N°. 95. 131" Jaargang. 1888. Zaterdag 21 April. Middelburg 20 April FEUILLETON. HET SPOOK. Onderwijs. Kerknieuws. Rechtszaken. Verspreide berichten. met Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s, uitzondering van Z o n- en Prijs per 3/ra. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Feestdagen. Advertentiën; 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7regelsƒ1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Van E. A. HENTY. LBURGSCH COURANT. Agenten te Vlissingen: P. G. de Vei Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Krainingen: Fvan ded Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij en te Tholen: W. A. van Nieuwenhtjijzen. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen; en nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmab te Rotterdam, en de firma B. van deb Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Datjbe Cie., John F. Jones, opvolger. Niettegenstaande sommige bladen in zenuw achtige gejaagdheid zich beijveren om het eerst de blijde tijding van een nieuw ministerie te brengen laat de gewichtige tijding daarvan zich in de Staatscourant nog steeds wachten. Het wordt nu zelfs nog betwijfeld of de o ff i- c i e e 1 e voordracht wel reeds aan Z. M. den koning is aangeboden. De heer mr M. baron Mackay kwam gisteren in de residentie, die hij Zondag verliet, terug. Zaterdag a. zal het tegenwoordig ministerie vijf jaren achtereen aan het bewind zijn geweest, d. w. z. nu en dan in enkele deelen gewijzigd. Dien dag wordt de aankondiging van het nieuwe kabinet in het officieele blad en tegen Mei, de opening der nieuwe zitting van de staten-generaal tegemoet gezien. Wij vestigen er de aandacht op, dat de ten toonstelling in het Schuttershof, blijkens achter staande advertentie, Zaterdag en Zondag geopend is van 11—4£ uur. De toegangsprijs bedraagt op die dagen voor ambachtslieden en dienstboden slechts 10 cent. Wij vertrouwen, dat velen van deze gelegenheid zullen gebruik maken om de prachtige en zeld zame zaken te gaan zien, die daar bijeengebracht zijn. Van de belangrijke opstellen over die tentoon stelling, welke in ons blad zijn geplaatst, zullen vanwege de commissie afzonderlijke afdrukken tegen zeer billijken prijs aan het Schuttershof ver krijgbaar gesteld worden. Een waarschuwing in, deze dagen niet te onpas' bevat het Vaderland in zake de beschrijving van het personeel. Het blad vestigt er nl. de aandacht op, dat het voortaan meer dan ooit zaak is te zorgen, dat de beschrijvingsbiljetten behoorlijk, en ten name van het mannelijk gezinshoofd worden gesteld. Honderden hebben ten gevolge van ver keerde invulling voor dit jaar geen aanspraak op kiesbevoegdheid gehad. Vooral meerderjarige zoons van weduwen en zij, die in de eerste helft van Mei uit de stad zijn, hebben er belang bij te zorgen dat de invul ling juist geschiedt. Een ieder wake voor zijn eigen recht, en zie ook eens in zijn kring rond. De proeftocht met de Bromo is uitnemend ge slaagd. De machine werkte uitstekend en ont wikkelde, hij 60 omwentelingen der schroef in de minuut, eene kracht van 1160 indicateur paar denkrachten, terwijl daarbij 11 mijlen vaart werd behaald. Gedurende eenigen tijd stoomde de machine met volle kracht, waarbij 69 slagen en 1581 in dicateur paardenkrachten ontwikkeld werden. Te 5 uren was de Bromo gisteren aan den Rot- damschen waterweg. Uit het Engelsch. Al voortloopende over de hellende grasvlakte smaak ik een soort van voldoening over de neder laag mijner mede-zoekers. Door de kweekerjj, den rozentuin, met den ouderwetschen begroeiden zonnewijzer langs allerlei smalle, kronkelende paadjes waar ik minnekoozende paren stoor en hoos aangekeken word het komt mij voor dat ik al de logeergasten ontmoet, maar geen juffrouw Massareene, en dus kom ik tot de ge volgtrekking dat zij naar huis is gegaan en ben op het punt van terug te keeren, als ik op eens, onder de reusachtige ceders op het onderste terras een witte japon over het gras zie sleepen. Een boschje heesters onttrekt de rest van haar figuur aan mijn oog, doch in de overtuiging dat het juffrouw Massareene moet zijn, loop ik de trappen af en, om een kreupelboschje heendraaiende, kom ik vlak hij het voorwerp mijner nasporingen en zie een tooneel dat mij een oogenblik versteld doet staan. Daar staat de slanke gestalte van juffrouw Massareene zjj leunt tegen de balustrade bij een yau de groote vazen met roode geraniums, en De Staatscourant van heden bevat het kon. besluit tot goedkeuring der akte, houdende nadere wijzigingen in de akte van oprichting der naam- looze vennootschap Zierikzeesche Stoombootmaat schappij, gevestigd te Zierikzee. Yerder is daarin opgenomen het kon. besluit, met de adviezen der Gep. staten van Zeeland, tot toekenning van een subsidie, boven en behalve de vergoeding van 30 pet, ten behoeve van eene behoorlijke inrichting van haar lager onderwijs, aan de gemeente Eede van 300, Oudelande van f 750, Retranchement van f 500, Serooskerke (Schouwen) van f 300, Stoppeldijk van 125 en Waarde van f 1200. De luitenant ter zee 2e klasse J. M. P. Kluit, dienende aan boord van Zr. Ms. artillerie-instruc tieschip Het Loo, -vfordt niet den len Mei a. op non-activiteit gesteld en vervangen door den luit. ter zee 2e kl. J. H. Commijs. Door den minister van financiën is dt. den 19en April 1888 benoemd tot collecteur van de staatsloterij t.e Rotterdam, L. Wolfsbergen aldaar, met bepaling, dat hij de collecte zal uitoefenen onder zijn eigen naam en dat deze benoeming zal ingaan met den aanvang van de 328e staatsloterij. De leening ad 90.000, welke het bestuur der Zuiderzee-vereeniging wil aangaan tot het instel len van een volledig afdoend technisch en finan cieel onderzoek naar de uitvoerbaarheid dei- plannen, is nog niet volteekend. Het cijfer van inschrijving is echter groot ge noeg, om de gezindheid te bewijzen van velen tot verrichting van het voorbereid ingswerk, dat over het belangrijke vraagstuk moet beslissen. Daar dat werk echter natuurlijk geen half werk, maar volledig en afdoende moet zijn, moe ten nog vele inschrijvingen volgen, zoo de leening volteekend zal worden. Het bestuur heeft den termijn daartoe verlengd tot 5 Mei e. k. In verhand met de voorgenomen vermindering der hoven zullen de opengevallen betrekkingen van raadsheer, vacature-jhr mr C. de Jonge, van advocaat-generaal en van substituut-griffier hij het gerechtshof te 's Gravenhage niet meer wor den vervuld. De mail, loopende tot 16 Maart, is aangekomen. Aan het verslag der voornaamste gebeurtenis sen in het gouvernement Atjeh en onderhoorig- heden, van 19 Februari jl. t/m. den 3 dezer, is het volgende ontleend In Groot-Atjeh werden de posten Siroen,Lam- baroe, Ketapang doea, Lamdjamoe, Blang en Lamtih, henevens de blokhuizen Pagani en Sabang nu en dan beschoten. Den 24 Februari jl stak'een bende, aangevoerd door Kapala Gading van Lampager over naar Po. Bras en roofde daar 22 stuks slachtossen van de militaire bezetting aan de Lambaleij-baai. Aangezien van uit Lampager reeds geruimen vij andelijkheden werden gepleegd, waaraan door de kampongbevolking werd deelgenomen, en deze naast haar staat een jong mensch met zjjn arm om haar heen. «Odit verklaart alles", denk ik, mijne tanden heel vast op elkaar klemmende en voel een geweldigen om van haat, afgunst, boosaardiglieid over mij komen, waardoor ik be sluiteloos en nog ongelukkiger dan te voren blijf staan. Ik snak er naar om op den eigenaar van dien arm toe te snellen en hem te verplet teren. Wie zou het zijn Ik ga al de heeren die er in huis zijn na, maar begrijp het niet- Zij spreken op fluisterenden toon samen, en ge nieten blijkbaar zeer van hun heimelijk onder houd. Zal ik terugkeeren of niet? Ik aarzel. Daar klinkt een zilveren lach over het gras en ik vervolg mijn weg met een soort van woest genot om de gelieven te storen. Inwendig kokende en peinzende wie toch die gelukkige schelm zou zijn, trap ik op een takje, dat onder mjjn voet kraakt en de lange jongen roept uit «HaloO het is GrevilleEn ik zie tot mijn groote verbazing dat die geheimzinnige persoon niemand anders is dan DickIets wat ik reeds lang had moeten merken als mijn dwaze jaloezie mij niet zoodanig verblind had, dat ik alles verkeerd zag. Een oogenblik sta ik sprakeloos van verbazing, ten prooi aan een hevige wroeging dat ik haar zoo verkeerd beoordeeld heb eindelijk ben ik mij zeiven meester, ga naar haar toe met de shawl bovendien de hfcnd had gehad in den diefstal dei- havensloep en thans weder in evenbedoelden roof der slachtossen, terwijl benden van T. di Tirou aldaar voortdurend verblijf hielden en er verster kingen hadden aangelegd, hetgeen de hoeloeba- lang der VI Moekims, V. Nantah, verklaarde niet bij machte te zijn te beletten, werd Lampager Maandag 27 Februari in vereeniging met Zr Ms marine door troepen getuchtigd. Een 40-tal huizen werd verbrand en eenige prauwen vernieldterwijl de munitievoorraad werd onbruikbaar gemaakt en enkele kanonnetjes en lilla's, waaruit op de blokhuizen Sabang en Pagani en nu en dan ook op door de Suratte varende schepen geschoten was, werden medege nomen. Bovendien werden nog 4 kanonnen, van 12, 9, 7 en 4 cM., door middel van dynamiet vernield. De bevolking van de VI Moekims hield zich tijdens deze strafoefening rustig. Slechts van den kant der kampong Lambaroe vielen eenige schoten, twee van de onzen (minderen) kregen schotwonden. Gedurende de eerste dagen na den tocht trok vrij veel volk van T. di Tirou naar VI Moekims en werden de posten Lamdjamoe, Lamtih en Blang uit wraak meer dan anders in den laatsten tijd beschoten, doch dit volk trok ook weder voor en na af. De gezondheidstoestand was ongunstig. Het ziekteeijfer was iets hooger dan gedurende den vorigen verslagtijd. Het sterftecijfer was laag. De stand der beri-beri bleef stationnair. Er bevinden zich te Batavia een paar Fran- schen en een Rus, met het doel een gouddelvings- concessie in Atjeh ten behoeve eener Fransche maatschappij te verkrijgen. Lantaarn no 8 bevat een plaat: Herinnering aan de opening van het Nieuwe Concertgebouw te Amsterdam, met portretten van Weber, Beet hoven, Wagner, en mr H. Viotta. Teekening van Jan van Essen. Verder Onze Schilders door Robbeknol. Studentenzangen door Heis. Iets over Dilettanten en Critiek door Smit. De commissaris des konings in Zeeland heeft bepaald dat het mondeling gedeelte van het eindexamen der hoogere burgerscholen in Zeeland voor 1888 zal worden gehouden te Middelburg en benoemd in de commissie, belast met het af nemen van dat examen, tot voorzitter en lid de heer J. Vermeulen, dir. der Rijks H. B. school te Middelburg; en tot leden der oommissie de navol gende heeren: P. D. Koning, dr H. Japikse, H. Snijders, J. P. M. Reijers, leeraren aan de Rijks H. B. school te Middelburg dr A. W. v. Campen, directeur, M. C. J. de Visser, F. Allan en G. Stortenbeker, leeraren aan de H. B. school te Goes; G. Kok jr., directeur van, en J. A. de Bruijne B. W. Mondt, L. W. Mondt en L. W. Th. Wig man, leeraren aan de H. B. S. te Zierikzee. Tot leeraar in de wiskunde aan het gym nasium te Leiden is benoemd dr J, S. G. Gleuns, en vertel haar dat ik zooeven twee troostelooze heeren ben tegengekomen iets wat Dick blijk baar zeer vermakelijk vindt, daar hij mij een uitvoerige beschrijving geeft van de manier, waarop hij zijn zuster geholpen heeft om hen te ont wijken. Onder het luisteren bekruipt mij een twijfel. Zou ik mij dan toch vergist hebben Ik schijn in het geheel niet meer te kunnen spreken en mijn hart begint onstuimig te kloppen. Zij ziet er zoo schoon uit, zooals zij daar in den maneschijn staat zoo schoon datik een smach tend verlangen gevoel om haar mijn geheele leven aan mijne zijde te hebben. Wij zwijgen alle drie, totdat Massareene eenige regels van een vers op de maan begint te reciteeren, waar over wij niet weinig verbaasd zijnwant ge woonlijk hebben de dichtkunst en hij niets met elkaar gemeen. «Waarlijk, Dick, gij maakt mij ongerust. Scheelt er wat aan vraagt juffrouw Massareene, met een aangenomen deftigheid, die gelogenstraft wordt door het verdachte trillen harer mond hoeken. «Oneen, niets. Dat is zoo mijn manier Ik hen heel wel," zegt hij luchtig, op een nederigen toon, die ons alle drie doet lachen. «Wat zijtge toch een comediant, Dick. Gij hebt bepaald uw roeping gemist," zegt Norine met een teederen blik op haar broeder, die mij niet ontgaat. Dick ziet mjj zonderling aan en leeraar aan het progymnasium en aan de R. H. B. school te Gouda. Bij het te Hellevoetsluis gehouden eind examen der machinistleerlingen zijn o. a. geslaagd: A. Govers, A. Risseeuw en B. Verheij. De heer T. Kielstra, pred. bij de doopsgezinde gemeente te Middelburg, staat op het vijftal naar Leeuwarden. Kantongerecht te Goes. Heden, Vrijdag, zijn veroordeeld wegenshet aanwenden van pogingen om wild te bemachtigen door middel van een wildstrik C. H., Wemeldinge, J. v. d. R., Krabbendijke, ieder tot 5 b. s. 3 d. h.het bejagen van eens anders jachtveld zonder akte of schriftelijke vergunning J. C. v. 't W., Borssele, Th. V., Krabbendijke, J. W., H. K., Wemeldinge, J. R., Wissekerke, ieder tot 2 maal 5 b. s. 3 d. h.; J. de J., C. de J. Wemeldinge, ieder tot 2 maal 10 b. s. 4 d. h. Verder wegensstraatschenderij J. E., Wemel dinge, tot 5 b. s. 3 d. h.J. de P., Wolfaarts- dijk, tot 10 b. s. 3 d. h.het bevisschen der Schelde zonder consent Ph. P., Yerseke, tot 1 b. s. 1 d. h.en ten slotte wegens openbare dronkenschap D. B., Middelburg, A. v. A., C. v. d. V., 's Heer Arendskerke, J. V., Goes, J. B., We meldinge, ieder tot 1 b. a. 1 d. h.J. v. B., Ellewoutsdijk, tot 3 b. s. 3 d. h. en S. T., Dordrecht, tot 2 maal 1 b. s. 1 d. h. Allen tevens in de kosten. Als eene bijzonderheid in de dierenwereld meldt men ons dat in de nabijheid onzer stad, hij het buitengoed de Parel aan den ouden Vlissingschen weg, eene witte ekster te zien is, die aldaar met een ekster van gewone kleur gepaard is, ter wijl zij samen hun nest houwen. In eene door de harmonie Euphonia te Goes gisteren avond gehouden vergadering van werkende en kunstlievende leden werd de heer Kooiman, die sedert ruim een jaar de directie belangeloos op zich nam, officieel als directeur benoemden hem een jaarlijksch salaris toegekend. Te Borssele heeft een landbouwpaard dezer dagen voor de zeventiende maal een veulen ge worpen. In Westelijk Zuid-Beveland verschenen Don derdag de huiszwaluwen. Dit mag betrekkelijk vroeg genoemd worden daar de landbouwalmanak gewaagt van einde April. Uit verschillende deelen van Zeeland ont vingen wij berichten omtrent personen die naar Amerika vertrekken. Wij kunnen van alle niet afzonderlijk melding maken, maar constateeren opgrond daarvan dat de emigratie dit jaar zeer druk is, vooral uit Zuid-Beveland waar haast uit elke gemeente personen naar de nieuwe wereld gaan. verwijdert zich, zeggende dat hij eens moet gaan zien of het benedenhek wel gesloten is. Het is een prachtige avond. Er waait een zacht koeltje over het land het komt van den Slieve-dhu, die zich op een afstand statig, indruk wekkend verheft speelt tusschen de bloemen en rimpelt de stralen der maan, die op het meer liggen te slapen. Men hoort niets dan af en toe het geschreeuw der herten in het park, vermengd met de schrille kreten van een zwerm pluvieren, die de lucht doorklieven, of het slaperig getjilp van een vogel op zijn nest in den ouden ceder. Wij zwijgen nog, terwijl ik bijna wangunstig een streepje maanlicht gade sla, dat tusschen de bladeren komt doorkijken en op het golvende haar van juffrouw Massareene danst. Wat een heerlijke avond zegt zij eindelijk «het is zoo jammer om naar binnen te gaan. Maar het wordt laat", dit zeggende neemt zjj haar japon op en draait zich om. «Ga nog niet. Waarom hebt gij altjjd zulk een haast om mij te verlaten. Gun mij nog éen oogenblikje want morgen verlaat ik Loughrea", zeg ik en leg in mijn ontroering mjjn hand op haar arm. - «Weggaan Loughrea verlaten zoo spoedig roept zij uit en ziet mij aan met zoo veel teleurstelling op haar gelaat dat rnjjn hai't opsprong van blijdschap.

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1