Laatste Berichten Vrtiopiip gd ycipmidigd in Zselaad. Gemeenteraad van Vlissingen. Bijzonder is zeker wel het feit dat uit Yerseke een man en vrouw derwaarts vertrekken, waarvan de eerste 70 en de tweede 64 jaar oud is. Zijlaten hier heel wat familie achter en vinden in Ame rika ook reeds een uitgebreide familie, o. a. 5 broers en 3 zoons. In Westelijk Zuid-Beveland zal het dit jaar niet ontbreken aan het telen van aardappels. Groote en kleine grondeigenaars en huurders bestemmen daarvoor wat met inachtneming van de eischen van den wisselbouw daarvoor is aan te wijzen. Men meent te weten dat de totale oppervlakte grooter zal zijn dan verleden jaar. En niet zonder reden wordt tot die teelt overge gaan; de productie is steeds gunstig, terwijl de opbrengst per hectare tegenover andere gewassen met name suikerbieten, in eene goede verhouding staat. Behalve de vele blauwe worden thans ook meer gele soorten gepoot, vermoedelijk ten gevolge van de ondervonden vraag uit België. Donderdag is de stoomboot de Schelde van de Mij. de Schelde te Yerseke op hare reis naar de Zuiderzee van Yerseke, geladen met zaaioesters, in zoet water gezonken; bij Ouwerkerk a/d IJssel voer zij op een krib. De schade moet aanzienlijk zijn, want de oesters zijn verloren, doch het vaar tuig is verzekerd. Te Amsterdam werd ook een kaasventer, zekere Muitjens, kiezer. Hij zond zijn knecht met het stembiljet naar het stembureau, zooals hij dezen met zijn belastingbiljet naar den ontvanger zond. Door den president gevraagd of hij Muitjens was, gat de knecht een bevestigend antwoord, evenals hij op het belastingkantoor antwoordde, als men Muitjens opriep. Bij een nader onderzoek hield hij vol de persoon van den kiezer te zijn. Deswegens stond hij Dinsdag terecht. De man meende geen kwaad te doen en zijn baas ver klaarde volstrekt niet te weten, dat hij zelf moest gekomen zijn en niet zijn knecht kon zenden. Hij las geen courant en had het kiezen nooit bij de hand gehad. Thans is tegen den knecht 14 dagen gevange nisstraf geëischt, wegens poging tot het misdrijf, voorzien in art. 128 Strafwetb. Het verhaal omtrent eene kinderjuffrouw te Zutfen, die als moordenares door een straatmu zikant zou herkend zijn, werd volgens de Amh. Ct. voor een paar maanden ook te Arnhem ver haald, maar de Zutpli. Ct. maakte er geen melding van, zoodat de juistheid betwijfeld werd. Nieuw is het verhaal in ieder geval niet. In Groningen zijn sedert eenige dagen, tegen verminderden prijs, hammetjes in consumptie gebracht, die aldaar reeds in eenige huisgezinnen tot vergiftigingsverschijnselen aanleiding hebben gegeven. De inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht raadt aan die hammetjes niet te eten, noch rauw, noch gekookt. Naar men meldt is de sociaal-democraat J. A. Cohen, die wegens beleediging des konings tot 6 maanden gevangenisstraf werd veroordeeld, voortvluchtig. Volgens de Asser Crt. is aan de veenarbei ders te Nienw-Amsterdam hooger loon toegezegd en zijn zij van de verplichting ontheven om bij veenbazen hunne winkelwaren te halen. De persoon te Meppel, thans te Assen in hechtenis als verdacht zijn kind te hebben ver giftigd, was soldaat bij het Leger des Heils. De bijeenkomsten van dat leger munten in de laatste dagen niet uit door orde en rust. Een inwoner van Botterdam bemerkte dat zijn kraan der waterleiding verstopt was. Hij schroefde deze eraf en er kwam, volgens de N. R. Ct. een levende, 18 centimeter lange paling uit de buis te voorschijn. Woensdagmiddag had te Tjietjerk een per soon, terwijl hij bezig was een watermolen in beweging te brengen, het ongeluk een slag van een der wieken tegen het hoofd te ontvangen. Hij bekwam eene zware schedelbreuk met her senschudding, tengevolge waarvan hij des nachts bezweek. Te Pernis heeft een man bij het maken van paaltjes zich in de knie gehakt. Ofschoon dade lijk geneeskundige hulp aanwezig was, bleek de verwonding zoo ernstig te zijn, dat kort daarna de man is overleden. Te Beek, bij Sittard, duurt de Judenlietze steeds voort. Maandag had zich de vrouw van Mozes Hellendag van Sittard naar Beek begeven, om haar ouden, zieken vader te bezoeken. Nau welijks was zij daar aangekomen, of onderscheiden Beekenaars vervolgden haar met scheld- en schimpwoorden tot aan de woning haars vaders. Ditzelfde had ook bij haar vertrek plaats; zelfs was het van dien aard, dat de hulp der maré- chaussée moest worden ingeroepen, om haar naar het station te vergezellen. Ook 's anderendaags, toen Mozes Hellendag en een zijner kinderen voor hetzelfde doel te Beek waren, ging het hun niet heter en waren zij blijde, weder veilig uit Beek te zijn gekomen. Woensdag was de toestand van keizer Fre- derik van dien aard, dat men het einde binnen zeer korten tijd een week verwachtte. Gisteren morgen constateerden de geneesheeren eenige beterschap. De koorts was verminderd en de algemeene toestand gunstiger. Hoe ziek de keizer ook is, toch vertoont hij zich herhaaldelijk in den loop van den dag aan de angstig wachtende menigte daar buiten, die hem met luide betui gingen haar hartelijke deelneming en dankbaarheid bewijst. Toen de keizer met de keizerin aan zijn zijde, die hem dag noch nacht verlaat, Woensdag voor het venster verscheen, liet het publiek zich niet door de politie terughouden, doorbrak het cordon en gaf door jubelende kreten uitdrukking aan zijn vereering en bewondering voor den zelfverloochenenden heldenmoed van den geliefden monarch. Gisteren morgen daalde de temperatuur eenige oogenblikken tot 37.8 gr., terwijl ze den clag te voren op 38.7 gr. stond. Het ontbijt smaakte den patient goed. De professoren Senator en Leyden onderzochten opnieuw de longen en verkregen denzelfden gun- stigen uitslag. Noch van longenontsteking, noch van bloedvergiftiging was volgens mededeeling der doctoren sprake. Op verlangen der geneesheeren heeft de keizer gisteren het bed niet verlaten en ook geene voor drachten aangenomen van de ministers, die naar Charlottenburg waren gekomen. Des avonds zou weder een consult der genees heeren gehouden worden. De spanning en de bezorgdheid onder het pu bliek zijn zeer groot. Ten opzichte van de waarheid der berichten over den toestand des keizers moet men in aan merking nemen, dat ze geheel naar het persoonlijk gevoelen der berichtgevers zijn gekleurd. Eener- zijds kan men den toestand niet zwart en beden kelijk genoeg voorstellen, van de andere zijde houdt men zich krampachtig aan den kleinsten straal van hoop vast. Indien de gebeurtenissen te Charlottenburg geen verandering brengen is koningin Victoria voornemens Zaterdag Florence te verlaten. Te Innsbriick zal zij den keizer van Oostenrijk ont moeten en na een oponthoud van een paar uur naar Berlijn vertrekken, waar zij den 23sten verwacht wordt. Twee dagen zal zij met haar dochter doorbrengen en wordt dan den 27sten te Windsor verwacht. De Times verneemt uit St. Petersburg dat de Russische bladen, onmiddelfjk nadat de be richten over de verergering in den toestand van keizer Frederik in de Russische hoofdstad bekend waren, bevel ontvingen geen enkel woord ten nadeele van den Duitsehen kroonprins te publi- ceeren. Alle toegangen naar liet ralais Bourbon waren gisteren tegen het uur, dat de kamer bijeenkwam, afgezet. Om 3 uur verscheen Bou- langer in zijn Landauer vergezeld door Laguerre, Le Herissé en Déroulède. Koetsier en palfrenier droegen roode cocardes. Toen het rijtuig over de Place de la Concorde reed wisselden de kreten »Leve Boulanger»Weg met Boulanger »Weg met Ferry!" elkander af. Toen de afgevaardigden uiteen gingen, stond eene talrijke volksmenigte in de nabijheid van het Palais Bourbon. De bereden republikeinsche »Ja, ik moet morgen naar Londen en ik wilde u zoo gaarne vragen om om mij te ver geven wat er verleden nacht gebeurd is. Het was alleen mijn schuld," voeg ik er deemoedig bij. Een oogenblik antwoordt zij niet, maar wordt vuurrood en wendt hare oogen af; eindelijk zegt zij weer »U vergeven Neen bedanken meent gij. Ik kan u nooit dankbaar genoeg zijn voor uwe goedheid om niets over dien vreeselijken nacht te zeggen." Zij bedekt haar gelaat met haar hand, maar ik had toch gezien dat hare oogen vol tranen stonden en ik voel, welk een lomperd ik ben om daarover te beginnen, daarom voeg ik er voor mijn straf bij »Maar gij vergeet dat, als ik niet zoo kin derachtig was geweest met dat bed, de vergissing nooit plaats gehad zou hebben. »Ach! het was niet uw schuld, maar het was dom en kinderachtig van mij het heeft mij al dien tijd zoo ongelukkig gemaakt," zegt zij half snikkende. »Norine, er is éen middel om de zaak geheel in orde te brengen," zeg ik bjjna ademloos, aar zelende om mijn laatsten troef uit te spelen. Ik vat echter haar kleine handje en fluister »Wilt gij met mij trouwen ik voel hoe dat handje beeft, terwijl zij mij met een ver schrikte uitdrukking in hare onschuldige oogen aanziet, het gevolg mijner onstuimigheid en van de schuchterheid die over haar komt bij het be wustzijn dat zij mij lief heeftmaar zij zegt niet »neen" en dus neem ik haar in mijne sterke armen, en die stille getuigen daarboven aan den hemel zien een tooneeltje dat volstrekt niet nieuw voor hen is, daar zij het reeds aanschouwd hebben zoo lang de wereld bestaat. Een oogenblik is zij te veel ontsteld of te ge lukkig om weerstand te bieden en ik kus dat lieve, zachte gelaat; daarop doet zij een stap achteruit en duwt mij met bevende handen van zich af. »0, neen, dat nietzegt zij met een droe ven lach. »Gij moogt mij niet uit medelijden huwen, dat zou ik niet kunnen verdragen," en ik voel dat ik hardop zou kunnen lachen van blijdschap dat dit de eenige reden is waarom zij mij afwijstmaar ik kan haar niet overtuigen voordat ik haar al mijn ellende der drie laatste dagen verteld en de reden van mijn overhaast vertrek blootgelegd heb. »Zijt gij er zeker van heel zeker?" zegt zij nog een weinig aarzelend, terwijl de kleur op haar gelaat terugkeert, en daar onder den ouden ceder maakt zij mij eindelijk gelukkig door mij te vertellen dat zij mij reeds bemind heeft, sedert ik afscheid kwam nemen, toen ik een jaar geleden op reis ging. Een half uur later komt Dick terug het sluiten van dat hek heeft bijzonder lang geduurd hij schudt mij hartelijk de hand en verklaart dat het al te maal gekomen is door Het spook. E I W O E. garde had zich voor het gebouw geposteerd en werd later door nieuwe brigades versterkt. Generaal Boulanger nam bij het einde der zitting met de heeren Laguerre, Déroulède en Laisant weer plaats in zijn rijtuig. Hier en daar werd geroepen Weg met Boulanger maar toen het rijtuig het plein de la Concorde had bereikt, kreeg het geroep Leve Boulanger de overhand. Van alle kanten werden bloemen geworpen in het rijtuig, dat niet dan zeer langzaam kon voortgaan. Het aantal der personen, die op het plein aanwezig waren, wordt geschat op 25.000. In de Rue Rivoli werd de Marsaillaise aangeheven en deze manifestatie werd voortgezet tot voor het hotel du Louvrewaar Boulanger zijn intrek heeft genomen. De politie moest versterking vragen om de orde te handhaven. De toestand in Roemenië begint er ten gevolge van het boeren-oproer zeer bedenkelijk uit te zien. Zeven en twintig dorpen zijn door de troepen bezettien dorpen zijn nog in vollen opstand verscheiden dorpsburgemeesters en popen zijn gedoodwoonhuizen van grondeigenaars en plaatselijke autoriteiten zijn vernield, telegraaf draden zijn afgesneden, en de gerechtelijke amb tenaren, aan welke een onderzoek van de bedenkelijke voorvallen is opgedragen, worden door de bevolking feitelijk in de stationsgebouwen gevangen gehouden. Op de troepen van het territoriale leger kan men, naar het schijnt, geen staat makenmen heeft die daarom door linie troepen moeten vervangen. Ook dit hielp niet, en op 15 April is bevel gegeven, om troepen te zenden uit verafgelegene provinciën, uit Moldavië en Klein-Walachije, die met extra treinen naar Boekarest zijn overgebracht, en die verhinderen moeten, dat de oproerige plattelands bevolking naar de hoofdstad trekt. Naar de Neue Fr. Pr. verneemt, is een revo- lutionnaire beweging in den Kaukasusnitgebroken, onder leiding van de aristocratie van Georgia. Te Tiflis, Stavropol en Kutais zijn verscheidene personen gearresteerd. Een groot aantal monniken en priesters uit het Alexander Nevsky klooster te St. Petersburg zijn met verbanning gestraft, omdat zij bij een onverwacht bezoek van den czaar aan het klooster dronken waren. De commissie van onderzoek uit den senaat dpi- Vereenigde Staten zal voorstellen het Yis- sèherijen-tractaat met Canada, door Chamberlain en de Amerikaansche gemachtigden, ontworpen niet te ratificeeren. Bij besluit van den Bondsraad zjjn vier Duitsche sociaal-democraten, medewerkers van den Soziaal-Democrat, uit Zwitserland verdreven, wijl zij misbruik gemaakt hebben van de hun verleende gastvrijheid door beleediging van een nahurigen staat, Duitschland. De geschenken, die den paus in zijn jubilé- jaar zijn aangeboden, worden op een waarde van 40 a 50 millioen francs geschat. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Heden, Vrijdag, zijn veroordeeld wegens diefstal: J. P., 22 j., werkman Yerseke, tot 3 w.J. P., 17 j., leurder Wemeldinge, tot 1 m.; en I. d. R., 50 j., arbeider Waterlandkerkje, tot 3 m. gev. opruiing: 1. Ab. d. D., 19 j., voermansknecht, 2. J. F., 19 j., en 3. C. H., 19 j., werklieden, allen Terneuzen, ieder tot 14 d. gev. verhinderen van ambtenaren in hunne functie: B. v. d. V., herbergier Schore, tot 15 b. s. 10 d. h. mishandeling: J. V., 22 j., schoenmaker Middelburg, tot 6 d. gev.lo J. G., 36 j., werk man, en 2o J. d. S., 30 j., keurmeester van visch, beiden Terneuzen, ieder tot 5 b. s. 5 d. h.A. v. E., 19 j., polderwerker Hontenisse (Ter Hole), tot 2 m. gev.; J. S., 38 j., werkman Terneuzen, tot 1 b. s. 1 d. h., en J. V., 20 j., smid Ter neuzen, tot 7 d. gev. Vrijgesproken zijn: H. P. J. B. 26 j., timmerman Hulst, beklaagd van diefstal en H. O. 24 j., St. Jansteen (Kapellebrug), beklaagd van mishandeling. 's Rraveiiliag-e, Heden werd plechtig ge ïnstalleerd de nieuwe procureur-generaal bij het gerechtshof de heer mr R. Th. Bijleveld, die warm gecomplimenteerd werd door den voorzitter mr Franpois, den advocaat-generaal mr Telders en den advocaat mr D. van Eek. Allen, ook mr Bijleveld zelf, herdachten den afgestorven raadsheer mr C. de Jonge en den deken der advocaten mr Van der Linden. Berlijn. De keizer bracht een redelijk kal- men nacht door. De toestand is overigens onver anderd. Bome. De koning heeft aan den Italiaanschen consul te Amsterdam ontslag verleend. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatiëu 24 April Middelburg, Inspan, Verhulst. 24 ft Cortgene, Domburg, Huis enz., Koelof. 24 U Huis, Paard enz., V erheij 24 tl Goes, De Vos. 25 Koudekerke, Inspan, LoefF. 25 V eere. Gras (verp.), Raadhuis. 25 tt Middelburg, Inspan, Slegt. 25 II NStJ ooslMeubels, Tak. 27 II St. Laurens, Inspan, Tak. 27 tt Biggekerke, Huizen, P. Loeff. 28 tt 0.&W. Soub. Huizen, P. Loeff. 28 tt Westkapelle, Varkens enz., De Vos. 30 It Steeuhove, Beestiaal enz., Slegt. 30 n Middelburg, Meubels, Balans D 4. tt Middelburg, Huis, Slegt. tt Aardenburg, Huis, De Graaf! Vergadering van heden, Vrijdag, 20 April, 's na middags te 2 uren. Voorzitter de heer Smit. Afwezig de heer Jos. van Raalte, uit de stad. Na lezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering wordt mededeeling gedaan van eenige ingekomen stukken. Daaronder be hoort een schrijven van den commissaris des konings in Zeeland, houdende dankbetuiging voor de betoonde hartelijke deelneming in het verplet terend verlies dat hem op 2 Februari jl. heeft getroffen en een brief van den heer Boekelman dat hij de benoeming tot lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs aanneemt. Vervolgens geschiedt overlegging van het jaar verslag der gemeente over 1887, dat zal worden gedrukt en aan de leden rondgezonden, benevens verschillende andere verslagen en van de reke ning der commissie voor de Zeemans- en Visschers- beurs over 1887. De ontvangsten en uitgaven van dit college bedroegen ƒ31.881.99 met een batig saldo van 3479.83s. Nog legt de voorzitter over een album met platen, behoorende bij de beschrijving onzer vogelen wet, door den heer Van Hooydonck in het licht gegeven. Dit album is door genoemden heer Van Hooydonck aan de gemeente ten ge schenke aangeboden, welke aanbieding dankbaar wordt aanvaard. Alsnu wordt overgegaan tot de benoeming van eene onderwijzeres aan de openbare lagere school F voor meisjes (hoofd mej. J. W. Beijerman). Uit de voordracht, bestaande uit de dames E. Frelier te St. Philipsland, J. H. Gasille te Vlis- singen en A. A. Prins te Oegstgeest, wordt met algemeene stemmen benoemd mejuffrouw J. H. Gasille. De dag van in dienst treding wordt bepaald op de dagteekening waarop de termijn van de toegekende gratificatie eindigt. Vervolgens is aan de orde de uilloting der obligatiën in de verschillende geldleeningen dei- gemeente, t. w. van 1 obligatie, groot 1000 der geldleening van 1880 groot 38000getrokken wordt no. 18 1 obligatie, groot 1000, der leening van 1882 groot 45000 getrokken wordt no. 37 1 obligatie, groot 1000, der leening van 1883 groot 112000; getrokken wordt no. 4; 1 obligatie, groot 1000, der leening van 1885 groot 36000; getrokken wordt no. 13; 2 obligatiën, ieder groot 500, der leening van 1887 groot 60.000 getrokken worden de nos 20 en 24. Deze obligatiën zijn aflosbaar met 1 Mei en 1 Juli a. s. Hierna komt in behandeling een adres van den heer A. Prince, directeur-leeraar aan de burger avondschool. De commissie voor het financiewezen adviseert het verzoek om verhooging der jaarwedde van de hand te wijzen. Niettemin waren er in die commissie voor standers, om de jaarwedde van dien leeraar met 50 te verhoogen, mits met wijziging van het organiek besluit, regelende de jaarwedden der lee raars aan de burgeravondschool, welke voorstan ders het advies willen volgen der commissie van toezicht over het middelbaar onderwijs, die om billijkheids redenen van oordeel was, eene ver hooging van jaarwedde toe te staan, omdat door het verschil van lesuren onevenredigheid bestaat in de jaarwedden met de andere leeraars dei- burgeravondschool. Op voorstel van burg. en weth. wordt goedge vonden het verzoek, zooals het daar ligt, af te wijzen, maar tevens de zaak, conform het advies van de financieele commissie, te stellen in handen van burg. en weth. om rapport. Yan de pachters van den beer is een verzoek ingekomen om van het contract te worden ont slagen of den pachtprijs te verminderen. De commissie voor het financiewezen adviseeiq het verzoek in zooverre in te willigen dat eene vermindering van 0.25 per M3 wordt toege staan, hetgeen eene mindere ontvangst van 300 per jaar voor de gemeentekas vertegenwoordigt. De commissie vindt daarvoor aanleiding in de omstandigheid dat de tegenwoordige koopers van den beer niet zijn de primitieve pachters, doch slechts als borgen tot de uitvoering van het loopende contract zijn genoodzaakt. Ook in verband met den enormen teruggang van den prijs der mestspeeiën acht de commissie eene beslissing als waartoe zij adviseert niet onbillijk. Zonder beraadslaging of hoofdelijke stemming wordt conform dit voorstel besloten. Afwijzend wordt beschikt op een verzoek van M. J. Maquelin wed. J. Essenberg om tegemoet koming in de kosten van het gemaakt trottoir in de Joost de Moorstraat. Ingewilligd wordt een verzoek van H. A. Hollen om vermindering van zijn aanslag in de 6e kl. op het suppletoir kohier van den H. O. en die aanslag teruggebracht tot de 3e klasse. Yan W. H. Dekker is een adres ingekomen waarbij hij verzocht geheele bestrating van het bewoonde gedeelte van de Badhuisstraat. Door burg. en weth. wordt voorgesteld aan adressant te kennen te geven dat de financiën der gemeente vooralsnog de inwilliging van het verzoek niet toelaten. De heer Callenfels zegt dit verzoek billijk te achten en zich te verwonderen dat burg. en weth. adviseeren tot niet inwilliging daarvan. De per sonen, die den bedoelden weg bewonen, vragen bestrating waarop zij recht hebben, want zegt spreker het is 's winters schandelijk vuil. De kosten zijn z. i. niet zoo groot dat in de financiën der stad daardoor te groote greep zou worden gedaan. De heer Verkuijl Quakkelaar erkent dat er be hoefte aan bestrating bestaat en meent dat later aan den wensch, die ertoe is uitgesproken, zal worden voldaan. Thans echter is daartoe geen gelegenheid. De voorzitter licht dit laatste deel nog nader toe. Ilij wijst erop, dat het verzoek niet wordt afgewezen maar eenvoudig uitgesteld. Wer kelijk zegt hij, bij burgem. en weth. bestaat de wensch om aan het verlangen van de inge zetenen tegemoet te komen maar als voorzitter van de commissie der financiën verklaart hij dat de onkosten, die de bedoelde bestrating vorderen zal, niet kunnen worden gevonden. De heer Callenfels is optimistischer, hij meent dat die kosten niet zoo hoog loopen zullen en daarom dringt hij aan op inwilliging van het verzoek. Ook de heer Loois acht de uitgave niet zoo bezwarend; hij berekent die op 800 en ver onderstelt dat de gemeenteraad die wel kan voteeren voor dit doel.

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2