N\ 98, 1888. 131* Jaargang! W oensdag 25 April. Middelburg 24 April, Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentie n: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels 1.50; iedere regel meer /0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsrui mte. Agenten te Ylissingen: P. Gr. de Vey Mestdagh Zoon, te GoesA, A. W. Bolland, te Kruiningen: P. van den Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij en te Tholen: W. A. van Nietjwenhuijzen. Yerder -worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen; en nemen ook bet algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditman te Rotterdam, en de firma B. van deb Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger. Naar aanleiding van het optreden van het anti-liberale ministerie, terwijl de hoogere en lagere ambtenaarsrangen aan de verschillende ministerieele departementen voor verre het grootste gedeelte door liberalen bezet zijn, maakt De Oranjevaan de volgende opmerkingen »Een veldheer kan buiten zijn schuld den slag verliezen, wanneer zijn bevelen ten halve of ave rechts worden uitgevoerdwanneer hem van ver schillende punten, waar gevecht geleverd wordt, onjuiste berichten worden gegevenwanneer de onderbevelhebbers nalaten, de geestdrift in den troep aan te vuren. En al is nu het onderscheid groot tusschen een veldslag en een ministerieel bureau, toch is er deze overeenkomst, dat de ijver van den bekwaamsten minister vruchteloos kan zijn, zoo zijn arbeid niet gesteund wordt door zijn ambtenaren. Een der hoofdoorzaken hiervan ligt wel in de onzerzijds zoo menigwerf bestreden centralisatie, waardoor alle zaken, van nationaal belang zoo wel als van locale onbeduidendheid, hetzij er een millioen bij gemoeid zij of een paar honderd gulden, zich bij de departementen hebben opge hoopt, zoodat het onmogelijk is, dat een minister, laat staan een nieuw aankomende, al die zaken kenne. Heeft hij zijn beslissing te nemen, heeft hij aan de staten-generaal inlichtingen te geven, dan moet hij op zijn ambtenaren vertrouwen en afgaan op hun mededeelingen. En wee hem, zoo hij daarbij stuit op bedekte tegenwerking of lijde lijk verzet. Dat dit gevaar niet denkbeeldig is, heeft Het Vaderland gevoeld, wanneer het waarschuwde tegen het aanvaarden van een strijd op leven en dood tegen de oppositie a oütrance, om de anti-liberale regeering ten val te brengen. Die waarschuwing komt ons voor, wel in de eerste plaats de secretarissen-generaal en de referen darissen te gelden. Zullen zij ze aannemen als oprechte vaderlan ders, wien het welzijn des lands ter harte gaat, of zullen zij die in den wind slaan als partijzueh- tigen Zullen zij, onder andere hoofden komende, gedachtig zijn aan hun roeping, om de hoofden der departementen te dienen, of zich ten dienste stellen van partijbelang Om zich te schikken onder de nieuwe orde van zaken, daartoe behoort hun, wij moeten het erkennen, mannenmoed daarentegen hebben ook zij te overwegen, dat oppositie hunnerzijds voor hen gevaarlijk zou kunnen worden. Wie zou intusschen niet wenschen en verwachten, dat zij, zoo zij door het nieuwe ministerie in hun betrek kingen worden gehouden, den mannenmoed dei- getrouwe plichtsbetrachting in het waarnemen hunner ambten zullen vertoonen Yan welingelichte zijde wordt verzekerd, dat tot dusver niets bekend is van eene overbrenging van de afdeeling »handel en nijverheid" van het departement van waterstaat naar het ministerie van buitenlandsche zaken. Geen der nieuw opgetreden ministers van ge noemde departementen heeft dien maatregel als voorwaarde gesteld. Wanneer eenig onderdeel der werkzaamheden van waterstaat naar buitenlandsche zaken over ging, dan zouden 't zijn de consulaire verslagen en berichten, waarvan de behandeling meer eigenaardig bij laatstgemelden diensttak thuis behoort en waarop meermalen is aangedrongen. Naar aanleiding der data van bijeenroeping der staten-generaal, welke in de bladen worden genoemd, merkt men het Dagblad op, dat de kamers nog niet zijn geconvoceerd, zoodat alle berichten omtrent den dag der bijeenkomst als voorbarig moeten worden beschouwd. De afgetreden ministers hebben verzocht in eene afscheidsaudientie bij Z. M. te worden toe gelaten. De koning moest tot zijn leedwezen te kennen geven, dat de staat van zijne gezondheid niet toeliet de heeren te ontvangen. (Vad.J Naar men verneemt hangt de tijd van vertrek van hunne majesteiten uit de residentie naar het Loo geheel af van de gesteldheid der buitenlucht, 't Is Z. M. toch ontraden zich onder een tempe ratuur heneden 60 gr. aan de lucht bloot te (stellen, Door den minister van justitie wordt Dinsdags audiëntie verleend, door den minister van water staat Donderdags en door den minister van kolo niën Vrijdags, allen 's middags te éen uur. Bij kon. besluit zijn benoemd tot directeur van het postkantoor te Prinsenhage, A. J. Terveer, thans commies der posterijen van de 3e klasse tot lid van het bestuur van het waterschap dei- sluis aan de Wielingen, mr P. C. J. Hennequin tot dijkgraaf van den Muijepolder, M. D. Hage. De kapitein ter zee D. G. Brand wordt met den len Juni aanstaande belast met de waarne ming der betrekking van hoofd van het vak van uitrusting bij de directie der marine te Willemsoord. Debij het 3e regiment infanterie in activiteit herstelde tweede-luitenant A. H. van Alphen de Veer is ingedeeld bij de 4e compagnie van het 3e bataljon te Bergen op Zoom. Op den len Mei a. s. zal de tweede luitenant G. Buijs, van het garnizoen Middelburg, met een detachement sterk 2 onderofficieren, 3 korporaals, 1 tamboer en 16 soldaten naar Terneuzen ver trekken ten einde aldaar gedurende drie maanden garnizoen te houden, tot het bewaken van een buskruitmagazijn en artillerie materieel. De. eerste-luitenant F. C. L. Lotsy, die gedu rende drie maanden gedetacheerd is geweest te Neuzen, keert op 1 Mei a. s. met zijn onderheb- bend detachement in het garnizoen Vlissingen terug. Met ingang van 1 Mei is de heer J. Jansen, thans stationchef te 's Heer-Arendskerke, overge plaatst naar Ylissingen (stad). De stationchef van Ylissingen (stad), de heer A. F. D. Plancken, verlaat, zooals wij reeds meldden, met eervol ontslag den dienst der staatsspoorwegen. Verder wordt de stationschef te Woensdrecht, C. Dekkers, overgeplaatst naar 'sHeer Arendskerke, terwijl tot stationschef te Woensdrecht wordt be noemd J. G. H. Peijster, stations-assistent te Breda. Gelijk wij nog in een deel der oplaag van gisteren konden mededeelen, is door den raad van Eede tot secretaris dier gemeente benoemd, de heer S. W. Weisfeit te St. Kruis. De benoemde verkreeg 4 van de 7 stemmen terwijl er 3 waren uitgebracht op den heer P. W. Nunnink, timmerman te Eede, die niet op de voordracht stond. De heer Yan den Dries van Heinkenszand had zijne sollicitatie ingetrokken. Heden morgen arriveerden te Vlissingen met het stoomschip Willem Prins van Oranje, komman- dant T. M. Lucas, de heer Nakumura-Hiroyasu, Japansch gezant, en echtgenoote, die per aanslui- tenden mailtrein de reis naar 's Gravenhage vervolgden. De zaak-Völlmar schijnt eindelijk zijn beslag te hebben gekregen. Naar men verneemt is de heer Völlmar, directeur der koninklijke militaire kapel, thans op pensioen gesteld en zal hij dien tengevolge eerstdaags uit de sterkte van het regi ment grenadiers en jagers worden afgevoerd. Peitlio schrijft in het Weekblad van het Recht no van 23 April. In no 5530 komt voor een vonnis van het kan tongerecht no 1 te Amsterdam, van 6 Maart jl., waarbij is uitgemaakt, dat eene quitantie groot 9.21 voor een kwartaal van een abonnement ad 36.84 per jaar, aan zegelrecht onderworpen is, omdat die betaling van 9.21 strekt op re kening van eene grootere schuld. Met die beslissing kan ik mjj niet vereenigen. Zij steunt op de overweging: »dat immers de verbintenis van partijen is eene verbintenis met tijdsbepaling en bij eene dusdanige verbintenis hoe men ook omtrent den aard en het wezen eener tijdsbepaling moge denken op doctrinair standpunt naar ons recht (art. 1304 B. W.) in overeenstemming met het Fransche recht (art. 1185 C. C.) wel de" uitoefening van het daaruit voortspruitende recht, dus het vorderingsrecht, wordt opgeschort, doch het recht zelf bestaat van het oogenblik af dat de overeenkomst werd ge sloten." Daarbij is over het hoofd gezien dat de wet op het plakzegel niet vraagt: welk recht bestaat op het oogenblik dat de overeenkomst werd ge sloten, m. a. w. welk recht vloeit uit de verbin tenis voort, zoodat daarvan evenmin als van een doctrinair standpunt sprake kan zijn, maar dat de wet alleen heiast het te niet gaan eener geld schuld, (zie art. 1 der wet van 11 Juli 1882, SM. no 93), zoodat alleen een feitelijk bestaande schuld die op het oogenblik van het gebruik van het plakzegel te niet gaat voor de noodzakelijkheid van dat gebruik in aanmerking kan komen, het geen ook door het bestuur der registratie bij de decisiën P. W. 6866 en 6873 uit het oog is ver loren. Zoo is b. v. elke termijn van betaling, die op zich zelf verschijnt, eene afzonderlijke schuld, die geheel onafhankelijk van andere en volgende ter mijnen kan worden gevorderd en betaald en dus kan te niet gaan en die ieder op zich zelf aan de bepalingen van verjaring onderworpen is. De termijn van 9.21 vormde hier eene geheel op zich zelf staande geldschuld, die afzonderlijk vorderbaar was en door kwijting te niet ging, en daartegen doet niets af de verplichting tot be taling der volgende termijnen die uit dezelfde verbintenis voortvloeien, maar geheel op zich zelf staande schulden vormen, ieder door afzonderlijke verjaringstermijnen geregeld. (Ygl. art. 2027 3e lid Br W.) Touillier zegt dan ook in zij n Droit Civil Fran cais (Belgische uitgave) tome III, no 688 zeer duidelijk»Zes arrérages d'une rente, les interets d'une sommeles fermages ou les loyers d\m bail, forment autant de dettes différente s qffil y a de termes Bij arrest van den Hoogen raad van 20 October 1848 (Van den Honert, deel X, p. 81) werd be slist dat bij eene veroordeeling tot betaling van verschenen renten kan gevoegd worden de ver oordeeling tot continuatie dier betaling op de volgende verschijndagen, en dat door die veroor deeling geene de minste verplichting is geboren om iets vóór den vervaltijd te betalen. Alzoo: al bestaat ook het vorderingsrecht van het oogenblik dat de overeenkomst werd gesloten, zooals de kantonrechter aanneemt, dan staat toch iedere tormijn als hij verschenen is, als geldschuld op zich zelf, die bij het te niet gaan door beta ling met plakzegel is belast, indien hij op zich zelf meer dan 10 bedraagt. Gisteren namiddag werd te Amsterdam onder leiding van den voorzitter van het bestuur den heer A. C. Wertheim de 13e jaarvergadering ge houden van belangstellenden bij de Prins Hendrik Stichting voor oude en gebrekkige zeelieden te Egmond a/Zee. Uit het altijd even aangenaam leesbare als interessante jaarverslag van den secretaris-direc teur den heer G. E. A. van Hall bleek o. a. dat de oude zeelieden betrekkelijk weinig met ziekte te kampen hadden, dank zij de uitmuntende in richting van het gebouw dat nu geheel door heet-water verwarmd wordt. Vier verlieten het leven, hun levensdraad was afgesponnen. 21 verpleegden werden in het af- geloopen jaar opgenomen, zoodat uit0. Dec. 64 verpleegden aanwezig waren, voor wie aan voe ding, ligging en kleeding 11301.08 werd uit gegeven of 46 1/20 ct. per dag en per hoofd, tegen 47 3/10 in 1886. In Juni kwam de bovenbouw gereed en spoedig werden de daardoor verkregen 16 plaatsen bezet, terwijl nog vele aanvragen moesten worden uit gesteld, zoodat besloten werd nog een zaal te houwen om eenmaal 90 ouden van dagen te kun nen herbergen. Yoor die verbouwing geraamd op 5648 is reeds f4000 bijeen, terwijl het bestuur alle hoop voedt dat het ^ontbrekende wel spoedig door vrienden van oude zeelieden zal toevloeien. Dat het dezen lieden niet aan belangstelling ontbreekt werd weder bewezen door belangrijke giften. Zoo o. a. van heeren directeuren der O.-I. Handel en Reederijen 2000, van M. II. M. f500, van den heerP. W. Janssen f 300, van mevr. Jans senArriens ƒ300, van een onbekende te Rot terdam door den notaris Yan den Berg ƒ250 en van den heer L. S. C. van den Berg te 's Hage ƒ100 waarvan de verbouwing des vorigenjaars geheel konde worden betaald. Aan legaten ontving de stichting van wijlen mej.F. E. Muller te Amsterdam overleden 3000 en van wijlen mej. A. M. Nieuweling ƒ5000 be zwaard met vruchtgebruik. Er traden 36 leden en 142 donateurs toe met een jaarlijksche bijdrage van 1183 terwijl 42 leden en donateurs door den dood of anderszins aan de stichting ontvielen. De winst- en ver liesrekening sluit met een bedrag van ƒ20615, met een batig saldo van ƒ5061.33. De balans met f89.402. Onder dankzegging voor het richtig beheer, met een opwekkend woord voor de oude zeelieden besloot de voorz. de vergadering. Dezer dagen waren een paar leden van het bestuur der Ned. commissie voor den grooten internationalen wedstrijd van wetenschappen en nijverheid en internationale wereldtentoonstelling te Brussel te dier stede, namen de terreinen in oogenschouw en zagen met voldoening den grootschen aanleg der tentoonstelling, de ruime inrichtingen en de zeer voldoende plaats, die den Nederlandsehen exposanten is aangewezen. Tévens ontving de commissie gisteren de officieele mededeeling dat de gebouwen gereed zijn en de deelnemers verzocht worden de goederen, bestemd voor de Nederl. afdeeling, te verzenden. De noodige documenten, die de goederen hij de afzending moeten vergezellen om te kunnen ge bruik maken van de concessies, toegestaan dooi de spoorwegmaatschappijen en van den vrijen invoer der goederen, zijn, voor zoover ze nog niet aan de inzenders verzonden zijn, op schriftelijke aanvraag verkrijgbaar bij mr Th. Stuart te Amsterdam, secretaris der commissie. Er is te Rotterdam gevestigd eene arbeiders- maatschappij, ten doel hebbende een productief en cööperatief associatiestelsel in toepassing te brengende stoffelijke en zedelijke verbetering der leden, het oprichten van afdeelingen, zooals volks-broodhakkerij, slachterij, ziekenfonds, enz., in het kort alles te bevorderen, wat langs wette- lijken weg tot verbetering kan bijdragen, den arbeid kan vermeerderen en de afstanden tusschen de verschillende standen kan wegnemen. Ook zal men trachten elkander hij werkeloosheid werk te verschaffen. Streng zullen geweerd worden zij, die politieke richtingen in deze zaak trachten te mengen, de revolutie verkondigen of godsdienstige gevoelens kwetsen. De afdeelingsbesturen staan onder controle van het hoofdbestuur. Het lidmaatschap dezer veree- niging is kosteloos, doch men is verplicht alles, wat de maatschappij maakt en verkoopt, zooveel de huishoudelijke behoeften medebrengen, bij haar te koopen; ten eerste om zoo mogelijk kapitaal te vormenten tweede omdat de leden de over tuiging moeten hebben, .dat alles, wat de maat schappij bezit, ook hun eigendom isten derde om meer vruchtdragenden arbeid te kunnen verkrijgen. Om lid te worden, moet men den ouderdom van 18 jaar bereikt hebben. (N. R. Ct.) Met 1 Mei a. s. treedt, volgens de Hollandsche bladen, in werking het nieuwe tarief voor ge combineerde rondreisbiljetten over verschillende spoorwegen. Vergeleken met het vorige jaar zijn tal van nieuwe coupons opgenomen, terwijl ook de bijbe- hoorende kaarten verschillende wijzigingen hebben ondergaan. Ook in de voorwaarden voor de af gifte dezer biljetten zijn veranderingen gebracht, in hoofdzaak de volgende Thans is gereglementeerd dat slechts dan ver bindingscoupons mogen gebruikt worden, wanneer tevens in het betreffende biljet betaalde coupons zijn opgenomen voor de heide trajecten, welke aan het begin- en eindpunt van den verbindingscoupon of van meer onmiddellijk op elkander volgende verbindingscoupons aansluiten; De rondreis wordt ook dan als aaneengesloten beschouwd, wanneer coupons voor verbindings lijnen op plaatsen, waar zich verschillende van elkander gescheiden stations bevinden, niet worden opgenomen. De coupons, welke in een biljet een of meer aaneengesloten werkelijke rondreizen vormen, kunnen van het punt, van waar deze rondreizen uitgaan, ook in omgekeerde volgorde gebruikt worden, mits de reiziger den stationschef te dier plaatse daarvan kennis geve en deze het biljet behoorlijk heeft gecontrasigneerd. Inlasschen van nieuwe coupons in een reeds ge deeltelijk gebruikt biljet is verboden, evenals het verwisselen van coupons van zulk een biljet. Yoor reeds afgehaalde doch geheel ongebruikt gebleven biljetten kan de prijs gerestitueerd wor den, na aftrek van ƒ0.60 tot ƒ1.80 confectiekosten In de laatst gehouden vergadering van het hoofdbestuur der Vereeniging ter bevordering van de Nederlandsclie visscherij is o. m. besloten een cir culaire te richten tot de aanzienlijken in Nederland, teneinde hun steun te vragen voor de vereeniging, zooals dit in Engeland, Schotland en Duitschl and zoo algemeen plaats vindt voor die instellingen daar te lande. Verder werd behandeld een verzoek der afdee ling Yerseke, omtrent het brengen van oesters

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1