131' Jaargang! 1888. N'. 99 Donderdag 26 April. Middelburg 25 April 8- FEUILLETON. Verspreide berichten. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.van 1-7 regels 1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsrui mte. Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL, BINGERIKB Van E. M. VACAN O. Hl- m Agenten, te Vlissingen: P. G. de Vey Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: Pvan den Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij en te Tliolen: W. A. van Nietxwenhijijzen. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen; en nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditman te Rotterdam, en de firma B. van den Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Datjbe Cie., John P. Jones, opvolger. Maandag middag hield het nieuwe kabinet zijn eersten ministerraad, ook ter bespreking van het tijdstip van opening der kamers. Tot nadere aanvulling van ons bericht, in een deel onzer oplaag van gisteren opgenomen, deelen wij mede, dat de St.-Ct. bevat het koninkl. besluit van 24 April, bepalende, dat de zitting van de nieuwe kamers der Staten-Generaal zal worden geopend op Dinsdag 1 Mei a. s. des namiddags ten 1 uur. Voor het voorzitterschap der Eerste kamer wordt thans genoemd de heer mr W. A. A. J. baron Scbimmelpenninck van der Oye. Uit de Standaard blijkt, dat de ministers Mac- kay, De Beaufort en Keuchenius zich in hun kiesdistricten niet verkiesbaar zullen stellen voor de Tweede kamer. Al is dit volgens ons staats recht mogelijk, het strijdt, naar de Standaard be weert, met de anti-revolutionnaire beginselen, dat de ministers des konings lid zijn van het lichaam, dat controle uitoefent over de regeering. Over den heer Buys spreekt het blad niet. De Courrier de la Meuse wenscht met name den heer Ruys van Beerenbroek als kamerlid te be houden, vooral »omdat deze vertegenwoordiger de behoeften en belangen van zijn district nauw keurig kent" en het natuurlijk voor zulk een district een groot voordeel is een minister tot afgevaardigde te hebben. Ook van de drie andere ministers hoopt de Courrier, dat ze een nieuw mandaat zullen aannemen. De Haagsche correspondent van het U. D. zegt dat 's konings toestand aan zijne omgeving groote bezorgdheid inboezemt. Volgens dien bericht gever staat met dien toestand in verhand het bezoek van de groothertogin van Saksen-Weimar- Eisenach, des konings zuster, welke na twaalf jaar afwezig te zijn geweest, in dit jaargetijde niet voor haar genoegen naar Den Haag zou komen. Na afloop der algemeene vergadering van het Ned. Tooneelverbondvereenigden de leden zich gisteren aan een banket »Op ten Sol re in der Tavaerne hiet Harmonie te Dordrecht uere voor Vespertyt poinctelyc" zooals het eigenaardige menu zegt. Door den heer Jacobson, lid van het hoofdbe stuur, werd aan Z. M. den koning, beschermheer der vereeniging, hulde en dank gebracht, waarvan aan Z. M. per telegraaf bericht werd gezonden. Te 10.10 ontving de vergadering daarop van wege den hoogen beschermheer eene dankbetui ging- Naar wij vernemen is de kapitein-luitenant ter zee P. K. Engelbrecht, chef der afdeeling van Uit het Duitsch. II. De dierentemmer zegt zijn meening; over liet aangestaard worden. John Bell zweeg. De Japanees had uit een stukje papier een vlinder gevouwen, dien hij niet zijn waaier in de hoogte wierp. De zoon der woestijn had zijne oogen gesloten en droomde wellicht van een paradijsvogeldie goudgeel de zonnige lucht doorklieft. Ik was langzaam op gestaan en de trap afgedaald, want ik had het signaal gehoord van de groote officieren-renbaan, aan het einde van het volkspark, dat het begin van den grooten springwedstrijd, die heden dooi de leden van den Joekeyclub zou gehouden worden, aankondigde en waarbij ook het publiek toege laten werd. Ik was een te groote paardengek om zoo iets te verzuimen en liep dus met mijne handen in de zakken, onder de druipende kas- tanjeboomen der promenade door, naar de ren baan, waarvan de nette vlaggen slap in den wind fladderden. Toen ik aan het bureau mijn kaartje nam hoorde ik twee heeren tot elkaar zeggen het personeel aan 't departement van marine) bevorderderd tot kapitein ter zee. Men meldt ons, dat door wijlen jhr Rader- macher Schorer te Brussel voor het Kunstmuseum alhier aangeboden en door het bestuur over dat museum in dank aanvaard is een schilderij, voor stellende het Stadhuis te Middelburg, in 1887 ver vaardigd door den kunstschilder Ch. Dommers- huijzen. Dit stuk zal in de volgende week, hij de heropening van het museum, door de leden en begunstigers der vereeniging aldaar kunnen bezichtigd worden. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt^ bestaat morgen voor het laatst de gelegenheid om de interessante tentoonstelling in het Schut tershof te bezichtigen. De commissie besloot den toegangsprijs op dien dag op 10 cent te stellen. Wij raden iedereen een bezoek ten zeerste aanook zij, die reeds vroeger een kijkje namen, zullen wederom menige verandering zien, daar in de laatste dagen nog enkele fraaie voorwerpen ter opluistering in kwamen. Men schrijft on3 uit Ylissingen Het kon. Engelsche stoomjacht Victoria and Albert komt heden middag na vertrek van de dagboot in de vluehthaven alhier, en zal gemeerd worden aan de zuiderponton, om vandaar morgen na aankomst van H. M. de koningin te vertrekken. Naar men verneemt zal Hare Majesteit morgen (Donderdag) per extra-trein, na aankomst van den sneltrein van 12 uren, alhier arriveeren en on middellijk de reis voortzetten. De beide stoomjachten Osborne en Enchantress, op de reede liggende, zullen tegelijk met de Vic toria and Albert vertrekken. Door den minister van marine is, met ingang van lo Mei aanstaande, bij het loodswezen van het 6e district, standplaats Ylissingen, benoemd tot hulpbinnenloods, de zeevarende J. J. Blaas. De raad der gemeente Goes, zal op Vrijdag den 27 April a. s., des namiddags te 2 uren, eene openbare vergadering houden, waarin de volgende punten zullen worden behandeld kohier van den hoofdei, omslag en van de belasting op de hon den over 1888; rekening van de exploitatie dei- gasfabriek over 1887 met voorstel van burg. en weth. omtrent de kosten van verbouwing en uit breiding; verzoek van A. Foudraine en S. van der Peil om afstand van grond, en wijziging en vernieuwde vaststelling der verordening in het belang der openbare gezondheid. Met ingang van 16 Mei a. s. wordt de commies bij de posterijen W. G. A. Feltzer geplaatst ten postkantore te Goes. Door den commissaris des konings in Zeeland is bepaald, dat de aflevering van de hij de natio nale militie, voor de lichting van dit jaar, in te lijven manschappen uit de gemeenten dezer pro vincie zal geschieden op de plaatsen, dagen en uren hierna vermeld. »En ik zeg u, Lajos, geen ander paard be haalt den prijs, dan de vierjarige Jumpy van baron Rothschild, het is niet anders mogelijk, alleen reeds door zijn afkomst. Een stamboom is allesverbeeld u hij stamt af van Kisbér »En die Rothschilds winnen altijd. Gij hebt geljjk. Het halve publiek houdt het op Rothschild, ik bedoel op Jumpy." In een anderen groep zei men»Het kan niet anders of Paddy van den dragonderofficier Bischoffshausen wint het verreweg van alle andere paardenDie acht jarige merrie is de favoriet en zijn ruiter de onverschilligste van heel het leger. Evenals alle vrouwen aan zijne blikken hangen, gehoorzaamt hem elk paard." In een anderen groep zei iemand «Altemaal prullen, vergeleken met den vijfjarigen springer van luitenant Schönfeld van het elfde huzarenregiment. Prachtig halfbloed Alle verstandige lieden houden het op dat paard. Wat zegt gij er van, mijn jongen Daarmede meende hij mijwant daar ik een lichtgeruit pakje aan had, kon men mij wel voor een jockey van goeden huize houden, die in staat was zijn meening te zeggen. Ik was echter te lui om te antwoorden sn ging schouderophalend verder, bij mij zeiven denkende 'tls mij fraai onverschillig wie den eersten prijs krijgt." Ik nam de paarden in oogenschouw, die bij lo. Op Donderdag 3 Mei 1888, te Tholen in het voorportaal van het raadhuis, des voormiddags te 9 uren, die der gemeenten gelegen in de eilanden Tholen en St. Philipsland. 2o. Op Yrijdag 4 Mei 1888, te Goes op de koopmansbeurs aan de Markt, des voormiddags te 9^ uur, die der gemeenten gelegen in Zuid- Beveland en die der gemeenten Boschkapelle, Graauw, Hengstdijk, Hontenisse, Ossenisse en Stoppeldijk. 3o. Op Maandag 7 Mei 1888, te Middelburg op de bovenvoorzaal van het raadhuis, des voor middags te 10 uren, allen uit de verschillende gemeenten dezer provincie die zich voor de zee militie hebben aangemeld. 4o. Op Dinsdag 8 Mei 1888, te Middelburg op de bovenvoorzaal van het raadhuis, des voor middags te 9| uur, die der gemeenten gelegen in Walcheren, uitgezonderd Ylissingen te 11J uur, na aankomst der Zeeuwsche spoorboot die te 8^ uur van Zierikzee zal vertrekken, die der gemeen ten gelegen in Schouwen, Duiveland en Noord- Beveland. 5o. Op Vrijdag 11 Mei 1888, te Vlissingen in de benedenzaal van het raadhuis, des voormid dags te uur, die der gemeente Vlissingen en, na aankomst der stoomboot, die te 8 uur 30 min. vap Breskens zal afvaren, die der gemeenten gelègen in het Westelijk gedeelte van Zeeuwsch- Vlaanderen, uitgezonderd de manschappen hierna onder 6o. bedoelddes middags te 12 uren, na aankomst der stoomboot van Terneuzen die dei- gemeenten gelegen in het Oostelijk gedeelte van Zeeuwsch-Vlaanderen, uitgezonderd Boschkapelle, Graauw, Hengstdijk, Hontenisse, Ossenisse en Stoppeldijk en 6o. Op Maandag 14 Mei 1888, te Biervliet in het raadhuis, des voonniddags te 11 uren, de te Biervliet wonende manschappen, die voor de provincie Zeeland en de lichting 1888 moeten worden ingelijfd, hetzij als loteling, hetzij als nummerverwisselaar, hetzij als plaatsvervanger. Bij rcireulaire van 20 April 1888, no. 105 wordt door gedeputeerde staten van Zeeland aan de colleges van burg. en weth. in de provincie kennis gegeven dat door den gemeenteraad van St. Maartensdijk is bepaald, dat, behalve de be staande jaarlijksche veemarkten in April en No vember, aldaar voortaan ook veemarkt zal worden gehouden op den tweeden Donderdag der maand October. Mocht tegen die instelling bezwaar bestaan, verzoeken ged. staten dit voor 10 Mei e. k. mede te deelen. Ter vervanging van de heeren dr H. G. Rogge te Amsterdam en mr J. T. Ruijs te Leiden, die op 1 Juli a. als hoofdbestuurders van de Maat schappij tot Nut van 7 Algemeen moeten aftreden, en van mr J. P. MoHzer, die als zoodanig heeft bedankt, zijn de volgende dubbeltallen opgemaakt: vacature Roggemr W. H. K. Mouthaan, te Amsterdam en nar P. H. van Notten, te Amsterdam vacature Buijsdr W. Pleijte, te Leiden en mr S. J. Fockeina Andreae, te Leiden; vacature het uitgangspunt rondstapten om hun beurt af te wachten. Sommigen werden door de rijknechts geleid, anderen reeds bereden door hunne ruiters, altemaal officieren in schitterende uniformen, die druk met elkaar praatten- Tan paarden in het algemeen en een paard in het hij zonder. Midden in de manége hadden de leden der jury, de notabelen van den jockeyclub en de dames der hooge aristocratie plaats genomen, of liever gezegd zij stonden in een omsloten cirkel. Aan heide zijden van dien cirkel liepen twee hindernissen dwars door de renbaan, waarover elke ruiter tweemaal springen moest, waarbij de hoedanigheid van den sprong den doorslag gaf voor de prijzende eerste eereprijs was van een koninklijke hoogheid, een tweede eerenprijs, een groote zilveren en een groote bronzen medaille. Rondom de manége had het publiek op traps gewijze banken plaats genomen, en bekeek even nieuwsgierig de ruiters als de voorname toe schouwers in het midden der manégede oude, stijve generaals met witte bakkebaarden, waar onder vele namen van regeerende huizen voor kwamen en de smaakvolle, naar de Parijsche mode gekleede vorstinnen van Radziwill, Dun- kelstein, Isenberg, Salm en eenige amazoneachtige Moltzer dr J. Zeeman, te Amsterdam en dr C. C. Delprat, te Amsterdam. In het Maandagavond in de St. Ct voorko mende besluit, houdende benoeming en ontslag van rustende schutterij-officieren, is de provincie Limburg wederom gepromoveerd tot «hertogdom." Tengevolge van zwaren mist op de Engel sche kust, kwam de dagboot Duitschland van de stoomvaartmaatschappij Zeeland eerst te 7 uren gisterenavond te Vlissingen aan. Passagiers en post werden te 7.30 met een facultatieven trein verder vervoerd. Heden nacht zijn door heide ramen van het huis bewoond door M. N. (Nijssen) in de Val, gemeente Zaamslag twee schoten ganzenhagel gelost, ge richt op de bedstede, dus blijkbaar met een mis dadig doel. In het eene raam zijn door het schot zeven ruiten verbrijzeld, terwijl de hagel door de ven sterluiken in het houten beschot is gedrongen Hoewel dader of daders tot nog toe onbekend zijn, is de politie met de zaak in kennis gesteld. Omtrent de beweging onder de verveners wordt gemeldt, dat de te Nieuw-Amsterdam aan wezige militaire macht Maandag morgen is op gerukt naar het Kallingsveen, mede in die ge meente gelegen, alwaar men eveneens ongeregeld heden duchtte. Daar het in de Heerdingerrnarkte mede niet rustig was, had de burgemeester van Emmen, nog meerdere militaire hulp gevraagd, welke nog gisteren kon worden verwacht. Onder aanvoering van den 2de-luitenant Van Hardenbroek is gisteren een detachement huzaren, sterk 20 man, en onder aanvoering van den 1ste- luitenant Croockewit een peleton infanterie, mede sterk 20, van Deventer naar de venen te Beilen vertrokken. Ook onder de arbeiders aan de Tjonger-kana- lisatie is eene werkstaking ontstaan. Volgens de laatste berichten houden zich echter de werkstakers vrij kalm en er bestaat hoop, wijl de de verveners hooger loon willen geven, dat men tot eene schikking komen zal. Omtrent de oorzaak der werkstaking lezen wij in de Zw. Ct het volgende In den regel wordt, vóór het begin der werk zaamheden in de venen, door de voornaamste heeren verveners eene vergadering gehouden en bij contract bepaald, hoe men zal werken en tegen welk loon. Gewoonlijk is dit bij allen hetzelfde. Dit heeft ook dit voorjaar plaats gehadmen besloot het loon te bepalen zooals dit het vorige jaar was geweest. Nu is voor een paar jaar door de heeren verveners de zoogenaamde »stok" met éen palm verlengd, terwijl het graafloon met 2 centen per stok is verminderd. De verveners rekenen de turf bij het «dagwerk;" het dagwerk telt 45 stok. Een stok nat veen is een vierkant van thans 2.5 M. lang. Door het langer maken van den stok blijft wel het getal turven in het dagwerk geleverd even groot, maar iedere tiu-f wordt grooter. De gravers klagen dat het werk gravinnen. De regimentsmuziek speelde de nieuwste operettewijzen, die de straatdeunen der groote wereld zijn. Zoodra de muziek zweeg klonk er trompetge schal en de programmanommers namen een aan vang. Lievelingspaarden met hunne uitstekende militaire ruiters, die min of meer glad, of min of meer schichtig over de hindernissen sprongen of weigerden en weer door hun toornige rui ters teruggevoerd moesten worden. Vaak werden de hindernissen omvergerend en over het geheel was het geen gelukkige wedren. Koppige paar den, driftig gemaakte ruiters en een knorrig publiek. En zoo kwamen en gingen de Foxen, de Hugo Telepis, de Jumpy's, de Satyrs, de Kalanders der luitenants en kapiteins met af wisselend geluk en het speet mij niet dat ik weg moest voor de repetitie eener pantomime, voor dat de helft van het programma nog afgeloopen was.-- Ta geloof dat er nog eerst een dozijn paarden hadden geloopen. Toen ik mijn plaats tusschen de stalknechts, palfreniers en dergelijke lieden van minder allooi verliet en op den uitgang toeging, bleef ik eensklaps als aan den grond genageld staan, Wordt vervolgd

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1