N°. 102. 131e Jaargang. 1888. BUITENLAND. 30 April. Maandag Middelburg 28 April Verspreide berichten. ?erkoopingen on aanbestedingen- Burgerlijke stand. Algemeen Overzicht. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/in. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. A (1 v c r t c u li e u 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels ƒ1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar pla Uü'ai nt Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL, Algemeene vergadering van het polder bestuur van Walcheren. IDDELBIIRGSCHE COI IUM. Agenten te Yliasingen: P. G. de Yey Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kriuningen: Fvan deb. Peul, te Zierikzee: A. C. de Mooij en te Tliolen: W. A. van Nieuwenhuijzen. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentien aangenomen; en nemen ook bet algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmae te Rotterdam, en de firma B. van deb i', ',mf te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor bet Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G, L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger. Dinsdag voormiddag zal Z. M. de Koning den voorzitter der Eerste kamer en den tijdelijken voorzitter der Tweede kamer beëedigen en ben tot de eedsafneming van de leden machtigen. De Eerste kamer zal den len Mei, des namid dags ten half vier ure, eene vergadering bonden, niet in baar gewoon vergaderlokaal, maar in de zaal Diligentia. Toen wij onlangs melding maakten van een buitengewoon bewijs van belangstelling, dooreen geacht ingezeten van onze gemeente gegeven te genover bet Zeeuwsch genootschap der wetenschap pen, meenden wij, om den vorm van bet ons gezonden bericht, niet verder te mogen gaan dan hetgeen daarin werd gemeld en den naam van den milden schenker niet te mogen noemen, zoo lang die nog niet officieel den leden van dat genootschap was meegedeeld. Wij hielden ons tevens overtuigd dat die naam toch spoedig ge noeg bekend zou zijn. Dit is ook bet geval ge weest. Maar nu in eene buitengewone vergadering van dat genootschap, dezer dagen gehouden, me- dedeeling is gedaan van bet zeldzame geschenk, kunnen wij ons vroeger bericht nog aanvullen met de, zij bet dan ook voor velen niet nieuwe, bekendmaking dat bet de beer mr G. N. de Stop pelaar is geweest, die op zoo vorstelijke wijze van zijne ingenomenheid met bet Zeeuwscli ge nootschap deed blijken, en daardoor weêr op nieuw van zijne belangstelling voor al wat Zee- laad in bet algemeen en wat Middelburg in 't bijzonder betreft, een bewijs gaf. Het laat zich begrijpen met hoeveel ingeno menheid bet bericht van zijn geschenk door de leden van bet Zeeuwsch genootschap werd verno men en boe dankbaar bet werd aanvaard. Behalve bet bekende groote buis schonk de beer De Stoppelaar een som van 5000 om daarnaast in de Wagenaarstraat een gebouw te zetten, bestemd voor de bibliotheek van bet ge nootschap. Er werd door de vergadering, Woensdag 11. gehouden, eene commissie benoemd om verder uitvoering te geven aan bet plan, dat ten eeuwigen dage den naam van mr G. N. de Stoppelaar verbinden zal aan een der belangrijkste genoot schappen in onze provincie. Eigen Haard bevat de fraai uitgevoerde por tretten van de drie stichters van Natura Artis Magistra, de heeren: dr G. F. Westerman, J. W. Wijsmuller en J. W. H. Werlemann. In de gisteren gehouden zitting van den ge meenteraad van Terneuzen werd mededeeling gedaan van een schrijven van den minister van financiën waarin afwijzend werd beschikt op bet verzoek, bet kantoor van registratie van Hulst naar Terneuzen te verplaatsen. Ook werd medegedeeld dat geen toestemming te verwachten is tot bet plaatsen van petroleum- bergplaatsen op bet terrein buiten de Axelsche poort. Over bet al of niet oprichten van een beurs gebouw, zal in een volgende zitting beslist worden. De gemeenteraad van Hhist behandelde Woens dag een adres van C. van der Bent, te Middel burg, nopens bet houden eener conferentie ter bespreking van de aangevraagde concessie tot bet leggen van een stoomtram van Hulst tot Walsoorden. Tot leden dier commissie werden benoemd de heeren Arie Smit, burgemeester van Ylissingen, Smit V en Diepenveen te Kinderdijk, H. A. A. baron Collot d'Escury, rentmeester van bet kroon domein en lid der prov. staten van Zeeland, en P. Adriaanssenwethouder te Houtenisse. De conferentie is bepaald op Donderdag 3 Mei a. (Tem. Ct.) Heden morgen te ]0 uren gehouden. Voorzitter de heer D. A. Dronkers. De voorzitter opent de voorjaarsvergaderingen deelt mede dat de heeren Snijders en Loeff ver hinderd zijn de vergadering bij te wonen. Daarna worden de notulen van de twee vorige vergaderingen gelezen en goedgekeurd. Hierop brengt de voorzitter bet gewone ver slag uit omtrent den toestand des polders in 1887. Daaruit blijkt dat in den afgeloopen winter geen zware stormen voorkwamen en alzoo geen buitengewone rampen plaats hadden. De schade aan de zeeweringen enz. beloopt in het geheel 5595.64§ tegen 8290 in 1885 en ƒ5115 in 1886. Op dit verslag, dat in druk verschijnt, komen 'wij later terug. Vervolgens komt in behandeling de polderbe- grooting voor 1888. De commissie in wier banden de begrooting om rapport is gesteld adviseert, bij monde van den beer M. Volkrijk Liebert, baar goed te keuren. Aangezien geen der heeren algemeene beraad slagingen wensebt te voeren wordt overgegaan tot de artikelsgewijze behandeling, beginnende met de uitgaven. Bij art. 2 der uitgaven, kosten der gewone werken aan de Oostwatering, uitgetrokken op 15230.60, deelt de voorzitter mede dat die post verminderd kan worden tot op 14609.10, op grond dat het werk lager is aanbesteed dan ge raamd was. Bij art. 31e, toelage aan een hulp-dijkwachter aan de noordwatering en zuidwatering, uitgetrokken op 187.50, deelt de voorzitter mede dat die post kan gebracht worden op 104.16 tengevolge het overlijden van den dijkwachter Snoep. Bij hoofdstuk III der inkomsten wordt bet dijkgeschot bepaald op 14.50 per hectare schot- baar en 6.30 per hectare vrijland. Het totaal van bet dijkgeschot is uitgetrokken op 232.908.52. De ontvangsten worden vastgesteld op /268.244.20 en de uitgaven op gelijk bedrag, met een post voor onvoorzien van 9012.51^. De begrooting is gesplitst als volgt Ontvangsten. Hoofdst. I. Ontvangsten wegens vorige diensten 9486. Hfdst. II. Opbrengst van eigendommen en be zittingen, 2185.94. Hfdst. III. Belastingen en beffingen,/ 233.478.53, waaronder gewoon dijkgeschot f 232.908.52, af- waterings-gelden 568.51. Hfdst. IV. Inkomsten van verschillenden aard 3564.37. Hfdst. V. Inkomsten der straat en zandwegen 9529.36. Hfdst. VI. Buitengewone ontvangsten 10.000. (6e serie der geldleening voor buitengewone werken.) Uitgaven: Hoofdst. I. Uitgaven van vorige dienstjaren nihil. Hoofdst. II. Kosten der gewone werken ƒ135.441.70 (Noordwatering 86996.89, Oost watering 14609.10, Zuidwatering 24076.87^, Westwatering 9758.83§. Hfdst. III. Kosten der buitengewone werken nihil. Hfdst. IV. Kosten der straat- en zandwegen 9527.69, Hfdst. V. Rentebetaling en aflossing van ge vestigde schulden 90860.96. Hfdst VI. Bezoldigingen en schadeloosstellin gen aan bet bestuur 16221.16. Hfdst. VII. Kosten der inspectiën 700. Hfdst. VIII. Onderhoud van eigendommen en brandverzekering 360. Hfdst. IX. Grond- en andere lasten 1095.17L Hfdst. X. Kosten van brand, licht en bureau behoeften 500. Hfdst. XI. Druk-, bind- en schrijfloonen 525. Hfdst. XII. Kosten bijbonding kadastralen polderlegger 300. Hfdst. XIII. Dito der verkiezing van commis sarissen 300. Hfdst. XIV. Alle andere uitgaven enz. 3400. Hfdst. XV. Onvoorziene uitgaven 9012.51 j. Naar aanleiding van de goedgekeurde begroo ting worden door bet bestuur de gewone mach tigingen gevraagd tot overschrijding der aanbe stedingen met 5 en tot af- en overschrijving. Nadat de vergadering bet noodige besluit beeft genomen tot bet aangaan der in de begrooting omschreven geldleening ad 10.000, komt ter tafel een voorstel van bet dag. best. strekkende tot bet doen vervangen van twee houten beulen door Engel, cbe aardenbuizen. Deze beulen zijn gelegen in den Duinweg (no. 12) en in den weg van Klein-Valkenisse naar den Zandweg (no 3) de eerste onder Koudekerke de tweede onder Biggekerke. Conform bet voorstel wordt zonder beraadsla ging of boofdolijko stemming besloten. Van wege het bestuur der jjsclub Walcheren is een adres ingekomen houdende verzoek om van- den polder te mogen koopen een wegeling en zijkan tweg loopende langs en tusscben de per- ceelen sectie D nos. 186 en 187 (gedeeltelijk) ge meente Koudederke. Op voorstel van bet dag. bestuur wordt, zonder discussie of hoofdelijke stemming, goedgevonden aan de ijsclub de gevraagde stukjes land, ter grootte van p. ra. 1500 Ml, te verkoopen tegen den prijs van ƒ0.10 per M*. Van J. de Voogd landbouwer te Koudekerke is een adres ingekomen houdende verzoek om een gedeelte sloot gelegen langs adressants eigendom men, groot p. ra. 100 c. a., in erfpacht te verkrijgen. Op voorstel van bet dag. bestuur wordt bet verzoek ingewilligd en wordt die sloot in erfpacht afgestaan voor den tijd van dertig jaren en tegen betaling van 0.02 per centiare 'sjaars. De zitting is daarna gesloten. Het stoomjacht Victoria and Albert met H. M. de koningin van Engeland aan boord, is gisteren namiddag 6 u. te Port Victoria aangekomen. Gedurende den overtocht bad men met mist en barden wind te kampen, naarmate men echter de Engelscbe kust naderde, werd de weersge steldheid beter. Aan den mond der Theems voegde zich nog een koninklijk jacht, de Albertabij het escorte; ook dit bad van af Vlissingen bet konink lijk jacht moeten begeleiden, doch werd, na bereids onder Dungeness den Vlissingscben loods aan boord genomen te hebben, door gebrek aan steen kolen genoodzaakt te Dover binnen te loopen, terwijl later stormweder op de Engelscbe kust bet kleine jacht belette in zee te steken om in tjjds to Vlissingen te kunnen zijn. 'Door bet vertrek van den geneesheer Schil- ham lijden de ingezetenen van 'sHeer Arends- kerke een dubbel verlies. Niet alleen dat de woonplaats op een half uur afstands wordt ver legd, maar bovendien zal bet sedert jaren bestaande ziekenfonds tot de geschiedenis gaan behooren. Tot dusver betaalden de vele leden een jaar- lijksch vast bedrag, terwijl zij in 't vervolg bloot staan aan bet ontvangen van booge rekeningen in gevallen van langdurige, ziekten of onge steldheden. Als eene bijzonderheid in den tegenwoor- digen tijd van trage ontwikkeling en langzamen groei meldt men ons dat Donderdag onder Wisse- kerke, met een zeis groen voeder werd gemaaid voor bet vee. Keizer Frederik had gisteren een goeden dag. Hij kon weder wat vaste spijs gebruiken, 's Morgens arbeidde bij en ontving later eenige leden der keizerlijke familie. De emoties dei- laatste dagen tengevolge van bet bezoek dei- koningin van Engeland hebben geen nadeeligen invloed op zjjn toestand uitgeoefend. De Norddu Allg. Ztg. verklaart bet gevaar voorbij en verzekert tevens wat de eigenlijke kwaal be treft, dat deze slechts zeer langzame vorderingen maakt. Het afscheid van koningin Victoria was zeer hartelijk. De koningin was, evenals de keizer, diep ontroerd. Naar de Kreuzztg. mededeelt verzond koningin Victoria Woensdag namiddag na baar bezoek aan Berlijn en bet onderhoud met vorst Bismarck een uitvoerige depecbe aan lord Salisbury, waarin zij baar blijdschap uitdrukte over de sympathieke houding der Berlijnsche bevolking. Des te aan genamer was zij daardoor verrast, omdat zij te voren zij directe waarschuwingen ontvangen had en baar den raad gegeven was in verband met de vijandelijke stemming te Berlijn tegen Enge land niet de reis te ondernemen. Bij de feestelijke ontvangst van den presi dent der Franscbe republiek te Agen is een ongeluk gebeurd, dat echter nog vrij goed is afgeloopen. De beer Carnot zou daar den eersten steen leggen voor een nieuw gymnasium. Op het ter rein was een tribune opgericht voor hen, die ter bjjwoning dezer plechtigheid waren uitgenoodigd, maar op bet oogenblik, dat de president zou aankomen, bezweek de bouten stellage onder bet gewicht der talrijke toeschouwers. Een der palen zakte weg, daar de grond door den regen was doorweekt, de menschen vielen er af en het houtwerk viel op ben. Niet dan met groote moeite konden de toe schouwers, waarvan de meerderheid uit dames bestond, uit bun neteligen toestand worden be- vrijd. Een twintigtal personen werd min of meer ernstig gewond en een dame brak baar been. Naar de Wereldburger verneemt, heeft men te Barberton, Z.-A. R., hot plan opgevat, tot organisatie van een comité, vertegenwoordigende de geheele Transvaalsehe goudvelden, dat zich ten doel stelt om naar de Parijsche tentoonstelling van 1889 een groote inzending te sturen, die een nauwkeurige voorstelling zal geven van de goud mijn-industrie in Zuid-Afrika. De inzending zal bestaan uit geologische stoffen en kaarten, monsters kwarts- en alluviaal goud, modellen van mijnen en werken, en modellen van stamp- en andere machines. Vrijdag werd te Borssele door den notaris Van der Kloes van Ellewoatsdijk, voor A. Grootemaat erven, publiek geveildeen woonhuis, erf en tuin te Borssele, samen groot 03.15 aren. Kooper werd J. Minnaar qq. te Nieuwdorp voor ƒ670, behalve de onkosten. Van 21 tot 28 April. Vlissingen. Gehuwd: D. A. van Oosten, wed* 52 j. met J. J. Pieterse, wedc 31 j. J. de Mooij, jm. 26 j. met M. J. Ceulemans, jd. 22 j. J. Varke- visser, jm. 33 j. met E. Willemse, jd. 19 j. BevallenJ. E. Dewitte, geb. Verbaaren, d. M. S. E. de Pierre, geb. De Boer, z. J. Swenne, geb. Spinnaaij, z. N. van de Putte, geb. Daane, d. R. A. Felies, geb. Barbé, z. E. H. Embregts, geb. Van Gelder, d. H. de Kam, geb. Abrahamse, d. H. H. Gijzeis, geb. Mommaas, d. C. E. Hagoort, geb. Rekke, d. OverledenJ. J. Lagaaij, d. 11 w. A. E. Bijl, d. 2 m. M. I. Janssens, z. 8 w. D. Goormachtig, vrouw van C. L. Zonnekeijn, 32 j. E. van der Pijl, d. 7 j. C. Kloosterman, z. 9 w. Sadi Carnot behoeft tot beden geen spijt te hebben, dat bij zijn woord is gestand gebleven, niettegenstaande vreesachtige gemoederen bet een gevaarlijke onderneming achtten voor den president der republiek op dit oogenblik de stem ming der bevolking op proef te stellen. Overal vindt de president een warme ontvangst van de zijde der bevolking, die in hem den eerlijken republikein en den beschermer der vrije republi- keinscbe instelling begroet. Waar het pas geeft, spreekt Carnot of een der hem vergezellende ministers woorden, welke een veroordeeling van bet onvaderlandslievend ge drag van generaal Boulanger bevatten doch tevens de natie moeten overtuigen, dat de repu- blikeinscbe regeering zich krachtig genoeg ge voelt om bet land tegen binnen- en buitenland- sche vijanden te beschermen. Maar men verwacht, dat eerst te Bordeaux, waar de president heden zal komen, door hem de groote politieke rede zal uitgesproken worden, waarnaar Frankrjjk gretig zal luisteren en die als 't ware een protest zal zijn tegen de jongste manifestatiën van de vijanden der republiek, betzij zij onder Boulangers cocarde of onder de vaan der Bonapartisten of Orleansen plaats vonden. De gebeurtenissen te Berlijn en in bet bijzonder de elkander snel opeenvolgende voorvallen te Parijs hebben de werkzaamheden in het Engelscb lagerhuis eenigszins in onze aandacht op den achtergrond gedrongen. Intusscben hebben de leden zich met zaken bezig gehouden, die onze opmerkzaamheid ten volle verdienen. In de eerste plaats namen zij in tweede lezing de Local Government BUI aan en behandelden in tweede lezing het wetsontwerp betrekkelijk de Iersche County Councils in Ierland, een voorstel tot plaat selijke autonomie in Ierland. Namens de regeering bestreed Balfour de bill onder de gewone argu menten: dat Ierland nog niet rijp is voor een plaatse lijk bestuurdat de wet, indien zij in de tegenwoor dige omstandigheden werd ingevoerd slechts de Nationale liga in de band zou werken, die de poli tieke en sociale revolutie beoogt. Eerst wanneer andere toestanden in bet leven zjjn geroepen, zou bij, Balfour, de eerste zijn om Ierland dezelfde rech ten te schenken als Engeland. Men kent ze deze gelegenheidsargumentenwaarmede Engeland sedert een eeuw zijn verderfelijke Iersche politiek verdedigt. Nadat eerst de Ieren uitgeput, tot wanhoop gebracht zjjn; zij door bet onrecht bun zoovele jaren aangedaan zich tegen bun gswelde-

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1