N°. 85. 131* Jaargang. 1888. Dinsdag 10 April. Middelburg 9 April Eerknienws. Onderwijs. Rechtszaken. Verspreide berichten. Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels ƒ1.50; iedere regel meer ƒ0.20, Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. HIDDELBIIRGSCHE COURANT. Agenten te Vlissingen: P. G. be Yet Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van dee Peijx, te Zierikzee: A. C. de Mooij en te Tholen: W. A. van .Nieuwenhuijzen. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen; en nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmab te Rotterdam, en de firma b. van der Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Dabbe Cie., John F. Jones, opvolger. Bij kon. besluit van 20 Maart 1888 Staatsblad 110 58) is bepaald dat de dienst van de miliciens der lichting 1882, en de zeemilitie van 1883, zal eindigen op 30 April a. s., terwijl bij besluit dd. 25 d. a. v. is bevolen dat de militie te land van 1883, en de ingelijfden bij de zeemacht van 1884, voorloopig niet worden gepasportéerd, totdat zal zijn beslist omtrent de ingediende voordracht van wet, strekkende om hen tot langeren dienst te verplichten. Van de 24 miliciens, lichting 1888, die aan het examen deelnamen om in het garnizoen hunner keuze te worden geplaatst, zijn 6 niet geslaagd. De tweede-luitenant Mengel van Koetsveld van Ankeren van het 4e bataljon, 3e regiment infan terie is overgeplaatst bij het instructie-bataillon. Donderdag a. zal in den Middelburgschen Schouwburg eene tooneel-voorstelling plaats heb ben, waarop wij met genoegen de aandacht vestigen. De dilettanten der Vereenigde Sociëteiten van Schutterij en Infarterie te Middelburgonder wie zich zulke uitstekende krachten bevinden, zullen dien avond hunne talenten wijden aan twee oor spronkelijke stukken, en wel aan Zijn meisje komt uit van mr P. Brooshooft en t Huis gebleven van M. B. Mendes da Costa. Reeds die keuze pleit voor de uitvoerders want dergelijke stukken, al stellen zij ook hooge eischen, zijn verre te verkiezen boven zoovele overdreven en onnatuurlijke tooneelproducten. Trouwens, over het geheel zijn die dilettanten gelukkig in hunne keuze van stukkenen de ondervinding heelt geleerd dat zij steeds de meest mogelijke zorg besteden aan de uitvoering. Dit maal hebben zij zich bovendien de medewerking verzekerd van een hier als zeer verdienstelijk bekende dilettante, nl. mej. V. d. Vegt, en van mej. Morin, die, naar men ons verzekert, den naam, welken zij draagt, alle eer aandoet. En waar tevens aan de voorstelling een goed doel verbonden is, daar twijfelen wij geen oogen- blik of het publiek zal door eene talrijke opkomst van zijne ingenomenheid met deze voorstelling doen blijken. Ten slotte deelen wij nog gaarne mee dat de voorstelling zal worden opgeluisterd door een flink strijkorkest onder directie van den heer J. Scholtens, kapelmeester van het muziekcorps der dd. schutterij, wiens broeder, de bekende solo hoboïst, dien avond ook in het orkest zal plaats nemen. De op 29 Maart 11. ontstane oeverafschuiving aan den Eendragtpolder bleken bij gedane op neming te zijnde eene lang 115 M. bij eene grootste breedte van 57 M. en eene grootste diepte van 6.6 M.de andere afschuiving heeft respec tievelijk als afmetingen 125 M., 35 M. en 5.5 M. Tevens is bij de peilingen gebleken dat aan ge noemden polder eene onderzeesche afschuiving is ontstaan, die echter, evenmin als de beide andere, voorzieningen noodig maakt. Uit Zaamslag wordt ons geschreven In de raadsvergadering van Vrijdag kwam, na mededeeling van eenige ingekomen stukken, aan de orde eene uitnoodiging van gedeputeerde staten tot intrekking van het raadsbesluit vanFebruari 11., waarbij werd ingetrokken eene tegemoetkoming ad 30 aan den onderwijzer J. de Vos in de kosten zijner huisvesting. Nadat de raad in zijne vergadering van 21 October 1887 dien post in de begrooting voor 1888 had geschrapt, op grond dat wegens de verbe terde positie van dien onderwijzer deze gunstige uitzondering op zijne ambtgenooten geen reden van bestaan meer had, werd door gedeputeerde staten gevraagd een besluit tot intrekking van dat van 20 Augustus 1880, waarbij die tegemoet koming werd bepaald. Hieraan gaf de raad ge volg bij besluit van 10 Februari 11. Thans kwam die zaak opnieuw aan de orde door de uitnoodi ging van het gedeputeerd college om laatstge meld besluit in te trekkenhoofdzakelijk op grond dat de intrekking der toelage niet met de wet op het lager onderwijs is overeen te brengen; omdat volgens art. 86 dier wet de onderwijzer- De Vos in het genot moet blijven van eene jaar wedde minstens gelijk aan die welke op het tijd stip van het inwerking treden der wet aan zijne betrekking verbonden was, vermeerderd met de door hem genoten wisselende inkomsten. Op voorstel van burgemeester en wethouders besloot de gemeenteraad aan die uitnoodiging geen gevolg te geven op gi-ond-, dat die tegemoet koming of toelage niet is eene jaarwedde of eene wisselende inkomst, zoodat genoemd art. 86 daarop niet van toepassing is. Met belangstelling ziet men den uitslag dezer zaak tegemoet. Handhaven gedeputeerde staten hunne meening, dan zal waarschijnlijk het geschil door den koning moeten worden beslist. He Scheldebode, een blad dat zijn vierden jaargang beleeft en het orgaan der katholieken van Zeeuwsch- Vlaanderen wenscht te zijn, is Zaterdag in groot formaat verschenen. In een hoofdopstel wordt met erkentelijkheid gewaagd van den langzamen maar zekeren vooruitgang, waarin het blad zich verheugen mag. Dit katholiek orgaan wordt uitgegeven te Sas van Gent. Zaterdag is te Breda, na een zeer korte onge steldheid, overleden de heer jhr mr Bonifacius Marinus de Jonge van Ellemeet, den 7en Jan. 1843 geboren te Oost Kapelle, eertijds rechter in de arrondissements-rechtbank te Zierikzee, bij koninklijk besluit van 13 Maart 1880 benoemd tot rechter in de arr. rechtbank te Breda, ter vervanging van wijlen den heer mr. J. van Heusden en bij Zr Ms besluit van 27 Mei 1887 jl. benoemd tot president dier rechtbank, ter vervanging van wijlen den heer mr H. H. G. A. Coenegracht. Om zijne veelzijdige rechtskennis, zijn degelijke adviezen, zijn onkreukbare eerlijkheid en recht schapenheid was de overledene algemeen geacht en bemind, zoodat de rechtbank door zijn dood een groot en moeilijk te herstellen verlies lijdt. (JV. Bred. Grt). De schilder Louis Apol is door Z. M. den ko ning groothertog benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon. algemeen, met uitsluiting van zuiver politieke kwestiën. De heer W. G. Bornemann, benoemd tot consul te Charleston, is in die hoedanigheid door de regeering der Vereenigde Staten van Amerika erkend. Het ressort van het consulaat omvat de Staten Noord- en Zuid-Carolina. De Noorderkerk (doleerende) alhier is gisteren door den heer P. J. W. Klaarkamer ingewijd met eene rede naar aanleiding van Hosea 6:1. Een talrijke schare woonde de godsdienstoe fening bij. Thans is voorgoed besloten, dat het Zuider zendingsfeest dit jaar, en wel op 11 Juli, op het landgoed Goeree nabij Bergen op Zoom zal ge houden worden. Bedankt voor het beroep naar Cats door ds A. Lagerweij te Hoogenloon en voor dat naar St. Philipsland (cl. Zierikzee) door ds H. Visch, te Herwijnen. Zondag namiddag nam de heer J. M. Conradi, pred. te Nisse, afscheid van zijne gemeente met de tekstwoorden in 1 Petr. 1 vers 3 te vinden. Zooals reeds vroeger gemeld is, vertrekt genoemde predikant naar De Lier bij Delft. Vooral de armen te Nisse zien den hulpvaardigen man met leed wezen vertrekken. Men schrijft ons uit Westelijk Zuid-Beveland: Nauwelijks is April verschenen of tal van kin deren van 812 jaar verlaten de school, 't zij om veldarbeid te verrichten, zooals aardappelen poten, erwten en boonen zetten, 't zij om jongere kinderen te bewaken, terwijl vader en moeder naar 't land zijn. En duurde zulks nu maar een korte tijd, 't zou reeds te betreuren zjn, maar wat erger is, vele, de meeste kinderen zelfs, komen niet terug voor Nov. of Dec., daar zij toch eenige weken moeten uitrusten en dan het wieden een aanvang neemt. Allerellendigste toestand, waarvan alleen een goede wet op den kinderarbeid ons kan verlos sen. Gelegenheid tot het ontvangen van onderwijs is er te over, maar door vele kinderen wordt daarvan helaas geen gebruik gemaakt. Wanneer zal de tijd komen, dat onze wetgevers zich met het ontzettende schoolverzuim zullen bemoeien, 'of kan het rijke Nederland niet, wat het betrekkelijk arme Duitschland vermag 't Is echter zeer te vreezen dat de Tweede kamer der staten-generaal, zooals zij nu is samen gesteld, geen oog en oor zal hebben voor deze dingen. - De poging, om te Amsterdam op te richten eene Internationale Helleensche Vereeniging, is in zooverre geslaagd, dat de meesten dergenen, die op de eerste vergadering tegenwoordig waren, voorloopig zijn toegetreden tot een Philhelleensche Vereenigingdie Zaterdag a. zal vergaderen tot het vaststellen der statuten, waarvan artikel 1 en 2 luiden 1. Door de voorstanders van het Hellenisme in den ruimst mogelijken zin, wordt in 1888 opgericht een Philhelleensche Vereeniging. Haar zetel is voorloopig te Amsterdam. 2. Deze vereeniging heeft tot doela Bevor dering der studie van het Grieksch van den oudsten tijd tot op heden, b Uitbreiding, ook in den sub a bedoelden geest, en, waar noodig, verbetering van het onderwijs in de Grieksche taal- en letterkunde, c Medewerking tot oplos sing der aanhangige kwestie omtrent de uitspraak van het Grieksch bij het onderwijs, d Bevorde ring der belangen van het Hellenisme in hef Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Heden, Maandag, zijn veroordeeld wegens mishandeling: J. I. M., 27 j., arbeider Bier vliet, tot ƒ10 b. s. 7 d. h.; J. B., 21 j., dijkwer ker CortgeneJ. W., 20 j., winkelbediende Vlissingen, en C. N., 29 j., polderwerker Honte- nisse, ieder tot 7 d. gev., en F. V., 22 j., werk man Sluis, tot 12 b. s. 14 d. h. vernielen van eenig goed: M. J. R., 19j., vrachtrijder Hoedekenkerke, tot f 15 b. s. 10 d. h.I. d, N., 19 j., en J. V., (K. T.), 21 j., arbei ders, Cadzand, ieder tot 3 d. gev. huisvredebreuk: Ph. J. v. d. M., 22 j., werk man Sluis, tot 3 b. s. 3 d. h., en beleediging van een ambtenaar: P. v. d W., 23 j., opperman Domburg, tot 10 b. s. 8 d. h' Voor die rechtbank zal Vrijdag 27 April te rechtstaan P. R.. huisvrouw van H. de V., 34 jaren, zonder beroep, geboren te Cats, wonende te Wilhelminadorp (Kattendijke) ter zake dat zij in den namiddag van 5 Februari 1888 omstreeks vijf uren te Wilhelminadorp (Kattendijke) opzet telijk brand heeft gesticht in de schuur, die éen geheel uitmaakt met het door haar en haren man bewoonde huis en evenzoo met het huis, bewoond door haren buurman, D. van der Schraaf, die dezelfde schuur mede in gebruik heeft en daarin onder anderen zijn vee stalt. Tengevolge van den zeer ongunstigen toe stand van het terrein op het Molenwater, werd de bevolen parade ter eere van den verjaardag van de groothertogin van Saxen Weimar, zuster des konings, Zondag op de Groote Markt gehou den. De kapitein J. W. D. van Dorth comman deerde de parade. --Heden morgen werden door de gemeente geleid een tweetal zeldzaam prachtige, in Walcheren gekweekte vaarzen van Hollandscb ras. Zij waren bestemd voor den slager J. A. van Riel alhier. Men schrijft ons uit Vlissingen Het op de Caloot gestrand barkschip Jenny is door de expeiten gecondemneerd en zal binnen kort publiek verkocht worden. Het alhier te huis behoorend schoenerschip Jan Frederikgez. Visser, ligt te Hellevoetsluis zeil klaar met bestemming naar Grangemouth. De reperatie aan het alhier met averij aan de machine binnengekomen E ngelsche stoomschip Adriana, van Antwerpen naar Londen is geëin digd; het vaartuig zal morgen de reis naar zijne bestemming voortzetten. Met den facult-atieven veetrein, die Zaterdag nacht te Vlissingen aankwam, werden aangevoerd 30 waggons met 3980 schapen. Tengevolge van het ontsporen van een paar waggons op de Duitsche lijn, moesten deze achterblijven, en werd derhalve Zondag avond of hedenochtend nog eene bezending verwacht. De beide stoomschepen Minerva en Mercurius zullen heden weder tegelijk, zooals in den laatsten tijd reeds meermalen is gebeurd, met eene lading naar Londen (Deptford) vertrekken. Aan het verslag der Vlissingsche duinwater- leiding-maatschappij over 1887 ontleenen wij het volgende c Het kapitaal der vennootschap is groot 170.000, waarvan zijn uitgegeven 134 aandeelen, ieder groot 1000. De onderneming staat op 31 December 1887 te boek voor 123831.64. Aan uitbreiding van de prise d'eau, hoofdbuizen door en om de gemeente Vlissingen, watermeters en telefooninrichting werd in 1887 besteed ƒ13911.24. De ontvangsten voor waterverkoop bedroegen 20033.91, terwijl de onkosten 7311.27 waren, zoodat, na ruime afschrijvingen en amor tisatie aan aandeelhouders, 5% op hunne aandeelen kan uitbetaald worden. (VI. CrtJ. Volgens opgave van een ooggetuige heeft onder Kruiningen eene ojarige kip een ei gelegd, dat overlangs gemeten een omtrek heeft van 21 c. M. en over dwars eene van 17 c. M. Het ei is niet gewogen, maar volgens eene matige be rekening moet het minstens 11 D. G. (lood) wegen. Een gewoon kippenei weegt 5 a 6 D. G. - Het Weekblad voor Z.-Vlaanderen West. Deel meldt dat de verhooging met 300 van het traktement van den directeur der tram Breskens Maldeghem geschiedde op voorstel van den ge delegeerden commissaris, den heer J.G.Gerritsen, wiens jaarwedde ook op zijn eigen voorstel met 300 is verminderd. Volgens hetzelfde blad is het gedenkteeken op het graf van den heer P. L. Reepmaker, in leven burgemeester van Aardenburg, gereed. Het be staat uit een Escauzijnschen grafsteen van twee meter lang en éen meter breed, omgeven door een jjzeren hek van ruim 1 M. hoog, zwart met wit afgezet. Op den steen leest menDe inwoners van Aardenburg ter gedachtenis van den heer Pieter Bodewijk Reepmaker, geboren 28 Februari 1806, overleden 3 Januari 1888, van 18551888 Bur gemeester der gemeente. Bij de terugkomst van den zoon des overle denen, die zich nog in Indië bevindt, zal het aan de familie worden overgedragen. Gedurende het eerste kwartaal van dit jaar zijn van Amsterdam met de stoomschepen der Ned. Amer. Stoomvaartmaatschappij niet minder dan 1910 landverhuizers naar New-York vertrokken. Zaterdag jl. vertrokken uit Groningen per extra-trein ongeveer 350 landverhuizers naar Amsterdam, welk aantal te Meppel en Zwolle nog vermeerderde. Ook voor de volgende weken worden nog extra- treinen voor hetzelfde doel verwacht. Het aantal landverhuizers is thans zoo groot, dat de directie van de Nederl. Amer. Stoomvaart maatschappij haren agenten heeft aangeschreven, dat tot en met den 28n April geen Ille klasse plaatsen aan boord harer stoomschepen meer beschikbaar zijn. Behalve de reeds gemelde ministers en den hoofdcommissaris van politie, zijn in de zaak van denheerWillink-Ketjenookals getuigen a décharge gedagvaard de leden van de Tweede kamer, de generaals Reuther en Van der Schrieck, en de kamerbewaarder van het departement van koloniën. Te Stevensweert gaat het in de jaadsverga- dering ook al eigenaardig toe. In de jongste zitting van dat achtbaar college kwam een veranderd plan eener nieuw te bouwen school aan de orde, maar, volgens bericht in de N. R. Crt., vond een raadslid, daarover sprekende, tevens de gelegen heid schoon om eene opmerking te maken over den vuilnispoel, die in de kom van het dorp stond en te wjjten was aan de slooping der wal len, waardoor het rioolwater geen afvoer meer had. Of de voorzitter al riepdit is niet aan de orde, toch ging het raadslid voort. De voorzitter zou hem het woord ontnemen, maar de spreker stoorde zich niet aan zijne praatjes, zooals hij zich uitdrukte. »Nu door uwe schuld, eindigde hij, die stinkende poel in de gemeente staat, wilt gij er niet van hooren. Ik herhaal, dat gij de gemeente in een hopeloozen toestand brengt, gij, die met uwe wethouders toch niet anders zijt dan gefabriceerde raadsleden." (In 1887 waren er door de partij van den burgemeester 30 kiezers gemaakt, om met de wethouders in Juli 11. her kozen te kunnen worden). Dat was te veel voor den burgervader, die den veldwachter gelastte, dat raadslid de deur uit te zetten. Maar de veldwachter, hoewel nogmaals gelast dat te doen, antwoorddedat doe ik niet 1 De rekening van de stedelijke gasfabriek te Leiden over 1887 sluit met een batig saldo van 72.610. Een veld-artillerist. te Utrecht in garnizoen, is te Breda, waar bjj met verlof was, bjj een I vechtpartjj zoo hevig gewond, dat hij kort daarna in het hospitaal overleed. De aanleiding tot den moord was de volgende: de vader van den verT

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1