"buïtênla n d. Laatste Berichten, Moopinp ti ftrpatiËp Ie Zselani. Kerknieuws. Verspreide berichten Weerkundige Waarnemingen. S'erkoopingen en aanbestedingen. Burgerlijke stand. Algemeen Overzicht. De heer H. R. Snijder, predikant hij de Evang. Luth. gemeente te Tiel, heeft, volgens thans ont vangen bericht, het beroep naar die gemeente te Vlissingen aangenomen. Gisteren is te Amsterdam in Frascati de vergadering van deputaten van het doleerend synodaal convent met kerkeraadsleden van de Christelijke gereformeerden, door dr Kuyper geopend. Volgens de telling van de Standaard waren er tusschen de 600 en 700 personen tegen woordig. Die uitkomst overtrof verre de ver wachting en volgens dat blad hadden de be raadslagingen een zeer geregeld verloop." Men zou hierbij eer denken aan een kranke dan aan een vergadering. Met den facultatieven veetrein, die heden nacht te half twaalf uren te Vlissingen aan komt, worden verwacht 31 waggons met 4180 stuks schapen, die Vrijdag a. s. naar Londen (Deptford) vervoerd zullen worden met de bekende stoomschepen. In Westelijk Zuid-Beveland is het koolzaad zoo goed als mislukt te beschouwen. De vorst en de duiven hebben het in die mate geteisterd dat het door de meeste landbouwers is uitgere den en omgeploegd. Wat de andere wintervruch- ten betreft, slechts enkele gevallen van beschadi ging daarvan door vorst werden aldaar vernomen. Zjj treffen het echter dit jaar ongunstig wegens het langdurige koude en natte weder. Aan wieden kan nog niet worden gedacht. In den regel zijn er in April rogge aren te vinden maar thans is die vrucht nog zoo klein dat er meer grond dan groen is te zien. Karweizaad is of wordt gewied en het zaaien van paardeboonen en erwten ver gevorderd. Uit Ovezand en Nieuwdorp vertrekken bin nen eenige dagen ook een paar gezinnen om hun geluk in Noord-Amerika te beproeven. Burg. en weth. te 's Gravenhage hebben de bespeling van den Hollandschen Schouwburg voor de eerstvolgende drie jaren weder opgedragen aan de vereeniging Het Ned. Tooneel. Op kosten van de directie der Haagsche Tramwegmaatschappij zal, op last van den mi nister van binnenlandsche zaken, door deskundi gen een onderzoek worden ingesteld, of door den districtsveearts terecht dierenschurft is geconsta teerd onder de paarden dier maatschappij, hetgeen door de onderneming ontkend wordt. De deskundigen zijn door den minister reeds benoemd. Omtrent de bank-van-leening-kwestie te Breda wordt nader meegedeeld, dat door den minister op het verzoek om in de bank hooger intrest te mogen vorderen, geantwoord werd, dat gedurende 3 jaren 12 pet. mocht geheven worden, doch dat het ZExc. toescheen, dat de fraude, door den directeur gepleegd, ook te wijten was aan de weinige controle, door de commissie uitgeoefend. Deze missive kwam in handen van B. en W., die het besluit van den minister per brief bekend maakten aan de commissie, terwijl het vermoeden van den minister in korte onderschrapte woorden werd aangegeven. De commissie achtte zich daardoor beleedigd, wierp de schuld op het dagel. bestuur en nam collectief ontslag. Vermoedelijk zullen de leden in die aanvrage volharden. In den gemeenteraad van Breda is inmiddels het voorstel gedaan, om de commissie uit te noodigen op haar verzoek terug te komen. Toen men na discussie tot stemming over dit voorstel overging, staakten evenwel de stemmen. De officieren der dd. schutterij te Alkmaar hebben, daar het gemeentebestuur geen gelegen heid wil maken waar de schutterij zich in het schieten kan oefenen, en corps ontslag aange vraagd. De kornmandant der dd. schutterij in een groote gemeente heeft ten vierde male opgeroepen om te verschijnen in de militiezaal, teneinde zich te verantwoorden wegens verzuim, iemand die reeds 10 November 1887 overleden is. De Avondpost gelooft dat die kornmandant om gang met spiritisten heeft. Te Gorinchem zijn van December A. P. tot den len dezer, door het burgerlijk armbestuur van wege de vereeniging tot werkverschaffing gemiddeld dagelijks 550 rantsoenen brood met koffie aan behoeftige ingezetenen uitgereikt. Verschillende Duitsche bladen Bismarck- organen zetten hun onbeschaamde uitvallen tegen keizerin Victoria voort. De een schrijft over «vrouwelijke energie," die het gewicht van den raad des staatsmans neerdrukt, en dat zich in de keizerlijke politiek een factor geldig maakt, waarmede de kanselier in gelijke mate nimmer rekening heoft moeten houden. Veel wordt er ook gesproken over Engelsche invloeden, die Friedrich den Dritten jtot Friedricli den Britten willen maken. De Berliner B'órsenztg zoekt het publiek op te hitsen door het bericht, dat de keizerin voor prins Alexan der verschillende kamers op het slot van Char- lottenburg heeft laten inrichten, die vroeger door Frederik Willem III en koningin Louise bewoond werden en sedert in .dien toestand bleven. Zelfs zou zij de medicijnflesch van koning Frederik Willem III in het Hohenzollern museum hebben laten overbrengen. Het getuigt zeker voor het gezond verstand der keizerin, dat zij dergelijke herinneringen opruimt, wanneer er plaats ont breekt voor het levend geslacht. De nabijheid harer dochters en harer moeder, waarvoor kamers in orde worden gebracht, zal haar liever zijn dan de oude medicijnflessehen van een overleden koning. In de voorste rijen der bestrijders van de keizerin itaat de Reichsbote, het blad van den «christelij- ken" Stöcker. »Het Duitsche volk schrijft dit orgaan wil door koningen niet door vrouwen geregeerd worden." En door kanseliers en vrome hofpredikers De Figaro gelooft, dat vooral de ijdelbeid van prins Bismarck in het spel is. De kanselier, die bijna dertig jaren de eerste viool heeft ge speeld, zal nooit meer de rol van eersten staatsambtenaar willen vervullen. Ook zal hij nooit dulden dat een vrouw zich met de politiek bemoeit, en keizerin Victoria schijnt haar rol ernstig op te nemen. Zij verdedigt te Charlot- tenburg met dezelfde geestkracht hare rechten van moeder als te San Remo die van echtgenoot. Bismarck heeft eens in den rijksdag met die openhartigheid, die hem kenmerkt, gezegd »ik zal nog eens met een domheid eindigenMen heeft toen gelachen en aan een gewone boutade gedacht, maar men vergiste zich, Bismarck kende zichzelf beter dan men dacht. De man, die Europa heeft getemd, loopt gevaar zich het hoofd te breken tegen den ijzeren wil eener vrouw. En wanneer hij naar Varzin is vertrokken, bestaat er alle reden om aan te nemen, dat hij er zal blijven zoolang keizer Frederik leeft en regeert. En dan te denken, dat dit gansche politieke treurspel veroorzaakt is door dat geminachte^ kleine Boelgaarsche landje, dat Bismarck geen enkelen Pommerschen grenadier waard was, en dat ongetwijfeld nog vele andere verrassingen bewaart Met de grootste bitterheid wordt door de verschillende politieke partijen in de Kanzlercrisis partij getrokken. Wie Bismarck niet stemt, wie zelfstandig oordeelt, heet een «belager" van den rijkskanselier. Het officieuse Deutsche Tageblatt stelt zijn lezers Eugen Richter als Krongardist voor het slot te Charlotteburg voor. Nu, antwoordt Richter's Freis. Ztg, eervoller is nog altijd Krongardist als Kanz- lermameluk. - Keizer Frederik heeft ook voor het rijkstand Elsasz-Lotharingen een besluit van gratie uitge vaardigd. De kwijtschelding van straf strookt volkomen met hetgeen te dien opzichte in Pruisen verordend werddoch worden tevens van straf ontslagen zij, die wegens overtredingen tegen de bepalingen van de geldige Fransche perswetge ving en wegens het uiten van oproerige kreten en het dragen van oproerige kenteekenen, ver oordeeld werden. Graaf Rantzau, de schoonzoon van Bismarck, is tot Pruisisch gezant te Munchen benoemd. De door den Matin gepubliceerde telegram men brengen duidelijk aan het licht, datBoulan- ger zich nog, terwijl hij in dienst was, wat zijn vrienden altijd ontkenden, ijverig met de verkie zingen bemoeid heeft. Te Parijs liep gisteren het gerucht dat Boulanger vermoord was. Eenige grond voor het bericht bestond niet. Maandag was de generaal voor het bureau der Gocarde het voorwerp van eenige luidruchtige toejuichingen, door de ver- koopers van dagbladen aangeheven, terwijl de geëmployeerden van het Boulanger-blad een regen van reclame-portretten op de omstanders lieten neervallen. Onder de toejuichingen mengden zich vijandelijke kreten. Mdme Rouvier, de vrouw van den Franschen oud-minister-president, is te Nizza overleden. Dacca, in Britsch-Indië, is door een hevigen dwarrelwind geteisterd. Een groot aantal huizen werden verwoest, 40 personen zijn gedood en een 500 a 600 gewond. De Napelsche credietbank heeft haar beta lingen gestaakt. Het passief bedraagt verscheidene millioenen. Omtrent de toekomstige houding der Roe- meensche oppositie werd op een vergadering der partij nog geen besluit genomen. In de kamer verklaarde de minister van buitenlandsche zaken Carp dat de koning het tegenwoordige ministerie gekozen heeft omdat het tusschen de verschillende partijen stond. Het kabinet zal in de bnitenland- dsche staatkunde onpartijdig, in de binnenlandsche nationaal zijn. Verkiezingen te doen plaats heb ben, gedurende de bestaande opgewondenheid, achtte de minister gevaarlijk. Zoodra alles rustig geworden zal zijn, hoopt de regeering de kamer te kunnen ontbinden. De minister verzocht ten slotte de begrooting aan te nemen. Generaal Marzano heeft uit Massouah van den 9en April aan den Italiaanschen minister van oorlog bericht, dat Ras Aloela in ongenade gevallen is en door Ras Agos vervangen wordt- De terugtocht van de hoofdmacht was des morgens aangevangen, de bagage van den Negus en de Abessynische aanvoerders was naar Adona ver zonden. Het Engelsch lagerhuis heeft met 184 tegen 109 stemmen in laatste lezing de wet aangenomen, waarbij het salaris wordt bepaald voor den onder staatssecretaris voor Ierland. Bij de voortzetting van het debat over de staats- begrooting behield Gladstone zich voor zijn ge voelen te zeggen over de belastingwijzigingen, wanneer het wetsontwerp daartoe zal zijn overge legd, doch hij zou dan waarschijnlijk verplicht zijn zich te verzetten tegen het voorstel betreffende de belasting der erfenissen. Hij is voornemens voor te stellen het roerend en het onroerend vermogen in de belasting gelijk te stellen, wor dende het eerste thans zwaarder getroffen dan het laatste. Goschen antwoordde dat de regeering ter gelegener tijd bereid zal worden bevonden een voorstel in dien geest te overwegen; maar merkte op, dat Gladstone te veel de verminderde waarde van het grondbezit uit het oog verliest. Bij de ontploffing van een bom te Grenoble zijn zes artilleristen zwaar gewond. Op voorstel van Floquet heeft de Fransche ministerraad besloten Gragnon, oud-prefect van politie, door het Caffarel-Limouzin-Wilson proces bekend, te benoemen tot directeur van den vei ligheidsdienst. Officieel is door den consul-generaal der Vereenigde-Staten te Tanger medegedeeld, dat het verschil tusschen zijn regeering en Marokko aan een scheidsgerecht zal onderworpen worden. Yolgens de laatste berichten van Emin Bey, gedateerd 16 Aug. 1887, was Stanley nog niet te Wadelaï aangekomen. Emin verklaart dat hij niet met Stanley zal terugkeeren maar op zijn post zal volharden, waarop hij door Gordon werd geplaatst, tot zijn zending vervuld is. In de Folies Bergère te Parijs wordt een ballet gegeven, waarin de dansers en de danseressen alle mogelijke dagbladen, van het deftige Journal officiel tot den Chat Noir, voorstellen. Over het spoorwegongeluk, in den nacht van 7 op 8 April nabij onze grenzen voorgeko men, en waarvan wij een kort bericht aan de Tijd ontleenden, worden thans door de Duitsche bladen eenige meerdere bijzonderheden vermeld. Kort na middernacht zijn tusschen Empel en Emmerik bij het dorp Millingen op tien minuten afstand van 't station Empel twee goederentrei nen bijna met volle kracht op elkander geloopen. De machinist van een der treinen werd zwaar gewond en de stoker brak een been. De locomo tieven zijn geducht beschadigd aan assen en stan gen, terwijl drie wagens geheel vernield en een 10 a 12tal erg beschadigd is. Op de machine en den tender van den gekwetsten machinist brak bovendien brand uit, die zich met razende snel heid tot de beide volgende wagens, met kolen geladen, uitbreidde, zoodat ook deze spoedig lichterlaaie brandden. De bewoners van het dorpje werden door den geweldigen slag uit den slaap gewekt en ijlden naar de plaats des onheils om hulp te bieden. De schade aan 't materieel wordt op 20.000 mark geschat. Een Hollandsch piano-fabrikant, de heer W. H. Paling te Sydney, Nieuw Zuid-Wallis, heeft aan den gouverneur lord Carrington zijn landgoed te Camden dat een uitgestrektheid heeft van 180 hectaren, met alles wat zich daar op bevindt, benevens een som van f 120,000, geschonken teneinde daaruit een hospitaal voor herstellenden te stichten. De heer Paling wenscht het hospitaal op te richten als een herinnering aan het eeuwfeest der kolonie, en het den naam te doen dragen van den tegenwoordigen gouver neur, wien hij verzocht heeft de noodige stappen te doen om zijn wenschen te vervullen. In de Vossische Zeitung schrjjft een vakman over de tegenwoordige groote overstroomingen De Duitsche waterbouwkundigen zullen voortaan naar Holland moeten gaan, om te leeren hoe men dijken bouwen moet, die hoog water en aandrang van ijs weerstaan en aldus het aan grenzende land beschermen. Terwijl wij aan den Duitschen midden- en Boven-Rijn in de laatste 20 jaren veel van overstroomingen te lijden hadden, is in Holland, waaraan wij dan toch wel ons hoogwater nog vermeerderd toezenden, nau welijks een enkele dijk gebroken, noch een pol der overstroomd gewordenWel hebben onze naburen veel geld te betalen gehad, maar daar voor dan ook hun veiligheid gekregen. Akte-examens in Zeeland. Heden werden geëxamineerd 8 heeren, waar van 3 slaagden, nl. M. Eindhout, A. Peters en J. Polderman, allen van Middelburg. De examens duren voort. In de districten Breda, Bruten en Steen- wijk heeft gisteren eene nieuwe verkiezing voor lid der Tweede kamer plaats gehad, wegens het bedanken, respectievelijk van de heeren dr H. J. A. M. Schaepman, mr F. J. M. A. Reekers en mr U. H. Huber, die, dubbel gekozen, voor andere districten zitting hebben genomen. De uitslag van die verkiezingen was als volgt in het district Breda. Gekozen de heer baron Ij. MI- CHIEXS VAI VF.RIH V\F.\ (K.) met 1945 van de 2736 geldige stemmen. Op den heer mr P. F. van Cooth (L.) waren er 596 uitgebracht. Dinsdag 6 Maart werd dr H. J. A. M. Schaep man herkozen met 1442 van de 1600 uitgebrachte stemmen, terwijl baron Yan der Borch (L.) er 125 verkreeg. Het aantal kiezers bedraagt 3326. Bruten. Gekozen de heer mr JT. A. UT. TRAVAGLIIO (K) met 1501 van de 1863 geldige stemmen. De heer mr M. Tydeman jr (L) verkreeg er 216. Het aantal kiezers bedraagt 2947. Den 6 Maart werd de hr mr F. J. M. A. Reekers (K) gekozen met 1663 van de 2404 uitgebrachte geldige stemmen; terwijl jhr mr G. J. Th. Bee- laerts van Blokland (A) er 423 en de heer mr M. Tydeman (LI er 289 verkreeg. Steenwijk. Gekozen jhr mr Cr. 3. TB. BEEIjAEBTS AAN BIjOHULANB (A. en K.) met 1400 van de 2598 stemmen. Op den heer mr W. H. de Beaufort (L.) waren 1184 stemmen uitgebracht. Op 6 Maart kwamen 2516 van de 2901 kiezers met een geldig biljet op, en werd gekozen de heer mr U. H. Huber (A en K) met 1302 stem men, terwijl de heer mr W. H. de Beaufort er toen 1199 vtrkreeg. Berlijn. Vorst Bismarck confereerde heden 2 uren met keizerin Victoria. De groothertog van Baden heeft moeite gedaan om de kwestie op te lossen. 11 April, des morgens te 8 uren. Verwacht: Z. W. wind. Thermometerstand te Middelbarg. 11 April 'a morgens 8 urea 37 gr. 'a middags 12 aar 46 gr. 's avonds 4 aur 43 gr. F. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatiën. 11 April V eere. luspan, Tak, 12 13 Middelburg:, Huizen, Verhulst. 12 Bergen op Z., (verp.) Vischp., Visscherijbest. 12 0 Kruiningen, Inboedel, Prins. 17 0 Vlissingen, Schip, De Wolff. 18 0 Oostkapelle, Huizen en land, Tak. 18 0 Vlissingen, Huizen, De Wolff. 19 0 Middelburg, Wagenmakers gereedschap enz. Tak. 20 0 Serooskerke, Inspan, Tak. 20 0 Breskens, Hofsteedje, Hammacher. 24 0 Middelburg, Inspan, Verhulst. 24 0 Cortgene, Huis enz., Roelof. 25 0 Koudekerke, Inspan, Loeff. 25 0 N. &St. Joosl Meubels, Tak. 27 n St. Laurens, Inspan, Tak. 27 0 Biggekerke, Huizen, P. Loeff. 28 0 0.& W. Soub. Huizen, P. Loeff. 0 Middelburg, Huis, S'egt. 0 Aardenburg, Huis, De Graafl. 1 Mei Zoutelande, Inspan, Loeff. 1 0 Kleverskerke, InspaD, Verheij. 2 0 Oostkapelle. Inspan, Tak. 8 0 IJzendijke, Inspan, Ilendrikae. 9 0 Krabbendijke, Huis, Gallia Merens. 15 Hoofdplaat luspan, Hendrikae. 17 0 Cadzand, Beestiaal, Hammacher. 23 0 St. Kruis, Inspan, Hendrikse. Het kerkbestuur der Israëlitische gemeente te Zierikzee heeft Dinsdag in het openbaar aanbe steed: het vernieuwen en herstellen van de synagoge dier gemeente. De minste inschrijver was de heer M. van der Linden aldaar voor f 1544, aan wien dit werk daarvoor is gegund. Het kerkbestuur was daartoe in staat gesteld door milde bijdragen van ingezetenen dier ge meente en van naburige gemeenten, benevens, dank zij de bemoeiingen van den burgemeester van Zierikzee, door die van ingezetenen van andere provinciën. Van 10 en 11 April. Middelburg. GetrouwdC. Staal, wed' 50 j. met M. M. Castenmiller, wed' 41 j. C. de Rijk, jm. 27 j. met M. de Bruijne, jd. 23 j. BevallenL. van Oosten, geb. Balfé, z. E. W. Casteleijn, geb. Van Breda, z. A. J. van Velthoven, geb. Arnoldus, z. E. de Broekert, geb. Blaas, z. OverledenC. de Voogd, d. 5 j. J. Struik, ongeh. z. 71 j. S. H. Wessels, d. 5 w. Wanneer over de indeeling der Engelsche po litieke partijen geschreven wordt, voegde men de laatste jaren een nieuwe partij bij de oude be staande: wij bedoelen de vierde party onder leiding van lord Randolph Churchillzij was gering in aantal van leden maar sterk van invloed, deze woordvoerster der tory-democratie. »Tory democracy F Velen hebben gevraagd, wat dit beteekende, en zich gericht tot den leider der partij, die altijd weigerde een antwoord te geven. Maar Maandag 11. op een conservatieve meeting te Birmingham verklaarde lord R. Churchill het oogenblik gekomen om den gewenschten uitleg te geven, daar hij en zijn vrienden hun droom den droom van tory-democratie zien verwezen lijken. »Tory-democratie zeide lord Randolph is een democratie, die de tory-partij ondersteunt, maar met deze belangrijke qualificatie, dat zij een tory-partij steunt niet uit een gril, niet uit mo- mentaneelen afkeer of verontwaardiging over de resultaten van het radicalismeneen zij is een democratie, die haar steun verleent aan de tory-partij, omdat zij gelooft in de uitnemendheid en gezonde kracht van ware tory-beginselen. Maar tory-democratie sluit nog een andere hooge beteekenis inzij wil een regeering die in alle takken harer politiek en in alle onderdeelen harer administratie bezield wordt door verhevene en door vrijzinnige ideeën, dat is tory-democratie." Lord R. Churchill gaf toe, dat het wellicht te stout is om te zeggen, dat dit groote ideaal in het Britsche politieke leven reeds bereikt is) maar te ontkennen valt niet, dat men zich op den breeden weg bevindt, die tot dat doel leidt. Nog een andere merkwaardige mededeeling bevatte de rede van het hoofd der vierde partij over het programma van werkzaamheden in de aanstaande zitting van het parlement. De tegen woordige zitting werd door de regeering gemaakt tot een Britsche zitting, maar de eerstvolgende zal gewijd zijn aan de oplossing der drie groote Iersche vraagstukken, dat van het land, dat van local governmentde ontwikkeling der Iersche plaatseljjke vrijheid en van de opvoedingskwestie. Tusschen het ideaal van democratie, door den Engelschen lord gekoesterd, en dat van den Franschen generaal, wiens naam op ieders lippen zweeft, ligt een wijde afstand. Of de democra ten, die zich tot verdedigers van Boulanger heb ben opgeworpen, door de verkiezingen van Zon dag 11. nog niet beter over de d emocratie van hun beschermeling zijn onderricht Wan neer men overweegt, dat Boulanger in de drie departementen Dordogne, Aude en Aisne niet de candidaat van het comité Rochefort-Laguerre, wel echter van het Bonapartistische comité en de Bonapartistische bladen was, rijst er twijfel aim de eerlijkheid of het verstand zijner radicale beschermers. Camille Pelletan eischt dan ook in de Justice van Rochefort, dat hij zich verklare, nu door de verkiezing van Dordogne het geheim van den vsfinx in uniform" aan het licht is

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2