Gemeente-werken. Buitenland. Briefwisseling. Wrote ei aanpbnea Mepej. ADVERTEMTIEN. Be Crediet-Vereeniging. Arnhemsohe Hypotheekbank voor Nederland. Gemeente-Gymnastiek. Arnemuiden- AANBESTEDING het leveren van 65,000 stnks Grèskeien; (zoogenaamde retaillés). Bibliotheek voor de Jeugd, Uitgever W. VERSLUIS: Amsterdam, Verkoopingenenaanbestedingen Sociëteit „de Vergenoeging". De Hollandsche Hypotheekbank AGENTSCHAP MIDDELBURG. Aanvang 11 1888. De vooruitgang van de scheepvaart en den scheepsbouw. POLITIE. TE AMSTERDAM, De Agent DE KANTER. 1 MEI e k, plaatsing voor nieuwe Leerlingen, Opneming der Wegen en Voetpaden met de Kunstwerken. AANBESTEDEN: onder leiding van J. VERSLUYS, Het bekende borststroopje voor kinderen uit Duymaer van Twist's apotheek bezit bier zekere vermaardheid. (Vad.) Gisteren morgen ontstond tusschen een echt paar, wonende in de Willemstraat te Amsterdam, een hevige twist, die weldra tot dadelijkheden oversloeg. De man stak, iu woede ontstoken, zijne vrouw, in de wandeling Rooie Griet geheeten en in de Willemstraat welbekend, met zijn mes in den rug, waarop de buren de politie zijn gaan roepen. Vier agenten arresteerden den man en brachten hem naar het politiebureau aan de Noordermarkt, alwaar hij, na een verhoor te hebben ondergaan, omstreeks éen uur in vrijheid is gesteld. De vrouw werd per raderbrancard naar het binnen-gasthuis gebracht. Sedert eenige dagen wordt te Maastricht vermistde heer v. d. W., commissionnair in effecten. Men vreest dat hem een ongeluk is overkomen. Donderdag middag waren twee knechts, in de branderij van de heeren Blankenheim en Nolet aan de Zalmkade te Rotterdam, bezig met bot telen. De een heeft toen den ander uit plagerij met zand gegooid, waarop deze ten laatste der mate in toorn ontstak, dat hij een mes, dat bij de werkzaamheden gebruikt wordt, opnam en in de linkerborst van zijn makker stak, die bijna onmiddellijk in de armen van andere daar aan wezige personen den geest gaf. De overledene, die 23 jaar, en de dader, die 18 jaar oud is, droegen elkander geen haat toe; eene plotselinge opwelling van drift schijnt den dader vervoerd te hebben. - Omtrent den moord te Nijmegen wordt nog het volgende gemeld Het gezin Ferrari bewoonde een paar vertrek ken, behoorende tot de R. K. St. Dominicuskerk in de Broerstraat, welke uitgang hebben in de overdekte gang dier kerk aan de zijde van de Burgstraat, zoodat de moordaanslag en de zelf moord als het ware in de kerk zelve geschiedden. De geestelijkheid der kerk en de kloosteringen van het predikheerenklooster beijverden zich om strijd om de ernstig gewonde vrouw bij te staan, totdat er geneeskundige hulp aanwezig was. De getroffene vrouw werd naar het R. K. ziekenhuis vervoerd, terwijl het lijk van haren man naar het lijkenhuis aan de Koninginnelaan werd over gebracht. L B. Ferrari was 53 jaar oud, en zijne vrouw 40. Hij was eerst een jaar geleden met deze vrouw gehuwd, en had 4 kinderen uit zijn eerste huwelijk. Tijdens het moordwapen op de vrouw werd gericht, stond zij rustig aan eene tafel in de echtelijke woning te strijkenF. nam een oogenblik, dat zijne vrouw liet aangezicht naar eene andere zijde had gewend, te baat, om zijne wraak aan haar, met wie hij voortdurend in on min leefde, te koelen. De toestand van de vrouw is hopeloos. Als een bijzonderheid wordt gemeld, dat een eendenhouder te Wieringerwaard onlangs op éen dag van 116 eenden 113 eieren verkreeg. Tegen migraine (schele hoofdpijn) wordt het volgende middel aanbevolen, dat, moge het ook niet baten, zeker niet schaden zal. Bij migraine, ook met onpasselijkheid van de maag verbonden, helpt keukenzout, indien men het bij het eerste verschijnen van de ongesteldheid gebruikt. Men neemt een theelepeltje vol fijn zout in, en drinkt dadelijk daarop wat water. Dit eenvoudige middel moet de lastige ongesteldheid dadelijk wegnemen heeft de aanval van migraine reeds een poos geduurd, dan zullen toch, na aan wending van het middel, in ongeveer een half uur tijd de verschijnselen verdwijnen. Naar men verzekert heeft keizer Frederik 'aan den rijkskanselier den titel van hertog en voor zijne zonen dien van prins aangeboden, maar Bismarck heeft, onder aanvoering van bedenkin gen van materieelen aard, voor deze verhooging van stand bedankt. Door de tweede kamer van den Zweedschen rijksdag is het besluit genomen om de regeering te verzoeken verbodsbepalingen tegen den invoer en fabricage van margarine uit te vaardigen. De Belgische regeering is in den senaat en de kamer geïnterpelleerd over de wanordelijkhe den bij gelegenheid van het huwelijk der prinses d'Arenberg voor de kerk du Petit-Sablon. Een onderzoek naar het voorgevallene is toe gezegd. Koning Milan van Servië heeft het ontslag van het ministerie aangenomen. Het nieuwe kabinet met Christitch als voorzitter is tot stand gekomen. Aan het door Boulanger gisteren gegeven gastmaal beantwoordde de generaal eenen toost van Naquet en protesteerde vooral tegen de be schuldiging dat hij naar de dictatuur zou streven, maar verklaarde zich bereid om te stemmen voor de opheffing van het presidentschap der republiek, zoo een dergelijk voorstel bij de kamers mocht worden ingediend. Gedurende den geheelen duur van het diner stond er eene nieuwsgierige volksmenigte voor het koffiehuis, maar er had geen enkele ernstige manifestatie plaats. Te middernacht verliet de generaal Café Riche en werd hem door de menigte eene ovatie ge bracht. De politie moest ruim baan maken opdat het rijtuig, waarin de generaal zich bevond, kon vertrekken, en arresteerde vervolgens Deroulède en de afgevaardigde De Susini, dieweg met Ferryriepen. Zij werden echter spoedig weder in vrijheid gesteld. Generaal Boulanger is een pensioen Van 10.500 francs toegekend. Over zjjn financieele omstandigheden schrjjft de Siècle De generaal is arm, zoo verklaarde dezer dagen een cocarde-blad. Waarlijk zeer arm. Het is bekend dat de Cesar der Boulevards in het hötel du Louvre zijn intrek heeft genomen, een treurig hotel waar men de menschen bijna voor niets herbergt, in een slaap zaal waar de arme stumperds als kussen een ge spannen koord hebben. Als hij uitgaat per landauer, versierd met pom pons, bespannen met prachtige vossen, gereden door een knecht in liverij, is dit omdat de huur rijtuigen te duur zijn. Hij koopt een villa te Neuilly. Dit is, omdat hij zijn huur niet kan betalen. Hij heeft 500.000 fr. in het Noorden uitgegeven zonder mede te rekenen een 60.000 fr. in Aisne, la Dordogne enz. Is dit alles niet een bewijs dat hij geen cent bezit Hij huurt salons bij Durand en geeft politieke diners bij Bignon, een reeks van invitaties als te Compiègne. Hij heeft Bignon gekozen, omdat men daar goedkooper eet dan bij Duval. Men moet toestemmen dat het hard is zoo spaarzaam te zijn, wanneer men de zoon van Jeanne d'Arc" is. Er zijn echter menschen, die in verband met dit kleine inkomen zich toch blijven afvragen, of de generaal met zijn fr. 10.000 pensioen zijn ge ringe uitgaven bestrijdt. Ook zijn er personen, die lasterlijke praatjes verspreiden omtrent de geheimzinnige kas, waaruit de villa's, de sierlijke landauers, de feesten van Compiègne en de rest worden betaald." De geldkwestie in de Boulanger-beweging blijft voor velen een puzzle. Er wordt nu weer be weerd, dat het geld hem voorgeschoten wordt door speculeerende bankiers. Door den Roemeenschen minister Carp is aan alle buitenlandsche correspondentschappen een circulaire gericht verklarend dat de wanorde lijkheden onder de boeren geëindigd en de be richten over de beweging door de buitenlandsche bladen verspreid zeer overdreven zijn, De Fransche kamer heeft de discussie over de Panama-leening hervat. De heer Leguay steunde het voorstel, de heer Goirand bestreed het. De heer Peytral, minister van financiën, verklaarde dat de onderneming van het Panama kanaal eene particuliere zaak was, welke de regeering volstrekt niet gezind was met hare verantwoordelijkheid te dekken. De algemeene beraadslaging werd daarop ge sloten. Voor de stemming over de vraag of men zou overgaan tot de behandeling der artikelen was het vereischte getal leden niet tegenwoordig. Heden zal over die vraag worden beslist. De senaat heeft de 27 eerste artikelen dei- militaire wet aangenomen. Op verzoek van Zola en Busnach had gisteren avond in het Chatelet te Parijs een gratis-voor- stelling van Germinal plaats. Zola wilde op deze wijze een beroep doen op het volk, hoe dit over Germinal oordeelt, welk stuk voor het overige publiek is gevallen. Te Parijs is een republikeinsch comité van Boulangistische studenten opgericht. Romero Robledo heeft in een bijeenkomst van reformistische afgevaardigden te Madrid medegedeeld, dat hij met generaal Lopez Domin- guez heeft gebroken. Men gelooft dat het mee- rendeel der afgevaardigden Romero Robledo zal volgen. Een inwoner van Waldhausen in den Elsasz, die de teraardebestelling van zijn broeder te Parijs heeft bijgewoond, was terugkeerend door het Boulangisme zóo bevangen, dat hij is over gebracht in een krankzinnigengesticht. De on gelukkige verzekerde, dat Boulanger hem al zijn geld heeft ontnomen en hij nu van honger moet sterven. De Sociaal-democrat zal voortaan in België geredigeerd, in Zwitserland echter gedrukt en van daaruit verspreid worden. De Fransche patriotten-liga is tengevolge van de Boulangistische sympathiën en antipa- thiën harer leden ontbonden in twee groepen. De eene groep, die der actie onder Deroulède sluit zich bij Boulanger aan in den strijd voor de herkiezing. Het hof van appèl heeft uitspraak gedaan in het hooger beroep van generaal Caffarel en md. Limouzin. Het heeft een paar punten dei- beschuldiging, die de rechtbank in hare veroor deeling had opgenomen, te niet gedaan, maar omtrent de andere punten de uitspraak der recht bank bevestigd, en alzoo het vonnis bekrachtigd, waarbij Caffarel veroordeeld is tot eene boete van 2000 fr., en md. Limouzin tot eene gevan genisstraf van zes maanden. Aan een particuliere correspondentie uit Rome over de Nederlandsche pelgrims aan de Maas- en Roerbode is het volgende ontleend: »De politie is nog al kitteloorig, Vrijdag werd een Belg aangehouden, die zijn meening over den toestand des Pausen wat al te openhartig naar 't oordeel der Italianissimi had uitgesproken. II rCy a que la vérité, qui blesse. »Ik had beloofd te schrijven wat de liberale bladen zooal van ons zeggenik heb er slechts éen kunnen machtig worden. Dit schreef het volgende: »De Hollanders zijn aangekomen te Milaan. De geestelijken zien er vreedzaam en tevreden uit, de heeren rooken als burgers van een vrij land blijkbaar met veel genoegen hun geurige havanna, de dames zijn blozend, en wanneer ze zich van haar mantels ontdoen, ziet men dat er iets meer in steekt dan bezemstokken." Commentaar overbodig." Vrijdag werd te Cortgene reeds gisteren in het kort door ons medegedeeld aanbesteed; het herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1889, van de aarde-, kram-, rijs- en steenglooiingswerken aan de waterkeering van den calamiteusen Annapolder. Ingeschreven was door de volgende heeren A. Schrier te Colijnsplaat voor 2309, A. M. van Oosten te Colijnsplaat voor 2260, C. Bolier Cz. te Bruinisse voor 2198, J. de Jonge te Bieze- linge voor 2190, J. de Rijke jr te Stavenisse voor 2187, A. van Popering te Bruinisse voor 2080, C. de Wilde Az. te Kattendijke voor ƒ2047, B. den Exter van den Brink te Katten dijke voor 1986, en Sts. Blok te Cortgene voor 1900. Aan laatstgenoemde is als laagste inschrijver, onder nadere goedkeuring van heeren gedeputeerde staten, het werk gegund. De raming bedroeg 2345.96. In de 11e jaarlijksche vergadering der Kamer van scheepvaart van het Yereenigd koningrijk, te Londen gehouden, bracht de nieuw gekozen president, mr Thomas Scrutton, verslag uit van den stoestand. Met betrekking tot den scheeps bouw deelde hij daarin mee dat in het laatstver- loopen jaar in het Britsche rijk in aanbouw waren genomen35 ijzeren stoombooten, hebbende eene bruto tonnen maat van 12469 ton256 sta len stoombootenmet een tonnenmaat van 488.766 ton12 ijzeren zeilschepen, met een tonnenmaat van 18.850 ton, en 18 stalen zeil schepen, met een tonnenmaat van 32,248 ton. In het jaar 1885 werden slechts 151 ijzeren en 130 stalen stoombooten gebouwd, alsmede 89 ijzeren en 27 stalen zeilschepen. In 1886 daalde dit getal nog meer, zoodat toen slechts 57 ijzeren en 137 stalen stoombooten ge bouwd werden en 39 ijzeren en 11 stalen zeil schepen. Uit de genoemde cijfers wordt door den ver slaggever de conclusie getrokken dat het staal als materiaal voor den bouw van schepen meer algemeen wordt en het ijzer als zoodanig geheel zal verdringendat zeilschepen, zelfs van het grootste type, buiten staat zijn, om met de nieuwste typen van stoombooten te kunnen wed ijveren en eindelijk dat de bouw van composite en houten zeilschepen, ten dienste van den koop handel, geheel is opgehouden. Uit de volgende cijfers van het verslag blijkt dat de scheepvaart voor het grootste gedeelte der wereld in handen der Britten is, en het getal hunner schepen buiten elke mededinging blijft met alle overige landen der wereld. In 1886 was het aantal Britsche stoom- en zeilschepen 578.016 met 98.015.567 tonnenmaat; in 1886 bedroegen deze cijfers 606.106 en 125.691.294- De gezamenlijke schepen der overige landen bedroegen in 1876 66.813 stuks met 14.452.677 tonnen en m 1886 een getal van 49.688 schepen met eene tonnenmaat van 18.575.820. W. beklaagt zich over den on verdragelij ken reuk, die uit de bijna droogstaande gracht voor den Seisdam opstijgt en vraagt of deze stank, die niet van de in het water liggende boomen komt, kan dienen ter bevordering van de gezond heid der aldaar wonenden. Aan het bureau van politie alhier zijn als ge vonden gedeponeerd: een zilveren oorknopje, een paar gedragen manslaarzen, een kussensloop en een portemonnaie. Vlfssingen, 28 April. Gepasseerd de Nederl. kof Tammi, gezagv. J. G. Mulder, en de Nederl. zeetjalk Alberdina, gezagv. Speelman, beiden van Havre naar Gent. Blijkens ontvangen telegram is Z. M. schroef- stoomschip 4e klasse SommelsdijJc, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee J. F. M. Lange, den 26sten dezer te Delagobay (Zuid-Oostkust van Afrika) aangekomen. Aan boord was alles wel. Zitting tot RENTE-BETALING EN INWIS SELING DER UITGELOTE AANDEELEN op Woensdag; 3, 9 en 16 Mei, des middags van 3—4 uren, in de Commissie-kamer van voornoemde Sociëteit. D. YAN DER YLIET. leent gelden onder eerste hypothecair verband en geeft pandbrieven uit, rentende 4% en 4 pet. Inlichtingen te bekomen bij de heeren J. A. ZIP te Middelburg; J. A. BJDVIER DE FOUW te Goes; Mn. J. A. BOLLE te Renesse; C. VAN DER VLIET Dz te Z i e r i k z e e.. [Kantoor Heerenstraatingang Poort naast den heer P. L. KLAASSEN). Geeft iederen werkdag WISSEUS af en doet ïncasseeringen op LOKDE1, BABIJS en BEBliIJFA, tot ieder bedrag, doch niet beneden ÏOO, $2gjp— Fijne VISITEKAARTEN in lithografie worden vervaardigd ter Steendrukkerij van DEN DOOP, Korte Burgt. Prijs f 1.85 de 100 stuks. KERKVOOGDEN EN NOTABELEN DER HER VORMDE GEMEENTE te Kondekerke, bren gen door deze ter kennis van belanghebbenden, dat het gewijzigde Kohier van den Kerkelijken Omslag over 1888 van Maandag- 30 April tot en met Zaterdag- 5 Mei e. Ir. in de Consistorie-Kamer ter visie zal liggen, telken dage van des voormiddags 9 tot des namiddags 4 uren. Aanmerkingen daarop kunnen, mits schriftelijk gedurende dien tijd worden ingediend bij den President-Kerkvoogd M. L. VERHAGE. Koudekerke, 28 April 1888. De C01P0W§ der Pandbrieven, uitgegeven door de Arnhemsche Hypotheekbank voor Nederland verschijnende 1 Mei 1888, worden te Middel burg betaald door J. W. VERHULST. Inlichtingen bi) het Hoofd der school Groenmarkt B 39. VAM DE BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van IIIDDEliBVRG zullen Vrijdag den 18eB Mei 1888, 'snamiddags te Half twee uur, op het Raadhuis der gemeente, in het openhaar, bij enkele inschrijving, De voorwaarden zijn voor ieder verkrijgbaar bij den Gemeente-bouwmeester, tegen betaling van ÏO cent. Middelburg, den 27en April 1888. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, SCHORER. De Secretaris, A. DE VULDER VAN NOORDEN. 1. Boltiuson Crusoe geb. 1.90. 3, Columbus s, 1.90. 3. Twee jaar voor de mast 1.90. 5. Gfriekscbe Sagen, door Da. Mehler 1.90. 5. Be Woudlooper 2.50. 6. Be Brins en de Schild knaap, door Ch. M. Yokge. 1.50. 9. Uit den Biddertijd, door Ascott Hope, vertaald door A. S. Kok1-50. 8. Beleg van Troja en de Zwerftochten van IJlysses1.90. Al deze beroemde hoeken zijn geïllus treerd en met zorg vertaald. Ongebonden kost ieder deel 40 cents minder. Gebonden zijn ze zeer geschikt als geschenken voor de jeugd. Ouders en hoofden van scholen zijn door de namen van redacteur en vertalers gewaarborgd, dat hier iets goeds wordt aan geboden, wat men veilig aan de jeugd in handen kan geven. De werken zijn te verkrijgen in eiken solieden Boekhandel. Gedrukt bij D. G. Kr Ober Jr., te Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 7