N°. 96. I3P Jaargang!! 1888. Maandag 23 April. Buitenland. Middelburg 21 April, Het nieuwe ministerie. Verspreide berichten. Burgerlijke stand, Algemeen Overzicht. Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën; 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regelsƒ1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. By deze oonrant behoort een BIJVOEGSEL, MIDDELBURGSGHE COURANT. Agenten te Vlissingen; P. G. de Vet Mestdagh Zoon, te Goes; A. A. W. Bolland, te Kruiningen: P. van deb Peul, te Zierikzee: A. 0. de Moou en te Tliolen: W. A. van Nieuwenhuuzen. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomenen nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nugh van Ditmae te Rotterdam, en de firma B. van deb Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenlandte Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John P. Jones, opvolger. Aan alle gissingen, aan alle min of meer bepaalde verzekeringen is thans een einde ge maakt het nieuwe kabinet is in het leven en wat daaromtrent officieus werd gemeld, is nu officieele waarheid geworden. De laatste dagen van het vijfjarig ministerieel leven van den heer Heemskerk heeft men niet afgewacht om dat te doen eindigentrouwens een paar dagen van werkeloosheid meer of minder waren overbodig om luister bij te zet ten aan een werkkring, die den naam van den gewezen premier, wien zoo dikwijls een hard woord is toegevoegd, en lang niet zonder reden, met eere verbindt aan de politieke geschiede nis van ons land. Eu wie volgen hem en de zijnen nu op Een achttal mannen, voor de helft het adel lijk element vertegenwoordigend, een baron en drie jonkheeren wat voor een democraat als Keuchenius 'een eigenaardig gezelschap mag heeten. Verder kan men dit achttal ook juist in tweeën splitsen om aan de eene zijde te plaatsen vier mannen, die deelnamen aan den jongsten strijd op staatkundig gebied, en vier, nl. jhr Hartsen, kolonel Bergansius, kaptiein Dyserinck en ingenieur Havelaar, aan dien strijd geheel vreemd. Het verwondert ons niet dat het den heer Mackay moeite gekost heeft dit kabinet te formeerenhij moest met zoovele partij- schakeeringen rekening houdenhij wilde, om het met de Standaard uit te drukken, de pu blieke opinie niet te sterken schok doen on dergaan hij mocht dus niet in uitersten vervallen. En toch kon hij de gauche niet geheel links laten liggen. Wie dit alles overweegt zal moeten erkennen dat de heer Mackay niet ongelukkig is ge slaagd in het volbrengen van zijn opdracht maar tevens beamen dat de vrucht van zijne overleggingen daardoor niet rijper is geworden. Aan de nieuwe titularissen kan geen be kwaamheid worden ontzegdbaron Mackay is een erkend knap manjhr De Beaufort een niet minder talentvol financierjhr Ruys mag zich op juridische kennis beroemen Keuchenius zal niemand bekendheid met kolo niale zaken, scherpzinnigheid en onafhanke lijkheid ontzeggenen kolonel Bergansius wordt algemeen geroemd als een bekwaam artillerie-officier. Wat wij van den heer Havelaar hoorden geeft allerminst grond om hooge verwachtingen te koesteren omtrent zijn ministerschap; maar des te gunstiger luiden de mededeelingen om trent den heer Dyserinck, den minister van marine. Hij is onder-directeur der marine te Den Helder, staat hekend als een bekwaam manspreekt gemakkelijk en is stichter en Voorzitter der Vereeniging tot behandeling van op de zeemacht betrekking hebbende onderwerpen een betrekking waartoe men geen onbekwame kiest. Doch wat het merkwaardigste mag genoemd wordenhij is, en daarvan getuigen zijne talrijke geschriften, de liberale beginse len toegedaan. Wie had kunnen denken dat in een ministe rie, voortgekomen uit den drang der omstan digheden, gevolg van den verkiezingsstrijd in 1888, het vrijzinnig element zou zetelen? Maar elk dier heeren hoe bekwaam ook heeft zijne bijzondere opvattiugen omtrent hoofdpunten van regeerings- beleid. De heer Keuchenius is een erkend radicaal, waar het geldt onze koloniënhij schaarde zich vele malen aan de zijde der liberalen. JNaast hem neemt jhr Hartsen plaats, een man van het oud-koloniaal conservatisme. Kolonel Bergansius is een warm voorstander, jhr Buys een der felste tegenstanders van den persoon lijken dienstplicht. Zal bovendien de heer Keuchenius zijne ideeën omtrent de verplichte vaccinatie bij zijn collega's ingang kunnen doen vinden, of die tijdens zijn ministerschap op zij zetten? Zal de nieuwe minister van financiën be proeven de graanrechten te verhoogen? Wij betwijfelen dit. En hoe zal de verhouding tusschen de nieuwe heeren zijn, waar de vraagstukken betreffende het onderwijs aan de orde komen? Zullen daar mannen als de gematigde baron Mackay zich met een ultra- als Keuchenius kunnen verstaan, of zal het dan de kwestie worden van overwicht op de collega's? Ziedaar altemaal vragen die zich bij het nagaan der verschillende elementen, waaruit dit nieuwe ministerie bestaat, als van zelf voordoen. Men kan natuurlijk van de leden van een kabinet geen homogeniteit wenschen op alle punten; maar toch wel dat zij het eens zijn over hoofdzaken, die de kern raken van de richting, waarin het beleid zich zal bewegen. En dit te meer, wanneer bij een voorafgaanden strijd juist die hoofdpunten op den voorgrond zijn gesteld, zooals inden jongsten verkiezings periode het geval is geweest. Toen hebben niet de gematigde mannen als baron Mackay c. s. hun stem laten hooren neen juist de mannen der gauche bonden den strijd aan, zooals Lohman, Fabius, Heemskerk junior en Schaepman. Zij kwamen op tegen de liberale tyrannie zij beloofden gouden her gen van vrijheid en recht; van die zijde wer den graanrechten voorgespiegeld, bezuiniging enz. En thans wordt juist die gauche op zij ge zet neemt men alleen den heer Keuchenius voor koloniën, waarbij hij den liberalen nader staat dan den hehoudsmannen; en doemt men hem tot zwijgen over andere groote kwesties. Nu moge de redactie van Be Standaard be weren dat het haar toelacht „zoo gering aan deel als mogelijk in de verantwoordelijkheid te dragen," die bewering was eenvoudig een pleister op de wonde, welke men den katholieken moest toebrengen door slechs twee hunner in het kabinet een plaats te geven en in ieder geval is het kabinet, zooals het nu is samen gesteld, niet dat, wat men met recht had kun nen verwachten. Niet zonder grond noemde dan ook het Venloosch Weekblad een ministerie met zulke mannen, toen zij voor het eerst werden genoemd, „geen franchement anti-liberaal kabinet, geen ministerie van redres, maar een van het „„ware midden"", een schipper of water- en melk kabinet." Dit feit op zich zelf is reeds van veel ge wicht voor de liberalen. Reeds nu is de onmogelijkheid aan het licht gekomen om de beloften te volbrengen, waarmee men bij de verkiezingen zoo mild was. De gansche samenstelling van het kabinet getuigt van een kalmte, die scherp afsteekt bij den heftigen toon, en de stellige verzeke ringen omtrent verbeteringen, die men zou brengen. Baron Mackay en de zijnen zullen niet kunnen volvoeren, wat de heeren Lohman en Schaepman hebben voorgespiegeld. Aan dit ministerie een lang leven voorspel len, wij durven het niet wagen. Geenszins omdat het anti-liberaal is, zij het ook in gematigden geest, maar omdat het aan de verwachtingen der eigen geestverwanten niet zal kunnen voldoen. Na veel moeite en beleid tot stand gebracht, zullen spoedig genoeg de punten van verschil in eigen boezem te voorschijn treden. En hoe fraai de Standaard-party nu ook moge rede neeren het zal zoo heel lang niet meer duren, of bij hare aanhangers zal de oude aard wêer boven komen, zoowel in als buiten de kamer, en het ongeduld de bovenhand krijgen. En dit alles zullen de liberalen kunnen aanzien met het bewustzijn, dat zij, toen het bog tijd was, de kiezers voldoende gewaar schuwd hebben, toch vooral niet geloof te slaan aan al die fraaie voorspiegelingen. De teleurstellingen beginnen reeds hoeveel moeite men van zekere zijde ook doet om ze te verbloemen. En niet de liberalen zullen het ergst teleurgesteld wordendaarvan hou den wij ons verzekerd. Voor de liberalen zeiven behoeft er dus geen reden te bestaan om een gematigd ministerie, als thans is opgetreden, met onwel- willendaeid tegemoet te treden. Op menig punt zullen zij het kunnen steunenen mocht het mogelijk zijn daarmee eene oplossing te vinden van de schoolkwestie, zonder dat aan de eischen der openbare school wordt te kort gedaan het zou zeker in het belang des lands zijn zich daaraan niet te onttrekken. Op dat punt is een ministerie-Mackay beter dan een kabinet Lohman. Vooralsnog kan echter onze partij niet anders doen dan eene afwachtende houding aannemen. Door den minister van marine zijn, met ingang van 1 Mei a. s., bij bet loodswezen van bet 6de district, standplaats Vlissingen, benoemdtot zeeloods de kweekelingen le klasse L. J. de Waardt en J. Beneker; tot loodskweekelingen der le klasse de kweekelingen 2e kl. C. Verbeul en M. de Jonge, en tot loodskweekelingen der 2de klasse de 'matrozen M. A. Loesberg en L. M. Verbeul. Heden morgen is de derde, voortvluchtig geweest zijnde, verdachte in den diefstal van de Wfed. De R;; te Goes in de woning van den ge detineerde^ medeverdachte H. O. te Yerseke gearresteerd. Vrijdagavond was de politie ge waarschuwd, dat bij zich in den omtrek moest bevinden en van nacht vernam zij te Schore, dat hij op weg naar Yerseke gezien was. Daarom was zij zoo viij eens bij O. aan te kloppen, waai de verdachte in zijn slaap werd gestoord. Hij is onmiddellijk naar Middelburg gevoerd. In de tusschenliggende week moet bij met een schipper een reis naar Niel in België meegemaakt hebben. Voor de vacant wordende betrekking van gemeente-veldwachter te Axel hebben zich reeds 20 sollicitanten aangemeld. Men schrijft ons uit Sluis Door de vergadering van aandeelhouders in de Sluische stoombootmaat schappij (de naam dagteekent van vroeger) is be sloten den bargedienst Sluis-Brugge einde April te staken. Zijn we goed ingelicht dan is er tevens be sloten de eigendommenbarge, diligence, graan schip, paarden, enz. te verkoopen en de maat schappij dus te ontbinden. Waardeerende 't goede, door de maatschappij gedaan, ziet toch de groote meerderheid der Sluisenaars met genoegen de barge door eene stoomboot vervangen. Dat de onderneming van den beer Van de Klooster moge slagen is dus in alle opzichten gewensebt. In bet algemeen was gisteren in den toe stand van keizer Frederik geen verandering ge komen. Het bulletin der geneesheeren van gisterenavond luidde»De keizer bevond zich in den loop van den dag tamelijk wel, doch tegen den avond is de koorts wederom gestegen en de ademhaling bemoeilijkt." Volgens mededeeling van de Allg. Nordd. Ztg. beeft bij den keizer de loozing van etter gedurende Donderdagnacht met min of meer lange tusscben- poozen voortgeduurd. De daardoor veroorzaakte verlichting is onmiskenbaar, hoewel bij beoor deeling van den toestand nog bezorgdheid niet misplaatst is, daar de koorts nog niet geheel ge weken is. Intusscben schijnen de longen niet aangetast te zijnen verdere ziekteverschijnselen, zooals bet meermalen gemelde opzwellen der voeten, doen zich niet voor. Vrijdag morgen wensebte de keizer bet bed te verlaten, maar de doctoren verzetten zich biei'- tegen; over 't geheel verlangen zij dat de keizer meer rust neemt dan voorbeen. Het verleenen van audiëntie aan verschillende personen, terwijl de keizer koorts bad, werkte zeer ongunstig. Ook bet herhaaldelijk verschijnen voor bet raam, teneinde de menigte daar buiten gerust te stellen, vermoeide den patient ongemeen en overspande hem. Bij een dier gelegenheden werd hij balt bewusteloos. Het hoofddoel der geneesheeren is voor bet oogenblik den patient door krachtig voedsel te versterken. Bij besluit des Duitscben keizers is gratie ver leend aan alle militairen bij de landmacht en bij de marine, die wegens bet burgerlijk strafwetboek als verzet tegen de openbare macht of verstoring der openbare orde gequalificeerde misdrijven of wegens beleediging veroordeeld zijn; verder ook aan ben, die wegens andere misdrijven door den militairen rechter veroordeeld zijn, mits de straf niet meer bedraagt dan 6 weken of 150 M. boete; desgelijks ook aan allen, die disciplinair gestraft zijn, en eindelijk aan alle onderofficieren en man schappen, die aan bet verlaten van bun regiment zonder verlof of aan desertie voor de eerste maal, mits niet in komplot, schuldig zijn. Aan deser teurs, die nog niet tot bun regiment zijn terug gekeerd, wordt bet uitzicht op gratie geopend, indien zij zich binnen 6 maanden aanmelden. In verscheidene Duitscbe steden zijn adressen aan keizerin Victoria ter onderteekening neerge legd naar het voorbeeld der Berlijnsche vrouwen Een adres der vrouwen uit Breslau afgezonden bevatte 6564 bandteekeningen. Voor de watersnoodlijdenden in bet noorden van Duitscbland zijn reeds aan giften 1.529.613 Mrk ingekomen. De groep der uiterste linkerzijde in de Fransche kamer beeft een motie aangenomen, verklarende dat die afgevaardigden, welke het plebisciet en de dictatuur ondersteunen, niets meer met de leden der uiterste linkerzijde gemeen hebben. Donderdag avond vond nog te Parjjs in de Rue Croissant een manifestatie voor bet bureau van een anti-Boulangistiscb dagblad plaats. Een honderd personen, die Vive Boulanger riepen, werden overstemd door anarchisten en possibilisten met kreten»Weg met BoulangerLeve de sociale revolutie Klappen en stokslagen werden van beide zijden uitgedeeld, tot de politie Bou- langisten en revolutionnairen uiteen joeg en een paar personen oppakte. Uit Londen seint men, dat de verstrekker voor de fondsen der Boulanger-beweging is de hertog Dino, vroeger markies De Tallcyrand-Perigord. Door twee achtereenvolgende huwelijken met rijke Amerikaanscben over een inkomen van 2 millioen beschikkend, zou hertog Dino, die levendig belang stelt in Boulanger en nauw verwant is met Rochefort, zijn kas beschikbaar hebben gesteld als de bron waaruit »nof brad general" put. Deze rijke middelen schijnen overigens niet geheel toereikend te zijn, want Boulanger wordt van verscheidene zijden door ijverige kiesagenten aangemaand de sommen te voldoen bun vóór de verkiezing in bet Noorden door Laguerre, Laisant en anderen zijner vrienden beloofd. Yan 14 tot 21 April. Ylissingen. Bevallen: B.Huiszoon,geb.Brasser, z. H. C. Verbagen, geb. Van Gelder, z. A. C. de Kam, geb. Nustelink, z. M. G. Sutherland, geb. De Loenen, z. C. E. Woltbers, geb. Dekker, z. C. M. Smith, geb. De Vroom, z. E. Dekker, geb. Adriaansen, z. J. C. Stofkoper, geb. Van Hoeke, d. W. P. Warren, geb. Kloeg, z. C. C. Beenbouwer, geb. Schot, z. J. E. Kotte, geb. Van Waardenburg, d. Overleden: C. Klappert, ongeb. d. 18 j. J. Beneker, z. Ij. C. P. Snoek, man van J. C. Step, 72 j. H. Heijf, wed' van L. Willemse, 77 j.P.de Voogd, ongeb. z. 22 j. J. M. Koppejan, d. 2 m. W. C. Stroo, d. 7 w. H. M. Hoeijmans, man van A. M. H. van Dun, 35 j. J. A. Ghijsels, z. 7 w. Welke is de beteekenis van de zitting der Fransche kamer op Donderdag 11., waarvan wij gisteren een overzicht gaven? Men herinnert zich onder welke omstandigheden de kamer en bet ministerie veertien dagen geleden uit elkan der gingen. Een deel der republikeinen nit bet centrum wantrouwde bet radicale ministerie zóó zeer, dat bet de gewone Paascbvacantie der kamer bekortte en niet bun opzet verbeelden om bet den oorlog a outrance te verklaren. Eenig nadenken gedurende den parlementairen rusttijdook vooral bet dreigend Boulangisme, beeft de ge dachten dezer republikeinen ten opzichte dej'

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1