BUITENLAND. kaatste Berichten Lotpallen van erttoitat ra Mfoipea. Tertfottea ei aaielomen Schep. Yerkoopingen en aanbestedingen Burgerlijke stand. Algemeen Overzicht. Handelsberichten. Graanmarkten, enz. Prijzen van Effecten, Weerkundige Waarnemingen. ft. ft. nog steeds wordt beschouwd als pretendent voor den Boelgaarschen troon. Deze eigenschap van pretendent nu zou hp juist verliezen door een huwelijk met de dochter van den Duitschen keizer, wiens schoonzoon geen vazal van den sultan kan zijn, en mitsdien kan Alexander III, ook al mocht hij, als mensch, den gewezen vorst van Boelgarije dit huwelijk niet gunnen, als monarch, uit het oogpunt van politiek, geene ernstige bezwaren daartegen hebben. In geen geval zou dit huwelijk eene gebeurtenis van zulk gewicht zijn voor de verhouding tusschen Duitschland en Rusland, dat het aanblijven van Bismarck zou kunnen afhan gen van het al of niet tot stand komen daarvan er zijn andere redenen die den rijkskanselier no pen tot het indienen van, althans tot het dreigen met zijn ontslag, en daaronder moet in de eerste plaats gerekend worden de instelling van den kroonraad, en over het algemeen de geringe in vloed dien hij onder de regeering van den tegen- woordigen keizer heeft. Voor deze redenen moet het huwelijksplan van den prins van Battenberg als dekmantel dienen Dit is in grove trekken de eerste indruk, welken de telegrammen van gisteren en heden hier heb ben gemaakt. Daar keizer Frederik zich Donderdag niet zoo wel gevoelde als anders, liepen gisteren te Berlijn zeer verontrustende berichten. Er had een plotselinge zwelling 's nachts plaats, zoodat de keizer slecht sliep. Op verzoek van sir Morell Mackenzie verscheen prof. Bergmann, die den patient dadelijk onderzocht en een nieuwe kanula aanbracht. Het is opvallend, met welke cynische op rechtheid de officieuse bladen over de ziekte van den keizer spreken, wanneer men daarmede ver gelijkt de vroegere verzachtende berichten ovel lichte ongesteldheden, nog over de laatste ziekte van keizer Wilhelm. De Köln. Ztg. noemt de jongste verergering in den toestand van keizer Frederik kortweg een Erstickungsanfa.il. Voorts insinueert dit fraaie blad, dat de bewering der Duitsch-vrijzinnige bladen over den nadeeligen invloed van het jongste onderhoud met den rijkskanselier op den toe stand van den keizer op rekening komt van de E n- g e 1 s c h e geneesheeren, die tot de Duitsch- vrijzinnige kringen in nauwe verbinding staan. Physiek zou de keizer hierdoor niet lijden, daar hij geen enkel woord spreken kan maar alles moet opschrijven. Maar moreel? Ten slotte verzekert het blad, dat er tusschen den keizer en den rijkskanselier in de gronddenkbeelden over de Duitsche politiek volkomen overeenstemming heerscht. Bepaald verzekert de Köln. Ztg. dat de kanseliers-crisis niet door verschil van gevoelen tusschen den keizer en Bismarck is ontstaan. Beiden staan in die kwestie aan dezelfde zijde. Het verzoek om ontslag is niet aan het adres van den keizer gericht, integendeel diende het tot ondersteuning van den keizer. De oorzaak voor aandoeningen bij den keizer moet ter andere plaatse dan bij de voordrachten van den kanselier gezocht worden. Tot de leugens der officieuse bladen in de Battenhergsche huwelijksaangelegenheid verklaart de Freis. Ztg o. a. de bewering, dat prins Alexan der tot commandeerend generaal zou benoemd worden. Er is alleen sprake van geweest hem te Darmstadt het commando over een kavalerie- brigade en de orde pour le mérite te geven. Zoodra de kanselier hiertegen bezwaren inbracht, werd van het plan afgezien. Verder noemt het blad het onwaar, dat de Battenbersche kwestie aange voerd is in het onderhoud dat keizerin Victoria Dinsdag 11. in het paleis te Berlijn met den rijkskanselier had. Bij deze audiëntie, waar de keizerin volgens de Post ten slotte de handen van den kanselier zou hebben gegrepen en met diep bewogen stem zou hebben uitgeroepen: »Ik breng het geluk mijner dochter ten offer op het altaar des vaderlands", werden alleen financieel e aangelegenheden, het keizerlijk vermogen betref fende, behandeld. Ter kenschetsing van de Boulanger-bewe- ging, pardon het Bismarek-adres te Leipzig, deel den wij reeds mede, dat aan het hoofd stond zekere prof. Biedermann, die onlangs door tus- schenkomst van den rijkskanselier een geldelijke toelage ontving. Niet onbelangrijk is het verder, te vernemen dat 'te Breslau de beweging uitging van den heer Von Blankenburg, die twintig jaren geleden zijne geschriften, vergezeld van eene kruipende betuiging van eerbied en van een onbeschaamden bedelbrief, aan keizer Napoleon zond. De Nationale Ieren hebben hun landge- nooten opgeroepen, teneinde voor hun recht op het houden van bijeenkomsten op te komen, morgen in het graafschap Clare bij duizenden en duizen den te vergaderen. Er zullen wel 20 meetings gehouden worden. De ontevredenheid onder de bewoners van het platteland in Roemenië neemt verontrustend toe. Het eerste monument voor keizer Wilhelm in Elsasz-Lotharingen, misschien in geheel Duitsch land, zal het geanexeerde grensvestinkje Bitch bezitten. In Mei reeds zal het monument ont huld worden. Waarschijnlijk zal Floquet den president Carnot op diens reis in de Noorder departemen ten vergezellen. Aan Le Temps wordt uit Pirot onder dag- teekening van gisteren gemeld, dat groote onge rustheid te Sofia heerscht en men voor een overrompeling beducht is. Voorzorgsmaatregelen zijn genomen om het paleis en den prins te be waken. Heden had te Hansweert de aanbesteding plaats van een graanschuur en varkensstal op de hof stede, bewoond door den pachter N. van der Pas aan den Monnikendijk onder Kloetinge. Ingeschreven werd door de heeren Q. W. van Nieuwenhuize, Wemeldinge, voor 5010, J. Koster, Wemeldinge, voor f 4990, A. Menheere, Kloetinge voor 3887, P. Staal, Hansweert, voor 3800, J. van de Linde, Kattendijke, voor 3469, D. van Maris, Kapelle, voor f 3457, P. Dronkers, idem voor 3399, J. M. Lammerée, Hansweert, veor 3091 en L. van Verre, Kruiningen, voor 2888. Aan den laagsten inschrijver is het werk gegund. Van 7 tot 14 April. Vlissingen. BevallenJ. C. Spinnaay, geb. Pieterse, z. P. Sporrij, geb. Dingemanse, z. J. C. Burgers, geb. Lako, z. M. F. van Hecke, geb. Van Deijck, z. M. Janse, geb. Smit, z. J. J. Lenaerts, geb. Deijbel, z. L. E. M. Pinson, geb. Gaetaf, z; J. F. de Vos, geb. Hutchison, z. S. Le Roij, geb. Brugge, z. L. C. Marchand, geb. Muller, d. J. Wouters, geb. Van Duure, d. (levenl.) N. A. van de Velde, geb. Meslier, z. L. van Offenbéek, geb. Catsman, d. OverledenP. C. Ossen, vrouw van J. M. Bender, 69 j. .C. J. van Overbeeke, z. 7 w. W. Hendrikse, z. 9 w. J. Hobein, wed' van M. F. Rijkens, 78 j. T. van der Kuijl, ongeh. d. 75 j. P. Smit, z. 2 m. T. C. Groenenberg, d. 8 d. J. M. Besuijen, d. 5 m. B. de Rooij, z. 15 nr. M. de Priester, ongeh. d. 82 j. A. J. Burgerhoff, z. 19 m. Het was, in verband met het late uur waarop de begrafenis van den heer Jacob Hobein geëin digd was, ons onmogelijk het verslag daarvan tijdig ter verzending met dit nommer gereed te krijgen. Zoo spoedig mogelijk zal dit verslag in een afzonderlijk bijvoegsel volgen. Door burg. en weth. alhier is, in plaats van wijlen den heer A. den Boer, tot lid der commissie van toezicht over de veemarkt be noemd de heer A. Meeuse. 14 April, des morgens te 8 uren. Verwacht: W. wind.'' Thermometerstand te Middelburg. 14- April 's morgens 8 uren 47 gr. 's middags 12 uur 57 gr. 's avonds 4 uur 53 gr. F. Wanneer de keizer niet ernstig ziek ware, zou vorst Bismarck geen kanselier meer zijn. Deze overtuiging wint meer.en meer veld in Berlijn en daar buiten. Het is een nood zakelijke eisch van het oogenblik keizer Frederik zooveel mogelijk elke opwinding te besparen. Het ontslag van den rijkskanselier zou echter wegens diens 25jarige ambtsvervulling een reeks ingrijpende maatregelen in het bestuur noodzake lijk maken, die de hand van een gezonde vereischen. En keizer Frederik is ziek. Na de aandoeningen der laatste dagen, na de langdurige bijeenkom sten met den rijkskanselier kan het geen ver wondering baren, dat de keizer zich minder wel gevoelt dan de dagen te voren. Alzoo de ge zondheidstoestand van keizer Frederik houdt alleen Bismarck op zijn post. Zoo zeggen de Dnitsch-vrijzinnigen, maar de berichten over de kanseliers-crisis blijven het kenmerk van zulk een rijke verscheidenheid dragen, dat ongetwijfeld bij alle de wensch als moeder der gedachte voorzit. Maar een zaak schijnt althans vrij zeker te zijn, dat het gansche misbaar door de officieusen over de Battenhergsche huwelijksplannen alleen aangeheven is, omdat men in een onaan gename onzekerheid verkeerde ten opzichte van Bismarck's positie tegenover den keizer. In de veronderstelling dat de Battenhergsche kwestie op populariteit kan aanspraak maken, is men de groote alarmtrom gaan slaan en heeft een beroep gedaan op de publieke opinie ter bevestiging van Bismarck's positie. De aanlei ding tot het spektakel is de liefde van prinses Victoria geweest, de oorzaak van de vrees ligt dieper. Daarom is het in den grond der zaak tame lijk onverschillig, of het huwelijksplan voor goed of voorloopig is opgegeven de eigenlijke kwestie blijft dezelfdeBismarck gevoelt zich bedreigd in zijn machtsbevoegdheid, niet langer is »de gehoorzame dienaar" van den Duitschen keizer feitelijk diens meester maar is hij geworden tot eersten minister van keizer Frederik. Dienten gevolge blijft de crisis in Permanenz en kunnen 's keizers »allertrouwste dienaren" ultra-con servatieve nihilisten noemt men ze ook wel voortgaan de keizerin te bekladden, den keizer te beleedigen en Bismarck te vergoden. Wat de buitenlandsche politiek betreft, niet op dit gebied zal Bismarcks wil waarschijnlijk aan banden zijn gelegd, waar het is in de binnen- landsche aangelegenheden, waar 's keizers vrijzin nige opvattingen met Bismarcks autoritaire begrippen in botsing komen. Elk oogenblik kan alzoo een nieuw conflict uitbreken. Een voor beeld hiervan geeft een naïeve officieuse door het geval te stellen, dat de keizer aan den Duitsch- vrijzinnigen burgemeester van Berljjn, den keer Von Forckenbeck of aan prof. Virchow een orde wil verleenen, waartegen Bismack zich met alle kracht zal verzetten, zoodat dadeljjk weer een crisis" uitbreektWanneer de zaken werkelijk zóo staan, dat elk oogenblik weder hetzelfde geraas wordt gemaakt als men sedert een week in Duitschland hoorde, dan zeker is het voor de rust en de eenheid van het Duitsche rijk te hopen, dat de rijkskanselier niet te lang wacht om de welverdiende en de hem van harte gegunde rust op zijn landgoederen te genieten. Bismarck en Boulanger Wie had het voorheen gewaagd deze beide namen met minder vleiende nevengedachten tegelijk uit te sprekenBismarck en Boulanger dan bestrijden elkander de eerste plaats in de belangstelling der politiseerende personen. Kenmerkend voor het karakter der Boulanger- beweging is de mededeeling van Paul de Cas- sagnac in V Autorité, dat op de honderd kie zers van Boulanger negentig con servatieven zijn. Erg is het nu, dat de clericalen in het Noorderdepartement verre de overhand hebben zij houden morgen de beslissing in de hand. Tegelijkertijd bewijst dit dat deze geheele beweging een anti-republikeinsche strek king heeft, zoodat men vol verbazing vraagt, hoe nog zelfs de onnoozelste hals twijfelen kan. Op de kiesvergaderingen is de orde en stilte ver te zoeken. Waar Boulangers^vrienden optre den belet het «welgezinde" publiek door zijn voortdurende kreten Vive Boulanger gewoonlijk elke uiteenzetting van het programma van hun candidaat. Waarschijnlijk niet in strijd met hun wenschen Te Fresne zouden Laguerre en Susini Woensdag een vergadering leiden, maar vonden de zaal door 200 aanhangers van den republi- keinschen candidaat Foucart bezet. In stede van met woorden begon men elkander met da den te bestrijden. Klappen en slagen volgden en eenige van Boulangers ridders verlieten met bloedende koppen het slagveld. Nu het Laur en Laguerre niet naar wensch gaat in het Noorden nu zij bij het volk zelf op tegenstand stooten, hebben zij bijzonderen uitleg voor dit raadsel gevondende regeering heeft uit Parijs geheime politie-dienaars gezonden, agents provocateursdie de bijeenkomsten der Boulangisten moeten in de war sturen. Fluks is een aanklacht bjj het par ket ingediend, terwijl drie der Boulanger-afge- vaardigden zich in persoon naar den prefect hebben begeven om van dezen te eischen, dat hij onmiddelijk genoemde agenten weder naar Parijs zou terugzenden. Of de prefect al op zijn eere woord verzekerde, dat hij van de tegenwoordig heid dezer agenten niets wistdit bracht geen wijziging in het gevoelen van de heeren Laguerre, Yergoin en Susini teweeg. Op het laatste oogenblik is nog een derde can didaat opgetreden, de heer Moreau, die zich even sterk tegen het cesarisme als tegen het oppor tunisme verklaarde. Morgen valt de beslissing. Voor Frankrijk, voor de republiek hopen wij, dat deze dan de teraardebestelling van de militaire dictatuur brengt. Aan de Breslauer bladen is de volgende ware geschiedenis ontleend. Den vorigen zomer bevatte een Beiersche cou rant deze advertentie Badkuipen. Specfabriek. Elke grootte en elke vorm. Tot behcud der gezondheid noodzakelijk. Verzendt prijscour.gratis. K. Fabrik. van Ijzerwaren. Breslau. Tot zijn nadeel moest de heer K., speciaal fa brikant van badkuipen, de treurige ervaring op doen, dat de tegenwoordige menschheid op de lichtzinnigste wijze met haar gezondheid den spot drijft, want de bestellingen op badkuipen bleven uit. Op een goeden dag kwam echter uit Aschaf- fenburg de volgende brief Bij deze heb ik de eer u te melden, dat ik voor mijn huishouden eenige badkuipen wensch te bestellen. Maar praktische bezwaren be letten mij dit te doen, alvorens ik in Breslau ben, waar ik nl. het voornemen heb mij met terwoon te vestigen. U is ongetwijfeld wel zoo goed mij op volgende vragen te antwoorden»Hoe ziet het er in Breslau met de huurwoningen uit Wat voor huur geeft men ongeveer voor een woning met vijf of zes kamers en verdere gemakken op de eerste of tweede verdieping en welk gedeelte der stad is het gezondst?" Bij voorbaat u mijn dank betuigend noem ik mij hoogachtend Xaver Schmidt. Onze badknipman was natuurlijk gaarne bereid zijn aanstaanden klant ter wille te zijn en hem de gevraagde inlichtingen te verstrekken. Maar dit ging niet zoo zonder moeite. Hij moest door de straten rennen, huizen zien, inlichtingen inwinnen enz. enz. Maar wat doet een koopman tegenwoordig niet voor een klant in spel Eenige dagen later was de heer K. in staat den heer Schmidt uitvoerige mededeelingen te doen over de huurhuizen te Breslau. De heer Schmidt betuigde den fabrikant schrif telijk zijn dank en deelde hem tevens mede, dat ook zijn schoonouders zich te Breslau metterwoon wilden vestigen en dan eveneens hun benoodigde badkuipen bij den heer Schmidt zouden bestellen. De brief eindigde aldus: »Ik zou u bovenmate dankbaar zijn, wanneer gij mij ook een geschikte woning in een goed gedeelte der stad voor mijn schoonouders zou kunnen aanwijzen. Drie kamers met verdere gemakken zijn voldoende, maar ik verzoek u in aanmerking te nemen, dat de woning niet in dezelfde wijk moet gelegen zijn als de mijne. Ook moeten er voor de ramen der slaapkamer luiken zijn. Hoogachtend, Xaver Schmidt. Nu ergerde de fabrikant zich toch een weinig. Maar hij antwoordde den heer Schmidt zeer beleefd, dat hij trots zijn ijverig zoeken geen geschikte woning voor diens schoonouders had kunnen vinden. Tegelijk zond hij hem eenige couranten, waarin verschillende woningen te huur aange boden werden. Niet lang liet de heer Schmidt op antwoord wachten. Vriendelijk dankte hij voor de genomen moeite en deelde den fabrikant mede, dat hij dadelijk met verschillende huiseigenaars in onder handeling was getreden en dat hij hoopte reeds de volgende week naar Breslau te kunnen ver huizen. Voorloopig had hjj nog één klein verzoek. Hij schreef nl. »Zou u nog zoo vriendelijk willen zijn mij de namen van een of meer directeurs der middelbare scholen op te geven, opdat ik mij om inlichtingen tot hen kan wenden Zijn de middelbare scholen te Breslau een tusschending tusschen gymnasiums en lagere burgerscholen Of hoe zit het hiermede En gelieve mij te vens te zeggen (nauwkeurig) hoe hoog de ste delijke belasting van een inkomen van drie honderd Mark is Ook voor inkomsten van kapitaal (ter wille van mijn schoonouders). Wat de woningen betreft, gij waart zoo beleefd te melden, dat overal waterleiding isin de advertenties vond ik niets daarvan gemeld. Hoe komt dat Zonder water wordt toch geen woning gehuurd Is er ook ongedierte Of krioelt het bij de steenen stookplaatsen van pissebedden Toen ik eens te Breslau logeerde, ongeveer 30 jaar geleden, (ik ben herkomstig uit Oost-Pruisen), had men daar ijzeren fornuizen in de keukens nu schijnen er steenen fornuizen met ijzeren pla ten te zijn. Is dat overal zoo Waar wordt gewasschen In de keuken Of is er een waschhuis en een droogzolder Wordt er veel steenkolen gebrand Hoe duur is het mud Brandt de steenkool bij weinig hout goed? Het hout is te Breslau immers zeer duur? Hier koopt men een mand houten blokjes voor 12 a 13 Silbergroschen. Wilt gij zoo vriendelijk zijn mij op deze vragen te antwoorden en mij tevens mede te deelen, wat ik bij aankomst te Breslau aan het station moet doen? En hoe zal het ook verder bij aankomst gaan, daar ik te Breslau geheel vreemd ben Hoogachtend, Xaver Schmidt. PS. Een badkuip koop ik bepaald. Nadat de heer K. den brief, die zes bladzijden lang was, vluchtig doorgelezen had, zette hij zich trillend van verontwaardiging voor zijn schrijf tafel en schreef: Mijn waarde heer Schmidt! Daar ik geen tijd heb op al uw vragen te antwoorden, zoo beperk ik mij tot de laatste. Gij vraagt, wat gij bij aankomst te Breslau moet doen. Ik zal het u nauwkeurig zeggen Aan het station zult gij opgewacht worden door den eersten burgemeester aan het hoofd van alle stedelijke beambten in uniform, zij zullen u plechtig begroeten en u den brief, die u tot eereburger der stad verheft, eerbiedig op een zilveren schotel aanbieden. Uw huisheer zal natuurlijk uw huis met bloemen en kransen versieren en u mededeelen dat gij de eerste drie jaar vrije woning hebt. Begrijpelijkerwijze heft het gemeentebestuur de eerste drie jaren van u geen belasting. Integendeel, gij ontvangt een jaarlijksche gratificatie van 500 Mrk. Op alle plaatsen waar gij komt, zal men u blijde ontvangen en u alle eer bewijzen maar wanneer gij bij mij komt, krijgtgij een paar duchtige oorvijgen, onbe schaamde kerel! Met hoogachting, K. De heer Xaver Schmidt was echter de man niet, die zich zulk een beleediging liet aanleunen. Hij antwoordde den heer K. met rechtmatige boos heid, dat hij nu van de badkuip afzag, maar een aanklacht wegens belee diging tegen hem zou indienen. Dat deed hij ook. De Breslauer kantonrechter ver oordeelde den fabrikant in badkuipen, nadat hij inzage der briefwisseling had ontvangen, tot tien Mark boete. Vlissingen, 14 April. Binnengekomen de Ned. bark Jan Pieterszoon Koengez. Spanjer, van Pensacola naar Middelburg. Zeilklaar De Christian IX, gez. Knudsen. van Middelburg naar Denemarken. Axel, 14 April. Ter graanmarkt waren heden de prijzen als volgttarwe 8.25 a 8.35 rogge 5 a 5.10gerst ƒ8; erwten 8 haver 5.60 a 6; boonen 7.25 en boter f 1. St. Maartensdijk, 13 April. De heden alhier gehouden gewone voorj aars-veemarkt was tenge volge van het slechte weder, niet druk bezet. Er waren slechts 20 stuks hoornvee en ongeveer 50 biggen. Handel werd alleen in laatstgenoemde dieren gedreven. Amsterdam 13 14 Staatsleeuïngeo April April. Nederland. pCt. Bedrag stukken. 743/4 Cert N. W. Sch. 21/j 1000 745/8 dito dito 3 1000 875/8 dito dito 31/2 V 1000 99 99 dito Obl31/2 Ir 1000 999/ia 993/4 Hong. O. L. 1867 5 120-1200 - 99 dito Goudl. 5 n 100 Italië. Ins.'62/31 5 Lir. 100-100000 895/s Oostenrijk. Obl 611/g 1000 611/4 dito Jan.-Juli 5 11 1000 631's 631/4 dito dito Goud 4 If 200-1000 Polen. O. Sch. '44. 4 Z.R. 500 791/8 791/4 Port. Ob. Bt. '53/84 3 100 583/4 587/g dito dito 1831 5 20 971/4 Rusland. Obl. O O Hope 1798/1815 5 f 1000 1008/g

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 6