Rechtszaken. Verspreide berichten. Gemeenteraad v^n Goes. Vereeniging van burgemeesters en secre tarissen in Z. en N. Beveland. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Heden, Vrijdag, zijn veroordeeld wegens beleediging: E. S., 24 j., metselaar Eede, tot 3 b. 8. 3 d. b. beleediging van een ambtenaar: C. H., 23 j., arbeider Colijnsplaat, tot 7 d. gev. vernieling van eens anders goed: M. A. B., 20 j., kleermaker Goes, tot 7 d. Sev-'^ w e d e r s p a n n i g b e i d C. W. A. S., 25 j huurkoetsier en molenaar Vlissingen, tot 25 b. s. 10 d. h. mishandeling: J. v. A., 19 j., werkman Terneuzen, tot 8 b. s. 6 d. h. en J. F. B.,28j., timmerman St. Jansteen, tot 10 b. s. 6 d. h. mishandeling van eene echtgenoote: J. L., 33 j., aannemer Wemeldinge, tot 2 m. gev., en diefstal: E. S., 27 j., werkster 'sHeeren- hoek, tot 3 m. gev. Allen in de kosten. Vrijgesp roken zijn A. H., 28 j., arbeider Hulst, beklaagd van het door schuld veroorzaken van lichamelijk letsel, en L. J. M., 35 j. enP. d. K., 41 j., kooplieden Heinkenszand, beiden be klaagd van mishandeling. Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden, Vrijdag 27 April zijn de navolgende personen veroordeeldwegens jachtwetovertredingH. O., Yerseke tot 6 maal 20 b. s. 4 d. h. voor iedere boete en 2 maal 2 w. h.; J. R., Wemeldinge, tot 4 maal 20 b. s. 4 d. h., 2 maal 2 w. en 5 maal 7 d. h.J. V. Yerseke tot 4 maal 20 b. s. 4 d. h. voor iedere boete en 2 maal 2 w. h.J. P., Yerseke, tot 2 maal f 20 b. s. 4 d. h. en 2 maal 10 b. s. 4 d. h.met verbeurdverklaring van het door ieder hunner gebezigd jachtgeweer, subs. 1 d.h. voor iedere niet-uitlevering of betaling der ge schatte waarde van ieder geweer. Verder: A. K. te Wissekerke, wegens het rapen van mosselen, tot 1 b. s. 1 d. h.D. H., C. J., Colijnsplaat, wegens het verwekken van rumoer, ieder tot 3 b. s. 2 d. h. en voorts wegens het zich bevinden in kennelijken staat van dronken schap op den-openbaren weg P. V. Ellewoutsdijk en P. L. Hansweert, ieder tot 7 d. h.C. S. Hansweert, tot 3 d. h.D. P. en P. D. Kamper land, L. G. K. Wissekerke, P. P. Hansweert, W. de L. Wolfaartsdijk, A. W. de G. Goes en J. N. Middelburg, ieder tot ƒ1 b. s. 1 d. h. Allen tevens in de kosten. Zooals in ons vorig nommer in het kort onder de Laatste berichten werd medegedeeld hadden zich gisteren twee arbeiders uit Haamstede voor het gerechtshof te 's Gravenhage in hooger beroep te verantwoorden wegens te zamen en in vereeniging gepleegde mishandeling van 3 perso nen uit Renesse, op den weg nabij eerstgenoemde gemeente, in den avond van 4 Dec. jl. Hoewel zij het feit ontkenden, veroordeelde de rechtbank te Zierikzee ieder tot 2 maanden gevangenisstraf, door welke uitspraak zij zich bezwaard gevoelden. Ook voor het hof hielden zij hunne onschuld vol. De verdediger, mr Vaillant, wees op het groote verschil in de verklaringen der gisteren gehoorde getuigen. Het kwam hem voor, dat eene ver gissing aan de zijde der getuigen a charge alles zins mogelijk was, en dat daardoor twijfel moet zijn ontstaan omtrent de schuld van de bekl. Pleiter concludeerde mitsdien tot vernietiging- van het vonnis, als zjjnde het z. i. minder juist gewezen, en vrijspraak van bekl. De proc.-gen. mr Bijleveld was van oordeel, dat de schuldigverklaring van de bekl. terecht was uitgesproken, en dat de opgelegde straf niet te zwaar kon worden geacht. Hij vorderde daarom de bevestiging van het vonnis. Hierna verscheen voor het hof een te 's Gra venhage wonende timmerman, die door de recht bank aldaar was vrijgesproken van wederrechte lijke toeeigening van goederen die hem in bewaring waren gegeven. De rechtbank achtte zijne schuld niet overtuigend bewezen, maar de officier van justitie, die van eene andere meening was, bracht de zaak in hooger beroep. Uit het getuigenverhoor bleek dat toen bekl. in Januari jl. iemand in zijne verhuizing behulp zaam was, hem een aantal tafels, stoelen, kachels enz. waren in bewaring gegeven waarvoor de eigenaar in zijne nieuwe woning geen plaats had. Niettegenstaande bekl. voor zijne diensten was be taald, verkocht hij de goederen te zijnen voordeele. De bekl. deed het voorkomen, alsof hem de goederen voor zijne werkzaamheden in dienst van den len getuige waren in betaling gegeven, maar die getuige hield onder eede vol, dat bekl. niets meer van hem te vorderen had. Den proc. gen. kwam het voor, dat het feit zooals het was ten laste gelegd in alle deelen was bewezen. Het was duidelijk dat bekl. het goed wederrechtelijk had weggemaakt, en dit had gedaan tegenover iemand die aanspraak had op zijne erkentelijkheid. Hij requireerde ten slotte de vernietiging van het vonnis en veroordeeling van bekl. tot 4 maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr Van Vredenrijk Engelenburg, meende, dat niet bewezen was, dat bekl. geweten heeft dat hem de goederen in bewaring waren gegeven, en hij niet in de meening kan hebben verkeerd dat ze dienden voor tegemoetkoming in zijn loon. Hij kon niet inzien dat de wederrech telijkheid in deze bewezen was, en verzocht mits dien bevestiging van het vonnis. Uitspraak in beide zaken a. s. Zaterdag. Binnenkort zal het perron van het station van den staatsspoorweg alhier eenige meters worden verlengd. De werkzaamheden voor het tweede spoor tusschen Kruiningen en Middelburg zijn in vollen gang. De ingebruikneming zal echter niet eerder dan in het laatst van den zomer kunnen geschie den. Alsdan zal de geheele lijn YenlooVlis- Bingen, zeer ten gerieve van het internationaal verkeer, van dubbelspoor zijn voorzien. Gisterenavond omstreeks 9 uren ontstond te St. Maartensdijk brand in de schuur van den landbouwer J. Westerweel. Aangezien genoemde schuur bjj de bebouwde kom der gemeente staat, was spoedig eene menigte volk op de been, en mocht men er door ijverige pogingen in slagen den brand meester te worden. De oorzaak is als gewoonlijk onbekend en de schade gering. Te Stavenisse vierde gisteren een behoeftig paar zijn 50-jarig huwelijksfeest. Uit eenige vrij willige bijdragen was een sommetje bijeengegaard, dat den feestvierenden in natura werd aangebo den, terwijl eenig groen met bloemen, met het opschriftHulde aan liet Gouden echtpaar, de wo ning versierde en vele ingezetenen door het uit steken van Neêrlands driekleur hunne belang stelling toonden. Over de werkstaking in de venen schrijft men aan de Leeuw. Ct van Weststellingwerf dd. 24 AprilHeden morgen zijn de werkzaamheden in de veenderijen dezer gemeente weder begonnen. Yerdiende de veenarbeider vroeger een flinke daghuur, in de laatste jaren is die hoe langer hoe kleiner geworden en dit jaar weer met 5 cent per roe verminderd. En toch gelooft men, dat de veenarbeiders deze vermindering zullen aannemen omdat zij wel inzien, dat eene werkstaking hun niets zal helpen, daar de veenbazen op dit oogen- blik niet meer kunnen geven, omdat de turf zoo goedkoop is. Aan het D. v. N. seinde men gisteren»Te Assen zijn de uitgezonden militairen teruggekeerd, de toestand in de venen blijft evenwel ongunstig. Zeven personen te Weerdingermond in hechtenis genomen en aanvankelijk te Assen gevangen gezet, werden gisteren avond weder ontslagen. Men verneemt voorts dat tegen verschillende personen, wegens wanordelijkheden, proces-verbaal is opgemaakt en er nog enkele arrestatiën zullen plaats hebben." Het bericht, dat in den Weerdingermond een paar huizen in brand zouden zijn gestoken, is volkomen onjuist. Wel zijn eenige glasruiten in geworpen en is een herbergier mishandeld, terwijl men voorts vreest, dat het veen in brand zal worden gestoken. Het Munstersche veld en Compascuum verkee- ren in opstand. Een troep arbeiders van Nieuw Amsterdam en Kollingsveen is daar aangekomen. De overheid heeft militairen ontboden. De werkstaking onder de arbeiders aan den Tjonger duurt voort en thans hebben ook de arbeiders in de venen onder Oosterhoutden arbeid gestaakt. Ongeregeldheden zijn tot dusverre niet voorgevallen. Eene vrij sterke politiemacht patrouilleert langs den Tjonger, terwijl ook de burgemeester van Schoterland en de officier van justitie te Heerenveen op het terrein aanwezig waren. Ook de veenarbeiders te Oldeouwer hebben 't werk gestaakt wegens de loonsvermindering. Zij eischen 't zelfde loon als 't vorige jaar. Yoor een vervener die dit loon geeft, is men druk aan den arbeid. De strikers houden zich rustig. Yan Raamsdonk wordt aan het H. Dagbl. ge schreven - Hadden Maandag voor 8 dagen op het werk van de heeren De Bekker en Van Seters aan den Nieuwen Maasmond, alhier pogingen tot werk staking plaats, zij mislukten door de standvastige houding der aannemers. De onlusten waren echter daarmede niet afgeloopen. In den nacht van Zondag op Maandag moesten in deze gemeente de hekken (afsluitingen der landen) het misgelden, er werden er voor pl. m. 40 vernield en het vee de straat opgejaagd, Volgens de Avondpost is bij de Exploitatie- Maatschappij eene merkwaardige uitvinding ge daan vóór de veiligheid der treinen, en wel voor het geval, dat de machinist door »onveilig" sein rijdt. De afstandseinen zal men dan op stations-halten en wachtposten door middel van een mechanisch toestel in verbinding brengen met de spoorwegrails, met het gevolg, dat, wan neer de trein dit punt passeertde veer der Westinghouse-rem zoodanig in beweging wordt gebracht, dat de trein dadelijk in zijne vaart wordt gestuit en in een oogenblik stilhoudt. De genomen proeven zijn zeer goed geslaagd. De voorstellingen van de »Meiningers" te Rotterdam zullen 2 Mei beginnen met Julius Caesar, dat ook 3 en 4 Mei zal worden gegeven. Het beroemde gezelschap blijft tot 1 Juni. Dezer dagen vervoegde zich zeer laat in den avond iemand bij een pastoor aan den Bergschen hoek te Rotterdam, met verzoek hem te spreken. De pastoor herkende in den bezoeker zijn broeder die, na een stormachtig verleden, koloniaal was' geworden, en sedert eenigen tijd uit Indië terug gekeerd was. Hij liet hem binnenkomen en in de kamer begon de ex-koloniaal op allesbehalve vredelievenden toon, zijn broeder aan te spreken en zoo te bejegenen, dat het alleen aan de tegen woordigheid van een aanwezigen kapelaan, die daar gelogeerd was, moet worden toegeschreven, dat er geen ernstiger tooneelen plaats grepen. De meid, die intusschen ter assistentie de deur was uitgeloopen, kwam met den veldwachter terug, die op verzoek van den pastoor, den in dringenden broer verwijderde. In de provoost gebracht werd een pistool met dubbelen loop en een geladen revolver bij hem gevonden, alsmede een dolkmes, dat hij volgens zijn zeggen, voor zijn broer had meegebracht. Geen termen schijnt men aanwezig te achten om den man in arrest te houden, daar hij weer op vrije voeten is gesteld. De bekeerde socialisten Belderok en Jacob de Zwart hebben in Friesland een verkennings tocht ondernomen als éclaireurs van het Leger d® Heils. Te Nijmegen loste gisteren ochtend zekere Ferrari, verver van beroep, op zjjne vrouw eenige revolverschoten en wondde haar levensgevaarlijk; een der kogels heeft de linkerhand doorboord en een is door de slaapstreek in het hoofd gedrongen. De kogels, die uit eene revolver van groot kaliber zjjn geschoten, zijn nog niet uit de wonden ver wijderd kunnen worden. Na de daad gepleegd te hebben richtte Ferrari den revolver op zich zeiven en schoot zich dood Huiselijke onaangenaamheden, tengevolge van drankmisbruik van den man, moeten oorzaak dezer droeve gebeurtenis zjjn. Eene juffrouw te Dongen, die als 25-jarig meisje eene kou vatte, waarvan zij nooit genas, is, na 26 jaren bedlegerig geweest te zijn, aan die hardnekkige verkoudheid overleden. De berichten over keizer Frederik luiden zeer gunstig. De verbetering in den toestand houdt aan, de koorts is gering, en ook de krachten nemen toe. De keizer heeft gisteren bijna 4 uren buiten het bed doorgebracht; ook de eetlust is steeds zeer be vredigend. Terwijl de keizer op andere dagen slechts gebruikte wat men hem voorzette, ver langde hij gisteren kalfscoteletten en echt Beiersch bier. Dinsdag bezocht koningin Victoria driemaal den patient, die door handedruk en stille gestes zijn dankbaarheid betuigde. Omtrent het verblijf van koningin Victoria te Berlijn wordt nog gemeld, dat zij gisteren voormiddag het mausoleum te Charlottenburg bezocht en een krans neerlegde op de zerk van keizer Wilhelm. 's Namiddags begaven zich de beide keizerinnen naar de excercitieplaats bij Charlottenburg om het regiment der garde du corps in oogenschouw te nemen. Later in den namiddag begaf zich koningin Victoria naar Berlijn om afscheid te nemen van keizerin Augusta. Na het familie-diner om 5| uur vertrok H. M. te 7 u. 25 m. naar Vlissingen. Het afscheid aan het spoorwegstation, waar ver schillende leden van het keizerlijke huis aanwezig waren, was bijzonder hartelijk. De menigte be groette koningin Victoria met geestdrift. De Fransche senaat heeft achtereenvolgens van de legerwet aangenomen: art. 1, hetwelk den persoonlijken militairen dienst voor alle Franschen voorschrijft; art. 2, waarbij de duur der militaire verplichtingen op 25 jaren gesteld wordt, en de art. 3 en 4. De kamer heeft met 316 tegen 130 stemmen de geloofsbrieven van den oud-minister Flourens goedgekeurd. Voorts heeft de kamer het voorstel omtrent de obligaties, uit te geven ten behoeve van de Panama-kanaalmaatschappij, in behandeling ge nomen en het urgent verklaard. De discussie daarover werd heden voortgezet. - In een bijeenkomst te Rathdowney van de afdeeling voor Queens-County der Iersche nationale liga werd besloten alle mogelijke wettelijke middelen aan te wenden, om het houden der Kilcoran races te beletten, omdat deze zouden plaats hebben op land van kolonel King-Harman, wiens pachters van hunne hoeven gezet zijn. De laatste berichten uit den Oranje-Vrijstaat melden dat president Brand, herstellende is van de ziektedie eenige weken geleden ernstige bezorgdheid voor zijn leven wekte. De Belgische kamer heeft een wetsontwerp, door Woeste ingediend, aangenomen, waarbij alle leden van plaatselijke armbesturen met geldboete bestraft worden, die bij het verleenen van steun als voorwaarden stellen het bezoek der gemeente school door de kinderen. Hoewel tegen dezen maatregel in theorie niets in te brengen is, beteekent zij toch feitelijk een nieuwen aanval der clericalen tegen de openbare school. Het Engelsch lagerhuis heeft een motie van M'Ccarthy verworpen, waarbij het huis uitgenoo- digd werd zijn aandacht te vestigen op een door het hof van appel in Ierland krachtens de dwang- wet verscherpte straf der gevangenen. Chamberlain zal binnen kort huwen miss Endacott, de dochter van den minister van oorlog der Vereenigde Staten. Dit is de derde maal dat de leider der liberale unionisten in het huwelijk treedt. sE Illustration" zal de »primeur" hebben van Daudets roman Elmmortel. Bayard zal dien illustreeren. Een der Nederlandsche pelgrims naar Rome las in de Osservatore Cattolico te Milaan, de namen van de nieuwe ministers en schrijft daarover aan den Maas en Roerbode De namen achter de uitverkoren heeren worden er deerlijk in gehavend. Ziehier hoe ze gespeld worden Mackay die komt er goed af. Ruiz (Ruijs) geen Spanjaard Veanturt (Beaufort) je moet het maar weten. Hartsen mag van geluk spreken. Hengenis (Keuchenius) een Pers? Bergamsim (Bergansius) dat kan er door, maar de arme Schimmelpenninck heeft alle reden van klagen, hij wordt herdoopt in Schinmelpermink. Uit een Engelsch dagblad neemt de Z.-A. Volksbode het volgende over Een liefhebber van paarden ontdekte dat een zijner paarden bijziende was. Op een afstand van 6 voeten kon het een gelen wortel niet zien. Hij bracht het naar een oogdokter, die de oogen onderzocht en tot het besluit kwam, dat het dier een no 7 holvormige (concaaf) bril noodig had. Deze werd aan den halster vastgebonden. Zoodra dit gedaan was scheen het paard verbaasd dat het verder zien kon, en spoedig kon men be merken dat het de verandering genoot, en gedurig door de deur van de stal stond rond te kijken, zooals het vroeger nooit deed. Wordt het inge spannen, dan is het frisscher dan te voren, en de schichtigheid, die zoo lastig was, is verdwenen. Toen de eigenaar het naar het veld zond om te grazen, werd de bril natuurlijk weggenomen, maar dadelijk kon men zien dat het paard gansch niet op zjjn gemak was. Den geheelen dag stond het aan den ingang van het kamp te hinniken, totdat zjjn heer den halster met bril er aan liet halen. Zoodra die aangezet was, liep het op een galop en gaf alle teekenen van uitbundige blijdschap. De tentoonstelling te Bologna wordt geopend op 6 Mei a. De Times verneemt uit Konstantinopel, dat de Fransche gezant, graaf de Montebello en de Russische gezant, graaf Nelidoff, den sultan hebben ontraden de uitgifte der nieuwe Egyptische leening te bekrachtigen, omdat daardoor de bezetting van Egypte door de Engelsche troepen bevestigd wordt Van andere zijde wordt gemeld dat het onjuist is, dat de Fransche gezant den sultan ontraden heeft de leening goed te keuren. Wel wilde de heer de Montebello dit op zijn jongste audiëntie doen, maar de sultan verwees hem naar zjjn ministers. Den sultan is medegedeeld, dat men de leening zonder hem tot stand za,l brengen, indien hij niet terstond zijne toestemming tot de uitgifte geeft. Ziting van heden, Vrijdag 27 April, des namiddags te 2 uren. Voorzitter de heer mr J. G. de Witt Hamer. Tegenwoordig 12 leden. Afwezig de heer Den Boer. Het kohier van den hoofdelijken omslag en dat der belasting op de honden, beide voor 1888, worden vastgesteld zooals in het vorig verslag reeds is medegedeeld. Op voorstel van burg. en weth. en advies der financieele commissie wordt de rekening van de exploitatie der gemeentelijke gasfabriek over 1887 goedgekeurd en vastgesteld in ontvang op J 22.048.63 en in uitgaaf op 12.252.01), alzoo met een batig saldo van 9.796.61). De dankbetuiging, door den voorzitter gebracht aan de gascommissie voor hare belanglooze be moeiingen in het verkrijgen van dit gurntig re sultaat, wordt met applaus begroet. Verder wordt besloten de gemeente-begrooting over 1887 in dien zin te wijzigen dat de meerdere ontvangsten, er was 6000 gulden geraamd, ad 3.796.611 bestemming verkrijgen. Eene voorloopige inzage in de rekening, wat betreft de verbouwing en uitbreiding der gasfa briek geeft burg. en weth. aanleiding tot het voorstel lo. om aan den bouwmeester eene gra tificatie toe te kennen van 200 voor het groote aandeel dat die ambtenaar gehad heeft in die verbouwing, wat door de commissie zeer was aanbevolen en 2o. van de leening van 24.000 slechts gebruik te maken tot 21.000 en het batig saldo der rekening 1887 aan te wenden om de som van 38.891.29, benoodigd voor de ver bouwing en uitbreiding der fabriek te verkrijgen na het preleveinent van het goed slot van 1886 ad 14.500 hierbij te hebben gevoegd. Aan S. van der Peijl en A. Fourdraine wordt op hun verzoek in koop afgestaan voor de som van 20 eene oppervlakte van p. m. 16 centiaren openbare gemeentegrond gelegen aan het zooge naamde »Bekaf", nadat die grond verklaard was niet meer ten openbaren dienst bestemd te zijn. Tengevolge van het Kon. besluit van 31 Maart jl. (Stbl. no 67) is door burg. en weth. aan Ged. staten terug verzocht de verordening in het be lang der openbare gezondheid, omdat in het Kon. besluit is opgenomen de trichinenziekte bij de varkens en daardoor het een en ander is ont trokken aan de regeling door het gemeentebestuur Tevens was den min. van binnenl. zaken door Ged. staten advies gevraagd omtrent de bepaling van onteigefiing en vernietiging van trichineus var- kensvleesch en door den min. verzocht die bepaling in te trekken. Ook was van Ged. staten ingekomen om advies een bezwaarschrift van betrokken han delaren in deze gemeente tegen de verplichte keu ring van Amerikaansch spek op trichinen. Burg. en weth. erkennen de moeielijkheden en bezwaren voor den handel en gelooven dat de raad kan besluiten het Amsrikaansch spek aan die keuring te ont trekken, daar toch de trichine bijna uitsluitend in varkensvleesch gevonden wordt. De in dien geest gewijzigde verordening wordt daarna opnieuw vastgesteld. De vergadering is daarna gesloten. De gisteren te Goes gehouden voorjaarsver gadering is bijgewoond door 15 leden, later 18. Na opening der vergadering door den voorzitter, mr Bybau, wordt met algemeene stemmen als lid aangenomen de heer Vink, gemeente-ontvanger te Kolijnsplaat. De voorzitter deelt mede dat zijn toegetreden de heeren Steketee en Dominicus, secretaris van Heinkenszand en Kruiningen, zoodat er thans 76 leden zijn en geeft kennis dat de heeren Wisse en Zandeeraadsleden te Yerseke en 's Heer Arendskerke, hebben bedankt. Na voorlezing der notulen, worden de inge komen stukken medegedeeldwaaronder het bericht van den heer Ramondt, dat hij als be stuurslid bedankt, o. a. daar hij geen voorzitter wil worden en sinds het uittreden uit het bestuur van den heer Van Swinderen, het beginsel is gehuldigd dat er niet meer dan twee leden van het bestuur in Goes woonachtig zijnwordt door den secretaris voorgelezende rekening en ver antwoording van den penningmeester over 1887, en, na door een commissie te zijn onderzocht, goedgekeurd. Uit deze rekening bljjkt dat ontvangen is ƒ203, uitgegeven 159.51 en er alzoo een goed slot is van t 43.49. Hierna wordt voorgesteld en aangenomen lo de zomervergadering te houden te Wemel dinge op Donderdag den 21en Juni e. k., en 2o een crediet van 25 te verleenen tot viering van het lOjarig bestaan der vereeniging. Alsnu wordt in behandeling genomen het ver zoek van de permanente commissie uit het bestuur der Nederlandsche vereeniging voor gemeentebelangen om eene permanente commissie te benoemen tot onderzoek van door die vereeniging in te zenden stukken. De voorzitter licht dit verzoek toe, doch is van meening dat eene permanente commissie uit deze vereeniging, niet noodzakeljjk is en aan het bestuur kan worden overgelaten als de beant woording der gestelde vragen niet vooraf in de vergadering kan worden behandeld. De ver gadering behoudt in dat geval het recht om later een ander oordeel uit te spreken, wanneer 't be stuur niet naar haar zin heeft gepraeadviseerd.

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2