1888. m los. 131* Jaargang Dinsdag 1 Mei. BEKENDMAKINGEN- Middelburg 30 April Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering:van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. A d v e r ten lie n 20 Cent per régel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.van 1-7 regels/1.50; iedere regel meer 0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. De Amsterdamsche Dierentuin. COURANT. Agenten te Vlissingen: P. Gr. de Vey Mestdagh Zoon, te Goés: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: P. van den Peltt,, te Zierikzee: A. C. de Mooij en te Tliolen: W. A. van Niettwenhuijzen. Verder -worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomencn nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditman te Botterdam, en de firma B. van beb Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenlandte Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John P. Jones, opvolger. Veemarkt te Middel burg. Donderdag den 3 Mei a. s., van des. vooririd- dags S tot des namiddags 4 uren, Middelburg, 30 April 1888. De burgemeester en wethouders van Middelburg, SCHOKEE. De secretaris. A. DE VÜLDER VAN NOORDEN- Waardoor zal de politiek van het nieuwe kabinet worden beheerscht Door het rekenen met de eeuwigheid. Zoo leest men in De Standaard. Bij de liberalen gaat niets boven den staat. »De burgers voor den staat te vormen, in dien staat zich naar eisch der wet te doen gedragen, en in dien staat te doen opgaan, is al hun ideaal." Maar aan de voorstellen en aan de daden van het kabinet-Mackay zal men merken, «dat het de vraag geldt om menschen te regeeren, die een eeuwige toekomst tegengaan." Wil dit nu zeggen, dat dit kabinet wetten voor de eeuwigheid zal maken of wetten, die de men schen op de eeuwigheid moeten voorbereiden Wij zouden heusch niet weten, tot welke van heide soorten wij bijv. moeten brengen de bankwet of de wet tegen botervervalsching, die niet lang kunnen uitblijven. (Vad.) Bij kon. besl. is op hun daartoe te kennen ge geven verlangen, eervol ontslag verleendaan mi JE. baron Mackay, als rechter in de arr.- rechtbank en als lid van het college van regenten over de gevangenissen te Zutphen, en aan jhr mr G. L. M. H. Ruys van Beerenbroek, als vice- president der arr.-rechtbank en a,ls lid van het college van regenten over de gevangenis te Maastricht. Yerder is met ingang van 1 Juni 1888, benoemd tot inspecteur van den waterstaat, de hoofd-in- genieur der le klasse G. van Diesen. De koning heeft den 28sten April 1888 de temgroepingsbrieven ontvangen van den heer Isaac Bell Jr., als minister-resident der Yereenigde Staten van Amerika bij hoogstdeszelfs hof. De heer A. G P. Philipse is benoemd tot klerk bij de directie der marine te Hellevoetsluis. Omtrent den nieuw opgetreden minister van waterstaat, handel en nijverheid, de eerste civiel- ingenieur uit de school te Delft, die tot deze hooge waardigheid wordt geroepen, deelt De Ingenieur het volgende mede: Aanvankelijk voor den zeedienst bestemd en gedurende korten tijd als adelborst opgeleid aan het marine-instituut, ging de heer J. P. Havelaar om bijzondere redenen over naar de Delftsche academie, en promoveerde in 1864 tot civiel- II. Ofschoon de feestdos nog niet volkomen is, laat die zich heden reeds voor een oplettend bezoeker, gewapend met een passe partout van den directeur, toch reeds gemakkelijk indenken. Van de monumentale decoratie voor den hoofd ingang van den tuin spraken wij reeds. De schoone laan achter het decoratief, waar des zomers de vele kleurige en snapachtige kakatoes te zien zijn, wordt gedurende de feestavonden fantastisch met Japansche ballons verlicht. Reeds dadelijk bij het binnentreden van den tuin wordt het oog gevestigd op den rondom in gouden glans schitterenden koepel van een even om zijn vormen als versiering fraaien tempel, die naderbij getreden, opgericht blijkt te zijn op het eilandje in den grooten vijver der ganzen en eenden, in 't midden van de beide bruggen en eveneens in 't midden van twee fonteinen. In 't midden van dezen aan alle vier zijden open tempel ontwaart men een groot pleisterbeeld, eene voorstelling van de natuur, te midden van kostbare bloemen en planten, waaraan de serres zoo rijk zijn en welke schoone groep des avonds door een warme kleur (rood), door kunst licht verkregen, zal worden verlicht. In de vier vakken van den voet van den tempel worden gazons van bloemen aangebracht. ingenieur. Hij was daarna eerst in het buitenland werkzaam en beklemde vervolgens gedurende vele jaren de betrekking van kameraar van den >i:-.,ijk Bovendama Als zoodanig' nam hij een werkzaam aandeel in de doeltreffende maatregelen, die in 1876 het versterken van den Lekdijk en daarmede het beveiligen tegen overstrooming van een belangrijk deel van Holland en Utrecht beoogden. Toen bij de wet van 5 Juni 1875 eene som van 80f)0 was bestemd voor het doen van boringen in het zuidelijk deel der Zuiderzee, werd de lei ding dezer werkzaamheden opgedragen aan den heer Havelaar. De uitkomsten bevestigden, zooals men weet, volkomen de meening omtrent de vruchtbare geaardheid van den bodem, gegrond op de vroeger vanwege de Maatschappij voor grondcrediet gedane boringen. Bij de vorming van een provincialen waterstaat in Drente werd de heer Havelaar in 1879 tot ingenieur benoemd en was daar tot nu toe werk zaam, sedert 1884 met den titel van hoofdingenieur. De ministers van hinnenlandsche zaken en van justitie zullen zich Dinsdag 1 Mei naar Amster dam begeven, om van de uitnoodiging ter bij woning van het SOjarig feest van Artis gebruik te maken en om bij de opening van het Ethno- grafisch museum aldaar tegenwoordig te zijn. De minister van marine, kapt. ter zee Dyserinck, heeft zich voorgenomen spoedig een bezoek te brengen aan de verschillende directiën der marine. Naar men ons meldt, bestaat bjj den heer 's Jacob, commissaris des konings in de prov. Utrecht ernstig' voornemen ontslag als zoodanig te nemen. Als opvolger zou reeds zijn aangewezen mr R. Melvil baron Van Lijnden, lid der Eerste kamer. HUd Door gedeputeerde staten is aan C. de Vos te IJzendijke, als voorzitter van een comité, con cessie verleend voor den aanleg van een stoom tramweg van Schoondijke tot de Belgische grens; doze tramweg moet in België doorloopen tot Eecloo en komt te Schoondijke in verbinding met den tramweg BreskensMaldeghem. Naar de Prov. Gron. Ct. verneemt, hebben de heeren jhr mr W. C. A. Alberda van Ekenstein en D. K. Welt, in de den 24en April jl. gehou den buitengewone statenvergadering benoemd tot leden van de Eerste kamer der staten-generaal, deze benoeming aangenomen. Blijkens eene bij de postkantoren ontvangen aanschrijving zullen voor rijkstelegraafklerk, welk personeel eerlang zal moeten worden aangevuld, in de eerste plaats voor aanstelling in aanmer king komen geagreëerde klerken der posterijen, mits voldoende aan de eischen voor het verkrij gen- der betrekking gesteld. Rijkstelegraafklerken worden aangesteld op een jaarlijksch traktement van 350, welke be looning kan klimmen tot 800. Ook kunnen -zij, mits voldoende aan de gestelde eischen, uit Een andere niet minder fraaie en kostbare decoratie is aangebracht in de vestibule van het hoofdgebouw, waarvan de deuren alleen slechts geopend worden bij feest- en hoogtijden, wanneer het b. v. een vorstelijk bezoek aan de diergaarde geldt, en waar ook de feestgenooten op 1 Mei te 11 uur door bestuur en feestcommissie worden ontvangen. Aan den ingang (Middellaan) prijkt een ta bleau, een bronzen bas-relief met figuren, die verschillende natuurwetenschappen voorstellen en geplaatst zijn boven de marquise van rood fluweel, waarvan gouden franje afhangt. De vestibule zelf is herschapen in een kleine ontvang kamer zooals de oostersche verbeelding die scheppen kan en de kunstvolle heer Hekking die alleen weet na te bootsen. In de kleine ruimte zijn drie vergulde kronen opgehangen, waarin de waskaars ontstoken wordt en die alle dicht met kristal zijn behangen. In de vier hoeken is groen en aan den opgang van de trap een decoratie aangebracht. De 5 meter hooge vier pilaren of zuilen in de vestibule zijn ieder met 25 koorden van kristallen blokjes behangen en deze zuilen onderling weder door gordijnen van kristal ver bonden, zoodat deze versiering van ongeveer 800 meter lange kistal-lijn terecht de kristal-decora tie wordt genoemd. Groen en bloemen matigen eenigszins de schitterende glans bij dag, die echter des avonds oogverblindend zal zijn, door veelvuldige hunne betrekking overgaan tot die van telegra fist der derde klasse. Opluiden keerden -10 miliciens der lichting vaat- 1887, uit dit garnizoen, met groot verlof naar hunne haardsteden terug. De heer B. M. de Boer te Goes is benoemd tot lid van het hoofdbestuur van de Vereeniging in Nederland tot Christelijke verzorging van krankzin nigen en zenuwlijders, in het gesticht te Veldwijk. Men schrijft ons uit Zaamslag In de Vrijdag gehouden raadsvergadering kwam o, a. in behandeling een voorstel van burgem. en wethouders tot nadere regeling der jaarwedde van den onderwijzer J. de Vos, in dier voege dat de jaarwede van 600 op 630 zal gebracht worden en wel, omdat Gedep. Staten aan een raadsbesluit van 10 Eebr. 11. tot intrekking van een toelage aan dien onderwijzer in kosten van huisvesting ad 30, hunne goedkeuring onthouden, op grond dat die- toelage is eene inkomst, waarvan de onderwijzer, ingevolge art. 86 der wet op het lager onderwijs in het genot moet blijven. Door dus de jaarwedde met 30 te verhoogen blijven de inkomsten van den onderwijzer J. de Vos on veranderd. Blijkbaar omdat slechts 4 leden tegen woordig waren werd besloten in eene volgende vergadering te heslissen. Nog werd medegedeeld dat dr Van Nes te Ter Neuzen met ingang van 1 Mei e. k. niet meer genegen is, de betrekking van genees-, heel- en verloskundige tegen eene vaste bezoldiging waar te nemen, maar wel tegen eene belooning naar een vastgesteld tarief, dat met algemeene stemmen werd goedgekeurd. Men schrijft ons uit Overslag: Besloot de gemeenteraad van Zuiddorpe in zijn laatste vergadering tot het vervangen van den genietwitn grintweg lang2900M.dooï keibestrating, ook alhier heef't men ingezien dat grintwegen bij het drukke en zware vervoer dat in deze streken op de hoofdwegen plaats heeft, ten eenenmale onvoldoendezijn, bij groote uitgavenaan onderhoud. Onze gemeenteraad besloot daarom de vorige week om 670 M. van den grintweg van hier naar Zuiddorpe, ook te vervangen door keibestrating. Een betrekkelijk besluit tot het aangaan eener geldleening groot 4000, is daarom aan de goed keuring van gedeputeerde staten onderworpen. Wij vernemen dat het uitvoerend comité de volgende beslissingen aangaande de opening van den grooten internationalen prijskamp van Brussel in 1888 genomen heeftDé opening der tuinen zal plaats hebben op Zaterdag 5 Mei 1888. Wat de gebouwen betreft, deze zullen geopend wor den den 19en Mei, dus slechts veertien dagen later dan aangekondigd was, ondanks den buiten gewoon guren winter. Er wordt wakker voortge- werkt. De gaanderijen zijn bijna gereed, en in de tuinen zijn reeds verscheiden gebouwtjes geopend. Naar aanleiding van de oprichting van den Werkgeversbond, schrijft De Werkmansbode Hij is er. In een lang gevoelde behoefte is gasvlammen boven en onder den koepel expres voor deze feestelijkheid aangebracht, te midden van welke gasverlichting boven den ingang de groote letters N. A. M. zijn aangebracht, die in vuur zullen verkonden dat de natuur is de leermees- teresse der kunst." Links van deze vestibule is de kleine koffiezaal, waar de genoodigden aan de directie worden voorgesteld; en welke zaal eenvoudig doch passend met groote blauwe schilden is behangen, waarop met witte letters spreuken en vermaningen tegen mishandeling van dieren of vernieling van planten geschreven staan. Rechts van de vestibule is de zoogenaamde Koningszaal, aldus genaamd naar een welgelijkend portret ten voeten uit van Z. M. koning Willem III, geschilderd door Pieneman (nisi fallor). Hier wordt voor een klein getal genoodigden (wegens de beperkte ruimte) de feestrede door prof. B. J. Stokvis uitgesproken, welke rede onmiddelijk daarna aan alle leden wordt uitgereikt. Even eenvoudig als de kleine restauratie-zaal is de groote ledenzaal versierd, waarin te 2) uur de feestcantate wordt uitgevoerd. Boven het orkest zijn drie blauwe schilden aangebracht, waarop de jaartallen 18381888, in 't midden waarvan eene met het opschrift: «Wees in den grooten tempel geen beeldstormer maar priester." De pilaren zijn met groen omslingerd en op 't mid denervan de namen der groote inrichtingenals Artis voorzien. Aan Amstels burgemeester in de eerste plaats onzen dank voor het geven van den eer sten rechtstreekseken stoot tof oprichting dezer nuttige zaak. Dat zijn stem een zoo blijkbaar ruimen weerklank vond in den lande, bewijst dat de behoefte aan verzekering voor den ouden dag der werklieden, reeds vrij algemeen werd gevoel d en begrepenhet goed voorbeeld van enkele fabrikanten, alsook het herhaaldelijk gesproken en geschreven woord van anderen en ons, hebben dus de gewenschte uitwerking gehad. De gelegenheid is nu geopend en gemakkelijk gemaakt. Het komt er thans op aan tot de meest algemeene deelneming op te wekken en aan te moedigen. Ons voornemende die taak mede te vervullen, hopen wij echter van harte, dat ze ons gemakkelijk zal worden gemaakt, in dezen zin, dat vrij spoedig de deelname zóo algemeen zij, dat wij, en allen die het wel meenen, gerust kunnen zijn en verklarenonze werklieden zijn voor hun ouden dag verzekerd. Voor zoover medewerking daartoe van de werk lieden zelf afhangt, verwachten wjj natuurlijker wijze, dat zij, reeds verlangend uitzien naar de deelname hunner patroons, ten volle bereid zijn, om op den eersten wenk zich de bijdrage te troosten, die hun recht geeft op een verzekering voor hun ouden dag. Ook het Sociaal Weekblad begroet de oprichting van den bond als een verblijdend teeken. «Inderdaad, het daghet in het Oosten. Niet, dat wij reeds spoedig, door algemeene deelne ming in den nieuw opgerichten bond, de warmte verwachten van de volle middagzon. Maar de ochtend toch is de voorbode van den middag". Een nieuwe bijdrage tot de geschiedenis van den »held van Samalangan" levert de N. R. Crt, die in herinnering brengt, hoe door haar corres pondent te Batavia in zijn brief van 3 October 1881 het Indisch Militair Tijdschrift als bewijs stuk in deze aangevoerd is van 1884 de toe dracht van het gebeurde op 10 Aug. 1877 is mede gedeeld. In hoofdzaak komt dit bericht met de voorstelling vsn den heer Keilerman en van het Tijdschrift overeen. Nadat kolonel Van der Heijden gewond en naar de ambulance was over gebracht, nam de overste Meijer het commando over. Groot was door het gebeurde de verslagenheid, groot een oogenblik de verwarring. Wat te doen «Meijer commandeert, terstond te laten ophou den met schieten, en geeft aan eene compagnie last om het terrein te gaan verkennen, maar met het uitdrukkelijk bevel van niet meer te vuren. Desniettegenstaande hoort hij eenigen tijd later een hevig geweervuur van onze troepen. De ordonnans, dien hij onmiddellijk afzendt om naar de oorzaak daarvan te vernemen, komt met de verrassende tijding terug, dat de kapitein eene benting ontdekt heeft en deze wenscht te be stormen. Laat dan terstond twee compagnieën den kapitein te hulp snellen beveelt de veldheer, toen een ordonnans van de ambulance hem komt in vieemde landen, waarbij behalve de in ons vorig artikel opgesomde nog moeten gevoegd worden, die van Batavia in 1865 gesticht, Hannover 1865, Breslau 1865 en Luik 1864. Aan weerszijden van den opgang naar het orchest prijkten de levensgvoote busten van koning Willem en koningin Emma, terwijl boven de ramen aan de buitenzijde dezer zaal de wapens der provinciën op Nederlandsche en oranjekleuren, en omgeven door groen zijn aangebracht. Rijk met gas zal de muziektempel alhier ver licht worden en door roode, blauwe en witte glazen, Neerlands kleuren teruggeven. Aan de overzijde van den vijver treft men versieringen van groenvlak voor de wilde dierengallevij. Terwijl aan de groote volière eene monumentale lampions-illuminatie prjjkt. Aan het aquarium (toinzjjde) zijn twee groote draperieën aangebracht, waar op een veld van goud bronzenbeelden groepen zjju aangebracht, die kennis en kunst voorstellen, alsmede tafereelen aan de natuur ontleend. In de schoone bibliotheek is een zeer eigen aardige tentoonstelling georganiseerd. Er zijn nl. étalages, aan de eene waarvan op zwart fluweel achter glas 29 zilveren en 14 gouden medailles en penningen gehecht zijn, waarmede het genoot schap werd bekroond of vanwege vorstelijke personages werd begiftigd, en aan de andere de l bij deze medailles beboerende diploma's en ge-

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1