Laatste Berichten. BUITENLAND. Verspreide berichten. Onderwijs, Kerknieuws. Rechtszaken. Verkoopingen en aanbestedingen, Weerkundige Waarnemingen. Algemeen Overzicht. mandaat te 'a Gravenhage, ad 1711J. Vlam, kapt. plaatsel. adj. te Rotterdam, ad 1003 jhr A. W. Storm van 's Gravezande, luit.-kol. bij bet 8ste reg. inf., ad 1752 'sjaara. Eindelijk is aan E. de Vries, op zijn verzoek, eervol Ontslag verleend als burgemeester van Hellevoetsluis, en is de benoeming van den bur gemeester Van Twisk, H. Vijn, tot secretaris dier gemeente, goedgekeurd. De vereeniging Multatuli is als rechtspersoon erkend. Zij heeft ten doel het populariseeren van Multatulis werken en tracht dit doel te bereiken doora. het houden van lezingenb. het verspreiden van geschriftenc. het zich in verbinding stellen met andere Multatuli-clubs. Om lid te worden wende men zich tot het bestuur, dat over de al of niet aanneming beslist, Bij niet-aanneming kan een beroep worden gedaan op eene ledenvergadering, wier uitspraak beslis send is. De minimum-contributie bedraagt 3 per jaar in maandelijksche termijnen, bij vooruitbetaling. Het bestuur bestaat uit 5 leden, uit en dooi de leden der vereeniging bij volstrekte meerderheid gekozenhet blijft een jaar in functie en is her kiesbaar. De vereeniging is gevestigd te Amsterdam. Zij wordt aangegaan voor 29 jaren, en zal niet wor den ontbonden zoolang het aantal leden tien be draagt. Bij ontbinding vloeien de baten der vereeniging, na aftrek harer lasten, in de kas eener instelling, door de laatst overblijvende leden te bepalen. Benoemd tot onderwijzer aan het instituut Ringlever te Rotterdam de heer L. L. Beneker te Hoedekenskerke, oud-kweekeling van de rijks kweekschool voor onderwijzers te Middelburg. Door curatoren van het gymnasium te Leiden wordt, voor de vacature, ontstaan door het eervol verleende ontslag aan dr Van Deventer, totleeraar in de wiskunde aanbevolen dr J. S. G. Gleuns, leeraar aan het progymnasium, en aan de R. H. B. school te Gouda. Ds. Donner geeft in zijn Christelijk Weekblad een beknopt en dr. A. Kuyper in de Heraut een meer uitgebreid verslag van de vergadering, die 11. Woensdag te Amsterdam is gehouden door de deputaten der doleerende met den kerkeraad der Christelijk-Gereformeerde gemeente. De heer Donner zegt betreffende den uitslag der besproken vereeniging het volgende «Ik sprak na de vergadering met sommige broeders, maar vond bij hen weinig voldaanheid met den afloop der samenkomst. De geest en toon, die er van weerzijden geheerscht had, was broederlijk en goed, maar men had verwacht, dat wij elkander wat nader zouden gekomen zijn; er waren er zelfs die meenden: wij waren verder van het gewenschte punt verwijderd." Dr. Kuyper verklaart dan ook »De eene groep kerken kan in geen gemeenschap treden met een groepdie zich niet concreet weet aan te dienen en de kerken van Doleanten kun nen in geen gemeenschap treden met een genoot schap, dat als zoodanig de kerken in zich sluit." Maandag vertrokken de Nederlandsche pel grims ongeveer 300 in getal in gezelschap van HH. DDHH. de bisschoppen van Breda en Roermond, mgr Leyten en mgr Boermans, naar Rome. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Heden, Dinsdag, zijn veroordeeld wegens: huisvredebreuk F. J. de K. 19 j., klompen maker Clinge, tot 7 en A. G. 42 j., hovenier Bouchaute (België), tot 3 d. gev.; diefstal 1 H. J. 14 j. en 2 K. F. H. S. 15 j.( zonder beroep, beiden Vlissingen, de le tot 14 d., de 2e tot 1 m.P. F. B. 20 j., arbeider Hulst, tot 45 d.; P. M. 20 j., Biervliet, tot 1 d.; H. J. die buiten het karpet op den vloer uitkomen, zwart van ouderdom is, en het is een verademing om het oog van al die oudheden te kunnen afwenden en de nieuwere voorwerpen op te merken, die aan de liefelijke bewoonster behooren. Op het toilet staat een keurige kapdoos naast Veneti- aansche spiegeltjes en borstels met zilveren rug gen, waarop N. E. U. gegraveerd is. Alles is net zooals juffrouw Massareene het in haar over haaste vlucht gelaten heeft, en ik betrap er mij op dat ik bijna eerbiedig staar op een stapeltje net opgevouwen klêeren op een stoel, waaronder een paar snoeperige schoentjes staan, bijna geheel hak en gesp, met puntige toonen, waarvan een fatsoenlijken hedendaagschen dokter de haren te berge zouden rijzen. Op de schrijftafel staat een groote vaas met rozen, die het vertrek met een heerlijken geur vervullen. Ik ga met Dick de heele kamer rond, wij kijken onder bed, onder de tafel, in een groote hangkast, doorzoeken el- ken hoek, maar vinden niets wat het geheim kan oplossen. In een hoek van de kamer staat de papegaai, dien Dick onlangs aan zijn zuster ge geven heeft, en ik ga zelfs zoover van die kooi te verzetten, een vrijpostigheid welke de bewoner mij zoo euvel duidt, dat hij met zijne vlerken gaat slaan en een reeks van kreten slaakt, die het trommelvlies der meeste ooren moet kwetsen, en ik ben dankbaar dat ik mij spoedig uit de voeten kan maken, waarover lorre zich wreekt door zoo hard mogelijk te gillen: S. 47 j., commissionair en herbergier Oostburg, tot 2 m. gev. en 1 J. v. d. B. 22 j., Heerjansdam, 2 C. B. 21 j., zonder vaste woonplaats, en 3 W. A. 17 j., Rotterdam, allen schippersknecht, ieder tot f 2.50 b. s. 5 d. li.; mishandeling 1 P. W. 19 j., 2 A. H. 19 j., arbeiders en 3 R. F. v. H. 15 jallen Clinge (Zeeland), de le en 2e ieder tot 3 en de 3e tot 7 d. gev.; beschadiging van eens anders goed P. W. 19 j., arbeider Clinge, tot 4 d. gev. Vrijgesproken zijn: C. J. M. 13 j., Biervliet, en F. E. v. H. 49 j., werkman Clinge (Zeeland), beiden beklaagd van mishandeling. Kantongerecht te Middelburg. Heden, Dinsdag, zijn veroordeeld C. C., Mid delburg, wegens het bij de herschouwing, als aan palend landgebruiker van een ten dienste van het algemeen bestemden weg in Zeeland, niet behoorlijk in het onderhoud van dien weg voorzien te hebben door de putten niet te effenen en aan te vullen met bekwame aardsoorten of deugdelijke materialen, naarmate de gesteldheid van den weg dit vordert en het, als gebruiker van een dam, toegang gevende van zijn land tot een dito weg, het zich in dien dam bevindende tot waterloozing dienende kunstwerk (een duiker) niet in brüik- baren staat te hebben onderhouden op de wijze door B. en W. noodig geoordeeld, nadat hij na de eerste schouwing den hem gestelden termijn had laten voorbijgaan, tot 2 b. van 3 s. 1 d. elke b. en vrijgesproken van het laatste hem bij de dagvaarding ten laste gelegde feit; L. H., J. L., D. G., Middelburg, wegens het bij de her schouwing als aanpalend landgebruiker van een ten dienste van het algemeen bestemden weg in Zeeland niet behoorlijk in het onderhoud van den weg te hebben voorzien door de putten niet aan te vullen met bekwame aardsoorten of deugdelijke materialen, naarmate de gesteldheid van den weg dit vordert, ieder tot 3 b. s. 1 d. En allen in de kosten van het geding. Voor deelneming aan het met de Pinksterdagen door Excelsior alhier te geven muziek-festival hebben zich, naar wij vernemen, tot heden reeds vele gezelschappen doen inschrijven. Het is te hopen dat het der vereeniging aan den financieelen steun van Middelburg's inge zetenen niet zal ontbreken om dit feest te kun nen doen doorgaan. De voor Middelburg anders zoo stille dagen beloven dan heel wat genoegens, en voor zeer velen ook directe voordeelen. Donderdag a. s. zal het stoomschip Bromoi voor rekening der Rotterdamsche Lloyd op de fabriek der Kon. Maatschappij de Schelde te Vlis singen gebouwd, zijn officiëelen proeftocht houden, en onmiddellijk naar Rotterdam vertrekken, om voor de eerste reis naar Indië, waarvoor het ver trek op 5 Mei is bepaald, geheel gereed te wor den gemaakt. Naar aan het Vaderland wordt medegedeeld, is dezer dagen eene vergadering gehouden van groote industriëelen van verschillende vakken en uit alle deelen des lands, waarin men het in beginsel eens is geworden omtrent een plan tot algemeene pensioenverzekering der arbeiders. Bij het gedeeltelijk sloopen van een pakhuis, behoorende bij de meelfabriek De Vlijt te Wor- merveer, gebeurde gisteren een ernstig ongeluk. Onverwachts bezweek een zolder, waar een elftal werklieden bezig waren. Het grootste deel van dezen ontkwamen het gevaar en wisten zich door^ gelukkige sprongen te redden, doch twee man nen, flinke, oppassende timmerlieden, werden op stond gedood, en een drietal anderen min of meer zwaar verwond. Naar het gerucht wil, heeft de heer Reiss, directeur-generaal van het Zeebad te Scheveningen, den heer Göbel, lid van den gemeenteraad van Den Haag, wegens het door hem in de raads zitting van jl. Dinsdag omtrent den persoon van den heer Reiss gesprokene, zijne getuigen gezonden, welke uitdaging de heer Göbel niet zou hebben «Leelijk beesten andere mooie scheld namen, die hij van de matrozen geleerd heeft. Akelige vogel", brom ik, niet weinig ge belgd, omdat een onderdrukt proesten achter mij verraadt dat mijn vriend zich zeer onbeta melijk in mijn nederlaag verheugt. Maar hoe ijvrig wij ook zoeken, wij komen niet achter dat geheimzinnig geluid. »Kom, hier is niets. Het spook of wat het zijn mag, heeft den aftocht geblazen" zeg ik mismoedig, terwijl wij elkaar verlegen aanzien. »0maar dat geluid komt alleen als het donker is, dat is het zonderlinge er van," en de kamer doorgaande blaast Massareene de kaars uit. Ademloos wachten wij wat er gebeuren zal. Het komt «LuisterDaar is het weer," fluistert Dick opgewonden en dat geheimzinnige geluid begint weer. Het schijnt vlak bij ons te zijn, voor onze voetendaarna gaat het weer op dezelfde, regel matige manier terug, 't geen op zijn minst genomen vreemdsoortig is. Schielijk steken wij de kaars weer aan en spoeden ons naar de plek waar wij meenen.dat het geluid het laatst vandaan kwam; maar zien niets dan een stoeltje en een stuk donkeren, blinkenden vloer. Driemaal herhalen wij die proef en altijd met dezelfde uitkomst. Telkens wanneer het licht komt houdt het geluid op. - »Wat drommel kan dat toch zijn zeg ik eindelijk, daar Massareene vreeselijk begint te gapen en voorstelt om naar bed te gaan; maar aangenomen, onder voorbehoud, de beleedigde partij bij eene geschikte gelegenheid openlijk voldoening te geven. In het vervolg zullen des zomers ook de waggons 3e kl. van den staatsspoor van gordijnen voorzien worden. Naar aanleiding van een verspreid gerucht dat te Meppel een vierjarig jongetje door zijn vader, Geert de Roo, zou zijn vergiftigd, deed de justitie uit Assen Zondag een langdurig onder zoek. Zoowel de verdachte als tal van getuigen werden gehoord, waaruit aanleiding is genomen de voorloopige aanhouding en overbrenging van den verdachte naar Assen te gelasten. Het uit en inwendig onderzoek van het lijkje geschiedde door de doctoren Stoffels en Yan Setten te Mep pel. Nader scheikundig onderzoek zal te Assen plaats hebben. Meijer, de banketbakker, stond achter zijne toonbank en tuurde droevig gestemd op de hooge stapels appelbollen, die langzamerhand oudbakken werden, want sedert de laatste dagen ging de zaak slap. Eensklaps komt hij op een inval. Hij gaat aan zijn lessenaar zitten en schrijft. «Huwe lijksaanbod. Een jong man van aangenaam uiterlijk en ruim bemiddeld, verlangt kennis te maken met eene dame, met het voornemen haar tot zijne levensgezellin te kiezen. Schoonheid en rijkdom worden minder gezocht dan een goed karakter en een vriendelijk humeur. Jonge dames, die genegen mochten zijn op dezen te reflecteeren, worden verzocht zich morgen middag te drie uren in den banketbakkerswinkel van den heer Meijer te bevinden en, als herkenningsteeken, een appel bol te gebruiken." De advertentie verscheen dien avond in de courant en den volgenden middag tien minuten over drie waren de appel bollen schoon op. Omtrent den toestand van keizer Frederik wordt het volgende gemeld De bronchitis, waar voor men vreesde, heeft zich geopenbaard en ging gisteren gepaard met hevige koorts. Alle fami lieleden, ook keizerin Augusta, begaven zich gisteren naar Charlottenburg. Geruimen tijd is de kroonprins met den rijkskanselier bij den keizer geweest, die, naar men zegt, reeds voor ziening heeft getroffen ten aanzien van zijn nala tenschap voor alle mogelijke gevallen. Ondanks het erge van zijn toestand vertoonde de keizer zich gisteren herhaaldelijk voor het venster, waar hij door een groote menigte met geestdrift werd begroet. Ontzettend moet de patient lijden, daar het hoesten en opgeven dooi de canule hoogst pijnlijk is, maar steeds blijft hij geduldig. In groote spanning zag men den nacht te gemoet, daar de keizer reeds sedert eenige dagen alleen door kalmeerende middelen enkele uren kan slapen en men voor verheffing van koorts vreesde. De geneesheeren zien den toestand ernstig in. Zij hielden 's avonds opnieuw consult maar konden niet constateeren of er longontsteking is ontstaan. Er moet ook vrees bestaan dat zich een abces zal vormen, en dat dien ten gevolge de verzwering aan de keel naar buiten zal komen. Te Parijs bleef het gisteren rustig. Men hoorde zelfs minder dan de vorige dagen Vive Boulanger en meer A bas Boulanger roepen. De Boulangisten hebben een nieuw dagblad aange kocht La Presse, dat door Emile Girardin opgericht werd en nu door Laguerre geredigeerd zal worden. In eenen brief aan de kiezers in het departement van het Noorden zegt Boulanger dat de 15en April de dag zal zijn, van welken in waarheid de bevrijding dagteekent. «Politici zonder programma vereeuwigden zich zeiven op hunne banken, doende als begrepen zij mijne ge loofsbelijdenis niet. Gijl. hebt haar wèl begrepen, en de ontbinding verlangd van de kamers, tot onmacht gedoemd, zoowel als de herziening van een constitutie niet alleen anti-republikeinsch, maar usurpatrice. Frankrijk eischt dat er eene constitueerende vergadering kome, welke aan het volk in de republiek de groote plaats zal geven, die het moet innemen. Onze belangen zijn die van het vaderland en van de republiek, en deze belangen moeten wij verdedigen. Gezamenlijk zullen wij ons wijden aan deze taak." ik heb besloten om het niet zoo gauw op te geven en wil niet naar mijn kamer terug, voordat ik het geheim opgehelderd heb, en daar Massareene er op staat om bij mij te blijven, nemen wij plaats in twee gemakkelijke stoelen, blazen het licht uit en komen overeen om de wacht te houden. Eer er een kwartier verloopen is zegt mij een luid gesnurk dat mijn vriend in slaap gevallen is en ik alleen de wacht houd. Nog eens doe ik de rondte door de kamer, eigen mij steelsgewijze een roos toe, die ik op de tafel tusschen allerlei snuisterijen vind, en neem weer plaats in mijn stoel om het daglicht af te wachten. Nog altijd duurt het gerommel voort, houdt nu en dan op, maar begint telkens weer even regelmatig. Na een half uur merk ik tot mijn spijt dat ik ook slaap begin te krijgen. Om den tijd te verdrjjven en mij wakker te houden begin ik een deuntje te fluiten en ben juist aan mijn lievelingsmelodie «Gij zijt de koningin van mijn hart", als dat plagerige geluid weer begintmaar, het zoeken moede fluit ik door tot dat hemelwat is dat Ik zie een klein zwart voorwerp be wegen in de straal Tan het maanlicht dat door het venster valt, waarvoor ik het gordijn opge trokken heb. (Wordt vervolgd.) Boulanger ontving tal van gelukwenschenin een wordt hij «toekomstig keizer" genoemd. De cijfers van de verkiezing in het Noorder departement zijnkiezers 363.935, uitgebrachte stemmen 267.530generaal Boulanger 172.528, Foucart, opportunist 75.901, Moreau, radicaal 9.647. De meerderheid is alzoo 96.427 stemmen. Te Liverpool is plotseling overleden, in den ouderdom van 66 jaar, mr Matthew Arnold, de bekende Engelsche schrijver en criticus. Een stoomschip van Bilbao naar Rotterdam, naam onbekend, is gisteren morgen op de En gelsche kust gezonken. Zestien personen kwamen om het leven. Het op de calootbank gestrande Noorsche bark schip Jenny is heden door den notaris J. A. de Wolff te Vlissingen verkocht voor 330, aan de heeren J. B. v. Kranenbroek Co te Antwerpen. De geredde inventaris van genoemd schip heeft 1170.20 opgebracht. Door het bestuur van den calamiteusen Burgh en Westlandpolder werd heden voormiddag in het gemeentehuis te Burgh aanbesteed Het herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1889, van de aarde-, kram-, rijs- en steenglooi- ingwerken aan de waterkeering van bovengemel- den calamiteusen polder. Minste inschrijver was de heer P. Vink te Noordgouwe voor 8825. 17 April, des morgens te 8 uren. Verwacht: Z.W. wind. Thermometerstand te Middelburg. 17 April 's morgens 8 aren 49 gr. 's middags 12 uur 58 gr. 's avonds 4 uur 55 gr. F. Vlissingen. In het Eng. kanaal heeft eene aanvaring plaats gehad tusschen het Belgisch stoomschip Vena, komende van Bilbao (zie versp her.) bestemd naar Terneuzen, enhetEng.'stoomschip Biela bestemd naar Londen, waarbij het eerst- gemelde gezonken is en het laatste zwaar be schadigd werd. Aan boord van de Vena bevond zich de als loods dienstdoende loodskweekeling lekl. G.J. Meijndert, van het Nederlandsch loodswezen alhier, en daar van de opvarenden 16 man verdronken en slechts 5 gered werden, verkeerden de betrekkin gen van dien loods alhier omtrent diens lot in niet geringe ongerustheid. Des te grooter was hunne blijdschap, toen heden middag bij het loodsbestuur alhier van den Nederl. consul te Duinkerken 'het telegraphisch bericht ontvangen werd, dat bedoelde loods zich onder de geredden bevond en hij per spoor huiswaarts keerde. Berlijn. (le tel.) Hoewel de toestand des kei zers niet verbeterd is, was de nacht rustiger. De kroonprins overnachtte te Charlottenburg. De uitbreiding der ziekte is geconstateerd. (2e tel. 's voormiddags.) De algemeene toestand is iets meer bevredigend. Boekarest. De agrarische beweging moest door de troepen bedwongen worden, die van hun vuurwapenen gebruik maakten. Vele boeren zijn gedood of gekwetst. Ten opzichte van de berichten, welke heden uit Berlijn en Parijs gemeld worden, kan men geen ge voel van weemoed en teleurstelling onderdrukken. Na een korte opflikkering, welke reeds bijna nieuwe hoop deed ontluiken, baart de toestand van keizer Frederik wederom ernstige bezorgdheid. Met welke angstige spanning te Berlijn elk bericht, elk gerucht besproken en toegelicht wordt is te begrijpen. Het) overlijden van dezen heerscher ware voor Duitschland een onherstelbare ramp, want de spreuk Le rot est mortVive le roi zou in dat geval een ver strekkende beteekenis ver krijgen, van anderen aard dan het had na den dood van keizer Wilhelm. Wat vrijzinnig denkt in het Duitsche rijk heeft te recht of te onrechte dit zou de ervaring moeten leeren alle hoop op keizer Frederik gevestigd, wiens vrij zinnige denkbeelden, wiens vredelievende, humane gevoelens zoo herhaaldelijk gebleken zijn, terwijl hij kroonprins was. Zijn eerste regeeringsdaden hebben deze verwachtingen niet gelogenstraft; zij wettigden tot de vooronderstelling, dat de regeering van dezen vorst in den waren zin van het woord gelijk zou zijn voor alle Duitsche onderdanendat zij geen onderscheid zou maken tusschen de aanhangers der verschillende poli tieke partijen en godsdienstige gezindheden, zoolang deze de wetten des lands en de con- stitutioneele rechten der kroon eerbiedigden. Deze illusie reeds zoo spoedig bedreigd te zien, het is een bittere teleurstelling voor het beter denkend deel der Duitsche natie. Maar in sommige kringen zal vreugde heerschen Over deze beschikking van het onmeedoogend toeval. Zij, die het licht schuwen en de vrijheid belagen, de vijanden des volks, zien hun kóóp herleven, welke door de troonsopvolging van keizer Fre derik zoo wreed de bodem werd ingeslagen. Zou de dood van den tegenwoordigen Duitschen keizer waarschijnlijk een onherstelbare ramp zijn met het oog op Duitschlands binnenlandschen politieken toestand, niet minder ernstige gevolgen kan zij na zich sleepen voor de buitenlandsche politiek. Een jonge Cesar op den Duitschen troon en een dictator in wording in Frankrijk, kan men zich troosteloozer verschiet voor Europa denken

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2