Laatste Berichten. FEUILLETON. Wie wind zaait, öie zal storm ooisten. Kerknieuws. Verspreide berichten. EERSTE BOEK. staanbaar De voordracht van Rammelslag vooral ging daaraan mank; welke nonsense iemand ook vertelt, op zulk een radden toon als deze treurig, maar helaas {au fond) ware parodie gisteren avond werd voorgedragen, spreekt, dunkt ons, bijna nie mand; zoo'n rammelaar behoort in elk geval wel tot de hooge rara avis. Vergissen wij ons niet dan improviseerde de heer Van Zuylen bij menige voordrachtdaarvan was zeker toe te schrijven dat zoo herhaaldelijk het *0 God" of dergelijk stopwoord werd gebruikt. Dat bij sommige woorden, vooral die op je uit gaan, een zeker accentje niet viel te ontkennen, is eene opmerking die de bekwame acteur-decla mator slechts behoeft te hooren om zich zelf op dat punt met ernst te toetsen. Hij is een man van groot talent ook op het nieuwe ge bied, waarop hij zich meer en meer zal gaan bewegen. En dat hij daarop een aanzienlijke hoogte zal bereiken staat bij ons vast, die hem kennen als iemand van ijzeren wil, vol toewijding aan de kunst, en die al wat hij is, hoofdzakelijk aan eigen studie dankt. De enkele vlekjes, waarop wij wezen, doen niets af aan het feit dat Van Zuylen ons gisteren een avond vol genotrijke oogenblikken schonk, waar voor wij hem erkentelijk zijn. Aan welk nommer van het programma wij de voorkeur zouden geven weten wij niet, elk had op zich zelf zijne eigen aardige bekoorlijkhedenen alle boden eene aangename afwisseling aan. Te St. Maartensdijk is, bij herstemming, tot lid van den raad gekozen de heer M. D. Hage, met 113 stemmen, terwijl op den heer A. Kloet Mzn. 75 stemmen waren uitgebracht. 188 geldige bil jetten waren ingeleverd. Bij kon. besluit zijn D. H. A. Kolff en J. A. P. Pit te Rotterdam, voor den tijd van drie jaren, benoemd tot directeuren uit den handel bij het vrij-entrepdt te Rotterdam. Bij kon. besluit is eene commissie ingesteld tot het houden van een vergelijkend onderzoek van de bekwaamheid der candidaten naar de betrek king van adsp.-ingénieur van den waterstaat din gende, bestaande uitP. Caland, hoofdinspecteur van den waterstaat, als voorzitter; J. M. F. Wellan, hoofdingenieur, belast met den aanleg van het kanaal van Amsterdam naar deMerwede; A. van Hooff, hoofdingenieur, belast met den algemeenen dienst van den Waterstaatdr G. J. Legebeke, hoogleeraar aan de polytechnische school te Delft dr C. A. Scheltema, hoogleeraar aan de poly technische school te Delftmr N. J. van IJsselsteyn, hoofdcommies bij het ministerie van waterstaat, handel en nijverheidB. Hoogenboom, ingenieur van den waterstaat te Dordrecht; N. A. M. van den Thoorn, ingenieur van den waterstaat te Leeuwarden, tevens secretaris. Bij kon. besluit zijn benoemd tot hoofdingenieur van den waterstaat le kl. J. M. F. Wellan, thans hoofdingenieur 2e kl.; tot hoofdingenieur van den waterstaat 2e kl H. E. de Bruyn en C. F. M. H. Schnebbelie, thans ingenieur lekl.; tot ingenieur van den waterstaat le kl. D. N. Labrijn en J. A. E. Musquetier, thans ingenieur 2ekl.; tot ingenieur van den waterstaat 2e kl. R. P. J. Tutein Nolthe- nius, J. C. Ramaer en C. A. Jolles, thans ingenieur 3e kl.; tot ingenieur van den waterstaat 3e kl de adspirant-ingenieurs W. K. Behrens, J. Nelemans en W. K. du Croix. Verder is aan mr G. van Eek, op verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Buurmalsem, en de kap, H. M. W. C. baron van Till, van het korps genietroepen, op nonactiviteit gesteld. Te 's Gravenhage ia in den ouderdom van 73 jaar overleden de heer G. H. Uhlenbeck, oud minister van koloniën, laatstelijk lid van den raad van toezicht op de spoorwegdiensten. Door eene commissie, wier leden over het ge- heele land verspreid wonen, is eene circulaire gezonden aan de kerkeraden van al de doopsge zinde gemeenten in Nederland, om liefdegaven te vragen voor de geloofsgenooten in West-Pruisen, die door de jongste overstroomingen in grooten nood verkeeren. Voorzitter dier commissie is prof. J. G. de Hoop Scheffer, en penningmeester de heer Jb. Bierens de Haan. Woensdagavond gaf het tooneelgezelschap der Meiningers te Rotterdam zijn eerste voorstelling, bestaande uit Julius Caesar. De indruk daarvan moet overweldigend geweest zijn. Maandag was het personeel, décors, requisiten en bagage van het gezelschap per extra-trein bestaande uit 36 waggons, aangekomen. Het was geen blijde inkomst. De hoofdrequisiteur moest onmiddellijk naar het ziekenhuis worden vervoerd op reis had hij een bloedspuwing gekregen. Bij de voorbereidende werkzaamheden viel een tooneel- arbeider van een vliegende brug op het tooneel en moest ook naar het ziekenhuis worden vervoerd. Na afgelegd examen zijn heden door het pro vinciaal kerkbestuur van Zeeland tot de evange liebediening toegelaten de heeren B. van Eijsoelsteijn van Utrecht en A. J. van 't Hooft van Leiden, beiden theol. cand. te Utrecht. Gisterennamiddag kwart voor vijf uur ont stond te Veere een begin van brand in dë woning van A. J. Le Bleu. De brand werd door toege schoten hulp spoedig gebluscht, als oorzaak wordt genoemd het spelen van kinderen met vuur- Gisteren werd te Gorredijk eene vergadering gehouden door de veenarbeiders van Hoornster- zwaag met de verveners. De arbeiders vragen per dagwerk turf 1 meer, de verveners bieden 50 ets. De eisch van 25 c. meer loon voor het droogmaken van de turf werd hun dadelijk toe gestaan. De vraag van 60 c. en 1 voor iederen verzuimden dag is daarentegen nog niet toege staan. Daghuur van 1 April tot 1 Sept. 80 ets, September, October en Maart 65 ets, en de overige wintermaanden 50 ets, is toegestaan. Een tweede »appèl" zal plaats hebben. De arbeiders gedra gen zich voorbeeldig. In de veenderij onder Munnikeburen en Scher- penzeel is het onrustig. De arbeiders zijn onte vreden over 't hun toegedeelde werkloon. Jammer dat deze ontevredenheid, aangevuurd door sterken drank, met den dag verergert en tot ongeregeld heden aanleiding geeft. Reeds zijn 40 militairen aangekomen. Men vreest voor botsingen. De Nederlandscke vereeniging van postze gelverzamelaars, te Amsterdam, zal ter gelegen heid van haar 4jarig bestaan een tentoonstelling honden van postzegels, briefkaarten, couverten enz. op Zondag 6 Mei, in een der lokalen van het café Suisse, aldaar. De gezamenlijke kegelvereenigingen te Nij megen hebben besloten tot het geven van een nationaal kegelconcours op Zaterdag 2 en Zondag 3 Juni 1888. Het concours zal bestaan uiteen korpswed strijd en een personeelen wedstrijd. Voor den korpswedstrijd worden uitgeloofd vier of meer medailles, naar gelang van de deelname; voor den personeelen wedstrijd verschillende prij zen. De mededinging is vrij, doch alleen voor bestaande vereenigingen. Op de kermis, onlangs te Hoogezand ge houden, bracht de mallemolen den eersten avond 1000 en den tweeden avond 900 op. Te Wiesel onder Apeldoorn speelde een 8jarige jongen met lucifers, waardoor brand ont stond. Het gevolg was dat huis en inboedel in korten tijd eene prooi der vlammen werden. Tusschen Arcen en Yelden is het lijk van een man opgevischt, dat reeds in staat van ont binding verkeerde. Het bleek dat te zijn van P. Kiesbrink, die voor 14 dagen te Venlo was ver dronken, na bij zijn broeder de ruiten verbrijzeld te hebben. P. was van zijn vrouw te Leeuwarden gescheiden. Op het lijk zijn nog ruim 9 ge vonden. Zekere L. te Meers, (Limburg), bezig zijnde in een vaartuig korven te laden, had het ongeluk van de loopplank in de Maas te vallen en te Vit het Engelsch. Van KATE E Y li E. ZAAIESV. EERSTE HOOFDSTUK. Dr Blaine Heeft een ernstig- gesprek met zijn neef. »Ik moet u eens wat zeggen, George", sprak dr Blaine tot zijn neef, een jongen van zestien jaar. Een nauwlettend opmerker zou een zekere onrust achter de opgeruimde manieren van dr Blaine ontwaard hebben. Maar George, die zijn oom naar een klein vertrek, dat gewoonlijk de bibliotheek genoemd werd, volgde, was veel te benieuwd naar hetgeen er komen zou om er zich over te bekommeren of zijn oom op zijn gemak was of niet. »Gij wordt nu al een heel heer George gij zijt bijna volwassen hé zei deze, zijn pijp stoppende. »Gij hebt nooit in stilte ge rookt, niet waar vervolgde hij, een lucifer afstrijkende. «Neen, oom", antwoordde George, die vond dat een poging, een paar jaar geleden aange wend om bruin papier in sigaretten te veranderen, niet mede telde. »Heel goed, het is een slechte gewoonte. Gij zult het ver brengen in de wereld, George, dat geloof ik waarlijk. Gij schijnt veel aanleg te hebben en met een goeden wil is niets onmo gelijk, zooals gij weet." »Ik zou wel advocaat willen worden, oom", zei George, meenende dat hij begreep, waar oom heen wilde. «Advocaat Lieve hemelEn waar moet het geld vandaan komen Dat zou ik wel eens willen weten. »Ik ik dacht dat vader genoeg had nagelaten", zei George onthutst door dien uitval. »Wil ik u eens vertellen hoeveel uw vader mij voor uw opvoeding toegewezen heeft?" George wachtte in stilte het antwoord af. »Twaalfhonderd gulden. Geen cent meer of minder." Daar lagen al zijne luchtkasteelen in duigen maar hij zei nog niets. »Wil ik u eens zeggen hoeveel er over ge bleven zou zijn als ik er iets afgenomen bad voor de vacanties, die gij hier hebt doorgebracht of de kleeren die gij draagt Wel, niet met al." - »Wat moet ik dan doen, oom vroeg George diep neerslachtig. «Dat is een zeer verstandige vraag, mijn jongen en ik ben in staat die naar behooren te beantwoorden. Lees dit en zeg mij wat gij er van denkt." George nam den brief aan, die zijn oom hem toestak, en spreidde hem voor zich op tafel uit. verdrinken. Zijn lijk werd een uur later opgevischt. De ongelukkige laat vrouw en drie kinderen na. Te Nijmegen geraakte een lljange knaap, al spelende onder een kar, waardoor hij belangrijke kneuzingen aan hoofd en borst bekwam. Na een smartelijk lijden is hij aan de gevolgen bezweken. Te Arnhem is het lijk ran een sedert Vrijdag daar vermist wordenden schipper uit het water opge haald. De man laat een weduwe en 3 kinderen achter. Omtrent den toestand van keizer Frederik wordt medegedeeld, dat hij zich gisteren wat sterker gevoeld» en een poos buiten bed op de canapé doorbracht. Ook ontving hij verschillende bezoeken. Een bijzonder soort rijtuig wordt ingericht om den keizer in staat te stellen het park te bezoeken. Heden, Donderdag, zou keizerin Victoria het overstroomde Elbegebied bezoeken, des avonds wordt zij te Charlottenburg terug verwacht. Het gerucht wordt bevestigd, dat prof. Von Bergmann aan de verpleging van den Duitschen keizer niet meer zal deelnemen, omdat de hate lijke artikelen, in de Kölnische Zeitung tegen dr Mackenzie geschreven, van hem afkomstig of althans door hem geïnspireerd waren. In de onder voorzitterschap van den Oosten- rijkschen minister ran buitenlandsche zaken ge houden conferentiën der Oostenrijkseh-Hongaarsche ministers is vastgesteld, de delegatiën in het begin van Juni bijeen te laten komen. Bij den aanvang dezer conferentiën verklaarde de heer Kalnoky, dat er volgens zijn overtuiging op het oogenblik nergens rechtstreeks een oorlog dreigde uit te barsten, doch dat de politieke hemel nog verre van onbewolkt was, dat daarom de Oostenrijkseh-Hongaarsche monarchie zich zoo krachtig mogelijk moest voorbereiden om hare belangen te kunnen verdedigen. De minister van oorlog eisckte boven de gewone begrooting een extra-crediet van 54 millioen gulden, waaronder de in den afgeloopen winter toegestane en ge deeltelijk reeds uitgegeven summen zullen be grepen zijn. Naar de Lanterne mededeelt is een aanklacht ingediend tegen een afgevaardigde, wegens handel in ridderorden. Boulanger is voornemens het Noorder departement te bezoeken. Hij wordt den 12 a. te Rijssel verwacht. In een schrijven aan den Temps deelt Déroulède mede, dat hij en zijn mede patriotten den oorlog der revanche voorloopig op den achtergrond hebben gedrongen om zich te wijden aan het herstellen der fouten, waardoor de parlementsleden de republiek na 12 jaar gedesorganiseerd hebben. De Temps maakt uit dit schrijven de gevolg trekking dat de Boulangisten en Déroulèdisten geen nationale liga maar een eenvoudige groep willen oprichten. Liefhebbers van Fransche romans zal het aangenaam zijn te vernemen, dat binnen kort een nieuw werk van Octave Feuillet verschijnt, Le roman d'un peintre, roman passionnel, die groot opzien zal baren. Uit Rome wordt geseind, dat de beslissing van den paus in zake Ierland slechts een voor- loopige maatregel is, die spoedig door andere zal gevolgd worden. Op bevel van den paus overweegt de congregatie der propaganda nog verschillende andere vragen, tot Ierland in be trekking staande. Het Vaticaan schijnt tot strenge maatregelen bereid te zijn en ieder, die zich daaraan niet onderwerpt, buiten te zullen sluiten van de pauselijke bescherming. Op de Servisck-Turksche grenzen moeten volgens berichten uit Belgrado een duizend Mon- tenegrijnen verzameld zijn. Men vreest vooral in verband met het opduiken der struikrooverijen in de grensprovinciën een poging tot opstand, gesteund door Rusland. Volgens berichten uit Sicilië is de grootste krater van de Etna aan het werken. Voor het oogenblik schijnt er echter geen vrees voor een uit barsting van hevigen aard te zijn. Bij proefnemingen met dynamiet in het Tiburtina Fort nabij Rome zjjn tengevolge van Zijne handen beefden en hij wilde niet dat dr Blaine dit blijk van ontroering zou zien. Eerst dansten de letters voor zijne oogen en zelfs toen hij zich in zoover hersteld had, dat hij de woorden kon lezen, vatte hij den zin nog niet terstond. Wel wat zegt gjj er van vroeg de dok ter eindelijk. Het is een aanbod om klerk te worden bjj de Barlingtonsche bank, niet waar «Juist, mijn jongen. Gij krijgt terstond 700 gulden en ik moét u zeggen dat dit geen slecht begin is. Menigeen die geëindigd is als Lord- Mayor van Londen, zoii de handen toegeknepen hebben als hem op uw leeftijd zulk een aanbod gedaan was." George had de gewoonte om altijd voet bjj stuk te houden en vroeg dus, zonder zich verder in te laten met de kwestie of een Lord Mayor die betrekking zou aannemen, of hij te Barlington zou moeten gaan wonen. »Ja zeker, mijn jongen. Maar in de vacan ties kunt gij altijd hier komen. En nu zal ik u zeggen wat ik voornemens ben voor u te doen. Tot dat gij een en twintig jaar zijt zal ik u 250 gulden 'sjaars geven en daarna die twaalf honderd gulden ter hand stellen. Als gij een beetje zui nig zjjt, kunt gij heel goed rond komen." «Dank u, oomik geloof dat het heel goed gaan zal." Hij deed zijn best om zijn groote teleurstelling te onderdrukken en eenige dankbaarheid te koesteren jegens zijn oom, want hjj was billijk genoeg om in te zien dat hij niet een ontploffing verscheidene officieren en ook dé kroonprins gewond, de laatste slechts licht in het been. Over Zanzibar heeft men bericht van Emin Bey, gedateerd 2 Nov. 11. ran Kibero, ontvangen. De dappere officier is gezond en zjjn betrekkingen met de naburige stammen zijn bevredigend. Hij heeft een onderzoek naar Stanley ingesteld maar van den reiziger geen spoor ontdekt. Zes dagen geleden is een arbeider te Dour- dan in de nabijheid van Parijs levend begraven in een put, waar hij aan 't werken was. Hij was op een diepte van 66 M., toen de zijmuur instortte. Eerst dacht men dat hij dood was maar de klaag tonen van den ongelukkige bewezen het tegendeel. Daar men op de plaats zelve niet durf graven, opdat niet nog meer grond inzakt, zal men nu be proeven van ter zijde een gang te graven om hem door een pararel doorgamg te bereiken. In- tusschen verschaft men hem langs pijpen voedsel. Een in de Engelsche bladen opgenomen Peuter-telegram van den 30en April uit Pretoria brengt de tijding dat de heer Paul Krüger met overgroote meerderheid van stemmen herkozen is als president der Transvaalsche republiek. Een telegram uit Varna bevestigt het ge rucht, dat Griekenland stappen bij de mogendheden zou hebben gedaan om hare aandacht te vestigen op de vervolging, waaraan de in de Turksche grensdistricten wonende Grieken van wege de Turksche overheid blootstaan. Ondanks de strenge toepassing der socialis tenwetmisschien wel dank zij die wet verliezen de socialisten in Duitschland niets aan kracht en ijver. Voor eenige dagen is door de politie te Berlijn beslag gelegd op verscheidene duizenden socialistische vlugschriften. Naar men verzekert is er tevens eene geheime socialistische drukkerij te Berlijn ontdekt, welke haar drukwerk als uit Zürich afkomstig bestempelde. Hoewel er een twintigtal colporteurs gevat werden, die heimelijk deze vlugschriften verspreidden, moeten er toch vele exemplaren, vooral ook in Charlottenburg, aan den man gebracht zijn. De bedoelde pamfletten bevatten smaadredenen zoowel tegen wijlen keizer Wilhelm als tegen den tegenwoordigen keizer, maar in het bijzonder tegen den kroonprins. Zondag a. hebben in Frankrjjk in alle gemeen ten 36.120 verkiezingen voor den gemeen teraad plaats, Parijs uitgezonderd. In de onmiddelijke nabijheid van het dorp Puaix, 5 K. M. afstand van Grenoble, is een stuk rots naar beneden gekomen. Een landbouwer werd gedood en zijn woning benevens drie andere huizen bedolven. De bewoners der omliggende woningen hebben deze uit vrees voor nieuwe aardstortingen verlaten. Den 17 April heeft te New-York een merk waardig feit in de tooneelwereld plaats gehad. Dien avond gaf Ernst Fossart zijn honderdste gastvooz-stelling aldaar. Sedert 27 Dec. jl. trad hij honderd malen achtereen voor volle zalen in het Thalia-theater op. Ter gelegenheid van dit honderdste gastspel, werd Possart gehuldigd en gevierd, zooals ons publiek dat hier ook kan doen en heeft gedaan, al is 't op wat kleiner schaal. Daarbij was wel het opmerkelijkste dat niemand minder danBarnay de eerste toespraak hield en zijn broeder in de kunst een zilveren lauwerkrans vereerde. Banden van vriendschap vereenigen beiden sinds jaren, maar een dergelijke openbare erkenning van verdiensten van den eenen tooneelkunstenaar tegenover den anderen is niet alledaagsch. Tot de geschenken, die Possart ontving, behoort een ketting, saamgesteld uit Amerikaansche gouden munten. De gastspelen worden voortgezet. Verleden week werd nog de Nathan opgevoerd met Possart in den titelrol en Barnay als tempellier Hbld Amsterdam. Door het geheele personeel van de Gooische stoomtram is aan den afgetreden direc- onedelmoedig behandeld werdmaar het speet hem dat hij niet eerder geweten had, hoe de zaken stonden, hij had er met zijn oom over moeten spreken, voor dat hij was gaan watertan den naar de druiven, die boven zijn bereik hingen. Zoo geschiedde het dat George Blaine zijn loop baan begon als klerk bij de Barlingtonsche bank in dienst van de heeren Wight en Reynolds. Hij had zich voorgenomen om zich niet zoodanig uit het veld te laten slaan door de onverwachte wending, die de zaken genomen hadden, om alle hoop op vooruitkomen op te geven. Hij verspilde zijn tijd niet met ijdele droomen over onmoge lijke kansen onder onmogelijke omstandigheden, maar nam zich vast voor om zooveel mogelijk partij te trekken van zijn betrekking. Hij deed zijn werk zoo goed mogelijk, ofschoon het hem niet bijzonder aanstond en na een poos beloonde het werk hem voor zijn toewijding door meer in zijn smaak te gaan vallen, een belooning, die meestal hem ten deel valt, die gewillig en met ijver werkt. Ofschoon George met niemand op het kantoor bijzonder vertrouwelijk was, stond hij er toch goed aangeschreven, iets wat te meer voor hem pleitte, omdat de directeur vriendelijk tegen hem was en de patroons, na een poos zijn bestaan opmerkten blijken van onderscheiding die iemand niet altijd tot aanbeveling strekken bij zijne medeklerken. Acliwelk een verschil maakt de gunst van den directeur op de loopbaan van een jong

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2