Kerknieuws. Rechtszaken. a- FEUILLETON. IR, X 1ST O IB Pt X JK. Van E. M. V A C A N O. Verspreide berichten. van vreemden oorsprong op sommige verpachte perceelen, terwijl dit weer verboden was op andere banken. Naar aanleiding hiervan werd besloten den betrokken minister in overweging te geven, den adviseur voor de visscherijen een onderzoek op te dragen, omtrent het onderscheid tusschen de vreemde en de Zeeuwsche oester. Daarna werd definitief vastgesteld het ontwerp- reglement voor een verzekering-maatschappij van visscherschepen tegen zeegevaar en werd bepaaldi dat thans zoo spoedig doenlijk aan de orde zal worden gesteld de bespreking van een grondslag voor eene verzekering-maatschappij, ten behoeve der nagelaten betrekkingen van verongelukte vis- schers en voor ouden van dagen. De tweede algemeene vergadering der vereeni- ging zal dit jaar Woensdag 30 Mei te Rotterdam worden gehouden. De heer H. W. Strijthout, kapelaan teVlissingen, is door den bisschop van Haarlem benoemd tot rector van het pensionaat O. L. Y. van Lourdes (Bijdorp) te Voorschoten. Sedert onheugelijke jaren genoot de koster van de hervormde kerk te Voorthuizen zooge naamde «uitgangen" van rogge en ander koren. Nu echter de hervormde gemeente geen koster meer heeft, weigeren velen de uitgangen aan den koster der doleerende gemeente af te geven. Voor eenige dagen heeft de president-kerkvoogd per soonlijk aan die 'onwilligen weer de vraag gedaan of zij de roggegarven wilden geven. Bijna zonder onderscheid blijven zij weigeren die aan een onwettig benoemden koster te betalen. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Heden, Dinsdag, zijn veroordeeld wegens overtreding van rijksbelastingen (fraudu- leuse invoer, ongedekt binnenlandsch vervoer van accijnsgoederen en weigering van visitatie) A. d. R., 33 j., S. d. R., 24 j., beiden Tromp- Kemseke, en Alph. d. R., 34 j., Tromp-Stekene, ieder tot 3 m. gev. en f 10 b. s. 10 d. h.P. A., 22 j., arbeider St. Jansteen, tot 3 d. gev. en 3 b. s. 3 d. h. J. P. V., 42 j., voddengaarder St. Jansteen, tot 8 d. gev. en f 10 b. s. 10 d. h.; J. v. V., 23 j., Stoppeldijk, J. J. Z., 20 j., arbeider- Stoppeldijk, J. C., 19 j., werkman Koewacht, en L. d. S., 19 j., werkman Koewacht, ieder tot 14 d. gev. en 10 b. s. 10 d. h.J. v. N., 71 j., klompenmaker Zuiddorpe, tot 3 d. gev. en 5 b. s. 5 d. h.L. v. B., 45 j., werkman Koewacht, tot 3 d. gev.J. B. d. C., 23 j., voerman Koe wacht, tot 8 d. gev. en f 5 b. s. 5 d. h.H. d. G., 21 j., arbeider Cadzand, tot 14 d. gev. en 10 b. s. 10 d. h.P. M., 26 j., arbeider Stekene, tot 2 m. gev. en 10 b. s. 10 d. h.J. M., 20 j., arbeider Stekene, tot 2 m. gev. en 10 b. s. 10 d. h.A. M., 16 j., en A. M., 23 j,, beiden arbei ders Stekene, ieder tot 1 m. gev. en 10 b. s. 10 d. h.A. M., 19 j., arbeider Stekene, en B. I., 53 j., Meerdonk, ieder tot 2 m. gev. en 10 b. s. 10 d. h.F. B., 44 j, L. 1„ 49 j., E. H., 20 j., allen Meerdonk, en F. R., 27 j., P. J. R., 42 j., A. S., 24 j., allen Stekene, ieder tot 1 m.gev. en 10 b. s. 10 d. h.A. R., 23 j., arbeider Stekene, tot 2 m. gev. en 10 b. s. 10 d. h.; E. A., 21 j., Moerbeke, A. V., 26 j., J. B., 20 j., beiden Stekene, en P. N., 18 j., arbeider Kemseke, ieder tot 1 m. gev. en 10 b. s. 10 d. h. Vrijgesproken zijn: J. B., 16 j., en A. B., 12 j., beiden zonder beroep St. Jansteen. Allen veroordeelden in de kosten, ook die van bekeuring en met verbeurdverklaring der aange haalde goederen. Kantongerecht te Middelburg. Heden, Dinsdag, zijn veroordeeldC. M., Vlis- singen wegens het werpen van water op straat niet met goten of slangen tot 1 b. s. 1 d. W. C. K., Vlissingen, wegens het bemoeielijken van 't reizend publiek aan 't station tot 1 b. s. ld.; W. J. Gz., H. M. Jz., J. I. Jz., Westka- pelle, wegens het verwekken van nachtelijk rumoer, ieder tot 1 b. s. 1 d.C. P. Jz., P. v. B. Cz., P. v. P., Westkapelle, wegens het zonder acte pogingen doen om wild op te sporen, ieder tot 10 b. s. 3 d.C. J., Koudekerke, wegens het aanwenden van pogingen om wild te bemachti gen door wildstrikken tot 10 b. s. 3 d.A. C. C., Middelburg, wegens het zich op de vereischte tijd als mannelijk ingezetene, zijn negendiende jaar zijnde ingetreden, niet aangeven voor de nationale militie tot 10 b. s. 3 d.J. S., J. S., Arne- muiden, N. S., J. D., K. H., Vlissingen, wegens het rapen van Schelpdieren van een zeedijk van Uit het Duitsch. II. De dierentemmer zegt zijn nteeuiiig overr liet aangestaard worden. Niemand kan ze aanraken of afbreken, daar voor zijn zij te hoog, te onbereikbaar. Zij worden slechts door de zon gekust, door een vogel ge streeld eerst wanneer zij verwelken vallen de roode bladeren van den kelk als bloeddroppels op de aarde neer. Aan die bloemen doet Car- mencita mjj denken. Zij bloeien heerlijk, eenzaam boven een blauwen muur, waarop in gouden letters Arabische tooverspreuken geschreven staan, die niemand kan lezen, waarvan geen mensch den zin begrijpt. Ik heb haar voor het eerst gezien in het groote amphitheater bij Sanger, in Val paraiso. Zij danste dien zeldzamen Spiderdance de tarantella op het koord. Op het programma, heette zij altijd No 18, en in heel Valparaiso was zij niet anders bekend. En No 18 bracht alle hoofden op hol en maakte dat de kas steeds vol was. Thans is zij achttien jaar, toen was .zij 16. En de menschen waren eerst gekomen om iets heel Sterks te zienwant die spinnendans was dooi den polder Walcheren, ieder tot 1 b. s. 1 d. J. v. E. Cz., J. v. d. H. Az., J. de V. Mz., P. v. d. M. Cz., Domburg, A. L., Middelburg, wegens straatschenderij, ieder tot f 1 b. s. 1 d. Verder wegens dronkenschapP. J. C., Mid delburg tot 3 b. s. 2 d.J. D., Middelburg tot 5 b. s. 2 d.A. B., P. K., Domburg, S. M. Gz., Vrouwepolder, ieder tot 1 b. s. 1 d.J. W., Westkapelle tot 15 b. s. 3 d.en allen in de kosten van het geding. Het gerechtshof te 's Gravenhage behandelde Zaterdag, zooals wij dien dag reeds in 't kort mededeelden het appèl van het vonnis der recht bank alhier in zake de aanklacht tegen den directeur der Middelburgsche kunstboterfabriek, waarvan de uitspraak op 28 April is bepaald. Bij de behandeling dezer zaak voor de rechtbank gaven wij hiervan een uitvoerig verslag. De directeur werd vrijgesproken van de aanklacht als zou hij boter, in zijn fabriek gemaakt, in Engeland hebben doen verkoopen, die verpakt en verzonden was in papier waarop een handelsmerk voorkwam dat met geringe afwijking van dat eener Rotterdamsche fabriek was nagebootst. De rechtbank grondde haar vrijspraak op het niet bewezen zijn van eene opzettelijke handeling van bekl.. die erkende hetgeen hem werd ten laste gelegd, maar voorgaf met geweten te.hebben dat het merk was gedeponeerd. De proc.-gen. gaf toe dat niet bewezen was het in voorraad hebben van boter in papier met het bedoelde handelsmerk, maar meende dat het feit niet kon vallen buiten het bereik der Ned. strafwet. Hij geloofde dat bewezen was dat een ander recht had op het merk in deze bedoeld en evenzeer bewezen dat bekl. opzettelijk en des- bewust had gehandeld. Hij requireerde mitsdien schuldigverklaring en veroordeeling van bekl. in eene boete van f 600. De verdediger, mr Verschoor, die het zich tot een eer rekende dat het hem gegeven was het eerste lid der balie te zijn dat met den nieuwen proc.- gen. in aanraking kwam, wees er op dat de af levering en verkoop der boter niet-hier te lande maar in Engeland heeft plaats gehad. Hetjkwam hem voor dat niet gebleken was dat hier met opzet was gebruik gemaakt van een merk, waarop een ander recht had en dat was gedeponeerd. Integendeel verkeerde de directeur der boter- fabriek, blijkens de correspondentie met zijn agent in Engeland, van wien hij de bestelling voor boter met dat merk verkreeg, in de overtuiging, dat dat merk niet gedeponeerd was. Uit alle omstandigheden voor en na het plegen van het feit was het gebrek aan opzet gebleken. Beklaagde mocht onvoorzichtig gehandeld hebben, strafbaar was het feit niet volgens pleiter. Tot besteller-postbode te Domburg is aange steld de gepensioneerde sergeant P. J. Coset. Zaterdag kwamen te Vlissingen weder 22 wagons met p. m. 3100 schapen aan. Over hetzelfde tijdperk als 1887 zijn tot nutoeruim 11.000 schapen meer vervoerd, ofschoon in denzelfden tijd drie reizen minder dan het vorige jaar werden gedaan. Door het bestuur der Vereeniging van Volks vermaken te Goes is besloten omstreeks half Juli te Goes een turnfeest te houden. Aan het bestuur der Vereeniging tot Weezen- verpleging voor Noord- en Zuid-Beveland is bij kon. besluit van 3 April jl. vergunning verleend tot het houden eener verloting van voorwerpen van kunst en smaak, terwijl door den commissaris des konings in deze provincie het aantal uit te geven loten is bepaald op tienduizend en de prijs per lot op hoogstens 50 cents. (Cr. ct.) Uit Bruinisse schrijft men ons Tengevolge van het voortdurend koele weder hadden hier gedurende de laatste drie weken nog aanzienlijke mossel verzendingen naar het buiten land plaats, die te zamen verscheidene honderden balen bedragen en als eene kleine tegemoetko ming in het, door vorst, gestremde verzendings tijdvak eene zeer welkome bezigheid gaven. Thans moeten de orders sterk verminderen. Uit Assen wordt gemeld dat op verschillende plaatsen onder de veenarbeiders groote opgewon denheid heerscht. Te Oolthermond en Wierdin- gerveen is eene groote werkstaking uitgebroken. De commissaris des konings, de officier van justitie en de rijkspolitie zijn erheen getrokken. 80 infanteristen en 40 huzaren zijn gerequireerd. Ook te Schoonoord is onder de arbeiders eene opz-oerige beweging ontstaan. De werkstakingen schijnen aanstekelijk. Nu de arme Lola Montey in zwang gebracht ik meen zelfs dat zij hem uitgedacht had Zij danste hem overal in het Zuiden, en later in Californië. En toen verwekte die dans niet weinig ergernis. Men moest ook maar zien, hoe Lola de spin nabootste, die met handen en voeten spint, en spint totdat zij midden in haar net haar slachtoffer gaat ziften afwachten Die arme LolaEindelijk geraakte zij aan den drank en kon niet meer dansentoen trok zij naar Grafs-Valley, kocht een mijn en dronk met hare arbeiders den sterksten Whisky. Toen nu Carmencita dien spinnendans aankon digde hoopten al de Caballero's op een groot schandaaleen sterke toer. En daar kwam No 18, dat jonge, lieve schoolmeisje, met hare onschuldige zwarte oogen en sprong over het koord en zweefde door de lucht als een hemels blauwe vlinder.»Dat is heel anders dan wij dachtenspraken de Caballero's in hunne met goud geborduurde rokken en wijde mantels, de wilde cowboys der prairieën en de gouddelvers. »Het is wat anders maar veel schooner." En de Senoras en de Ladies brachten haar Sinaas appelen en noodigden haar bij zich in de loges neen, ik zeg u Carmencita zal nooit diep zinken, nooit een huisbakken leven leiden, zooals andere lieden en nooit gelukkig zijn »Het arme kindsprak Ben Sadoun droo- merig. ii Zaterdag, zij het ook op kleine schaal, te Assen ook een werkstaking uitgebroken, en wel op de sigarenfabriek van den heer J. W. Kiiller. In houding van loon, omdat zij naar het oordeel van hun patroon te weinig sigaren hadden ge fabriceerd uit eene zekere hoeveelheid tabak, moet de reden zijn, dat zeven der werklieden zich ongenegen betoonden den arbeid voort te zetten. Te Deventer is gisteren morgen gevankelijk binnengebracht en aan de militaire autoriteit overgeleverd een infanterist, belast met het hand haven der orde in de venen, die zich had schuldig gemaakt aan diefstal van eene wasch op eene bleek. Uit Almelo wordt aan de Zw. Ct gemeld Gisteren namiddag trok de tijding, dat Doruela Nieuwenhuis in de gemeente Ambt Almelo in of bij eene boerenwoning nabij het Leeshuis zou spreken, tal van personen naar die plaats. Zijne rede was over het geheel gematigd, meer dan die van Bennink, die na hem sprak. Dat de soci aal-democraten de werkstaking hier geleid en gesteund hadden, moest opwekken om zich meer en meer bij hen aan te sluiten. Voorts verkon digde D. N. eenige zijner sociale en politieke stellingen. De jongste grondwetsherziening was lapwerk. Voor het meerendeel zijner toehoorders was de spreker onhoorbaar. Hij had na afloop der rede conferenties met partij genooten en eenige leden van de voormalige commissie der werksta king. Blijkens de A'. R. Ct werd gisteren op de Mer- wede voor de stad Gorinchem een visschersschuit door eene opvarende sleep-schroefstoomboot aan gevaren en aan stukken gespleten. De schroefboot stoomde door en er werd door haar hoegenaamd geen redding geboden aan de met de golven worstelende twee visschers. Door eenige visschers, die in den omtrek waren, zijn echter gelukkig beide drenkelingen gered en na eenigen tijd weêr tot het leven teruggebracht. De netten en het visscherstuig der aangevaren schuit is ook verloren gegaan. Gedurende de maand Maart werden bij het koloniaal werfdejiot aangenomen 168 man, waar onder 107 vreemdelingen, en werden van de andere korpsen 44 man overgenomen. In die maand vertrokken naar Oost-Indië in 4 detache menten met 9 officieren300 man en keerden van daar terug 78 onderofficieren en minderen, die aldaar gemiddeld 7 jaren verbleven. De marinier 3e kl. C., die bij de coupure aan 's rijks werf te Amsterdam op post stond, is gisteren ochtend omstreeks 4 uren in het water geraakt en verdronken. Op het hooren van angst kreten werd onmiddellijk hulp verleend, doch het gelukte eerst na een half uur den drenkeling levenloos op te halen. Op den hoek van Smidswater en Korte Voorhout te 's Gravenhage werd, zoo verhaalt de Haagsche correspondent van het Hbld, dezer dagen het Spaansche gezantschapshotel voor de geringe som van f 36000 opgehouden en later onderhands verkocht aan een Haagsche dame, die zeker niet meer dan dezen bespottelijk lagen prijs voor de woning van wijlen hertog Bernard van Saksen- Weimar zal gegeven hebben. Aan dit huis moet het zeldzaam servituut verbonden zijn, dat het lid van zekere Engelsche familie steeds het recht heeft, in die woning eene kamer met éen stoel te vorderen. Men stelle zich de verrassing van dezen of genen eigenaar van het bewuste perceel voor, als hij op een ot anderen avond iemand bij zich ziet binnentreden, die zonder plichtpleging zijn kamer en zijn stoel vraagt en zich daar installeert alsof hij thuis was. Indien de ligging en hoedanigheid van het vertrek niet nader omschreven zijn, kan de eigenaar er zich wel is waar met een zolderkamertje van af maken, dat de zoon of de dochter van Albion niet tot een lang verblijf zal nopen. Vrijdag namiddag omstreeks vijf uur werd te Leiden uit de ouderlijke woning een vijfjarig knaapje vermist. Gisteren is het lijkje uit de Oude Vest opgehaald. Te Vianen kregen Vrijdag twee broeders, werkzaam in de houtmakerij der firma Bennik, ongenoegen met elkaar. De twist liep zoo-hoog, dat de een den ander met een bos teenenhout sloeg, waarop deze met een messteek antwoordde »Ach!" meende de Japanees, »wie kan dat alles nu reeds zeggen Zij is nog zoo jong. En het aangestaard worden verstompt mettertijd alle edelaardigheid, allen trots, alle onschuld, alle fijngevoeligheid." «Daar hebt gij een waar woord gesproken, kwikzilvertje," merkte John Bell aan. »Het ge voel van «aangestaard te worden" is iets, waar van het publiek nooit een flauw begrip krijgt en dat alleen de «tentoongestelde menschen" kennen. Nog nooit heeft iemand over dat gevoel geschreven, of het beschrevenwant kunstenma kers zijn zelden schrijvers en het is nog nooit een comediant, een Siameschen tweeling of een geleerden hond in het hoofd gekomen om de ge schiedenis van zijn eigen gemoedsleven te schrij ven in dergelijke memoires wordt alleen van de behaalde overwinningen gewaagd. »Ja dat gevoel van aangestaard te worden op het tooneel, op den rug van een kunstpaard, in het hok bij wilde dieren, in de tent van den kornak, is het prikkelendste, aangenaamste ge voel, dat men zich kan voorstellenmaar zeer demoraliseerend. Men weet dat er niet éen oog op u gevestigd is, maar een zee van oogen. Dat maakt u niet verlegen, maar ijdel. Men voelt aller blikken op zijn hoofd samenvloeien en het .is alsof men een kroon draagt. Dan weer alsof al die blikken lieve streelende armen zijn, die ons omhelzen en men voelt zich bedwelmd men en zjjn broeder zoo ernstig verwondde, dat deze Zaterdag overleed. De firma G. Dikker Co te Hengeloo heeft voor 66 harer werklieden een pensioencontract gesloten met de Nederlandsche pensioenvereeniging voor werklieden. Het vijftigjarig bestaan van Natura Artis Magistra te Amsterdam op 1 Mei e. k. zal wor den gevierd met het uitspreken eener feestrede door prof. Stokvis; het uitvoeren eener cantate, woorden van prof. Alb. Thijm, muziek van Dan. de Lange (waarschijnlijk twee malen, 1 en 3 Mei); een feestmaaltijd aan genoodigdenversiering van den ingang in de Kerklaan; verlichting van een drijvenden tempel tusschen de beide bruggen; muziekuitvoeringen enz. Het programma is nog niet geheel vastgesteld. (Hbld.) Zaterdagmiddag ontving de heer De Groot, directeur van den Parkschouwburg te Amsterdam een briefje waaruit bleek dat de orkestdirecteur de heer De la Fuente naar Londen was vertrok ken. Er was hoegenaamd niets geschied dat aanleiding had kunnen geven de betrekking plot seling te verbreken. Hamlet was aangekondigd. Repetitie te houden was onmogelijk, daar de leden Tan het orkest hier en daar door de stad verspreid waren. Op goed geluk vatte 's avonds de heer H. C. Mönch, onder-kapelmeester, den dirigeerstaf op en hoe onzeker zangers en koristen ook waren de voorstelling ging door. Eenige weken geleden vermeldden wij, dat de militaire apotheker met den rang van adju dant-onderofficier V. te Breda eenige dagen vóór zijn huwelijk aanzegging ontving, dat de verstrekte permissie, om te mogen huwen, was ingetrokken en hij nog een jaar moest wachten. De heer V. schreef een request aan Z. M. den koning, terwijl een zijner naaste familiebetrekkingen zich per soonlijk tot den minister wendde, om alsnog verlof te erlangen. Dit verlof is thans toegestaan, zoodat de heer V. de vorige week is gehuwd. Omtrent keizerin Victoria aan het ziekbed van haar gemaal deelt het Berl. Tgbltt mede «De zelfopofferende liefde en de verplegende zorg van keizerin Victoria hebben iets heldhaftigs en iets aandoenlijks te gelijk. Sedert vele maanden geoefend in de kunst om iederen wensch van haar gemaal, ja elke gedachte van hem te raden, blijft de keizerin bijna voortdurend bij het ziek bed van den keizer. De lijder behoeft slechts naar iets te zien en reeds is zijn wensch vervuld. Het is hem aangenaam dat de keizerin hem zelve alle kleine diensten bewijst; zij geeft hem alles, zooals hij het het liefste heeft, en een handdruk, een zacht streelen van den arm der trouwe ver pleegster drukt des keizers dank uit. Soms schrijft hij op een briefje: Hoe zal ik dat ooit vergelden of »gij zijt mijn lievelingeen als de papiertjes met dergelijke kleine ontboezemingen niet verloren gaan, kunnen zij een treffend bewijs leveren van de fijngevoeligheid des keizers en van het geluk, dat hem in zijn familiekring ten deel viel. Schudt de keizerin het hootdkussen voor den zieke op, dan is het dezen, alsof hij daarom alleen beter zal slapen en reikt zij hem een boek, een glas, een stuk papier, eene bloem, dan verheldert zij zijn leven. »Madchen für Alles(meid alleen) schreef de keizer dezer dagen nog schertsend op een briefje, dat hij der keizerin toestak. Hoe strekt dit der keizerin tot eere Een Engelsch correspondent deelt het volgende voorbeeld van de genegenheid der Berlijners voor hun zieken keizer mede. Zaterdag of Zondag namiddag boden een paar bloemenmeisjes viooltjes te koop aan de voor het slot van Charlottenburg verzamelde talrijke menigte. Het publiek kreeg plotseling een inval. Fluks werden alle viooltjes gekocht en aan den keizer gezonden, wiens lieve lingsbloemen het zijn. Keizer Frederik was zeer verblijd over dit blijk van de liefde zijns volks. - Opnieuw zijn wanordelijkheden op Kreta in de nabijheid van Kanea tusschen Mohammedanen en Christenen uitgebroken. Een Christen werd gedood en zijn lijk geschonden, terwijl een Turk gewond werd. Vijf honderd Muzelmannen dreigden en beleedigden den gouverneur-generaal en de Christenen. Tien der belhamels zijn gearresteerd. De orde is hersteld. is meer dan andere menschen en men is zalig dat aangestaard worden gelijk een minnehandel met de geheele wereld, een rendez-vous met de menschheid in het algemeen. Het is alsof iedereen ons minnebrieven schreefmillioenen harten klop pen voor ons, de gezichten die zich begeerig naar ons toekeeren als zonnebloemen naar het daglicht zijn als zoovele altaren, waarop een offer voor ons brandt. Het aangestaard worden maakt ons frisscher, talentvoller, bekoorlijker dan wij in de werkelijkheid zijnhet verscherpt de inspi ratie, het prikkelt den geest, het maakt ons knappermaar het verstompt ook onze edelste gevoelens: nederigheid en ware bescheidenheid; want er zijn ook avonden, waarop een nieuw, een vreemd, of een vijandig publiek ons aanstaart, waarop men ons met wantrouwen bespiedt, met afkeuring of spot aanzieten dan moet men toch glimlachen. En er bestaat een soort van publiek, dat ons met vreeselijken blik beschouwt een blik, waarin afkeuring zich aan verachting paart. En onder al die blikken, waaraan men zich dag in, dag uit blootstelt, verstompt mettertijd het fiere harthet edelste bloed wordt te traag om nog naar het voorhoofd te kunnen stijgen. Men zinkt. Men verliest het beste deel van zjjn karakter en men geeft er niet meer om wat men geworden is." Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2