel, een der werken van Datheen, ons Program, benevens exemplaren van Standaard en Heraut. Een der ministers houdt zich met een brevier bezig. Langzamerhand keeren met de krachten ook de arbeidslust en opgeruimdheid bij keizer Frederik terug. Donderdag arbeidde bij veel. Ter begroeting van zijn gemalin en zijn dochter Victoria, welke dien dag bet overstroomde Elbegebied bezochten, liet de keizer fraaie bloemruikers in baar kamers brengen. Gisteren verscheen een deputatie der meisjes school uit Cbarlottenburg, die den keizer een bouquet overhandigde. Een ontzaglijke massa bloemen wordt eiken dag op Cbarlottenburg ont vangen. Een nieuwigheid bij de verkiezingen beeft de tegenwoordige Fransche minister van binnen- landscbe zaken ingevoerd. De kiezers voor den senaat in bet Noorder departement zijn niet als gewoonlijk tegen een Zondag maar tegen Don derdag 21 Juni a. opgeroepen. Naar aanleiding van het pauselijk decreet tegen bet Iersche Plan of Campaign en bet boij- cotten beeft de socialistische partjj te Londen besloten in bet Hyde Parlc een meeting te houden om te protesteeren tegen de inmenging van paus Leo XIII in de binnenlandsche aangelegenheden van bet Vereenigd koninkrijk. Bij de courses te Colchester is een tribune ingestort. Zeven personen werden gedood en verscheidene andere gewond. Graaf De Robilant, eertijds gezant te Weenen en oud-minister van buitenlandscbe zaken, is dooi den koning van Italië benoemd tot gezant te Londen. Te Douai zijn 19 patronen van bet Lebel- geweer ontvreemd. Alle arbeiders en onderoffi cieren, met de vervaardiging belast, werden m arrest gehouden. Te Cölln aan de Elbe nabij Meiszen werden bij een ontploffing in een kruitfabriek twee meisjes gedood, twee vrouwen ernstig en 4 vrou wen licht gekwetst. Naar Bremen werd van bet reddingsstation Juist getelegrapbeerd Deu 3 Mei, 's avonds 10 uur, van de bier gestrande Hollandsche tjalk: De twee gezusters 3 personen, waaronder een vrouw, door de reddingsboot Leer van bet station Ostland gered. Van 28 April tot 5 Mei. Vlissingen. GehuwdJ. D. Jansen, jm. 28 j. met H. Le Roij, jd. 24 j. J. Willemse, jm. 36 j. met J. van Sluijs, s. 27 j. A. Bostelaar, jm. 25 j. met E. Knuit, jd. 21 j. BevallenM. Montezaan, geb. 't Gilde, z. H. Corveleijn, geb. Terwiel, z. P. Tavenier, geb. Verbage, z. C. E. Gbijs, geb. Speckens, z. A. C. Reus, geb. Van der Wal, z. M. de Groof, geb. Meier, z. J. van Steijn, geb. Flasman, z. L. M. Billiaert, geb. Hallet, d. I. A. van der Linden, geb. Van Nispen, d. J. de Smit, geb. Bostelaar, d. P. Baan, geb. Van der Borden, z. C. Zuidema, geb. Elderfiel, d. J. J. 0. Antierens, geb. Goes, d. Overleden F. Wijsveld, vrouw van J. de Raven, 70 j. A. de Visser, ongeh. z. 23 j. W. Kaboord, wedc van J. Toutenhoofd, 60 j. M. C. Marchand, d. 3 w. J. M. de Munck, d. 15 m. LM, 1 ue 5V.'JIUJ loa.oajHT.o» r u «i-mniii wjj. ueruui van den Standard geloof, dan zijn ernstige onge regeldheden uitgebroken te Monastir, waar Serviërs en Grieken gezamenlijk in verzet zijn gekomen tegen de Turksche overheid. Indien dit bericht over wanordelijkbeden in het hart van Macedonië werkelijk waar is, dan staat men misschien aan den vooravond van erge gebeurtenissen. Meer en meer begint men te gelooven, wanneer men aan de verzameling van Montenegrijnsche benden aan de Servische en Boelgaarsche grenzen denkt, dat men te doen beeft met een goed georganiseerde beweging, die ten doel beeft in Macedonië, waai de gisting zóó groot is, een revolutie te bewerk stelligen. Een dezer Montenegrijnsche benden is echter door Turksche troepen uiteen gejaagd en aldus verhinderd in baar opzet op Servisch grond gebied te dringen. Over den toestand in bet Oosten schrijft de Standard zelve »Het kan zijn dat de hoofdkrater van den vulcaan nog niet geopend is en dat bet niets meer dan een voorbijgaande uitbarsting is, die de aandacht van Europa begint te trekken. Maar wat, indien wij vóór de lang verwachte uitbarsting staan? De gedachte is vreeselijk, maar een verstandig man mag niet terugdeinzen om baar te overwegen." Ter geruststelling van onze al te bezorgde lezers berinneren wij er aan, dat de Engelscbe bladen altijd gaarne de gebeurte nissen in bet Oosten van Europa met de zwartste kleuren malen. Volgens de laatste berichten valt een verbetering waar te nemen in de betrekkingen tusschen Grie kenland en Turkije. Men is overeengekomen, dat de wederzijdsche gezanten op hun post blij ven. Te Weenen gelooft men, dat Rusland, zich de tegenwoordige abnormale toestanden te Ber lin te nutte makend, in het Oosten de revolu tion naire elementen meer nog dan vroeger aan moedigt. Een ommiddelijke catastrophe schijnt Oostenrijk echter niet te duchten. Intusschen is in de officieuse Duitscbe kringen op de periode van lankmoedigheid jegens Rusland weder een tijd van onrust gevolgd. De altijd dienst vaardige pers van den rijkskanselier, die een veer tien dagen geleden wee en ach riep over de licht zinnigheid om den czaar een onaangenaamheid te bereidendie den keizer dreigde, indien hij in strijd met Bismarcks raadgevingen zijn dochter uit huwelijkte naar eigen vrijen wil en daarbij steeds op den meewarigsten toon herinnerde aan de laatste woorden, die door keizer Wilhelm tot den kroonprins zouden gesproken zijn, dat bij nl. den czaar moest ontziendeze zelfde pers, blijkbaar geïnspireerd van hoogerhand, beeft den veldtocht tegen den Oostenlijken nabuur hervatmen ver moedt om bet sluiten van een Russische leening te voorkomen. Edele bedoelingen zijn in de politiek buiten gesloten; en wie zijn band steekt in dit wespen nest speelt gevaarlijk spel. Zoodra 's pausen veroordeeling van het Iersche Plan of Campaign en bet boycotten door middel van de congregatie der propaganda bekend was geworden, rees dadelijk bij menigeen, die de laatste jaren de Iersche beweging met aandacht gadesloeg, twijfel, of de Heilige Vader ditmaal van zijn bemoeiingen in de politiek van een vreemd rijk gewensebte resultaten zou verkrijgen. De Ieren zÜn goede katholieke en koesteren voor bet hoofd der kerk oprechten eerbied, maar godsdienst en politiek zijn twee verschillende zaken. Zij hebben zich O'Donnell's woorden diep in bet geheugen geprent»Onze theologie willen wij gaarne aan Rome ontleenen, maar onze politiek nog liever aan den sultan dan aan den paus." Op bet Vaticaan voeren Iersche en Engelscbe invloeden een bitteren strijd om den steun van Leo XIII. Reeds vleiden zich de unionisten, dat zij als overwinnaars op het slagveld achterbleven en dat de paus, nadat bij bet Plan of Campaign en bet boycotten uit een zedelijk oogpunt bad gevonnist, ook den aartsbisschop Walsh, in wien de Ieren vertrouwen stellen en die vroeger bet Pion of Campaign warm verdedigd beeft, uit Dublin zou terugroepen om door een Australiscben Engelsch-gezinden bisschop te vervangen. De Standard weet echter mede tedeelen, dat dit niet zal gebeuren, daar andere stroomingen op bet Vaticaan weer beginnen boven te drijven; de aartsbisschop Walsh, die zich sedert eenigen tijd in Rome ophoudt, keert naar Dublin terug. Is Leo XIII wellicht bevreesd, dat zijn inmenging in de Iersche beweging openlijk schipbreuk zal lijden Dat een openlijk verzet dei- Ieren tegen de pauselijke autoriteit bet antwoord zal zijn, wanneer de H. Vader verdere strenge maatregelen neemt De terugroepingen van dr eener rreamieve"naè'"13pi'w"i«gcJL^ra:ll do kansen verbeteren, den Ieren nieuwe reden tot misnoegd heid schenken en hen minder dan ooit verzoe ningsgezind jegens Engeland stemmen. Niet de unionisten maar de Ieren hebben reden om te vreden te zijn, indien zich 's pausen ;bemoeingen blijven beperken tot een veroordeeling uit een z e d e 1 ij k oogpunt van de middelen, die de Nationale Ieren aanwenden ter bereiking van bun doel, terwijl de beweging zelf door den H. Vader wordt goedgekeurd. Want geldt niet bier wie zwijgt stemt toe Welke onderhandelingen, schriftelijke of mon delinge, gevoerd zijn over de Iersche aangelegen beden tusscben lord Salisbury en den hertog van Norfolk of een of ander katholiek bisschop hebben Labouchère en George Campbell in het lagerhuis door een kruisvuur van vragen zoeken te weten te komen uit den mond van den onder-secretaris van buitenlandscbe zaken. Onder luid gelach van de zijde der oppositie over zijn verlegen en verwarde antwoorden zocht sir James Fergusson zich van de lastige zaak af te maken en verzocht uitstel ter beantwoording van Campbell's vraag, of officieele onderhandelingen tusscben lord Salis bury en den paus hadden plaats gevonden. EEN VRAAG. Mijnbeer de redacteur Zou ons stedelijk bestuur of onze gezondheids commissie, zich niet willen beijveren, om, bij het naderen der zomermaanden, in het belang der algemeene gezondheid, eenige gelden ten nutte te maken teneinde een, waarschijnlijk boven den waterspiegel zich bevindend, riool bij de Bellink- brug te dichten, de riooleermg in de Singelstraat te dekken en de sloot achter bet Oude mannen- en vrouwenbuis te dempen? De uitwasemingen zijn nu reeds ondragelijk en voorziening in een en ander moet uit een hygiënisch oogpunt zeker zeer gewensebt worden. Middelburg, 5 Mei 1888. X. Blijkens ontvangen telegram beeft Zr Ms sebroef- stoomschip 4e kl. Sommelsdijk, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee J. F. M. Lange, den 4en dezer Delagoabaai verlaten ter voort zetting der reis langs de Zuid-Oostkust van Afrika. Aan boord was alles wel.

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1