N°. 94. 131e Jaargang. 1888. Vrijdag 20 April. Middelburg 19 April, De teitoosMim is M SclnttersM. FEUILLETON. HET SPOOK. Van E. A. HENTY. B IJ VOEGSEL MIDDELBlRfiSCHE COURANT. BOOB, r. III. (Slot). Belangrijke inzendingen, die gisteren en heden nog ter opluistering inkwamen, deden ons wach ten om de voorwerpen nader in oogenschouw te nemen, die, hoewel niet het hoofddoel der ten toonstelling uitmakende, toch zeker de meeste aantrekkelijkheid bezitten door hunne groote kunstwaarde. Bij het binnentreden der zaal ontwaren wij aan de linkerzij een prachtig meubel, een bureau met inlegwerk van koper op rood schildpadden grond, vervaardigd in den stijl van Boulle. Boulle bloeide in het midden der vorige eeuw; zijne inlegwerken bezitten een oorspronkelijkheid en fijnheid die nooit is geëvenaard, daarbij heerscht eene zeldzame bevalligheid in al zijne scheppin gen. Zijne meubels waren, door de teerderheid van het materiaal, meer bestemd voor pronk stukken dan wel voor huiselijk gebruik. Men is in ons land slechts zelden in de gele genheid een dergelijk meubel te kunnen bewon deren en dan nog niet m zulk een keurigen staat Van onderhoud als het hier aanwezige. Ten slotte nog de mededeeling dat nagenoeg hetzelfde bureautje in het paleis van Fontaine- bleau aanwezig is. Da klok, welke daar achter staat, is mede een voortbrengsel der Fransche kunst en is misschien een vijftig jaar ouder het is een keurig meubel. Van geheel anderen aard zijn de drie Japan- scke vazen, die men in de tweede zaal aantreft. De grootste is tot fontein ingericht en vormt met de daaronder staande reusachtige kom een geheel, waarvan de wederga in ons land wel niet te vinden zal zjjn. Het zijn niet enkel de buiten gewoon groote afmetingen waardoor men zich aangetrokken gevoelt, doch het fijne schilderwerk, het veelkleurig email en het sierlijke randornament a lamb requins) geven het geheel zulk een be koorlijk aanzien, dat men er moeielijk van scheiden kan. De pot in den tegenovergestelden hoek der zaal is van meer bescheiden afmetingen, doch van niet minder fraaie beschildering. De fijne gouden bloemversieringen omlijsten in bevallige trekken een paneel, waarop eene Japansche voorstelling is afgebeeld. Eene mede zeer zeldzame vaas is in den derden hoek opgesteldop zwarten grond is in schit terende kleuren het ornament aangebracht, waar door een bekoorlijk effect wordt verkregen. De twee Rouaansche vazen (vitrine le zaal) zijn uiterst zeldzaam en verraden eene buitengewone techniek in de behandeling van het materiaal. Uit het Engelsch. Telkens wanneer de deur open gaat, werp ik een blik naar dien kantmaar juffrouw Massa- reene komt niet, totdat ik eindelijk, de oogen op mijn bord gevestigd houdende, moed vat en aan de gastvrouw vraag waar de juffrouw blijft. »0Norine, die heeft zooeven laten zeggen dat zij lui was van morgen en eerst tegen het tweede ontbijt beneden kwam. Het is iets onge woons voor haar", zegt zij, opstaande om een der laat komenden te begroeten. Over de tafel heen ziende ontmoet ik den lachenden blik van mevr. Roose, die mij noopt onder mijn knevel even te glimlachen en verder weer al mijn aandacht aan mijne aardappelen te wijden. Een half uur later be vinden wij ons allen in de zaal, uitgerust voor de patrjjzenjacht, en weldra stappen wij met ons vijf tienen onder de oude olmen voort. Verscheiden dames zijn op den stoep gekomen om ons te zien aftrekken, en ons omkeerende om haar een laatst vaarwel toe te wuiven, voordat een bocht in de laan het ondergedeelte van het kasteel aan ons oog onttrekt, zie ik een slank persoontje naast de oude mevrouw Wilmer staan, dat bijzonder veel op juffrouw Massareene gelijkt. »HoeraNu naar de heide Veel geluk Betreurden wij het de vorige maal dat van het botervlootje, Delftsch met goud, niets dan het dekseltje overbleef, thans is dat gemis hersteld door de inzending van twee botervlootjes van dezelfde teekening. Het zijn juweeltjes uit den besten tijd der Hollandsche plateelbakkerskunst. De klok op consolle van koper inlegwerk met schildpad is goed van lijnen en keurig van be werking. Het zilverwerk stroomde nog van verschillende zijden toehet zijn alle prachtstukken, die de vitrines kwamen versieren. De groote gedreven schotel van langwerpigen vorm is meesterlijk ge hamerd en geeft ons een hooge opvatting van de drijfkunst in de XVI eeuw. Prachtig gegraveerd is het bord dat daarbij ligt; de daarop voorkomende geestige teekening doet ons aan Ostade denken. Het gedreven koelvat in de kast van de eerste zaal is een monumentaal stuk uit de XVII eeuw, streng van vorm en behandeling en meesterlijk van details. In de platte toonkasten is nog een "schat van kleine voorwerpen bijgekomen de gouden snuif doos, schitterend geëmailleerd, is versierd met een uiterst fijn en keurig gepenseeld vrouwenportret in de bevallige kleederdracht der XVIII eeuw. In dezelfde kast vindt men nog, behalve het vroeger opgenoemde, een uitvoerig gedreven gou den horloge, twee geëmailleerde uurwerken en een prachtig miniatuurportret van Napoleon als consul. De foliobijbel, geheel op perkament geschreven of laten wij liever zeggen geteekend en met prachtige miniaturen versierd, is een even zeld zaam als kostbaar stuk, een monnikenwerk in den volsten zin des woords. Het geduld en de volharding om zulk een arbeid tot stand te brengen is verbazend. De bijbel in filigrainzilver gebonden, de perle- moeren snuifdoos met goud versierd, het Chinee- sche proefkopje met schoteltje, dat uit zilver schijnt gebeeldhouwd, benevens nog menig ander klein voorwerp moeten de aandacht tot zich trekken. Een eigenaardige verschijning is Hansje in den kelder." Uit het midden van een gedreven zilveren beker verschijnt bij het vullen met vloeistof een cupidootje in miniatuur om bij het ledigen weer te verdwijnen. Het is een dier geestige overblijf selen, uit het oud Hollandsche volksleven, die men thans zelden meer aantreft en die voorheen de feestvreugde bij bruidspartijen verhoogde. Een tafel voor veertien couverts, alles in zilver, vindt men volledig aangericht in de groote kast i keurig afgewerkt, zijn al die kleine tafelgereed schappen en zoo nauwgezet dat zelfs in de peperbus, ter grootte van een boon, de gaatjes niet zijn vergeten. Het is een behagelijk aantrekkelijk ensemble. Noemen wij uit deze kast nog opeen zeld- zamen knobbelbeker, twee rijk bewerkte filigrain theekisten, een fraai gedreven roomkommetje en een ruiter in volle wapenrusting, een waar stand ouwe jongeroept Dick als, na een wandeling van twee uren, de honden losgelaten worden en wij in groepjes van twee en drie verdeeld worden en de jacht begint, 't Is een prachtige morgen. Een frische koelte beweegt de purperen heide- bloesems en verjaagt den nevel, die als een sluier over de donkere boschrijke hellingen van Slieve- dhu hangt, waardoor de bergtop, die zich tot in de wolken verheft, zichtbaar wordt. De hemel boven ons is een uitgestrekt blauw veld, behalve waar een machtige adelaar het lichtruim door klieft, of een vlucht van veertien zwaluwen een lange reeks zwarte stippen tegen het blauwe uitspansel vormt. Rondom heerscht de grootste kalmte, geen ander geluid verbreekt de stilte dan het gegons der bijen, of het gesjielp van een paar winterkoninkjes, met opgewipte staarten die onophoudelijk op een wal aan mijn linkerhand heen en weer fladderen en zich vermeien in den zonneschjjn. Over de vlakte voortstappende zie ik de honden voor mij uit over de heide draven. Wrrr Wrrr ik hoor een schreeuw van een patrijs en daar vliegen een paar gevederde schoonheden over mijn hoofd, de honden staan en ik richt mijn trouw, oud jachtgeweer, dat mij te huis en in den vreemde reeds zoo vele goede diensten be wezen heeft. Bom, BomIk geef vuur en merk dat ik schandelijk misgeschoten heb. En zoo gaat het den heelen dag door. Waarlijk de goden zijn mij niet genadig, denk ik, terwijl wij over de heide beeldje, en wij meenen het voornaamste in deze rubriek te hebben aangestipt. Het ingelegde kastje met zijn rijken inhoud van Saksisch, Engelsch, Japansch en ander por selein, is mede een aantrekkingspunt der tentoon- stefüng. Het was zeker een goede gedachte om de naakte wanden hier en daar met een schilderstuk te versieren, waardoor een aangename afwisseling wordt teweeg gebracht. In het gebouw der voormalige teeken-academie wordt onder meer eene kleine, doch goede col lectie oude schilderijen bewaard, die echter door onvoldoende verlichting nooit naar waarde ge schat zijn kunnen worden. Thans zijn een drietal dezer doeken onder het gunstige licht van de museumlokalen voor het publiek zichtbaarhet zijn hoogst belangrijke en fraaie stukken. Eene voorstelling van een offerande is eene schilderij uit de oude Vlaamsche of Hollandsche school. Zelden zagen wij een stuk uit dien tijd beter geconserveerd, het geheel is vol gevoel uitvoerig geschilderd en van een prachtig eoloriet. De Yischmarkt dagteekent van 1574; het is een levendig geschilderd doek met goede figuren. Van A. van Nieulandt is een apotheose op den vrede van Munster aanwezig, een losse groepee ring van figuren het behoort tot de beste stuk ken van dezen meester. De vaandrig van J. Gerritz Cuijp in zijn rijk gebeeldhouwden lijst is een uitmuntend schilderij, terwijl de kop, die als pendant daarvan hangt, mede de hand van een meester verraadt. Het groote schuttërsstuk door W. Eversdijk boven de kast is welbekend, doch zeker nooit onder zulke gunstige omstandigheden waarge nomen als nu het geval is. Ook het schilderij van Van Delen, een voor malig burgemeester van Arnemuiden, is een uit voerig en fraai beschilderd doek, onlangs door onzen stadgenoot J. Worrell verdienstelijk geres taureerd. Weinigen zullen ooit in de gelegenheid zijn geweest om van nabij bennis te maken met een echt Arabisch huishouden. Op verzoek der com missie stond een stadgenoot een groot gedeelte zijner meubels en andere zaken af, die door hem op zijne reizen naar het Oosten zijn verzameld. Eene verbazende kleurenrijkdom is hier in de meest grillige vormen en lijnen ontwikkeld en geeft eenig aanschouwelijk beeld van de wonder verhalen over de Oostersche pracht, die tot ons komen. In sierlijke krullen slingeren zich de arabesken rondom de gestyliseerde koranspreuken op de geborduurde kleedjes, terwijl kunstig draai en meubelmakers werk ons verbaasd doen staan over de vaardigheid der ambachtslieden. Tal van kleine zaken, voor huishoudelijk gebruik bestemd en alle uitmuntende door bewerking, kleur of vorm, vindt men op de tafeltjes uitgespreid alles is zeer bezienswaardig. Aan het eind onzer wandeling zijn wij over tuigd slechts een gebrekkig beeld te hebben voortloopen en aan het ontbijt heb ik voor het eerst in mijn leven reden om mij te schamen over mijn weitasch. Ditmaal staat Massareene mij zijn besten jager Mike af, maar ook die brengt mij geen geluk aan. Ik ben blijkbaar niet op streek en ik vrees dat ik niet in de achting van den heer jager rijs, nu ik in den loop van den middag verscheiden vogels mis, die ik anders ongetwijfeld met het grootste gemak zou geraakt hebben. Ik moet zeggen dat hij heel inschikkelijk was en toen er een koppel vlak voor mij opvloog en ik weer miste, krabde hij zijn kroeshoofd en ik hoorde hem mompelen: »Hoe is het mogelijkO, het heeft maar een halve streep gescheeld!" Ik voelde dat ik hem eenige verklaring schul dig was, ten einde mijn goeden naam te redden en deelde hem het geheim mijner gestoorde nacht rust mede, terwijl wij ons naar het rendez-vous aan den voet van den Slieve-dhu begaven. »Zeker, zeker, volstrekt geen wonder dat gij van daag niet raken kunt, als die mooie juffrouw Nori zoo geschrikt is en gij den halven nacht hebt opgezeten om naar de spoken te luisteren," antwoordt hij op verschrikten toon, met een on heilspellend hoofdschudden waaruit boekdeelen spreken daar hij bijgeloovig als de meeste zijner landgenooten, geen acht sloeg op het feit dat de geheele spookgeschiedenis zich oploste in een muis. Volstrekt geen wonder," geef ik toe, den- gegeven van al het schoons dat bijeen is gebracht. Nooit werd hier iets dergelijks ter bezichtiging aangeboden en misschien zal zich dit ook nooit meer voordoen; wij besluiten daarom met den wensch dat het kunstlievend Middelburg door een druk bezoek het bewijs zal leveren aan de bezit ters der verschillende kunstzaken, dat hunne vrijgevigheid op hoogen prijs wordt gesteld. Naar men heden bericht, is dan eindelijk de voordracht voor het kabinet door den heer mr A3, baron Mackay aan Z. M. den koning ingezonden De portefeuille van marine zou komen inhan. den van den kapitein ter zee H. Dyserinck. Volgens het Vaderland ligt het in het voor nemen van den kabinetsformateur, den heer Mac kay, aan den koning voor te stellen, de afdeeling handel en nijverheid van het departement van waterstaat af te nemen en bij dat van buiten- landsche zaken te voegen. »Het schijnt overeengekomen" aldus schrijft de Haagsche correspondent der Zaanl. Ct. »dat de heer Beelaerts van Blokland president dei- Tweede kamer moet wordende groote meerder heid der katholieken (niet allen, vermoedt men) willen met de anti-revolutionnairen meegaan en wanneer er ook 4, wellicht 5 leden van de rechterzijde, door de aanvaarding van 't minis tersambt, aan de presidentskeuze niet kunnen deelnemen, door de gedwongen afwezigheid van eenige verwijderde liberalen (Cremer, Smidt en Land) zal zelfs de kleine kans dat, bij de weige ring van enkele Roomschen of doleerenden om den heer Beelaerts op den presidentszetel te brengen, de heer Cremers de meerderheid zou kunnen verwerven, vervlogen zijn. Mr Cremers komt dus op de groene banken terug. In mijn oog: des te beter. Wij kunnen al onze uitnemende mannen best gebruiken; hoe flink onze gelederen ook zijn samengesteld, we hebben al onze krachten noodig, niet enkel in de Tweede, ook in de Eerste kamer. En daar om zou ik mij gaarne een bescheiden advies willen veroorloven aan de liberale staten van Friesland. Er hebben twee der nieuw gekozenen voor de Eerste kamer in dat gewest voor de benoeming bedankt; ongetwpeld zijn er in de provincie nog flinke, kundige mannen te over, die bereid zullen zijn een mandaat te aanvaarden. Doch er is een man, buiten Friesland, die in onzen senaat ver dient terug te keeren: het is mr C. J. Sickesz, die door locale (of provinciale) invloeden in Gel derland is geweerd. Ik zou het voor Friesland een eer achten zoo men hem daar een mandaat aanbood, gelijk Zeeland het deed tegenover mr Roëll, nadat hij te Utrecht was gevallen als lid der Tweede kamer. En wat de tweede vacature aangaat, wanneer het nieuwe ministerie spoedig optreedt zal er zeker een tweede politieke sommiteit zijn, die in de gegeven omstandigheden in ons parlement behoort kende aan de gedaante in het wit, die mij den heelen dag vervolgd heeft. Tegen het vallen van den avond nemen Dick en ik onze geweren op schouder en stappen naar huisen ik geef mijn hart lucht door flink te brommen op het ongeluk dat ik tot het einde toe gehad heb. In het gezicht van het kasteel gekomen, be ginnen wij over den afgeloopen nacht te spreken en Massareene lacht weer hartelijk over ons avontuur. »Gp hadt het gezicht van Norine moeten zien, toen ik haar van de muis vertelde. Zij was verlegen om u van morgen te ontmoeten en wilde niet beneden komen." Bij het betreden der groote zaal treft een schilderachtig schouwspel ons oog. Hier en daar staan groepjes heeren in jachtcostuum, die blijk baar zooeven thuis gekomen zijn met slob kousen en korte broeken in gesprek met dames in keurige lichte japonnetjesde lieve gezichten en heldere lach der jonge meisjes vormen een welkome tegenstelling met het donkere snijwerk en de eenigszins zware eiken houten paneelen. Er is slechts éen dame, die ik bijzonder verlang te zien, en snel rondziende merk ik met genoegen dat ditmaal mijn wensch vervuld is. Juffrouw Massareene zit aan de theetafel, bij het vuur, een aanblik zoo aangenaam als iemand, die den heelen dag geloopen heeft slechts verlangen kan. Een laatste straal der onder gaande zon valt door de gekleurde vensterglazen

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 5