ïérkoojipB ei TerpacMlien is Zssiand. Kerknieuws. Landbouw, Rechtszaken. Verspreide berichten. Burgerlijke stand. er zooveel mogelijk gebruik wordt gemaakt van beschikbare ruimte om minnaars en minnaressen van het plechtige schouwspel een plaats te ver zekeren. Ook een groot deel der journalisten tribune kan daarvoor veilig worden afgestaan. Maar is het daarom recht vertegenwoordigers der pers, die toegang verlangen tot de openbare zit ting, eenvoudig te weren? Men zegge nu niet, dat toegang voor de pers bij een openingszitting niet noodig is. In de eerste plaats zou dit niets afdoen, maar in de tweede plaats is het niet zoo. Het llbld. bevatte dezer dagen een ingezonden stuk van den heer A. J. Wiarda, vroeger mede vennoot der firma »Okma Wiarda", waarin deze eenige mededeel ingen doet in zake de reden van schorsing van het raadslid Okma en wel naar aanleiding van een ingezonden artikel in genoemd blad, waarin volgens den heer Wiarda zijn naam gebruikt en zijn goede trouw cn eerlijkheid zeer verdacht worden voorgesteld. He heer W. schrijft o. a. het volgende «Dat de heer Okma brutaal weg durft te ont kennen, dat door de firma Okma en Wiarda iets aan bovenstaand schoolgebouw is geleverd, is op zijn zachtst gesproken wel wat stout, daar het hem toch bij eenig nadenken kon en moest be wust zijn met de aannemers van bedoeld gebouw over levering van materialen onderhandeld en verkocht te hebben, maar brutaal moet het ze ker zijn, dat O. durft te beweren, niets te weten van het optreden van een knecht der firma als tusschenpersoon bij het doen van levering aan bovenbedoeld schoolgebouw, daar het patent ne men voor een vierendeelsj jaars als koopman, door bedoelden knecht, alléén zijn grond en oorzaak had betreffende deze levering, en wel alleen op voörstel en in het belang van Okma, weshalve de in deze gemaakte kosten door de firma zijn betaald." De afgetreden minister van oorlog, generaal- majoor Weitzel, is opgetreden als eere-voorzitter van de Vereeniging van gepensionneerde onderoffi cieren en minderen van liet Nederlandsche leger. Het Bat. Nieuwsblad bericht, dat de gouver neur-generaal aan de dames Swaving en Yogel gratie heeft verleend van de doodstraf en die heeft Veranderd in 20 jaren tuchthuisstraf. Beroepen bij de herv. gemeente te Stad aan 't Haringvliet de heer E. Loen, pred. te Grijps- kerke. De heer D. Hiemstra, candidaat te Franeker» ontving toezegging van beroep naar de Ned. herv gemeente te Biervliet. Uit Stavenisse wordt ons omtrent den toestand van den landbouw in die streken het volgende gemeld: De wintervruchten staan over het algemeen, tengevolge van den langdurigen en strengen winter, nog zeer kort. De meeste aardappelen van de vorige teelt zijn verkocht tegen matigen prijs, maar daar er een flink beschot is geweest, hebben de aardappelvelden zeker een goede pacht opgebracht. Zonder twijfel zal dit jaar ook weder eene groote oppervlakte lands met aardappelen bezet zijn. Suikerbieten zullen ook flink verte genwoordigd zijn, zoowel als uien, boonen en vlas. De weilanden zien er wel mooi groen uit, doch bieden nog geen voeder voor de beesten aan. Sterk wordt er verlangd dat het vee naar buiten zal kunnen gaan, want de schuren zijn bijna overal leeg. De meeste vruchtboomen vertoonen nog zeer weinig bladontwikkeling, enkele evenwel dragen de zichtbare sporen van veel vruchtontwikkeling. De hoornen vertoonen over het algemeen nog zeer weinig of geen groen, zoodat xnen zeer zeker «geen groene Mei" heeft. De klavers hebben legenwat had zij er om gegeven als haar zuster hij haar ware geweest in plaats van George. »Heeft die gelukkige bruigom twee hoofden en vier armen, om niet van even zoo veel heeren te spreken?" vroeg George, «ik vind waarlijk, Rosine dat hij veeleischend wordt om dat alles voor u alleen te willen houden »De oudste en grootste heer is Philip; de ander is zijn broeder, kapitein Lintot", antwoordde Rosine. Na de eerste begroeting ging Philip naar zijn bruid toe om over de geschenken te praten, zoodat kapitein Lintot eD George elkaar moesten bezig houden. Rosine had een dubbele rol te vervullen. Zij moest belangstelling toonen in hetgeen haar bruigom zei en wilde geen woord verliezen, dat er tusschen die twee anderen ge wisseld werd. »Gij blijft zeker voor de jacht hoorde zij den kapitein zeggen. «Neen, dat denk ik niet," hernam George. «Niet? Wel dat is jammer! Philip zegt dat er zooveel wild is. Kunt ge niet een paar weken uitbreken «Niet heel goed", zei George en vervolgde na een poos,, »om u de waarheid te zeggen werk ik hij de Barlingtonsche bank en moet daar overmorgen terug zijn." Het kostte hem eenige moeite om dit te zeggen, maar zjjn waarheids liefde w8,s toch te sterk om het te verzwijgen. »Wel, dat is vervelend!" riep de kapitein uit, op denzelfden toon alsof hij over een diner bij den eersten minister gesproken had, zoodat veel van de winterkoude geleden, reden waarom verscheidene klavervelden omgereden zijn. Arrondissements-reclitbank te Middelburg Heden, Vrijdag, zijn veroordeeld wegens wederspannigheid: A. R., 18j., brood bakkersknecht Goes, tot 1 m. en J. v. d. P., 19 j,. werkman Vlissingen, tot 7 d. gev. mishandeling: J. J. K., 16 j., timmerman, J. M. v. d. V., 16 j., timmermansleerling, en P. J. S., 13 j., metselaar, allen Middelburg, de le tot 25, de 2e tot 15 en de 3e tot 8 b., of respectivelijk 25, 15 en 8 d. h. diefstal: J. v. B., 21 jarbeider 'sHeer Arenskerke, tot 14 d. gev.en beleediging: P. M., 34 j., landbouwer, W. C., 20 j., timmermansknecht, beiden Koude- kerke, de le tot 15 en de 2e tot 8 b., of resp. 8 en 6 d. h. Allen in de kosten. Vrijgesproken is: P. K., 34 j., hvr. van H. de V., zonder beroep, Wilhelminadorp (Kat- tendijke), beklaagd van brandstichting. In de maand April overleden alhier 36 perso nen. Volgens het Maandboekje stierven aan long ontsteking 6, beroerte 5, hartziekte 4, ouderdoms zwakte 3, longtering 3, aangeboren gebrek, kliertering, koortsen, typhus, slepend kersenlijden en croup 2, aan stuipen en borstwaterzucht 1 persoon, terwijl een elders overleed. Naar de leeftijden was de sterfte als volgt heneden het jaar 5, van 1 tot 5 jaren 5, van 5 tot 10 jaren 1, ran 10 tot 15 jaren 1, van 15 tot 20 jaren 2, van 20 tot 25 jaren 1, van 25 tot 30 jaren 0, van 30 tot 35 jaren 0, van 35 tot 40 jaren 3, van 40 tot 45 jaren 1, van 45 tot 50 jaren 0, van 50 tot 55 jaren 1, van 55 tot 60 jaren 1, van 60 tot 65 jaren 3, van 65 tot 70 jaren 3, van 70 tot 75 jaren 4, van 75 tot 80 jaren 2, van 80 tot 85 jaren 1, van 85 tot 90 jaren 2, van 90 tot 95 jaren 1, van 95 tot 100 jaren 0. Aan den adjudant-onderofficier Obbes, van het 4e bataljon 3e regiment infanterie te Vlis singen, werd heden middag te 3 uren door den bataljons-kommandant majoor Langguth, de zil veren medaille voor 24 jaren dienst uitgereikt. In de vier eerste maanden van dit jaar zijn te Yerseke reeds 118 personen van daar vertrok ken, waarvan 26 naar Amerika; daartegenover zijn er 51 van elders ingekomen. Het getal geboorten (83) overtreft dat der sterf gevallen (23) met niet minder dan 60, zoodat de bevolking ten slotte toch nog met slechts 7 per sonen is verminderd. Donderdag is te Zierikzee door het dagelijksch bestuur van het waterschap Schouwen, in het openhaar hij enkele inschrijving, aanbesteed het herstellen en onderhouden van de havenhoofden van Zierikzee, in de jaren 1888, 1889 en 1890. Hiervan is aannemer geworden de minste in schrijver J. G. Koreman te Zierikzee, voor f 1670 jaarlijks. - Dinsdag a. zal de heer J. C. P. Blees ge durende 40 jaren onafgebroken te Terneuzen bij 's rijks waterstaat werkzaam zijn. Deze ambte naar vervult op 70jarigen leeftijd nog steeds met lust en onvermoeiden ijver zijn dienstplicht. Donderdag namiddag waren er onder Roode- sluis (gemeente Overslag) eenige wildstroopers bezig met jagen, toen zij achtervolgd werden dooi den onbezoldigden rijksveldwachter Pover te Roodesluis, waarop een hevig verzet tegen dien beambte volgde en een hunner met de kolf van zijn jachtgeweer den beambte op het hoofd wilde slaan, waarop het schot af ging en dien wild- strooper in den buik trof. De dood volgde onmid- delijk. Naar wij vernemen zijn de andere stroopers gearresteerd. George zich verlicht voelde. Hij had de hom wat heel gauw laten springen, maar de stukken waren hem gelukkig niet in het aangezicht ge vlogen «Zeidet gjj dat gij bij de Barlingtonsche bank werktet Laat eens zien, daar is de oude Wight immers in «Hij is de oudste deelgenoot", sprak George, met eenig ontzag in zijn stem. Het kwam hem voor, alsof do directeur hem nooit meer met goede oogen zou aanzien, indien hij wist dat hij iemand ontmoet had, die zóo gemeenzaam o vel den grooten heer Wight sprak. «Ja, ik wist dat hij iets van dien aard was. Ik heb met Dick Wight school gelegen, 't was geen kwade kerel. Volstrekt niet. Hij is nu ook op het kantoor en zal zeker spoedig aan deelhouder worden." George was opnieuw geschokt in zijn ambtelijke gevoelens. De klerken spraken altijd met bet grootste ontzag van mijnheer Richard Wight, den oudsten zoon van den oudsten chef. En toch voelde hij zich wel een beetje gestreeld dat hij zoo gemeenzaam mocht praten met iemand, die blijkbaar vond dat hij zich aan geen aanmatiging schuldig maakte, wanneer hij van den ouden Wight en Dick Wight sprak. Philip vond zijn bruid dien middag erg ver stoord zij was dan ook zoo verlegen over die onbehoorlijke openhartigheid van haar neef, dat zij met moeite haar ergernis kon bedwingen, ter wijl de kalmte, waarmede de kapitein hem aan hoorde, haar niet zeer geruststelde. «Hij is te Een1' eigenaardige gedachtenis aan wijlen Jacob Hobein werd, op uitnoodiging der familie, vervaardigd door den heer G. van den Pa- voordt, Nieuwe Leliestraat te Amsterdam. Het is eene .schilderij" uit de grijze haren van den overleden krijgsheld kunstig samengesteld, diens laatste rustplaats verbeeldende, overscha duwd door zilverkleurige cypressen en waarboven de Nederlandsche maagd op een voetstuk troont, in de eene hand de vaderlandsche driekleur, in de andere een lauwerkrans. Het perspectief, dat de heer Van den Pavoordt in de kleine schilderij heeft weten aan te brengen is zeer verrassend. Men ziet door het hekwerk, dat de grafzerk om geeft, als het ware heen. (Amst.) Naar de Amst. Crt. verneemt zullen de heeren Geb. van Lier met 1 September a. s. een afdee- ling van hun tooneelgezelschap ontbinden. Daartoe behooren o. a. de heer en mevr. De la Mar, de heer en mevr. Potharst, de heeren Malherbe, Lagerman, Ruys, enz. Op de Heerengracht te Amsterdam is een piano, door het breken van het touw, waaraan het instrument werd opgeheschen, langs twee verdiepingen naar beneden gevallen en trof het een voorbijganger, die zwaar gekneusd met een raderbaar naar het Binnen-Gasthuis werd vervoerd. Ook op het gebied van jubileeren komt concurrentie. Rotterdam wil voor Amsterdam niet onderdoen. In de dezer dagen gebonden algemeene vergadering van deelhebbers en leden der Rotterdam3che diergaarde is besloten het dertigjarig bestaan dei- diergaarde aldaar met een luisterrijk feest te vieren. Aangaande het proces tusschen den leve rancier van het vleesch voor de soldatenmenages te 's Hage en den staat der Nederlanden ver neemt de N. R. Ct-, die haar bericht dus handhaaft tegenover de tegenspraak van het Dagblad, nader, dat het verschil bestaat omtrent de opvatting van het contract. Er moeten nl. geheele, halve of vierde deelen van een rund geleverd worden, en dit wordt nu door den leverancier in dien zin opgevat, dat hij, bij het leveren van een half beest, het recht heeft om de beste helft voor zich te behouden en de andere helft voor de menages te verstrekken, terwijl de voedings commissie de levering eischt van de helft van het dier, en hierbij zoowel de beste stukken als de minder gezochte wenscht te ontvangen. Dam de leverancier hieraan niet wenscht gevolg te geven, wordt op zijne rekening het voor het garnizoen benoodigde vleesch bij een anderen slager gekocht en in de kazernes over de ver schillende menages verdeeld. Te Feijenoord ging Woensdag een paard op hol dat voor een wagen stond, waarop drie per sonen zaten. Twee sprongen bij tijds van den wagen af doch een derde, een meisje van 20 jaren, bleef er op zitten. De wagen kwam in het water terecht en het meisje wordt vermist. Te Stein in Limburg viel een man in de Maas en verdronk. Aan het station Roermond is een wegwerker onder de machine geraakt en aart zijn wonden bezweken. Te Rouveen is een driejarig kind in een sloot gevallen en verdronken. 4 personen uit Valthermond, twee aan twee geboeid, zijn te Assen binnengebracht, vermoede lijk hebben zij aan de ongeregeldheden aldaar een werkzaam aandeel genomen. Gisteren had keizer Frederik een goeden dag. Tegen elf uur verliet hij het bed en bracht weder voor het eerst verscheidene uren op een leuningstoel arbeidende door. Binnen eenige dagen is Mackenzie voornemens naar Londen te reizen, wat men voor een gunstig teeken houdt. Aan den Duitsch-vrijzinnigen burgemeester van Berlijn, den heer Van Forckenbeck, is door den keizer de orde van den rooden adelaar verleend De Nordd. Allg. Ztg. acht het noodig het motief dezer keizerlijke onderscheiding hij de mededee- ling toe te voegen het zou nl. zijn als erkenning van de diensten, door den burgemeester ter onder- welopgevoed om onbeleefd te zijn" dacht zij, »maar nu zal hij nooit meer over Marianne den ken, nooit meer. Ik begrijp niet dat Papa geen fatsoenlijker beroep voor George gekozen heeft." Alhoewel voorbereid op het mislukken van haar plannetje hield zij den volgenden dag haar zuster en kapitein Lintot steeds in het oog, 't geen te meer voor haar pleitte, daar een bruid op haar trouwdag gewoonlijk zoozeer met zich z;elf bezig isr dat zij niet op anderen kan letten. Er wachtte haar evenwel geen aangename verrassing. De kapitein bemoeide zich niet, verder met Marianne dan zijn plicht als bruidsjonker hem voorschreef en scheen tot haar verbazing bijzonder met George ingenomen te zijn. Gedurende dat ongezellige half uur voor het dejeuner, waarin de gasten door de kamer loo- pen om de geschenken te bekijken, totdat zij die niet meer kunnen zien, nam de kapitein George ter zijde en sprak bijna uitsluitend met hem. Rosine vond dit te onbegrijpelijker, omdat hare drie broeders ook in het vertrek waren, die drie vertegenwoordigers der geleerde faculteiten, met wie een man als de kapitein toch veel beter had kunnen praten. Zij zou nog meer verbaasd geweest zijn, indien een vogeltje haar verteld had, wat er gebeurde zoodra zij met haar echtgenoot weggereden was onder een regen van rijst en pantoffels. «Laat ons naar het kasteel gaan om een partij te hillarten," stelde Lintot voor. »lk speel niet," zei George en wenschte misschien voor het eerst in zijn leven dat hij steuning van de watersnood lijdenden bewezen. Er is veel gesproken over het feit dat noch De jjFreycinet nochj Lockroy, beide ministers, het manifest hunner mede-afgevaardigden der Seine tegen de Boulanger-beweging hebben ondertee kend. Deze kwestie is door Lockroy in den minis terraad ter sprake gebracht. Het kabinet was van gevoelen dat het bij monde van Floquets ver klaringen voldoende zijn afkeer van alle plebici- taire bewegingen had te kennen gegeven, zoodat de ministers ieder afzonderlijk zich van elke politieke demonstratie hadden te onthouden. Tot gouverneur van Kreta is Nikoiaki- Effendi Satinsky benoemd. De Daily Neivs verneemt uit Konstantinopel dat de Porte bericht heeft ontvangen van de verschijning van nieuwe Russische troepen in de nabijheid der grenzen van Klein-Azië. Nadat de minister-president Taaffe verklaard had aan de leiders der verschillende parlemen taire groepen uit den Oostenrijkschen rijksraad, dat het kabinet solidair was en af zou treden indien het budget van onderwijs werd.verworpen is dit hoofdstuk der begrooting door het huis van afgevaardigden aangenomen met 189 tegen 53 stemmen. Naar aanleiding van de interpellatie over de politiek der regeering in de Italiaansohe kamer verklaarde Crispi betrekkelijk de nog altijd voort durende onderhandelingen over het Fransch-Ita- liaansche handelstractaat, dat, indien Frankrijk eene vergoeding schenkt, Italië zich niet tegen het sluiten van een handelsverdrag op den grond slag van het tractaat van 1881 zal verzetten. Wat de binnenlandsche politiek betreft, had de minister slechts éen beginsel, namelijk: vrij heid voor allen en strengen eerbied voor de wet. De interpellant Povio verklaarde zich niet vol daan, maar stelde toch geene motie voor. Te Madrid maakt tegenwoordig een geeste lijke uit de orde der Augustijners veel opgang. Het is een zeven en dertigjarige priester, die 22 talen spreekt, maar deze kennis maakt hem minder beroemd, dan het feit, dat het is het Israelietische kind Mortara dat dertig jaar ge leden door pauselijken sbirri gestolen werd. On danks den wil der ouders en diplomatieke tus- schenkomst wist paus Pius IX hem voor de katholieke kerk te behouden. De aandacht der Spaansche regeering is gevestigd op de Baskische provinciën, waar de Carlisten weder ijverig in de weer zijn. Sommige priesters roepen kim gemeente van den kansel af op tot den burgeroorlog. Ten gevolge van de buitensporige eischen van Coquelin zijn de onderhandelingen over zijn terugkeer bij het Theatre francais afgebroken. Na een voorstelling te Lissabon, waarheen hij zich reeds begeren heeft, vertrekt Coquelin naar Amerika. Datum. 5 Mei 8 8 8 9 9 tl 15 17 - 17 23 24 24 - Plaats. Voorwerpen. Koutlekerke, Strandgoed, IJzendijke, Inspan, Middelburg, Meubels, Vronwepo der, Land, Krabbeudijke, Huis, YVoliaartsdijk Middelburg Hoofdplaat Cadzand, Middelburg, St. Kruis, N ieuwvliet, Middelburg, Vte, Land (verp.), luspan, Beestiaal, Huizen, Insnan, Inspan, Buitenplaats, lnformatiën. Burgemeester. Hendrikse. Notarishuis. Verheij. Gallis Merens. Pilaar. Verbuist. Hendrikse. Hammacher. Tak. Hendrikse. Hainmacher. Verbeij. Van 3 en 4 Mei. Middelburg. Ondertrouwd J. P. Baljé, wedr .55 j. met J. Busquet, wed5 49 j. F. Flink, jm. 28 j. met J. Brouwer, jd. 31 j. A. M. J. van de Weghe, jm. 24 j. met K. Polvliet, jd. 25 J. W. Bos, jm. 24 j. met M. C. van Bochove, jd. 26 j. H. van Leeuwen, jm. 23 j. met M. BosscJiaart, jd. 23 j. F. Koekman, jm. 28 j. met P. C. van Maaren, jd. 21 j. R. E. Heersma, jm. 24 j. met G. Davidse, jd. 23 j. het kon. »Nu dan wordt het tijd dat gij een queue leert kanteeren." Dus begaf George zich met zijn nieuwen vriend naar het kasteel, niet zonder een zeker gevoel van gewicht, want zijn neven waren niet gevraagd. Zijn geweten was ook gerustwant hij had immers den vorigen dag den moed gehad om te voor komen dat hij onder een valsche vlag zeilde? «Zie zoo 1 Nu hebt gij uw eerste les gehad, mijn jongen 1" riep de kapitein, na verloop van een paar uur. Gij zult het spoedig kennen." «Gij vergeet dat ik morgen weer naar Barlington ga, en dat dit waarschijnlijk mijn eerste en laatste les zal zijn." s>0, 't is waar 1 Maar van Barlington ge sproken ligt Stoke Marsden daar niet ergens in de buurt?" «Ongeveer tien mijlen er van daan." «Niet verder 1 Dan kon ik er de volgende maand wel eens heengaanwant ik ben bij den heer Wallace Dragton gevraagd. Ik moet den datum nog eens goed nazien. Kent gij sir Wallace «Alleen bij naam", zei George en dacht hoe onwaarschijnlijk het was, dat hij een kantoor klerk, een kennis zou zijn van een rijken, tame lijk verkwistenden baron. Hij rond het echter toch niet onaangenaam dat hem zoo iets ge vraagd werd. Wordt vervolgd

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2