Laatste Berichten, Buitenland. Verspreide berichten. Verkoopingen en aanbestedingen, Algemeen Overzicht. Weerkundige Waarnemingen. ketels voortdurend op peil te houden, terwijl de distilleerinrichting eene capaciteit bezit om 10.000 liters water per dag te maken. De diameter der krukas is 14 en die der krukpennen 14£ Eng. duimen. Het aanzetten der machine gesóhiedt door eene kleine stoommachine, welke zoo nauwkeurig werkt dat men in 3 a 4 seconden de machine van vooruit op achteruit kan doen werken. Door twee stalen stoomketels, die eene diameter van 11 Eng. voeten en eene lengte van 141 voet hebben, wordt de noodige stoom geleverd. Zij werken op een druk van 200 l.b.s. Elk dezer ketels heeft 4 vuren, met een diameter van 3 Eng. vt. De vuren zijn van het geribd systeem, waardoor voordeelen boven de gewone gegolfde vuren worden verkregen. De buitenromp der ketels heeft 11 Eng. dm. dikte. Door het naar buiten flenzen dezer omtrekplaten werd verkregen dat ze geheel hydraulisch geklonken konden wor den met klinknagels van 11 Eng. dm. diameter. Deze nagels zijn geklonken met eene hydraulische klinkmachine welke de grootste van dienaardis die in de wereld bestaat. Bij het klinken oefent deze klinkmachine een drukking van 150.000 kilo uit. Ten einde het steenkolen-verbruik tot de grootst mogelijke economie te beperken wer den de genoemde stoomketels van een kunstma tige trek (force draftvoorzien. De daarvoor benoodigde lucht wordt vooraf door wegtrekken- den rook in den schoorsteen tot ongeveer 300 gr. Fahr. verwarmd. Met deze inrichting wordt de gelegenheid ge opend om desnoods met één stoomketel te kunnen werken en om alsdan toch door het versterken der kunstmatige trekking tot bijna volle kracht te kunnen stoomen. Tot het voortbrengen dezer kunstmatige trekking zijn in de stookplaatsen 2 ventilateurs van 6 vt. diameter aangebracht. Bij gewoon stoomen is een dezer ventilateurs vol doende om de noodige lucht aan te voeren. De beide machines, waardoor deze ventilateurs ge dreven worden, bevinden zich in de machinekamer. Ter voortstuwing van het schip brengt de ma chine eene vierbladige schroef, Griffith's model, in werking, welke een diameter heeft van 16 J Eng. voet en een spoed van 22 voet. Het stoomschip Bromo is geclassificeerd in de hoogste klasse van Veritas en zal ook certificaten bekomen van de Nederlandsche Vereeniging van Assuradeuren. Het schip, zoowel als de machine is overigens geheel gebouwd onder dagelijksch toezicht van den heer P. Meijer, ingenieur-expert te Botterdam. De directeur der Rotterdamsche Lloyd, de heer Win Buijs, nam met een aanzienlijk getal genoo- digden aan dezen proeftocht deel. De meeste heeren waren daartoe gisteren avond met den mailtrein van 10 uren herwaarts geko men en hebben allen in het Grand Hotel op de duinen gelogeerd. Natuurlijk waren de directie der kon. maatschappij de Schelde met hare inge nieurs bij den proeftocht tegenwoordig. Men is voornemens tot het vuurschip de Wie lingen voor Blankenbergh te stoomen en van daal de Noordzee in naar den nieuwen Botterdamschen waterweg koers te zetten. Heden morgen werd op de algemeene begraaf plaats alhier ter aarde besteld het lijk van den heer P. G. Wetjen, die gedurende eene reeks van jaren als bode van de arrondissements-rechtbank en concierge van het raadhuis werkzaam was. Behalve verwanten en vrienden bewezen de president en de substituut-griffier benevens twee leden der arrondissements-rechtbank den overle dene door hunne aanwezigheid op den dooden- akker de laatste eer. Heden nacht werden te Vlissingen met de beide veetreinen, die te half twaalf en te half vier uren aankwamen, aangevoerd 39 waggons met 5030 stuks schapen, die Vrijdag middag op de gewone wijze naar Engeland zullen worden verzonden. Blijft de aanvoer zoo toenemen dan zullen de loodsen op de terreinen tusschen de le en 2e binnenhaven, tot hulpstallen worden ingericht. Woensdag vond men onder Wolf aartsdijk het lijk van de in Zuid-Beveland algemeen be- keude straatfiguur Jan Cent (of het zijn ware drachten te waardeeren. In de N. Rott. Crt las men verleden jaar, naar aanleiding van zijn optreden te 's Gavenhage, het volgende »De heer W. van Zuylen schonk gisterenavond gedurende een paar uurtjes eene genotvolle ont spanning aan de velen, die den foyer van het Gebouw voor kunsten en wetenschappen bezoch ten. Zes voordrachten waren op het programma vermeld, en met een kwartier tusschenpooze stond Van Zuylen onafgebroken sprekende op de planken. Een vermoeiende taak, die schijn baar zonder de minste inspanning vervuld werd. Ja zelfs scheen de artist in komische kracht en opgewektheid te winnen, naarmate hij verder kwam. «Deed Een lastig geval reeds hartelijk lachen, bjj zijn Eerste liefde en de Hoed schaterden velen het uiten toen hij Multatuli's Rammelslag, waarin iemand zijn vriend, dien hij van den trein afhaalt, al wandelende in een paar minuten de histoire scandaleuse van het geheele stadje vertelt en alle mogelijke kwestiën tegelijk behandelt en beslist, met ongewone radheid van tong had voorgedragen, werd van Zuylen herhaaldelijk luide teruggeroepen". Te Arnhem trad de heer Van Zuylen reeds meer dan eens op, en de Arnfi. Crt. schreef o. a.: »De naam, dan wel zijn sbjjsmak" was, zal de opgave van den burgerlijken stand moeten leeren). Misbruik van sterken drank Jan was bijna nooit nuchterwas de oorzaak dat hij bij zijn aartsvijand: het water »te land" kwam. Naar men zegt vierde de ongelukkige dien dag juist zijn 70en verjaardag. Volgens een ander berichtgever was hij 64 jaar oud en heette Jan van Speeten. De man had zijn verblijf in het manhuis, waar hij iederen werkdag 65 cent kostgeld betaalde dat hij ver diende met boodschappen doen en verder samen bracht uit interest, welke hij ophaalde van onuit gezet kapitaal. Omtrent de nieuwe werkstaking te Almelo schrijft de Ztcolsche Crt van heden Dinsdag namiddag meldden zich al de werk lieden der fabriek van H. B. Scholten aan, om weder in het werk genomen te worden. Allen werd afgevraagd of zij op de daags te voren aangekondigde voorwaarden hiertoe gezind waren. Vier personen weigerden dit, aan vier anderen werd de toegang tot de fabriek ontzegdnog aan tien werd aangezegd dat zij Woensdag voor middag terugkomen konden. Al de overigen werden toegelaten, nadat zij verklaard hadden het recht der patroons te erkennen, om de werk zaamheden in de fabriek te regelen, bepaaldelijk de aanwijzing der touwen, waarover Maandag zoo groote ontevredenheid en zelfs de werkstaking weder ontstaan was. Woensdag ochtend is het werk geregeld voort gezet. Allen die zich toen nog aan het fabrieks- kantoor konden aanmelden zijn verschenen, terwij L er negen zijn aangenomen. De tiende vroeg zijn loon op. Men vertrouwt, dat na het gebeurde der laatste dagen een betere toestand zal aan breken en het niet te vreezen is, dat opnieuw een onberaden en min gemotiveerde werkstaking volgen zal. De heer Van Marken had Dinsdag avond een samenkomst met de leden eener commissie, welke wenscht op te treden, om giften te vragen en onderstand te verleenen aan de arbeiders, die dooi de werkstaking in meer of min behoeftige om standigheden zijn geraakt. Aan die commissie zullen vrij zeker afgedragen worden de gelden welke door de heeren Van Marken, mr Kerdijk en ds A. Snellen zijn ontvangen. Het schijnt dat de werkstakingen epidemisch worden. Te Almelo was de eene werkstaking niet geëindigd of een nieuwe brak uit, terwijl tege lijker tijd ook de werklieden der bekende firma te Helmond strike maakten. Maar als of dat nog niet voldoende was ontstond onder de veenar beiders te Nieuw Amsterdam eene werkstaking. Wijl eenige ongeregeldheden hadden plaats ge- gehad werd een detachement militairen erheen gezonden, terwijl ook de commissaris des konings en de officier van justitie derwaarts vertrokken. Ook die werkstaking is echter reeds geëindigd. De verveners hebben, tengevolge van overmacht, aan de eischen van de arbeiders moeten toegeven. De vorige week zijn te Arnhem 16 personen aan mazelen overleden. Te Nijkerk a/d Veluwe is weder een dei- weinig overgebleven oud-strijders van Waterloo overleden, nl. de 92jarige Hermen Willemsen van de Pol. De overledene bekwam den 16 Juni 1815 in de bataille van Quatre-Bras een schampschot in den rechterarm. Blijkens het verslag der kamer van koop handel en fabrieken te Schiedam was het jaar 1887 voor handel en nijverheid weder ongunstig. Verschillende omstandigheden gaven aanleiding dat de prijzen van den moutwijn iets beter waren dan die in 1886, maar de algemeene toestand bleef zeer gedruktde prijs der gist was lager dan ooit te voren. De resultaten der branderij-industrie waren dan ook zeer onbevredigend. Deze kamer heeft het meermalen gezegd en het kan niet genoeg worden herhaald, »dat het voortbestaan der branderjj-industrie ten nauwste samenhangt met de tariefwetgeving". Op wijzi ging van deze wetgeving blijft de kamer aan dringen. »De smokkelhandel aan de grenzen", zegt zij verder, »is afnemende, dank de onlangs verhoogde rechten in Duitschland en de betere surveillance. »De vooruitzichten van den gisthandel zijn mimiek en de gebaren, waarmede Van Zuylen voordraagt, zijn merkwaardig en vooral in Een lastig geval en Eene eerste liefde wa.ren zij bewon- derenswaard en deden zij die humoristische schet sen in hare volle waarde uitkomen, of liever daaraan ontleenden deze hare waarde. Ook Een lastig geval de toestand van hem, die door eene melodie «bezeten" is, werd prachtig door hem voorgedragen, niet het minst de aanleiding ertoe. Daarbij openbaarde zich ook die ongeloo- felijke buigzaamheid van stem, die vooral ook uitkwam in het vers, dat als een nachtkaars uitging." Ons dunkt: een en ander geeft voldoenden waarborg dat zijn hoorders een genotvolle avond wachten dat de talentvolle acteur, de man die door het publiek als op de handen wordt gedragen daarvan werd nog getuigenis afgelegd bij zijn hernieuwd optreden te Botterdam en elders, bij welke gelegenheid geen plaats onbezet bleef en hij met bloemenkransen overvloedig werd begif tigd ook als declamator een ongekend talent bezit. Opwekking om zijne voordracht bij te wonen kan dus na het bovenstaande vrij wel overbodig heeten. treurig; het wordt hoe langer hoe moeieljjker plaatsen voor de afneming te vinden". Op ultimo Dec. 1887 bedroeg het aantal in werking zijnde branderijen 362, benevens 4 stoombranderijendat der distilleerderijen 27, en een alcoholfabriek. Er werden 443.919 hectoliter gedistilleerd ad 50 pet. gefabriceerd. In de branderijen werd geregeld éen dag in de week niet gewerkt. De likeurstokerpen ondervonden den invloed der groote mededinging. Naar het buitenland werd uitgevoerd 57.924 hectoliter gedistilleerd, tegen 48.734 hectoliter in 1886. De wonderdokter H. Sirie te Wageningen, door het kantongerecht aldaar veroordeeld tot 60 boete of 2 maanden hechtenis, wegelis het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde, is Dinsdag in hooger beroep door de arrond. rechtbank te Arnhem vrijgesproken. Te Oud-Beierland werd een 60jarig hard- hoorend man overreden door eenen wagen, ge laden met masthout. Na in het politiebureau te zijn verpleegd, werd hij naar zijne woning ver voerd, maar was reeds een lijk vóórdat men die bereikt had. In de residentie zijn twee vrouwen, moeder en dochter, bijna gestikt. Zij woonden op een kamer der derde verdieping. De benedenbewoners weerden eensklaps uit hun slaap gewekt door een ongewonen slag, waarna zij een onderzoek instelden en ontwaarden dat op de bewuste kamer de twee vrouwen en een hond bewusteloos lagen. Een hunner had de deur willen openen, doch was bedwelmd neergevallen. In het midden van de kamer werd een theestoof met doove kolen gevonden, die door haar zwavel damp, zonder tijdige hulp, oorzaak van het verlies van twee menschenlevens zouden geweest zijn. Je bent een mijner ijverigste kerkgangsters, ik moet je daar een bijzonder prijsje voor geven zoo sprak de dominé in zekere kleine plaats een burgervrouw aan, welke hem op straat tegenkwam. Jao, keek, dominee, antwoordde de trouw hartige burgervrouw, ik ebbe 't huus vol kienders, dag en nacht geen rust en nou ben 'k bliede, als 'k ies de deure uutkom. Als 'k neet 'n beetien in de kerke kon slaopen, kon 'k 't neet uutholden. Eenigen tijd geleden bezocht een korps Duitsche straatmuzikanten Zutfen. Als zij een proefje van hunne talenten afgelegd hadden, bel den zij zooals gewoonlijk bij eenige huizen aan om een belooning voor hun spel te verzoeken. Aan een dier woningen werden zij ontvangen door een Duitsche kinderjuffrouw,die hare landgenooten niet zeer voorkomend ontving en klaagde over den last, dien zij haar aandeden. Een der mu zikanten herkende echter de juffrouw. Hij her innerde zich dat zij, beschuldigd van kindermoord, uit Duitschland verdwenen was en dat een be looning was uitgeloofd voor hem, die haar aan houding wist te bewerken. Hij deelde zijne ontdekking aan den off. v. justitie te Zutfen mede, terwijl ook de Duitsche regeering in kennis er van werd gesteld De juf frouw werd in hechtenis genomen, de uitlevering werd aangevraagd en dezer dagen is zij over de Duitsche grenzen gebracht om in haar vaderland terecht te staan. Te Groningen wilde eene koe, die over de straat werd geleid, niet loopen, waarop de geleider- het dier met een scherp voorwerp een steek toe bracht, met het gevolg, dat de koe zich losrukte en op haar aanvaller wierp. De man viel en werd ernstig gewond, zoodat zijn verpleging in het ziekenhuis noodzakelijk was. De koe werd door inmiddels toegeschoten hulp gebonden en op een wagen verder gevoerd. Het bulletin, gisteren door de geneesheeren uit gegeven, meldde dat de Duitsche keizer eenrustigen nacht had gehad. Overigens was de toestand niet veranderd, terwijl de koorts aanhield. Dinsdag nacht verwisselde dr Hovell de canule van dr Bramann tegen een grootere zonder eenige moei lijkheid. Het ademhalen is hierdoor gemakkelijker geworden. Gisteren stond de keizer om 9 uur op en ver scheen dien dag herhaaldelijk voor het raam. Ondanks zijn smartelijk lijden blijft de wilskracht van den patient bewonderenswaardig en houdt hij zich zooveel mogelijk met de staatsaangele- genheden bezig. Zoo werd ook gisteren Bismarck toegelaten, die een half uur bij hem bleef en voorstellen indiende. Later ontving de keizer andere hooge ambtenaren. 's Namiddags brachten verschillende leden dei- keizerlijke familie op Charlottenburg een bezoek. Het onware bericht, gisteren te Berlijn verspreid, dat de keizer zou uitrijden had een ontzaglijke menschenmassa Unter den Linden op de been gebracht. Dr Mackenzie ontving van het Duitsche keizerlijke paar ter gelegenheid van zijn zilveren bruiloft een gouden schaal, waarvan de bodem uit munten uit den tijd van Frederik den Groo- ten gevormd is. Het Engelsch lagerhuis heeft met 239 stem men tegen 182 de wet aangenomen, waarbij het huwelijk van iemand met de zuster zijner over ledene vrouw toegelaten wordt. Daar men heden voor ongeregeldheden voor het Palais Bourbon, ter gelegenheid van Boulan- ger's intrede in de kamer, vreesde, werden te Parijs groote voorzorgsmaatregelen genomen. Aan den voorzitter der kamer wordt het voor nemen toegeschreven om de hoofden der verschil lende groepen der linker- en rechterzijde bijeen te roepen en hun voor te stellen de tegenwoor dige zitting teneinde te brengen door het behan delen van de talrijke onderwerpen van zuiver zakelijken aard, die aan de orde zijn. Het bericht betrekkelijk een wijziging van het ministerie wordt bezijden de waarheid verklaard. Naar de Figaro verzekert, zal generaal Boulanger binnen kort een voorstel tot herzie, ning der grondwet bij de kamer indienen. Te Bordeaux had een opportunistische bijeen komst geen doorgang, tengevolge van het spektakel door de Boulangisten gemaakt. Een meeting van Boulangisten te Bouaan was zeer woelig en werd gevolgd door straatmanifestaties. Te Oran had een Boulangistische manifestatie plaats voor de dagbladen Petit Africaine en Sans Culotte, die ter eere van Boulanger's verkiezing geïllumineerd hadden. De groep van actie uit de patriotten- liga heeft Boulanger met zijn verkiezing in het Noor der departement geluk gewenscht. Nog van een andere zijde is den generaal een bljjk van sympathie gegeven. Ernile Olivier, die verklaarde als het volkte gevoelen, heeft Boulanger zijn steun geschonken De gouverneur-generaal van Kherson heeft bevolen alle vreemde joden uit de stad te zetten. Een verschil is ontstaan tusschen den Bus- sischen minister van oorlog en dien van finan ciën. De laatste weigert de benoodigde credieten door den eerste verlangd voor het onder de wape nen roepen van 100.000 rekruten. In een spoorweg coupé 3e klasse op de lijn tusschen Nanteuil en la Ferté-sous-Jouarre is een poging tot moord gepleegd op een koopman uit Nettancourt. Hij werd ernstig gewond. De gendarmerie heeft een individu gearresteerd dat van de misdaad beschuldigd wordt maar deze pertinent ontkent. Door den notaris J. A. de Wolff is gisteren avond te Vlissingen verkocht een huis en erf, staande aan de Kolvenierstraat wijk E 69 aan den heer M. Goote aldaar voor 1621, en een stal en erf, ingericht tot melkerij met veestal wijk E 70 aan den heer Jan Vader aldaar voor 1203. Beide perceelen zijn afzonderlijk toege wezen, omdat daarvoor gecombineerd geen bod was. Woensdag is te Oostkapelle ten overstaan van den notaris Tak verkochteen huis met schuur en erf, staande en liggende te Oostkapelle op het dorp, met daarbij behoorende bouw- en weilanden, liggende in de gemeente Oostkapelle, te zamen groot 3 hectaren 80 aren 24 centiaren. In massa verkocht voor 5265. Woensdag werden te Terneuzen, van wege de genie, in het openbaar aanbesteed lo. Het éénjarig onderhoud van de werken, gebouwen enz. te Terneuzen en te Ellewoutsdijk, waarvan de raming bedraagt f 5000. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren B. Walraven voor 4942 J. Kolijn voor 4697 S. van Bees voor 4340M. D. de Putter voor J 4297, en A. Tholens Dz. voor 3790. 2o. Het éénjarig onderhoud van de zeewerin gen te Terneuzen, raming 4900. Inschrijvers hiervoor waren de heeren L. Koole voor 5100; M. van den Hoek voor 4960, en A. Tholens Dz. voor 4886. Alle inschrijvers wonen te Terneuzen, en de beide werken zijn aan den heer Tholens, als minste inschrijver, gegund. 's Gravenliage. In de heden gehouden zit ting van het gerechtshof is door het O. M bevestiging gevorderd van het vonnis der Mid- delburgsche rechtbank, waarbij twee arbeiders, te Krabbendijke wegens mishandeling tot 7 dagen gev. werden veroordeeld. Berlijn, (le teleg.) Gisteren avond is bij den keizer de koorts weder toegenomen, de adem haling was zeer versneld, waardoor de toestand ongunstiger was. De nacht ging tamelijk rustig voorbij, ofschoon de toestand onveranderd bleef. Berlijn. (2e teleg.) Heden is de toestand iets beter, ofschoon de keizer het bed moet houden. Boekarest. De boeren volharden in hun eischen tegen de grondeigenaars en verlangen dat de verhouding tot de pachters door de wet zal geregeld worden. 27 dorpen zijn door de troepen bezet. 19 April, des morgens te 8 uren. Verwacht: W. wind. Thermometerstand te Middelburg, 19 April 's morgens 8 uren BO gr. 's middags 12 uur 58 gr. 's avonds 4 uur 54 gr. F. Ter bespoedigingen ter vergemakkelijking verzoeken wij het publiek beleefd te adresseeren telegrammen Middelburgsche courant Middelburg; nieuwsberichten en ingezonden stukken B e- dactie Middelburgsche courant, en advertentiën Administratie Middel burgsche courant. Ten slotte herinneren wij dat advertentiën uiterlijk des namiddags te een uur aan ons bureau moeten bezorgd zijn, willen zij des avonds nog worden opgenomen. ■JJMM—HM—MI IIII iimnTTWmi—TT De gezondheidstoestand van den Duitschen keizer blijft onrust baren, ofschoon men geen vrees voor onmiddelijk levensgevaar schijnt te koesteren. In geheel Europa heeft de plotselinge verergering van het lijden van keizer Frederik oprechte deelneming gevonden. In de volgende schoone en diepgevoelde bewoordingen geeft de Neue Fr. Pr. aan dit algemeene leedwezen uit drukking »Voor het venster van het vertrek, waar keizer Frederik op het ziekbed ligt uitge strekt, breiden de oude boomen van het Char.

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2